INGEZONDEN MEDEDEELING. eouw/ieesreR. - fcECL rZL£rt: behandeling van de begrooting twee vra gen zijn gesteld en wel de eerste vraag van den beer v. d. Geest tot verlaging van de opcenten der grondbelasting en de tweede van hem zelf tot verlaging der opcenten op de hoofdsom der Vermogensbelasting. Spreker had verwacht dat B. en W. hier mede rekening hadden gehouden. De Voorzitter antwoordt den heer de Vette dat deze beide vragen bij de behan deling van de begrooting wel terdege overwogen zijn geworden, doch dat B. en W. niet alles ineens kunnen verlagen. Bij de bohandeling van de volgende begroo ting zal hierover weer voldoende gespro ken kunnen worden. Z. h. s. wordt hierna bet percentage op 2.25 pet. vastgesteld. 2o. Vaststelling raadsbesluit tot verlen ging van den ontruimingstermijn van de woning gemerkt D 164 en bewoond door P Zoetemelk. De Voorz. doet voorlezing van het door B. en W. hierop uitgebracht prae-advies, waarin zij voorstellen alleen voor perceel D 164 den termijn van ont ruiming met drie maanden te verlengen. Door den eigenaar was gevraagd tot ver lenging van den ontruimingstermijn voor alle vier der woningen, doch hiervoor zijn geen termen aanwezig, daar een der wo ningen niet meer is bewoond en in de twee andere woningen twee afzonderlijk leven de personen wonen, die gemakkelijk hij anderen hun intrek kunnen nemen. Hierna wordt z. h. s. besloten alleen voor perceel D 164 de ontruimïngstermijn met drie maanden te verlengen, zulks mede overeenkomstig het advies der ge zondheidscommissie. 3o. Benoeming leden stembureau*. Deze benoeming geschiedt geheel overeenkom stig de aanbeveling van B. en W. Alle le den van den Baad hpbhen in de verschil lende stembureau* zitting en verklaren op een desbetreffende vraag van den Voor zitter de benoeming aan te nemen. 4o. Wijziging begrooting dienst 1024 en 1025. Na voorlezing door den Voorz. van do te wijzigen posten worden de be- grootingswijzigingen goedgekeurd. 5o. Reclame schoolgeld. Ingekomen een reclame van den heer G. Jagers in ver band met zijn herzienen aanslag in de rijksinkomstenbelasting. De reclame wordt z. h. s. afgehandeld, overeenkomstig voor stel van B. en W. 6o. Vaststelling staat nog te verhalen en oninbare posten. Op voorstel van den voor zitter wordt besloten deze staat in ge heime zitting te behandelen. 7o. Geschiedt mededeeling van de inge komen stukken: Door den Voorzitter wordt voorlezing gedaan van een schrijven van heeren Ged Staten, houdende ongegrond verklaring van het beroep, ingesteld door den gewe zen Rijksveldwachter A. van Duyn om een vergoeding uit de gemeentekas als be doeld bij art. 13 der Lager Onderwijswet. Verder deelt de Voorzitter mede dat hee ren Ged. Staten hebben goedgekeurd de raadsbesluiten tot wijziging van de be- prootlng, dienst 1924 en 1925, tot verkoop van het landpad onder Huigsloot aan de gemeente Haarlemmermeer, tot aankoop van een strook grond van J. P. Straathof, tot het geven van voorschriften voor het bouwen van houten zomerhuisjes voor de beoefening van de watersport en doen zij mededeeling van de ontvangst der vastge- itelde verordening tot aanvulling van de algemeene politieverordening. Door den Voorzitter wordt mededeeling gedaan, dat de jaarwedde van den ontvan ger met ingang van 1 Januari 1924 is ver hoogd met 75.-— per jaar. ingevolge be sluit van Ged. Staten d.d. 1 December 1924 goedgekeurd bij K. B. van 24 Jan. 1925 voor het hebben van een eigen kantoor Verder vragen Ged. Staten het gevoelen van den Raad te vernemen, inzake eene door Ged. Staten te ontwerpen regeling voor den cumulatie-aftrek, yelke op de jaarwedden van de Burgemeester, Secre tarissen en Ontvangers wordt toegepast. Aangezien deze circulaire niet op deze gemeente van toepassing is stellen B. en W, deze voor kennisgeving aan te nemen, wnartoe z. h. s. wordt besloten. Voorts bieden B. en W. aan den Raad aan, het beredeneerd verslag met betrek king tot verbetering der volkshuisvesting in deze gemeente over 1924 en het gemeen teverslag over 1924, welke verslagen ter visie worden gelegd voor heeren raadsle den. Bij de rekening van het algemeen Bur gerlijk Armbestuur vaq Alkemade, sluiten de met oen saldo van f 123.28vradgt de heer Rielbroek of er van gemeentewege nog andere ondersteuningen worden ge daan, dan die in de rekening vermeld, waarop de Voorzitter antwoordt dat alleen het Burgerlijk Armbestuur met gelden van 'de gemeente ondersteuningen doet. Do ge meente als zoodanig geeft aan niemand ondersteuning in welken vorm ook. Hier na wordt do rekening z. h. s. goedgekeurd. De rekening van het algemeen Burger lijk Armbestuur van de Vrije en Lage Boekhorst over 1924 sluitende met een batig saldo van f 383.67 wordt op voor- itpl van B. en W. z. h. s. goedgekeurd. Bij de bespreking van de rekening van bet algemeen Burgerlijk Armbestuur van Rijpwetering over '1924 sluitende met een batig saldo van 1483.94 deelt de Voor zitter mede, dat B. en W. deze rekening hebben nagezien en hebben bevonden dat ïn die rekening evenals het vorig jaar weer een post voorkomt van J 226.50 aan achterstanden. Bij die behandeling is er 'door B. en W. op gewezen dat de achter stallige schulden moesten ingevorderd borden, daar de schuldigen voldoende in Itaat werden geacht het verschuldigde te Voldoen. Besloten wordt op voorstel van den Voorzitter aan het armbestuur een schrij ven te richten met verzoek de achterstan den per deurwaarder in te vorderen, waar na de rekening wordt goedgekeurd. Op de adressen van de heeren Th. Bak ker to Roelofarendsveen en S. van Benten ke Rijpwetering, houdende bezwaarschrif ten tegen hun aanslag in het vergunnings recht, wordt op voorstel van B. en W. af- (Nijzend beschikt. v Hierna komt in bespreking een pdres van het bestuur en directie der R. K. Tuin- dersvereeniging „Eendracht maakt Macht" te Roelofarendsveen om verhooging van het maximum asgewicht in het dorp Roe lofarendsveen. De Voorzitter doet aller eerst voorlezing van een schrijven van den technischen ambtenaar van den Pro vincialen Waterstaat uit Alphen, die een deskundig onderzoek heeft ingesteld om trent de gesteldheid van den weg en waar uit ten duidelijkste blijkt dat de weg door liet dorp Roelofarendsveen absoluut onge schikt is voor een meerdere asbelasting dan 1400 K.G. Ook de bruggen zijn tegen verhoogde asbelasting niet bestand. Wil de gemeente toch overgaan tot verhooging van het maximum gewicht, dan dienen weg en bruggen belangrijk te worden ver zwaard, hetgeen enorme kosten met zich medebrengen. B. en W. brengen naar aanleiding van dit adres een prae-advies uit aan den Raad en stellen voor het adres voor ken nisgeving aan te nemen. De heer Rietbroek zegt dat zelden in den Raad een adres wordt ingediend, waarhij zoo vele belanghebbenden zijn, want de veilingvereeniging omvat ruim 400 tuinders, verspreid over de geheele gemeente, waarvan het mecrendeel in de Veen woonachtig is. De leden en ook bet bestuur hebben gevoeld, dat het belang van de veiling is om naast een intensieve ontwikkeling van cultuur een grooter af zetgebied te verkrijgen door het vervoer sneller te regelen, zoodat de opmerking van de veiling dat de maximum asbelas ting van 1400 K.G. voor do Veen een groot ongerief is, zeer juist is. Spr. wijst in ver hand hiermede op het tijdverlies bij het vervoer der producten, de extra kosten voor het vervoer in verband met overladen en het onbeheerd moeten laten staan der producten op den openbaren weg. Spr. is dan ook ten zeerste teleurgesteld met het advies van B. en Wtemeer daar dit ad vies enkel gegrond is op een rapport van een technisch ambtenaar. Spr. is van mee ting, dat. indien B. en W. aan denzelfden Ambtenaar een advies zouden vragen in zake de slapte van den bodem van den Langeweg vanaf de Fransche brug tot aan het Braassemermeer, dit advies dezelfde conclusiën en raadgevingen zou bevatten. Spr. wijst op de verbeterde schoeiingswer- ken, welke thans in de Veen plaats heb ben, waardoor de weg wel meer gewicht zal kunnen hebben en stelt den Raad voor eens een proef te nemen door tijdelijke opheffing van de maximum asbelasting van 1400 K.G. en wel speciaal in den zo mer, gedurende het tijdvak half Mei tot half September, desnoods met voorbehoud dat tot intrekking zal worden overgegaan zoodra zulks met het oog op den toestand waarin de weg* komt te verkeeren, noodig mocht blijken. Do heer Los valt het verschrikkelijk te gen dat De Veen met een dergelijk adres durft te komen, daar de weg voor meerder gewicht absoluut ongeschikt is. Het gaat toch niet aan den weg tot soep te rijden. De heer Rotteveel vindt het prachtig, dat men streeft naar vooruitgang, doch men dient tevens met de kosten rekening te houden. De Langeweg, die z.i. behoorlijk verhard is, vertoont 'meerdere scheuren tengevolge van het zware verkeer op den weg, zoodat van den weg door Roelof arendsveen bij verhooging van het asge wicht niet veel terecht zal komen. De heer de Jong kan zich met het ge sprokene door den heer Rietbroek niet vereenigen. Spr. vindt het wel gemakkelijk om, wat den weg aangaat, een proef te nemen, doch wie van de raadsleden durft de aansprakelijkheid op zich te nemen voor de bruggen, wanneer men toestaat deze met zwaardere vrachten dan op heden te berijden. Men neemt hiermede tevens de wettelijke aansprakelijkheid op zich en vooral de houten bruggen zijn voor geen zwaardere vrachten berekend. Dat het min of meer schadelijk is om vanaf de veiling vrachten van 1000 tot 1500 K.G. naar den Noordboek te brengen en aldaar over te laden, geeft spr. volkomen toe, hoewel dit met het vervoer te water precies hetzelfde is. Ook met de schuiten zou men gaarne grootere hoeveelheden tegelijk vervoeren om overladen te voorkomen; doch daar het vaarwater niet dieper is, is men hier toe ook gedwongen. Het is dan ook ge makkelijk te beweren, dat in het algemeen belang gezorgd moet worden dat met zwaardere vrachten op de wegen gereden kan worden, doch in de practijk is dit an ders. Spr. denkt b.v. a>n de verbinding met onze haven, waar het verkeer zeker niet gering is. Dagelijks gaan of komen daar minstens vier groote stoombooten, het aantal schepen en motoren is niet te tellen en toch is de weg welke er heen leidt slechts een voetpad, waar nauwelijks een kruiwagen passeeren kan. In dit ver band denkt spr. nog aan een opmerking van den heer Jan de Jong op een polder- vergadering, waar deze in overweging gaf om van de z.g. Kade een verkeersweg te maken, en spr. is met genoemden heer van meening, dat hier voor het algemeen belang een groot werk was tot stand te brengen, want wie een beetje vooruit ziet moet overtuigd zijn, dat in de naaste toe komst de Veen zich alleen kan uitbreiden door het steeds intensiever maken der cul tures, anders zullen massa's inwoners ge dwongen zijn elders een goed heenkomen te zoeken, hetgeen voorkomen kan worden door kassenbouw, welke kassen langs goede wegen zijn te bereiken. Spr. is dan ook van meening, dat het gemeentebestuur met het polderbestuur nuttiger arbeid kan verrichten dan te praten over het vervoer van zwaardere vrachten over onzen dorps weg, waarvan ieder weet dat in de gege ven omstandigheden de weg deze toch niet dragen kan. De heer Bouwmeester zegt dat het rap port van den deskundige meer dan vol doende zegt. De heer van Dooren geeft als zijn mee ning te kennen, dat hij eerst met zijn ge dachten wel mee had kunnen gaan met den heer Rietbroek, doch dat na de voor lezing van het rapport van den deskundige hij hiervan is teruggekomen. Spr. wil het voorstel van den heer Rietbroek niet ge heel wegcijferen, doch vindt hierin een gereede aanleiding om den Raad in over weging te geven om bij de schoeiingswej- ken met de slappe bodemgesteldheid van den weg reeds rekening te houden, met bet oog op het verkeer. Hii vindt hierin tevens oen goede werkverschaffing. De Voorzitter zegt nogmaals zijn stand punt uiteen. Spr. is en zal steeds gekant blijven tegen verhooging van het asge wicht, daar weg en bruggen een verhoo ging niet toelaten. Bovendien acht spr. verbetering op sommige plaatsen in deze gemeente van meer gewicht dan het hier gevraagde en wijst op de noodzakelijke verbreeding van den weg te Oude Wete ring en de verbetering van den Noord- hoek. Spr. geeft den Raad dan ook ernstig in overweging het adres voor kennisge ving aan te nemen. Daar niemand stemming verlangt over het voorstel van B. en W., wordt z. h. st. besloten het adres voor kennisgeving aan te nemen. Hierna sluiting. - - VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. Percentage H. O. 1.3 (als vorig Jaar) De lage belasting. Voorzitter: E. Vernéde, Burgemeester. Afwezig met kennisgeving wethouder L. H. van Wissen en A. Verboon. Ingekomen stukken: Een viertal missi ven van Ged, Staten goedkeurende eenige genomen raadsbesluiten. Tevens een mis sive van Ged, Staten meldende een schrij ven van een Hoofdambtenaar van de N. Z H. Tramwegmaatschappij dat een licht sein zal worden gemaakt aan den hoek ten Noorden van de Voorstraat aan den Leidschen weg, waardoor aan 't schrijven van B. en W. is voldaan. Intusschen is dit lichtsein juist dezen dag ln orde gemaakt. Hierbij merkt de voorzitter op, dat er in de plaatselijke pers eenlgen tijd geleden een bericht heeft gestaan als zou deze verbete ring alleen te danken zijn aan den A. N. W. B., doch zooals uit dit schrijven blijkt is dit onjuist. Het Gemeentebestuur heeft niet stil gezeten en zich onmiddellijk ge wend tot Ged. Staten. Spreker stelt voor aan het college van Ged. Staten dank te betuigen voor de verleende medewerking. Aldus wordt besloten. Deze stukken wor den voor kennisgeving aangenomen. Inge komen is een verzoek om ontslag als tijde lijk werkman bij het Gas- en Waterleiding bedrijf van J. van Os, daar deze door de wederopleving der zilver industrie weder om zijne vroegere werkkring kan terug krijgen. Wordt besloten hem eervol ontslag te verleenen. Een missive van het Centraal Bureau voor verificatie en financieele adviezen der Verepniging van Ned. Gemeenten, melden de de kas en de balans van het Gas- en Waterbedrijf en de woninerbouwvereeniging in orde te hebbpn bevonden. Een verslag van den keuringsdienst Ino- pende van 2 Januari31 Maart 1925, waaruit blijkt dat 1392 monsters zijn ge nomen en onderzocht, waarvan 3 zijn afge keurd wegens toestand. Wordt aangeno men voor kennisgeving. Een verzoek van den heer N. P. van Cassel, verzoekende e> i theesalon te mo gen openen in het nieuwe pand aan den Rijndijk. De voorzitter zegt, dat deze zaak niet thuis behoort bij den Raad maar be- boort tot de competentie van B. en W. en stelt voor ook dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Wordt aldus besloten. Een drietal reclames inzake hondenbe lasting wordt verwezen naar B. en W. om prae-advies. Daarna worden genomen eenige beslui ten Comptabiliteit. Vervolgens komt in behandeling een missive van Ged. Staten betreffende Jaar wedden Burgemeester. Secretaris en Ont vanger. betrekking hebbende op personen die twee of meer betrekkingen bekleeden. B en W. stellen den raad voor zich te verpenigen met deze missive, waarvan de strekking slechts zal gelden voor eenen nieuwen functionaris. Wordt aldus besloten Van het bestuur der R. K. Bewaarschool is ingekomen een verzoek om subsidie over 1925. B. en W. stellen den Raad voor weder om dit jaar een subsidie te verleenen van 8 per leerling. Wordt aldus besloten. Thans komt in behandeling een ver zoekschrift van den heer W. P. van Lam meren om ontheffing van artikel 23. 2o. van de verordening regelende de Volks huisvesting. B. en W. stellen den Raad voor aan het verzoek van den adressant te voldoen, daar deze woning een eind bui ten de kom der Gemeente zal worden ge bouwd. De hepr J. A. Mens betuigt zijne tevredenheid, dat deze zaak zoo spoedig behandeld ia geworden, doch meent dat de bouwverordening in dit opzicht wel mag worden gewijzigd, want het moest toch niet voorkomen, dat voor eene woning die zoo ver buiten de kom der gemeente en onge veer 600 M. van den straat zal worden ge bouwd om ontheffing moet worden ge vraagd om een straat aan te leggen.. De voorzitter zegt, dat onze verordening wel wat verouderd is en meent ook dat dit artikel wel eenige wijziging behoeft. Spre ker zal deze zaak zeer gaarne in overwe ging nemen want de bouwverordening dient wel te wordpn gewijzigd, waarna dit voorstel van B. en W. wordt aangenomen Door het gemeentebestuur van Heemste de is een adres gericht tot den Raad ver zoekende om' adhaesie te betuigen met een adres inzake annexatie van landelijke ge meenten door de groote steden. B. en W. stellen den Raad voor aan dit verzoek te voldoen om te voorkomen dat maar steeds mooie gedeelten van plattelandsgemeen ten worden geannexeerd door de groote steden. Wordt aldus besloten. Van Ged. Staten is ingekomen een mis sive inzake de aangenomen wijziging van de heffingsverordening op de inkomsten belasting in de vorige vergadering, daar de redactie niet volkomen duidelijk is en aan leiding kan geven tot een uitleg die niet bedoeld ie. B. en W. stellen den Raad voor aan den wensch van Ged. Staten te vol doen en dit artikel aldus te formuleeren: „Voor ongehuwde belastingplichtigen, die samenwonen met één of meer belasting plichtigen en één gezin vormen enz.". De heer J. Braggaar uit zijne verwondering over deze zaak en spreekt de hoop uit dat door deze wijziging wederom de zaak niet op de lange baan zal worden geschoven, waardoor wederom een jaar zal verloopen alvorens deze wijziging in werking zal treden. De Voorz. zal aandringen op spoe dige bohandeling. doch zekerheid kan spr. niet geven, daar dit afhangt van de om standigheden. Aldus wordt dit voorstel van B. en W aangenomen. Vervolgens komt nan de orde vac'Ceding van 't vermonigvukligingsgetal Inkomsten belasting 19251926. B en W stellen den Raad voor dit vermenigvuldig1 n gsci j for vast te stellen op 1/3 Dit is hetzelfde cijfer als in 19241925 De belasting is de laat ste jaren dalende en is gekomen van 1 6, 1/5 tot 1/3. Zeer groot, is de waarschijn lijkheid dat het volgende jaar wed rom het vermenigvuldigingscijfer kan dalen. De heer C. Eggmk vraagt of het thans niet Ingezonden Mededeeling moge'ijk is reeds dit jaar het cijfer een'gs- zdns te verlagen. Spr. uit zijn tevredenheid over de niet te hooge belasting in onze ge meente en heeft met groot genoegen de etastistiek gelezen van alle gemeenten, die de Voorz. de leden van den Raad heeft ge zonden, waarin Voorschoten wat de be lasting betreft een zeer gunstig figuur maakt en dit moet zoo blijven. Do Voorz. meent dat bet voorzichtiger is dit laar dit cijfer vast te stellen, want verlaagt men thans dit cijfer dan is de mogelijkheid niet uitgesloten dat het cijfer het volgende jaar zou moeten worden verhoogd in plaats van verlaagd. Onze gemeente maakt een zeer gunstig figuur wat de belasting betreft. Immers volgens de statistieken is nnze ge-% meenie van de 181 gemeenten in Zuid- Holalud de tiende in de belastingheffing zoodat in 171 gemeenten in Zuid-HoPand eene hoogere belasting geldt. Ook heft onze gemeente slechts 22 opcenten op de perso neel© belasting en verder geen opcenten op andere belastingen, zoodat .Voorschoten er zeer mooi voorstaat. De heer W G. Duymsveld vraagt of het geen aanbeveling verdient de pers te ver- zooken dit te publiceeren, daar sommige personen nog al eens een andere meen in g verkondigen op vergaderingen en het blijkt nu toch ten onrechte. De heer Mens meent dat men zich door dergelijke financieele specialiteiten, die maar in het wild slaan, niet uit het veld moet laten slaan en aan den wensch van den vorigen spreker zal zeker wel worden voldaan. vrmn het voor-stol van B en W. wordt a-n^nnompn. Punt 9 der agenda vermeldt: „Waar neming betrekking Gemeentebode". B. en! W. stellen den Raad voor een tjjde'iike ge meentebode te benoemen wegens rekte van den tegenwoordigan bode a f 12.per week. De benoeming zal slechts een zeer tijdelijk karakter dragen en 'n on-m Ge meente zal wol iemand zijn die dit werk tijdelijk verrichten kan. De heer G. Eggink vraagt conige inlichtingen alsook de lieer W. G. Duynisveld, 1 die door den Voorz. worden verstrekt, terwijl de heer J. Brag gaar er nogmaals op aandrinet iemand te benoemen uit deze gemeente. Zonder hoof delijke stemming wordt dit voorstel aan genomen. Ingezoncien Mededeeling. Het Kohier hondenbelasting wordt vast gesteld op f 578. De heer G. Eg,gink vraagt of het niet mogelijk is dat men de honden op straat aan de hand vasthoud Do. Voorz. vindt dit nogal een draconische bepaling als het tenminste beesten bet-eft die gpen kwaad doen. Bij de rondvraag informeert de heer G. Eggink naar de electrificatie onzer ge meente daar de nieuwbouw daarbij belang heeft en hoe het staat met de bouwerij van den heer Molenaar op de Wijngaarden laan. De Voorz. zegt, dat wat de electri ficatie betreft juist het rapport is bin Den- gekomen van den heer Rutten uit den' Haag en dat den volgenden dac eene be spreking met den heer Rutlen zal plaats hebben. Spr. meent dat dit rapport wel een goede grondslag zal zijn voor vorde-^ re onderhandeling, doch zooals men weet heeft men de electriclteitsvoorziening vastgekoppeld aan de gasvoorziening. Eu wordt aan gewerkt. De heer Molenaar heeft juist wederom een brief ontvangen, die nog niet definitief is beantwoord. Da heer C. Eggink vindt dit een vreemde zaak. Deze houwer wordt verwezen van het eene adres naar het andere en aldus blijft deze zaak maar hangende. Volgens een ontworpen teekening wil deze persoon bouwen en met zijne buren heeft hij wet telijk niets te maken. De heer Mens wil ook aan deze zaak een einde maken, want het hoeft lang genoeg geduurd De Voort; zegt dat de heer Mens natuurlijk een voor-* stel kan doen om de verordening te wij zigen. De beer Mens is daartoe bereid en stelt den raad voor maar red ik aal d-za verordening in te trekken (hilariteit m den Raad), dan zijn e-ij cr af Doch de Voorz. meent dat dit zoo niet kan, daat de gezondheidscommissie eerst moet woe den gehoord. Laat de heer Mens pen voo stel indienen bij B. en W wolk voorste dan wordt opgezonden naar de g< zm»(D- •heidscommissie om advies en wordt be handeld in den Raad. De lmer Mens zal een voorstel tot wijziging indienen, t-e heer W. G. Duynisveld vraagt hoe bei

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 12