Do heer van Bennekom, lid der commis- ftic (minderheid) zegt dat hij tegen nieuw bouw is en wel omdat er zoo'n raar com plex van gebouwen komt te staan. Er wordt maar gezegd er kan best nog een lokaal bij, doch of dat allemaal wel juist Is, kan hij zoo maar niet beoordeelen en waar er geen tijd meer is om te onder zoeken, zal hij tegen verbouw stenrtnen. De heer G. van Leeuwen kan zich in denken in den geest van den heer van B. waar deze een bouwkundige is, die niet van lapwerk houdt. Was de school mis schien 3 jaren geleden gekeurd, dan was ze wellicht ook afgekeurd, doch de tij den zijn nu anders. Hij meent te hande len in den geest van vele inwoners indien bij de hooge kosten van nieuwbouw helpt afwentelen. De heer Stadhouder zegt: nieuwe hee- ren, nieuwe wetten. Was de oude inspec teur er nog dan was ze misschien afge keurd en hadden we moeten zwichten. Nu is er een ander en die keurt ze goed Het is een moeilijke kwestie. Hij meent ge hoord te hebben zooeven dat de ver bouw 15000 zal kosten en dat dan na zooveel jaren weer een nieuwe school ver rijzen moet. Bovendien is de speelplaats volgens hem te klein, want er moet vol doende licht en ruimte aanwezig zijn. Als hij overtuigd wordt dat men voor jaren fobaat is met verbouw dan is hij met et oog op de bezuiniging voor ver-bouw. De heer Do Graaf antwoordt dat men met verbouw nog wel 30 a 40 jaren volgens den inspecteur toe kan. Do heer van Ben nekom zegt dat hier gesproken wordt van 80 a 40 jaren, doch weet niet of dat wel Juist is, doch al was het ook maar 10 ja ren dan nog was het voordeeliger; doch :welken toestand schept men er. De heer Slarrenburg zegt in de laatste vergadering kregen we te hooren, dat ver bouw 32.000 en nieuwbouw ƒ52.000 kost. Laat de voorzitter daarover stemmen. De heer J. van Leeuwen zegt dat de benoem de commissie zich heeft laten bijstaan door een deskundige, wiens begrooting vrij wel overeenkomt met die van den archi tect, dus wel een bewijs dat die de zaak goed bekeken hebben. En nu komt daar ©ven een Rijksbouwmeester en die zegt dat het minder kost. Wie heeft nu gelijk; het is een lastige zaak. Hij is voor nieuw bouw. Do heer Noordmand zegt: hot gaat hier over nieuwbouw; wordt deze niet toe gestaan dan is daarmede de verbouw nog niet aangenomen. De beslissing kan nu niet meer opgeschort worden, want an ders is het verzoek toegestaan. Men moet niet uit het oog verliezen, dat verbouw niet alleen kost f 20.000, doch dat daarbij komt een kapitaal van 16.000, waarcan men nu rente betaalt, dus totaal 36.000 Hij is tegen nieuwbouw omdat hij een nader onderzoek gewenscht acht. De Voor zitter deelt mede dat B. en W., althans de meerderheid, accoord gaan met de meer derheid der commissie. Zij handhaven derhalve hun eerste voorstel en stellen voor afwijzend te beschikken op grond dat 'de bestaande lokalen nog bruikbaar zijn. Wethouder de Boer (minderheid) zegt dat hoe de beslissing ook valt, de zaak toch weer komt in handen van den Inspecteur ©n Rijksbouwmeester, die vandaag de school bezochten. Zijn wij nu voor nieuw bouw, dan keuren bedoelde heeren de tee- keningen niet goed en zijn we tegen nieuw bouw dan zal het Schoolbestuur wel in beroep gaan. Hij is ook van meening dat de Inspecteur en Rijksbouwmeester slechts eens vluchtig de zaak bekeken hebben, terwijl de commissie toch meer grondig te werk is gegaan. Als de heeren het terrein eens goed hadden opgenomen waren ze misschien tot andere conclusie gekomen. De heer Wesselingh merkt op dat het groote struikelblok bij de commissie was dat de verbouwing maar kon gelden voor zoo'n klein aantal jaren met het oog op de ruimte; daardoor was nieuwbouw dan voordeeliger. Wanneer nu dat bezwaar wordt opgeheven wordt verbouw goedkoo- per, daarom is hij voor niet-inwilliging van het verzoek en kan hot Schoolbestuur ©en nader onderzoek instellen in verband met het rapport van den Inspecteur. Bij stemming wordt hierna aangenomen het voorstel van B. en W. tot afwijzing van het verzoek van het Schoolbestuur. Vóór 8 en tegen 3 stemmen (de heeren G. van Leeuwen, A. van Bennekom en C. H. de Boer). UIT DE OMGEVIHQ f HILLEGOM. Waterversperring. Vrijdagmorgen lag een schip met aardappelen, bestemd voor den heer N. v. d. Ploeg in de Nieuwe Beek. Daar de diepte, van dit water niet berekend is voor zulke groote schepen, ge raakte het schip vast, terwijl het de door- Vaart van vletten belette. Een schuit met kisten bloembollen der firma G. Keur fen., die vervoerd moesten worden naar de Haven kon niet verder. De schipper deed ©chter geen moeite om het schip vlot te krijgen, zoodat de politie moest worden geroepen. Deze maakte tegen den schipper U. K. Korporaal te Oud-Beijerland proces verbaal op. Het komt herhaalde malen voor, dat men (om niet te vletten) met jgroote schepen in de niet breede slooten vaart, met gevolg: stremming van verkeer 'en aan den grond raken. KATWIJK. Kiezerslijst. De kiezerslijst vermeld Ihans de volgende getallen: voor de Twee de Kamer 6037, voor de Prov. Staten 5981, Voor den Gemeenteraad 5905. KATWIJK AAN DEN RIJN Wit-Gele Kruis. Gisteravond hield de R.-K. Vereeniging „Het Wit-Gele Kruis" een ledenvergadering in do zaal „Vree burg". De opkomst was goed. De ZcerEcrw. Heer Pastoor opende de vergadering, waarna de secretaris de notulen las der vorige vergadering. Deze werden goedge keurd. Een zestpJ nieuwe leden gaven zich daarna op. Dan deed de zoereerw. heer Pastoor de mededeeling dat de heer A. G. ran Mil geheel belangeloos een kamer dis ponibel stelt voor gebruik voor verpleging door do zuster. Voorts dat do heeren rijwielhandelaren W. Verhart en Jac. Compeer belangeloos een damesfiets dis ponibel stellen voor gebruik door de zus ter. Dat het magazijn zal gevestigd worden bij den heer Jac. Meijer en dat de onkos ten hiervoor bij voorbaat gedekt zijn. Mede dat de kosten van administratie, het aan schaffen van boeken en verdere bescheiden reeds zijn toegezegd. Z.Eerw. zegt dank aan allen voor de reeds betoonde medewer king. Dan wordt overgegaan tot behande ling van de Statuten en het Huishoudelijk Reglement. Nadat deze zijn gelezen en In enkele artikelen een kleine wijziging is aangebracht of een aanvulling is geschiedt worden Statuten en Huishoudelijk regle ment zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Bij de rondvraag worden enkele vragen gesteld, b.v. of de reglementen al gedrukt zullen worden wat volgens het bestuur beter is niet te doen omdat bij zulk een jonge vereeniging het nog wel voorkomt dat een reglement eenige wijzi ging of aanvulling behoeft. De Voorz. zegt dat spoedig alle Parochianen uitgenoo- digd zullen worden om lid dezer vereeni ging te worden. De contributie kan geen bezwaar zijn n.l. minstens 10 ct. per maand voor hoofden van gezinnen terwijl adspirantleden slechts minstens 5 ets. be talen. Gerekend wordt ook op den steun van verschillende vereenigingen. Een zes tal Roomscbe vereenigingen zijn reeds aangezocht. Bovendien komen de bezittin gen der Derde Orde aan deze vereenigin gen zoodat men gerust de toekomst kan ingaan. Niemand meer het woord verlan gende sluit de voorzitter, de Z.Eerw. heer pastoor, de vergadering met een woord van dank voor de betoonde medewerking. R. K. Volksbond. De volgende week denkt de R. K. Volksbond een Propagan- da-nvond te organiseeren. Wijkverpleging. Met ingang van 15 April is door de wijkzuster B. de Lange eervol ontslag aangevraagd en verkregen wegens hare benoeming in het dag- en nachtverblijf voor T.B.G.-lijders te Delft. In deze vacature zal voorloopig tijdelijk worden voorzien totdat het nieuwe zieken huis zal worden geopend. LANGERAAR. De nieuwe Pastoor. Gistermiddag tegen half 12 kondigde de feestklokken der R.-K. kerk de komst van den nieuwbenoemden Pastoor aan. Vele vlaggen in de Parochie gaven blijk van de eerbied, waarmede de parochianen hun nieuwen Herder een waardigen in tocht wilden bereiden. Voor de pastorie waren onder leiding van het onderwijzend personeel de schoolkinderen in twee rijen opgesteld, alsmede de R.-K. Muziekver- eehiging „Arti et Religion!". Zijneerw. was per auto afgehaald door den weleerw. ka pelaan en het Kerkbestuur. Bij het nade ren van den Zeereerw. Pastoor klonken de vroolijke tonen der muziek, waarna nog eenige nummertjes werden gegeven. Er waren vele belangstellende parochianen aanwezig. Biljarten. Bij het einde van het con coursbiljartspel, Donderdagavond, in het Café van den heer G. D. Verhoef, behaal den den lsten prijs: H. v. d. Zwaan, 2den pr. W. v. d. Hoorn Jr., 3den pr. P. A. Post. 4den pr. C. W. v. d. Hoorn Jr., 5den pr. Joh. v. d. Jagt, 6den pr. A. J. v. d. Hoorn Jj-., 7den pr. H. Egberts, 8sten pr. G. Egberts, 9den pr. G. Egberts en lOden pr. C. Egberts. Een troostprijs werd toe gekend aan W. Slootweg en G. v. d. Hoorn Jr. LISSE Personalia. Onze plaatsgenoot F. W. Hulsebosch, behaalde gisteren bij het eind examen van de R.-K. Land- en Tuinbouw- winterschool van den A. B. T. B. te Didam het diploma. Ongeluk. Gisteren kreeg K. S., werk zaam bij de firma G. v. d. Meij en Zonen, een der wielen van een boerenwagen over zijn been. Met denze'fden wagen weid S. naar zijn huis gebracht en door de inmid dels ontboden geneesheer verbonden. Geboren: Christiaan Jozef z. van J. H. v. d. Drift en A. Slootbeek Pancras Petrus z. van J. G. v. d. Meij en W. Zand bergen Theodorus z. van Th. Ruys en A. H. Belgraver Adrianus Hendricus z. van A. v. Dijk en L. H. v. d. Velde. Ondertrouwd: M. P. Roubos en C. Koudijs. Gehuwd: J. Kooy en K. v. Doorn L. Broekhuizen en D. Garritsen. Overleden: Petrus Adrianus Jaco bus v. Ruiten 13 mnd. ROELOFARENDSVEEN. „Onderlinge Brandwaarborg-Mij." Woensdagavond had in de St. Pancra- tiuszaal de gewone jaarvergadering plaats van de Vereeniging „Onderlinge Brand waarborg-Mij. „St. Pancratius. «Tegenwoor dig waren 16 leden. De Voorzitter, de heer Vergeer, heet alle aanwezigen van harte welkom op deze vergadering; in de gerin ge opkomst van de leden ziet spreker een blijk van vertrouwen in het bestuur. Hij brengt dank aan God, die ons het afgeloo- pen jaar weer voor groote rampen heeft gespaard, hoopt, dat alle besprekingen mogen leiden tot grootere bloei van de vereeniging en opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering wer den door den secretaris gelezen en onder dank goedgekeurd. Volgt rekening en ver antwoording van den penningmeester, waaruit blijkt, dat de ontvangsten met in begrip van het vorige saldo hebben be- dragori ƒ26460.87, en de uitgaven ƒ3926.33 zoodat het saldo op 31 December bedroeg 22474.54. Door de heeren J. Bakker en J. van der Meer Jz., was te voren deze rekening nagezien en was alles in de bes te orde bevonden. De Voorz. vraagt of nog iemand iets te vragen heeft of opheldering verlangt. Daar niemand iets te vragen heeft zoo wordt de rekening aldus goedge keurd. Vervolgens bracht de secretaris een keurig jaarverslag uit, waaruit de groote bloei der vereeniging te constateeren valt. Het aantal leden was dit jaar met 16 ver meerderd en bedroeg einde 1924: 468. Aan nieuwe verzekeringen werd dit jaar inge schreven voor 157.850, aan verhoogin gen voor 80.350, te zamen 238.200. Daarentegen werd afgeschreven wegens verplaatsing van goederen buiten het ver- zekeringsgebied voor 56.120, zoodat op 31 December in totaal verzekerd wasvoor 3.068.180; daarenboven was nog aan tij delijke verzekeringen, zooals bloembollen, ingezouten groenten enz. ingeschreven voor de som van 281.000. Het laatste uit gegeven polisnummer was 935. De aftredende bestuursleden: Jac. Bak ker, J. van der Meer Jz. en S. van Ruiten werden met algemeene stemmen herkozen en namen onder dank voor het in hun ge stelde vertrouwen hunne benoeming weer aan. De rondvraag, waarvan door enkele le den werd gebruik gemaakt, leverde niets belangrijks op. De Voorz. dankt de leden voor hun op komst, vraagt van allen een gebed voor het herstel van den Zeereerw. heer Pas toor, den oprichter dér vereeniging, en slüit de vergadering. RIJNSBURG. Bloemenhandel. De handel blijft vlug en de prijzen blijven zich tamelijk wel handhaven. Enkele duurdere soorten al3 Duchesse de Parma, uit de koude kassen zijn iets lager in prijs, tot 8 per 100 doch overigens is er weinig verandering in sinds het laatste overzicht. La Reine en Murillo gaat iets vlugger, de eerste tot 4.30, Murillo tot f 6.30 per 100. Koude- grond-Narcissen gaan niet vlug, tot 0.65 per 100. RIJPWETERING. Si. Elisabethvereenicring. Verslag van de uitkeeringen der Sint Elisabethvereeni- ging te Rijpwetering. Onze ijverige Sint- Elisabethvereeniging heeft in het jaar 1924 onder de armen de volgende gaven uitgedeeld: 1993 Liter melk k f 257.27; 158 pond vleesch a f 152.41; 2040 eieron 157.50; verschillende kleine uitgaven 9.90; te zamen f 577.08. Moge onze ver eeniging altijd den noodigen steun vinden, om haar zegenrijk werk voort te zetten. SASSENHEIM. Kiezerslijst. De kiezerslijst van deze meente is voorloopig vastgesteld met 1765 namen van kiezers en kiezeressen, welke kiesgerechtigd zijn voor de Tweede Kamer; verder 1757 voor de Prov. Staten én 1682 voor den gemeenteraad. Tuberculose-bestrijding. Naar we vernemen heeft ten Raadhuize alhier tus- schen de- besturen der vereenigingen Het Groene Kruis, Wijkverpleging en Herw. Levenskracht, een bespreking plaats gehad om te komen tot de oprichting van lighal len, ter bestrijding van de T.B.G. De mee ning van deze bijeenkomst was dat er een commissie moest worden gevormd uit deze drie vereenigingen. welke zich speciaal met deze zaak zal belasten. Indien de po gingen goede resultaten afwerpt zal Sas- senheim spoedig lighallen krijgen. Afbraak van den Rooden Molen. Op de 1.1. Dinsdag gehouden vergadering van het Polderbestuur, is besloten, de z.g. Roode Molen, staande nabij Klinkenberg, te sloopen. Deze werd op 2 Januari door den storm totaal vernield; o.a. werd een roede afgerukt enz. Het bestuur heeft ge meend den molen te moeten afkeuren, daar het te veel onkosten met zich zou medebrengen om deze te vernieuwen. Te vens is op deze vergadering aangenomen en definitief vastgesteld, om daarvoor een electr. verticale schroef pomp-installat ie van 7$ P.K. in de plaats te nemen, welke zal komen te staan aan de Zandsloot, te leveren door de Mach.-fabriek Jaffa te Utrecht.Do lasten hiervan zullen bedragen 15 per H.A. De tijdelijke noodbemaling werd geleverd door den heer Nieuwenho- ven alhier. Op de gehouden bestuursver kiezing is afgetreden de heer G. Vlasveld, wegens 70-jarigen leeftijd, en is gekozen de heer Verdegaal, en wegens vertrek van den heer A. Hoogstraten is gekozen de heer A. Ver klei j. WASSENAAR. Kiezerslijst. De op 23 Maart voorloo pig vastgestelde kiezerslijst bevat de na men van 3902 kiezers. Geboren: Maria Geertruida, d. van W. A. Vogels en J. L. David. Johanna Jacoba, d. van J. E. Witteman en H. van der Leede. Cornelis Gor'nus, z. van B. A. Voorham en J. M. Gerrebrands. Ja cob, z. van G. Zuijdexduijn en S. H. Schroot. Ondertrouwd: Ph. Ofman en W. Kramer. Overleden: Johannes WütjeT, m. van M. C. Cats, 31 j. Ingezonden Stukken [Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Het Politiek Advies en de candldatuur- Loerakker. Mijnheer de Redacteur, Gelieve ons langs dezen weg de gelegen heid 4e bieden om aan de R.-K. kiezers on ze groote teleurstelling uit te spreken over het Politiek Advies. Wij laten het oordeel over de plaatsen van Mej. Meijer en Mevr. BonsveldVi- tringa op het Politiek Advies aan anderen over. Er zijn trouwens wel meerdere ge vallen naar aanleiding van dat advies naar voren te brengen, waar ons gewoon leeken- verstand bij stilstaat. Wij hebben ons echter voorgenomen om alleen en uitsluitend ons te bepalen bij het advies hetwelk is gegeven over de candi- datuur-Loerakker. Loerakker nu is in' 12 Kieskringen can- didaat gesteld. Loerakker werd 21 maal in Noord-Holland en 22 maal gesteld te Lei den. Loerakker is een arbeiderscandidaat en kwam steeds zoo naar voren. Bovendien is Loerakker de candidaat van de meest sociaal ten achter gestelden groep, n.l. van de Landarbeiders. Algemeen wordt toegegeven, dat Loerak ker als zoodanig een zeer bijzondere plaatf in het parlement inneemt. Loerakker was eerder Kamerlid dan Mej. Meijer en toch geeft men na combinatie der lijsten aan Mej. Meijer een eerst e-rang s-p laats en wordt Loe rakker volgens dit advies buiten de Kamer gezet. Loerakker was ook volgens de xneening van het adviescollege een waardige candi daat, immers hij werd voor HaarlemDen Helder en LeidenDén HaagRotterdam, Dordrecht gesteld. De rangorde is echter van dien aard, dat hij, indien de kiezers dit advies zouden volgen, beslist uit de Kamer wordt wipt. Wij zijn van oordeel, dat tegenover de voorstanders van de candidatuur-Loerak- kor deze handelwijze niet goed is te pra ten. Ook niet als wij het advies willen be zien uit het oogpunt van algemeen be lang. Blijkbaar is er naar gestreefd en in dien dat waar is, is men er o.i. goed in ge slaagd om het democratisch clement te verzwakken en het conservatieve to ver sterken. Hoe hel zij; dc wijze waarop men het Kamerlid Loerakker uit de Kamer wil du wen zullen de arbeiders (en zij niet alleen) zich zóó niet laten welgevallen. Met kracht zullen we ons daartegen ver zetten. Loerakker handelde geheel in onzen geest door zich van het PolitiekAdvies te laten afvoeren. Aan de arbeiders is nu de taak om aan het advies-college duidellft tc maken, dat hem een waardige plaatf wordt toegekend. R.-K. Kiezers welke met dit streven inr- stemmen geven daarvan blijk aan: Act ie-G o m i t G a n d i d'a tu u u r-L oerakke», Bankastraat 8, Haarlem. N.B Dat onze meening ook door an deren wordt gedeeld moge blijken uit ee$ artikel, voorkomende in „De Volkskrant^ van Dinsdag 24 Maart, waarvan wij Met een klein gedeelte laten volgen. „maar wij kunnen er moeilijk „over heen, dat men'den heer Loerakke» „heeft prijsgegeven en vervolgens: Waaiv ,om heeft men den heer Loerakker losge laten? „Men kan het prijzenswaardig achtei^ „dat men door de tweelingbroeders Ver aartKortenhorst te candideeren, bevre diging naar twee kanten heeft wille» „scheppen. Die bevrediging lijkt ons echtet „door het opofferen van den heer Loerak „ker te duur gekocht." Buitenl. Berichten Het mijnongeluk in Lotharingen. Nadere bijzonder heden. Nopens het mijnongeluk wordt nador gemeld: Men maakte voor de eerste maal voor bet naar boven brengen van arbeiders ge bruik van 'n liftkooi, die tot dusver alleen voor het ophalen van kolen was gebezigd. Een 75 a 80 mijnwerkers bevonden zicb' in de beide étages van de kooi. Het ge* wicht der arbeiders was zoo groot, dat d# kooi op een diepte van 267 M. gekomei^ weer begon te dalen; de rem weigerde en op 404 M. diepte geraakte de trommel waarop -de kabel werd gewonden, van df machine los. De kooi daalde inet duizeling wekkende snelheid en kwam terecht op den harden bodem. De kabel, die boven* aan afbrak, viel met haar geheple gewicht op de ko"" ae nog in de waren, be .middellijk de gewonden te be-» vrijden. Een 25 a 30 hadden voor het mee* rendeel ernstige fracturen doch konden langs anderen weg naar boven worden gen bracht. Men schat het aantal dooden op 50 a 60. Een groote menigte bevindt zich' In de omgeving van de miin, welke gele gen is bii een hoogte, de Wisselstein ge* naamd, bij de grens van het Saargebied." De slachtoffers behooren tot de meest verschillende naties. Ofschoon de menigte diep onder den indruk is hadden er geen luidruchtige tooneelen plaats. De redding wordt den heelen nacht voortgezet. Ernstige Cholera-epidemie in Malabar. Tal van sterfgevallen. Naar uit Allahabad wordt gemeld, heerscht er op het oogenblik in Malabar oen ernstige cholera-epidemie. Geheele ge* zinnen zijn door de vreeselijke ziekte uit* geroeid. Op sommige plaatsen blijven dé lijken onbegraven aan den wpg Hrfgett. De overstroomingen in Zuid-Afrika. Tengevolge van het buiten haar oever* treden van de Toegela in Natal verdronk ken 30 inlanders. In het district Pieters burg verdronken er 20. Ook kwamen ver* Echeidene blanken om het leven. In enkell districten is het spoorwegverkeer ge* stremd en zijn de wegen vernield. De Majestic in een drijvend dok. Te Southampton heeft dezer dagen eei merkwaardige ingenieurs- en nautisch verrichting plaats gehad, doordat zonder het minste bezwaar of moeilijkheid het grootste schip der wereld, de Majesttó van de White Star Line, het grootste drijvende dok der wereld inging en onge hinderd in het droogdok werd gelicht. Dé groote muren van het drijvende dok wer* den tot de diepte- van 39 voet onderge* dompeld over kielblokken, alvorens de Ma* jestic zich langzaam van haar ligplaats verwijderde. De normale water verplaat* sing der stoomboot is 64.000 ton, maar teneinde aan de technische eischen van het droogdok te voldoen, werd het schip op het geringst mogelijke gewicht ge bracht doordat nl. al de olie. brandstof fen en voorraden er uitgehaald wpr^ waaroor het netto gewicht op 58.000 ton werd gebracht, hetwelk 4000 ton meet bedraagt dan eenig schip, hetwelk vroege! ooit is gelicht doer het drijvende dok tl Southampton. Het dok zelf is 960 voel lang, terwijl de breedte tusschen de stoot* matten 130 voet 6 duim bedraagt. Het bet slaat een oppervlakte van 3 acres en e! zijn 17.240 ton staal in den romp. De stoomboot werd door sleepbooten vooruit» gebracht en binnen 50 minuten voorspofl* dig in de vereische positie geplaatst. 1 De reis van den Engelschen Koning. Het koninklijk jacht „Victoria and Al» bert" moest in do nabijheid van Castela» mara voor een hevigen storm in de havfifl vluchten. Het eiland Majorca door een cycloon geteisterd. Het eiland Majorca is door en cycloon geteisterd. Verscheiden rivieren traden huiten haar oevers, waardoor het land werd overstroomd. Er zijn verscheiden gewonden. De schade is aanzienlijk.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 14