Derde Blad Dinsdag 7 April 1925 Ingezonden Mededeeling. Z0MB0, DE SLAAF. UIT PE OlflGEVliae ALKEMADE. Keuringsdienst. Door den keurings- jjenst van Waren te Leiden zijn in het tijd- rsk van 1 Januari tot 31 Maart j.l. onder- iocht 1745 monsters, waarvan 93 in het ^oratorium en 1652 ter plaatse. Hiervan lijn 3 monsters afgekeurd. In het totaal jjjn 25 winkels geïnspecteerd. Jaarwedde ontvanger. Bij besluit van (led. Staten dezer provincie is do jaarwed- je van den gemeente-ontvanger alhier met ingang van 1 Januari 1924 verhoogd met (75. Deze verhooging van jaarwedde is ledoeld als vergoeding voor het gebruik tan eigen kantoor. HILLEGOM. Kindje verdronken. Gistermiddag is 0 een onbewaakt oogenblik het ander- halfjarig zoontje van den heer Ruigrok ran der Hulst aan de Leidsche Vaart in un sloot achter het huls verdronken. KATWIJK. Schietoefeningen. Door de verschll- Imde bezuinigingsmaatregelen inzake het rerstrekken van amunitie aan de Burger zal de Katwijksche Burgerwacht i hoogstwaarschijnlijk niet in de gelegen heid zijn dit jaar aan Kring- of Geweste lijke schietwedstrijden deel te nemen. LISSE. Retraitefonds. Het Rctraitefonds „St. Ignatius" hield gisteravond de 14e jaarvergadering met een sobere opkomst, in zijn openingswoord deelde de Voorz., 3e heer P. Warmerdam mede, dat van lisse 148 leden een geslóten retraite heb ben gehouden: dit ie een mooi getal. In de ,Thabor" hebben wij kunnen zien dat wij hoven Leiden staan uit welke plaats er 142 zijn geweest terwijl er uit Hillegom ilechts 73 zijn gekomen. Laten wij zoo rortgaan. Een godsdienstig leven in dezen !jjd kan veel kwaad keeren. Op de notulen waren geen aanmerkin gen. De Secr. bracht vervolgens een mooi jaarverslag uit. De penningm. gaf vervol gens rekening en verantwoording van zijn linantieel beheer. Hieruit bleek dat naast jen ontvangst van 868.921 een uitgave riel te boeken van f 881.15 een tekort dus 12.221.. Dit tekort komt straks wel ireer terecht omdat het is uitgegeven aan aieuwe voorschotten. De rekening was na gezien en in orde bevonden. Het ledental bedraagt 222. De aftredende bestuursleden, de heeren P. Warmerdam. J. Beijk en Jer. Slotobeek werden bij enkele candi- daatsteUing herkozen. Op een desbetref fende aanvraag, zoo deelde de Voorz. me de, aan Rector Jansen Schmidt, was ant woord ontvangen dat voor de gehuwden Tan Lisse een retraite op enis van 1225 Januari 1926 terwijl voor 25 ongehuwden in de retraite van 47 Februari plaats i. Van de rondvraag werd door niemand gebruik gemaakt zoodat de vergadering in leer korten tijd was afgeloopen. Aanbesteding. De uitslag der gehou den aanbesteding voor den bouw van twee werkmanswoningen op den „Zuidhoek" voor rekening van v. Dijk en Hageman al- bier is als volgt: De Vries en Gozijn, Hil legom 7225, Gebr. Ransdorp, Lisse 6785, J. Witzenburg, Lisse 6640. Het werk is opgedragen aan Gebr. Ransdorp. De hegrooting was 7500. Aanrijding. Aan de Lisserbrug werd gisteren de werkman schippers, toen hij er fiets van zijn werk kwam, aangereden oor een hem passeerende auto. Het ach terwiel van zijn fiets werd geheel in el- laar gedrukt. Hij zelf kwam er met den schrink af. NOORDWIJK. Keuringsdienst. Door den keuringsdienst t. Waren to Leiden zijn in onze gem. in 't eer ste kwartaal 1925 27 winkels geïnspecteerd, 1684 monsters ter plaatse en 60 monsters in het laboratorium onderzocht. Afgekeurd werden 7 monsters. Vlesschkeurlng. Gedurende do maand Maart zijn bij den gemeentelijken vleesch- keuringsdienst aangegeven, 25 runderen, 87 varkens en 1 geit. Ingevoerd werden 2498 K.G. rundvleesch en 207 K.G. kalfs- vleescli. Werkloozeti-uiikeeringen. Door do verschillende in onze gemeente gevestigde werkloozenkassen werden in 1924 totaal uitgekeerd 9238.07. Over 1924 bedroegen dezo uitkeeriugen 14719.48. De minder wordende uitkeeringen houden allereerst verband met de gunstiger economische om standigheden, voorts ook met door het Rijk getroffen bezuinigingen. NOORDWIJKERHOUT. G e boren: Jantien Dina Anna. doch ter van P. V. van den Berg en E. Ouwer- kerk Petrus Gerardus Cornelia Jozef, zoon van G. A. Verdegaal en E. G. van Reisen Anna Jacoba, dochter van J. Zethof en A. van Altena Josina Johan na Maria, dochter van J. G. Aartman en J. G. J. Lam'pe Antonius Franciscus, zoon van G. Turenhout en W. M. Gornelis- so Gerardus Gornelis Jozef, zoon van G. F. Bemelman en J. A. E. Koot Hen- drikus Gornelis, zoon van W. Duivenvoor den en E. G. Bakx. Ondertrouwd: Matthijs Pieter Roubos oud 23 jaar wonende Haarlem mermeer en Christina Koudijs oud 19 jaar wonende te Lisse. Getrouwd: Albert Jan Koudijs oud 30 jaar wonende alhier en Grietje E. Quax oud 19 jaar, wonende te Schagen. Overledon Dominicus Josephus Ba to hoorn oud 80 jaar wonende Voorburg Bartholomeus Philippus Alkemade oud 54 jaar wonende Amsterdam Daniël May oud 48 jaar wonende te Amsterdam Gevestigd: L. J. M. en M. H. en S. M. Carbeau van Gouda W. J. Bouw meester van Oegstgeest A. M. G. Voorn van Voorhout G. W. Slingerland en gezin van Bloémendaal Wed. P. de Brum Overdijk en F. W. de Bruin van Den Haag A. Vogels van Amsterdam W. Th. Aries van Blocmendaal J. J. van der Bunt van Heemstede E. J. Bakker van Haarlem A. C. Wolterbeek van Haarlem J. Wiebes van Amster dam L. J. van Dijk van Amsterdam J. G. Okhuijsen van Den Haag A. A. Verbout van Den Haag H. P. M. Don kers van Vught L. J. J. Bom van Oegstgeest J. W. G. Mooijman van Oegstgeest H. W. Verbeek van Den Bosch J. Gerrits van Castricum H Rademakers van Oegstgeest A. van Lierop van Belcië J. Smits van Eindho ven R. M. Zuydwijk van Oegstgeest J. W. J. Zwaart van Oegstgeest M. H. JCustors van Belfrië P. J. Enkhuizen van Delft j. Gh. Verdeer van Heel en Panheel G. van den En de van Delft Ph. P. Nederpelt van Delft J. G. Ge- lauff van Delft J. J Hubert van Delft J. Ph. Kwakkernaat van Delft P. J Oosterveen van Delft O. G. Bonen van Delft M. Th. van de Hut van. Den Haag G. A. van Rün'Van Delft G. J. M. Veldeokers van Delft H. C. A. Zellercr van Delft A. C. F. Zuiderwijk van Delft. Vertrokken: L. Stelwagen naar Den Haag H. Nahuys en gezin naar Amsterdam J. A. Werts en gezin naar Nijmegen J. den Elzen en gezin naar Voorhout A. P. M. Dieben naar Den Haag L. Heemskerk en gezin naar Lisse G. Zuidervaart en gezin naar Delft O. van den Leek en gezin near Bloemen- daal G. J. J. Soode naar Weesn H. v. d. Berg naar Rosmalen Wed. F. Diemol naar Sassenheim Theod. C. en Marg. 'E. Versteeg naar Den Haag J. E. Koch naar Den Haag J. van Amster dam en gezin naar Lisse M. A M. van Valkenburg naar T,eeuwarden P. H. K. Winkelman naar Rotterdam J. G. West hof naar Sneek A? van der Weide naar Leeuwarderad eel G. J. Knoepen naar België P. J. C. Geraedts naar Eindho ven M. van Otterdük naar België W. J. Brons naar België A. van Leur naar Heerlen. OUDEWETERING. Vechfoarfii. In den nacht van Zater dag op Zondag heeft alhier een vechtpar tij plaats gehad tusschen A. v. A. en W. R. en T. R. De oorzaak was, dat de heer v. A. blijkbaar de nachtrust van de heeren R. stoorde. Er ontstond hierdoor eerst een woordenwisseling, welke spoedig ontaardde in een formeele vechtpartij, waarbij de heer v. A. een hoofdwonde opliep. De politie heeft van een en ander proces-verbaal op gemaakt. OEGSTGEEST. Gemeenteraad. Verlaging Schoirienbrug. Sobsldie aan de Zweminrichting. De Gemeenteraad kwam gisteravond to 7 uur in openbare vergadering bijeen. Aanwezig allo loden uitgezonderd Weth. Rübenkamp. Voorz. de burgemeester. De voorz. opende de vergadering en las de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd werden vastgesteld. Onder de ingekpmen stukken'was de goedkeuring door Ged. St. der Begrooting 1925, een verslag der Commissie van Toe zicht óp het L. O. (dat gunstig luidde) en een mededeeling van het Slachthuis te Lei den, dat de bijdrage der Gemeente Oegst geest in de kosten dier inrichting f 732.06 bedroeg. Ged. Staten berichtten, dat zij de overeenkomst betreffende het etratenplan- Juta nog niet konden goedkeuren, daar de zinsnede waarbij de garantie geregeld waa hun niet duidelijk genoeg was uitgedrukt. B. en W. stelden nu een andere woord schikking dezer zinsnede voor, om aan den wensoh van Ged. Staten tegemoet te ko men. Met alg. st. goedgekeurd. Wat betreft het verstrekken van een hyp. crediet aan Kraan en Groenewegen, wenschte die Minister de in de vorige raadszitting gewijzigde overeenkomst weer •niet goed te keuren, of de bepaling moest worden opgenomen, dat de huizen zouden worden verhuurd aan personen, wier inko men, vermeerderd met de helft van het in komen der inwonende kinderen boven 15 jaar, niet meer bedraagt dan f 1400. De wijziging word aldus -goedgekeurd Eenige beslui ten-comptabiliteit, een wijziging der bogrooting In verband met de verstrekking van het hyp. arediet aan Kraan en Groenewegen, werden genomen. De twee gemeente-woningen met garago aan de Dorpstraat naderen hun voltooiing. B. en, W. verzoeken den Raad machtiging deze woningen te verhuren tegen f 5 per woning plus waterleiding. De huizen zul len waarschijnlijk worden betrokken door den veldwachter en een gemeentewerkman. Den heer v. Egmond was hert aanzien der huizen nu zij klaar waren, erg tegengeval len. Spr. had zich volgens de toekeningen iets mooiers voorgesteld en meende dat deze gemeentelijke inrichting in de toe komst geen goed figuur zou maken met haar omgeving. De voorz. antwoordde, dat men in den raad ter gelegener tijd besproken had de huizen zoo zuinig en zoo praktisch moge lijk tot stand te brengen. Bij de komende verkiezing zal'de go- meen te verdeeld worden in 2 stemdistrip ten. De heor Uittenboogaard vroeg of een stembureau aan de Morsoh mogelijk was. De voorz. meende dat dit bezwaarlijk was, omdat het kiezers-aantal dan ongelijk over dé stembureaux verdeeld zou zijn. Tot voorz. van het stembureau in district I werd gekozen: de burgemeester (ambts halve), tot leden H. W. Rubenkamp en F. v. Egmond, plaatsvervangende leden: v. d. Hulst, Zandbergen, Verhaar en G. Lubbe. Tot voorz. van het 2e stembureau werd gekozen Weth Spaargaren, tot leden Nija- sen en Bakker, tot plaatsvervangers De Graaf. Schoonderwoerd, Uittenboogaard en E. Kok Daar aan de Schoutenbrug herstellingen moeten worden verricht, verzochten P. de Groot on dr. de Gelder de brug tegelijker tijd te verlagen en wel 8040 c.M., daar hun woningen thans beneden het peil der straat liggen, wat veel ongemak veroor zaakt. B. en W. stellen voor de brug 50 c.M. te verlagen en verzoeken de raad een crediet van f320f350 toe te staan. De brug zal voor kleine vletten te ondervaren blijven. De heer Uittenboogaard vermoedt, dat de ingelanden van den polder bezwaren tegen deze verlaging zullen indienen. De voorz. zegt, dat de zaak grondig is onderzocht, terwijl van andere zijde wordt opgemerkt, dat het geen polder, d/ooh buitenwater is en de sloot bovendien doodloopt. De heer Zandbergen wenscht de brug nog meer te verlagen en een soort verwulft te maken, waarmede de voorz. zich niet kan vereenigen. De heer v. Egmond vraagt of het op den duur niet voordeeliger zal zijn, indien een betonnen brug wordt gelegd en dringt er tevens op aan, dat de brug behoorlijk ver breed wordt. De raad besluit met alg. st, aan B. en W. blanco' crediet te geven. De mogelijkheid van een betonnen brug zal onderzocht wor den. Door de Zwemvereen. „Poelmeer" is een subsidie-aanvxage ingekomen. Om de ex ploitatie eener zweminrichting mogelijk le maken, wordt f500.subsidie gevraagd. De voorz. zegt, dat eenigen tijd geleden de oprichting eener zwemvereeniging op diezelfde plaats en dan van gemeentewege in den raad een vraagpunt geweest is. Men heeft er vanaf gezien, maar tegelijkertijd een wenk gegeven aan een of andere par ticuliere vereeniging, dat de Gemeente be reid'was te helpen. B. en W. stollen voor gevraagde subsidie voor het jaax 1925 ter dekking van een verwacht exploitatie-te kort te verleenen en te bepalen, dat over den toegangsprijzen voor on- en minver mogenden met B. en W. zullen worden on derhandeld, voldoende toezicht wordt uit geoefend, en de inrichting Zondags geslo ten blijft. De heer Bakker kan zich geheel met het voorstel voreeDigen, evenals de heer van Egmond, die B. en W. dank zegt voor de bepaling betreffende de Zondagsslulting. De heer Schoonderwoerd spreekt zich uit voor gratis toegang voor on- en min vermogenden en zeker voor do jeugd. De voorz. antwoordt, dat in de le bepaling de toegangsprijs niet wordt genoemd, zoodat na overleg met het bestuur der inrichting kostenlooze toegang voor bedoelde perso nen heel goed mogelijk is. Het worstel wordt met alg. st. aangeno men. Het percentage der Gomeentelijke in komstenbelasting wordt, evenals verleden jaar, vastgesteld op 2 H. UIT DE RAD13-V/EHEL? Wat er vanavond ta hoeren is. 4.20 uur: Brussel 2G5 M. Dansmnfined.1 5.20 Eiffelt<jTcn 2600 M. Concert. 6.00 Hilversum 1050 M. Vóór-* avond-concert» Programma: 1. „The Flag of Friendship" Marsoh (Blom); 2. Ouverture „Martha" (Flolow); 3. Hofball. Tanze (Wals, Larmer); 4. „Mignon", fantasie (Thomas); 5. „Tt had to be you" (Jones). Pauze 6. The bell of New York (Kerker); 7. Der Lena (Hildach); 8. June Night (Wood); 9. The Waltz of Long Ago (Wals): 10. Marsch finale 6.20 Müuchen 485 M. „Orpheus und Eurydike", opera (Gluck). 7.20 Alle Britsche stations: Tijd sein Big Ben en nieuws. 7.20 Hamburg 395 M. Hannoversch Concert. 7.85 Brussel 265 AT. Concert. Seleo* tio uit „Faust'' (Gonnod.) 7.50 Chelmsford 1600 M* Concert Scherzo Brillante (Wollon.- haupt) „Les Larmes" (Masse net) ,,A des O'seaux" (Hue) „To the Sea" (Kathleen Thom son); TliToe Numbers for Strings Melody (Herman), „Close Thou Thine Eye" (Gou nod), „Tambourin" (1710) (Jackson}; Reading „The Level Grossing'',from „Extra Turns" Violin Solos; „Rhapsodie Ro- mantique" (Corapinsky). „Le Chant du Rosslgnol" (Sara- sale) „Sin of Mine", „The Re bel" (William Wallace). Old Songs in New Settings: „Whisper and I Shall Hear" (Piccolimini)„In the Gloa ming" (Harrison); „Love Went .A-Riding" (Bridge); „Evem- song" (Lekmann); „What's In the Air To-day?" (Eden); Dom blo Concerto for Violin and Double Bass (Bottesini). Rea ding „Bed and Breakfast," from „Extra Turns". „Reverlsi d'Amour (York Bowen); J)an^ se Nègre" (Aacher). Fox-trot Songs: „Driftwood" (Gold) f „Follow the Swallow" (Hen derson); Valse Briillante, „Con* cordia Tanze" (Johann Strauss). 7.50 Londen 365 M.o.a.: Ten Radio* views. 7.50 Berlijn 500 M. Avondconcert 7.50 Frankfort 470 M. Symphonies concert. 7.50 Miinster 410 M. Zang en con cert. 7.50 Rome 425 M. Nieuws en con* cert. 7.50 Ziirich 515 M. Concert. 8.05 Radio-Paris 1780 M. Concert 8.50 Petit Parisien 845 M. Concert, 10.00 Hilversum 1050 M. Harmo* nioa- en Xilophoonconcert. 10.40 Alio Britsche stations: Dana* muziek van bet Savoy Hotel t# Londen Bij de rondvraag vestigde de heer Ver* haar de aandacht op de korte oprij vanaf den Straatweg bij Rijnhoff naaT den Morsohweg. De aanleg ia echter nog niet gereed, zoodat dit wol veranderen zal. De heer Zandbergen wijst erop, dat ver* schillende gemeenten hun oude keningen tegen lager renten gaan afsluiten en vraagt of dit voor de gemeente Oegstgeest ook nief mogelijk is. Zal overwogen worden. Hierna ging de raad in goheime zittinj ter behandeling der reclames Schoolgeld^, heffing. ROELOFARENDSVEEN. Baldadigheid. Door eenige baldadiger* is bij den heor D. van der Meer alhier dé mast van zijn radio-ontvanginrichting onw ver getrokken en in het water geworpen. Hierdoor is natuurlijk beduidende schade aan de inrichting toegebracht. Van de dm ders i8 tot heden nog niets bekend. Aanbesteding. Door B. en W. is ge gund aan den heer S. Strijk aannemer te Rijpwetering het maken van 338 M. wak schoeiing en 3 betonnen brugvlcugela te Roelofarendsveen voor de som van 1150» FEUILLETON. 20) Het herhaalde lezen in de stichtende boeken zijner overleden gade droeg veel bij tot den gelukkigen ommekeer vanMor- !;an's leven, waar alles op geldbejag uit- oopt, begon zioh meer en meer bij hem te Verlevendigen. Hij wilde alzoo den raad zijner overledene levensgezellin opvolgen: slechts de scheiding van haar graf en van dat van Lydia viel hem nog zwaar. Morgan deelde zijn besluit, om zich naar fhiropa in te schepen en daar in een aan gename landstreek tot het einde zijner da- Zen God te dienen, aan den, zoo hij meen de, getrouwen Zombo mede. Deze keurde dit plan alleszins goed, en hij maakte zioh dadelijk gereed om, op bevel zijns meesters, naar de plantage van Wiggins te gaan, aan wien Morgan zijne vaste goederen wilde verkoopen. Terwijl nu de slaaf met de bekende snelheid zijns volks voortrende om te doen wat hem bevolen was, rekende Morgan nog eenmaal, dooh ditmaal was het geen reke ning als zijn vroegere, aan niemand zou daarbij eenige leed geschieden, en ook filond het denkbeeld van eigen voordeel 'hans niet op den; voorgrond. Hij bereken de sleohts, hoeveel hij in Europa wel noo- ®ig zou hebben om zloh een gemakkelijke jvoning to bouwen, een kleinen tuin aan te 'sggen, en armen en hulpbehoevenden Enigermate te kunnen ondersteunen. Zfta huizen, tuinen en booineg .waren door den brand verwoest, zijne kudden ge dood, en ook zijne slaven rustten onder de aarde, bevrijd van de plagen des levens en van de onbarmhartige slagen der slaven zweep, behalve diegenen, die, door den schrik bovangon, de vlucht hadden geno men. Morgan had dus aan Wiggins niets an ders dan zijne grondeigendommen te ver koopen en was aleen, ter oorzake van de vrekheid en sluwe berekening van dien mensch, bezorgd voor den lagen prijs, dien deze zou bieden. XVI. De Missionaris Twee dagen had Morgan te vergeefs op Wiggins en op de terugkomst van Zombo gewacht; en slechts even was de morgen van den derden dag aangebroken, toen hij buiten de deur zijner woning trad en zij nen blik over het in asch en puin bedolven graf zijner bezittingen liet weiden. Met lieflijken glans verscheen thans de zon van achter de kimmen, en terwijl de schepping haren morgenstond vierde, knielde Morgan neder en ving in den naam van God den nieuwen dag aan. De indruk, welke Morgan ondervond, greep hem hevig aan; hij bad met buiten gewonen ijver en diepe handacht. Toen hij de oogen ophief, stond eene hooge mannelijke gestalte in priesterlijk gewaad tegenover hem. leunende tegen een palmboom. Een hemelsche zachtheid en goedheid spraken uit zijne gelaatstrekken en Morgan zag terstond, terwijl een blos vau schaamlu zijn bleeke wu ngeu kieurdet in den man mot de toog denzelfden mis sionaris, die reeds voor vele jaren aan zijne deur had geklopt, hem de gunst ver- zoekend§ zijne slaven te mogen onderwij zen, om hen met de hulp van God tot het Ghristeudom te bekeeren. Spottend had Morgan, die altijd sleclits op eigen voordeel bedacht was en alleen voor zijn geldkist leefde, den missionaris tQenmaal geantwoord, dat hij zijn slaven had gekocht om hen voor zich te laten werken, en dat hij aan zijn negers wijl daarin een groot kapitaal stak, hetwelk alleen rente opbracht, als dezen zeer vlij tig arbeidden, dagelijks zooveel vrijen tijd niot kon geven, ais er tot zulk een bokee- ringswerk noodig was; verder gaf hij te kennen, dat al wilde hij ook tot zijne scha de dien tijd afstaan, de missie toch weinig vruchten zou dragen, omdat hij mot zijn slaven voortdurend een ruilhandel dveef, en dus do een na den ander aan het Chris telijk onderwijs onttrokken zoude worden Met een somber gelaal en een treurend, weemoedig oog verliet hem destijds do zen deling, die zich thans niet genoog kon verwonderen, dat hij dienzelfden planter op de knieën zag liggen en diep in gebed verzonken. De priester wachtte bescheiden tot Mor gan opstond; toen trad hij hem tegemoet, en zonder hem aan het loonmallgen too- neel te herinneren, verzocht hij den plan ter, of deze hem wiïde verguDnen, dien dag en den volgenden nacht in zijne woning uit te rusten, dewijl hij zeer vermoeid en verlangend was, onder dak te komen. De planter, die voor eenige jaren in een trotsche houding tegenover den priester stond en hem op zijn ootmoedig veizoek een hoonend weigercud antwoord gaf, kuste hem thans eerbiedig do hand, leidde hem in het fraaiste vertrek zijner woning en stelde het te zijner beschikking, er bij voegende, dat het hem zeer veel genoegen deed, dat de eerwaardige heer zijn huis niet was voorbijgegaan, ofschoon hij ge voelde, dat hij zulk een bezoek niet ver diende. Aangedaan van blijdschap, drukte de priester de hand van den in rouwkleede ren gehulden man, en hij zou ook voorze ker geruststellende en vertroostende woor den tot hem gerioht hebben, hadde deze, door zijne aandoeningen overmeesterd, zich niet terstond weder verwijderd. Morgan ging in persoon alles bijeen ha len, wat keuken en kelder opleverden, en toen hij dit gedaan had, verliet hij weder zwijgend en met gebogen hoofd hel ver trek; want zoo dikwijls zijn oog dat van zijn gast ontmoette, kon hij niet begrijpen, hoe hij een man, op wiens gelaat een zoo edel, trouwhartig, Gode welgevallig go- moed zich afspiegelde, ooit een verzoek had kunnen weigeren, hetwelk deze hem in het belang van de bekeering van zoo vele ongelukkige menschen gedaan had. Vriendelijk lachende besohouwde do priester den kwistig beladen disch, en na dat hij slechts zooveel genoten had, als noodig was om zich te versterken, open de hij een venster en liet zijn oog weiden over hot voor hem liggende landschap. Niets dan puin en bouwvallen vertoonden zich heinde en verre aan zijn gezicht, en zoo vele kostbare bpomon, door den brand geschroeid^ hadden allen een treurig en kwijnend aanzien. Toen do missionaris zich vroeger hier bevond, heerschte overal een bedrijvig lo* ven, thans echter was or nergens eenig spoor van menschen te vinden. Slechts di eentonige branding der zee drong veront* rustend tot .de heerenwoning door, die scheen uitgestorven te zijn. "Waar zijn zij gebleven, al die talrijke slaven? Waai; zijn die schoone kudden? Waar de be* dienden des planters? Waar de her ders? Hadden vuur en pestziekte biet dan alles vernield? De zendeling kon zich dat alles niet vorklaren. Zoo veel wal echter zeker, dat de hand Gods hier zwaai was nedergevallen. God zegent dikwerf, sprak de bravo pries .ter. ala Hij straft, en zulk een zogen scheen aanvankelijk ook het gemoed des plantori te hebben omgekeerd, die hij thans zoo zeer in voordeel veranderd had aangetrof* fen. - Wat moest hij thans doen? Moest hij hem gaan opzoeken, want do plantef schaamde zich openlijk over het weige* rend antwoord, hetwelk hij hem eens on* der hoon en spot gegeven had; of moesf hij den berouwgevoelende vooralsnog aan zijne gewaarwordingen overlaten en wach ten, totdat deze uit eigen beweging zloh! tot hem vervoegde? Na korte overweging besloot de mis* sionaris tot het laatste, en daar hij zeel vermoeid was van den verren tocht en dé ongebaande wegen, legde hij zich ter rus* te, nadat hij den goeden God vurig gebe* den had om kraoht, ten einde een in droef held gedompeld gemoed op te beuren efl bet door den troost van den godsdienst ti genezen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3