Vierde Blad Vrijdag 20 Maart 1925 BONENLAND A. C. A. Van Vuuren. 10 „De Tijd" van gisteravond lezen gorge» herdenkt de heer A. G. A. van Vauren, lid van de Tweede Kamer, zijn ,4gsten geboortedag. Ofschoon de ju- 'ilaris in zijn bescheiden levensopvatting dag ver van alle persoonlijk eerbe- wil doorbrengen, zal hij toch niet tarnen verhinderen, dat den uitstekenden ^vertegenwoordiger door vrienden en meerders uit de vele kringen, waarin liij .Jj zoo actief heeft bewogen, de hulde bun hoogachting wordt gebracht, ant de hoedanigheden als de verdien en van den heer Van Vuuren zijn veel- .iülig. Sedert twee decennia neemt hij het dmaatschap van de Tweede Kamer waar een wijze, waarover door zijn mede- ^eu en kiezers herhaaldelijk hooge lof is ."{gesproken. Zijn scherpzinnig oordeel en ..iVame adviezen, steeds zorgvuldig i.ferwoeen, worden door zijn collega's ,g[ bijzonder aangeslagen en hebben al ió menie debat, vooral over financieels 1 1 bepaalde fhilitaire, liw »ri iig rWPrT1 jcciaio en luaisuuB /.aivöii u*-v ivht-en de goede wending gebracht. Mede l> voorzatter der Legercommissie, der Cmmiesie van Toezicht op de Landsdruk- jgjj, lid van het Algemeen College van [«richt voor Rijkstucht, de Algemeene iencomir»issie eiiz. heeft hii een rijken i&t van dienst. Ook de stad zijner ba nning heeft van zijn talenten ruim ge- rofileerd, daar hij jarenlang door den lad der Residentie, van welken hij nog met het wethouderschap werd ver tui, tot hii dit onder leedwezen van alle jiilijen vrijwillig neerlegde. Indien wij in dankbare stemming den wiewerker een nog jaren lange schrij- ÜS ntsvmHitbaarbeid toewensehen. dan rich- wü onze eerbiedige felicitaties in het r tot don President-Commissaris N. V. Dagblad en Drukkerij „De Een unicum? Telen zijn van oordeel, dat 3e verwer- ig van een wetsontwerp door de Tweede dj iamer met algemeen^ stemmen fV»n*1s a)( m dagen is geschied met dat betref- la de een ambtswoning voor den Minister d Bnitenlandsehe Zaken) een unicum is onze narlementaire geschiedenis. fótelRV is dit zoo, doch er is één geval „te wi'Ven van vriiwel geliiken aard. In de zitting der Tweede Kamer van 20 ^M^mW 1839 n.l. is het wetsontwerp tot asfelh'ng van schuld ten plaste der srceoscho bezittingen" verwornen met 39 ramen tegen 12 stemmen, zoodat Z. M biedig- verzocht zou worden het wets- taern ir> rodere overweging te nemen, stemde o. a. de toenmalige Minister Financiën, de heer Beelaerts van Jand ils rensecpientie van dit besluit werd, na ai? debat, het wetsontwerp tot vaststel- jtI Jig der hegrooting van uitgavpn vonr 1840 ^ïirornen met 50 tegen 1 stem. die van heer Beelaerts vanBlokland, als inister van Financiën voorsteller van het 'iwpm en die tevens lid der Kamer was. werd Z. M. eerbiedig verzocht, ontwerp in nadere overweging te D De heer Beelaerts van Blokland ver- bril» daarna nog, voor het toen ontstane êral door Z. M. gemachtigd te zijn tot in- ;b'ng van het wetsontwern tot vaststel- der middelen voor 1840 en van het berp tot aanvulling dier middelen. „Tijd." Pe nieuwe belastingen. Vóór de verkiezingen. Volgens het „Hbldheeft Minister dijn de Commisie van Rapporteurs over WerMobelasting en de daarmee samen- incende ortwerpen met aandrang ver- At zoo mogelijk nog vóór het Passeli jk *3 haar Voorloopig Verslag te willen 'crengen. De Minister zou gaarne deze ontwerpen dat over de Forensenbelasting, vóór de verkiezingen behandeld wil- rien. Uit het Bouwbedrijf. De onderhandelingen. D® hoofdbesturen der arbeidersorgani- in het bouwbedrijf hebben 18 Maart ^-Utrecht gecombineerd vergaderd, ten ['''Jade den toestand in 't bouwbedrijf onder togen te zien. 'ij de besprekingen bleek, dat alle orga- aties het besluit hadden genomen op de •ere voorstellen der patroonsorganisa- lV'r" s niet in te gaan. Algemeen was men W a meening, dat uit de huidige situatie mij tote moeilijkheden zouden kunnen ont- fan, doch dat de verantwoordelijkheid «van op de patroons ligt jknige kleine conflicten zijn reeds uit- woken en het is te voorzien, dat deze W spoedig zullen uitbreiden. Uvereengekomen werd zeer spoedig fn iü? ^killende plaatsen gecombineerdê be- Jwvergaderingen te houden, ten einde yt het oog te zien, wat verder zal moe- warJ'^ gedaan. In deze vergaderingen 1U *wden overwogen door plaatselijke jjz;j 'tlleele acties tot overeenkomsten, die -•' voor de werknemers bevredigend zijn, Stemplicht zonder sanctie. Memorie van Antwoord, aar stemplicht met doeltreffende sauc- en onzunt niet mogelijk is gebleken, li® j reseering in de memorie van lor» iaan Tweede Kamer nopens de ratelde wijziging van do Kieswet, dal alles pleit voor haar voorstel lot afschaf fing van de sanctie. Wie een hooger gebod dan dat der wet erkent, kan het eerste gehoorzamen, zon der met den strafrechter in aanraking te komen. De principieele bedenkingen tegen den stemplicht komen hiermee te vervallen Intusschen blijft de plicht zelf in de wet voorgeschreven. Ieder dus die er prijs op stelt zich aan de wet te houden, zal, ook al mocht hij overigens weinig geneigd zijn zich naar het stembureau te begeven, zijn plicht vervullen. Het is zelfs niet te ver wachten, dat de bestaande toestand betee- kenisvolle verandering zal ondergaan. De Zomertijd. De Algemeene R.-K. Werkgeversvereeni- ging heeft een adres aan de Eerste Kamer gezonden, waarin de hoop wordt uitge- sprok.n, dat voor werkgevers en arbeiders in nijverheid, handel en industTie de eco nomische, hygiënische en ideëele voordce len van den Zomertijd behouden zullen blijven. STADSNIEUWS JUBILEUM DR. VAN DER SLUIJS. Overgroots belangstelling. Zooals reeds gemeld, begon gistermid dag te half vier de receptie, die dr. J. G. van der Sluys in Huize Bruins hield, ter gelegenheid van zijn vijftig-jarig dokters jubileum. Omstreeks vier uur liep het er eenvou dig storm van belangstelende bezoekers, w.o. we o.m. opmerkten tal van hoog leeraren, onder wie de rector magnificus, prof. mr. A. J. Blok, de burgemeester van Leidon, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, wethouder Reimeringer, tal van doktoren en vele patiënten en oud-patiënten. Nadat reeds velen den jubilaris en zijn echtgenoote op hartelijke wijze hadden ge- lukgewenscht, nam te ruim vier uur prof. H. Kamerlingh Onnes, voorzitter van het buldigingscoinité, het woord, waarbij hij op waarlijk voortreffelijke wijze een rede hield, die allen deed zien, op welke wijze zich prof. Kamerlingh Onnes van zijn niet gemakkelijke taak heeft gekweten. Prof. Kamerlingh Onnes sprak als volgt: Hooggeachte Van der Sluys! Wanneer wij U in volle kracht aan de zijde uwer vrouw en evenals zij stralend van geluk, hier uw vrienden op uw feest dag zien ontvangen, kunnen wij haast niet gelooven dat het aantal uwer jaren de 70 reeds met meerdere te boren gaat. En nog minder kunnen wij ons dat voorstel len, wanneer wij u, zooals onlangs nog, in een sneeuwbui voorbij zien fietsen, of wel, wanneer wij u door ausculteeren over fijne bijzonderheden van aandoeningen zien beslissen. Slechts aan heel weinigen is het gegeven, dat hun ware leeftijd ach ter een zoo robuste gezondheid en een zoo groote scherpte der zintuigen verborgen blijft als bij u. Maar voor het bereiken der mijlpalen, die langs den levensweg staan geldt alleen de ware leeftijd. Toen voor u de mijlpaal in zicht kwam, waarbij gij gerechtigd zoudt zijn het nog zoo jeugdig hoofd met een gouden doctorshoed te dekken, kon dit uwe vrienden niet ontgaan. En terwijl het be richt er van, bij uwe patiënten en vrien den van mond tot mond ging, rijpte als vanzelf bij hen het plan om u bij die ge legenheid gemeenschappelijk van hunne gevoelens te doen blijken. Wij kenden uw afkeer van al wat naar eene in 't oog vallende huldiging zou zweemen en hebben daarmede ten volle re kening gehouden door alleen diegenen, die u nader stonden, met onze vertrouwelijke overleggingen in kennis te stellen. Heb ben wij daardoor velen, die zich uit rui mer kring bij ons zouden hebben willen aansluiten, niet bereikt, hiervan zijn wij daarentegen zeker, dat allen, namens wie mij de eer te beurt valt hier het woord te voeren om u hunne dankbaarheid en ge negenheid te vertolken, zich door nauwe handen, vroeger of later geknoopt, als een intieme kring aan u verbonden voelen. Vergun mij dan namens hen allen he den, nu het vijftig jaren geleden is, dat gij op gezag van den rector magnificus der toenmaals nog hoogeschool genoemde Universiteit te Xeiden, uw proefschrift over den bouw van het sinoviaalvlies voor de faculteit der geneeskunde hebt verde digd en den graad van doctor in de ge neeskunde aldaar hebt verworven, u hulde te brengen voor de wijze, waarop gij in de afgeloopen halve eeuw de wetenschap uwer keuze hebt gediend en hare welda dige hulp aan tallooze lijdenden hebt go- bracht. Wil daar nevens onze hartelijke gelukwenschen aanvaarden met het voor recht al dit heerlijke werk te hebben kun nen doen en met de voldoening, die u het terugzien op den afgelegden weg bij dit gouden jubileum schenken mag. Met groote voldoening moogt gij er al aanstonds aan 'terugdenken, dat gij de verwachtingen van uwen promotor, den voortreffelijken Zaayer, onder wien gij twee jaren vóór en vijf jaren na uwe pro motie als prosector hebt gewerkt, zoozeer hebt vervuld dat hij u daarmede bij uw zilveren jubileum in de meest vleiende bewoordingen is komen complimenteeren. Gij hebt van den aanvang af in uwe prak tijk partij weten te trekken van uwe we tenschappelijke voorbereiding. Do rustige, objectieve wijze, waarop gij bij het behan delen van een patiënt de aanwijzingen in verschillende richtingen tegen elkander weet te stellen, het gewicht dat aan ieder er van gehecht moet worden weet te be palen en te controleeren, en onbevooroor deeld deze aanwijzingen tegen elkaar weet af te wegen om tot een juist'oordcel om trent het ziektegeval te geraken, beant woordt geheel aan de methode van het wetenschappelijk onderzoek, die gij u bij uwe studiën hebt eigen gemaakt en ook in uwe dissertatie hij het nagaan van den bouw van het sinoviaalvlies hebt toege past. Uwe grondige kennis der anatomie hebt gij steeds onderhouden. Zelfs leeken on der uwe patiënten worden, wanneer zij u alle anatomische détails, die bij een of an dere aandoening eene rol spelen, zien aan geven, getroffen door de diensten die uwe kennis van de anatomie u nog steeds be wijst. Dat gij dezen tak der geneeskundige wetenschap steeds trouwe liefde zijt blij ven toedragen, hebt gij nog voor eenige jaren getoond door eene voordracht, waar in gij aan de hand van de beschouwingen van den geniaien anatoom Elliot Smith, neergelegd in het boek „Arborial man" van Wood Jones, hebt uiteengezet hoe bij het stijgen in de rij der dieren de hereen- functies geleidelijk toenemen in verband met de ontwikkeling van den vorm der hersenen en de verdeeling der functies over de schors. Aan uwe dissertatie had gij niet minder dan 83 stellingen toegevoegd. Getuigt dit reeds van de uitgebreidheid van het voor uwe studiën gekozen gebied, uwe weetgie righeid deed u buitendien telkens nog aan verwant terrein verkennen. Zoo steldet gij u, om maar één voorbeeld te noemen, toen gij bjj de gramineeën stilstond tot taak deze alle te leeren determineeren. Tot deze veelzijdigheid wordt veel bijgedragen door uwe gave van snel opmerken en uwe be hoefte aan indringend waarnemen. Ik zag die gaven nog niet zoo heel lang geleden onverzwakt bij u in werking, toen een zeldzaam voorkomend parasiteerend mosje door u van verre op een boom werd opge merkt en het beschouwen er van geruimen tijd uwe aandacht spande. Even opmerke lijk als uwe onbegrensde belangstelling voor verschijnselen en feiten en de scherpte, waarmede gij zo waarneemt is de intensiteit, waarmede gij het beeld er van in u opneemt en methodisch in het juiste verband toevoegt aan of vergelijkt met eenig deel van het verbazend omvang rijk geheel van uwe encyclopaedische ken- niB. Deze voor den medicus zoo hoogst waardevolle gaven zijn aan de vruchten van uwe ernstige klinische studiën en aan den intensieven geestesarbeid, dien gij van u zelf bij het obsorveeren van uwe patiën ten vraagt, zeer ten goede gekomen. Daarbij bezit gij de nederigheid, die u, wars van elk vertoon van geleerdheid uw raad steeds in een eenvoudigen onopge- smutten vorm doet geven en waar gij het voor uw patiënt van voordeel acht zelf raad bij anderen doet inwinnen. Men heeft u geduldig naar uitvoerige uiteenzettingen van een homoeopaat zien luisteren, enkel omdat gij meendet er misschien iets in te kunnen hooren, dat voor een uwer patiën ten van belang was. Met groote voldoening kunt gij terugzien op al wat gij, gesteund door uwe kunde, met uwe gaven door uw onbezweken toe wijding aan uwe patiënten voor hen zijt De praktijk, die gij in uw jonge jaren, in den tijd toen gij nog 30 uren achtereen in het touw kont blijven, hebt beheerscht was er een van buitengewoon grooten om vang. Gij zaagt er niet tegen op om. na den nacht hij een kraambed te hebben doorgebracht, als tegen den ochtend de jonge wereldburger er zijn er onder wier kinderen gij reeds weder raad hebt gegeven het levenslicht had aanschouwd uw dagpractijk gewoon weder op te nemen. 'Gij wist voor al wat uw patiënten maar goed kon doen tijd te vinden. Toen een paar dames, die dicht bij elkaar woonden en ge lijktijdig doodziek waren geweest, hun eer ste wandelingetje in de zon zouden doen, wist gij den tijd vrij te maken om hen zelf daarbij te komen begeleiden. Uit alle kringen en standen kwam men uw hulp vragen. Gij praktiseerdet in de gezinnen van verscheidene medische hoogleeraren, zoodat gij wel de lijfarts van de medische faculteit scheen. Een der hoogleeraren liet u naar Vorden bomen toen zijn kind ziek werd, onder de tegenwoordige hoogleeraren is er nog een die u deftig als dokter aan- Bpreekt, terwijl gij hem bij den voornaam noemt. Gij werd ten gevolge van gelukkige genezingen in consult naar de omliggende dorpen geroepen, het welk ons er aan doet denken, dat gij ook tijdens uw verblijf op Java, waar gij uw broeder, met wien u een innige band verbond, zijt gaan opzoeken, tot uitoefening der praktijk werd geroepen en dat dit "er zelfs toe leidde dat gij in de Preanger regentschappen bij een der regen ten eene belangrijke genezing tot stand bracht. Een tijd lang hebt gij do wissel- kroon gedragen van de meest geliefde en gezochte huisarts, van Leiden te ziim Toen de zware influenza-epidemie Lei den bezocht, waart gij het die met de huissleutels gewapend aan het Rapenburg van huis tot huis gingt hulp brengen, waar de geheele gezinnen waren aange tast. Doch niet alleen in de meer gegoede kringen bracht u zooals ik zeide uw prac- tijk. Nu eens kwaamt gij daar, waar het als er hulp bij gelegenheid van een vecht partij werd gevraagd, raadzaam was, zich door een politie-agent te doen vergezellen. Dan weer werd gij met 'n jol naar 'n schuit geroeid om, daar aangekomen een kolen dampvergiftiging der bewoners te consta- teeren en, zelf reeds halfbezwijmd, door het maken van eene opening redding te brengen. Aan uw onverschrokken plichtsvervul ling blijft ook buiten den kring uwer pa tiënten in 't bijzonder de herinnering le vendig door het geval van vlektyphus waar gij, bij den lijder, die geen patiënt van u was, geroepen, terstond hulp ver leend hebt, al werd de besmetting bij het geval zó3 gevreesd, dat patiënten van u, die vernamen, dat gij den lijder bezocht had, u briefjes zonden om vooral niet bij hen te komen. Zeker mag ik, nu ik tracht u het beeld uwer toewijding voor oogen te stellen niet nalaten uwe onbaatzuchtigheid aan te duiden door te vermelden hoe bij het in zenden van eene declaratie voor waarge nomen praktijk door uw waarnemend col lega bij een patiënt, waar gij reeds 30 ja ren practiseerdet, deze niet gehonoreerd werd en toen gij daarover ondervraagd werd bleek, dat gij de eerste drie jaren eene declaratie had gezonden, doch toen die niet tot het gewenschte resultaat leid de, het zenden van eene rekening als eene nuttelooze bijkomstigheid in deze praktijk verder achterwege had gelaten. Als kenschetsend voor de gevallen, waar gij het niet hebt gelaten bij enkel uit zui vere menschenliefdo verleenen van medi sche hulp, maar ddaraan ook naar uw vermogen andere hulp hebt toegevoegd, mag ik verder wel in uwe herinnering te rugroepen, hoe een woonwagenbewo ner, die zich als Spanjaard niet verstaan baar had kunnen maken, maar toch wel tot uitdrukking had weten te brengen, dat zijn gezin medische hulp noodig had, bij u gebracht werd. Gij herinnert u ongetwij feld nog, dat gij toen begrepen had, dat er warm water noodig zou zijn en den wa gen daarom voor uw huis in de Rem- brandtstraat hebt laten rijden, waar gij het gezin met de noodige boterhammen en wijn hebt laten verzorgen, terwijl gij tot de eigenlijke behandeling waart overgegaan. Het zal u nog wel voor den geest staan, hoe de bewoner, na reeds met dankbetui ging afscheid te hebben genomen, op het punt van te vertrekken, nog een oogen- Jdik terugkeerde om met gebaren van ze gen afsmeeking over uw huis op zijne wijze aan zijn dankbaarheid uitdrukking te geven. Vergun mij deze uiting van den armen zwerver als symbool te gebruiken voor do groote dankbaarheid die uwe patiënten u toedragen. Voor velen van hen zijt gij niet alleen een hooggewaardeerd huisarts gebleven. Gij hebt hun ook uwe vriendschap ge schonken. De oudere onder uwe vrienden zouden meenen aan die vriendschap te kort te doen wanneer zij op dezen dag niet her dachten den innigen band, die u aan uw vader, zelf ook geneesheer, bond. Toen gij nog een kind waart, werd gij door hem reeds met als spolletjes gedachte proeven en werkzaamheden in de natuur wetenschap ingeleid. Een spijker werd in zuur tot verdwijnen gebracht, de planten i werden met hun latijnsche namen ge noemd. Gij waart nog geen twaalf jaren toen gij reeds zieken te zien kreegt en ge hoord hebt van ziektebeelden en het stel len van diagnosen. Later Het hij u vertel len, van al het nieuwo, dat gij te Leiden leerdet. Hoog werd dit door hem gewaar deerd. Hij, zijnerzijds leerde u recepteeren, uwe bijzondero kennis van de genees kracht der kruiden en van oudtijds be proefde in vergetelheid geraakte middelen hebt gij voor een groot deel aan hem te danken. Er was een voortdurende gedach tewisseling tusschen u beide. Soms hebt gij om nog den trein vor een bezoek aan huis te halen in het rijtuig, op weg naar het station, uw werkpak tegen een beter verwisseld. Geen week ging zonder brief wisseling voorbij. De gehechtheid aan uw vader strekte zich ook uit tot allen, die met hem in relatie stonden, ja zelfs tot Rustenburg, het plaatsje waar hij werkte en waar gij hem ter ruste hebt gedragen, naast uwe moeder bij het kerkje, waaraan gij ter barer nagedachtenis het orgel had geschonken. Wees er verzekerd van, dat uwe vrienden vervuld zijn met diepen eer bied voor de liefde waarmede gij uw ouders hebt omringd en zich heden met u het beeld van uw vader voor den geest brengen als dengene die u geleerd heeft voor uwe zieken te leven, zooals gij steeds hebt gedaan. Waarde Vriend. Nu wij u heden hulde brengen voor al wat gij daardoor voor ons geweest zijt, zult gij begrijpen, dat wij ook gaarne uw gouden dochter-jubileum door een huldeblijk bij u in aangename herin nering zouden willen houden. Wij hopen dit te mogen doen door mede te werken aan de vervulling van een wensch, die, meenen wij, u zeer ter harte gaat. Toen u eens gevraagd werd, wat gij zoudt willen worden als gij voor de tweede maal uw leven zoudt kunnen kiezen, hebt gij geantwoord, liefst weder medicus, an ders ontdekkingsreiziger. Dat stemt geheel ook overeen, daarmede, dat gij het aan genaam vond u in den zeer laten avond na uw werk te verpoozen met verhalen over ontdekkingsreizigers of met beschriivin gen van vreemde' landen in do Aarde en hare Volken. Dit weten wij echter ook ze ker, dat gij en uwe vrouw zulke reizen nu samen wel naar vreemde landen, maar toch niet naar onherbergzame landen zoudt willen maken. Ja gij zijt reeds ge signaleerd bij het reisbureau Bennett, om informatien in te winnen omtrent een reis volgens een geregeld plan gelijk bijv. naar Noorwegen. Wij op onze beurt zijn op in formatie uitgetogen hoe wij uw beider ontdekkingsreis zouden kunnen vergemak kelijken. Wij meenen daarin geslaagd te zijn door een reisboekje met internationale reiscoupons samen te stellen, uit welke coupons gij zelf die voor de af to leggen trajecten kunt uitkiezen, zoodat zij u zoo wel naar de Noordkaap met hare midder nachtzon als naar de landen aan de oude wereldzee mot hunne verschillende indruk ken en hun herinneringen kunnen brengen. Wij hopen dat gij en uwe vrouw van dit boekje voor 2 reizigers bij uw reis gebruik zult willen maken. In bijgaand allium, door de firma Ed. IJdo keurig uitgevoerd, zult gij do namen vin den van het driehonderdtal patiënten, vrienden en vereerders, die n heden sa men hunne hulde en gelukwenschen ko men aanbieden. Het hoogst artistieke titelblad beeft de bekende sierkunstenaar, de heer H. J. Valk Sr., bij wiens gezin gij practiseert, als uiting van dankbaarheid ter opname in dit album geteekend, waarvoor wij onzer zijds den kunstenaar hartelijk dankbaar zijn. Wij hopen dat gij ook later nog dikwijls in dit album zult bladeren on bij het lezen onzer namen eene vriendelijke gedachte aan ons zult wijden! Nogmaals van harte geluk! Dr. v. d. Sluys verzocht, nadat het ap plaus, dat na de rede van prof. Kamer lingh Onnes volgde, geëindigd was, don spreker zijn welgemeenden dank te willen aanvaarden voor de wijze, waarop hij niet alleen in zoo welsprekende maar ook har telijke taal tot hem had gesproken. UIT DE RADIO WERELD. Wat er vanavond U hoeren is. 5.05 uur Radio-Paris 1780 M. Fragment ten uif „L'Avare" van Molière. 5.20 Brussel 265 M. Concert. 5.20 Hamburg 395 M. Concert. 5.50 Frankfort 470 M. Uitzending van „Carmen." 6.20 h Eiffeltoren 2000 M. Concert. 0.20 München 485 M. Concert. 7 20 w Alle Britsche stations: Tijdsein Big Ben en niouws. 7.25 M Leipzig 400 M. Concert, klas sieke muziek. 7.50 Münster 410 M. Concert uit de Stadthalle. 7.50 Londen 365 M. en Chelmsford 1600 M. Populair Concert: March, „The God of Thunder" (Howgill), Overture „Raymond" (Thomas), Mabel France: „Aunt Maria on Spring Cleaning" Four Eastern Love Songs (Dou glas Grant), Selection, „Primro se" (Gershwin), Dual Entertain ment. „God's Garden". Spoken by A. Comey Grain (Music by Jean Tiller). „Master 'Enery", (Music by Chopin.) „French, I Don 't Think!" (A Telephone Sketch), „Clinka" A Dog Episo de (Jean Tiller.) „Albert and Clara at the Races". „Pigaudon* en „La Chaise Porleurs" (Chaminade). „Aunt Maria Goes Motoring" (humoreske). „Songs of Sun and Shade" (Co- leridge-Tavlor). Three Arabian Dances (Ring), Selection, „The Waltz Dream" (Strauss.) Voortzetting te 10.20 uur: One- step, „Amour Shimmy-ques" (Bozi), „The World in Anecdo te No. 11, The Fighting Forces" Bourrée and Gigue (Edward German.) 7.50 if Birmingham 475 M. Mainly Musical Comedy. 7.50 Bournemouth 385 M. Revue and Entertainers. 7 50 Cardiff 350 M. Women's Night. -7.50 Manchester 375 M. An Evening of Variety. 7.50 Newcastle 400 M. Debat over Tynesid© dialect, waarna con cert. 7.50 M Berlijn 500 M. Populair Con cert. 8.10 H Hilversum 1090 M. Voordracht avond door Louis Landry, Deo Haag. Daarna concert door den Hawaiian Band .Jnsnh'nde". 8.35 Brussel 265 M Concert 0.05 Radio-Paris 1780 M. Fragmen ten uit Adams Opera ,,Le Char let." Dc draadlooze omroep. Uit Londen wordt geseind: Vertegen woordigers van do voornaamste broad casting-stations in Oroot-Briffannü*, "Frankrijk, Duitsohland, Ttab'e en Neder land hielden Woensdag een informeels en niet officieels hijoenlcomst te Londen. De conferentie was bijeen geroepen door de „British Brnadenstin" Company" Haar doel ia de mo^el (ikheid te bespreken van het vermüden van overmatig© storing tna- schen verschillende Europppsehe stations, welke ongeveer gelijk© golflengte gebrui ken De Radtvac-'amn. Wij ontvingen van het electro-toelwisch bureau J. W .Hartmann, Korte Diefsteeg hoek Langebmg, bovengenoemde lamp ter henroeving. De lamp is fabrikaat van de N.V Metaaldraadlampenfabriek „Hol land" te Utrecht en hoewel ze niet behoort tot de zwakgloeiende z.g. „Dull Emitters", b ze toch in staat reeds bij zwakko belas-* ting een goede emissie, een gemakkelijk genereeren en een rustig werken te verze keren èn als detector èn als versterker voor hoog- en laag frequent. De gloei-* drnadspanning bedraagt 3 Volt, 04 Amp. niet 40100 Volt annde-spqnning. Ook als kracht-versterker of laatst© lamn is de „Radivac" te gebruiken. Wanneer men de gloeldraadspanning verhoogt tot 4 Volt, waarbij de stroom- sterkto stijgt tot 0.5 Amp. en men neemt circa 150 Volt anode-spanning, dan ver krijgt men een emissie welke voor eiken luidspreker meer dan voldoende is en waarbij men zuiver geluid verkrijgt. Hier door wordt do normaio levensduur in het geheel niet beïnvloed, daar van overbelas ting van de lamp nog geen sprako is. Daar zij ook het uitwendige der lamp good verzorgd hebben, gelooft de firma, dat, gezien den lagen prijs, deze lamn zeer zeker een goed afzetgebied zal vinden Wij hebben op ons toestel do lamp ge> probeord en hebbon er een schitterend ge luid uit weton te halen, zoodat wij kunnen verzekeren, dat de Radivac ondor zijn vele concurrenten geen slecht figuur zal ma ken. J. W. HARTMAN DIEFSTEEG 10381 Spr. zeid©, dat men het werk van den modieus als genoegzaam bekend mag be schouwen. Men weet hoe moeilijk zijn taak ls om haar richtig uit te voeren. Er wordt zooveel van den medicus gevraagd als Intellectucele gaven., gaven van het hart, een krachtig lichamelijk gestel, enz. Spr. zeide steeds getracht te hebben van de hem geschonken gaven gebruik te maken, m&ar hij weet, dat hij in vel© dingen is tekort gekomen.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 11