Zeeland: Geen -wijziging is Let poli tiek a<lvics. - Dg combinatie Z u i d-H o 11 a n d: De hmr Kampschöer, die zich van het poli tiek advies had laten afvoeren, is no. 6 geworden op de definitieve lijst en ver drijft professor [Steger naar do zevende plaats. De heer Balvers heeft do tiende plaats gekregen op de definitieve lijst. II a a r 1 e m-H elder. De beer Loerkakor die zich van het politiek advies in Haar lem-Helder en in de Zuid-Hollandscho combinatie had laten afvoeren, heeft op tie lijst Haarlem-Helder de tweede plaats ingenomen, waardoor de heer Van de Bilt van no. 2 no. 3 wordt en de heer Chris Jansen van no. 3 no. 4. Amsterdam: De alphabetische can- didaat Bon is no. 4 geworden op de defi nitieve lijst. U t r e c h t-A r n h e m-N ij m e g e n. De heer Knigge is op de zesde plaats van de definitieve lijst ingeschoven, zoodat de heer Bullen zijn vijfde plaats heeft be houden, O v e r ij s e 1-D rente: Geen wijziging Friesland-Groningen. Geen wijziging. Hel Kamerlid Feber. Naar Indiö terug? Nu de stemming over 'iet Politiek Ad vies in den Kieskring Tilburg den heer Feber twee plaatsen achteruit gezet heeft, zoodat hij no. 5 kwam lo staan, is zijn Kamerzetel hem ontnomen Het gevolg zal zijn, dat hij ,naar de „Rsbd." verneemt, weer als ingenieur naar Indie terug moet (Ons lijkt dit bericht wel wat vreemd, In ieder geval erg voorbarig. lied. L. Crt.) Tweede Kamer. Do heer War na ar Kamerlid Als opvolger in de Tweede Kamer van den heer de Monté Verloren slaat op de lijst do heer W. Warnaar, lid van de Pro vinciale Staten van Znid-Holland, wonen de te S a s 8 e n a e i m Bakkersnachtarbeid. Het wetsontwerp tot nadere regeling van den bakkersnachtarbeid zal naar de Tweede Kamer gisteren besloot, op de agenda geplaatst worden. Het zal waar schijnlijk a.s. Woensdag aan de orde ko men. Het ontslag nemen van de Commissie- Rink. Overleg om tot overeenstem ming te komen. Tegen de verwachting in heeft Dinsdag middag bij den aanvang der vergadering van de Tweede Kamer de heer Boon geen interpellatie aangevraagd over het ont- siagnemeü van de beziiinigingscomrais- sie-Rink. Volgens het Haarl. Dagblad moet de oorzaaak daarvan liggen in het feit, dat er een middel gezocht wordt om alsnog tot overeenstemming te komen tus- echen regeering en commissie- Nader verneemt de „Tel." dat inderdaad overleg plaats vindt om tot dit doel te ge raken. Het coil, contract in 'de bouwvakken. Kans op tot standkoming. De jaarvergadering van den Patroons bond voor de bouwbedrijven in Nederland heeft zich gisteren beziggehouden met de conclusies van den rijksbemiddelaar, rar. S. de Vries Czn., in zake de landelijke collectieve arbeidsovereenkomst 1925/26. Naar wij vernemen heeft do vergadering zich, enkele restricties daargelaten in principe met het bemiddelingsvoorstel van mi'. De Vries vereenigd. Tg verwachten is, dat ook de R -K. Pa troonsbond en daarna do vakorganisaties met bet compromis-voorstel accoord zullen paan. Dan zal dus alsnog een ooll. contract in de bouwbedrijven tot stand komen. De verjaardag van Prinses Juliana. Men meldt uit Apeldoorn d.d. 30 April Han de „Msbd.": Ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana wapperde van alle open bare bijzondere gebouwen de Nederland- echo driekleur. Het gemeentebestuur en de Oranjever- oeniging zonden der Koninklijke Familie hun gelukwenschen. De Oranjovereeniging „Het Loo", die heden voor den eersten keer een Prinsessedag organiseerde, had daarmee een enorm succes. Reeds vroeg in den morgen begaven zich de kwistig met oranje getooide schoolgaan de kinderen van Het Loo naar de plaats van opstelling en te ruim 10 uur marcheer do do stoet onder den opwekkenden marscli van de muziekvereeniging „Prins Hendrik" naar het cour van het Kon. Pa leis, waar do Koninklijke Familie met ge volg op liet bordes de huldiging afwachtte Do jongedames Marie Scheublein en Ber tha Buurman, die de Prinses een bloemen mand aanboden, hadden plaats genomen in het keurig bespannen tonneautje, wel willend door den heer J. Kienstra aange boden. De bloemenmand was gevuld met roso tulpen, witte narcissen en seringen met een ondergrond van vergeet-mij-niet- jes. Vriendelijk en dankbaar werd dit geschenk door de Prinses, de Koningin en den Prins aanvaard. De muziek zette daarna in: „Nu danktet Allen Gott", waar na door de 550 kinderen onder begeleiding van de muziek: „Wij willen Holland houen" als zanghulde ten gekooro werd gebracht. De leider van den zang, het hoofd der school, de heer J. Polman, werd daarna aan de Koninklijke Familie voor gesteld. en hem dank gebracht voor de Hierna verliet~~cïo Koninklijke Familie het bordes en liet zicli door baron van Geen de bestuursleden der Oranje- en Mu ziekvereeniging voorstellen, hun allen vriendelijk dank zeggende. Een 25-tal ver sierde sport- en anderen wagentjes wer den hierna door do Vorstelijke personen belangstellend bekeken, waarhij de jeugdi ge deelnemers met vele vriendelijke woor den werden toegesproken, terwijl ook de schoolkinderen door H. M. de Koningin allerhartelijkst werden bedankt. Onder 'n „Leve Prinses Juliana" verliet de vroolij- ko stoet het cour. Een spontane hulde wachtte hierna nog de Vorstelijke Familie, toen een talrijke menigte, die zich tot dusver op een afstand van helhek had geschaard, nadat de kin deren vertrokken warén, naar voren dron gen, onder het zingen van het Wilhelmus. Ook de Koinklijke Familie trad toen naar voren en aanvaardde zeer erkentelijk deze hulde. Nadat de kinderen niet de muziek voor op een ommegang over het Loo gemaakt hadden, werden hun in het Julianapark versnaperingen gegeven. Des n.m. 12.46 arriveerde met den ge wonen trein, waarin salonwagen, H.M. de Koningin-Moeder met gevolg. H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana waren inmiddels met gevolg per auto's aan het station Apol doorn aangekomen, in de Koninklijke wachtkamer ontvangen door den burge meester. Toen de salonwagen voor het eerste peron was voorgereden, begroetten de Vorstelijke personen elkander, waarna onder begroeting van de menigte buiten het station, naar het Loo werd gereden. Te 8.26 n.m. vertrok de Koningin-Moeder p«r trein van Apeldoorn. 's Avonds 8 uur werd door do muziek vereeniging Prins Hendrik in het Juliana park een concert gegeven. Een radio-toestel voor de Prinses. Gisteren word aan de vertegenwoordi gers van Philips gloeilampenfabrieken en van do Nederlandsche Seintoestellenfa- briek te Hilversum de gelegenheid gege ven het door deze instellingen aan H. K. H .de Prinses aangeboden radio-ontvang toestel van de nieuwste constructie in een der vertrekken van het paleis Het Loo aan te brengen. Op het oogenblik van de aanbieding speelde een orkest in de Hilversumsche muziekzaal eenige lieden, welke met be langstelling werden aangehoord. Do R. K. wethouderszctel tc Amsterdam. Het R. K. Kringbestnur in den Rijks kieskring Amsterdam vergaderde, naar „De Tijd" meldt, Woensdagavond in „Parkzicht", onder leiding van mr. G. Geseling, ter bespreking van de jongste wethouderscrisis. Ter vergadering waren aanwezig mr. G. P M. Romme, secretaris der R. K. Raads fractie, en het gemeenteraadslid A. A. v. Hamers veld. Na uitvoerige besprekingen werd met groote meerderheid de volgende resolutie aangenomen Het bestuur van de R. K .Kiesvereeni- ging in den Rijkskieskring Amsterdam enz., gehoord het verslag van het bureau over zijn vergadering met de R. K. Raadsfrac tie op Zaterdag 25 April 1925, de ter zake gevoerde correspondentie en de inlichtin gen ter vergadering bij monde van den se cretaris der fractie, in aanmerking nemende: dat, volgens de fractie, de diepste oor zaak van deze wethouderscrisis gelegen is in het, niet met hun getalsterkte in den Raad kloppende, overwicht van de sociaal democraten in het College; dat er geen sprake van is geweest, dat, wegens in de fractie genomen beslissingen of daarin bestaande verhoudingen, een lid als wpfhouder heeft moeten plaats maken voor oen ander. Spreekt als zijn oordeel uit: dat oolc in tegenwoordige omstandighe den het belang der stad Amsterdam en dat der Kath. partij het beste gediend was en is, doordat althans één lid der R. K. fractie lid is vau het College van B. en W. De Communistische partij. Er is allang, zooals men weet, oneenig- heid in de G. P.; een minderheid is het niet eens met "Wijnkoop. Men heeft nu van beide zijden de Exe cutieve der K. I. te Moskou ter hulp ge roepen. De Arbeid, het orgaan van het Natio naal Arbeidssecretariaat, publiceert de be slissing, die de „Executieve" genomen heeft ten aanzien van de moeilijkheden in do Communistische partij Holland. Wij laten den tekst hier volgen: De Executieve stelt vast, dat de ontwik keling der Communistische Partij Holland tot een revolutionaire proletarische mas sapartij, buitengewoon langzaam plaats vindt. Dit feit laat zich-ten deele verklaren uit speciale moeilijkheden voor den revo- lutiomiTuren arbeid in Holland en uit oude tradities der Hollandsche arbeiders beweging, ten deele uit een passieve hou ding en eenige afwijkingen der leiding van de partij gedurende de laatste jaren. De hesluiten en adviezen van de K.I. zijn tot dusver door de partij gebrekkig doorgevoerd geworden. Om van nu af aan meer succes in haar verdere ontwikkeling te hebben, moet de partij met de grootste energie den arbeid opnemen voor de over winning van haar traditioneel isolement en voor haar bolsjewiseering in den zin der besluiten van het Ve Wereldcongres en der vevgroote Executieve. Er wordt dan vervolgens voorgeschreven dat bij de a.s. Kamerverkiezing no. 1 Wijn koop moet zijn en no. 2 een lid van de op positie. „Het Volk" meldt nu, dat de meerder heid van afdeelingen van den Bond van Communistische Strijd- en Propaganda- clubs van oordeel is, dat zij als de georga niseerde oppositie van leden en uitgetreden leden der Communistische Partij, aan de a.s. Tweede-Kamerverkiezingen zelfstandig moet deelnemen. In de kringen van den B. K. S. P. acht men het compromis-voorstel van Mbskou, dat no. 2 van de officieele candidatenlijst van de Communistische Partij Holland een oppositie-lid moet zijn waardoor dus Van Ravesteijn geofferd zou worden niet tc aanvaarden. Men is vrij algemeen van oordeel, dat de heer Wijnkoop uit het parlement moet verdwijnen. Op 3 Mei a.s. wordt ter bespreking hier van een landelijke vergadering van den B. K. S. P. gehouden. Het bind verneemt, dat zonder twijfel in deze vergadering besloten zal worden tot hot in dienen van een eigen candidaten lijst met. als candidalen: 1. Sneevliet, 2. Henr. Roland Holst, 3. Bouwman. SPGRT SCHAKEN. Competitie-Ned. Schaakbond, District Z.-Holland 8e klasse A. Voorsch. Schaakver.Res. Schaakcl. III. Gisteravond speelde do Voorsch. Schaak club zijn laatsten competitiewedstrijd, thans in Den Haag tegen het 8e tiental der Residentieschaakclub met het volgen de resültaat: Voorsch. Schaakver. Resid. Sch.cl. III 1. A. v. Steenis W. C. Goris xX 2. J van Os Jr. H. Poelman 3—3 3. N. v. d. Eist G. v. d. Blom 0—1 4. D. do Jong J. v. d. Bosch 3—3 5. M. de Graaf N. N. 0—1 0. Dr. J. F. Sirks D. Beijlsmit 3—3 7. A. Oudshoorn J. Jaspers 1—0 8. P. van Kooy C. Parlevliet XX 9. W. Jansen P. G. Bosz 1—0 10. J. v. Os Sr. W. v. Duyn 0—1 Totaal 3343 zoodat Voorschoten in dezen wedstrijd 33 punt behaalde en de Resid. Schaakclub 43 punt terwijl 2 partijen ter beslissing zullen worden opgezonden. UIT DE OMGEVING NOORDWIJK Concert. Door het mooie weder gister avond aangelokt, begaf zich een menigte menschen naar het Lindenplein, waar in het eerste, gedeelte van dezen avond het fanfarecorps Exeelsior en in het tweede gedeelte het Harmoniegezelschap Crescen do een muziekuitvoering gaven ter gele genheid van den verjaardag van H. K.H. Prinses Juliana. Op keurjge wijze werkten beide corpsen hun programma af en moch ten telkens een dankbaar applaus in oog sten, terwijl de orde tijdens de uitvoering, op een voortreffelijke wijze door de politie was geregeld. RIJNSBURG. Van 'I goede te veel! Toen gisteren de H. ten huwelijk wilde gaan en daarvoor de noodige rijtuigen besteld had, bleek, dat dit bij 2 stalhouders geschied was. Er kwamen dus elf rijtuigen uit Leiden van den stalhouder D. en elf uit Katwijk van den stalhouder v. d. G. Men heeft maar gedeeld! VEWR Weekoverzicht Coöp. Tuinbouwveiling. Enorme hoevelheden spinazie zijn er verwerkt, in de afgeloopen week. 150.000 K.G. in 4 veilingdagen, doch ze vond haar weg. Behalve dat er tamelijk voor Duitscb land werd gekocht, zijn er duizenden K.G. de bussen ingewerkt, voor den komenden winter. De prijs bleef vrij stabiel en be droeg van 4.50 tot 7.50 per 100 K.G. De koude rijensla komt in grooter getalen, tenvijl de prijs stijgende was; zij bedroeg van 6.80 tot 12.20 per 100 krop. Kas bloemkool is nu goed van kwaliteit, wordt graag gekocht in prijzen van 19 -tot 28.50 per 100. De gele komkommers wei den verhandeld tusschen 24.10 en ƒ32.50 per 100, de groene van 22 tot 28 per 100. Zeer mooie postelein werd betaald met 20 tot 29 cent per K.G. en de raapste len met 1.80 tot 4.20 per 100 hos. Flinke partijen rabarber werden verban deld in prijzen van 24.40 tot 28.50 per 100 hos. De handel was dooreen genomen levendig. Propaganda-^avond. Zondag 10 Mei a.s. zal wederom een propaganda-avond gegeven worden van de mandolineclub „Psallimns Citkara" in het Patronaafsge- bouw. Wegens het groote succes van Zondag 26 April en op veelvuldig verzoek dezen avond nog eens te herhalen, heeft het Pa- tronaatsbestuur besloten Zondag 10 Mei eenzelfde avond te organiseeren. Programma's zijn verkrijgbaar a 25 ets., niemand zal zonder programma in de zaal* worden toegelaten. Er zal ook wederom een verloting plaats hebben om mooie prij zen. Allen dus 10 Mei naar het Patronaat. U krijgt waar voor uw geld en u steunt er tevens een nuttig werk mee. STADSNIEUWS Huldiging Pater v. d. Donk. Door oud-Retraitanten. Door de oud-retraitanten werd gister avond in het Bondsgebouw een buitenge wone bijeenkomst gehouden om den gees telijken leider, Pater v. d. Donk, te huldi gen hij gelegenheid van zijn zilveren pries terfeest, onlangs gevierd. Bij liet binnentreden van den eerw. ju bilaris werd door allen staande een wel komstlied gezongen. Na opening door den voorzitter der Re traite-commissie, den heer P v. d. Staak, richtte deze zich tot Pater v. d. Donk in ongeveer de volgende bewoordingen: Nadat gij, eerw. Pater, reeds gehuldigd zijt door vele vereenigingeu, waarvan gij het geestelijk-adviseurschap bekleed', heb ben ook wij, oud-Retraitanten, gemeend niet te mogen achterblijven en besloten wij u dezen avond te bereiden, om op deze wijze, met u in ons midden, uw zilveren priesterjubileum t.e herdenken, en wel vooral uit godsdienstig oogpunt, daar uit den aard der zaak het leiderschap der recollectie-avonden zoozeer in den lijn ligt van het H. Priesterambt. Spr. schetst vervolgens de booge waar digheid en de roeping van den priester en helooft uit aller naam een oprecht en har telijk gebed voor den eerw. jubilaris. De oud-ReIraitanten, aldus spr. hebben ook gemeend u dezen avond een stoffelijk huldeblijk te moeten aanbieden en wel in den vorm van een eikenhouten boeken molen en dito bureaus'oei. Na overhandigng van dit cadeau las spr. een brief voor van eenige oud-retrai tanten, die zich op het oogenblik in Venlo op retraite bevinden, waarin deze hun deelneming aan de huldiging van Pater v. d. Donk betuigden. Spr. richt nog een woord van dank tot allen, die tot het wel slagen van dezen avond hebben medege werkt, in het bijzonder tot den heer Nie- kerk met zijn koor en tot den pianist, den heer Martijn, die deze huldigingsavond door zang en muziek wilden opluisteren. Vervolgens werd door genoemd koor de priestercantate van Pater Haagh uitge voerd, waarna Pater v. d. Donk het woord verkreeg. Spr. uitte zijn groote vreugde over do aangename verrassing, hem he denavond geboden, en noemt deze huldi ging een waardig slot na de vele herden kingen, hem ter gelegenheid van zijn zil veren priesterfeest bereid. Met een woord van hartelijken dank voor het kostbaar en practisch cadeau, tot de gevers en tot allen die tot het welslagen van dezen avond het hunne bijdroegen, o.w vooral den heer Niekerk en de leden der Retraite-Commissie, besluit spr. Het overige deel van den avond werd gevuld met eenige keurig uitgevoerde zang nummers, ten gehoore gebracht door het koor van den heer Niekerk, afgewisseld door pianospel van den heer Martijn.. Vóór de sluiting werd de voorzitter der retraite-coipmissie door de leden, hij mon de van den penningmeester, den heer Kool, nog geluk gewenscht met zijn zilveren hu welijksfeest. Daar het tevens de voor-avond was van den verjaardag van Pater v. d. Donk, werd na een toepasselijk woord van den Voorz. nog een: „Lang zal hij leven" ge zongen. Hierna werd de bijeenkomst op de ge bruikelijke wijze gesloten. Paus en Vaticaan. „Rome bezoeken en den Paus niet zien", wordt dikwijls aangehaald als een voor beeld van iets ongerijmds. Maar den Paus en 't Vaticaan zien, zonder in Rome te zijn, dat is nu geen ongerijmdheid, geen onmo gelijkheid meer. Dank zij de film. "Wie niet naar Rome kan gaan en toch den Paus wil zien, zooals hij leeft en werkt en rondwandelt in de uitgestrektheden van zijn Vaticaansch paleis, hij ga de film zien, die vanaf Maandag vertoond wordt in de Stadsgehoorzaal. v De gebouwencomplexen en tuinen van het Vaticaan zijn een wereld op zich zelf Geslachten hebben eraan gebouwd en eeu wen hebben er hun. schatten van kunst en wetenschap achtergelaten. Men raakt er dan ook nooit uitgekeken en al heeft men er nog zooveel foto's van 'gezien of be schrijvingen van gelezen, eenig idee van liet geheel of eenig overzicht van den on- metelijken rijkdom krijgt men daardoor niet. Uit den aard der zaak kan dat ook de film niet geven, men zou in dagen niet uit gekeken raken. Maar beter dan welke foto serie ook, kan de film ons eenig idee geven zij het dan ook vluchtig, van de grootsch- heid van dit centrum van cultuur en we tenschap. De film begint met den imp os aalten St. Pieter (merkwaardig genoeg vertoont zij ons alleen den buitenkant) en het weidsche St. Pietersplein met de welbekende obelisk en de spuitende fontein. Bijzonder interes sant zijn dan de kieken in vogelvlucht, waarhij zich het ruime panorama ontrolt van de uitgestrekte gebouwen, overheerscht door den geweldigen koepel der St. Pieter, en verderop de huizenzee van Rome en wat daar verder omheenligt. Schier einde loos zijn de gangen en ineenloopende za- Jen van het Vaticaan, allen rijk beschil derd en overgoten van het licht van de uit bundige Italiaansche zon. Wat al kunst schatten passeert de toeschouwer, als de film hem brengt in de zalen van het Vafci- Gaansch museum. Telkens wordt even stil gestaan en een bijzonder merkwaardig voorwerp'in 't groot op het doek gebracht Nu eens een standbeeld uit de heidensche oudheid, dan weer een schildering van Rafaël, o.a. de beroemde Stanzen, vervol gens de scheppingen van Michel Angelo in de Sixtijnsche kapel, rijke gewelven, prach tige graftomben, teveel om op te noemen. Ter afwisseling is er telkens een meer levendig tafereeltje tusSchen gevoegd, zoo als de Pauskeuze (de zegening van Pi us XI urbi et orbae), het Eucharistisch Congres, waaraan de Paus zelf een levendig aandeel nam,"en de padvinders-audiëntie. Ten slotte krijgt men een kijkje in de Sterren wacht en in de Vaticaansch e tuinen, met hun vijvertjes en tallooze fonteinen. De film is ongetwijfeld de moeite waard, vooral voor degenen, die Rome reeds za gen en nog eens het geziene in de herin nering willen terugroepen. Maar ook voor degenen, die belang stellen in den rijken schat, die er ligt opgestapeld in en rond het Vaticaan. Bovendien is de film tech nisch zeer goed en zijn de foto's scherpen duidelijk. Omdat de film echter rijkelijk lang is ofschoon uiterst beknopt verge leken bij hetgeen er al te bewonderen is zal zij waarschijnlijk iets worden ingekort. Dan zou het tempo misschien iets ver traagd kunnen worden, want toen wij deze lilm met vele genoodigden Donderdagmid dag in het Luxortheater zagen, ging alles wat te vlug aan ons oog voorbij. Al zijn Italianen ook buitengewoon levendige men schen, zulke stoommachines en sneltreinen als de film ons toen wilde doen gelooven, kunnen zij onmogelijk zijn. Het strijkje zorgt voor passende muziek, terwijl eenige heeren koorzangers zich wel willend hebben beschikbaar gesteld, om een viertal kerkelijke liederen te zingen, aan sluitend bij hetgeen vertoond wordt. Amusant is de film natuurlijk niet bet bijprogramma tracht daarin eenigs- GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN Aan den gemeentelijken visch winkel, Vischmarkt 18, tel. 1225 is ZATERDAG en voorzoover voorradig ook ZATERDAG-; AVOND verkrijgbaar SCHELVISCH a ƒ.12, SCHOL a 0.09 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgera. Leiden, 1 Mei 1925. B. en W. van Leiden brengen ter alge-* meen© kennis, dat P. van Rosse, te leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcohol vrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in perceel PieJerskerkkoorsteeg No. '4. Katholieke Agenda LEIDEN. Woensdag. Vergadering R.-K. Fabrieks arbeiders. Bondsgebouw, te 8 uur OEGSTGEEST Zaterdag. Zitting Centrale Volksbank, 89 uur. Zaterdag. Zitting Brandstoffeöcommis- sie in „St. Willibrord". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 April tot en met Zondag 3 Mei a.s. waargeno men door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Telefoon 523. zins te voorzien maar wie iets moois weet te waardeeren en iets gevoelt voor het centrum der Christenheid, hij verzuimo deze film niet. Viervoudig veertigjarig onderwijzersjubileum. In de school aan de Haarlemmerstraat werd hedenmorgen het veertigjarig on derwijzers jubileum gevierd van de hee ren A. v. d. Moer, hoofd der R.-K. Jon gensschool aan de Pelikaanstraat, G H. Laagland, onderwijzer aan die school en J. J. H. Pommée, onderwijzer aan de R.-K Jongensschool aan de Haarlemmerstraat. We hebben deze week reeds een en an der medegedeeld uit den loopbaan der be trok kei) onderwijzers, zoodat wij thans hierover niet behoeven uit te weiden. De jubilarissen werden hedenmorgen te half twaalf met hun echtgenooten ontvan gen in de feestelijk versierde spreekka mer van de school aan de Haarlemmer straat, alwaar wij o.m. tegenwoordig za gen den Hoogeerw. heer P. L. Dessous, de ken en pastoor, den Z.Eerw. heer pastoor Crombag, den Z.Eerw. heer pastoor A. J. Leusen, voorz. van het Schoolbestuur, den weleerw. heer kapelaan P. J. Simons, den Weleerw. Pater Lefeber, missionaris van het Missiehuis te Tilburg, tijdelijk hier vertoevend, de heeren J. P. Creygliton, A. Filbry, L. A. Jongmans en W. Sanders, leden van het Schoolbestuur, den heer J. Baak Jzn., inspecteur bij het Lager Onder wijs in de inspectie Leiden, kinderen en verdere familie van de jubilarissen en de personeelen der beide scholen. Het eerst werd het woord gevoerd door den Zeereerw. heer pastoor Leusen, die het een groot genoegen noemt namens de besturen der R.-K. Jongensscholen de ju bilarissen op dezen gewichtigen dag te kunnen gelukwenschen. Gedurende 40 ja ren hebben zij hun arbeid en zorg besleed aan de opvoeding der R.-K. jongens Een der jubilarissen is gedurende al die 40 ja ren, de beide anderen bijna al dien tijd werkzaam geweest te Leiden en zij hebben zich allen met liefde en toewijding gege ven aan hun taak: de jeugd op te voeden tot echte Rooinsche jongens met godsdien stige ontwikkeling. Zij mogen derhalve met blijdschap terugzien op de taak, die zij verricht hebben, maar het bestuur acht zich tevens verplicht een woord van dank te spreken, omdat de jubilarissen naast hun liefde voor de opvoeding der jeugd ook getoond hebben mede te willen dragen de zorg en de kommer, die het bijzonder onderwijs, het Katholiek onderwijs voor al, in de eerste moeilijke jaren heeft ge dragen. Gelukkig is er thans gelijkstelling van onderwijs verkregen en dat te berei ken is steeds aller doel geweest. Het be stuur wilde het echter niet hij wenschen alleen laten, en onder den wensch, dat allo drie na hun volbrachten taak met dank baarheid mogen terugzien op hun werk, overhandigt spr. ieder een enveloppe met inhoud. Hierna richtte de lieer J. L. van Hete- ren, hoofd der school aan de Haarlemmer straat, zicli tot den lieer Pommée. Gedu rende de 40 jaar, dat de jubilaris als on derwijzer aan de school verhonden was, heeft spr. er "slechts drie met hem samen gewerkt, doch in die enkele jaren heeft hij den jubilaris leeren kennen als een plichtsgetrouw en ijverig onderwijzer. Spr uit den wensch, dat dezelfde aangename samenwerking moge blijven bestaan en overhandigt, den jubilaris namens het per soneel een fraéfie vulpenhouder met gou den band, waarop inscriptie. Vervolgens richtte de heer H. Meyer zich tot den heer v. d. Meer. Spr.'s wen schen en die van het personeel sloten zich aan bij die van den Zeereerw. heer pas toor Leusen, doch spr. wenschte den jubi laris als aller patroon hartelijk dank te zeggen voor alles, wat hij voor hen heeft gedaan. Voor het onderwijs zelf gaf de heer v. d. Meer steeds zijn beste krachten, getuige de veranderingen en verbeteringen; die in de school zijn aangebracht. Als stof felijk blijk van waardeering biedt spr. den jubilaris een fraai en rookstoel aan. Voorts richt spr. zich tot den heer Laag land, als collega, wien hij onder het uit spreken van een hartelijken wensch een wandelstok met zilveren knop overhan digde. Vervolgens voerde het woord de heer J. Baak Jzn., die namens het rijksschooltoe- zich zijn waardeering uitsprak voor het werk door do jubilarissen al die jaren ver richt, voor het onderwijs. Het bijzonder

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2