A. WAALS, Fa. J. P. DRiESSEN. Ie H. Communie-Geschenken. Inqezonden Mededeeling. BREESTRAAT 13. DE GAOOTE MOQE. Fil d'Ecoase Dameskousen, zeer Bolide kwaliteit, fijnste 111 modekleuren, bijzondere prijs Heerenaokkcri, O C in zeer zware Fil d'Ecosse, Katoenen Dameskousen, vervaardigd van uitsluitend /HO prima Macco-garen, Heerensokken, 17 in dezelide solide kwaliteit, Kinderkousen, in kleuren, Banaan, Beige, Zand- OO grya, Wit, Zwart, leeftijd 3 jaar, wö 10719 Stijging 5 cent. pieele leiding van Colijn in samenwerking met Idënburg. Besloten werd een buldetelegram te «en den aan H. M. de Koningin. Daarna hield minister Colijn een rede (zie 2e blad) die daverend toegejuicht werd. Vervolgens werd de vergadering ge schorst. In de middagvergadering werd, gelijk was voorgesteld, besloten bij de a.s. Twee de Kamerverkiezingen uit te komen met 2 candidatenlijsten, elk van 20 namen. De hoofdlijst wordt gelijkluidend in alle kies kringen op Maastricht na, waar de bijlijst zal ingediend worden. Het ontwerp-stembusprogram werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Bij het onderdeel „samenwerking met andere partijen", werd door een der afge vaardigden opgemerkt, dat er onder breede lagen van het A.-R.-volk een gevoel van Bterken afkeer tegen de bestaande samen werking is ontstaan. We willen blijven sa menwerken, zeker, maar dan alleen onder scherp gestelde voorwaarden, waardoor wordt voorkomen, dat met do A.-R. belan gen wordt gespeeld. Nog wenschte spr. opgenomen te zien, do bepaling, dat de A. A.-minister(s) zal (zullen) aftreden, wan neer door bet Kabinet voorstellen worden gedaan in strijd met de A.-R.-beginselen. Als fouten, in do huidige periode begaan, noemde spr. nog den extra-treinenloop op Zondag, bet voorstel ré-vaccinatie en het handhaven van den stemplicht voor de Ka merverkiezingen. De voorzitter erkende, dat veel, wat deze afgevaardigde beeft gezegd, weerklank vindt, bij het Centraal Comité. Het is even wel de vraag of de middelen, door den af gevaardigde ter verbetering aangegeven, ook goed zijn. 't Is bijv. niet doenlijk vooraf do houding van een A.-R. Minister scherp te omlijnen. Voorop staat natuurlijk, dat geen onzer Ministers zal meewerken aan zaken, die in strijd zijn met onze beginse len. Te eischen, dat een A.-R. Minister zal aftreden bij voorstellen, welke in strjjd zijn met die beginselen, leidt tot gevaarlijke con sequenties. Mochten echter zulke voorstel len, ondanks onze protesten, in de wet ko men, dan zouden onzo Ministers zich wel ernstig dienen te beraden. We moeten in deze zaak vertrouwen stellen in onze man nen. Meegedeeld werd, dat met 704 van de 866 stemmen is gekozen tot voorzitter vq.n bet Centraal Comité de heer H. Colijn. Tot tweeden voorzitter werd met 516 van de 884 stemmen aangewezen Mr. J. A. de Wilde. Tot voorzitter en penningmeester van den Raad van Beheer der Dr. Abraham Kuy- per-stichting werden gekozen reap, de liee- ron H. Colijn en P. H. do Monté Verloren. De beer Idenburg deelde mede, dat reeds bijeen is gebracht 038.000. Daar komt bij een gift van den leider der partij, een hul9 van ƒ50.000 en voorts nog een bedrag van 'f 19.000 uit den kieskring Dordrecht. Het 3 jaar geleden door de Deputatenijverga- dpring toegezegd millioen is cr: en meer dan dat. Bij de rondvraag constateerde de heer Siedzez des Plantes uit Heerlen, dat er een biltere stemming is onder de ambtenaren. Spr. geloofde echter niet, dat er A.-R.-amb- 'tenaren zullen zijn, die hun post zullen ver laten. Prof. Bouwmans uitte den wensch, dat 'de A.-R. Kamerleden niet voor het subsidie aan de Olympiade zullen stemmen. Spr. wenschte er geen voorstel van te maken, doch hij hoopte, dat de Kamerleden reke ning zullen houden met den wencsh dezer vergadering. De voorzitter verklaarde zich overtuigd, 'dat op de trouw en de plichtsvervulling der A.-R.-ambtenaren valf te rekenen. Wat bet gesprokene door den heer Bouwman be treft, het kort spr. 't best voor, dat de Ka merleden, die hier thans aanwezig zijn, daarmee hun winst doen. Spr. beschouwt ziju benoemiug, dezen middag door de vergadering gedaan, zui ver als iets tijdelijks. Want indien het dit niet was, dan zouden zeker anderen voor deze benoeming in aanmerking moeten ko men. De verg., zooals deze thans heeft plaats gehad, is grooler en meer eensgezind gebleken dan ooit het geval is geweest. Wij staan nog^eensgezind als één man. Ieder onzer zij een krijgsman. Van vandaag af tot 1 Juli toe moot gij rusteloos werken voor de stembus. Spr. hoopte, dat van deze vergadering een bezieling tot alle leden der partij moge uitgaan (applaus). Daarna werd de vergadering gesloten. Verhaal van pensioenen te Rotterdam Het compromis-voorstel aanvaard. Na uitvoerige debatten heeft de Rotter- damsche Raad gisteravond het compromis voorstel van B. en W. inzake de wethou dercrisis aangenomen. Dit voorstel bedoelt 3 van den vollen pensioengrondslag van bet gemeenteperso- neel en 3i van het weduwen- en wce- •enpensioen op do wedden te verhalen. Tevens werd aangenomen het voorstel, om B. en W uit te noodigen, een tijdelijke algemeene vermindering van de loonen en salarissen van het gemeenteper.soneel met 2 voor te bereiden. Zoowel de motie als het voorstel tot ver laging der pensioenen werd aangenomen met 2319 stemmen. Tegen waren de so ciaal-democraten en de heeron Hoeben (R.-K.) en Coremans (Rapaillepartij). De Anisterdamsche wethouderscrisis. In het artikeltje onder bovenstaand op schrift is gisteren in de hier onder vol gende alinea het gespatieerde woordje niet weggevallen. En nu hebben wij lang gewacht, met iets te schrijVen over het Amsterdamsch gebeurde; hopend, dat er meer licht en klaarheid van uit Amsterdam zou komen Maar, nu dat uitblijft, nu kunnen wij toch niet langer verzwijgen, dat te Amsterdam die s c h ij n, als bovenbedoeld, niet ls vermeden geworden. STADSNIEUWS HULDIGINGSAVOND PATER V. D. DONK. De afd. Leiden van den N. R. K. Volks bond hield gisteravond in de Stadsgehoor zaal een feestavond tot huldiging van den Geest. Adviseur, den WelEerw .Pater A. J. M. v. d. Donk ter gelegenheid van zijn zilveren priesterfeest, den 22en Maart j.l. herdacht. Te ruim 8 uur werd de Geest. Adviseur door het bestuur aan het begin der zaal ontvangen en met het Bondsvaandel voor op schreed men, terwijl de muziek het Pauslied speelde, tot voor het podium, waarop de vaandels van een twaalftal on- derafdeelingen geflankeerd door palmen, stonden opgesteld. Na een vroolijk stukje muziek heette de voorzitter der afd., de heer J. Nijhuis, ip de eerste plaats de honderden aanwezigen hartelijk welkom, niet in het minst de ver- eenigingen, die door baar medewerking dezen avond tot een feestavond zouden maken. Nadat het „Aan U, o Koning der Eeu wen" door alle aanwezigen was gezongen betrad de heer Nijhuis het spreekgestoelte, om in korte woorden uit te drukken, dat het de afdeeling een behoefte was den Geest. Adviseur dezen avond haar aan hankelijkheid te betoonen. Spr. herinnerde er aan dat Pater v. d. Donk voor zijn zilveren priesterfeest geen cadeaux ver langde, omdat zulks van de leden van den bond te veel gevraagd zou zijn. Daarmee stelde Zijneerw. een sociale (laad, waar voor de leden niet dan dankbaar kunnen zijn. Het eenige wat de jubilaris vroeg, was oen vrijwillige contributieverhooging van 2 cent per lid. Daardoor heeft de Volksbond niet u, aldus spr., maar hebt u den Volksbond een pracht-cadeau gegeven. De Voorz. herinnert er vervolgens aan, hoe de werkloosheid steeds de volle aan dacht van den Geest. Adviseur had en hoe Zijneerw. alles deed om de nooden der werkloozen te lenigen. Met trots wijst spr. er dan op, dat zelfs in den gemeenteraad werd gewezen op hetgeen de Volksbond voor de werkloozen doet. Dat is uw werk, aldus spr., daarvoor komt u alleende eer toe. Spr. deelt dan mede, dat in overleg mot do onderafdeelingen werd besloten tot het houden van dezen feestavond, om dat de bond zulks aan zijn geest, adviseur verplicht is. Op den feestdag zelf zijn tal rijken tot intentie van den jubilaris tot de H. Tafel genaderd en ook in de toe komst zullen zij niet vergeten, wat hun geestelijk adviseur steeds voor do afdee ling gedaan heeft. De WelEerw. Pater v. d. Donk, omhan gen met den breeden adviseursketen, be steeg hierna onder daverend applaus het spreekgestoelte. Zijneerw. voelde zich verplicht dezen avond een uit het diepst van zijn hart ko mend woord van dank te spreken, omdat hij zoo iets niet had durven verwachten. Hij was reeds ten volle en meer dan te vreden geweest met een vrijwillige ver hooging der contributie. Spr. zegt dankbaar le zijn voor de ge beden en H. Communie op zijn feestdag. Dat is hem reeds genoeg reden tot dank baarheid. Nu hij echter in Hit bijzijn van zoovelen gehuldigd wordt, weet hij geen woorden te vinden, om zijn gevoelens te vertolken. Deze avond stemt hem tot blijd schap, omdat hij hier Katholieken aanwe zig vindt die voor hun overtuiging uit durven komen, die hier zijn gekomen niet om de persoon, maar om den priester te eeren en hulde te brengen. Memoreerend hetgeen de voorz. gespro ken heeft, zegt spr. niets gedaan to heb ben dan zijn plicht en hij hoopt zulks steeds met Gods genade te mogen blijven doen tot heil van den bond. Ook spr. wil den leden iets aanbieden. De leden van de Joz. Gezellenvereeniging te Gouda n.l. hebben hem reeds zoo dik wijls gevraagd eens een concert te mogen geven door het muziekgezelschap. Die uit- noodiging heeft spr. gaarne aanvaard, om dezen zomer als „Zomerzorg" gereed is, een muziekeoncert aan te bieden, waarhij hij bij voorbaat allen uitnoodigt. ZijnEorw. eindigt ten slotte met den wensch, dat de afd. Leiden van den R.-K. Volksbond steeds moge toenemen in bloei; zoowel in kwaliteit als ledenaantal. Een langdurig applaus cn het welbeken de „Hiep-hiep-hiep hoera hl" van Pulchri Studio daverde door de zaal. Afwisselend kregen we hu ten gehoore eenige muzieknumniertjes van een ver sterkt Black Band en eenige zangnummers van „Pulchri Studio". Voor het gebodene van muzikanten en zangers niets dan lof. Zij hadden veel en welverdiend succes en gaarne roepen wij hun een tot weer ziens toe. Ook het optreden van de heerenafd. der gymnastiekvereniging Jearne d'Arc was in staat de aandacht der talrijke bezoeker^ te boeien. Wat er dan ook te zien gegeven werd was van goede kwaliteit en speciaal de leider, de heer Nievaart, werd luide toe gejuicht. Het optreden van Jeanne- d'Arc was hier zeer goed gezien uit propagan distisch oogpunt, om belangstelling te wek ken voor deze sport, maar tevens om meer leden, vooral werkende leden te verwerven. Daarvoor deed de voorz. in zijn slotwoord dan ook een beroep op de aanwezigen. Moge het weykelijk succes hebben. Vermeld moet nog worden dat de héér Haverkorn welwillend bereid was gevon den eenige bedjes voor te dragen. De afdeelingsvoorzitter dankte tenslotte alle medewerkenden en spoorde aan tot 't bezoek der bondsvergadering op 14 Mei a.s. Vervolgens sprak de Geest. Adviseur nog een kort woord, waarin hij zeide, dal deze avond zijn verwachtingen verre had overtroffen. Hierna zongen de aanwezigen het Roomsche Blijdschap, waarop de vergade ring werd gesloten. De WelEerw. heeren kapelaans P. J Simons en C. G. J. Groot waren een groot gedeelte van den avond tegenwoordig. Sedert 1807. Telef. 810. Huis van Vertrouwen. ZOO JUIST ONTVANGEN! Gouden en Zilveren Scapulier en Theresia van 't Kindje Jezus Me dailles. H. Hart plaquetten in lijst. R.-K. Vrouwenbond Lezing over Luise Hensel. Gisteravond vergaderde do R.-K. Vrou wenbond in de kleine Stadszaal. De nieuwe presidente, mevr. Geise Staphorst, opende de vergadering met een woord van welkom tot de dames van het bestuur, de vertegenwoordigsters der on derafdeelingen en tot de leden en richtte een bijzonder woord van welkom tot den spreker van den avond, den heer Swierstra Spr. zeide, dat het wel niet meer noo- dig zou zijn zich voor te stellen, omdat de meeste leden haar reeds kenden als presidente der Maria-congrcgatie of van haar bezoek op de ledenvergaderingen. Spr. had er niet taan gedacht, toen zij tot lid van het bestuur gekozen werd, dat haar dadelijk zulk een verantwoordelijke taak zou worden opgedragen. Zij zal zich beijveren in het voetspoor te treden van haar eminente voorgangster en rekent op den steun van alel leden bij de vervulling van haar taak. De feestavond in den Schouwburg is vooral door de opvoering der operette „Een dag khalicf" uitstekend geslaagd, wat een grootc voldoening is voor mej. Swart en mej. Korlmann. Spr. hoopt dat deze geslaagde uitvoering het begin moge ziju van een werkzaam vereenigingsjaar en zij wekte allen op propaganda voor den Bond te maken. Wanneer ieder lid er één lid hijwon, wat werkelijk niet onmogelijk is, zou het ledental verdubbelen van 500 op 1000. In aller aandacht beval spr. hel retraite- fonds aan. Tenslotte sprak de presidente de hoop uit, dat het komend jaar moge geven niet alleen een uitbreiding van het leden-aan tal, maai' ook een verdieping van het in nerlijk leven. De notulen der feestvorga (lering en der dioc. vergadering te Den Haag werden door de secr.. mevr v d. HartBnolsma, gelezen en met applaus goedgekeurd De presidente behandelde daarna de in gekomen stukken. Z. k. st. werd besloten te voldoen aan het verlangen van Mgr. Heylen om in plaats van den Chr. groet voortaan den Eueh. groet bij opening en sluiting te ge bruiken. De aandaeht werd gevraagd voor de nog steeds ter beschikking staande beurs tot opleiding voor vroedvrouw. De voorwaar den werden voorgelezen. Geen der aanwe zige dames gevoelde er voor op deze aan bieding in te gaan. Hierna gaf spr. het woord aan den heer Swierstra, die een lezing hield over de Duilsche bekeerling Luise Hensel. Spreker begint met een korte bespre king van den toestand van het geestelijk leven in Duitschland, schetst de Aufkla- rung en de reactie daartegen de Roman tiek. Luise Hensel is in vele opzichten een kind der Romantiek, in zooverre deze het herstel van het Katholicisme in haar proeramma schreef. Ze werd geboren in 1798 le Lininn in Brandenburg, waar haar vader Tuthersch predikant was. Ze kreeg een uitstekende opvoeding in rechtzinnig protestantscben geest. In September 1809 stierf haar vader en haar moeder verhuisde met de kinde ren. twee jongens en drie meisjes naar Berlijn. Op school onderscheidde zij zich door als een buitengewoon begaafd leer linge, die groole behoefte aan logica had bij haar studie. Die logica werd op een zware proef gesteld, toen zij godsdienst onderricht ontving van een Luthersck pre dikant van vrijzinnige rictying, die het Evangelie een nucbter-rationalistischen uitleg gaf, waardoor de Godheid van Christus werd geloochend. Zelf moest ze den gemoed(srijd uilmaken en kwam ze tot de conclusie, dat Christus God en Mensch was en dat Hij een Iverk moest hebben gesticht voor alle tijden. Maar welke was die Kerk? Eene der proteslantsche kerken kon het niet zijn, omdat daarin heerschte: zooveel hoofden, zooveel zinnen. En de Katho lieke? Maar welk goeds wist men in 't begin der 19de eeuw in Duitschland van de Katholieke Kerk te vertellen? Intusscken naderde de tijd, dat ze aan genomen moest worden als lid der Luther- sche Kerk. Als gehoorzaam dochter deed ze, wat haar moeder van haar vroeg; maar tegenover God verklaarde ze, dat ze door toch geconfirmeerd te worden, slechts haar doopbelofte wilde hernieuwen, dat ze wilde behooren tot het Christendom In algemeenen zin en vrij wilde blijven, om als ze dien vond, de ware Kerk van Christus te kiezen. Zelf wilde ze zoeken, zelf wilde ze vin den, en tot het bezoek aan een geestelijke kwam bet niet direct. In 1816 ontmoette ze den dichter Cle mens Brentano, van huis uit Katholiek, maar sinds lange jaren afgeweken van den godsdienst zijner kinderjaren. Er ont stond een hartelijke vriendschapsverhou ding, maar ten slotte werd de 20 jaren oudere Brentano verliefd. Hij wilde het buitengewoon scherpzinnige en edele jonge meisje aan zich verbinden. In gepasten vorm wilde hij baar de af- dwalihgen van zijn vroeger leven zeggen, maar hij kreeg ten antwoord: „Wat helpt het U, of ge dit aan een jong meisje zegt? Ge zijt als Katholiek zoo gelukkig de biecht te hebben! Zeg aan Uw biecht vader wat U hindert." Tevens gaf ze hem te verstaan, dat hij een huwelijk met haar uit zijn gedachten moest zetten, aangezien zij er ernstig over dacht, nimmer te huwen. Brentano hield aan, maar Luise bleef standvastig, terwijl ze hem telkens weer voorhield: ;,Ga ter biecht!" Ondanks de teleurstelling die Brentano ondervond bleef de vriendschap onge schokt en sprak hij vier maanden later zijn generale biecht, waarna hij leefde als voorbeeldig Katholiek en steeds met Luise in vriendschappelijke briefwisse ling bleef. Groote invloed hadden op Brentano's zielsgesteldheid Louises ge dichten gehad. Kort nadat Brentano zijn levensbiecht gesproken had bij Amhrosius Taube, den proost van de St. Hedwigskerk te Berlijn leerde ook Luise dezen edelen priester kennen. Zij had Brentano eerst om voorlichting gevraagd, maar deze kon haar niet hel pen. Hij werd in de eerste plaats geboeid door de zinvolle schoonheid van den eere- dienst en aanvaardde het dogma, zooals ieder goed geloovig Katholiek dat aan vaardt. Luise vroeg in de eerste plaats naar de waarheid van het dogma. Zonder die waarheid boezemde haar de schoon heid van 't Katholicisme weiuig belang stelling in. Haar interesseerde de schoon heid als deze mocht blijken bloesem van het dogma te zijn. Doordat zij eindelijk van Taube een catechismus kreeg en deze uit voerig toegelicht kwam ze tot de geheele overtuiging van de Katholieke waarheid. Nu ook bezocht ze geregeld de Hoog mis. Luihersehe theologen probeerden haar nu van dwaling te overtuigen, maar aan gezien deze heeren het zelf onderling on eens waren hadden ze niet veel succes. Al was ze nu overtuigd, daarom kon ze nog maar niet zoo ineens besluiten tot een overgang, te meer omdat die voor 100 ja ren meer moed en geestkracht eischte dan in onze dagen. Door een visioen van de II. Anna Katbar/na Emmerich, die haar in haar gebeden betrokken had gevoelde ze evenwel, dat ze niet langer mocht weife len en zoo ging ze tenslotte in December 1818 over, -geheel in 't geheim, om in Ber lijn geen opspraak te verwekken. Haar moeder zou het hoogst onaangenaam ge vonden hebben, en haar broer de historie schilder Wilhelm Hensel kwam aan 't hof. Alles wat de Katholieken in hun toch al zoo slechte positie kon schaden, moest worden vermeden. Voorloopig vertrok ze uit Berlijn en werd in 1819 te Munster gezelschapsdame bij de vorstelijke fam'ilie Von Salm in oen Katholiek milieu. Hier bleef ze twee jaar en tegenover haren geestelijken zielszorger legde ze de plechtige gelofte van jonkvrouwelijke buischheid af. In 1820 schreef ze haar moeder over haar stap en deze nam dit ten slotte zeer mild op. Weldra maakte ze nu kennis met de fa milie Diepenbrock, waarvan de zoon Mel- chior von Diepenbrock later Kardinaal aartsbisschop van Breslau werd, terwijl een der achterkleinzoons onze groote com ponist Alpkons Diepenbrock werd. Louise was bevriend met de dochter des huizes Apollonia Diepenbrock en heeft met deze samen veel gedaan voor de ziekenverple ging. Spreker geeft dan een overzicht van het verdere- leven van Luise Hensel, dat ge heel verdeeld is tusschen het onderwijs en de ziekenverpleging. Met zeldzame toewij ding heeft zij zich hieraan gegeven en niet minder verdiensten heeft zij zich verwor ven door haar apologetischen arbeid, waardoor zij tal van zoekende zielen te ruggebracht heeft tot de Moederkerk. Als dichteres heeft zij een groot aantal zeer fijngevoelige en godsdienstige liede ren geschreven, die door hun eenvoud en diepte van gevoel de aandacht trekken. Luise Hensel is 18 Dec. 1876 in den ouderdom van 79 jaar te Paderborn over leden, diepbetreurd door haar verwanten en tallooze vrienden. Aan het eind der lezing, die met aan- Aan het einde der lezing, die met aan- den heer Swierstra hartelijk voor zijn woorden, waarna de vergadering werd ge sloten. R. K. Reisvereeniging. Oprichtingsvergadering. Nadat reeds in. velo plaatsen in ons land een R K. Reisverecniging gesticht werd, is ook hier ter stede het plan opgevat tot het oprichten van een dergelijke vereeniging. Gisteravond werd daartoe in de Graan- heius een stichtingsvergadering gehouden, welke bezocht werd door een vijftiental personen, die hun toezegging om lid te worden reeds hadden gedaan. Do vergadering werd gepresideerd door GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den Gemeentelijken Vischwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225 is ZATERDAG en voorzover voorradig ook ZATERDAG AVOND verkrijgbaar SCHOL a 11— ƒ0.13 per pond. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 24 April 1925. B. en W. van Leiden brengen ter alge* meene kennis dat door P. W. G. Kuysten, te Leiden een verzoek is ingediend ter be- koming van verlof voor den vevkoop van al coholvrijen drank voor gebruik ter plaatse an verkoop in het perceel Lange Mare 62. Katholieke Agenda LEIDEN. Vrijdag. R. K. Bouwvakarbeidsbond, Bondsgebouw, te 8 uur. Vrijdag. Repetitie „Ons Tooneel", te 8 1/4 ALPHEN AANDENRIJN. Vrijdag. R.-K. Kiesvereeniging, te 7.30 uur LEI MUI DENRIJNSATER WOUDE. Vrijdag. R. K. Kiesvereeniging, R. K. School, te 7.30 uur. ALGEMEENE AGENDA LEIDEN. Deze week. Meubileeringstentoonstelling. Javastraat, Kooipark, geopend 25 uur. 'De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 April waargenomen door de apotheken van de H.H.: D. J. v. Drie- sum, Mare 76, Telef. 406 en W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594. den heer Eskens, terwijl aan do bestuurs tafel mede aanzaten drie bestuursleden der R. K. Reisvereenriging te Amsterdam t.w, de heeren Stump el en Koenraad resp. voerz. en penningm. van genoemde ver eeniging en mej. Everling, secretaresse. In zijn openingswoord deelde de heer Es- kens mede, op welke wijze de p annen tot oprichting waren beraamd en welk aandeel het hoofdbestuur te Amsterdam daarin heeft gehad. Een uiteenzetting van het nut en de noodztkelijkheid eener R. K. Re sver eeniging wilde spr. overlaten aan don voor zatter der Amsterdamsche vereeniging. Hiertoe verkreeg de heer Stumpel ver volgens het woord. Spr. dankte vooreerst den heer en mevrouw Eskens, die door hun ne welwillende medewerking het houden dezer bijeenkomst hadden mogelijk ge maakt. Vervolgens beantwoordde spr. de vraag: „Waarom een R. K. Reisvereeniging noecl- zakelijk is."' Om een juist antwoo. cl hierop te geven moet men vooreerst in acht nemen den lust tot reizen, welke vooral in de laatste jaren zoozeer is toegenomen, niet in 'i minst ook door het werken der reisver. Zooals van zelf spreekt, is ook onder de katholieken de animo voor het maken van groetere en k'ei- nere reizen in de dagen van ontspanning steeds gegroeid, hetgeen echter, "o/mn de omstandigheden, waarmede het reizen met neutrale gezelschappen gepaard gaal, als gevolg met zich bracht de stichting eener R K. Reisvereeniging. Evenals op velerlei ander terfein toch, moet ook hier rekening worden gehou Ion met de Roomsche principen. Om dit te staven wijst spr. op de minder gunst\ge omstandigheden, waarin katholieken. (Jie met niet-katholieke vereenigingen reizen, dikwijls komen te verkeeren. Veel zal spr. hierover niet zeggen, doch een feit is, dat door degenen, die van de Ned. Reisvereeni ging overkwamen naar de R K. Reisver eeniging het nut en de belangrijkheid van een dergelijke instelling ten volle worden erkend. Dat bovendien de uitleg van ka- tho'ieke bezienswaardigheden veel heter zal geschieden door leiders van een R. K Reis vereeniging, is een feit, dat vanzelf spreekt, terwijl ook met de noodige zorT welke het reizen van jongelui met zich brengt, al'es- zins rekening wordt gehouden. Wat de prijsberekening betreft, kan do R. K. vereeniging best den toets dér ver gelijking met andere reisveropn-'gingen doorstaan, vooral, wanneer men let op de programma's welke .worden afgewerkt Ook de R. K. vereeniging heeft een onge vallen- en bagage-verzekering Duidelijk is, dat grootere reizen ook hoogere kosten met zich brengen, doch dij mag niemand weerhouden em lid te wer den, daar de kleinere re'zen, de excursies en de gezellige avonden in den winter het lidmaatschap reeds ten zeerste aanbevelen. De prijs van he» lidmaatschap is f 1-5 per persoon, waarbij nog komen f O 50 a's entréekosten en f0.15 incasseer ngskoslea. Het orgaan verschijnt éénmaal per maand en zal bij toename van het aantal leden meermalen verschijnen. Tenslotte doet spr. een beroep op aller medewerking, om deze zoo nut''ge cn nood zakelijke organisatie te steunen cn spreekt den wensch uit, dat dezen avond te Le den een afdeeling zou worden gesticht. Van de gelegenheid tot het s'ellen van vragen maakte mevrouw Eskens «pW-k, informeerend of het aan leden van een of andere afdeeling geoorloofd is, ook excur sies en reizen van andere afdeo ingen m il'? te maken, wfiarop door don heer Slum pel bevestigend werd geantwoord- Vervolgens gaven zicii verschillende Per sonen als lid op, zoodat het aantal le-len tezamen met die, welke reeds toezegging hadden gedaan, 21 bedroeg,'d.i. 6 boven het aantal, vereischt voor het oprichten eener afdeeling. Na een woord van dank van den Imer

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2