ballons besloten Loude en Hopman, een zijden ballon te vervaardigen. „Hoe zeer dit nu eene in alle deelen gewigtige en kostbare onderneming ware aldus een verslaggever uit dien tijd en de bmde Huisvrouwen der ondernemers even sterk 'er tegen waren, besloot men wederzijds tot dezelve, en stelde de Vrouwen, door herhaalde proeven met kleino luchtbellen van vlies vervaardigd, in 4oo verre te vrede, dat ze derzolver toestemming aan de groote onderneming gaven". Op den grooten zolder der Concert/aal te Haarlem, tot atelier ingericht, werd ge durende den winter al het noodige in ge reedheid gebracht. In de maand April 1804 was de ballon kant en klaar, en werd hij met al zijn toebehooren overgevoerd naar Amsterdam; want déar was het door Hopman en Loude gekozen punt van uit gang. Op een land achter of ter zijue van de heiberg Braamenburg, op den Over- toomscben weg, timmerden zij een houten loods, hingen daarin den ballon op, en vulden bem voorloopig met dampkrings lucht door middel van eenen grooten blaasbalg. Vervolgens stelden zij hem voor „6 stuivers te zien" met het doel om de kosten goed te maken, en ook om langs dien weg ter algemeene konnis te brengen, dat de luchtreis op Woensdag, den 4dcïi Juli, 's namiddags to 5 uren precies zou plaats grijpen. Woensdag, 4 Juli: te veel wind. De reis is uitgesteld tot den volgenden dae. Donderdag: 5 Juli: te ballon is lek. Den volgenden dag zal de reis zonder mankee- ren plaats hebben. Toen de Amsterdammers 's avonds te 9 uren de boodschap ontvingen, dat de bal lon alweer niet zou opgaan, liep bun ge duld ten einde: er kwam gisting, een standje, en een dreigement om de beide luchtreizigers „te steenigen". Gelukkig bleef het slechts bij een dreigement, want „do krachtdadige adsistentie van den Wel Ed. Hoer Stockelaar van Eijck, als ook van den Stads Commandant, belette, dat men aan hun of hunnen Ballon eenig leed konde toebrencron". Vrijdag, 6 Juli: de ballon wordt op nieuw gevuld; hij zet zich uit; hij stijgt reeds met hot schuitje en den ballast van den grond, zoodat hij „met eenige kracht moet worden tegengehouden". Abraham Hopman en Samuel Loude stapten in het schuif je, doch worden te zwaar bevonden. Den ballon een nog grooter opstijgings kracht te geven is onmogelijk, want al het Zwavelzuur is verbruikt. Hopman verzoekt Loude hem alleen te laten vertrekken, doch Loude geeft er den brui van. Wijl men duidelijk inziet, dat slechts één man de reis zal kunnen -maken, wordt het lot tot scheidsrechter benoemdkruis of munt Loude wint het, en stapt zege vierend aan boord. „Alles los!" Ja wel, het schuitje wil niet vlotten. De bal last wordt uitgeworpen ft helpt alle maal niets Hopman raadt hem aan, het zware schuitje te verwisselen voor een wijnmand; doch Loude „beantwoordt dit voorstel volgens geloofwaardige berigten, woordelijk: „Ik wil op die wijs den hals niet breken!" Samuel maakt zich daar op uit de voeten, en laat Abraham met zijn ballon in den steek. Hopman, die bereid scheen om, tot be houd van zijn eer en goeden naam, zijn leven op 't spel te zetten, verzocht drin gend om eenig mandewerk, dal U was dan het schuitje; 't kwam er nil! aan wat, zoo het hem maar dra»n» il H hem een.... „oude lqnderwieg". fl0. stapt er in, doch valt door den b ander brengt bom „een klein waarin hij nauwelijks de boenen kant' gen. Eindelijk vindt Hopman rfin J naar zijn hart, bindt die in allen y aan den ballon vast, neemt ..zijne Huisvrouw, die hij alKq dig, en er nu zeer voor was, dat heury de reis zoude ondernemen", en stapi het scheen met een blijde hoop" jD* mand. Dan ach, de ballon staal ah. den grond genageld De wanhopigp y reiziger trekt een-twee-drie zijn jaj die moest 'et hem doen! docb iet: geefs! BESCHRIJVING DER PLAAT. Schrijver dezes, lezeres, is voor U ge gaan naar het Zuiden, bet luwe, half- zomersChe Zuiden, met z'n boog wuivende palmen, met z'n tuinen vol lachende oranje appels en groote rijpe citroenen, maar ook met z'n onafzienbare kusten langs een zee blauwer den de edele opaal, waar men- scben uit alle oorden dor wereld flanceren en hun geld uitgeven aan peperdure woonverblijven en kostbare kleeren van zomersch aspect. Hier is het dat de groote Parijsche kleermakers, die doorgaans den aard der mode benalen, hun eerste proeven voor het aanstaande seizoen de wereld id- zendon en naar gelang van het succes wik ken en wegen wat al, wat niet bestemd is voortaan een rol te spelen. Wij Hollanders bekijken deze flanerie met een voorzichtig, halfgesloten oog, wel wetend dat wat mi'- iiien zeer aantrekkelijk is voor een buiiiulandscbe vrouw doorgaans wat mondainer en de zaken lichter opvattend dan wij nog lang niet altijd geaccepteerd kan worden door ons, ernstiger menschen der lage, koude landen. Zoo gaan we niet accoord met de thans al te korte rokken die slechts even de knie passeeren, noch met de nieuwste middagtoiletten geheel zonder momven en lage halsuitsnijding, zoodat vele der hier in Nice overwinte rende vrouwen ze zelfs als klein tenue avondtoilet gebruiken. No. 154. Als voorbeeld dat toch ook nog onder modieuse vrouwen een meer eenvoudig toilet wordt gewaardeerd zien we hier een model dat ik dezer dagen het geluk had tegen te komen en te kunnen schetsen. Het was een marine blauwe rips met een ondergezet borststuk van "witte ge borduurde batist met een .dito kraagje dat los over de sjaalkraag ligt. Het kortere overslaande voorpand heeft een met tres omboortj zakje; eveneens is de zoom tot aan den knoop van rood galalith er mee Omboord. De mouwen zijn met een breede overslaande 'klep sluitbaar op drie blauw beenen knoopen. Kousen zilvergrijs en schoenen zwart. Patroon 1.35. No. 155. We hebben hier te doen met een mantelcostuum van bruine kasba waarop cirkels zijn geborduurd in gelijk kleurige zijde in rechte steken. Het cosfuum bestaat uit een mautel en een rok. De laatste is volkomen glad en recht. De mantel heeft van af de ceintuur (bruin leer) splitten in de zijden. Kraag, man chetten en onderkant der mautel zijn ge garneerd met panter bont (een garneering waarvan men beweert dat zo in den zomer veel gezien zal worden). Hoed bijpassend bruin; kousen warm beige en schoenen bruin peau de suéde. Patroon 1.55. No. 156. Een mantel voor een meisje (lot 14 jaar). Als stof neme men jaeger- kleurig cashinette met roodbruine rips voor den sjaalkraag. De sjaal wordt van onderen vastgehouden in twee splitten. Langs de sluiting een opgenaaide strook, terwijl we iets dergelijks op de mouwen zien. Kousen of slobkousen in een bijpas sende tint beige, schoenen bruin. Hoed roodbruin met beige. Patroon 1. No. 157. Een eenvoudige japon voor middaggebruik van zwarte popeline. Een strook die vanaf de heupen valt heeft van onderen een baud van roode satijn, van welke stof eveneens gemaakt zijn de kraag met afhangend gestrikt lint en de ruches langs de mouwen. Kousen zilvergrijs en schoenen zwart. Patroon 1.35. No. 158. We zien hier nog een robe van de nieuwe kasha-naturel (jaeger kleur). Ze bestaat uit een jakje met een rok. De laatste heeft een stolpplooi midden van voren. Het jakje beeft over het midden twee plooien zoodat een hooger liggende strook ontstaat. Van boven gaat deze over in een bruine broderie die zich langs en om den bals voortzet. Vóór den bals een klein gesloten split je. De zakken zijn met dezelfde broderie gemarkeerd evenals de onderkanten der een eindweegs gespleten inou /en. Ceintuur bruin leer. Kousen -'i i, schoenen bruin. Patroon 1.35. DE MODERNE COMPLETS. Do z.g. Complets zullen in bet komend seizoen zeer gewild zijn. Veelal bestaan ze uit twee deelen en wel uit mantel en japon. Er zijn ook de driedeelige, uit casa- que, rok en jaquette bestaande. De rokken zijn nauw en kort in zooverre ze tot de costuums behooren. De jaquettes zijn thans nog tamelijk lang, weldra echter zullen ze korten, ja zelfs als een soort van bolero gedragen worden, loshangend en van voren openslaand v De japon-rokken zijn van onderen alle Iets wijder geworden, enkele zien wij zelfs bepaald klokkend. Voor zomerkleedlng en zijden toiletjes zien wij, de op ongeveer 20 c.M. van den zoom aangezette volants of plissée's. Deze laatste zijn meestal schuin ingezet en van zijde in dezelfde kleur der japonstof. De mouwen zijn zeer nauw en lang en hebben aan den onderkant, op de hand vallend, een plissée of doffe zijde. Wanneer de complets voorzien zijn van een ingezet vest, houdt de kraag, de plis sée of andere garneering rekening met het gebeele costuum, zoodat ze daarmede in overeenstemming 2ijn. Vooral als zomerkleeding zullen de com plets een groote rol spelen en wel die van zijde of satijn. Bij de charraonde foulard toiletjes in gekleurde -dessins wordt een zwart satijnen mantel gedragen, welke ge voerd is met de stof der japon. Groote revers en hoogstaande, soms on gelijk geknipte kragen, welke als een echarpe om den hals kunnen geslagen worden, zijn de kenmerken van den mo dernen mantel. De lange casaques behouden voorloopig hun 'plaats in de mode. Wel zijn als varia tie, gabat- of plissée-garneeringen aange bracht, doch de bontbedrukle soorten heb ben weinig of geen garneering noodig, hoogstens een biesje of reepje zijde in de hoofdkleur der stof aan hals of mouwen aangebracht. De casaques zijn soms zoo, lang, dat wij ze voor een japon zouden kunnen houden. De nauwe en korte rok er onder komt slechts even te zien. Zilvergrijs is de modetint, kastanje bruin geldt eveneens voor nieuw, maar daarnevens zien wij ook vele beige tinten, in verschillende zacht-overgaande nuan cen. Op de mantel japon is de lange cra- valte nouveauté, welke onder een platten zijden kraag sierlijk uitkomt en uit twee lange slippen bestaat. ANNIE M. M. DE VROUW IN DE KEUKEN. Van al onze voedingsmiddelen, geachte lezeressen, is er niet één, waarvan zooveel kan gezegd worden, als van eieren. Eieren is het voedsel bij voorkeur, voor allen geschikt. Voor gezonden en voor zie ken, voor sterken en voor zwakken, voor dde zwaren arbeid verrichten en voor die in ruste zijn, voor kinderen en grijsaards. Kortom voor allen zonder uilzondering. En gij, dames, bedenkt het in het bijzonder, als gij zelve of uwe dochters te kampen hebt met bleekzucht en bloedarmoede; het gestadig gebruik van eieren alleen kan u uwe krachten weergeven. Op een onzer vorige bijeenkomsten, heb ik n, dames, beloofd, dat als de e:eren zoo bij prijs zijn, dat ze voor ieder onzer zijn te bereiken, ik nog eens over eieren zou spreken, en dat wij dan nog eenige manie ren van eierbereiding zouden behandelen. Nu zijn de eieren in prijs zoowat onder ieders heieik, dus nu wil ik ook aan die belofte voldoen, want ik weet, dat ik er ve len uwer een pleizier mede doe, en er zul len ei* ook wel onder n zijn, voor wie deze bijeenkomst dubbel welkom is. omdat zij houders zijn van veel kippen of er zelf een eierhandel op na houden. Wat zijn wij, dames, als Hollanders tocli een eigenaardig volk. Er is geen land, waar het klimaat den mensch zoo dringt lot het ngmen van krach tg voedsel als wel ons land,van vocht, mist en nevel. Ook is i geen land in Europa en daar" buiten, w it /.ooveel krachtige voedingsproducten voort brengt als wel ons Holland. En toch! Het gaat met de eieren evenals met onze groen ten en vleeschproducten. Het buitenland profiteert bet meest van onze eïerfvnmurkt, die een van de grootste van Europa is. Vanwaar toch. dames, dit verschijnsel? Men kent van de eieren meer de waarde aan geld dan de voedingswaarde! Er. om dat men de voedingswaarde niet goed waardeert, zh er ook geen lust in bij onze Ho'laiWscbe huismoeders om van weren van tijd tot tijd eens een hoofdschotel te rnrken. Men breekt er het hoofd niet mede, h«t is „maar" een ei! Dames, ik kan het gebruik van eieren, vooral dan zelfs, zoo ge bloedarmoede hebt, niet genoeg aanbe velen. Gebruikt twee eieren, en u hebt er net zooveel voedsel van als van een half pond vleesch! Gebruikt twee eieren met een hal ve liter melk, en bet zal u meer bloed aan zetten, dan een maaltijd met overvloedige vjeeschdel ioatessenl Daarom, zorgt toch, dat er, aJs het mo gelijk ie, dagelijks, al is het maar één ei, aan een van uw maaltijden aanwezig is. Nu de eieren betrekkelijk goedkoop zijn, willen velen uwer wel wat eieren-in voor raad hebben. Ook zijn er, dames, die, bui ten wonend, en er een of meer toornen kip pen op na houden, en van zelf veel eieren in voorraad hebben, en de eieren lang goed houden. Dat laatste is toch zoo gemakkelijk! 0, neen! dames, ik kom niet aan met eieren in kalkwater bewaren, of in waterglas, op zich zelf wel een goed middel, maar toch worden de eieren, in kalk of waterglas be waard, er niet beter op. Neen, gaan wij gerust maar weer in de leer bij onze Fran- sche huismoeders. Verscbe eieren worden daar met vasaline ingesmeerd en in eier rekken weggezet. Alle 14 dagen worden zij gekeprd, en, ik spreek uit ondervinding, na 6 of 7 maanden zijn de aldus bewerk te eieren nog zoo gofd voor alle bereiding of dat zij versch waren. Deze methode om eieren te bewaren is wel de beste die ik ooit in practijk heb gebracht, want de vazeline, waarmede het ei wordt ingesmeerd, is een vet, dat niet aan bederf onderhevig is, en waarmede het ei luchtdicht wordt gemaakt. Doordat vaseline zacht is, dringt het gemakkelijk in alle poriën van de eierschaal en sluit zoodoende bet ei geheel af van de inwer king der lucht. En het ei is zonder veel ar beid geconserveerd. Met het keeren der eieren zorge men er voor, dit te doen met een hand die goed met vaseline is vet ge maakt, anders heeft men kans dat men de vaseline, die aan de eieren zit, er af haalt en zoodoende de poriën aan de lücht bloot geeft. Neemt, dames, dezen les, om eieren te bewaren van uwe Fransche zusters aan, gij zult er gemak van hebben en even als zij ook eieren in voorraad kunnen houden. Laten wij nu, dames, ons nog eens be zig houden met het bereiden van eieren. Wat bij het gebruik van vleesch als regel geldt dal is ook zoo bij gebruik van eieren: „verandering in de bereiding doet etenl'' Het is voor ons wel beschamend maar nietemin waar: Wij kennen geen of bijna geen variatie's in het bereiden van eieren. Dit moeten wij weer keren in de Fransche keuken. Daar in Frankrijk, in ieder huis gezin, bereidt men de eieren in zoo ver schillende variatie's, dat men altijd de eie ren met smaak gébruikt, zonder ze ooit. zooals wij hier in Holland wel eens hoo- reu, tegen te eten. Laat ons nu eens op eenige verschillende manieren een eierschotel bereiden. Geroerde eieren met ham. Men smelt in een pan 100 gram boter. Alsdan slaat men er 6 eieren door, en met bijvoeging van een we'nig zout, roert men de eieren naast het vuur met een gard, tot dat men een stijve smeeige massa beeft verkregen. Daarna, roert men er 200 gram fijn gesneden gekookte ham door en op het laatst 1/4 liter room. Schept de eieren op een schotel en dient er geroosterd brood bij. -Geroerde eieren met kaa«. Behandelt de eieren op de zelfde manier als boven, docb roert iwdaats van ham, 200 gram geraspte guerre-kaas door. Even zoo kan men er doorroeren 200 gram ge hakte garnalen, een bus pun tasperges, fijn gesneden filets van ansjovis of gekookte paling van de graat ontdaan en fijn gesne den, of een busje fijn gesneden kreeft. Ook kan men aardappelen .en pekelspek, aan dobbëlsteentjes gesneden, en licht bruin ge bakken in de boter, er doorroeren en in- plaats van geroosterd brood er gebakken aardappelen bij opdienen. Gegratineerde eieren. (Om eieren bij bet koken voor springen te vrijwaren doe men een hand zout in het water waarin men de eieren kookt. Ook zorge men voor gestadig koken, niet te hard). Kookt 6 eieren 10 minuten, pelt ze af en legt ze zoolang in warm water. Maakt van 100 gram boter en twee eetlepels bloem een papje, giet er een weinig sterken bouillon op. In de boter moet of kan men eerst een fijn gesneden uitje en een paar schijfjes gekookte ham fijn gesneden la ten gaar fruiten en dan de bloem er bijvoe gen. Vervolgens zet men de pan op bet vuur en brengt het mengsel al roerende met een gardiaan de kook. Voegt er dan een weinig melk bij, en laat de saus naast het vuur inkoken; zorgt dat zo d:k blijft. Nu neme men een vuurvast schaaltje, be smeert het met boter, snijdt de harde eie ren overlangs aan dikke sch'jven, en schikt ze in den hesmeerden schaal. Dan giet men de saus, door een punlzeef op de eieren. Vervolgens strooit men op d© saus een laagjo parmezaankaas, dan een laagje fijne beschuit zet er hier en daar een stuk je boter op, en plaats den schaal in een heeten oven, om een bruine korst te krij gen. Men kan deze eierschotel opdienen met gestoofde andijvie of andere groenten en In boter gestoofde aardappelen of ge woon gekookte aardappelen. Gepocheerde eieren. Een platte pan doe men half vol water en breng dit aan de kook met een flinke greep zout en een scheut azijn. Alsdan slaat men één voor één 6 eieren op de rand der pan stuk en laat het ei voorzich tig in het kookende water vallen. Als ze alle 6 er in zijn, laat men de eieren (die in het kookende water, door het zout en azijn direct bun natuurlijken vorm weer aannemen) 3 minuten langzaam doorko ken. Schept ze daarna met een schuim spaan er uit en legt ze over in schoon lauw water, opdat zo hun vezels kwijt raken. Op een schotel spuit men ringen van aardappelpuré of legt er 6 ronde plakjes brood op. Daarop legt men de gepocheer de e'eren en behandelt ze zooah gratineerde eieren, en schikt stoofde doperwten, puntasperges, g ziehoonen of worteltjes om heen, Men kan er ook een tomatensaus o! bonden jus op doen en opdienen met i van aardappelen, Men kan ook gepoeït de oieTen, door een dikke saus halen, men gemengd Heeft met fijne tm ganzeleverpastei, en daarna door mengsel van eieren en olie eft fijne schuit en dan hakken in heete friti Daarna diene men de gepocheerde ét4 op dezelfde mamer op, met overgietinj' saus naar verkiezing. Spiegeleieren. Daarvoor heeft men noodig een p biefstukpao. Men laat daar:n een «InV ter smelten en plaatst er 6 ringen hr ongeveer 8 c.M. doorsnee. Op den n van ieder en ring slaat men een ei ti zoodat het in de ti'ng valt. Men Ml eieren langzaam en zet ze ook een wfi in de oven opdat ze geheel stijf zijn.! neemt nu de ringen uit de pan en W spiegeleieren op ronde stukles bwl men te voren in boter gebakken heef •kan men er ook verschillende gest groente bij dienen, terwijl men do sè garneert met garnalen, aan ringen maakte filets van ansjovis, gebakken M appelen. Met a-Ue sausen kan men de «piepelen overgieten, ook kan men er in plaats saus, fijn geraspte kaas, of fijn gf® ham over strooien. Zie zoo, dames, nu hebben wij een paar schotels met eieren bereid. Tl loopig kunnen wij daarmee volstaan L. G. PATRONEN NAAR MAAT. Papieren patronen op maat geigj kunnen besteld worden onder toez# of bijvoeging van het bepaalde M plus 15 cent porto, aan het Comptok1 Patrons, Molenstraat 48 B, Den HaM maten op te geven volgens on derail teekening.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6