A. WAALS compleet f19.25 Het subsidie voor de Olympische spelen. DE INTERNATIONALE BETEEKENIS DER OLYMPIADE GEEN SPEL OP ZONDAG HET SUBSIDIE EEN WAARBORGFONDS TOEZICHT OP DE FEN ANCIEN VERZEKERD -X- In de Memorie van Antwoord In zake het wetsontwerp tot verhooging van Hoofdstuk Va der Staatsbegrooting 1925 (subsidie Olympische Spelen 1928) ver klaart de minister van Onderwijs, Kun- ■ten en Wetenschappen, dat het voor de Regeering een verklaarbare teleurstelling was, te moeten ontwaren, dat het voorstel hij zoovelen in en buiten het Parlement op bezwaren stuit. De uiteenzetting van verschillende dier bezwaren in het Voorlooplg Verslag heeft bij den Minister den indruk gevestigd, dat dat hij in zijn Memorie van Toelichting niet duidelijk en volledig genoeg ge ureest ia. Ook ia het hem in nadere besprekingen met het Nederlandach Olympisch Comité gelukt, aan verschillende bedenkingen, in het Voorloopig Vorslag opgenomen, tege moet te komen. Hij beeft er dus goede hoop op, dat een nadere bespreking van die bezwaren als nog vele tegenstanders zal overtuigen van bet onmiskenbaar belang dat met het voorstel gemoeid is. Vóór alles heeft bij de indiening van dit Ontwerp de verhouding met het buitenland den doorslag gegeven. In 1928 zullen voor het eerst na den oorlog weer alle centrale mogendheden tot deelneming aan de Olym piade worden uitgenoodigd. De Minister meent, dat hij de tolk is van velen, wan neer hij zegt, het te zullen betreuren, wan neer ons land deze schoone gelegenheid tot bevordering van dit pacifistisch doel liet voorbijgaan. Reeds daarom geldt het hier een inter nationaal belang van den eersten rang. Van grootdoenerij is hierbij geen sprake. Integendeel bestaat er voor ons land een moreele verplichting in 1928 de spelen hier te organiseern. Indertijd is een lijst opgemaakt van de verschillende landen, die successievelijk ■ouden worden uitgenoodigd om de spelen binnen hun land te doen houden. Neder land heeft al twee maal, namelijk in 1920 en 1924, zijn beurt .laten passeeren. Thans acht de Regeering het een zaak van internationaal fatsoen, dat ons land op zijn beurt den plicht der gastvrijheid ■al betrachten. Dit is het standpunt niet slechts van den minister van Onderwijs, Runsten en Wetenschappen, maar van het gansche Kabinet. De Olympiade hoe men het doel er van ook moge beschouwen is een in stelling, die internationaal is aanvaard, en als zoodanig verplichtingen medebrengt Nevens dit groote internationale belang groepeoren zich dan andere argumenten, die voor Nederland ook beteekenis heb ben, zooalB het verblijf in ons land van groote scharen vreemdelingen, enz. Ton slotte zal door het aamengaan van •port en kunsten, zooals die in de plannen van 1328 is ontworpen, deze gebeurtenis ook voor onze kunstbclangen van niet te Onderschatten beteekenis zijn. Een ongelegen tijd stip? De Minister meent, dat er wat voor te geggen valt, dat deze beslissing, nu wij den malaisetijd nog allerminst te boven gijn, op een ongelegen tijdstip aan de Sta- ten-Generaal wordt voorgolegd. Maar nu dit eenmaal zoo valt, brengt onze plaats onder de Natiën mode, dat wij deze ver plichting tegenover het buitenland niet van Ons afschuiven. Over het algemeen onder vinden deze natiën bovendien de malaise in een mate, waarbij de toestand in ons land gunstig afsteekt. Dat ons land een beroep op die malaise wil doen, om zich aan een internationale verplichting te ont trekken, zal in het buitenland dan ook allicht niet worden verstaan. Ook de Regeering is er vast van over tuigd, dat, zoo ons land zich thans terug- wekt, het voorgoed geschrapt zal worden \iit de rij der staten, die om beurten een Olympiade te organiseeren krijgen. Zelfs Étaat te vreezen, dat onze sportlieden dan Voortaan den durf zullen missen, zich in bet buitenland te vertoonen om daar de eer van hun vaderland te gaan hooghouden Andere bezwaren welke werden aange voerd, waren van moreelen aard. Maar luist om ten aanzien van den moreelen kant medezeggenschap te hebben, acht de minister het verstandige politiek, zich van Overheidswege niet afzijdig te houden. Geen spel op Zondag. Ten aanzien van de vrees van ontheili ging van den Zondag is de Regeering van tneet af waakzaam geweest. Zij wenscht, dat tegenover eentueelen Regeeringsstoun deze voorwaarde zal staan, dat in geen ge tal gedurende den Zondag zal worden ge- tpeeld. Opdat echter velen van de Olympiade gallen kunnen genieten, zullen in overleg piet het Nederlandsch-Olympisch Comité pmatregelen worden getroffen, om te be merken, dat gedurende de Zaterdagen, of Althans gedurende een deel daarvan door de werkgevers zooveel mogelijk aan hun porsoneel vrijaf zal worden gegeven, I' Definanoieeïekant Alvorens in tie gaan op de beschouwingen fe bot tootI. verslag betreffende de finan ciering der Olympiade, meent de minister #en opmerking van algemeenen aard te moeten laten voorafgaan, naar aanleiding ton do door eenige loden gehuldigde op- fatting, dat bot niet op den weg van het Rijk agt, do göheeüe burgerij voor deze il sportfeasten te laten betalen, maar dat in tegendeel de sportliefhebbers en zij, die bij die feesten belang hebben, de daarvoor noodige sommen zeif bijeen moeten bren gen. Toen Amsterdam was aangewezen voor de in 1928 te houden spelen, heeft het Nederlandsch Oiympisoh Comité al heel spoedig het fmancieele vraagstuk ter hand genomen. Nadat allerlei voorstellen wer den verworpen, leidde een met eenige voor aanstaande bankiers gepleegd overleg er toe vast te stellen, dat het groote bedrag, nöoclig voor een behoorlijke regeling, door particulieren wel zou kunnen worden bij eengebracht, maar alleen wanneer, naar het voorbeeld van Zweden een loterij zou kunnen worden gehouden. Daarop volgde het verzoek aan de Regeering de ingevolge de Loterijwet vereischte vergunning tot het doen houden van zulk een loterij te willen uitlokken. Wegens principieele bezwaren is de Regeering op dat denkbeeld niet inge gaan, doch heeft zij in plaats daarvan hare medewerk.ng in den vorm van Rijkssub sidie toegezegd. Juist door deze houding der Regeering kregen de Staten Generaal dus medezeggenschap. Wanneer zij op het denkbeeld eener loterij was ingegaan, had de Regeering alleen beslist. Met voldoenden grond mag worden ver wacht aanvankelijk is dit reeds in ver blijdende mate gebleken dat, wanneer de overheid voorgaat, door middel van een subsidie, ook haar moreelen steun aan dit plan te geven, vele particulieren hun aan deel zuilen leveren om de kosten te bestrij den. Aanneming van het wetsontwerp zal dus voor het Nederlandsch Oiympisoh Co mité niet slechts een spoorslag zijn om met alle kracht voort te gaan van particu liere zijde- gelden bijeen te kr.jgen, maar daarin zal voor het Comité eigenlijk de beste steun gelegen zijn om in dat pogen to slagen. Hoe heter dit gelukt, des te min der zal gebruik gemaakt behoeven te wor den van het als maximum voorgestelde be drag dei- Rijksbijdrage. In het kort staat de zaak, financieel ge sproken zoo, dat er een waarborgfonds voor het volle bedrag der geraamde uit gaven, dus van 2 miliioen gulden, zal zijn, waarin door het Rijk voor 34, door pro vincie en gemeente te zamen voor K en door particulieren eveneens voor 34 zal worden geparticipeerd. Waar verder steeds op het besteden van Rijkasubsidiën controle wordt u.tgeoefend, zal deze zeker niet achterwege gelaten wor den bij het subsidie waarom het hier gaat. Het ligt voor de hand, dat hij een zoo be langrijke Rijksbijdrage en wegens de bij zondere omstandigheden, waaronder zij zal worden genoten, een speciale vorm gekozen moet worden om die controle tot haar recht te doen komen. Niets is het Comité liever, dan een volle dige medezeggenschap van Rijkswege. Wat dragen anderen bij? Naar aanleiding van gestelde vragen merkt de Minister nog op: In het gevoelen van eenige leden, dat in verhouding tot de bijdrage van het Rijk die van de gemeente Amsterdam te laag is ge steld, kan de Minister niet deelen. Hoewel het altijd bezwaarlijk is bij eene zaak als deze de plaatselijke belangen tegen de al gemeens af te wegen, komt het hem voor, dat het voor de gemeente in het garantie fonds te nemen aandeel zeker niet van schrielheid getuigt. Voorts wijst de Minister er nog op, dat thans reeds van particuliere zijde de toe zegging is gedaan van eene garantie tot een bedrag van 34 miliioen. Verder kan de verzekering worden gegeven, dat het Ne derlandsch Olympisch Comité nog drie jaar lang krachtig werkzaam zal zijn om op al lerlei wijzen bijdragen in te zamelen. Een positief antwoord op de vraag of, in dien dit wetsontwerp afgestemd wordt, het honden van de Olympiade in ons land voor goed van de baan is, kan natuurlijk niet worden gegeven. Maar de Regeer mg is er van overtuigd, dat dit inderdaad het geval zal zijn. Tegen openbaarmaking van de geheel voorloopige raming bestaat inderdaad wel eenig bezwaar. De begrooting zal door het Nederlandsch Olympisch Comité gepubli ceerd worden, nadat zij met medewerking van den Regeringscommissaris een con- oreten vorm heeft aangenomen. Hetzelfde geldt voor het plan tot verbouwing van het Stadion, waarvan nu reeds gebleken is, dat het omgewerkt en vereenvoudigd kan wor den. Resumé. Resumeorend wijst die minister er dus nog eens op, dat: le. het voorstel tot het verlenen van Rijkssteun gedaan wordt, omdat ons land in 1928 voor het organiseeren der Olym piade aan de beurt is, dat dit een bijzondere beteekenis heeft, omdat dan voor het eerst alle Centrale Mogendheden worden uitge noodigd vertegenwoordigers te zenden, en dat de Regeering het verstandig acht in de uitvoering van deze wereldgebeurtenis medezeggenschap te hebben; 2e. op Zondagen niet zal worden ge speeld; 8e. de financieels steun des Rijks zioh zal bepalen tot deelneming in het waar borgfonds tot een bedrag van ten hoogste een miliioen, verdeeld over vier jaren; 4e. op de gansohe financieel© gestie door een Regeeringscomm i searis, bijgestaan door acountants, nauwlettend zal worden toegezien. DE DISTRICTENDAG IN DEN D. H. V. B. OP TWEEDEN PAASCHDAG. Het District Leiden valt de eer te beurt in zijn rayon te mogen ontvangen de verte genwoordigende elftallen van de Districten Amsterdam, Haarlem en Rotterdam van den Dioc. HaarL Voetbalbond. Een eer ia het maar tevens een voor recht achten wij zulks. Hoe kan dit ook anders. Sinds het District Leiden bestaat, is het een groote voorstander geweegt van dergelijke propagandistische wedstrijden. Nu men van bondswege er toe is overge gaan jaarlijks Districtenwedstrijden te or ganiseeren, en de eerste Districtsdag in deze omgeving plaats vindt, kunnen wij niet anders dan dit van harte toejuichen. En het vertrouwen in ons District, door den D. H. V. B. gesteld, kunnen, ja mogen wij niet beschamen. Waar steeds reeds veel belangstelling bestond voor de door het District Leiden georganiseerde ontmoe tingen van het Districtselftal tegen sterke tegenstanders, zooals H. B. C. I en Graaf Willem, benevens de uit- en thuiswedstrijd tegen een elftal van het District Zaandam, zoo kunnen wij niet anders dan voor vast aannemen, dat deze officieele ontmoetingen zich in de sympathie van de R. K. Sport liefhebbers zullen mogen verheugen. Het doel? Dit is reeds in een zakelijk artikel der Pers en Propaganda-commissie van den D. H. V. B. uiteengezet. Hot kan niet anders dan onze volle instemming wegdragen. Wie onzer zou niet het zijne willen bijdragen ter voltooiing van Haar lem's Kathdraal „St.-Bavo"P Wij herinne ren ons nog de Sympathieke woorden door Plebaan Westerwoudt gesproken op de laatste jaarvergadering van den D. H. V. B. te Haarlem gehouden, ter gelegenheid van het le lustrum. Z.Eerw. riep op deze vergadering de hulp in van de sport, den Dioc. Haarl. Voetbalbond, om deze dienst baar te maken aan zijn streven. Op die vergadering is hem dit toegezegd. Spon taan word beloofd hem te helpen, den Kerk- afbouw tot stand te brengen, door het spe len van voetbalwedsrijden enz., en de netto opbrengst ter zijner beschikking te stellen. De eerste gelegenheid is thans daar, om de belofte, door ons gedaan, te volbrengen. Vier Districten hebben zich beschikbaar gesteld om het doel te helpen bevorderen, de D. H. V. B. in dienst van het liefdadig doel! Derhalve, wij betwijfelen het niet, of aller aandacht oulmineert zich op den te houden Districtendag, op tweeden Paaschdag (13 April) te Noordwijk, (Sportpark S. J. G.) en op het terrein van E. M. S. te Noordwij- kerhout, vijf minuten van het station Piet Gijzenbrug. Daar zullen de ontmoetingen plaats vinden tusschen de resp. Districten. Te 12 uur heeft op het Sportpark te Noord- wijk de voorwedstrijd plaats tusschen het HaarlemschAmsterdamsch Elftal en op het E. M. S.-terrein te Noordwijkerhout die tusschen het LeidschRotterdamsch Elftal, eveneens te 12 uur. De winnaars van beide voorwedstrijden ontmoeten elkander te 2 uur op het R. K. Sportpark te Noordwijk, waar dan beslist zal worden wie voor één jaar in het bezit zal komen van den zilveren Wisselbeker, beschikbaar gesteld door Baron Wittert van Hoogland, Eere-Voorzitter van den D. H. V. B. Belangrijk zijn deze wedstrijden, op den te houden Districtendag in hooge mate, niet alleen omhet doel, maar tevens om de kracht, die er van kan uitgaan in 't belang der R. K. Sportbeweging In het al gemeen. Toen verleden jaar, ter gelegenheid der Missie, te Lisse, in samenwerking met het Missie-Comité, aldaar en het Distriot Lei den, een Missie-wedstrijd werd georgani seerd, kon een flink bedrag als batig saldo afgedragen worden ten behoeve der Missie. Zou dit nu weer niet zoo kunnen zijn voor bovengenoemd -doel, den kerkafbouw. Wij rekenen ook nu weer, evenals toen, op aller medewerking en steun! Wordt zij gegeven, dan kan het niet uitblijven of een evengroot, zoo niet grooter bedrag zal kun nen worden afgedragen. Ieder zorge dan propagandist te zijn, opdat gezegd kan worden: „Wij hebben niet tevergeefs op het Leidsche District gerekend. Het heeft ge daan wat in zijn vermogen was, om te doen slagen den Districten dag van den D. H. V. R. in het jaar 1925". Moreel en financieel kan, neen moet dit, daarvoor hebben wij ons woord gege ven. Aan U, R. K. Sportliefhebbers en be oefenaren om dit te bewijzen, door op twee den Paasohdag in groote getale op te ko^ men en uwe belangstelling te toonen, opdat wij kunnen zeggen: „Er was een record- bezoek". In verband met den te houden Distric tendag vestigen wij de aandacht van hee- ren secretarissen der vereenigingen res- sorteerende onder het District Leiden van den D. H. V. B. op het volgende: Door loting is uitgemaakt dat het Leid sche Distritceelftal te Noordwijkerhout, om 12 uur, op tweeden Paaschdag een voorwedstrijd heeft te spelen tegen een dito Rotterdamsch Elftal. Verzocht wordt H.H. secretarissen te zorgen, dat de spelers van die vereenigingen welke aangewezen zijn voor het Districtselftal,-om half twaald op het E. M. S.-terrein aanwezig te zijn, waar zij zioh moeten present melden. Ook de reserves moeten worden aange schreven, opdat zij ter plaatse zijn. Op al ler medewerking wordt gerekend. De spelers hebben te zorgen voor witte broek. De shirts worden vanwego het Dis trict verstrekt en zijn op het terrein aan wezig. Het Leidsche Districtselftal speelt in Oranjeshirt en witte broek. Gelieve van een en ander goede nota te nemen. De Pers en Propagande-Commissie van het District Leiden. D. HAVERKORN. KORFBAL VitesseEmtegeës 42. Beide vereenigingen brachten een zwak ke combinatie in het veld. De Vitesse-com- blnatie telde eenige spelers van Vitesse I (v. Nieuwenhuizen, Ulttenhroeg) verder van Beeck, die op het oogenblik in Vitesse II speelt, en bestond verder uit adspiran- ten. De Emt.-ploeg bestond hoofdzakelijk uit spelers(ster8) van Vitesse II, en verder had ze den steun van J. van Noort. Aanvankelijk wogen beide partijen vrij wel tegen elkaar op. Emtegeës was in den aanval iets gevaarlijker, maar had geen succes. Zoo kwam ten slotte Vitesse met 20 voor. De wisseling was voor, Vitesse het gun stigst. Nog voor de rust was de voorsprong tot 40 vergroot. Na de thee spanden beide partijen zich niet meer in. Noch in de blauw-witte noch in de oran je-witte aanval was de combinatie van dien aard, dat zij het de resp. verdedigin gen vermocht lastig te maken. Kort voor het einde had Emtegeës met twee verre schoten succes, zoodat de eindstand 42 luidde. Zilveren N. v. d. Dag-bal. 2 e ronde. Op 19 April speelt Vitesse II tegen D. V. D. in Leiden. SCHAKEN. Tournooi te Wiesbaden. De Nederlandsche schaakmeester Euwe heeft in het schaak tournooi te Wiesbaden den eersten prijs gewonnen. DE OLYMPISCHE SPELEN 1928. Waarom geen waarborgfonds? In De Olympiade heeft een inzender een aardig plan opgeworpen voor het doen bijeenbrengen van de noodige gelden voor de organisatie der Olympische Spelen 1928. Hij schrijft namelijk: De uitlatingen in de pers wijzen er op, dat het „millioenensubsidie" gevaar loopt. Er is kans, dat de Tweede Kamer het af wimpelt. Waarom streeft dan thans het Olympisch Comité niet naar de vorming van een waarborgfonds, b.v. aandeeltjes van honderd gulden. Zouden er in ons land niet tienduizend sportliefhebbers zijn, die ieder 100 gulden willen garandeeren? En als die er dan niet zijn, waarom komen dan de direct belanghebbenden de Am sterdammers, zaken menschen vooral niet in het geweer? Is het fonds eenmaal gevormd, dan kan men rustig afwachten, wat de Regeering doet: komt dan de subsidie nog tot stand, dan zou het waarborgfonds 'automatisch gehalveerd kunnen worden, en voor de verdere uitgaven b.-v. kunnen dienen. Het vormen van het fonds kan aan trekkelijk worden gemaakt zonder veel kosten, b.v. voorkeursrecht op plaatsbe spreken gedurende de spelen e.d. Schrijver dezes is zelden of nooit in de gelegenheid, belangrijke sportgebeurtenis sen bij te wonen en zal misschien vanuit zijn noordelijke woonplatas slechts een enkelen dag een Olympischen wedstrijd kunnen bezoeken: uitsluitend voor eigen genoegen zal hij dus geen aandeel nemen, wèl in het belang van de sport en in 's lands belang. Als ieder een handje medehelpt, dan kunnen wij ten minste gewaarborgd wor den tegen een mogelijke, maar ook beslist „onsterfelijke blamage." RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Op de rol komen voor 80 zaken voor openbare behandeling. Waarnemend kantonrechter is mr. Nord Thomson. H. Th. S., slager te Leiden, heeft achterwege gelaten het plakken van zegels, of de betaling er van. De ambtenaar van Raad van Arbeid, Slegtenhorst, bevestigde zijn verbaal. De bediende G. Schouten, voor wie geplakt had moeten worden, noemde het een beetje non-chalant van z'n vroegere baas, doch hij geloofde wel dat deze wel zou betalen. Eisch 19 maal 2 of 19 maal 1 dag. J. G. v. d. H., slager te V o o r s c h o t e n, ls ten laste gelegd, dat hij gedeelten van een geslachte koe aan den keuringsdienst onttrokken had. Het vleesch was voorwaar delijk goedgekeurd. Bekl. heeft er niets van verkocht, want de koe was niet van hem. Hij had het dier geslacht voor J. SIra. De keurmeester de Boer was er de eene dag geweest en zou de andere dag terugko- mn, en toen waren er stukken van weg die hij elders in de woning had gevonden. Getuige wist ook wel dat de koe aan een ander behoorde. Getuige Sira bevestigde dat hij de eige naar van het dier was en er provisioneel een 20 a 80 K.G. van verkocht had, doch eerst leverbaar nadat de keurmeester er geweest was. Getuige v. Wijngaarden bevestigt de ge sloten verkoop. De ambtenaar meent, nu de gelegenheid zich voordoet, deze bekl. eens goed te straf fen, en eischt f 40 of 20 dagen. Is v. d. H. iemand die niet te vertrouwen is, vraagt de kantonrechter. De keurmeester zegt, dat hem hier wel eens opgewezen is, nog nooit heeft hij wat aan te merken gehad al geeft hij hier goed acht. E. S. geb. S., winkelierster te L e i d e n heeft ongekeurd rookvleesch voorhanden gehad. Bekl. wist niet beter, dan dat het reeds gekeurd was, en geen herkeuring noodig had, wat haar leverancier in Den Haag gezegd bad. Zij heeft er over geschreven. Eisch 4 of 4 dagen. A. S., schipper te Leiden, niet ver sohenen, heeft een voorbijvarende schuit waarop vrachtgoederen stonden met mest gegooid, wat R. Mariens, schipper op be doelde schuit, nader uiteenzet. Eisch 5 of 5 dagen. J. v. R., bode te Oegstgeest, heeft rookvleesch vervoerd zonder deze eerst te laten keuren. Bekl. had het voor een klant van het station gehaald en wist niet eens dat er Ingezonden Mededeelinq^ HULPGEBGUW HAARLEMMERSTRAAT 54. Voor Pensions en m de Badplaatsen met prima spiraalmatras zwaar gevulde matras met prima kapokkussen worst in zat. Hij doet om geen narigheid meer te hebben, die soort boodschappei niet meer. Eisch 8 of 3 dagen. B. A. v. d. P., chauffeur te Wasse naar heeft te snel gestopt zonder dat hi daarvoor waarschuwde, zoodat er gevaaj ontstond. Agent Teuniesen geeft een toelichtini hoe zich het geval heeft voorgedaan, \ra| bevestigd wordt door den bestuurder v« de H. T. I'.-bus waarmede het bijna tol botsing gekomen was. Eisch 5 of 5 'dagen. P. G. K., tuinder onder Oegstgeesj, is ten laste gelegd, dat hij zonder vergun^ ning van den eigenaar een beerput geleed had te Warmond. Bekl. lichtte het geval toe. Eisch 5 of 5 dagen. N. v. R,, bakker te Leiden, niet schenen, heeft te vroeg versch brood vei kocht. De dienstbode A. G. Woudenberg als getuige gehoord had het al meer ge daan, doch zij was nQg maar kort in d zaak en met die bepaling niet bekend. Eisch 8 of 3 dagen. F. H. A. Dr., fabrikant te Leidv„ heeft meisjes in zijn bedrijf te lang late werken, wat bekl. bekende, doch het moest Waarom? vraagt de kantonrechter, dat zou te lang duren om uit te leggen, dan zou u het nog niet begrijpen. Daa kunt u niet over oordeelen, zegt de kantoa rechter. Dan moet u maar eens komen kijken, zet bekl. Eisch 2 maal 10 of 2 maal 2 dag D. B., koopman te Amsterdam, heeft Leiden een opslagplaats gehad van vai kenshaar enz. zonder vergunning van en W. Bekl. heeft nooit gehoord, dat iemac er last van had, en dacht er niet over dj hiervoor vergunning noodig was. Get. Mom, agent van politie, had - van klachten géhoord, doch bevond niet zoo erg. Thans is een groot deel van weggehaald. Getuige Bezuiën heeft er nooit geen lal van ondervonden anders had hij de berj plaats daarvoor niet verhuurd. Eisch 60 of 20 dagen. Maria H. uit Amsterdam heeft z.gi „bonnetjes voor Vroom" verkocht. Mej. Meijerman en Mej. v. Es hebba er uit liefdadigheid gekocht omdat c verschenen beklaagde gezegd had dat liê voor T. B. C.-kinderen was. Eisch 25 of 25 dagen. J. G. O., slager te Leiden heeft de a? beidswet overtreden waarover de loop knecht J. Pet gehoord wordt en waarna maal 2 of 4 maal 2 dagen geëischt wordl N. J. v. S., opzichter in een meubelfe briek te L e i d e n en de aansprakelijk persoon heeft te lang laten werken door personen w.o. ook de. als getuige gehoord Th. J. Zwetsloot. Oorzaak het ontbreken van een persoot voor een bijzondere afdeeling, d^e'niet di reet te vervangen was. Eisch 2 maal 5 of 2 maal 'J dagen. J. den O. opkooper te Leiden heeft va: een jongetje van 9 jaar een hondje kocht. Hij had het eerst niet willen doe! doch toen kwam er nog een jongen meedi bevestigde dat „Tante" het hondje ktfï wilde. Jac. Labruyere, wiens hondje het wa? had het direct teruggekregen. Deze had de tijds het hondje voor 5 gekocht. Beki had er 20 cent voor gegeven. Beklaagde kocht nooit zoo op. doch b< diertje was ook niet meer waard. Eisch 25 of 25 dagen. De kantonrechter vond het heel gevaar lijk werk want je maakt zoo dieven van di kleine jongens. W. F., reeder te K a t w ij k is bekeurt voor overtreding der arbeidswet, wat ar beidslijsten betreft enz. Bekl. heeft er wel aan voldaan, dod daarmede nam de verbalisant geen genos gen. Als getuigen werden gehoord GernlJ Mol in de boeterij werkzaam en v. Daijn ui de. nettenfabriek. Eisch 84 boeten van 2. Bekl. noemt dit abnormaal veel. te daar hij meende alles in orde te hebben, er toch al veel komt kijken de menscbtJ aan het werk te houden. P. v. N: opkooper te N o o r d wij k hef van een kleine jongen P. Gaspers, 13 jaar' lood gekocht. Zij hadden gezegd dat het opgev^ was uit zee, in t geheel 5 pond. waarvo» hij de volle waarde betaald had. Het kleine ventje vertelde nu het van^j villa gegapt te hebben, wat hem wel ee| in de gevangenis kon brengén, zegt 4 tonrechter.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 4