Qkrzoti Advertentiën. 9ü *4w6>spi®tó volgens waarnemingen verricht in den morgen van 17 Maart 1925, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste Barometerst,: 776.2 Scilly. Laagste Barometerst.: 740.7 Isafjord. Verwachting tol den avond van 18 Maart: Zwakke tot matige, later wellicht toe nemende Noordelijke tot Westelijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig ot geen neerslag, aanvankelijk kouder, later iets jachter. Barometerstand. r De stand van hedenmiddag 8 uur is aan gegeven door den grooten wijzer. Het dun ne lijntje beduidt den stand van gister middag 3 uur. I LUCHTTEMPERATUUR. j Hedenmiddag 3 uur: 7.2 gr. G. L!CMT np VOOR FIETSERS e. a. Van Dinsdagavond 6.35 uur tot Woens dagmorgen 5.39 uur. moeilijk is geworden na het gehoorde zijn stem voor het prae-advies uit te brengen en meent dat als adressanten voldoen aan bet voorstel-Verschoor, dit artikel wel eenige wijziging kan ondergaan om geen belemmering te geven aan de uitbreiding. Thans stelt de Voorz. voorMi t praeadvies nog aan te houden en een beslissing uit to stellen. B. en W. zullen schriftelijk adres santen verzoeken of zij genegen zijn to vol doen aan het voorstel-Verschoor. Wordt aldus besloten tot uitstel. (Wordt vervolgd). STADSNIEUWS ST RADBOUDSTICHTING. Een leerstoel aan de Leidsche Universiteit. In het gisteren verschenen Staatsblad no. 54 is opgenomen een Kon. besluit van den 2den Maart 1925, tot aanwijzing, over eenkomstig artikel 70 der Hooger Onder wijswet, van de Sint Radboud-Stichting, gevestigd te Utrecht, als bevoegd om bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit alhier een bijzonde ren leerstoel te vestigen, opdat door den daarvoor te benoemen hoogleeraar onder wijs worde gegeven in de wijsbegeerte van 'den H. Thomas van Aquino (Thomistische wijsbegeerte). R.-K. Dioc. Bond van Melkveehouders. Jaarvergadering. Gisteren heeft de R.-K. Dioc. Bond van Melkveehouders in den Burcht zijn jaar vergadering gehouden. De Voorzitter, de heer Am. J. de Jong, opent de vergadering met den Ghr. groet. In zijn openingswoord wijst hij op den groei van de nog jonge vereeniging, welke niettemin nog veel dieper moet wortelen om tenslotte alle R.-K. Melkveehouders te omvatten. Hij spoort ieder lid aan dit doel te helpen bereiken door propagandist te zijn in eigen onmiddellijke omgeving. Hij beet welkom in het bijzonder de eerw. heeren kap. Simons, adviseur van den Kling Leiden, en kap. Heynen uit Zoe- termeer, die door hun aanwezigheid blijk ven hun belangstelling geven, wat zeer gewaardeerd wordt. Spr. wijst verder op üe vele belangrijke vraagstukken, welke de Bond zal hebben onder oogen te zien, b.a. doelmatige voedering van het vee, meer intensief beheer van het bedrijf, doof controle en boekhouding, bestudeering van bet spoedig te verwachten melkbesluit enz. Deze kwesties en meerdere zijn naast re geling van melkprijzen de aangewezen punten, welke in de naaste toekomst onze aandacht zullen vragen. Daarom vraagt Spreker nogmaals de medewerking van alle melkveehouders in ons Bisdom. De secretaris, de lieer Van Baar, leest de notulen voor, welke ongewijzigd wor den goedgekeurd en geteekend. Daarna brengt hij het jaarverslag uit, dat onder applaus wordt goedgekeurd. Verzocht wordt dit in liet orgaan g,i te drukken, op dat ook de niet-leden bekend worden ge maakt met het werk van den Bond. De Secretaris deelt mede, dat hij een schrijven heeft ontvangen van den Ned. Boeren- en Tuindersbond, inzake een ten departement voorgestelde wijziging in den .uitvoer van vee. De bedoeling van den vcearlsenijkundigen dienst is, dat nu ge vallen van mond- en klauwzeer spora disch zijn, overal de grenzen weer worden opengesteld voor den invoer van Holl. vee, goen gezondheidscertificaten zullen worden Verstrekt voor vee, dat op de markt is ge- bocht, omdat de practijk aanwijst, dat dit juist de broeihaarden zijn voor mond- en klauwzeer. Uit een bericht in den R.-K. Boerenstand blijkt, dat deze maatregel 'eu opzichte van Italië is genomen. De vergadering kan zicb, na een juiste toe lichting van den voorzitter, met deze Maatregelen zeer goed vereenigen, en acht teuige belemmering van handel beter dan b'j eventueel uitbreken van de ziekte voor bet gevaar te komen te staan van alge hele sluiting der grenzen. Daarna word in foohandoling genomen lioJ. gewijzigde Kring-Reglement, wat in concept-vorm den afgevaardigden was toe gezondon. Artikelsrrewijze werd dit^behan- deld. De afgevaardigde van den Kring Haarlem meende eenige practische be zwaren te moeten aanvoeren tegen de re dactie van het artikel betreffende den geest, adviseur. Kap. Simons geeft hierop een zeer duidelijke uiteenzetting van de bedoeling van den inhoud van dit artikel wat in denzelfden vorm in alle statuten van R.-K. vere«nigingen is opgenomen. Ook de alg. Bonds-adviseur, Rector Kok, die juist onder luid applaus ter vergade ring was gekomen, diende spreker hierop van antwoord. Verder wordt het concept ongewijzigd aangenomen. De verlies- en winstrekening wordt goedgekeurd, evenzoo de begrooting over .1925. Over de taxpremie-regeling zijn de mee ningen aanvankelijk verdeeld. Nadat het Bestuur had medegedeeld de gronden, waarop het zich in principe steeds tegen elke taxpremie-regeling verzet, kan de vergadering met deze zienswijze meegaan De praetiik, de aanhoudende voeling met den melkhandel, doet het Bestuur dikwijls een heel andere kijk geven op de dingen dan de gewone leden, die alleen de voor deden van hun eigen bedrijf zien, en de aleemeene lijnen uit het oog verliezen Om redenen van tactfschen aard moet bet Bestuur dikwijls overeenkomsten afslui ten, die minder aangenaam zijn voor de leden. Zoo ook nu weer is het bestuur ge dwongen een gematigde taxpremie te to- lereeren, alhoewel het in principe tegen do huidige toepassing hiervan is. Alsnog wordt onder luid applaus beslo ten aan Mr. van Haastert een schrijven te zenden, waarin hem, namens den R. K Bond van Melkveehouders, dank zal wor den gebracht voor de wijze, waarop liij geijverd h^eft in de Tijdcommissie tot afschaffing van den Zomertijd. Hierna hield de Heer Ganzeboom een inleiding over de melkveehouders en de organisatie Een luid applaus bewees, dat zijn rede had ingeslagen. De Geest. Adviseur spreekt daarna nog een opwekkend wordt tot de vergadering, waarna de voorzitter onder dankzegging aan allen, die aan bet welslagen van deze vergadering hebben medegewerkt, sluit. „Sancfus Augustinus". „De Parad ij stloe k". gedecla meerd door Alph. Laudy Zeer zeker zullen de leden van de R.-K. Studentenvereeniging hier ter stede nog langen tijd in aangename herinnering te rugdenken aan hun gisteravond in „Eigen Huis" gehouden bijeenkomst. Hoorden wij reeds meermalen mannen van naam op deze bijeenkomsten causeeren over zeer belangrijke en niet minder interessante onderwerpen, zoowel op godsdienstig, als op litterair en economisch gebied,de avond van gisteren was ongetwijfeld een zeer schoone. Na opening door den Voorz., jbr. Ruys de Beerenbrouck, verkreeg de heer Alph. Laudy het woord, om na een kort inlei dend woord zijn „Paradijsvloek" te de- clameeren. De ademlooze stilte tijdens en het spontaan applaus na de declamatie, bewezen wel overduidelijk, dat er door de aanwezigen bijzonder genoten was. Na behandeling der agenda, werd de bijeenkomst gesloten. Dr. J. Bruining. Dr. J. Bruining heeft gisteren onder zeer vele blijken van hoogachting, vriend schap en dankbare erkentelijkheid den dag herdacht waarop hij voor vijf en twintig jaar het arts-diploma verwierf. Na eenigen tijd als assistent resp. van prof. Rozenstein en prof. Nolen werkzaam ge weest te zijn, heeft hij zich hier ter stede als intervist gevestigd. En dr. Bruining geniet in Leiden en omgeving de reputa tie van een hoogst bekwaam geneesheer, die zijn taak met even groote kennis als toewijding vervult, tot heil van zeer velen. Te Rotterdam zijn voor het diploma ste- nografie-Groote ~(130 lettergrepen per mi nuut) geslaagd de dames C. Teske, M. Th. Volkert, F. Driessen en B. Raaphorst, allen alhier. Op de bijeenkomst van „Geloof en We tenschap" hedenavond spreekt de Zeer- eerw. heer pastoor Brune uit Maas tricht over het gisteren meegedeelde onderwerp. Pastoor Brune is een der sprekers op de algemeene vergaderingen van den a.s. Algemeene Katholiekendag. Vanmiddag is de eerste vergadering ge houden van het Leidsch Studentencorps onder het nieuw collegum. In deze verga dering, die plaats had in het groot-audito rium der Universiteit, heeft de nieuwe praeses, de heer G. C. D. van Harden- broeck, een rede gehouden. De rede bevatte geen opmerkenswaardi ge gedachten of nieuwe gezichtspunten: een ophemeling van het studentencorps èn van den groentijd. Vanavond houdt de R.-K. Muziekver. „Perosi" een propagandavergadering in het St.-Pancratiuspatronaat. Wij herinne ren er alle belangstellenden aan. Twee kwajongens H. F. en J. B. hebben bij A. B in de Bankastraat, een branden de cigaret in een kuip met waschgoed ge worpen, waardoor voor f 15 schade is aangericht. Door W. F. v. W., die onder den invloed van sterken drank verkeerde, is bij zekeren O. in de Groenesteeg een ruit en een spi- raalmatr^s vernield. M. B. uit de Lange Paradijssteeg heeft aangifte gedaan, dat door H. O. een glas ruit van zijn woning ter waarde van f8 is vernield. Üj_i Aangebonden is de nachtverblijf? G. A. B gedomicilieerd te A'dam, d e nog een hechtenis van 13 dagen heeft te ondqjr- gaan. De wethouder van onderwijs zal Woens dag geen spreekbeurt houden. Wij verwijzen naar advertentie in dit blad, betreffende het afhalen van kaarten voor den Stillen Omgang. Bij de heden door den heer architect W. Fontein alhier in het gebouw „Patrimo nium", Hooglandsche Kerkgracbt 48, ge houden aanbesteding van „het afbrgken van het perceel Kaiserstraat 32 te Leiden enliet bouwen van een garage met boven woning aldaar" waren ingekomen 12 in schrijvingen, t. w van: A. Hafteveld 10800; W. Oudshoorn Zn. 9800; G. W. Proper, Oegstgeest 9782; M. de Tombe Jzn. 9450; W. van Dijk 8860; W. H. Haak Co. 8850; P. L. Neuteboom 8835; H. K. Dee, Voor schoten 8245; H. Korswagen Zn. 8242; J. H. de Later en P. H. Meijers 7756; D. Kloots en J. Dusoswa 7650 en Tb G. Bartels f 7587. Zooverre geen deze Leiden. vermeld is MUZIEK. v i'; Haarlemsch Orkest. Telkens weer, als 't Haarlemsch orkest hier komt concerteeren, wordt een nieuw, bijna altijd geheel van 't voorgaande ver schillend programma uitgevoerd. Het uit gebreide repertoire van dit nog zoo jonge orkest wijst op de buitengewone werk kracht van den dirigent en zijn ensemble.' 't Programma vermeldde ditmaal muziek van von Gluck, Mozart, Beethoven, Boro- dine en S belius. In 1772 begon G.'uck te werken aan zijn opera „Iphigen'e in Aulis". Toen de opera 1774 voor 't eerst te Parijs werd gegeven stond men er zeer gereserveerd tegenover, omdat de compon'st, die al veel in de opera-compositie veranderd had, in de ouverture eveneens iets nieuws gaf, méér dan in zijn voorgaande werken. Hij vond en gaf h'eraan ook uiting, dat de ouverture den aanschouwer had in le leiden in het geen zij zouden te zien krijgen, wilde de handeling voorbereiden, stemming wekken en de hoofdgedachte du delijk maken. Gluck toonde dit zelf aan, en Richard Wagner heeft er nogmaals de beteekenis van aangewezen. De ouverture gaat bij Giuck onmiddellijk in de le acte der opera over. Om afzonderlijk gespeeld te kunnen worden heeft Richard Wagner haar voor- z'en van een passend slot. De dirigent, die een juist begrip heeft van stijl, slaagde uitmuntend in de vertol king van de muziek van dezen hervormer. Mozart's „Bos dur Symphonie no. 33" volgde. Er is geen tweede natuur onder de componisten als die van Mozart. De stem van zijn lachende gouden muziek lokt on weerstaanbaar. Zijn esprit, zijn allegTO- adagio, zijn lyriek, zijn bijna Italiaansche zangrijkheid, zijn thematiek doen hem een blijvende persoonlijkheid zijn onder de grooten. Dirigent Gerharz kent de Mozarl- geest en heeft deze Symphonie lofwaardig uitgevoerd. Zijn ensemble heeft hij uit muntend gedisciplineerd. Het samenspel is goed verzorgd, de klank is beschaafd en de verhouding der groepen instrumenten is goed, hetgeen bij Mozarts muziek bijzon der tot zijn recht kwam. Er komt i erbij heel veel op de strijkinstrument^.! aan; een paar hoorns- en een paar hout-instru menten doen het overige. Naast een streng rhytmisch en technisch geacheveerd en semble bleef de poëzie niet uit. Na een inleidend woord van den diri gent waarom wordt een dergelijke toe- liohting niet meermalen op deze avonden gegeven? ving 't Adagio uit „die Ge schopte des Prometheus" aan, een compo sitie uit Beelhovens eersten tijd, een werk waarin Beethoven zijn eerste scliTede zette op 't gebied van de dramatische kunst. De namen van de solisten die 't obligaat harp, violoncel, fluit, clarinet en fagot speelden, zijn niet vermeld. Met de solisten van 't Haarlemsch orkest werd met genoegen kennis gemaakt, 't Meest op den voor grond tredend is de violoncel-partij, die door den cellist Schuyer met veel poëzie werd voorgedragen. Na de pauze voigde Suite d'orchestre du ballet do 1'Opera „Prince Igor" van Boro din. Er ligt in deze muziek een kern van nationaliteit, een ongekunstelde en sterk sprekende melodische karakteristiek, bij zonder uitkomend in 't eerste en laatste deel. Men weet, dat Borodin's vrienden dit werk bij zijn dood hebben afgemaakt. De dirigent die veel van dit werk schijnt te houden, gaf zich geheel. Met „Finlandia"- Tondichtung van den Fin Sibelius, werd dit goed geslaagd concert geëindigd. Merk waardig is 't hoe de landaard van dezen componist de mede-opbouwer der Fin- sche toonkunst zich ook hier verraadt, de folklore aan 't woord komt, even lich tend doorbreekt door de troostelooze wee moed, die deze muziek verdonkert. De diri gent heeft stemming gewekt bij de toe hoorders en bij zijn orkest, er was groote toewijding dnder de leden, er word met élan gespeeld. Er wordt met grooten ijver gewerkt aan Leidens opvoeding wat be treft de kennismaking met de orkestlittera tuur. Laat men dankbaar hiervoor zijn, te lang waren wij misdeeld. Met veel toejui chingen werden orkest en dirigent be dankt. J. K. T-7f - TOONEEL. SI. Üoarne (Jeanne d'Arc). N.V. Vereenigd Tooneel. Onze bonding tenopzicht van het tooneel tijdens de Vasten is'bekend. Wanneer wij ditmaal een verslag geven van een tooncel- uitvoering, doen wij dat om onze lezers niet onkundig te laten van een opvoering, die met reden genoemd wordt „h e t eve nement van het seizoen". Dit stuk van den Engelschen schrijver Bernard Shaw heeft een geweldigen opgang gemaakt, in bin nen- en buitenland. Omdat het spel bedoelt een uitbeelding te zijn van een Katholieke heiligen-figuur trekt het vanzelfsprekend de aandacht vooral van Katnolipken. Wat nog geenszins zeggen wil, dat het ook de waardeering der Katholieken heeft. Ber nard Shaw is niet Katholiek en is geen Fransohman; het zou dus wel een wonder zijn, als hij een gave u tbeelding vermocht to geven van een Katholieke Fransche hei lige. Het is trouwens zeer moeilijk z:ch in te leven in den geest der Middeleeuwen, vooral wanneer het erop aankomt de men taliteit to beleven der Katholieke Kerk in dien tijd. Maar van alle modernen zijn de Katholieken, als voortzetters der Middel- eeuwsche trad tie, op de eerste plaats be voegd, den kerkelijken geest der Middel eeuwen aan te voelen. Welnu, wij hadden gisteravond zeer sterk den indruk, dat de sfeer, welke Ber nard Shaw in zijn spel heeft geschapen, absoluut niet de sfeer is der Katholieke M'ddeleeuwen. En voorzoover wij hebben kunnen nagaan, zijn andere Katholieke re censenten van het zelfde gevoelen. Zelfs al zou Bernard Shaw ieder gezegde, welke hij zijn figuren in den mond legt, kunnen verantwoorden met een verwijzing naar M;ddeleeuwsche geschriften ook in dien tdjd is veel gezegd en geschreven wat niet door den beugel kon dan nog durven wij volhouden, dat door het bijeen groe peer en van deze gezegden de Middeleeuwen onjuist worden getypeerd. Dit over het stuk in 't algemeen. Ook over de figuur van Jeanne d'Arc zou me nige opmerking te maken zijn. Volstaan wij met te zeggen, dat het Shaw niet gelukt is een heiligenfiguur te maken, die beantwoordt aan onze opvattingen. Shaw is een geestige satyricus, maar den sfeer van het heilige, van het bovennatuur lijke weet hij niet te benaderen. D:t is zoo duidelijk, dat zelfs Henri Borel in het libe rale „Vaderland" daarop indertijd heeft gewezen. Nel Slants, die den titelrol vervulde, had dan ook wel een zeer moeilijke, om niet te zeggen hopelooze taak. Slechts het vrij moedige, een:gszins jongensachtige van deze figuur w-'st zij tot z'n recht te doen komen. Hoe zij den lamlendigen Dauphin welke rol zeer goed door Herman Klop pers werd weergegeven zoo opeens een beetje fut 'instortte, was voor ons heele- maal niet overtuigend. Doch de schuld ligt bij den schrijver. Ook van de kerkelijke rechtbank, die Jeanne veroordeelde tot den brandstapel, maakte Shaw een caricatuur. Het is in derdaad een caricatuur geweest, maar niet aldus. Het was een leelijk politiek spel en daarop heeft Shaw wel eenigsz'ns, maar lang niet genoeg den nadruk gelegd.- Wij zouden op vele andere dingen willen wijzen, maar loopen anders gevaar den indruk te wekken alsof er in dit spel niets moois te vinden zou zijn. En dat is niet waar. Doch onze appreciatie van het schoone werd zeer bemoeilijkt door onze ergernis over hetgeen wij als onjuist moesten aanmerken. Het spel van verscheidene spelers was ontegenzeggelijk heel mooi. Behalve de reeds genoemden, moeten wij nog vermel den: van Dalsum, die van den inquisiteur een nobele figuur maakte, zooals ook Paul Huf het deed van den. bisschop van Beau- vals. Ook de sluwe graaf van Warwick werd uitstekend getypeerd door Dirk Ver beek. Het lange stuk de opvoering duurde van half aoht tot over half twaalf werd door het zeer talrijke publiek met gespan* nen aandacht gevolgd en aan het s'ot had den de spelers een langdurige ovatie in ontvangst te nemen. Nel Stants kreeg bloemen. TELEGRAMMEN (VAN ONZEN DRAADLOOZEN 0IËNS7). Een groole brand in Portugal. BERLIJN, 17 Maart. (V. D.) In Oporto zijn 300 visscherswoningen afge brand. Honderden personen zijn hierdoor dakloos geworden. De overstroomingen in Zuid-Afrlka. DURBAN, 17 Maart. (V. D.) De mail- trein van Johannesburg, die 24 uur werd opgehouden te Ladysmith als gevolg van de hevige overstroomingen, vervoerde een hoeveelheid goud, ter waarde van 4 mil- lioen pond, welke bestemd was voor Indië. Onder zware bewaking is de trein gister avond te Durban aangekomen. De over stroomingen zijn in hevigheid afgenomen. Gevreesd wordt echter, dat de katoenoogst in Zoelooland ernstige schade heeft ge leden. Hevige sneeuwval in Hongarije. BOEDAPEST, 17 Maart. (V.D.) In Boe dapest en in een groot gedeelte van Hon garije heeft het gister en heden hevig ge sneeuwd, zooals het tot nu toe in dit jaar getijde weinig is voorgekomen. Voor den landbouw is deze sneeuwval zeer gunstig. MARKTBERICHTEN. LEIDEN, 17 Maart. Veiling. Spinazie f 20—27, Spruiten f 25—45: Lof f 15—25; Dunsel f 62—6J>, Uien i 12.50—15.50 per 100 Kg. Groenekool f 3.505.Roode- kool f 1014, Sovoijekool f 1215, Stelen f 2.504.Selderie f 3.505.Prei f 2.50—4.—, per 100. Vette Varkensmarkt. Aangevoerd 434 styles. 400 Vette Varkens 7376 cents en 34 Licht soort 7072 cents per Kg. levend gewicht. Handel matig. BODEGRAVEN, 17 Maart. Kaas. Aan gevoerd 113 wagens. Met Rijksmerk 1ste soort f 6672.50, idem 2e soort f 5864; zonder Rijksmerk f 5461. Handel flauw. ROTTERDAM, 17 Maart. Veemarkt. Aangevoerd: 237 Paarden, 8 Veulens. 1472 Magere Runderen, 660 Votte Runderen, 151 Vette Kalveren, 1986 Nuchtere Kalve ren, 60 Graskalveren, 50 Schapen- en Lam meren, 27 Varkens, 270 Biggen, 10 Bok ken. Per half kg.: Koeien 37^—47^50 573460 cents; Ossen 4852345634 ets.; Stieren 424650 cents; Vette Kalveren 708595973* cents. Por stuk: Melk koeien f 310400520; Kalfkoeien f 350 500; Stieren f 130490; Pinken f 150— 200; Graskalveren f 80100, Vaarzen f 190—275: Werkpaarden f 250—450; Slaohtnaarden f 100220; Veulens f 80— 150; Hitten f 140—300: Biggen f 9—16, Overloopors f 1835, Fokkalveren f 20 30, Slacbtkalveren f 916, Biggen per week f 1 752. Wisselnoteerlngen (Amsterdam). Berlijn 59."5 Londen 11.97 New-York a 2.50i/g Pariis 12.94 Brussel 12.66Va zürich 4825 Rome 19.20 Oslo c 38.C5 Kopenhagen ..«is 45.50 Stockholm 07.40 Weenen 0.00351/* Praag 7.421/., MadridS5.52i/2 BEURSOVERZICHT. Het voornaamste kenmerk was' heden een groot gebrek aan orders. Kleine om zetten hadden plaats in Kon. die tegen de vorige slotprijzen ingezet, langzaam naar boven liepen. Gec. ook iels hooger. Rub bers vast gestemd. Suikers in hoofdzaak omstreeks de laagste koersen van gister. De fluctuaties gedurende het beursvcrloop hadden weinig te bcteekenen. Tabakken lusteloos. Het gemiddelde koerspeil onder ging zeer weinig verandering, maar reeds kort na de opening werd een bencden- waart8chc koersrichting gevolgd. Scheepv. uiterst kalm. Van de Nederl. Industricelen verkeerden de gewone aand. Jurgens iets in reactie. Prolongatie 2# pet. DENKT .saa Leiden - Haarlemmerstraat 143 llP Tweed Fantasie Impermeable De nieuwe mode, voor Tailor-mantels, 140centi meter breed Gegarandeerd Waterdicht De afdeling „Ullstein" Knippatronen ia geopend Kinder- en Dameskleeding

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 7