Tweede Blad LIJK No. V. 10) Dondsrdag 23 April 1925 BHdNOILflNP RIJKSBEMOEIINGEN OP LANDBOUWGEBIED. Installatie Commissie. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft gistermiddag in een der zalen van zijn Departement geïnstalleerd de dezer dagen door hem ingestelde Com missie aan welke is opgedragen de vraag te beantwoorden of, en zoo ja, in hoeverre de direote en indirecte bemoeiingen van het Rijk op landbouwgebied zouden kun nen worden ingekrompen, in hoofdzaak wat betreft: A. den Voorlichtingsdienst; B.. de proefstations; G. het landbouwonderwijs; De Minister hield daarbij de volgende iu- stailatierede: „De Regeering is U ten zeerste erkentelijk, dat gij aan hare roepstem gehoor hebt wil len geven om uwe beproefde krachten te wijden aan eene taak, welker gewicht door hare zwaarte wordt geëvenaard. De uiterst zorgelijke toestand in welke nog steeds 'a Lands financiën verkeeren, noopt ons alle krachten in te spannen om op elk gebied tot inkrimping van uitgaven te geraken. Zelfs de landbouw, hoe over wegend belangrijk ook voor de volkswel vaart,'kan niet van het bezuinigingsproces ■worden verschoond. Intusschen, zoo ergens, dan is op dit gebied, ill hooge mate omzich tigheid te betrachten. Werd met ruwe hand ingegrepen, allicht zou doze tak van be staan een knak krijgen, die het gemeenebest een schade zou toebrengen van welke het slechts moeizaam zich zou kunnen herstel len. Van het besef hiervan heb ik mij steeds diermate doordrongen betoond, dat ik van den aanvang af de besnoeiing der land- bouwbegrootimg niet uitsluitend zelf heb ter hand genomen, maar steeds in overleg met de organisaties ben te werk gegaan. Intus schen kan van deze lichamen niet worden gevergd, dat zij als zoodanig diep ingrij pende reorganisation voorbereiden. Deze taak is slechts weggelegd voor een tot dat doel ingestelde Staatscommissie, waarin wel is waar de organisaties hare vertegen woordigers terugvinden, maar deze des kundigen onder leiding van een in deze aangelegenheden doorkneden voorzitter te zamen werken. De vraagstukken, diie u zullen worden voorgelegd, laten zich aldus samenvatten: Is het mogelijk ter beperking van den te zwaren belastingdruk, de Staatsbemoeiing óp het gebied van den landbouw in te krim pen? Wellicht is het, bij de zoo voortref felijke organisatie onzer land hou wgenoot- schappcn, doenlijk een weg te vinden, langs wolken dit doel kan worden bereikt, zonder de levensbelangen van den landbouw aan te tasten. In overleg met de Centrale Reorgamsatie- commissie stel ik mij aanvankelijk voor, dat het terrein van onderzoek in drie on- derdeelen kan worden gesplitst: lo. de voorlichtingsdienst; 2o. de proef stations; So. het landbouwonderwijs. Natuurlijk echter wal ik allerminst voor- ui'tloopen op de wijze, waarop gij zuil mee- nen u van uwe taak te moeten kwijten. Ik meende slechts in enkele trekken te mo gen aangeven, wat de Regeering van n ver wacht. Van harte hoop ik, dat onder Gods zegen awe Commissie erin moge slagen, de ver houding tusschen Overheids- en particu liere bemoeiing met den Landbouw aldus uit te stippelen, dat steun uit de publieke Las met een belangrijk 'bedrag kan worden verminderd, zonder schade voor deze aller belangrijkste bron van volkswelvaart. Gij zult in dat geval met heel wat meer recht aanspraak kunnen maken op den eerelitel van Comité du Saint public, dan het lichaam, dat zich het eerst met dien naam tooide. Mijnheer de voorzitter! Ik had reeds ge- legen beid te doen uitkomen uwe bijzondere kwaliteiten op djt gebied. Wees verzekerd, dat de regeering van uwe leiding rijke vruchten verwacht. Met vol vertrouwen reik ik n dan ook den presidentshamer over." De voorzitter der Commiss i, de heer O. M. F. Hoffmans, beantwoordde 's Mini», ters rede als volgt: „Moge ik beginnen met Uwe Excellentie dank te zeggen voor het vertrouwen, door Haar gesteld, in de toewijding en de be kwaamheid der leden onzer Commissie en. van haren voorzitter. Tevens voor de groote welwillendheid de Commissie in eigen persoon te hebben wil len installeeren. Do taak der Commissie gesteld ik leg hierop bijzondereai nadruk is verre van gemakkelijk. Ik meen te mogen zeggen dat wij allen overtuigd zijn van den zorgelijken toestand waarin 'a lands financiën nog steeds ver keeren. Met do Rogeering zijn wij diep doordrongen van de overwegende belang rijkheid van den landbouw, ook voor de volkswelvaart; zoodat de vitale belangen van dien tak van volksbestaan allerminst mogen worden geschaad. Veel waf op landbouwgebied is en wordit tot stand gebracht, was en is alleen moge lijk met Regeeringssteun. Aan te wijzen waar deze steun thans kan worden gemist eisclvt een grondige studie en dus een groote toewijding van leder lid onzer Cumm:ssie in het bijzonder. Excellentie! .Namens alle leden onzer Commissie geef ik U de verzekering dat het hen aan werklust en aan ernstig streven om tot een bevredigende oplossing te komen niet zal ontbreken. Terecht merkt de Regeering op dat de in grijpende reorganisatievoorstellen van de organisaties alleen, niet kunnen worden verwacht. Overleggende met de vertegen woordigers der organisaties zal onze Com missie voorstel!én in bezuinigingsgeest moeten formuleeren. Zij zal trachten dit doel te bereiken op de wijze door de Rogeering in overleg met de Centrale Reorganisatie-Commissie aan gegeven. Moge dit onder Gods on misbaren zegen gelukken.. Excellentie. Ik, als voorzitter, reken bij de leiding op de welwillende toe gevendheid der leden mijner Commissie in dat vertrouwen heb ik den presidents hamer uit uwe hand overgenomen.'' STADFVSE&mS GEMEENTERAAD. De gemeenteraad vergadert op Maandag 27 April des namiddags te twee uur. De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw benoemd raadslid, den heor JH. Schriller. 2o. Praeadvies op het verzoek van bet bestuur fan het genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix", om kosteloos ge bruik van eenige localiteiten van de Slads- Gehoorzaal, voor het houden van de alge- meene vergadering en van de tentoonstel ling van door de leerlingen vervaardigde werkstukken. B. en W. stellen voor, dit verzoek in te willigen. So. Voorstel tot onderhandsche op dracht van bet maken van een nieuwen ge wapend betonvloer mét bijkomende werken in de runderslachthal van het Openbaar Slachthuis, aan de Breda'scbe Betonmaat- schappij voorbeen H. Vriens, te Breda. 4o. Voorstel tot ondershandsche ver pachting van de invordering van de brug gelden aan de Zijl- en Spanjfyrrdsbrug, aan J. Wesselman. 5o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden, ter voldoening van de aan do 3-Oc- tobervereeniging verleende garantie in de kosten van de feestviering ter •gelegenheid van de 350-jarige herdenking van Leiden's Ontzet. 6o. Voorstel tot het aanbrengen van eenige wijzigingen van administratieven aard in de begrooting voor 1924, tot ver hooging van eenige posten dier begrooting, waarvan de raming te laag is gebleken en tot toevoeging van eenige nieuwe posten, in FEUILLETON. Inderdaad, het duurde niet lang. De slimme en knappe speurder kwam in het huig van de misdaad, toen Jeanne en oom Schutz het verlieten. De eerste, die hij zag, toen hij ter plaatse kwam, was Eulalie, die rustig bezig was zich een warm grogje te brouwen, om aan haar opgewonden ge moed de noodige kalmte te hergeven. Eén oogopslag en één oogenblik naden ken waren voldoende om hem te doen bo- grijpen, dat het fijne van de misdaad haar ontsnapte. Deze vrouw hier kon geen moment getwijfeld worden was de huis bewaarster en was nooit vermoord ge weest. Niettemin bleef de zaak nog ern stig genoeg. Bij de eerste vragen, die de agent haar stelde, bemerkte juffrouw Eulalie onmid dellijk dat de man tot de politie behoorde. Zij begreep even snel dat Sidoine op het commissariaat een ware geschiedenis was gaan vertellen. Doch meer kon zij niet gis sen; zelfs wist zij niets over de aanhou ding der Grobsky's. Daar zij heelema&l niet op de hoogte was van do lotgevallen, die de anderen waren overkomen, was zij enkel en alleen bezorgd over baar eigen lot en uit vrees van een domme streek uit te halen, besloot zij zoo weinig mogelijk te zeggen van het weinigo dat zij wist en haar bezwijming te gebruiken om zich aan gevaarlijke strikvragen te onttrekken. Ja zeker, zei zij, zij was heelemaal buiten westen geweest, vermoord als liet ware. Neen, zij had niemand gezien en wist niet meer of zij overvallen was geweest of niet.... ook was z'j niet door slaap drankjes bewusteloos gemaakt. Zij was in bezwijming gevallen, flat was alles wat zij wist. Voor bet overigo kon zij niet ja of niet neen zeggen. 0, ja, dat was waar ook, den dag zelf, nauwelijks eenige uren gole- c'on, had zij kamers verhuurd aan een man en een yioivv, die zich Grobsky noemden. (Zij paste er zelfs voor op, te zeggen, aangezien men bet haar niet vroeg, dat het 't appartement van Sidoine was). Doch zij had niets abnorruaalsi n bun manier var. doen bemerkt. Hotelratten, mompelde do agent. En bij drong er bij madame Eulalie op aan al haar geestvermogens in lo spannen om zich iets, al was 't ook maar een beetje bijzonderheid te her mieren, dat aanlei ding tot haar bewustoioos'ieid kon gege ven hebben. Doch Eulalie, alhoewel zij niet erg do kluts kwijt was, want zij had begrepen dal de Grobsky's beschuldigd waren van inbraak en moordaanslag op haar persoon had meer dan redenen genoeg om zich niets te herinneren. Onschuldigen aanklagen was haar een gruwel; te bekennen wat er in de laatste paar uren gebeurd was, zou haar oneindig veel schade berokenen. Werkelijk zij wist van toeten noch blazen. De agent vond het erg treurig, doch er bestonden voldoende vermoedens tegen de Grobsky's om ze te beschuldigen dat zij een poging tot moord hadden gepleegd. Dit zou wel kunnen vastgesteld worden. verband met reeds genomen raadsbesluiten. 7o. Voorstel tot het verleenen van me dewerking aan het Bestuur der Vercenl- ging voor Christelijk Onderwijs tot aan schaffing van leer- en hulpmiddelen voor zijne school voor U. L. O. aan het Noord einde No. 40 en tot vaststelling van den desbetreffenden begrootingsstaat (779 gld.) 8o. Verordening voor de school voor Buitengewoon Lager Onderwijs te Leiden. 9o. Voorstel in zake de beschikbaar stelling van localiteiten voor de Bijzondere school aan de Pieterskerkgracht en de overdracht van het gebouw aan de Pieters kerkgracht aan de gemeente. JOo. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve- van het in ordo ma ken van het Zuidelijk gedeelte van hot Pro vinciaal terrein aan den Hoogen Rijndijk nabij de Wilhelminabrug, als speelveld ten dienste van sportclubs. llo. Praeadvies op het voorstel van de heeren van Stralen, Witmans en Knuttel, tot wijziging van art. 2 van het RoMement voor de Stedelijke Werkinrichting te Lei den. 12o, Vaststelling van het vermenigvuldi- gingscijfer, bedoeld in de verordening op de heffing eener plaatselijke belasting naar liet inkomen te Leiden, voor het belasting jaar Mei 1925—Mei 1926. 13o. Voorstel tot wijziging van de voor waarden, waaronder aan de Leidsche Duin water-Maatschappij concessie is verleend voor het maken, aanlegen en exnloitberen van een waterleiding van de duinen nabij Katwijk tot en in de gemeente Leiden. Openbaar Slachthuis Zooals bekend, machtigde de Gemeen teraad in zijne zitting van 20 Januari j.L de Commissie van Beheer over het open baar Slachthuis tot het doen verniouwen van den vloer in de runderslachthal van het Openbaar Slachthuis voor do som van 15.500, te betalen uit de middelen van het afschrijvings- en vernieuwingsfonds der inrichting. Sindsdien heeft de Direc teur der Gemeentewrken voor het maken van oen nieuwen gewapend betonvloer met bijkomende werken aan een 6 tal fir ma's hier te lande aanbiedingen ge vraagd, van welke die der Bredasche Be ton Maatschappij v.L. H. Vriens te Breda de meest aannemelijke is; zij toch neemt aan de gevraagde werken te maken voor de som van 6480. Onder mededeeling, dat het werk, met inbegrip van de kosten der vloerbedekking en van eenigo bijkomende werken thans in totaal 10.000 zal kosten en derhalve 5500 beneden de raming zal blijven, geeft de commissie alsnu in overweging den Raad voor te stellen, het maken van een nieuwen gewapend betonvloer met bijkomende werken in de runderslachthal van het Openbaar Slachthuis, behoudens goedkeuring xan Gedeputeerde Staten, on dershands op te dragen aan voornoemde inschrijfster. Verpachting bruggelden Zijl- of Spanjaardsbrug. Op 30 April a.fl. eindigt do pacht van de invordering der bruggelden aan do Spanjaardsbrug, welke pacht, na gehou den openbare inschrijving, voor den tijd van 2 jaren en 4 maanden, ingaande 1 Januari 1923, werd opgedragen aan J Wesselman tegen een door de gemeente jaarlijks te betalen vergoeding van 700 De heer Wesselman is bereid do pacht wederom aan te gaan, en wel óf voor 5 iaren, in welk geval de door de gemeente bij te betalen som kan worden verminderd tot 600 per jaar, óf voor 3 jaren, bij welken tijdshuur belanghebbende met 650 per jaar genoegen neemt. Tegen een voortzetting van do pacht met den heer Wesselman bestaan bij B. en W. gecnerlei bezwaar, daar deze zich steeds behoorlijk van zijn taak heeft gekweten en klachten over de bediening der brug dan ook nimmer inkwamen. Zij geven echter de voorkeur aan een pachttijd van 3 jaren, omdat de concessie tot tolheffing eveneens voor hetzelfde tijd vak is verlengd, en voorts wijl op 30 April 1928 ook de pacht van bet Zijlhek afloopt en alsdan de mogelijkheid van een gecom bineerde verpachting .van beide tollen wordt opengelaten. Het 3 Gctoberfeesl van 1924 Tn de Raadsvergadering van 28 April 1924 werd besloten aan de 3 Oétobor- Zonder-het te willen, gaf hij aan mada me Eulalie te verstaan, dat Gregorius ge vlucht was en dat hij- het reiskoffer van Sidoine medegenomen had. En nu was de huisbewaarster weer ten prooi aan den groolsten twijfel en de achterdocht. Waren de Grobsky's werkelijk geen inbrekers? Hun spoedig verdwijnen waar op zij tot nu toe geen acht geslagen had, had iets abnormaals Zonder het te weten, had zij hoogslwaar schijnlijk meegeholpen om een paar lce- lijke misdadigers te laten aanhouden. Terwijl ze zoo het monster van den arg waan aan het koesteren was, zei zij open- hartig: Zij hadden een uiterlijk, waaruit ik eerlijk gezegd heelemaal niet wijs kon worden. En daarbij allesbehalve slim, voegde de agent er bij- Begrijp eens even dat zij, om hun vlucht te verklaren, beweren dat U geroepen heeft: „Vuur, vuur, brand, brand". En hij lachte hartelijk on goedsmoeds natuurlijk onbewust van zijn eigen dom heid. Doch madame Eulalie stemde volstrekt niet in met zijn jubelenden toon. Neem mij niet kwalijk, zei zij, maar ik weet waarlijk niet wat ik mogelijk kan gedaan hebben gedurende mijn bezwijming Wellicht heb ik 'een soort nachtmerrie ge had. Indien zij zeggen dat ik geroepon heb: „Vuur, brand", dan kan dat best waar zijn Nu lachte de rechercheur erg in zijn nopjes. Natuurlijk moest men aan de justi tie geen dingen vertellen, waarvan men UIT DE RADIO-WERELD. Wat cr vanavond te hooren is. 5.20 uur: Hamburg 395 M. Concert 5.35 Eiffelloren 2600 M. Concert. 5.55 Londen 365 M. Muziek. 6.00 Hilversum 1050 M.VÓÓr-avond- concert. Programma. 1. Alte Kameraden, Teike; 2. Orpheus in der Unterwelt (Ouverture), Offenbach; 8. Trés jolie (wals) Waldteufed; 4. Extase, Gaarne; 5. Martha (Opera Fantaisie), Flo tow. Pauze. 6. Die Geschle- dene Frau (Operette potpourri Fall; 7. Pas de» Fleurs (waLs), Delibes; 8. Der Geist des Woy- woden (Czardas), Groasman; 9. Sal ut d'Amour (Serenade), El- gar; 10. Marsoh finale. 0.20 m Alle Britsche stations: Tijdsein Big Ben en nieuws. 6.50 Münster 410 M. 9e Symphonie van Beethoven. 7.20 Londen 365 M. en Chelmsford 1600 M. St. George's Day. Co ronation March and Hymn (Edward German); Overture, „Nell Gwyn" (Edward Ger man); Excerpts from „King Henry V-." „God for Harry, England, ant St. George". „Flo wers in the Valley"; „Straw berry FaiV'; „Gome, My Own One". nA Mutual Friend" (Bar- timeus). A Comedy Radioview of Quiet Life on a Man-of-War. Tone Poem, „The Willow Song" Othello", Edward Ger man) Dances from „Tom Jones" (Edward German) „King Richard II." Act II., Scene 1. „The A.gincourt Song" (15th Century Melody), „Hun ting Song'' (16th Century Melody) „My Little Pretty One" (Old English Tune), „Down Among the Dead Men" (Old Englieh Air), „At SeaMey, 1910." A Radioview of War time Service. „Berceuse" and ..Bacchanalian Dance'" from The Tempter" (Edward Ger man), Fantaisie, „Merrie Eng land" (Edward German). 7.20 Birmingham 475 M. Concert. 7.20 Bournemouth 385 M. Concert. 7.20 Hamburg 395 M. Muziek van Liszt en Wolf. 7.20 Manchester 375 M. Concert. 7 20 M Miinchen 485 M. Concert. 7.35 Brussel 265 M. Lichte muziek. 7.50 Berlijn 500 M. Fragmenten uit Shakespeare's werken. 7.50 Frankfort 470 M. Svmphonie- Conoert. 7.50 Rome 425 M. N'euws en Con cert. 7.50 Ziirich 515 M. Conccr: on Zang 8.05 Radio-Paris 1780 M. Jazz muziek. 8.10 Hilversum 1050 M Concert van de A'damsohe Orkestver- eeniging. Programma: 1. Ouverture „Oberon", G. M v. Weber; 2. La Deluge, C. Saint vc:- ii g oen garantie te verleunen tot een maximum van 3000, teneinde do veroeniging in de gelegenheid te stellen de 350-jarige herdenking van Leiden's ontzet op waardige wijze te vieren. Bij een feestviering van zoo buitenge wonen aard als deze, met haar in tal van opzichten niet te voorziene extra-onkos- ten is het, naar het bestuur der vereeniging mededeelt, niet mogeiljk gebleken de uit gaven door de ontvangsten te dekken, zoo dat, ook als de gemeente de volle garantie zal hebben betaald, ten laste van de ver eeniging nog een aanzienlijk tekort blijft. B. en W. geven alsnu in overweging door vaststelling een bedrag van f 3000. te hunner beschikking te stellen. De Stedelijke werkinrichting De hoeren van Stralen, Witmans en Knuttel bobben voorgesteld, artikel 2 van het Reglement voor de Stedelijke Werk inrichting te Leiden in dien zin te wijzigen dat de geldelijke belooning voor den ver richten arbeid geheel aan de verzorgden wordt uitgekeerd. Zooals beknel, wordt ingevolge hot be staande artikel de geldelijke beloonino niet heel zeker was. Hij roemdo de nauw gezetheid en openhartigheid van madame. Maar er lag 'n heele afstand tusschen het geen de twee boodsdoeners hadden be weerd, dat men niet als evangolie moest aanuemen, en haar verklaring. Waarom zou zij in baar bezwijming ge roepen hebben: „Brand, brand?" Stond het huis soms in lichte laaie? Welzeker niet, antwoordde de huis bewaarster inet een gedwongen glimlach. Zóó, zonder te liegen, maar dank zij haar gedraai en geveinsde onnoozolheid, trok zich madame Eulalie uit den slag te rug. De agent, die al het mogelijke van haar meende achterhaald to hebben, vond dat liet niet noodig was haar onmiddellijk naar het commissariaat mee te nemen. Hij zei enkel, dat zij zich ter beschikking van den rechter van instructie moest houden, als deze oordeelde, dat hij nog nadere in lichtingen noodig had. Terwijl hij zijn speurneus overal diep in stak en zijn speuroogen wijd open spalkte, wijdde de commissaris zijn beste en vlugste zorgen aan de opberging van Gregorius en Boubou l'Equerre. Het rijtuig wachtte bij de deur. Er moes ten heel wat formaliteiten vervuld worden bij den portier van do gevangenis en bet parket. Maar toen alles eindelijk in orde was, haalde men de Grobsky't uit bun cel en men vertrouwde ze aan twee geheime politieagenten toe, die ze naar het huis van bewaring moesten brengen. De rechter van instructie zou hen „morgen vroeg, heel vroeg" ondervragen. In de wachtkamer van het coinmi-- i riaut, toegankelijk voor iederen, zag Si- Saflna; 8. Onvoltooide ynnpijqi nle, F. Sohubert; 4. ViooJ-Oooi oert D Gr. tart», W A Mozar\ AUegro, Andante, Rondo. 9cx .liat, G. J. Lingwniui. Pauug 5. Ouverture „Fingalshöhle, F Mendelsrohnj 8. Larghetto uit het Clarinet Quintet, W. AL Mozart, Solist; P. Swagar; 7. Andante Cantabile, P. Taohal- kowaki; 8. Konxertwalcer, Oei-i lo Solo, K. Ebnar, eolist, M, van 't Woud; 9. Fantasie „Die Perlen-fiascher", G. Bizet. 8.50 uur: Petit Parisieo 845 M. Concert. 9-SO Frankfort 470 M. Liederen- en voordraoh tavond. 9.50 Chelmsford 1600 M. Aanslui- ting bij Birmingham: „The Banner of St. George", Op. 83 (Elgar). 10.20 Alle Britsche stalious: Dans- muziok van het Savoy Hotol te Londen. Internationaal Radio-congres. De regeling der golflengte. Te Parijs wordt een internationaal Ra-i dio-congres gehouden, waar allerlei kwes ties, die betrekking hebben op draadloozo telegrafie en telefonie, l)esproken zijn In de juridische afdeeling van het congres 13 de vraag behandeld van de rechten van componisten en schrijvers en het auteurs recht, in verband met de draadloozo uitzen ding. Met algemeen© stemmen werd een resolutie aangenomen, waarin de mecning uitgesproken wordt, dat hot recht van di>u intellectueelen eigendom, dat door de Bor- ner Conventie is erkend, ook van toepas sing is op worken overgebracht door radicn electric! teit. Voorts heeft hot Congres besproken do verwarring welke ontstaat door de gelijk heid van golflengten die door amateurs worden gebruikt en een reeks maatregelen aanbevolen .waardoor aan ariïaleurs in verschillende lands!roken bepaalde golf lengten worden voorgeschreven Do he*r Hogg (Engeland), dio hierover rapport uilkr.ir.ht, stelde voor, bij het vast stellen der golflengten de wereld te verdoe len in vier verschillende secties: Europa, Oanaaa met New Foundland; do Vereenig-» de Staten en d© rost van de wereld. Be sloten werd de volgende golflengte vast lo stellen: Europa: 11595 meter; 7570 motor; en 4743 moler. Canada en Now Foundland: 120115 Mv en 4641 li M. Vercenigde Stalen: 8575 M.; en 41 1 37 X M. De resi van de wereld: 9685 M. on 157 Sr, M De sub-corn missie n.imens welke de Inet Ilogg zijn ripoprt had uitgebracht, drong er op aan. dat de verschillende landen huil uiterste best zouden doen om hun landgo- nooton dio amalenrs-uilaendstalions heb ben, er van te weerhouden andore golf lengten dan de voorgeschreven© toe te pos sen, lene nde do thans zoo herliaa'delijlc voorkomende, on noodige storingen te voor komen. voor den verrichten arbeid w» li.waar slechts Ion doclo nan do verzorgden uit gekeerd, doch heeft liet bestuur der Instel ling, den directeur gehoord, de bevoegd heid, om in bijzondere omstandigheden lo besluiUm, dat liet geheelo loon aan den verzorgde wordt uitgekeerd. Niet wenschelijk acht de nu-erderh -ui van het lies tuur hel. om in de verordening te bepalen, dat steeds het geheelo loon aan den vr/.orgde wordt uitgekeerd Het groote meerendeel der verpleegden, zoo schrijft het bestuur, bestaat uit ongchuw- den, die n.t aftrek van de gelden voor nachtlogies een vrij ruim zakgeld overhou den, aangezien de inrichting op alle dagen, dus ook des Zondags, voor voeding van de verpleegden zorg draagt. Het bestuur meent dan ook in meerderheid, dat er geen enkele aanleiding is, om het voorstel van do heeren van Stralen c.s. aan to nemen. Het College van R. en W. kan zich met het gevoelen van do meerderheid volko men vereen i'. en. „Het gctbi.w op do Pieterskorkpracht" en» i 'in Ie 'i, b ti f- doine hen voorbijtrokken en Inj 1 i zo met oogon vol afkeuring en verachting na Na zijn klacht mocht hij rustig naar zijn werk gaan. Doch Sidoine meen le dat nu het .ge schikte oogenblik gekomen was om zi:n reiskoffer op to eischen. Ook wilde hij do gelegenheid benutten om de politie owr de verdwijning van zijn vrouw te spreken in verband met do mogelijkheid dat d zo verdwijning iets te maken luid met don aanslag van de Grobsky's. In werkelijk heid, geloofde bij er niet aan, want do brief van Jeanne bewees, heel duidelijk, dat zij uit vrijen wil vertrokken was Wat echter niet wegnam, dat de com missaris hem een goeden raad kon gcv< u. Na heel lang wachten werd hij dan or delijk bij den Commissaris binnengo' 1. Hier eischic li ij op ilo eerste plaats p!-h- lig zijn reiskoffer op. Doch men kon 1 u deze helaas niet ter band stellen. He! een bewijsstuk, dat bij de griffie als - danig moest blijven berustten. En in !■•••>- ste instantie moest hierover de reehU v u in8truclio beslissen. Sidoine zat erg niet de zaak ver maar begreep ook van den anderen t at dat bij er zijn voordeel zou uithalen. Zoo begon hij te spreken over de \r- dwijning van Jeanne. De commissaris luLt rde met v a - dacht, want bij het eerste woord, meen hij een nieuwen aanslag van de obsl op het spoor to zuil. n kom« u Eindelijk vroeg li ij inzage van den b'-e-f n doino's vrouw, li ij In- cn herlas en da t na, rustend op zijn ellebogen owr het pa- (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3