Je leifeciie Courant" Derde Blad Woensdag 15 April 1925 BEliiü'ÏHLAKD' f L.S. Ondergrondsche actie. „De Maasbode" schrijft onder boven staand opschrift: Wij wezen dezer dagen enkele sympto men na, die o.i. verontrustend mochten heeten, omdat er naar onze meening ook uit viel af te leiden, dat onder de Machae- listen de gedachte aan een vrije lijst in geenen deele is opgegeven. Nu weer komt een vertrouwelijke circu laire waarop wij de hand mochten leggen, die zienswijze bevestigen. Zij luidt als volgt: Nijmegen, 10 April 1925: Van alle zijden van het land bereiken ons moedelooze berichten over de ver wachtingen omtrent den eventueelen uit slag van de stemming op 20 April. In ver schillende vergaderingen van St.-Michaël, die in de laatste dagen zijn gehouden, bleek men rekening te houden met de mo gelijkheid, dat men na 26 April gedwongen zou kunnen worden met vrijo lijsten uit te komen om aldus de duizenden stemmen op te vangen van die Katholieken, die in ver band met de door de R.-K. Staatspartij ge voerde politiek, het niet met hun geweten overeen kunnen brengen, om op de offi- cieele lijsten van die partij te stemmen. In de officieele St.-Michaëlbeweging is thans besloten om vóór 26 April niet met vrije lijsten uit te komen; nadien zou men zich opnieutv beraden. Een groep democraten is van meening, dat, na het bekend worden van do stem ming, er geen tijd meer zal overschieten, om vrije lijsten behoorlijk voor te bereiden en wil thans reeds daarmee beginnen. Zij hebben zich daartoe vereenigd tot een co mité, dat nu reeds voorbereidingen wil treffen, om na den uitslag van de stem ming toch nog eenig succes voor de Ka tholieke Democratie te bereiken. Daarom beginnen wij met over hot ge heele land menschen tè zoeken, die zich plaatselijk ook met een stille voorbereiding willen belasten, zoodat na 26 April onmid dellijk een landelijk comité in elkaar zit In de eerste plaats moeten die personen zorg dragen, dat op 25 Mei a.s. er in eiken kieskring 25 handteekeningen verzameld zijn voor het indienen van de vriie lijsten. Die lijsten zullen voor het geheele land dezelfde namen bevatten; alleen de volg orde zal zóódanig zijn, dat in eiken kies kring de daar meest gewilde candidnat no. 1 geplaatst wórdt. De eventueelo candida.- ten zullen het program van de staatspartij moeten onderschrijven en bereid» moeten zijn een eventueele Christelijke regeeringje steunen, zoodat ieder Katholiek kiezer zijn stem aan die oandidaten kan geven zonder in conflict te komen met zijn godsdienstig principe eenerziids, anderzijds met zijn ge- - weten, dat hem verbiedt den huldigen re- geeringskoers te helpen bestendigen. Wij verzoeken U ons te willen mededee- len. of U. bereid is ons hierbij te steunen of indien U dit zelf niet mocht kunnen doen. ons iemand te willen opgeven, tot wie wij ons kunnen wenden (naam en adres). Gaarne zouden wij ook de namen en adressen vernemen van personen uit Uw omgeving of elders, die Uws inziens een waardig vertegenwoordiger van de Katho lieke Democratie in het Parlement zoude zijn. Aangezien het nog van den uitslag van de stemming van 26 April zal afhangen, of de bovenbedoelde actie zou moeten doorgaan, blijft alles tot dien tijd nog streng vertrouwelijk. Zelfs indien U het persoonlijk niet geheel met een vrije lijst pens zoudt zijn, rekenen wij er toch op, dat U over een en ander slechts zult spreken met die personen, die het stilzwijgen zul len bewaren. De onderteekenaar mag voor U een on bekende zijn, wij kunnen U verzekeren, dat nó. 26 April, verschillende vooraan staande Katholieken, ook uit intellecfueele kringen, die nu nog achter de schermen staan, zich openlijk voor de vrije lijst zul len uitspreken. Uw gunstig antwoord vóór Vrijdag 17 April tegemoet ziende, teekenen wij, met de meeste hoogachting, Voor het Comité, 1 J. P. STORMMESANP, Soor Schonckstraat 40, Nijmegen. Dergelijk geheim gewroet behoeft geen commentaar. Alleen verdient te worden opgemerkt, dat deze ijveraar8 voor een dissidente lijst niettemin als voorwaarde stellen aan hun oandidaten: onderteekening van het pro gram der Staatspartij! Moeten wij hierin zien een bewijs voor hun hopeloos naïeve goede trouw? Dat ze dan tooh bedenken, hoe zij desalniettemin dezelfde staatspartij onherstelbare schade zouden kunnen toebrengen. Want de gestelde conditie is allerminst voldoende om het voor „leder katholiek kiezer" oirbaar te maken, zijn stem op zulk een vrije lijst uit te brengen. En het zou laat ons zeggen „vroom" bedrog op groote sohaal beteekenen, wanneer men ons katholieke volk met zulke onderteekening van het program in den waan zou pogen te brengen, dat de dissidente candidaten als volkomen gelijkwaardige met de officieele konden beschouwd worden. Wij voor ons zouden dan nog maar een openlijke scheuring prefereeren, waarom trent niemand In het onzekere zou verkea- ren. Diocesane vereeniging van R. K. Bijzondere Onderwijzers in hel Bisdom Haarlem. Gisteren hield de Diocesane Vereeniging van R. K. Bijzondere Onderwijzers in het Bisdom Haarlem haar 33e algemeene ver gadering te 's-Gravenhage in het gebouw „De Vereeniging" aan de Willemstraat 2. Deze vergadering, welke stond onder lei ding van den heer H. G. do Boer, werd vooraf gegaan door een H. Mis in de Paro chiekerk van den H. Jacobus aan de Park straat. Nadat het Bondslied was gezongen wer den de notulen der vorige algemeene ver-; gaderlng goedgekeurd. Blijkens hot rapport der Commissie voor het nazien der geloofsbrieven waren op deze vergadering aanwezig 16 afdeelingen met 97 afgevaardigden. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal leden 1354 bedraagt. Als plaats voor de volgende algemeene ver gadering werd Amsterdam aangewezen. De rekening van den penningmeester met een batig slot van f 704.53 werd goedge keurd. Tit lid van het hoofdbestuur werd be noemd de heer A. van Breukeion te Am sterdam, nadat de heeren P. van Dries en B, P. J. Leers zich hadden teruggetrokken. Tot lid van de redactie van „Het Kath. Schoolblad" werd herkozen de lieer Frans Wisse. De begrooting voor 1925 werd na uitvoe rige bespreking onveranderd goedgekeurd evenals de begrooting voor 1920. Een voorstel van het Hoofdbestuur om verhooging van contributie-afdracht door de afdeelmgen te voorkomen door het tekort op het K. S. te doen dekken door het reser vefonds werd aangenomen. Eveneens werd aangenomen het voorstel van het Hoofdbestuur tot wijziging van art. 29 van het reglement der D.V., waardoor de benoeming van een deskundige kascom- missie geschiedt door de algemeene verga dering. Goedgekeurd werd het voorstel om dn de reglementen der afdeelingen op te nemen de bepaling, dat iemand als lid, van een af- deeling kan worden aangenomen, die aan een andere afdeeling nog contributie ver schuldigd is. Het rapoprt en de conclusies inzake Lichamelijke opvoeding werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen, nadat een amendement van de afd. Rotterdam op oonclusie 10 door het Hoofdbestuur was overgenomen. De ZeerEerw. heer Ratté, pas foor van het R. K. Wees- en Oude-iiedenhuia aan de Warmoezierstraat te 's^Gravenhage, deed een beroep op de onderwijzers en hoofden van scholen om schoolboekjes, welke niet meer gebruikt worden, af te staan ten bate van de Indische Mis9ievereeniging. Men bedenke toch wel, dat Moederland en Ko loniën als één moeten worden beschouwd, 'betoogde de spr. Dit veraoek werd door het bestuur ondersteund. Vervolgens kwamen in behandeling de conclusies inzake sohooibaden, schoolvoe- ding en schoolkleeding en schoolartsen. De conclusies werden na eenige discussie aangenomen en de commissie dank ge bracht. Tot studiepunt voor 19251926 werd ge kozen de Vredes-actie op do Lagere School. Het voorstel van het Hoofdbestuur, om leden van den R. O. O. B., behoudens goed keuring van den Bisschop, toe te laten ala leden van de D. V., nu de R. 0. O. B. geen zelfstandig heslaan meer kan voeren, werd door den voorzitter verdedigd. De geestelijk adviseur, Pastoor Beukers, verklaarde zich tegen dit voorstel. Door het geheel andere karakter van den werkkring der R.-K. openbare onderwijzers zouden zich bij hun opneming in de D. V. ver schillende moeilijkheden voordoen. Ook zou deze opneming niet in het belang zijn van het R.-K. bijzonder onderwijs. Ook de R.- K. openbare onderwijzers zouden in de D. V.'niet geheel vinden, wat zij noodig heb ben. Een samengaan zou noodzakelijk lei den tot een vervaging van de actie van bei de organisaties vooral op die punten, wel ke van katholiek standpunt het meest be langrijk zijn. Spr. uit ten elotte nog den wensch, dat er meer actie en moor vuur moge komen in de afdeelingen ter bevordering van het persoonlijk belang niet alleen, maar vooral ook in het belang van het R.-K. bijzonder onderwijs. (Applaus). (Wordt vervolgd). A. 0. J. E. M. Graaf de Marchant et d'Ansembourg. t Op Eersten Paaschdag is op het kasteel te Amstenrade vrij onverwacht op 71-jari- leeflijd overleden de Hooggeboren Heer A. O. J. El LI. Graaf de Marchant et d' An- sembourg, burgemeester van Amslenrade en lid van de Provinciale Staten van Lim burg. De thans overledene was Geheim Kamer- heej.met cappa et spada van Z. H. Pau3 Pius XI, Gommandeur in de Orde van 2. H. Paus Pius IX, gedecoreerd met hot Grootkruis der Koninklijke orde van Isa bella la Catholique, Kamerheer in buiten gewonen dienst van H. M. de Koningin, Ridder van de Soevereine orde van Malta en officier in de orde van Oranje-Nassau. Hij was verder lid on voorzitter van tal rijke weldadigheidsinstellingen in Zuid- Limburg en stond hij de bevolking in zeer hoog aanzien. „Msb." SPORT VOETBAL DIOG. HAARL. BOND S.N.A. I—Leiden IV 1—0 2den Paaschdag speelde Leiden IV een bekerwedstrijd tegen S. N. A. I. Als de scheidsrechter beginnen blaast stellen de elftallen zich op. S.N.A. is volledig, Leiden met 2 invallers. Direct ontwikkelt zich een vurig spel, waarbij om do beurt beide doelen in gevaar zijn. Doch de nieuwe kee per van Leiden, P. Beurze, gpeft niet thuis Onder den wedstrijd doet zich een verma kelijk, doch nat incident voor als de links half van Leiden, den bal achterna, in do sloot verdwijnt. Geen nood echter, hij speelde alweer door. RuBt komt met 00. Daarna volgt er een inzinking bij Leiden. De scheidsrechter geeft een penalty voor aangeschoten hands en S.N..^. maakt het eenigste punt van dezen middag. Na af loop van den wedstrijd werd de beker door den aanvoerder onder dankzegging aan den S.N.A.-aanvoerder terug overhan digd, waarop deze aan do aanwez-igen een hoera voor „Leiden" verzocht. Leiden IV mag met genoegen terugzien op dezen aangenameu wedstrijd. echo). Als voorzitter van deze commissie treedt op do heer B. Hoornberg, terwijl als secretaris werd aangewezen de hcor Alex Izaks, Swammerdamstraat 47, Amsterdam In den breede werden de middelen - be sproken om propaganda te maken voor de wereldkampioenschappen 1925. Medegedeeld werd, dat thans reeds be kend is, dat Frankrijk met do Olympischo ploeg, bestaande uit de renners Blanchon- net, Leduccr, Hamel en Wanist aan den wegwedstrijd op de Veluwe zal deelnemen. LUCHTVAART Een nieuw Gemeentehuis te Sassenheim. Mijnheer de Redacteur, Gelieve plaatsing van onderstaando re gelen in uw blad, in antwoord op een go- deelto van het ingezonden schrijven van den heer A. B. Oo.stveen in het nummer van Zaterdagavoud 1.1 Bij voorbaat mijn dank. Het deed mij werkelijk genoegen dooi den heer Oostveeu do meening te hooien vertolken en den weg te zien aanwijzen, dien Katholiek Sasseuheim moet inslaan tegen de houding, door de R.-K. Raadsle- (lon en hunnen burgemeester ingenomen in de l.L gehouden Raadszitting. Immers genoemde heer staat wat zijne politieke inzichten, zijne algeheel© sympa thie betreft, zeer hoog, en vooral wal de R.-K. politiek betreft neemt hij een voor name plaats in in de R.-K. Kiesvereeuiging te dezer plaatse. Of meent genoemde heeiv dat een vraagstuk als dit moet worden uit gevochten in een gewestelijke courant, daar mede te kennen gevende ook tot degenen te bohooren, die kankeren aohter de scher men en niet hun meeningsverschillen brom* gen w%ar zij behooren, n.l. in do R.-K,- Kiesvereeuiging. Dit vooraf ter inleiding van mijn betoog tegen genoemde schrijver(s). En nu ter zake. In het bewuste schrij ven, dat gericht werd tot Katholiek Sas- sonheim, maar behoorde te zijn gericht toé de partij der sociaal-democraten, zegt ge* noemde heer onder meer: „En dan gij werklieden, hebt gij nauw* keurig de motiveering van het voorstel vatï B. on W. gelezen? Geeft gij er wel reken schap van, dat ook uwe vertegenwoordigers door hun stem het standsverschil tot zelfs in de trouwzaal willen brengen? enz.", tol slot: „Zijn dat de vertegenwoordigers dis gij u wenscht?" En nu zou ik uitgaande van 's heeren Oostveen ingenomen gedachtengang ganrns de hier volgende vragen en hare motivee* ring eens beantwoord wenschen te zien: le. Is het standenverschil uit prinoi* pieel oogpunt bezien eeno maatschappelijks instelling door God gewild? 2e Is het standenverschil eeno door God niet gewilde maatschappelijke Instel ling? Immers de mensch moet rekening hou den bij al zijn werken en daden met de loef van Christus en de eindbestemming der menschen. Nu de volgende verklaring van vraag één: Het is nu eenmaal feit dat do menschen die de maatschappij vormen, dus ook ds gemeente, ongelijk verdeeld zijn. Zij wor den ongelijk geboren, niet alleen wat be treft uiterlijke omstandigheden en levens voorwaarden, maar vooral wat betreft in nerlijke geestesgaven, aanleg en karakter. Het standenverschil is dus door God ge wild. Het standenverschil behoeft echter geen oorzaak te zijn van de klassenstrijd zooals genoemdo hoer dien wenscht; iedere stand heeft zijn rechten en tegenover iedoren stand heeft de maatschappij haar plichten. Nlemarid zal het streven vau verbe tering van eigen lot, zonder dat anderen, daardoor op onrechtvaardige wijze af breuk wordt gedaan afkeurings waardig nchton. Maar, zich de bezittingen van an deren Ie willen toe-eigenen onder het dwa ze voorwendsel, dat in de gemeenschap' gelijkheid moet worden ingevoerd, is een inbreuk, zoowel op het rechtvaardigheids beginsel als op het algemeen belang. Het algemeen belang eischt ook mijns in ziens, door zijn verschillende standen on groepeeringen, dat degenen, die met meer dere aardsche goederen gezegend zijn, en geheel naar eigen vrijen wil bij gelegen heid van een huwelijk wat meer wenschen bij te dragen in de algemoene kosten, daar toe ook in de gelegenheid moeten worden gestold. Nu is het van genoemden schrijver con handige manoeuvre, dit op hot belasting-- percentage te verhalen, maar niet in don lijn van een goed financieel beheer. Im mers de kosten aan dergelijke dingen be steed vloeien weer terug door de bijdra gen bij zoo'n gelegenheid, en verzwaren ra.i. de belastingen geenszins, temeer niet daar alhier de belasting een goede progressio heeft. En zou ik haast durven zeggen dat verschillende arbeiders, vooral /ij die bij genoemden heer in dienst zijn en een loon van ongeveer f 12 per week ver dienen, in het geheel niet behoeven.bij te dragen in een verhoogden belastingdruk! En, indien we het standenverschil wenschen toegepast te zien in dien geest als de heer Oostvcen aangeeft, n.l. door uitschakeling, moet als oorzakelijk gevolg ook het privaatbezit werden opgohoven, maar gelukkig past dit niet in hot kade* van onze roomsche principieele ovortui- ging. Veel meer zou er over dit punt te zeg gen zijn, maar ik wil het hier voorloopig maar bij laten. Dat genoemde heer zijn Kath. modebur gers verwijten maakt, dit is zijn goed recht, tenminste als hij dit doet binnen de gren zen zijnor principieele overtuiging. Ach mijnheer Oostveen gij zijt bijziende. Immers, waar in het particulier leven al les weelde is, mag" daar ook uit katholiek oogpunt bezien do gemeente zich niet bij aanpassen? Heerscht bij u do meening dat ioder monRch zooveel mogelijk zijn eigen belang moet behartigen met voorbijzien van dal van anderen (echt liberaal). Ia u werkelijk zoo over hot bestuur der gemeente ont stemd, omdat de puntjes op do i worden gezet. Zijt ge werkelijk van meening dat de sommen golds de laatste jaren besteed aan verbetering In deze gemeente op alle ge bied weg gegooid zijn. Veredelt gij uw gewassen niet om zoo doende (loze meer rentegevend te maken, Qn was het verleden jaar niet het juiste moment deze van de hand te- doen, toen dl prijzen zoer hoog waren. Moot de gemeon- schapshuishoudlng zich bekrimpen en all een bedelaar afwachten of niet do een of andere tegenslag komt, voordat er iols hij wijze van verbetering in hot algemeen be lang wordt toegestopt. Veel meer zou ik u nog willen zeggen Het Nederlandsch elftal De Haas vervangen Naar de N. E., G. meedeelt zal De Haas (Be Quick) niet meespelen in den wedstrijd tegen Zwitserland te Zurich. Zijn plaats (als middenvoor) zal thans worden ingenomen door Wout Buitenweg van U. V. V. HollandBelgië. De aanvraag voor de 8 Mei te houden wedstrijd HollandBelgië te Amsterdam is zóó groot, dat voor zoover de zitplaatsen betreft het beschikbare aantal verre is overtroffen. Voor alle rangen, uitgezon derd do staanplaatsen, is slechts een ge deelte toegewezen kunnen worden. Voor de plaatsbewijzen, welke niet konden worden toegewezen, worden staanplaatsen .gege ven, aldus de Sportkroniek. Het Stadion is geheel uitverkocht. GYMNASTIEK. Diocesaan Haarlemsche Gymnastiekbond. De D. H. G. B. heeft zijn jaarvergade ring gehouden in het gebouw St. Bavo to Haarlem. Aanwezig waren 19 vereenigin- gen, die door den Voorz., den heer Thone, werden verwelkomd, evenals in bijzondere mate de nieuwe adviseur Rector Braak man. Aan den afgetreden adviseur, kape laan Looyaard werd dank gebracht. De vereeniging Victoria te Zaandam werd alê nieuwe lid geïnstalleerd. Uit de ingekomen stukken bleek, dat de Amsterdamsche Turnkring opgeheven is. Kapelaan Looy aard zond een afscheidsgroet aan den Bond. Uit het jaarverslag van don Secre taris bleken eenige belangrijke zaken. Voor eerst, dat de Bond en de vereenigingen weer zeer geleden hebben onder de wer king van het regeeringsbeslult tot stop zetting van de subsidies voor de z.g. rijks- groepen. En ook, vooral de clubs met vrou welijke leden, door de Bisschoppelijke be paling, dat vrouwen en melsjea niet in het openhaar mogen optreden. Pogingen zijn dan ook in het werk gesteld, om ten aan zien hiervan mildere bepalingen in het leven te roepen. In afwachting van resul taten hiervan wordt eerbiediging van het besluit ten zeerste aanbevolen. Inzake het rapport over de Loges-gymnastiok, waar- omtront tot aannemelijkheid van het stel sel mot meerdere restricties was basloten, word medegedeeld, dat later door de meer derheid der commissie een meer afkeu rende houding is aangenomen. Uit het jaarverslag Van'den penningmeester bleek, dat de ontvangsten en uitgaven sloten op een bedrag van f 1.866.68, terwijl de be grooting voor 1925 werd goedgekeurd op een bedrag van 1.871.Uit het ver slag van de Technische commissie bleek veelzijdige werkzaamheid naar buiten. Het werkprogram vermeldt o.m. het hou den van athlctiekwedstrijden op nader te bellen plaats, gymnastlekwedstrijden in het najaar te Haarlem en het afnemen van vaardigheidsproeven. De geestelijk ad viseur gaf vervolgens eenige toelichting op het besluit van het Episcopaat inzake damesgymnastiek, waaruit blijkt dat on der geen enkel opzicht dames en meisjes in het openbaar mogen optreden, ook niet in besloten of beperkten kring. Alleoil mcisjespatronaten zouden nog mogen optreden voor enkel vrouwelijk publiek. Ook geldt het besluit voor alle oefeningen. Mogelijk, dat echter enkele mildere bepa lingen alsnog in het leven zullen worden geroepen. De heeren Thone. van Schaik en Teleng werden in het bestuur gekozen. Een vacature bleef onvervuld. Besloten werd, het R. K. Gymnastiekblad (van den R. K. Limh. Bond) ook als orgaan van don D. H. G: B. aan te nemen. De volgende vergadering werd bepaald te Amsterdam. WIELRENNEN De wereldkampioenschappen 1925 De Nederlandsche Wielerbond, welke de taak op zich heeft genomen in 1925 de Wereldkampioenschappen in Nederland te organiseeren, is reeds thans ijverig doende niets aan de uityoerïng van de belangrijke jaorlijksche wielerwedstrijden om de we reldtitels te laten ontbreken en zooals reeds onlangs werd medegedeeld heeft de N. W. B. reeds successen geboekt. Hij hpeft n.l. weten te bereiken, dat de Minis ter van Waterstaat in afwijking van het bepaalde in de Motor- en Rijwiehvet, zijn toestemming heeft gegeven tot het houden van den wegwedstrijd om het wereld- kam pioensclinp op de Veluwe en tevens tot het houden van den rit op de Veluwe om het Nationaal kampioenschap op 24 Juni a.s. De N. W. B., welke laatstge noemden rit beschouwt als een proefrit voor de a.s. wereldkampioenschappen, heeft dus een prachtige gelegenheid even tueele moeilijkheden op het parcours on der het oog te zien. Reeds is medegedeeld, dat een comité is benoemd tot voorbereiding van de we reldkampioenschappen 1925. ondor voor zitterschap van den burgemeester van Edam, den heer Th. C. P. M. Kolfschoten, sccr. de heer E. Fokkfnga. Dit comité hooft als subcommité's een Commissie van Ontvangst en een Pers- en Propnganda- comraissie, terwijl ook een Eere-Gomité is gevormd. Dézer dagon heeft een bijeenkomst rlaats gehad van de Pers- en Propaganda Commissie, welke is samengesteld uit de heeren E. Hoornberg, H. A. Mecrum Ter- wogt (N Rotf. Crt.), A. Staal (Telegraaf), .M-»x Tzaks G\lg. Handelsblad), 0 Olsl- i hoorn (Maasbode) en J. v. d. Berg Sport - VLIEGONGEVAL TE SOESTERBERG. Twee doodsn. Boven hel vliegterrein van Soeslerberg ia gistermiddag omstreeks half vier een noodlottig vliegongeluk gebeurd, waarbij ■twee menschenlevens te betreuren zijn. In do lucht, bevond zich de 'Fokker-ver kenner G. 1, bestuurd door den sergoant- lcerling-vlieger J. Verschuur, met sergeant G. M. van Weynen als waarnemer. Op be trekkelijk lage hoogte stopte do motor. De aviateur wilde in glij-vlucht het landings- torrein bereiken. De machine kon dit echter niet meer halen. Vermoedelijk wilde hij daarom op het tweede terrein, het noodlandingsveld, da len, doob ook di't scheen niet to gelukken. Om nu het neerkomen op een grintweg te vermijden, maakte de bestuurder een bocht. Inmiddels bleek het toestel te veel snel heid verloren te hebben, bovendien was het reeds te dicht bij den grond. Van een hoog te van vijftig meter sloeg het toestel toen na, r beneden. De sergeant Verschuur was op slag dood; de sergeant Van Weynen werd zeer ernstig gewond opgenomen en naar Utrecht ver voerd, waar hij spoedig overleed. Sergeant Verschuur was sedert 15 Mei 1024 in opleiding. Hij had wel zijn Inter nationaal. doch nog niet zijn groot-brevet. Hij hoopte dit binnenkort te behalen. Ver schuur is ongehuwd. Van Weynen ie ge huwd en heeft drie kinderen. Ford's vliegtuigen. Ford heeft Maandag vanuit Detroit zijn eigene vliegtuigenlinie geopend; langza merhand wil hij het luchtverkeer over ge heel Amerika uitbreiden. Ingezonden Stukken (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie) De candidatuur-Balvers. Het mag bekend geacht worden, dat het Politiek Advies zooals het te Utrecht is gegeven, over de geheele linie geen bevre diging, eerder, vrijwel overal ontstemming heeft gebracht; en speciaal is dit nog wel het geval voor de combinatie Zuid-Hol land nog meer in 't bijzonder voor don Kieskring-Leiden, wat duidelijk uitkomt in de verslagen der Kamercentrale, pers beschouwingen, enz. Door het negeeren, van zoo goed als iedere naar voren gebracht candidatuur, in dien Kring, waardoor al het werk van de plaatse! ijko kiesvereenigingen, zoo goed als dat van particuliere zijde ondernomen, waardeloos is gemaakt en nutteloos is ge worden, kon die ontstemming ook bezwaar lijk achterwege blijven Echter geeft thans het Kiesreglement, nog gelegenheid, langs geordenden en ge- oorloofden weg, wijzigingen in dat advies te brengen ten gunste van de op de alfa betische lijst (onder de adviescandidaten) geplaatste candidaten. En van dat ons re glementair toegekend recht, willen wij beleefd vragen, gebruik te maken, niet al leen voor u zelf, doch dit ook zoo ruim mogelijk te propageeren in uwe omge ving. Waar wij daarbij opkomen voor een al gemeen bekend en populair candidaat, kun nen wij volstaan met het noemen van don naam van den heer Balvers, wethouder van Hillegom, en lid van Prov. Stalen van Zuid-Holland, No. 1 van de alfabetische lijst. Wij willen hiervoor ijveren, uit een recht- vnardigheidsoogpunt, om een grievend on rechtvaardige zaak van voor vier jaren, te herstellen; zijn persoonlijkheid te reha- biliteeren; doch ons vóór alles van critiek onthouden, zooals die helaas ook thans ge voerd wordt door en voor Katholieken, doch o.i. geen Roomschon betaamt, cn waar rechten naar voren worden gebracht, die reeds voor dezen op onrechtmatige wij ze zijn verkregen. Wij willen aansprak blijven maken, za ken en personen, zoo organisatorisch en rechtvaardig mogelijk to bohandelen zoowel in woord als geschrift wat den candi daat waardig en geheel in zijn lijn, kan aangemerkt als specifiek „Roomsch in den daad", en daarom durven wij met vrijmoedigheid, doch ook met klom bij U aandringen: op Zondag 26 April in uwe Kiesvereeniging te stommen op den lsten candidaat van de alfabetische lijst, en het hokje voor 'don naam Balvers zwart te maken. Gij handelt dan in alle opzichten recht vaardig, dus principieel, regle mentair, dus geoorloofd on juist. In het belang van land- tuinbouw en bloembollenteelt, dus mede go- wenscht. Stemt iemand, die opkwam, op komt, en zal b 1 ij v e n opkomen, voor werkgever, Middenstan der, en werknemer, en voor alles voor de Katholieke zaak. En ten slotte helpt gij een onrecht her stellen, wat een taak is, waaraan wij niet twijfelen of gij zult daaraan willen mede werken, en door de propaganda daarvoor dit door anderen in uwe omgeving helpen bevorderen. Met dank voor plaatsing, achtend. J. G. STADHOUDER, Zoeterwtmde. F. C. VAN LIEROP, Hillegom. A. Th. BADER, Warmond.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3