Schoonmaak Vierde Blad LIJK No. V. rangen. En dat is geen wonder, want rechts was natuurlijk niet tevreden, om dat een liuksch man als Painlevé aan het hoofd staat van het ministerie en linki was niet tevreden over Caillaux nóch over Briand, terwijl de persoon van Caillaux bovendien scherp verzet moest uitlokken in die kringen, welke indertijd rondom Poincaró stonden, toen Caillaux wegens landverraad werd veroordeeld. Desniette min heeft het ministerie toch een votum van vertrouwen gekregen, met 304 tegen 218 stemmen. Men wilde blijkbaar voor eerst maar eens afwachten, wat het nieu we kabinet pre6teeren ral. Zooals men weet zal de politiek van Har riot worden voortgezet, behalvo op conige punten, die een scherp verzet in het land hebben ontmoet, met name de kwestio van do Fransche vertegenwoordiging ten Va tican© en de assimitatie van Elzas-Lotha- ringen. Bij het Vaticaan zal een vertegen woordiger benoemd worden, die „voor zijn taak alleszins bevoegd is". Blijkbaar heeft Painlevé zich vereenigd met de stellingen reeds door Briand en De Monzie verde digd, vóór dezen in hot Kabinet zaten, n.l. dat de vertegenwoordiger van EIzas-Lotha- ringen bij het Vaticaan ook andere dan plaatselijke belangen zal hebben te behar tigen. Wat Elzas-Lotharingen betreft, zegt de regeeringsverklaring: „Onder eerbiediging van verkregen rech ten en gedachtig aan de algemeens band van nationale eendracht, zullen wij lang zaam aan de aanpassing van de wetge ving in Elzas-Lotharingen voortzetten". Over de maatregelen, welke Caillaux denkt te nemen om do Fransche financiën te saneeren, hooren wij nog niet veel. De strijd van de oppositie in de Kamer ging meer rondom zijn persoon, dan rond zijn toekomstige financieele politiek. Op al de hatelijkheden, welke hij naar het hoofd kreeg, antwoordde Caillaux met geen woord. Wel het beste standpunt, dat hij kon innemen. De „Msbd." schrijft over de verhouding van het nieuwe ministerie ten opzichte van de Katholieken o.a.: Van de nieuwe regiering verwachten wij geen liefde, zolfa geen welwillendheid jegens de Katholieken. Elke radicale re geering is principieel tegen den godsdienst en do ervaring van tientallen jaren heeft geleerd, dat dit principieel tegen don gods dienst zijn, zoodra de gelegenheid open gelaten wordt, in haat en kerkvervolging omslaat. Maar de omstandigheden zijn op het oogonblik zoo, dat de financierde kwes tie alles overheerscht. Noch Painlevé, noch Brtand, noch Caillaux, de drie mi- nister-presidenten van dit ministerie, zul len het durven wagen de Katholieken te gen zich in het harnas te jagen, en hun verklaringen al mag men hierop op den duur niet bouwen wijzen duidelijk in die richting. Don Katholieken zal dus hoogstwaar schijnlijk een korte rust gegund worden en zij zullen deze kunnen gebruiken om zich te verzamelen en een ordewoord te vinden. Het valt niet te ontkennen: er is geestdrift en nieuwo stuwkracht in de rijen der Fransche Katholieken, maar, de „Croix" wees er dezer dagen nog op, een zekere verslapping, door de z.g. „mo- dérés" gepropageerd, is reeds merkbaar. In de periodo van rust moet nu de grooto Katholioko organisatie gereed komen, om, zoo mogelijk, een hernieuwd opleven van het radicalisme te voorkomen en af te wenden. De Belgische crisis. Vaiuler- velde heeft zijn pogingen, om een kabinet te formeeren, moeten opgeven. Do Katho lieken hebben besloten aaneengesloten te blijven en niet medo te werken aan een socialistisch kabinet. Na het besluit van het socialistcncongres, was ook do samen stelling van een ministerie, uitsluitend uit socialisten bestaande, onmogeljk gewor den, zoodat er voor Vandervcldo niets an ders opzat, dan den koning mede te doo ien, dat hij de opdracht niet kon aanvaar den. Waarschijnlijk zal deze nu gegeven worden aan een Katholiek. Doch, daar zoowel socialisten als liberalen zich afzij dig willen houden, is het een raadsel hoe een Katholiek staatsman een kabinet kan vormen. Evenmin als de socialisten be schikken de Katholieken over een meer derheid. Bulgarije Vcl-ous - I U» richten is de Bulgaar-che reg. uriüg orCÈj geslaagd, de communistische agitatie te onderdrukken. Dank ni krasse maatregelen Allee wat maar ©enigszins met ooxnmunia- me of boerenpartij in verband stond werd gearresteerd. Verscheidene» worden zon der vorm van prooea doodgeschoten, z.§, omdat zij zich verzetten bij hun arrestatie Naar gemeld wordt, zou thans in Bulga rije de militaire dictatuur heersohon en zou zelfs de koning, die een ooalitie-regee- ring zou wenschen en eon gematigdor op treden tefeen de oppositie, in zijn eigen paleis gevangen wordon gehouden. Zulke sensatie-berichten bekijkt men echtor al tijd met een zeer gerechtvatCrdigd wantrou won. Hot zou anders niet onmogelijk zijn, als de regeering weer eens te ver ging en een nieuwo vruohtbaro bodem schiep, waarop ontevredenheid en haat welig zou den opschieten. Dat de beweging der laatste Tin gen zulk een gevaarlijk karakter kon krijgen was voor een groot doel de schuld van de re geering zelf, die op een zeer hardhandige manier een eind heeft gemaakt aan do agrarische dictatuur van Stamboel in ski en daarna een ware terreur uitoefende tegen de boeren en de communisten. Met strafexpedities tegen dorpen en gehuchten trachtte men den schrik onder do in Bulgarije ovorwegende boerenbevol king te brengen. De ellende ton plat li-lan de werd nog vergroot door de jammerlijke economische toestanden, die de veelal klei- no boeren volkomen op hot proletarisch peil deden dalen. Natuurlijk vond Moskou dere g<-!..-gen- heid te kostelijk, om niet van de onfevro- denheid gebruik te maken. De medeplich tigheid van Rusland aan de jongste ge beurtenissen in Bulgarije is derhalve een zaak, die niet eens met documenten be hoeft te worden bewezen. Het zou integen- deol zeer onverklaarbaar zijn, als Moskou niot achter de schermen had gezeten. Do gebruikelijko ontkenning dor bolsjewiki wordt dan ook algemeen voor kennisge ving aangenomen. Hoewel de roode hoeren in Moskou moor en meer van hun principes moeten losla ten o.a. blijken zij niet te kunnen bul ten den particulieren eigendom en het par ticulier initiatief blijven zij toch een voortdurende bedrricïng vormen voor do Ingezonden Mededeelino, bezorgt menige vrouw ruwe en roode werkhanden. Deze worden echter weer spoedig gaaf, zacht en blank door PuroL 11 79 "*0I? ALKEMADE. Gemeenteraad. Percentage H. O. 2.25 laner dan vorig jaar) Vcrhooning maximum aspewicht in Roe- lofarendsvecn De Raad dozer gemeente vergaderde Donderdagmiddag ten 2.30 uur. Voorzittoi do Burgemeester. TegonwooTdig allo leden Na opening dor vergadering mot hot ge bruikelijko gebed wordon do notulen gele zen en onveranderd goedgokeurd. Aan do erdo de agenda: Bij de bespreking van do vaststelling van liet percentage van den Hoofd. Omslag voor hot belastingjaar 1025 1926 deelt do Voorzitter mede, dat Bur gemeester Wethouders voorstellen het percentage to brongen op 2.25 pet., dus pet. lager dan vorig jaar. Spr. zegt dat dit percentage is berekend naar de bestaande wot op de Inkomstenbelasting zonder de voorgestelde wijziging dier wet, daar deze wijziging voor deze gemeente, in verhand met de 'heffing van do 75 opcenten op do hoofdsom der Rijksinkomstenbelnsting, een goheole ommekeer in do heffing der belas ting zal brengen. B. en W. hebben dan ook de aandacht der Itegeoring hierop go- vestigd, zoodat zeer waarschijnlijk de voor gestelde wijziging niet met 1 Mei a s in werking zal treden De hoer de Veti# I do Zaterdag 25 April 1925 Voor het Nederlandsche zwakke kind. ni. Hoe de vereenigingen kunnen medewerken. Op welke wijze kunnen liefdadigheids- en sociale vereenigingen meedoen aan de uit zending van Nederlandsche zwakke kinde ren? Ik heb hierbij op 't oogenblik uitsluitend op het oog het uitzenden naar vacantia- en herstellingsoorden en naar gezinnen, niet naar sanatoria, omdat onze Stichting, het Ned. R.-K. Huisvestings-Gomitó, hoewel zij hoopt mettertijd hare vleugelen ook over do sanatoriumverpleging uit te strekken en dit ook in hare statuten heeft vastgelegd, toch voorloopig beginnen moet zich hoofdzake lijk tot het eerstgenoemde werk te bepa» len. Laat mij dan eerst den grondslag noe men, waarop de uitzending volgens onze Stichting moet geschieden. Die grondslag is deze: Het particulier initiatief moet vóór gaan, de overheid behoeft slechts aanvul lend te helpen, waar het particulier initia tief te kort schiet. De best denkbare uitzending is die, welke door de ouders der kindoren zelf bekostigd wordt. De zorg voor de gezond heid der kinderen behoort in de eerste plaats tot de taak der ouders en niemand mag die hun geheel uit handen nemen, zoo lang zij daarvoor kunnen zorgen. Slechts moet men hen helpen, waar zij hun taak niet in haar vollen omvang kunnen vervul len. Financieel helpen ook, wanneer zij de kosten, aan het herstel van de gezondheid der kinderen verbonden, niet zelf geheel en al kunnen dragen. Op den voorgrond sta dus, dat de ouders zooveel mogelijk bijdragen in de kosten der uitzending. Daardoor zal dio uitzending veel meer gewaardeerd worden, dan wan neer anderen alle lasten overnemen. Daar door zal de selfhelp worden aangewakkerd en het volkskarakter in de goede richting worden versterkt. Daardoor zal hot karak ter van bedeeling ook vreemd blijven aan dit liefdewerk en dit is iels, waar wij in de eerste plaats voor moeten zorgen. He laas leiden de economische omstandigheden er nu eenmaal toe, dat zeer vele ouders, ook al doen zij wat zij kunnpn, niet in staat zijn alle lasten te dragen, die de instand houding en het herstel van de gezondheid hunner kinderen met zich brengen. Dat geldt niet enkel voor de arbeidersgezinnen, doch ook en dikwijls nog meer, voor mid- denstandsgezinnen en vooral voor die, welke met een groot aantal kinderen zijn gezegend. Hier zal de helpende band ten worden geboden, eenerzijds door onze Katholieke bevolking, die uit gemeenschaps zin en uit christelijke naastenliefde moet helpen om kinderlevens te redden, ander zijds door de overheid, daar de versterking der volksgezondheid als een groot volksbe lang is te beschouwen. Den overheidssteun stellen wij dus op de laatste plaats, doch daarmede willen wij geenszins zeggen, dat die steun, vooral niet den eersten tijd, zou kunnen gemist worden. De ervaring heeft geleerd, dat aan het werk der kinderuitzen ding zooveel kosten verbondon zijn, dat men het zonder subsidies en bijdragen van de overheid niet in voldoenden omvang zal kunnen verrichten. Steun van het Rijk,- de Provincies en de Gemeenten zal drin gend noodig blijven, ook wanneer het par ticulier initiatief zijn best doet om de over heidskas zooveel mogelijk te ontlasten. Ge lukkig hebben het Rijk zij het op dit oogenblik in beperkten omvang ver scheidene Provincies en vele Gemeenten hun taak ten deze begrepen en stellen zij bijdragen beschikbaar ter aanvulling van wat van particuliere zijde wordt bijeenge bracht, doch nog te veel Gemeenten nemen nog een houding aan alsof de gezondheid der kinderen een zaak is. die haar in het geheel r»W anneaaf. Zii rne<mn niet over FEUILLETON, 12) Zij was ten slotte tot do overtuiging ge komen, dat Sidoine zich uit wanhoop ver hangen had, gelijk Judas Iscariot. Waar om zich ophangen? Waarom niet vergifti gen of verdrinken? Zij wist er niets van, maar zij had een voorgevoel, dat het haar zeide en dat ze vreeselijke nieuwstijdingen vooruitliep, welke zij verwachtte, te vin den in do avondbladen. Oom Schutz deed zijn best deze dwaze gedachten uit haar hoofd te praten. Si- aoine gezelfmoord? Was ze mail Haar man was veel te verstandig om zulke dwaasheden in zijn hoofd te halen. Oom Schut* gaf zooveel kracht aan deze veronderstelling, dat hij er zelf ten stellig ste van overtuigd raakte. Sidoine was mis schien thuis en wachtte daar kalm op zijn vrouw. Neen, zeide Jeanne zachtjes, 't hoofd schuddende. Hij venvacht mij niet meert., als hij mijn brief gelezen heeft. Ik ga toch eens kijken. Als hij er niet is, kom ik hier terug en dan zullen wij een plan maken om hem terug te vinden. Oom Schut* ging dus naar de woning van Sidoine, maar stelde er zich tevreden mee aan madame Eulalie te vragen, of zij geen nieuws had. Er was geen nieuws. Terug gekomen in het hotel, stelde oom Schutz een programma op. Probeer wat te ruston. Daarna zullen wij gaan middagmalen en dan zal ik op- het hoofd zien, dat het bezitten van een gezonde bevolking de gemeente slechts ten goede zal komen en dat een bescheiden steun te rechter tijd verleend wellicht groo- tere uitgaven voor later kan verhoeden. Wat het particulier initiatief in deze te doen heeft wenschen wij op de eerste plaats tot stand te zien gebracht door de verschillende vereenigingen in den lande, die zich daarbij in het bijzonder het lot van de kinderen hunner leden kunnen aan trekken. Daarom willen wij zooveel moge lijk organisaties binnen het werk onzer stichting betrekken en zijn reeds een groot aantal landelijke vereenigingen door ons uitgenoodigd, zich door benoeming van een lid in het bestuur onzer Stichting tot sa menwerking bereid te verklaren. Verschei den o hebben daaraan reeds gevolg gegeve». Wij wenschen elke vereeniging zelfstan dig te laten werken zoover als dit mogelijk is, al moet er dan ook een onderling ver band en op verschillend terrein eene sa menwerking bestaan, om het werk tot het beste welslagen te kunnen brengen. Onze organisatie is daarom aldus ge dacht: De landelijke vereenigingen benoe men een lid in het Bestuur onzer Stichting en hebben daardoor de gelegenheid om in vloed uit te oefenen op allo te nemen be sluiten. De plaatselijke afdeelingen dezer vereenigingen wijzen in hare gemeente een lid aan. die met de leden van andere ver eenigingen en van onze Stichting tezamen de afdeeling onzer Stichting vormen. Voor de wijze waarop die afdeelingen zullen werken hebben wij een stel regelen ont worpen dat ik hier niet in zijn geheel zal uiteenzetten, doch waaruit ik alleen do hoofdzaak wil aanstippen. De uitzending van allo kinderen moet loopen over het Centraal Bureau van onze Stichting, dat zooveel mogelijk alle admi nistratieve zaken daarvoor zal verrichten, een uniform kaartsysteem invoert, trans porten combineert, regelingen treft met de inrichtingen, vrijplaatsen in gezinnen op spoort, enz. De vereenigingen blijven ieder op zich zelf vrij om te bepalen welke en hoeveel kinderen van hare leden zij zullen uitzen den, evenals zulks het geval is met de aanwijzing der inrichtingen waar de kinde ren bij voorkeur moeten worden verpleegd, terwijl het Centraal Bureau bij plaatsge brek opgaaf doet van de gelegenheden waarover beschikt kan worden. Dat uit zending van kinderen alleen mag geschie den op grond van medisch advies behoeft wel niet nader te worden toegelicht. De ver eenigingen vernemen, via de afdeelingen waartoe zij behooren, hoeveel de verpïe- gingskosten bedragen. Zij moeten als re gel die kosten zelf opbrengen. Hoe zij dat doen wordt aan haar overgelaten. Zij kun nen b.v. een afzonderlijke sectie vormen voor kinderuitzending en een fonds stich ten, waarin zij eventueel te heffen extra- contributies van haar leden, bijdragen uit hare algemeene kas, giften die zij voor het doel ontvangen, opbrengsten van inzame lingen onder hunne leden, van uitvoeringen e.d. storten, om daaruit, mèt de bijdragen van de ouders der kinderen, hetzij die groot of klein zijn, de kosten dor uitzending te be strijden. Zoolang eene vereeniging op haar eigen terrein werkt, blijft zij volkomen vrij; treedt zij echter ook in het openbaar op, een terrein dus waar ook andere vereeni gingen zouden kunnen werkzaam zijn, dan moet voorkomen worden dat de vereeni gingen elkaar in de wielen rijden en is on derling overleg in de afdeelingen noodig. Op dezelfde wijze zullen middelen kunnen worden gevonden om van particuliere zijde bijdragen te verkrijgen ten behoeve van de gezamenlijke in een afdeeling vereenigde organisaties. Zoo zullen financieel-zwakke vereenigingen, welker ledenkring misschien zeer begrensd is, ook kunnen profiteeren van hulp, die buiten dien kring verleend wordt. Het Centraal Bureau vraagt tot dekking zijner kosten van administratie en inspectie slechts een heel gering admint- stratieloon per kind benevens een klein percentage van de toevallige inkomsten der afdeelingen, dus niet van contributiën en subsidies welke gelden weder aan alle aangeslotenen ten goede komen. Een volgende maal eonige voordooien, verbonden aan aansluiting bij onze Slich ting. J. P. nieuw naar het station gaan. ik heb goed na gedacht en ik geloof dat wij dit moeten doen. Indien wij ons onderzoek versnippe ren zullen wij niets vinden. Alles wat wij weten is dat Sidoine jou aan het station moest vinden. Houden wij ons daaraan. Na hetgeen jij hem geschreven hebt is er wei nig kans, dat hij hoopt dat je hedenavond bij hem terugkeert. Ik zal in ieder geval aan het station blijven zoolang als het noodig is. Denkt gij niet, vroeg Joanne bedeesd, dat hij naar papa zal gegaan zijn? Neen, antwoordde oom Schutz. Hij zal beslist dezelfde gedachte hebben gehad als wij. Voor 't overige hebben wij beslo ten het station in het oog te houden. Het is net alsof je op een trottoir tegen iemand opbotst, je gaat links, je gaat naar rechts en de andere doet hetzelfde en je komt niet verder. Het is beter een vast besluit te nemen, een vaste richting te volgen en er niet van af te wijken. Aldus nam oom Schutz zijn maatregelen en hij deed het met zulk een gezag dat Je anne van de wijsheid van het plan over tuigd wa3. Zij gingen dus eerst in een restaurant Jeanne wilde volstrekt dat hij dagbladen kocht en terwijl hij de spijskaart raad pleegde, las zij met angstige spanning het dagelijkscbe nieuws. Zoo las ze, zonder te vermoeden dat zij den sleutel van het raadsel in handen kreeg, van de aanhouding van een man en nen vrouw, die een woning hadden geplun derd, na de huisbewaarster neergeslagen te hebben. Zij onthield van al wat ze Jtis niets dan een kort bericht onder de rubriek: Zeil- Buitenl. Weekoverzicht. Deze week staat in het teeken van de HollandIndië-vliegera. Wij hebben ze vorige week Zaterdag over Leiden zien vliegen, wij hebben hun beeltenissen reeds honderdmaal gezien in illustraties, tijd schriften en foto-pagina's; wij hebben bun cadeaux bewonderd, de verslagen van hun huldiging gelezen, wij weten hoeveel kran sen zij hebben moeten torsen, hoeveel handteekeningen v. d. Hoop hoeft neer gekrabbeld (hoe doet hij dat eigenlijk; on- derteekent hij alleen v. d. Hoop, op schrijft hij voluit Thomassen a Theusink van der Hoop?) hoe v. d. Broeke met eon glas champagne kan klinken, hoe zijn vrouw naar de lucht kijkt; wij rooken Holland- Indië-vliegers-si garen enz. enz. In een woord, het drietal vliegers is hopeloos beroemd. Voor hoelang? Toon de vliegers te Medan arriveerden, was heel Indië gek van enthousiasme; toen zij een maand later vertrokken, keek niemand meer naar hen om. Zoo gaat het gewoonlijk mot de room in deze wereld. Soms wordt iemands verbleekte roem weer eens opgefleurd, zooals in dezen tijd met Hindenburg ge beurt. Hindenburg was al bijna vórgeten, hij leefde zeer teruggetrokken in Hanno ver. Maar plotseling is zijn naam weer op aller lippen gebracht, echter op een wijze, die jle ware vrienden van Hindenburg pijn moet doen. Tenminste, als hij ware vrien den heeft. Degenen, die hem nu omhoog steken, welen wel, dat zij den ouden man hij is 78 jaar gebruiken als een parade-paardje, om onnoozele kiezers te lokken. Een spotprent stelde hem dezer dagen voor als het Paard van Troje, in wiens buik de monarchisten binnenge smokkeld worden in de republikeinscbe veste. De Presidentsverkiezing. Maar het is de groote vraag of de Duit- schers morgen dit paard van Troje zullen binnenhalen. Zooals men weet, heeft de verkiezing morgen plaats en daar thans geen absolute meerderheid bereikt behoeft te worden, zal het morgen in ieder geval beslist worden, wie de toekomstige presi dent zal zijn: do Katholieke Centrumman Marx of de veldmaarschalk Hindftiburg. Morgen zal Duitschland kleur moeten be kennen, vóór de monarchie of Vóór do re publiek. Weliswaar wordt dit ontkend door de rechtsche heeren, en zij wijzen dan op de uitspraak van Hindenburg zelf, die meermalen nadrukkelijk verklaard hooft, de republikeinsche grondwet te zullen eer biedigen. Maar de uitingen, welke verno men wordon op de vergaderingen, demon straties en meetings van het Rijksblok, waar zooals in het Sportpalast te Ber lijn geroepen wordt „Leve Hindenburg. Weg met de republiek" en waar de zoon v. Ebert wordt afgeranseld wanneer hij durft roepon: „Leve de republiek" deze uitin gen bewijzen voldoende, welke de geest is, die de promotor is van de candidatuur- Hindenburg: Ook de houding van de Duit- sche Volkspartij .is in dit opzicht merk waardig. Officieel zitten ze nu eenmaal in het schuitje van rechts: officieel steunen ze derhalve de candidatuur van Hinden burg. Maar het gaat niet van harte. Wanneer wij zoo eens de kansen van de bei do tegenstanders Hindenburg en Marx nagaan, dan vinden wij, dat de so cialisten, de democraten, het Centrum, de Beiorsche Volksparij en een gedeelte van de Duilscbe Volkspartij vóór Marx zullen stemmen; terwijl Hindenburg gesteund zal worden door de Duitsch-Nationalen, de Völkischen en het rechtsche gedeelte van de Duitsche Volkspartij. Marx heeft dus wel een groote kansals al die menschen, die gerekend werden tot deze Verschillende partijen, nu ook maar hun partijleiding volgen en de Volkspartijers hun partijleiding in den steek laten. Doch dan blijft er nog altijd een groote kleur- loozo massa over. Wat zal die doen? Wij gelooven, dat Marx het winnon zal, omdat er nog genoeg gezond verstand zal over blijven om te constateeren, dat Marx de eenig mogelijke candidaat is in dezen tijd. Het kabinet-Pain 1 evDins dag ie het nieuwe Fransche kabinet voor het parlement verschenen met z'n regee- rine-verklaring en werd heel koeltjes ont- mooiden, waarin werd verteld, dat een oude vrouw gestikt was door een houts koolvuur, dat een persoon zich had opge hangen, dat men een vrouw had opge- vischt die elegant gekleed was. De lijken waren overgebracht naar het doodenhuis. Een persoon de heer Xhad zich opgehangen. Als dit Sidoine was? Zij zocht bijzonderheden in andere dagbla den, maar het waren dezelfde nieuwtjes, die in deze rubriek verschenen, gelijklui dende afschriften van 'n reporter die de politie-commissariaten afliep voor rekening van een agentschap in gemengd nieuws. Toen oom Schut* eindelijk gereed was piet zijn spijskaart zag hij dat zij lijk-bleek was. Welnu? vroeg hij vriendelijk, wat scheelt er nog aan? Zij wees hem met den vinger de „ru briek der zelfmoorden". Hij las en trok de schouders op. Het is niet de vrouw met do houts kolen, nietwaar? Het ls ook de elegant ge kleed© dame niot? En dan! Die meneer X. Neen, die persoonsbeschrijving is erg on bepaald. Sidoine had toch zeker alvorens te ver trekken al zijne papieren moegenomen. In dien bij het was had men zijn naam ge noemd. Voor den drommel hij was de eer ste de beste xtiet en indien de verdwijning van arme duivels in de dagbladen niet meer waard was dan een algemeen graf, de zelfmoord van een rentenier, dokter in de rechten en te goeder naam en faam be kend, maakte meer opspraak. Vervolgens keek hij de dageJijk>ehe niruwsbprir-litfn in de verschillend.* «leg bladen door. Deze vermelden vaker de ge beurtenissen van den vorigen dag dan van den dag zelf. Maar de zelfmoord van Sidoine zou een te Belangrijke gebeurtenis zijn om niet den dag zelf te vermelden. Indien zij ge beurd ware, zouden do dagbladen baar lang en breed bericht hebben. Mep zei er niets van; dat was dus een goed teeken; het was een bewijs! De heer X.was de heer X.en niemand an ders. Dit was zonder twijfel een zelfmoor denaar van den vorigen dag Het ging goed, het ging goed. Desinitin piscem dit diende hier wel gezegd toen hij den kellner den Normandischen rog zag opdienen als voorgerecht, want hij was liefhebber van een stevig gerecht Dit is nu eens een vischje, dat zich keurig aandient, besloot hij. En hij maakte grappen over de natuur lijke historie om zijne nicht to laten lachen Maar Jeanne kende in 't geheel niets van die historie. Zij antwoordde, met een zücht: Ja oom. Oom verwonderde er zich over dat ze zonder smaak at, nochtans had zij zonder de minste aarzeling het menu goedgekeurd, dat hij haar had voorgesteld. Zij glimlachte bij deze opmerking en verontschuldigde zich. Eindelijk! zei hij, heb ik je zien glim lachen. Ik dacht dat gij dat niet kon. Zijn goed humeur wekte haar op. Zij zag in dat oom Schutz zelfs de geschiede nis over den zelfmoord niet ernstig op nam en besefte, dat hij openhartig gespro- keu had en niet om haar angst in slaap te wiegen, terwijl hij zelf ongerust was. Ziju gerustheid gaf haar moed en werk te zelfs aan kelijk. Ze gaf zich moeite, niet om vroulijk te zijn, maar om de zorg een beetje uit haar hoofd to zetten. Tonslotte opeons kwam zij op aeze gedachte drong de dankbaarheid voor do zorgen van dien gouden oom tot haar door, verweet zo zich haar onhartelijkheid tegenover hem en begon te praten over zijn zaken in Amerika. Oom Schutz raakte er door in de wolken Oom Schutz was in z'n nopjes. Nog was er wel iels gedwongens en gewrongens in de situatie, maar, ondanks eenige muize nissen, ging het al heel wat beter. Na het diner betaald te hebbon, sprak oom van naar hot station te gaan. Ik ga met u medo zei Jeanne. Indien oom dit voorstel niet goJaan h: d dan was het omdat hij nog in de nieening verkeerde, dat zij Sidoine wildo weerz n na degelijke en duidelijke uitleggingen Doch angst en vrees wonnen het van h iar jaloezie. Oom Schutz was uiterst tevreden over déze beslissing. Volgens hom zou de bes ie diplomatie zijn Jeanne zoo maar opiena in Sidoine's armen te worpen. Dan zou den de verklaringen van zelf komen en overtuigd van de onschuld vau zijn neef, dacht hij dat het beter was een misver stand of een ruzie le vermijden dan ze trachten op te lossen. Reeds stak mon de lantaarns oan, toen hij met zijn nicht aan don arm naar het station stapte, in de hoop hier Sidoine te ontmoeten. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 11