A. WAALS, De Tahaksvergunningen. Het venten en de verkoop op markten en kermissen. De Minister van Financiën heeft ter ken nis van de ambtenaren der invoerrechten en accijnzen gebracht, dat met ingang van 1 Juni a.s. ter uitvoering van art. 16, eerste lid, der Tabakswet, de bepalingen zullen gelden, zooals die zijn opgenomen in St.Gt. no. 76. Daaraan is het volgende ontleend: De houder van een bedrijfsvergunning, die tot verbruik bereide tabak buiten de localiteit, waarvoor de vergunning geldt, wenscht te verkoopen, wendt zich met een ondergeteekendo aanvraag tot den ontvan ger der accijnzen, door wien do bedrijfsver gunning is verleend, onder opgaaf van ver schillende gegevens. Ter zake van de uitoefening van het beroep wordt onderscheiden tusschen: a. het venten met tabaksfabrikaten per "kar, rijwiel, mand, mars, enz. b. den verkoop van tabaksfabrikaten op markten of 'kermissen uit een kraam of stal of andere tijdelijke inrichting. De vergunning wordt verleend door den ontvanger, door wien aan aanvrager de bedrijfsvergunning werd afgegeven. In het geval, bedoeld onder a, kan de vergunning worden verleend, hetzij voor bet geheele land, hetzij voor een kring, met een straal van ten hoogste 25 kilometer om de woonplaats van den aanvrager ge legen. Indien een vergunning voor het geheele land wordt gevraagd, is aanvrager ver plicht bij zijn aanvraag een goed gelijkend, onopgeplakt portret over te leggen, ter grootte van 5 bij 4 centimeter, weergevende zijn borstbeeld. Wordt het beroep voor zijn rekening uitgeoefend door één of meer per sonen in zijn dienst, dan geldt de verplich ting tot overlegging van een portret voor de hierbedoelde personen. De verplichting tot overlegging van een portret geldt eveneens bij aanvraag van een vergunning, als bedoeld bij b, tenzij de verkoop beperkt blijft tot markten, enz gehouden in do woonplaats van den aan vrager, of in plaatsen, gelegen binnen een kring van 25 kilometer daaromheen, en aanvrager de vergunning persoonlijk ge bruikt. De vergunning is geldig voor het tijd vak, waarvoor het vergunningsrecht is vol daan, of voor dat gedeelte van dat tijd vak, dat bij de verleening der vergunning nog niet is verstreken. Zij moet elk jaar worden vernieuwd. Vergunningen als hier bedoeld zijn niet geldig voor verkoop van tabaksfabrikaten uit kiosken en audere soortgelijke inrich tingen, die, al dan niet verplaatsbaar, zich doorgaans op dezelfde plaats bevinden; zul lende deze voor de toepassing van het no-rende lid van art. 15 der Tabakswet als een afzonderlijke localiteit moeten worden aangemerkt. Zij zijn evenmin geldig voor' den verkoop, al dan niet uit stands, in ten toonstellingsgebouwen, op tentoonstellings terreinen en op bazaars. De ontvangers zijn echter gemachtigd, aan houders van bedrijfsvergunningen bin nen de gemeente, waar de tentoonstelling of de bazaar wordt gehouden, toestemming te vevleenen tot den tijdelijken verkoop van tabaksfabrikaten in en op de hierbedoelde gebouwen en terreinen en mitsdien buiten do localiteit, waarvoor de bedrijfsvergun ning geldt. Vergunningen zijn slechts geldig, voor zoover verordeningen van den gemeentelij ken wetgever zich niet tegen de uitoefening van het beroep op de in de vergunning be doelde wijze verzetten en zoolang de houder der vergunning of degene, die deze namens hem gebruikt, zich ter zake van de uitoefening van het beroep overeenkom stig den inhoud dier verordeningen ge draagt. Met ingang van 1 Juni a.s. vervallen alle administratieve voorschriften ter uitvoering van de in den aanhef dezer vermelde wets artikelen gegeven. De op grond dier voor schriften verleende zoogenaamde vent- en marktvergunnineen blijven geldig tot 14 dagen na den dag, waarop de houder zijn vergunningsrecht schuldig wordt. De Weeldebelasting. Haar dure heffing swijze. In een uitvoerig aanvullend advies, heeft 'de Middenstandsraad bij den Minister van Financiën opnieuw verschillende bezwaren ingediend tegen de voorgestelde weeldebe lasting. Tevens worden verschillende wijzigin gen voorgesteld, welke den druk der be lasting zouden kunnen verminderen. Omtrent de voorgestelde wijze van in ning wordt in het advies o.a. bot volgende opgemerkt: „Tot welke verkwisting deze leidt, toont de navolgende berekening wel duidelijk aan. Behalve de c.a. 100.000 verkoopers van suikerhoudende goederen, die onder de belasting vallen, zijn er naar schatting nog c.a. 100.000 verkoopers van andere goederen, die door do belasting getroffen worden. Indien en deze raming zal wel niet zoo heel ver mis zijn elk bedrijf eiken werkdag één uur besteedt aan de ad ministratie, zooals de wet die voorschrijft, dan zou de Staat gesteld, dat hij dezen arbeid 50 ct. per uur betaalde daar voor jaarlijks aan den handeldrijvenden en industrieelen middenstand een bedrag van 30.000.000 hebben te vergoeden: m. a. w. de inningskosten zouden hooger zijn dan de totale geraamde opbrengst der ze gelbelasting zelve. Al dezen arbeid stelt de wetgever thans voor, te doen verrichten door den handeldrijvenden en industriee len middenstand, die daarvoor niet alleen geenerlei vergoeding ontvangt, maar bo vendien ook nog getroffen wordt door mindere verdiensten als gevolg van de da ling van zijn omzet. Naar het den Middenstandsraad voor komt, behoort bij de inning der weeldebe lasting een zoo klein mogelijk aantal per sonen betrokken te zijn, m.a.w. de inning *al in principe overal waar zulks mo gelijk is behooren plaats te vinden bij de bron, d.i. den fabrikant en don impor teur". t Ia de gevallen, waarbij een hoiling aan de bron op to groote moeilijkbeden zou stuiten, behoort naar het oordcel van den Raad nagegaan te worden, of de Zegelbe lasting niet het karakter van Omzetbelas ting kan dragen. Dc Aly. Winkeüersvereeniginu te Amsterdam. Minister Aalbexso over den Middenstand. De Alg. Winkeliersvereeniging te Am sterdam heeft gistermiddag in „Bellevue", onder voorzitterschap van den heer L. Bern. J. Gorns, een drukbezochte buiten gewone vergadering gehouden ter gelegen heid van haar 25-jarig bestaan. Op deze vergadering werd ook het woord gevoerd door minister mr. P. J. M. Aal- berse. 't Ie voor mij, aldus de minister, een waar feest in uw feestvergadering hier het woord te mogen voeren, een voorrecht dit te mogen doen als minister van Arbeid, Haai de! en Nijverheid, te meer, omdat ik al de 25 jaren van het beslaan der vereeniging met u heb meegeleefd en meegestreden. Al dus ongeveer begon de minister zijn rede. Zien wij naar het verleden, vervolgde Z.Exc., dan moet dit terugzien gepaard gaan met de belofte, dat we na dezen dag opnieuw op het pad gaan ter nastreving onzer idealen. Welk een verschil tusschen toen en nu: In 1900 een al maar klagende middenstand, die bij de pakken neerzat, 't Wakker schudden van den elapenden middenstand en het in het leven roepen van den organisatiegeesi, dat is de voornaam ste verdienste van de jubilee ren de ver eeniging. In de laatste kwart eeuw is wel duidelijk geworden, dat ook in den mid denstand frisch bloed stroomde en dat hij wist voort te1 gaan met krach li gen stap, toen de tijd van het extreem individualis me voorbij was. Tot den middenstand richtte spr. de oude wijze woorden van Thomas a Kempis: „Veel doet hij, die veel liefde heeft; veel doet hij, die in een zaak wel doet; wel doet bij die meer de gemeenschap dan z;jn eigen wil ten dienste staat." Door dit laatste voor oogen te houden, heeft de middenstand als deel der volksgemeenschap, welke een éénheid is, zijn plicht te vervullen. De lief de voor een stand mag nooit de oorzaak worden, dat wij de zaak van de volksge meenschap uit het oog verliepen. Het alge meen belang moet ook de richtsnoer zijn eener regeering. Wat een regeering goed doet en dat komt ook wel eens voor! wordt heel spoedig vergeten. Zoo kan het voorkomen, dat een regeering ten slotte af treedt te midden van veel ontevredenheid en van weinig vrienden. En de groote oor zaak van veel ontevredenheid ligt juist in de omstandigheid, dat de regeering alleen op het algemeen belang heeft te letten en geen bepaalde groepsbelangen kan laten voorgaan. De voorzitter betuigde den minister bij zonderen dank voor het gesprokene, waar na minister Aalberse nog opmerkte: „Mis schien lees ik over eenige maanden dan wol in do bladen een advertentie: Keer terug, alles is vergeven en vergeten!" (Hilariteit). Redding- en Wefdadigheidszegels Hoeveel zijn er verkocht? Van de Reddingszegels 1924 zijn in het geheel 2.071.500 stuks a 2 cent en 1.985.400 stuks a 10 cent verkocht. Van de zegels „voor het kind" zijn verkocht 757.600 stuks a 2 cent, 551.600 stuks a li cent en 977.100 a 10 cent. Duitsch lectoraat aan de Amst. Universiteit Tot leGtor in de Duilsche taal- en letter kunde aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam is bij raadsbesluit benoemd de heer dr. J. van Dam. Hoogleeraar in de Zoölogie te Amsterdam De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren tot gewoon hoogleeraar in do zoölogie benoemd dr. J. Versluys te Hil versum. Prof. Versluys behoorde tot de, in de oorlogsjaren, aan de Vlaamsche Hooge- school te Gent benoemde hoogleeraren. Het Tweede Kamerlid W. J. F. Juten De gezondheidstoestand van het Twee de Kamerlid W. J. F. Juten, burgemees ter van Wouw, is achteruitgaande. Het dagblad „De Zoom" deelt mede, dat de heer Juten niet meer in staat is de leiding van een vergadering op zich te nemen. Rome-Pelgrims. Men meldt uit Maastricht aan de „Msb.": Twee leden van het Gilde „de Klare Waarheid" uit Amsterdam, dr. J. Bec- rendts en J. Boon zijn op hun voetreis naar Rome, die zij maken als pelgrims, te Maastricht aangekomen. Voor de afd. Maastricht van den Bond Jong Limburg hield de heer Beerendts een toespraak, waarin hij het ontstaan van het Gilde uiteen zette en een exposé gaf van de werkwijze. Woensdag gaan ze naar Heer len en hopen Donderdag den vaderland- schen bodem te verlaten, om over 9 weken in Rome te zijn. Dc vliegeniers op de Damesbeurs. Men schrijft ons: Woensdagavond 22 April was er groot feest op de R. A. I. Want Amsterdam wist dat de beroemde vliegeniers dien avond de beurs van de Dameskroniek zouden bezoe ken. Er was spanning tot over negenen toen onder de tonen van het Wilhelmus „Neer- lands roem op het gebied der aviatiek" werd verwelkomd. Onder leiding van den heer Nunes ging het gezelschap naar het podium in de bloemenafdeeling, geheel achter in de zaal, waar de eerewijn werd geschonken en de welsprekendheid hoog tij vierde. De heer Nunes bood den vliege niers en Mevr. v. d. Broeke bloemen aan en de Amsterdamsche maagd sprak schoo- ne dichtregelen uit. Pe heeren Van Weerden Poelman en y. Ingezonden Mededeeling. BREESTRAAT 31. BADHANDDOEKEN. Bijzonder voordeelige aanbieding, 25, 37</2i 52'/, Turkisch Towels 0.80 Rose, bleu, lila, goud, onze beste en zeer groote Baddoek met ajour zoom 1.16 WascMafeldoekjes lï",,.|0 Prima prima Badstof 7106 breed 7u oM., per el 76 d. Broeke brachten daarna een kort be zoek aan eenige stands. Zij bedankten den heer Ameye, den Importeur van Togal, voor het nuttige cadeau bij hun afscheid: een gouden koker met Togaltabletten, die hen bij hun reis door de hooge en koude regionen goede diensten had bewezen. STABSÜIEUWS GEMEENTERAAD Concessie Leidsche Duinwater- Maatschappij. In het tweede blad geven wij de agenda voor den Raad van a.s. Maandag en de verschillende voorstellen. Hier volge nog een der belangrijkste dier voorstellen. Op 1 Januari 1927 loopt de bij raads besluit van 23 December 1876 aan de hee ren Mr. W. van der Vliet te Amsterdam en Mr. C. Bosch Reitz te Den Helder (la ter overgedragen aan de Leidsche Duin water-Maatschappij ingevolge raadsbesluit van 8 Maart 1877) voor den tijd van 50 jaren verleende concessie voor het maken, aanleggen en exploileeren van eene water leiding van de duinen nabij Katwijk tot en in de gemeente Leiden af. Ingevolge artikel 22 der concessievoor waarden is de gemeente gerechtigd, om de zaak met alle gebouwen, inrichtingen, machinerieën, buizen, pijpen en in het al gemeen al wat tot de waterleiding behoort, over te nemen tegen betaling aan conces sionarissen van het twintigvoud der ge middelde netto opbrengst over het 47ste, 48ste en 49ste jaar, terwijl bij niet over name de concessie telkens gedurig 25 ja ren wordt verlengd. B. en W. achten echter overneming van het bedrijf na het eindigen van de loo- pende concessie niet in het belang van de gemeente en moeten den Raad derhalve ontraden tot die overneming te besluiten. Nn zou echter, zooals uit het vooraf gaande blijkt, van niet overneming het ge volg zijn, dat de concessie voor den lijd van 25 jaren onder de bestaande voor waarden werd verlengd. Met het oog op de onzekere toestanden en de wijziging van de omstandigheden, die in een dergelijk tijdsverloop kan plaats hebben, achtten B. en W. een verlenging gedurende zoo langen tijd niet gewenscht en zij traden daarom met de Leidsche Duinwater-Maatschappij in overleg, ten einde met haar tot een andere regeling te komen. De Leidsche Duiuwater Maatschappij bleek hiertoe bereid. In plaats van eene verlenging van de concessie voor den tijd van 25 jaren heeft de Maatschappij toe gestemd in eene verlenging van de con cessie met 10 jaren, of liever in eene wij ziging van de bestaande concessie in dien zin, dat do duur dier concessie in plaats van op 50 jaar wordt gesteld op 60 jaar, dat een intensiever toezicht op de gestie van de maatschappij is gewaarborgd en dat voortaan de uitkomst van de laatste vier jareu bij de verrekening van den over nameprijs in aanmerking komt. De groote- ro bate tengevolge van de wijziging van 't tarief voor het grootwaterverbruik in 1922 die thans niet medetelt voor de berekening van de winst bij eventueele overname van het bedrijf, zal uil den aard der zaak ook voor het 57ste t./m. het 60ste jaar der concessie niet medetellen voor do bereke- nin gvan de overnemingssom. Het komt B. en W. voor, dat er in de gegeven omstandigheden voor de gemeente alleszins aanleiding bestaat met eene der gelijke regeling mede te gaan en zij geven den Raad mitsdien, overeenkomstig hel gevoelen van do Commissie van Finan ciën, in overweging de navolgende wijzi gingen aan te brengen in de voorwaarden, waaronder aan de Leidsche Duinwater- Maatschappij concessie is verleend voor het maken, aanleggen en exploileeren van eene waterleiding van de duinen nabij Katwijk tot en in de gemeente Leiden: a. aan artikel 16 wordt een nieuw der de lid toegevoegd, luidende als volgt: „Hij heeft het recht, zich bij de uitoefe ning van het in het eerste lid genoemde toezicht te doen bijstaan of vertegenwoor digen door een of meer door hem aan te wijzen personen, die alsdan alle bevoegd heden bezitten, welke het tweede lid den Commissaris toekent"; b. artikel 22 wordt gelezen als volgt: „De duur der concessie wordt op zestig jaar gesteld. Na verloop van dien tijd is de gemeente gerechtigd om de zaak met alle gebouwen, inrichtingen, machinerieën, buizen, pijpen en in het algemeen al wat tot de waterleiding behoort, over te nemen tegen betalingen aan concessionarissen van het twintigvoud der gemiddelde netto- opbrengst over het 67ste, het 58ste, het 59ste en het 60ste jaar, met dien verstan de, dat bij het eindigen der concessie dê genoemde gemiddelde opbrengst eerst zal worden berekend over het 57ste, het 58ste en het 59ste jaar en op dien voet de prijs van overnemen voorloopig zal worden be paald en afgerekend, terwijl vervolgens na de vaststelling en goedkeuring van de re kening over het 60ste jaar de genoemde gemiddelde opbrengst definitief zal wor den bepaald en, zoo noodlg met verreke ning, afgerekend. Bij niet overnemen wordt de concessie telkens gedurende 25 jaar verlengd. De gemeente heeft na afloop van elke verlenging der concessie het recht tot over nemen, in do eerste alina van dit artikel bepaald. De daarin vervatte bepalingen vinden dan overeenkomstig toepassing met dien verstande dat het 22ste, 23ste, 24ste en 25ste jaar in de plaats treedt van het 57ste, 58ste, 59ste en 60ste" „Geloof en wetenschap". Kunst en Samenleving. Gisteravond werd in „In dein Vergulden Turk" de laatste bijeenkomst gehouden van dit seizoen. Alvorens het woord te geven aan Frank Luns, den spreker van dezen avond, werd een buitengewone vergadering van eenige minuten gehouden waarin een wijziging der Statuten aan de leden werd voorgesteld, om n.l. de jaarlijksche bijdrage voor leden van studenten- en arbeiders-vereenigiïigen a<l 11-te verhoogen tot f 1.50. De voorz., kapt. Boertée, lichtte het voorstel toe, waarna het zonder hoofd, stemming werd aangenomen. Vervolgens stelde de voorz. den heer Frank Luns voor, aan velen reeds bekend als de directeur van het Centr. Bureau voor Alg. Aesthetica. De heer Frank Luns zeide dat hij tot het onderwerp „Kunst en Samenleving" geko men was, omdat vooral in dezen tijd van toenemend materialisme het zoeken naar geestelijke verheffing voor ons, Katholie ken, een verciscbie genoemd mag worden. Voor ons, die in God a's in een werkelijk heid gelooven, bestaat het recht en ook de plicht de schoonheid, onder welken vorm ook, te zoeken. "Wanneer spr. dezen avond zal beschou wen de samenhang tusschen het volle le ven en de kunst, dan is dit om het ver keerde begrip weg te nemen, dat kunst is een luxe-artikel en slechts voor menschen, die er een bepaald bevattingsvermogen voor bezitten. Kunst is een sociale factor, een factor van gemeenschapsbelang. De plaats van de kunst, door het leven ontstaan, is ook i n het leven. Allereerst wilde spr. eeniee eenvoudige begrippen verduidelijken. Wat is kunst? Een van de vele formules zou kunnen lui den: Kunst is de vermateria'iseeiing (zin nelijk waarneembaar maken) met opzet en bedoeling van de schoonhe'd in een begrij- pelijken vorm. De schoonheid zou men in drie vormen kunnen verdeelen: die van de ziel, die van do natuur en die, welke tot uit'ng komt in het kunstwerk (de kunst). Er zijn twee wijzen om de kunst te be oefenen: actief door uiting te geven aan schoonheideindrukken en passief door er ontvankelijk voor te zijn. Do kunstenaar (actief) staat voor ons als iemand met gaven en met genaden. In elke productie van schoonheid ziet men de gees telijke waarde, maar ook moet de kunste naar de stof heheerschen. Naast de boven-aangetoonde individuali teit ziet men hoe allo kunstenaars in hun werk ook onderhevig zijn aan de groote in vloeden van ras, land en tijdperk. Een kunstwerk bestaat uit vorm (zinne lijk) en inhoud (geestelijk); de comb'nati© dezer beide factoren eiseht verstaanbaar heid. Juist op de verstaanbaarheid vestigt spr. den aandacht omdat hyper-modprne uitingen meerendcels zéér onverstaanbaar zijn. Moet nu een kunstwerk verstaanbaar zijn voor een ieder? En dadelijk? Neen, de kunstenaar mag e'schen, dat de toeschou wer moeite doet om zijn werk te begrij pen Do kunst is toch iets anders dan al- leent oen reflex der natuur (zooals een photo). Een kunstwerk vraagt eon oen tra lie, samentrekking der natuur. Aan alle waarneming van kunstwerken door het publiek moeten gevoel en begrip ten grondslag liggen. Voor de zuivere be oordeeling van een kunstwerk moet men belangeloos en onpartijdig ertegenover staan, a'ch kunnen denken im den geest van den maker en men moet kennis hebben van do techniek van het kunstwerk. Wel zijn wij niet geroepen om allen cri- tiek t© leveren, maar men kan in de schoon heid niet voldoende zelfbevrediging vinden, of men moet er voor zichzelf een oordeel over kunnen vormen. Er is een nauw verband, aldus spr., tus schen de wereld en de kunst. Doordat de wereld begrensd is, wordt ook de schep- pingsmogelijkheid van de kunst begrensd. Wij kunnen immers geen onderwerpen be denken en verwezenlijken, die niet binnëh de grenzen van ons zinnelijk waarnemings vermogen vallen. Willen wij b.v. een geheel onbekend dier voorstellen, dan kunnen wij de zonderlingste combinatie samenstellen, maar elk der onderdeelen is ons bekend als voorkomend op onze aarde. Nog een andere band is er tusschen de wereld en de kunst: Wij zien een voortdurende wisselwerking tusschen de ontplooiing der aarde en der mensehheid en dc schoonheidsscheppingen. Spr. wees op het verkeerde van meenin gen en gezegden *Js: Ik lees graag een mooi gedicht, maar een schilderij of beeld houwwerk zegt mij niets. Zij, die zoo mee- nen, ontdoen zich van een groot terrein van geeste'ijk genot. Er bestaat geen beeld houwkunst enz. Er bestaat kunst en deze uit zich in verschillende technische moge lijkheden. Wdo voor de een bijzonder ont vankelijk is, kan voor de andere niet onge voelig zijn. Tusschen al deze uitingen zien wij een groote samenhang. Er is b.v. overeenstem ming tusschen de mode en de bouwstijlen uit één tijdperk. Deze kunstuitingen worden verdeeld in de Beeldende en de Gevoelskimsten; en de eerste weer in Dienende en Versierende kunsten. De ontwikkeling dezer kunstuitingen bij de verschillende volken van de vroegste tij den af na te gaan is het doel der Kunstge schiedenis. Do kunstgeschiedenis neemt wel de allerhoogste plaats in in de Kulluurge- GEMEENTELIJKE AANKONDIGINfilü GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den Gemeentelijken Visohwinki Vischmarkt 18, Telef. 1225 is VRIJDAG verkrijgbaar: SCHELVISCH a ƒ018 0.35, SCHOL 0.13, 0.38, GEm' KABELJAUW k 0.35 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem, Leiden, 23 April 1925. Katholieke Agenda LEIDEN. Donderdag. Tentoonstelling R. K. Vak school, Noordeinde 1012, 2X-. 5, 79 uur. Donderdag. Feest- en Huldigingsavond R.-KL Volksbond, Stadsgehoor zaal te 8 uur. Donderdag. R. K. Reisvoreeniging, op. richtingsvergadoring. In „Den Burcht", te 8 1/4 uur. Donderdag. R. K. Vrouwenbond. Kleine Stadszaal te 8 uur. Vrijdag. R. K. Bouwvakarbeidsbond, Bondsgebouw, fo 8 uur Vrijdag. Repetitie „Ons Tooneel", te 81/4 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN. Vrijdag. R TK. Kiesvereeniging, te 7 30 uur. LEIMUIDEN—RIJNSATERWOUDE. Vrijdag. R. K. Kiesvereeniging, R. K. School, te 7 30 uur. ZOETERWOUDE. Donderdag. Actie-comité candidaluur Loerakker, Patronaatsgebouw, (Zuidbuurt), te 8 uur. ALGEMEENE AGENDA LEIDEN. Deze week. Meubileeri nesten toonstelling. Javastraat, Kooipark, geopend 25 uur. De avond-, nacht- en Zondagdte-nsf de apotheken wordt van Maandag 20 int ei met Zondag 26 April waargenomen d'>or de apotlmken van de H.H.: D. J v. Dri->. sum. Mare 76, Telof. 406 en W PetiS Kort Rapenburg 12, Telef-, 594, schiedenis der Menschhehl. omdat in do kunst het leven en streven der mens"1 «n weersp'egelt. Zoo zien wij reeds in het 7 Ts- t'jdperk do zucht tot scheppen aanwezig Spr. wees er tens'otie op, dat in de gods dienst de allereerste beginselen der kunst wortelen. Daarna ging bij over tot vertooning dei lichtbeelden, waarbij de door spreker ont> wikkelde algemeen© begrippen a an schouwe-, lijk zouden worden voorgesteld. Eerst werden eenige plaatjes vertoond betrekking hebbend op de theoret/sche be- spiegelingen. Daarna werd op het doek een oppervlakkig overz'cbt d'er kunstgeschie denis gegeven: van den jjst'jd tot de hyper moderne opvatting. Daarin j werd bijzonder gewezen op de individualiteit van den kunstenaar en den invloed van zijn tijd. d:e in het wevk z:jn uitgedrukt. Do mooie lichtbeelden waren een duide lijke toe'ichting van de door den heer Luns b knopt en klaar uiteengezette theorieën. Spr. hoopte dat het doel van dezen avond bereikt zou zijn, dat men namëli'k de kunst voorlaan beschouwen zou a's staande i n het leven en men meer g'ng zoeken naar schoonheid Dan zu'len wij daarmede ons doel bereiken: eer geven aan God. Trvens zal de kunst ook veredeling brengen aan onzen eigen geest, waardoor wij ons zu'ten maken tot een beter land en een beter volk. De voorz.. kapt. Boertée, dankte den spre ker voor zijne .schoon© lezing en de zek«r met-alledaagsch? lichtbeelden? Spr Imonte eveneens dat deze avoid een opwekking moge zijn, om de schoonheid op te zoeken. Het is. aldus spr., de laatst avond van het seizoen Wij kunnen met voldoen:ng op het li ogen-tal meorendeels geslaagde bij eenkomsten terug zien. Ook het vólgend seizoen zal een keur van sprekers voor 0. en W. optreden. De voorz. riep alten een hartelijk tot weerziens toe. De film „Paus en Vatikaan". Boor het Centraal Bureau der K. S A. is voor Nederland aangekocht het authen tieke en officieel© filmwerk „Paus en Vali- kaan". Deze indrukwekkende f lm, die do respec tabel© lengte heeft van 2400 Meter, is niel zeer bijzondere toestemming ter gelegen heid van het Heilig Jaar samengesteld. Het is de eer&ie maal, dat op zulk een volledige wijze een levend beeld kan gege ven worden van den H. Vader zelf en z*jne omgeving, van het vaticaan en zijne kunst schatten, van het inwend'ge van tte .;pos- to'ische paleizen en parken. De eerste vertooningen van dezen film zullen gegeven worden te Leidon in do Stadsgehoorzaal van 4 tot en uiel 7 Mei n a Nadere bijzonderheden zullen spoedig in dit dagblad worden bekend gemaakt. Vereeniging tot Bevoi dering van Vreemdelingenverkeer. Gisterenavond te half negen werd in café Neuf aan de Breestraat do jaarlijk sche algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer. Zooals gewoonlijk was de belangstel!'ng der leden niet bijster groot, maar min heette de voorzitter, de heer A. Frentzen, de aanwezigen hartelijk wow kom. De notulen der vorige vergadering, <ioor den secretaris, den heer E. W. Wichovs Rollandet, gelezen, werden onveranderd vastgesteld. In het hierna uitgebrachte jaarverslag wijst de secretaris er allereerst op, dal do

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2