lijke toelagen over dit tijdperk op 1 Maart uit te beta'en, omdat het een lo zworen last op 's lands financiën zou leggen. Vandaar, dat wordt voorgesteld de uitbetaling te doen plaats hebben in de eerstvolgende vijf ja ren. Het totaal bedrag der aldus te verlee- nen toelagen zal dan ongeveer f 490.000 be dragen. Alleen de verplichte onderwijzers komen voor een dergelijke toelage uit 's rijks kas in aanmerking. Voor de on verplichte onderwijzers wordt aan de gemeenteraden en schoolbestuur 'de be voegdheid toegekend, tot liet verleenen van toelagen op denzelfden voet, onder voor waarde, dat de uitbetaling op dezelfde wij ze plaats vindt Aangezien is uitgegaan van de gedachte, dat voor deze belanghebbenden behoort te worden goedgemaakt wat zij in tegenstel ling met het personeel der Rijksleerscho len hebben gederfd, is diet volgens den mi nister, billijk, de toelage mede te begrijpen onder die inkomsten, welke hun voor 90 of 80 ten honderd, ingevolge art. 27, le lid van het bezoldigingsbesluit burgerlijke Rijks ambtenaren 1925 worden gegarandeerd voor het jaar 1925. Regeling der Naamlooze Vennootschappen. L Het verslag is verschenen van de Com missie van Voorbereiding inzake het wels- ontwerp tot wijziging en aanvulling van de bepalingen in het Wetboek van Koophan del omtrent de naamlooze vennootschap van koophandel en van daarmede samen hangende artikelen in dat Wetboek en in het Wetboek van Strafrecht. Daaraan wordt het volgende ontleend: Omstandigheden van verschillenden aard, waarvan wel de voornaamste kunnen worden genoemd de herhaalde wijzigingen, welke in de samenstelling der commissie hadden plaats gevonden waren oorzaak, dat eerst, onder dagteekening van 12 De cember 1919 aan den Minister van Justitie .sen verslag zou worden toegezonden. Daar in waren de beschouwingen en opmerkin gen vervat, waartoe bij het afdeelingson- derzoek en in de vergaderingen der oom missie aanleiding werd gevonden. Dit Verslag werd den lOden Januari 1925 door den Minister van Justitie beant woord. Dit antwoord ging vergezeld van ?en schrijven van den navolgenden inhoud: Wetsontwerp Nelissen. „Toen de Minister het Verslag der Com missie van Voorbereiding ontvang, moest hij mede naar aanleiding van dat Ver slag in de eerste plaats overwegen, of ^ïij de grondslagen van het wetsontwerp "1910, welker indiening door den" Minister Melissen was bevorderd, kon aanvaarden, 5an wel of do voorkeur moest worden ge geven aan een geheel nieuw opgezet ont werp. Na rijp beraad meent de Minister, ïat de meest practische weg deze is, dat jyordt voortgewerkt op den grondslag van iet aanhangige ontwerp, zij het ook in den term van een Gewijzigd Ontwerp van Wet. |er voortbouwen op het ontwerp-Nelissen, ia ar hij zich met drie voorname grondbe ginselen daarvan kon vereenigen. Die be ginselen zijn: de openbaarheid van de in lichting van een macbtsverdeeling in de ■aaaimlooze vennootschap, de bescherming Iran het vermogen der vennootschap en de regeling der aansprakelijkheid ook van be stuurders en commissarissen. De uitwer king dier beginselen heeft hij zich echter ;n verschillende opzichten anders gedacht dan het ontwerp-1910, terwijl ook op ver- eckeidene andere punten zijn inzicht af wijkt van hetgeen in voormeld ontwerp is neergelegd. Het hierbij aangeboden Gewijzigd Ont werp van Wet volgt dus voor een niet ge ring deel den opzet en de structuur van het oorspronkelijke ontwerp. Hot wordt in het antwoord op de beschouwingen van het .Verslag nader toegelicht. Medegedeeld zij .nog, dat er naar is gestreefd de wettelijke regeling van deze moeilijke materie zoo ©envoudig mogelijk te houden. De Minister heeft te dezen de algemeene (Voorlichting genoten van de Commissie voor de Burgerlijke Wetgeving (subcom missie handelsrecht). Aan de samenstelling van het Gewijzigd Ontwerp van Wet is in het bijzonder medegewerkt door het lid dier Commissie mr. dr. L. E. Visser, lid van den Hoogen Raad der Nederlanden. Het antwoord van den Minister. Het Gewijzigd Ontwerp van Wet, waar van hierboven sprake was, i saan dit Ver slag toegevoegd. Aan het antwoord van den Minister op 'de beschouwing in het verslag der com missie wordt het volgende ontleend: Het maatschappelijk verkeer heeft be hoefte aan den bijzonderen vereenigmgs- vorm, welke de naamlooze vennootschap Is. De wetgever heeft zich die rechtsfiguur aan te trekken. De bestaande regeling is veel te summier. Een meer uitvoerige re geling is geboden. Doch de wetgever blijve Zich bewust dat de naamlooze vennoot schap gebreken heeft, welke hij niet kan verhelpen. De wet kan zwakke plekken wel stutten e% steunen, doch mag de na- ïuur der vennootschap niet verdrukken. Het kan geboden zijn, hoewel de moge lijkheid van eenig misbruik wordt ingezien af te laten van het toepassen van een re- ipedie. Immers het middel kan erger zijn dan de kwaal. De Minister meent, dat dit bij het ont- trerp 1910 wel eens uit het oog is verlo ren. Met name geldt dit daar, waar is toorzien de mogelijkheid, dat de meerder heid de minderheid der aandeelhouders feverheerscht. Om dergelijke overheersching legen te gaan, wordt in verschillende arti kelen van dat ontwerp aan de minderheid het recht gegeven zich bij den rechter over een wettig genomen besluit van de alge meene vergadering van aandeelhouders te beklagen. De rechter moet dan uitmaken of de belangen der vennootschap al of niet handhaving van het besluit vorderen. Den Minister gaat dit te ver. In de N.V. be hoort de hoogste macht aan de algemeene vergadering van aandeelhouders. Daaruit volgt, dat, indien die vergadering een wet- tiglijk geoorloofd besluit heeft genomen, dat besluit ook de minderheid bindt. In plaats daarvan moet het ontwerp- 1910 in verschillende gevallen den rechter stellen op de plaats van de algemeene ver gadering, door den rechter over de doel matigheid van een besluit te laten oordee- len. Soortgelijke overwegingen gelden voor de schrapping van art. 15d. Wanneer de algemeene vergadering, met volle kennis van zaken, een bestuurder van eenige verbintenis jegens de vennoot schap ontslaat, behoort ook de minderheid zich daarbij neer te leggen. Voor de schulden der vennootschap zijn de aandeelhouders persoonlijk nimmer aansprakelijk. Derden, welke met de ven nootschap handelen, zijn steeds op de be zittingen der vennootschap aangewezen. Hieruit volgt reeds, dat die voorschriften, welke zijn gegeven in het belang van der den, voor alle naamlooze vennootschappen moeten gelden. Hier wordt in het bijzon der gedoeld op de verplichting tot open baarmaking van de balans en de winst- en verliesrekening. Publiciteitsvoorschriften in het belang van derden moeten voor alle N.V.'8 gelden. Niet anders is het met de voorschriften, die beoogen de instandhou ding van het vermogen met het oog op derden-schuldeischers. Ook de voorschrif ten, welke de verhouding van de bestuur ders en commissarissen tot de vennoot schap betreffen, hebben algemeene waar de. Zoo blijft er slechts tweeërlei gebied, waar een afwijkende regeling voor een be paald soort naamlooze vennootschappen wenschelijk kan worden geacht, te weten de regels betreffende de algemeene verga dering en het enquêterecht, bedoeld bij art. 58 van het gewijzigd ontwerp van wet. Volgens 4 van art. I van het gewij zigd ontwerp van wet hetwelk in zoo verre overeenkomt met 4 van art. EE van het oorspronkelijke wetsontwerp geschiedt de raadpleging van aandeelhou ders in een vergadering van aandeelhou ders. Het houden van tenminste één alge meene vergadering per jaar wordt dwin- 'gend voorgeschreven. Ook verdere beraad slagingen vinden in vergadering plaats. Dit kan voor sommige vennootschappen tot noodeloozen omslag leiden. Daarom opent art. 46b van het gewij zigd ontwerp van wet de mogelijkheid om voor bepaalde vennootschappen bij de akte van oprichting voor te schrijven, dat de raadpleging der aandeelhouders zal kunnen geschieden op andere wijze dan door het houden eener algemeene verga dering van aandeelhouders. Deze andere wijze zal in de practijk wel zijn schriftelijk overleg. Voor deze bijzondere regeling in zake de raadpleging van aandeelhouders komen in aanmerking de N.V.'s, wier aan- deelen op naam luiden. Daarnaast wordt voor dezelfde soort N.V.'s een uitzondering gemaakt in art. 54-c van het gewijzigd ontwerp van wet. Terwijl volgens art. 53 aandeeien, tenminste "Jér^vijfde 'gedeelte van het geplaatst kapitaal uitmakende (of een zooveel geringer bedrag als bij de akte van oprichting zal zijn bepaald), zich tot den rechter kunnen wenden met het ver zoek een of meer personen te benoemen tot het instellen van een onderzoek naar het beleid en den gang van zaken van de yennootschap, maakt het art. 54 daarop in zooverre een uitzondering, dat voor venootschappen, wier aandeelen op naam luiden, dat recht slechts zal bestaan, in dien en voorzoover de akte van oprichting zulks bepaalt. Het woord „voorzoover" is hier opge nomen om te doen uitkomen, dat ook een grooter quorum dan het in art. 53 ge noemde derde gedeelte kan worden gesteld. Pharmaceutische wetten. Een nieuwe wet in voorbereiding? Naar Vaz Dias verneemt is een nieuwe wet op de uitoefening der arsenijbereid- kunde in voorbereiding. De verkoop van geneesmiddelen zal aan drogisten slechts volgens een beperkte lijst worden toege staan. De vestiging van apothekers ten plattelande zal worden bevorderd door het mogelijk te maken op ieder willekeurig oogenhlik aan apotheek houdende genees kundigen het recht te ontnemen de artse- njjbereidkunst uit te oefenen. 1,r~ Uit de Bouwvakken. De onderhandelingen. Naar wij vernemen hebben gistermiddag do hoofdbesturen van de moderne, R. K. en Christ, werknemersbonden in de bouw vakken besloten aan den Rijksbemiddelaar, mr. S. de Vries Czn., te antwoorden, dat zij bereid zijn, zijn bemiddelingsvoorstel inzake het collectief contract in de bonds- instanties te zullen verdedigen, onder voorwaarde, dat eerst do ledenvergaderin gen van de patroonsbonden het zullen aanvaarden. De collectieve arbeidsovereenkomst in het bouwbedrijf voor da geheele Vecht streek is met één jaar verlengd en zal on gewijzigd gelden tot 28 Febr. 1926. Uit de steeniridustrie. De onderhandelingen. De besturen van de organisaties van ar beiders in de sleenindustrio hebben aan den Rijksbemiddelaar medegedeeld dat zij «Jjn bemiddelingsvoorstel aanvaarden. Zoo als bekend is, hield dit in 5 pet. loonsver- hooging voor alle tarieven en alle arbeid on uitbetaling voji de 2 christelijke feestda gen in den winter. De besturen doen deze toezegging in het vertrouwen dat uitvoe ring „gegeven zal worden aan die punten, bij welke reeds in de vroegere conferenties met de fabrikanten overeenstemming is be reikt. De punten waaromtrent bij partijen wei nig of geen verschil van gevoelen blijkt te bestaan, zullen geregeld dienen te worden door een te benoemen commissie van re dactie voor het collectief contract. De werkstakingen In Drente en> Friesland. Het aantal werkwilligen neemt bij de rijkswerkveTschaffing In den Haskerveen- polder geregeld toe. De inspecteur der rijfcsveldwacht in Friesland, die met het oog op de werksta- ikiingen te Heerenveen gedetacheerd was, is naar zijn standplaats terugekeerd. De uitslag is bekend gemaakt van de stemming over het al of niet hervatten van de werkzaamheden bij de werkverschaffing in het district Nieuw-Amaterdam. Er wer den 654 stemmen voor, 265 tegen werkher vatting uitgebracht en 62 blanco stemmen. Gistermorgen hebben de arbeiders in meerderheid het werk te Nieuw-Amster- dam hervat. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag a.s. niet plaats hebben. Te Utrecht is plotseling overleden de heer A. van Driel van Wageningen, chef van het sednwezen der Nederlandsche Spoorwegen. STADSNIEUWS Een particuliere audiëntie bij Z. H. den Paus. Onze stadgenoot dr. Weebers schrijft ons, dat hij op Palm-Zondag het voor recht had met mevr. Weebers in de privè- kapel van Z. H. de Paus de H. Mis bij te wonen en daar de H. Communie te ont vangen. Woensdag werden de heer en mevr. Weebers door Z. H. in particuliere audiëntie ontvangen. Zij mochten daar hunne belangen voordragen en den zegen daarover vragen en verkrijgen. En daarna sprak de H. Vader met zeer veel belang stelling over de Leidsche Universiteits bibliotheek. Dr. L. Polak bijzonder hoogleeraar in de wijsbegeerte van het recht. Gisteren is verschenen Staatsblad No. 102, besluit van 23 Maart j.l., tot aanwij zing overeenkomstig -artikel 170 der hno- ger-onderwijswet van de stichting Leidsch Universiteltsfonds, gevestigd te Leiden, als bevoegd om bij de faculteit der rechtsge leerdheid aan de Rijksuniversiteit te Lei den een bijzonderen leerstoel te vestigen. Naar wij vernemen zal door het Leidsch. Universiteitsfonds worden benoemd dr. L. Polak, als hoogleeraar in de wijsbegeerte van het recht. Dr. Polak is privaat-docent aan de Amsterdamsclie Universiteit in de Kennisleer. Vacantieleergangen voor Vlaamsche studenten De vacantieleergangen, de van 1418 dezer met het oog op het 10de Groot-Ne- derlandsch Studentencongres alhier zou den worden gehouden, en die vanavond officieel zouden woiUou geopend. gaan mef~door. Ten einde te geraken tot het weder invoeren der door den oorlog onderbroken vacantieleergangen voor Vlaamsche stu denten aan de Universiteit alhier, is een commissie ingesteld, waarin o.m. zitting hebben genomen de heeren P. J. de Kan ter, algemeen voorzitter van het Algemeen Ned. Verbond en L. L. W. van Soest, voor zitter van het hoofdbestuur van het Dietsch Studentenverbond. De voorberei dende besprekingen van deze commissie namen echter geruimen tijd in beslag, zoodat de uitvoering, opgedragen aan de afdeeling Leiden van het D. S. V., thans niet meer mogelijk bleek, daar vele hoog leeraren reeds over hun vacantie hadden beschikt. De resultaten, thans reeds bereikt, zijn echter wat betreft de medewerking der academische overheid en van lioog- lceraren alhier en belangstelling in Vlaan deren, van dien aard. dat de wederinvoe ring der leergangen binnen afzienbaren tijd verzekerd schijnt. De Hugo de Groot dag, voorkomend op het urogram van het Groot-Nederlandsch Studentencongres, heeft ook als overgang tot het tot: stand komen der officieels leergangen beteekenis He* Groot Nederlantfsch Studentencongres. Voor do deelneming aan het Groot Ned. Studentencongres al Ir er hebben zich tot dusver ongeveer 100 Vlaamsche studenten opgegeven. Vrijdagavond half zes zullen de Vlaam sche studenten aan het station te Leiden aankomen, vanwaar zij vervolgens met de muziek der Leuvenscho studenten voorop zich naar Den Burcht zullen begeven. Prof. Zaaijer naar Berlijn. Prof. dr. J. H. Zaaijer is naar Berlijn vertrokken ter hijwoning van het chirur- chisch congres, dat aldaar gehouden wordt. Zilveren Jubileum. Vrijdag j.l. herdacht de agent van poli tie le klasse, de heer J. van der Meer den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst kwam bij de politie alhier. Wijl dit jubileum op Goeden Vrijdag viel had de heer v. d. Meer verzocht de viering ervan uit te stellen tot vandaag. Hetgeen geschied is. De jubilaris werd ter gelegenheid van zijn zilveren feest des morgens door den burgemeester als hoofd der politie gecom plimenteerd, waarbij deze hem de gebrui kelijke gratificatie aanbood. Ook door den commissaris en de inspec teurs werd de jubilaris gelukgewenscht, waarbij hem tevens een stoffelijk aanden ken werd overhandigd. Vanmorgen omstreeks half elf werd de heer v. d. Meer gehuldigd door het muziek gezelschap van de politie, waarvan de heer v. d. Meer lid is. Vanaf de Korevaarstraat 'trok het gezelschap onder de lustige tenen der muziek naar de woning van den heer v. d. Meer tegenover het Plantsoen en daar aangekomen werd de marsch „Camara- des" gespeeld. Daarna werden alle muzikanten binnen- fenoodigd en werd de jubilaris toegespro- en door den heer Post, die als een der oudste collega's den jubilaris hartelijk com plimenteerde. Die 25 jaar bieden vele her inneringen, aangename zoowel als onaan gename. Vroeger viel de dienst niet mee, wijl hij lang duurde en de verdiensten niet groot waren. Geleidelijk is daarin verbete ring gekomen en toch is spr. met den ju bilaris niet geheel tevreden, wijl zij nog steeds denzelfden rang bekleeden als toen. Spr. noemt het voor hem zoowel als voor den jubilaris een teleurstelling te zijn voor bijgestreefd door zoovele jongeren, die lioo- ger zijn geplaatst. Ondanks dat alles en ondanks den ondervonden tegenspoed we gens ziekte besloot de jubilaris welgemoed dit feest te vieren. Ook namens het muziekgezelschap felici teert spr. den beer v. d. Meer en noemt hem om zijn trouw en ijver een voorbeeld voor de jongeren. De jubilaris is de eerste van het gezelschap, die een jubileum viert en daarom had men gemeend het niet hij wenschen alleen te laten. Spr. overhandigt den heer v. d. Meer vervolgens een fraaien rooks landaard, den wensch uitend, dat hij daarvan later een veelvuldig gebruik moge maken. De heer v. d. Meer dankt voor de woor den, door den h^er Post lot hem gesproken als collega. Spr. wil hetgeen over de be vordering gesproken is maar over zijn kant laten gaan. Hij heeft verscheidene leerlingen gehad, die zijn chef zijn gewor den en zulks valt'wel eens hard. Ook voor de dierenbescherming heeft hij steeds zijn he-s.te krach (en gegeven, maar veel waar- deeriiig ziet men er niet. voor. Aan de mu ziek heeft hij zich steeds met volle toewij ding gegeven en hij belooft in de toekomst zijn beste krachten voer den bloei van dit corps. Te elf uur werd de heer v. d. Meer ten zijnen huize gecomplimenteerd namens de tiepersoneel door den heer S. Verver. Spr. herinnerde aan de afgeloopen 25 jaren door den jubilaris in het politie-corps doorgebracht, jaren van vreugde, maar ook van zorgen. Maar v. d. Meer heeft zich overal goed doorheen geslagen en met Gods hulp is hij weder in staat gesteld in goede gezondheid dezen dag te beleven. Behalve een goed politie-agent was de. ju bilaris ook een van de oprichters in 1912 van de R.-K. Pplitie-vereeniging „St. Mi chael". Toen is er door hen voor de goede zaak gestreden, maar zegevierend zijn wij uit den strijd gekomen. Eens hebben we verwonderd gestaan, toen» de jubilaris bedankte als lid van .St. Michaël. maar wij wisten wel, aldus spr., dal dit niet lang zou duren. Spr. bood namens de vereeniging hel statuair vastgestelde geschenk van f 25' aan. Vervolgens wendt hij zich tot de echt genoot e van den jubilaris, die spr. geluk- wensehte met het jubileum van haar maD. Spr. hoopte, dat het haar gegeven moge zijn, haar echtgenoot in de laatste jaren van zijn politiedienst te kunnen bijstaan, om daarna met pensioen vele jaren in rust voor heiden te mogen doorbrengen. Door den geestelijken adviseur, kap. Simons, werd de jubilaris met eenige. hartelijke woorden toegesproken. Bij besluit van den Minister van Justitie is benoemd tot lid der Staatscommissie, belast met liet afnemen van het notarieel examen, prof. mr. F. G. Scheltema, hoog leeraar alhier en tot plaatsvervangend lid prof mr. E M. Meyers, alhier. Gistermiddag had op den Lagen Rijn dijk een ongeval plaats. Toen de lieer R. met een aantal koeien in de richting van de stad ging, kwam een motorrijder uit de richting Leiderdorp. Op een gegeven oogenhlik viel een der koeien voor de mo torfiets. De berijder kwam tegen een boom terecht en bezeerde zich op nogal ernstige wijze. Het motorrijwiel was onberijdbaar. Gisteravond te 8.15 uur is op -de Priu- cessekade een Haagsche tram ontspoord doordat de tegenkant van de rails versle ten was. Juist zou men gedurende den nacht de andere rails aanbrengen, waar voor gisteren de noodige voorbereidingen waren gemaakt. Het tramverkeer onder vond niet veel vertraging doordat zich daar ter plaatse een wissel bevindt, zoodat het verkeer over- de andere haan geleid werd. Eerst te 9.45 werd de motor opge vijzeld. Uil het gebouw der Padvinders aan den Middelweg is een trommel ontvreemd. Als verdacht van diefstal van een schuit ijzer ten nadeele van K. aan de Oranje< gracht zijn door de politie aangehouden K. de W., J. v. d. L. en E. Schr., allen los werkman. Een hunner is onlangs wegens inbraak in cle Groenesteeg voorwaardelijk veroordeeld. DE A.S. VERKIEZINGEN. Katholieken van Leiden. In verband met de a.s. verkiezingen is katholieke progaganda hoog noodig. De ondervinding heeft geleerd, dat hoe har der er werd gewerkt, des te grooter het aantal verkregen stemmen was. Hier ter stede is het de Kath. Garde die steeds voor bovengenoemde propaganda zorg droeg en er wederom gaarne voor zorg zal dragen wanneer haar van Leiden's Katholieken voldoende medewerking zal worden ver leend. De vorige week is door genoemde Prop. Club een vergadering gehouden wel ke wederom zeer slecht was bezocht en waarop dan ook niet tot verdeeling der werkzaamheden kon worden overgegaan. Moet dit zoo blijven? Moeten wij maar blijven aanzien dat er door alle partijen reeds hard wordt gewerkt, en dat er door ons wegens gebrek aan medewerking niets kan worden gedaan? Moeten wij maar aanzien dat er comité's zijn opgericht om bepaalde personen in den Kamer te krij- GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den Gemeentelijken Visch winkel Vischmarkt 18, tel. 1225 is DONDERDAG verkrijgbaar: SCHELVISCH a ƒ0.11-, ƒ0.20, SCHOL a 0.11—0.14—0.28, per pond. N. C. DE GIJSELAAR. Burgemeester. Leiden, ,15 April 1925. Katholieke Agenda LEIDEN. Woensdag Jaarvergadering Vriendenkring ter eere v. h. Allerh. Sacrament, St. Jozefsgezellen, te 8.30 uur. Woensdag. R. K. Fabrieksarbeider^ Bondsgebouw, te 8 uur. Woensdag. „Eén dag Khalif", Leidsclq Schouwburg, te 8 uur. Donderdag. A. R. K. A., Bondsgebouw, t$ 8 uur. Donderdag. Katholieke Garde, St. Panciaj tius-Patronaat, te 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der Apotheken wordt van Dinsdag 14 tot en met Zondag 19 April waargenomen door de apotheek van den heer H. J. M'. Proot, Maarsmanssteeg 17, Tel. 435 gen, terwijl er van een actie om er zooveel mogelijk Katholieken in te krijgen wegens gebrek aan medewerking niets terecht zal komen? Begrijpt men dan niet dat als ieder denkt dat een ander het wel zal doen er per saldo heelemaal niets gedaan zal kunnen worden? Katholieke mannen en jongelingen boven de achttien jaar, helpt ons! Morgen, Donderdag avond is er in het Pancratius- Patronaat (Hooigracht) wederom een vergadering. Komt allen! Geef een paar uur voor onze Katholieke Propaganda. Ons doel is toch ook het Uwe. Breng Uwe kennissen en zorg er voor dat ge na de verkiezingen met ons kunt zoggen, dat door ons werken, in ons dis trict, van onze partij, heslist geen enkele stem is verloren gegaan. Het comité der Kath. G a. r d o MUZIEK Haarlemsch Orkest. Het laatste concert van dit seizoen gal ons voor de pauze: ouverture „Der Schau- spieldirector", van Mozart, „Recitativ en Arie" uit Haydn's Schöpfung en „der IJn- vollendete SympKonie" van Schubert; na de pauze: „Êine Kleine Nachtmusik" van Mozart, liederen van Schubert en „Leono- re-ouverture no. 3" van Beethoven. Een mooi en stijlvol programma! Een kleine bezetting zooals bij dit orkest is zeer bever derlijk om Mozart's zonnige jeugd muziek naar waarde le interpreteeren. Gerharz dirigeerde haar technisch zeer verzorgd, de. subtiele gevoelsaccenten werden uiet gemist, doorzichtig en gracieus was de ver tolking, waaraan poëzie evenmin ontbrak. Vooral „eine Kleine Nachtmusik"-serej nade, voor strijkinstrumenten werd soepel gespeeld. Mozart spelen is en blijft ontzag lijk moeilijk, de melodieën zijn zoo fijn, haast kinderlijk teer. De intenties van den dirigent zijn door de orkestleden met toe wijding volbracht. In de Serenade voor 'strijkinstrumenten kwamen de prijzens waardige eigenschappen van het strijk kwintet mooi naar voren. Als solist hoor den wij den bariton Brederode. Hij geeft in zijn optreden niet den indruk van be- roepszanger maar van iemand, die uit lief de voor de kunst zingt. Begaafd met een forsch geluid, is zijn zang niet smetloos wat stemvorming en uitspraak betreft Ook de voordracht zou warmer kunnen zijn en rijker aan poëzie en uitbeelding Hij zong uit de Schöpfung 't. recitativ van Raphael (uit 't 2e deel van 't werk): Und Gott sprach: Es bringe die Erde lienor lebende Gescliöpfe nacli ibrer Art: Vieh und kriechendes Gewürm etc." Met de Aria: „Nun Scheint in vollem Glanz", en na de paze: „Wasserflut", „der Doppel- ganger" en „Ungeduld" van .Schubert 't Laatste geestige, pittige liedje ligt abso luut buiten 't genre van den zanger. Hel mooist wat ligging betreft en vertolking was „Wasserflut". Be liederen zijn geïn strumenteerd door Koeberg. Hoe mooi en voortreffelijk dit ook moge wezen. Schu bert heeft ze niet voor orkest geschreven moet een ander dit nu wèl doen? In de be geleidingen was 't orkest goed op haar p.ost, waardoor deze met grooto accura tesse, goede smaak en bescheiden werden voorgedragen. Schubert's „Unvollend eto gaf ons weer veel moois in haar zacfifl schoonheid en aantrekkelijke melancho lie. Schubert was niet symplionisch aan gelegd. wel meditatief; hij was niet veel zijdig genoeg om groole tegenstelling of glansend e geestdriftige kleuren in zijn or kestwerken te geven. Nobel was de belich ting door den dirigent aan hot werk van den grooten liederdichter geschonken. Met de Ouverture Leonore no. 3 werd de avond besloten, waarmede 't orkest een goeda sier maakte. Gerharz voelde 't werk spon taan aan, zoodat 't klankvol en met groot ernstig streven tot ons kwam. Nogmaals 't is ons opgevallen hoe eenvoudig en zon des oplegsel hier gemusiceerd wordt. Ern stig en eerlijk staat de dirigent tegenover 't werk dat hij interpreteert en 'I orkest is onder den indruk van wat hij geeft. Mil hopen 't Haarlemsch orkest 't volgend jaar terug te zien juister gezegd weer te hooren. Onder aanbieding van een bloemenkrans dankte Mr. v. d. Worm n;1* mens de Leidenaars dirigent en orkest voor het muzikaal genot dat verschaft werd de zen winter. Dit dankwoord werd terecht gesproken. Laten de Leidenaars hun dank baarheid betoonen door een volgend jaflf deze concerten geregeld te bezoeken: J. K

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2