Tweede Blad Je lafafc Coufanl" Vrijdag 20 Maart 1925 R. K. Dloe. Boerenbond, Vergadering. De lieer Paardekooper opent de verga- flering met den Chr. groet en heet de aanwezigen welkom. In zijn openings woord wijst hij op een bericht in de pers, flat het voorstel tot afschaffing van den aoniertijd zeer ongunstig is ontvangen bij fle leden de le Kamer. Geest. Adviseur merkt op, dat we deze losse persberichten niet al te veel waarde moeten hechten. Spr. zou het toch, wel wat erg inconsequent vinden, in dien de ie Kamer, nadat op baar verzoek fle Regeering een zoo positief voorstel heeft gedaan, hetwelk met een geweldige [eerderheid door de 2e Kamer is aange nomen, totaal zou negeeren. (Een opmer king die o.i zeer juist is. Red.) Besloten werd toch den Ned. Boeren- i lTuindeT'-v,ond te verzoeken alsnog haar Jgingen aan te wenden om ook bij de le Kamer op afschaffing van den zomertijd te dringen heer van Baar, Secretaris, leest de notulen voor van de vorige jaarvergade- ng, die ongewijzigd worden goedgekeurd. Daarna brengt hij het jaarverslag uit, wat onder applaus wordt goedgekeurd. Xaar aanleiding hiervan, meent de heer d. Berg op te moeten merken, dat de Jslukking van het veefonds niet geheel te wijten is aan de 9lappe houding van ie boeren: ook de omstandigheden zijn hiertoe aanleiding geweest. Onvoldoende voorbereiding, de daling (Ier marktprijzen, noopten de boeren ten flotte de varkens op de gewone wijze van ie hand te doen. De Geest. Adviseur en voorzitter wer pen alles op de onstandvastige houding der boeren, en toonen dit met feiten aan. Geest. Adviseur zegt, dat hij vele boeven de geest van het gemeenschapsge.- voel nog ver te zoeken is. Spr. zelf heeft liard gewerkt om het goed recht in deze te helpen verdedigen, doch de kortzichtig heid van vele leden heeft deze actie voor- opig doen mislukken. Het besluit van den veeartsenijkundigen dienst, ten opzichte van de genomen maat je,gelen, intake de uitvoer van vee naar Italië wordt met ingenomenheid begroet Het verzoek van den R. K. Dioc. Bond van Melkveehouders om een bijdrage in de gemaakte kosten over 1924 wordt afgewe- i?n, maar besloten wordt het batig saldo 124 te doen strekken ten behoeve van den .T. B Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden waren de heeren Ver.kleij en J. de Jong: heiden werden in hun functie herkozen. De verlies- en winstrekening, die met sen batig saldo van 242.75 sluit, en de beroof in^ worden goedgekeurd. Geest. Adviseur richtte een aanmoe digend woord tot de vergadering om toch in eigen omgeving propagandist te .zijn wijst op Brabant in verhand met de ictie van den R K. Jonge Boerenbond pittige jaarboekje van Rector van toont aan, wat deze jonge garde, de toekomstige leidërs van den N. G. B., met hun jonee organisatie al heeft be- leikt. Spr. vraagt de ouderen om toch moral de jongeren het besef bij te bren gen van de noodzakelijkheid van organi satie. Hij dankt den heer J. de Jong voor zijn 'reidwillieheid om met behulp van zijn zoons en eenige vooraanstaande graan- bouwers het Keurings-Instituut 'in be scheiden vorm op de been te heffen. Het Keuring-Instituut afd. Tuinbouw ilelt hij ten voorbeeld, dat onder leiding mn den heer Jac. Groen tot grooten bloei p gekomen. Het klem dringt hij aan tot deelname In de rénfelooze leening van den L. T. B Uitvoerig zet hij den toestand der finan ciën uiteen, waaruit blijkt, dat spoedige inlp noodzakelijk is. Bij de rondvraag vraagt de heer Dekker hl van Overheidswege geen keuring kan ffirórden bewerkstelligd op granen en vee- loer. In de practijk blijkt, dat hierin zoo Inorm gekneoid wordt. De boeren worden Jn hun bedrijf bemoeilijkt door allerlei teurincsdiensten ,doch de handel gaat in ieze vrij uit. De Secretaris wijst er op, dat de Ned Boeren- en Tuindershond nog niet lang doden de Regeering heeft verzocht om in óverleg met de organisatios de wet tot «strijding van bedrog in den handel in uitstoffen, zaaizaden en veevoeder, te vijzigen in zoodanigen vorm, dat zij wer- ielijk n het doel beantwoordt. De Voorzitter wijst op het recht om de nalyse van de gekochte artikelen te Mschen. Verschillende afgevaardigden wijzen op 119 goede waarborgen, die de Handels tad van den L. T. B. biedt. Van bijna alle artikelen wordt analyse «toond en gewaarborgd, en klachten ko nen bijna nooit voor. Uit besprekingen «ftt, dat de Handelsraad het volle ver- vouwen van de leden heeft teruggewon- en. Wij meenen dat deze spontane uiting de vergadering tot meerderen bloei t deze instelling zal bijdragen, foor dezelfde afgevaardigden wordt ge- e*en op de hooge kosten van hoefbeslag. Na mededeelingen van den heer J. de taai °V-er resa^taten van een Coöp. t&r j 'n Haarlemmermeer voelt de hert vee* om pun* *n na<3°re beging te nemen. De hoer Stad eg aard wenscht dit in overleg te doen met do Holl. Mij. van Landbouw. Besloten wordt, waar de prij3 verschilt van hoefbeslag tusschen de Coöp. smederij en particuliere smederij, varieerend van 3 tot 5, in samenwerking met de Holl. Mij. van Landbouw, bij den Ned. Smeden- bond aan te dringen op vermindering van tarieven. De heer Stadegaard vraagt inlichtingen omtrent de mollenwet. De Voorz. deelt mede, dat 8 provincies zich voor behoud van deze wet hebben verklaard. Hij is van meening, dat deze wet tamelijk veel vrijheid geeft om de verdelging van de mol op eigen landerijen ter hand te ne men. Dezelfde afgevaardigde vraagt of er vanwege de organisaties kan worden ge protesteerd teeen de Rijkssubsidie van een millioen aan de Olympische Spelen. Beslo ten wordt dit in het Hoofdbestuur van don L. T. B. te bespreken. Verder worden door den heer Stade gaard eenige voorbeelden aangehaald die wijzen op de noodzakelykheld van onge vallenverzekering. De heer v. d. Berg vraagt of men het orgaan niet kan verbinden met den R. K. Boerenstand. De Geest. Adviseur merkt op, dat door hem reeds in dezen geest is geijverd, doch alle pogingen stranden bij gebrek aan fi nanciën; wellicht dat een weg kan worden gevonden om het blad om te zetten in een maandblad. De Voorz. wijst nog op het groote voor deel van aanfokken van t.b.o. vrije koeien. Met eenvoudige middelen is dit te berei ken n.l. de kalveren te voeren met de melk van t.b.o. koeien; deze kalveren 's winters van de andere beesten verwijderd te hou den. Dit is eon bijna onfeilbaar middel om tb.c.-vrij vee te verkrijgen, wat door aan koop een practische onmogelijkheid is. Hij geeft den veehouders in overweging dit middel in practijk te brengen. Na een kort woord van dank voor het welslagen dezer vergadering, wordt met den Chr. groet gesloten. DE RIJNSTREEK. EEN WANDELING DOOR DE GEMEENTE H AZERSWOUDE. De gemeente, vroeger Ambachts Heer lijkheid, Hazerswoude, strekt zich ten Noorden ongeveer een uur gaans langs den Rijn uit, en wordt verder begrensd door de gemeenten Alphen, Boskoop, Benthuizen en Zoeterwoude. 't Is een uitgestrekte gemeente, eigen lijk uit twee deelen bestaande, namelijk liet dorp Hazerswoude en de buurtschappen Groenendijk en Hoogen Rijndijk, in den volksmond gewoonlijk genoemd ,,'t Zwaan tje" of vroeger ook wel de Oosibuurt. Do gemeenschap tusschen beide deelert der gc ente wordt gevormd door de Gemeenc-weg, een niet zeer fraaie be naming, welken naam men echter, van wege de goede zorgen door het gemeente bestuur daaraan besteed, niet in den voor de hand liggenden zin mag opvatten. Ditmaal willen we den lozer uitnoodigen, ons te volgen langs den Rijn; wellicht vin den we dan later gelegenheid ook iets van 't dorp zelf te vertellen. Wanneer men vanuit Leiden den straat weg volgt langs den Rijn, komt men na een wandeling van ongeveer drie kwartier aan een hoogen brug in den volksmond „De Kippenbrug" geheeten. Waarom ze zoo heet. weet ik niet. Hier bevindt zich de grensscheiding tus schen de gemeenten Zoeterwoude en Hazerswoude, aangeduid door een hoogen paal. Al aanstonds valt ons oog op oen tweetal groote aardewerk-fabrieken, welko ons een hoog denkbeeld zouden kunnen doen opvatten van de industrie in deze ge meente. Laat ons echter dadelijk zeggen, dat het 't eerste en eenige is wat Hazers woude aan industrie bezit. Vervolgens komen we al spoedig aan de R -K. Kerk, in 1854 gebouwd, door den Z.Eerw. heer J. B. Wfesselingh. 't Is een aardig vriendelijk kerkje in Gothischen stijl, gebouwd naar plannen van den Utrecfyt- schen architect den heer Vogelpoel. Eigen aardig is, dat de %)renniét zooals gewoon lijk de haan van St. Pieter, maar diens- scheepje draagt: waarom ze dan ook bij de schippers algemeen bekend is als „De Scheepjeskerk" (Een korte historie der parochie tegelijk met die van den Hoogen Rijndijk hopen we in een volgend artikel tje te geven.) Tegenover de kerk staat de St. Joseph- school, gebouwd ter herinnering aan bet gouden Pastoorsfeest van den Z.Eerw. heer H. F. Bosmans en bediend door de Eerw. Zusters UrsuJinen van Bergen. We zijn hier volop in 't hartje van Groenendijk. Waaraan dit haar naam ontleent is ons onbekend. Misschien aan de hofstede» „Steene poort" welke vroeger „groene poort" schijnt geheeten te hebben en zooals we later zullen zien eene be langrijke rol in de kerkelijke geschiedenis dezer buurtschap heeft gespeeld. Eene eigenaardigheid is, dat vanaf hier de bouwmanswoningen ten Zund zijde van den straatweg staande, door een breede wijk daarvan gescheiden zijn en dienten gevolge alle met een brug, meestal een valbrug, aan den weg zijn verbonden; iets wat men verder langs den Rijn niét aan treft. Al voortgaande komen we dan aan de gebouwen der Coöperatieve Vereeniging „de Hoop", waar tevens gevestigd is het kantoor der Raffeisenhank. Hier concen treert zich in hoofdzaak het opgewekte vereenigingsleven hetwelk op'landbouwge bied in deze gemeente bestaat. De Raffei senhank mocht verleden jaar zijn vijf en twintig jarig bestaan vieren en is een der oudste en tevens een d w grootste der bij de Centrale te Utrecht aangesloten locale banken. Zij bad verleden jaar een omzet van meer dan vijf millioen gulden. Door baar worden ook gefinancieerd de Coöpe ratieve Vereeniging „de Hoop" en de Leidsche Coöperatieve Melkinrichting „de Landbouw", welke beide vereenigingen hier vele van hare leden tellen. Ook is 4iier gevestigd de Directie der Onderlinge Brandwaarborg-Maatschappij %voor Onroe rende goederen in deze gemeente en Kou dekerk, welke, ofschoon een groote brand een paar jaar geleden een duchtige bres daarin sloeg, toch nog op een mooie reser vekas kan bogen, waarvoor ze hare leden tegen lage premiën verzekeren kam Nu we toch over verschillende vereeni gingen spreken, wiUen we meteen nog melding maken van de fok- en controle- vereeniging „Al Beter" en van de hier be staande Onderlinge Vee verzekering, welke het bewijs leveren, dat hier eene groote saamhoorigheid op landbouwgebied heerscht. Maar we mogen niet verder gaan voor we in de malerij der Coöp. Ver. „de Hoop" een kijkje genomen hebben en dan zien we dat ook deze er zijn mag, toegerust als ze is met de beste en nieuwste machines. Ook tracht ze hare leden niet alleen het beste en goedkoopste te laveren, maar poogt ook het economisch voederen te be vorderen door haar wetenschappelijk saamgestelde mengsels, waarvan het steeds toenemende gebruik onder de leden het beste bewijs is van waardeering. Al voortwandelend komen we dan aan een h^gen brug, genaamd „de vier heemskinderenbrug", naar eene herberg die vroeger daarnaast stond en welke tot uithangbord de bekende voorstelling der vier heemskinderen had te samen op een paard zittend. De brug zelf ligt over de „Westvaart", een waterweg van het dorp naar den Rijn. Op den hoek van deze westvaart staat de woning „Stoopenburg", aldus genaamd zooals sommigen zeggen, wijl deze een maal voor een stoop bier zoude verkocht zijn. Dit is echter moeilijk te gelooven en het komt ons des te meer onwaarschijn lijk voor. daar reeds eene oude beschrij ving van deze streken in 1428 uitgegeven van het huis Stoop op den hoek van de Westvaart, gewaagd, 't Zal dus wel een cude heerlijkheid geweest zijn. Staan we boven op de brug, dan krijgen we al dadelijk de molen van Rembrandt in het oog. Volgens de legende zou hier "Neerland's grootste schilder geboren zijn Ofschoon dit zeker niet historisch vast staat, genoot de molen toch steeds als zoo danig een wereldreputatie en werd hij meermalen door buitenlandsche schilders op het doek gebracht. Mocht hij dezen roem ook al ten onrechte dragen, toch is hij zeker door zijn ranke gestalte eeö sie raad voor de omgeving geweest, Thans echter, van zijn voornaamste schoonheid, zijn wieken, beroofd, staat hij daar als een lévend lijk, en is 't te hopen, d>t hij maar zoo spoedig mogelijk ver- dwijht. We kómen nu aan den „gemeene weg" en als. vte. in de dh&rfegenover gelegen hér berg een verfrissching gaan gebruiken, vernemen we boe hier vroeger weer de stapelplaats was van de landbouwproduc- »en uit deze gemeente, als boter, kaas, wol en varkens, welke allen daar werden ge wogen en met schuiten overal heen wer den vervoerd. De overal opgerichte mark- Jen hebben ook hierin verandering ge bracht. Gaan we nu verder, dan komen we aan het m eikontvangstation der Hollandia- Melkfabrieken, op de hofstede „Rinen- burg". Vaak wordt beweerd, dat hier in vroeger jaren een klooster zoude hebben gestaan De bevestiging daarvan hebben we echter nergens kunnen vinden. Meer waarschijnlijk komt het ons dan ook voor wat we evenpens in een oude beschriiving vonden dat Rinenburg evenzeer als Meer burg, Roomburg, Valkenburg, Voorburg, enz. eene versterkte plaats is geweest door de Romeinen aangelegd, later in een adellijk kasteel veranderd en ten slotte een gewone hofstede geworden met geen andere herinnering aan vroegere groot heid dan de wapens op het hek. Daarnaast bevindt zich de prise d'éau der Boskoopsche waterleiding, eene waar lijk overvloeiende bron, welke niet alleen Boskoop maar ook nog verschillende an dere omliggende gemeenten van drinkwa ter voorziet. Even verder zien we de Secretarie der gemeente, maar naar het Raadhuis zoe ken we te vergeefs, daar dit zich, wat ze ker wel een uitzondering mag heeten, gp bot Dorp en dus niet bij de secretarie be vindt. We komen nu aan de Koudekerksche brug, welke heel oneigenlijk dien naam draagt, daar ze gesticht is door en steeds eigendom geweest is van de amhachtshee- ren van Hazerswoude, sinds eenige jaren echter het eigendom van een gewoon bur ger. Nog eenigszins in de verte ontwaren we nu reeds de ranke suits van do Zwaantjes- kerk: doch eer we daar zijn passeeren we nog dp in Oud-Hollandsche stijl gebouwde Rt. Liduinaschool, bediend door de Eerw. Zusters van Moerdijk. Do buurschap ontving in den volksmond den naam van ,,'t Zwaantje" naar het uithangbord van de tegenover do kerk ge legen herberg. Do kerk zelf word gebouwd in 1870 Hare geschiedenis zullen wp tege lijk met die van Groenendijk hohandelen. We naderen nu al snoedig de grens der gemeente, zonder verdere merkwaardig heden ontmoet te hebben. Vroeger wees men ons hier een oude boerenwoning aan als .fle moordwoning", wijl er in bet mid den der vorige eeuw door zekeren Janus Blom onder de hoogmis de dochter des buizes werd vermoord. A'ls wij ons niet vergissen, was deze Janus Blom de laat ste die te Leiden gerechtelijk is opgehan gen. De woning is echter eenige jaren ge leden door een nieuwe vervangen en daar mede ook de herinnering aan deze akelige geschiedenis vervaagd BODEGRAVEN. DE GESCHIEDENIS VAN ONZE PAROCHIE, IVv Na Nicolaas Limmerlaen Is hier nog een wereldgeestelijke opgetreden voor de ver woesting door de Franschen. Dit was Wilhelmus de Reeder, die evenwel voor de Franschen schijnt gevlucht te zijn en niet meer teruggekeerd is. Dat de verwoesting en nitmoording van Bodegraven en Zwammerdam ongeveer volkomen is geweest, blijkt uit de aan- teokening van den Protestantschen domi- né uit die dagen, die schrijft dat er 5 A 6 lidmaten van dat kerkgenootschap zich hier hadden gevestigd, (Paschen 1673). De kerkelijke bijeenkomst werd eerst gehou den in de Consistoriekamer der kerk, maar enkele maanden later, toen er ook meerdere terugkwamen, en een aantal militairen deelnamen, in het „papenpre- dikhuis op den Tocht". In hoofdzaak wa ren zij hiertoe genoodzaakt door het groo te aantal militairen. We kunnen hieruit de gevolgtrekking maken, dat er zich weinig personen hier weder gevestigd hadden en de enkole te ruggekeerde Katholieken hadden geen Pastoor die in de gemeente verbleef, aan gezien Pater Hartochsveld naar Gouda was gevlucht en vandaar als noodhulp naar Oudewater verplaatst „was. Bóven- dien was hun kerk in gehrnik genomen door de Protestanten. Natuurlijk zal Pater Hartochsveld zijn parochianen hier niet in den steek gelaten hebben, maar hij keerde niet weer naar hen terug, Hij stierf in September 1682 te Oudewater. Intusschen was hier ook weder een nieuwe wereldgeestelijke zich komen ves tigen: Pastoor Cornelia Straffintveld, die 3 #Tuni 1673 alhier zijn eerste Doopsel toediende. Maar ook de Sociëteit van Jesus bezette de post alhier weer, en zond Martinus Gaillardt, begin 1674. Lang Is deze hier echter niet geweest. Reeds in 1676 ver trok hij naar Raalte. Een vasten opvolger kreeg hij niet dade lijk. De herderlijke bediening werd hier tijdelijk waargenomen doar een Belgischen Pater Bartholomeu9 Coomans en door Pater Petrus Biesbrouck, die hier later nog eens optreedt tusschen 16801685. Augustus 1677 kwam hier weder een vaste Pastoor, Pater Nicolaus Danckaert, die hiervoor langen tijd te Middelburg ge staan had Onder zijn bewind werd bij verdrag de pastorie alhier voorgoed afge staan aan de Jezuïeten. Het gevolg was, dat Pastoor Straffintveld reeds October dPNovember 1677 vertrok naar Polsbroek Eindelijk kwamen dan de Paters Je zuïeten in het rustig bezit van de pastorie alhier als eenige, wettige erkende herders, en een reeks van jaren hebben zij zich daarin mogen verheugen. Pater Danckaert schijnt niet erg sterft geweest te zijn, want de laatste vijf jaren van zijn achtjarig pastoraat 16801685 werd hij geassiteerd door bovengenoemde Pater Biesbrouck. Hij overleed 7 Mei 1685 en werd begraven in hot koor der dorps kerk. Korten tijd hierna vestigde zich hier Pater Ignatius Foppens, voorheen mis sionaris te Wijk bij Duurstede. Ook deze heeft stormen doorstaan hier, want het rustig bezit schijnt niet van langen duur te zijn geweest voor de Paters Je zuïeten. In 1638 was een Belgische Bisschop ge storven, genaamd Cornelis Janscnius. Deze bad een boek geschreven „Augus- tinus", hetwelk hij stervend aan het oor dcel der Kerk onderwierp. Deze veroor deelde het, maar niettemin werd het uit gegeven door zijn aanhangers en stichtte daardoor ontzettend veel kwaad, en was oorzaak van de scheuring, welke men Jan sonisme noemt. De van 1664'86 regeerende Aposto lisch Vicaris Neerkassei, hield veel om gang met de voormannen dier secte, en stichtte veel kwaad. Ook waren vele we reldgeestelijken vooral de scheuring toe gedaan. In 1686 werd Petrus Codde tot Aposto lisch Vicaris aangesteld. De Jansenisten juichten, want ze wisten, dat hij hun be ginselen was toegedaan. Aangezien do Jezuïeten hevige bestrij ders vpn bet Jansenisme waren, is het niet te verwonderen, dat Codde hen zooveel mogelijk dwars zat. Hij verbood in 1688 aan de Paters Jezuïeten de uitoefening van de herderlijke bediening, o.a. ook te Bodegraven. Pater Foppens is echter hier gebleven tot 1696, toen hij naar de Zuide lijke Nederlanden terugkeerde. Intusschen was Codde naar Rome ge roepen en Theodorus de Cock aangesteld als tijdelijk plaatsvervanger. Daar Codde zich niet wilde onderwerpen aan het Pau selijk gezag, werd hij geschorscbt, en de Cock tot opvolger benoemd. De Jansenisten namen hiermee echter geen genoeegen, en wendden zich tot de Staten. Deze verboden de Cock zijn be diening uit te oefenen, en zette een pre mie op zijn gevangenneming. Ook zijn aanhangers werden vervolgd. De opvolger van Pater Foppens was Pater Ignatius Anthenius, die hier missionaris was tot 1703, daarna ging hij naar Haastrecht en werd daar gevangen genomen. Eind 1702 kwam uit Nijmegen reeds zijn opvolger Pater Rutgeroa Aloysius Meyer. In 1704 werd hij gedaagd in Den Haag voor gecommitteerde Raden, met nog en kele andere priesters, die de dwaling niet aankleefden. Hem en nog een andere priester trof het zwaarste vonnis: zij werden verbannen. Pater Meyer keerde naar Nijmegen te rug, om aldaar zijn werk voort te zetten. Hij was de laatste Jezuïeten-pater die te Bodegraven stond, want na hem heeft de Sociëteit geen kans meer gezien, om hier een pastoor te plaatsen. Waaghalzerij, Donderdagmiddag om streeks één uur kwam een voetballeije te recht op het dak van het Paironaatsge- bouw. Een 10-jarigo knaap, Lcg erig naa* zijn bezitting, w.st lang? regenpij» naar boren te klauteren, om de bal er af te halen. Gelukkig kwam toen tor tijd juist de kos- tear aan, die den waaghal# gelegenheid gaf, door een raampje op de zolder te komea en zoo langs veiliger weg beneden te gera-i kern Het ia met de eerste keer, dat ie la dergelijk# voorkomt. Zouden de joneemi het gevaar niet zien? Tot nu toe is het tel-i ken# goed afgeloopen, maar wij zien daar eerstdaags nog eens een ongeluk gebeuren. ALPHEN AAN DEN RIJN. Alphensche zaadhandel Wij verwij- zon belanghebbenden heden naar de ad vertentie van den Alphenechen Zaanhan- del. Een trottoir In do Enimaiaan. In da Emmalaan werd doze week aangevangen met de werkzaamheden voor den aanleg van eon trottoir aldaar. Daartoe is men begonnen met het afgraven van clen hoo gen grasberm langs den Rijkstraatweg, de plaats, waar het trottoir zal worden aan gelegd. Wij kunnen deze plannen niet 'an ders dan toejuichen, omdat mede in ver band met het drukke auto-verkeer, de vei ligheid van het publiek door deze maatre gel zeer zal gehaat zijn. BOSKOOP. Te water. De laatste dagen wordt er hier door tamelijk*vecl personen een on vrijwillig bad genomen. Dinsdagmiddag door den agent van den Raad van Arbeid, in den Ham; Woensdagmorgen door den boomkweekorsknecht K, door aanvaring nabij do Gouwebrug, en Woer ^gmiddag kwam de vischhandelaar R. i t rijwiel on bagage ook nabij de brug in de Gouwe terecht. Alle kwamen er met den schrik en een nat pak af HAZERSWOUDE. Geboren: Jacoba, d. van F. Boer en J. Griffioen. Saakje Grietje, d. van J. van der Meulen en K. van Beemen. Cornelia K'azina, d. van C. J. Vertegaai en A. M. den Eiggelaar Overleden: Johannes Groen,. 14 m. Cornelia Merbis, echtg. v. Leendert van Veen, 54 j. ZEVENMOVEN. Personalia. De heer H. L. Hulzebos, hoofd der O. L. School alhier, is als zoo danig benoemd te Voorburg. Militie. Op 24 Maart, des voorm te 10.30 uur, zal op het Raadhuis te Alphen de keuring plaats hebben van de militie- plichtigen, lichting 1926. Commissie schoolverzuim. Tot voor zitter van do commissie tot wering van schoolvtrzuim is benoemd de heor M van den Berg, hoofd dor Christ. School alhier en F. J. A. Veltman, hoofd der R.-K. school als gewoon lid. Paardenlijst. De voor dit jaar vast gestelde paardenlijst, volgens hot inkwar- tieringsbesluit, vermeld 49 eigenaren en 136 paarden. Aanbesteding. Bij de door de ge meente Zevenhoven gehouden aanbeste ding voor het vermaken van do straat in het Noordeinde, bonevens het maken van een betonnen walmuur, waren ingekomen 5 biljetten. Er was ingeschreven als volgtt G. Terrechorst,, Nieuwveen f 3300: A. Blijleven, Ter Aar 2480; H. van Wen- gerden, Zevenhoven 2389; J. Schenkel, Noorden i 2350.90; C. van Dijk, Nieuw veen ƒ2349. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund R^GHTZAKEM Op 78 jaar de gevangenis in. Het Gerechtshof te Amsterdam wees ar rest in de zaak tegen den 78-jangen Han- ne de V., die wegens poging tot doodslag tweemaal gepleegd door de Vierde Kamer der Rechtbank tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld was. Do map was op eon zo meravond van het vorig jaar naar de wo ning van zijn vrouw gegaan met het doel haar dood te schieten, maar in plaats daarvan heeft hij op de buren geschoten, die hem wilden tegenhouden. Het Ilof vernietigde het vonnis der rechtbank en veroordeelde hem tot 5 jaar gevangenis straf. SPORT ZWEMMEN Do O. D. Z. in Dresden Na do wede Ir ij den van German ia te Berlijn reisden de zwemsters van de O. D. Z. (Rotterdam) naar Dresden, waar zij Woensdagavond op de wedstrijden van de zwemclub Poseidon uitkwamen Hot hoofdnummer, een estafette over 50, JO en 100 M. werd gewonnen door de Poscidon- zwemsters Ueberschar, Durins en Leh- mann, in 2 min., 53 4/10 sec.; de t:jd der Holandsche zwemsters was 2 min. 54 3/10 sec. Ook het nummer 4 X 50 M. estafette vrije slag werd door Poseidon gewonnen, met 3 M, voorsprong. Het nummer 4 X 50 M wissels'ag-esta^ fette werd een overwinning voor de O. D. Z. :n 2 min. 36 5/10 sec. Op de 100 M. snelzwemmen vrije slag zegevierde mej Baron in 1 min. 17 4/10 sec., met miniem verschil vóór Frl. Leh man (Poseidon). De waterpoio-wedstrijd, die tot 2 maal 5 minuten beperkt werd, werd mot 30 door do Hollandscbe zwemsters gewon nen. Do doelpunten werden alle gescoord door Mej. Baron. Een'ge door do Holandsche dames uit gevoerde demonstraties schoon springen: oogstten veel succes. SCHAKEN. Interacademiale wedstrijd. Wosendagavond werd te Leiden een in teracademiale schaakwedstrijd mi «1 tusschen do Leidsche Studenten Scnrmk* vereeniging Murphy en do Delflschc SIuh denten. Schaakclug. De uitslag luidt 5

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3