Jaargang. DINSDAG 17 MAART 1925 No. 4895 ■ONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Veiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. if,, Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal. J per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver ier tegen betaMng van 50 ct. per kwartaal, bij voor loog. Afzonderlijke nmnjners 5 ct., met Geïllustreerd F 19 C-t. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen i. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT, ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gowone adverlentlon 3O cent per regelt Voor Ir gezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van he^ tarief berekend. s Kleine advertonilön, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. I nummer bestaat icit twee M* C Zij, die zich met I April a.s. Pe Leidsche Courant" wenschen abonneeren, ontvangen tot dien de courant gratis, lier het politiek advies. Gelderlander" worden de moei den besproken, waartoe de aanwij zer candidaten in verband met de van bet Adviserend College aanlei- heeft gegeven en die vooral voort ijen uit de bepaling van liet Kiesre- pt, welke het onmogelijk maakt voor porganiseerde kiesgerechtigden, die Jpril a.s. over de definitieve candida- jj zullen stemmen, om in de volgorde jeadviseerde candidaten verandering aigen (anders dan door tusschen- ing van niet-geadviseerde), schrijver van het hierbedocldo artikel ;l Nijmeegsche orgaan is waar'schijn- belfde als een der leden van de lissie, die het Kiesreglement heeft jesteld. Deze ziet dus ook zelf in, dat [paling in dat reglement, waardoor rolgorde der geadviseerde candidaten ferandering kan worden gebracht, zeer gelukkige is al geven wij toe, et iu den opzet van het geheele ment moeielijk anders bepaald had worden. Gelderlander" wijst er dan op, dat kiesvereenigingen vail den kieskring rland, waaronder die der grootste Arnhem en Nijmegen, de heer Van rgen in 'het geheel niet is gesteld, van de 60 andere kiesvereenigingen, Van Wijnbergen wel hebben rezen, verscheidene zijn, welke hem hebben gegeven achter den heer baik. Gelderlander" acht het in deze om- jbeden geen benijdenswaardige taak zot Adviseerend College, om te ad- na voor Gelderland, waar i# het ver- do heer Van Wijnbergen nummer de candidatenlijst heeft gestaan, blad doet twee mogelijkheden aan ad, waardoor hot Adviseerend Col- _fiie moeilijkheid zou kunnen ontwij- eerste mogelijkheid: „Men geeft advies, -en dan laat men de beslis- teel en al over aan de kiesvoreeni- cmdat men. den heer v. W. niet meer als Kamerlid wenschte, maar uit redenen van ontevredenheid over den heer v. W. als Bondsvoorzitter; de „Geld." be weerde zelfs positief, dat men óók in Nij megen den lieer v. W. als Kamerlid wenschte te behouden! Nu rijst de vraag: zouden misschien ook niet de andere 17 kiesv. in Gelderland op zulk een niet beel erg logischen! grofid hebben beslo ten, den heer v. W. maar niet te candi- deeren! Zoo dit mag worden verondersteld, is voor het Adviseerend College de moei lijkheid, gelegen in het niet-candideeren van den heer v. W. door 18 Kiesver. ge heel en al van de baan. Dat spreekt van zelf. Dan blijven alleen nog over die Kiesver., welke den heer Van Wijnbergen wel heb ben gesteld, maar achter den heer v. Schaik Deze Kiesver. geven o.i. aan het Advisee rend College zéker geen moeilijkheid. Zij willen toch o.i. ongetwijfeld den lieer Van Wijnbergen als Kamerlid behouden, want dit moge o.i. wel als zeker worden aange nomen, dat als de heer v. Schaik zou wor den geadviseerd als no. 1, de heer v. W. als no. 2, beiden voor de definitieve lijst als 1 en 2 en heiden ook voor de Kamer zouden worden 'gekozen. En nu dienen we dezen Kiesver. er van te doordringen en de pers-heeft in deze ook haar taak! dat liet Adviseerend Collego geen schoolmees ter is, die den Kamerleden als schooljoiv- gens om de vier of drie jaar opnieuw rang nummers geeft naar gelang van betoonde vlijt en goed gedrag. Het Adviseerend College kan een zit tend Kamerlid niet weer opnieuw candi- deeren. Het Adviseerend College kan vóór een zittend Kamerlid een anderen nieuwen candidaat plaatsen. Maar het Adviseerend College kan, naar ons inzicht, niet twee zittende leden weer opnieuw voor een zekere plaats op de lijst als candidaat adviseeren, doch verandering brengen in hun volgorde, louter en alleen als bewijs van laten we zeggen: een gradueel verschil, dat er gekomen is in de waardeering hetzij bij het Adviseerend Goll. zelf hetzij in de volks gunst, waarmee het Adviseerend College rekening wil houden. Dat is o.i. beneden de waardigheid zoowel van alviseur als van geadviseerden. Wij zijn nog al uitvoerig ingegaan op deze kwestie voor hen, die belangstellen in de taak, die het Adviseerend College a.s. Vrijdag en Zaterdag zal hebben uit te voe ren, en belangstellen in de eerste proeve met het nieuwe kiesreglement. BUITEKLftKO Duitschland. Het antwoord van den Volkenbcndsraad. Gunsti ge indruk te Berlijn. Het antwoord van den Volkenbondsraad op de Duitsche nota heeft in regecrings- kringen te Berlijn over het algemeen een gunstigen indruk gemaakt. - Ook in de kringen, welke zich tot dus ver gereserveerd hebben gehouden, kan men niet ontkennen, dat uit het memo randum van den raad de oprechte wensch spreekt, Duitschland op faire voorwaarden tot den Volkenbond te doen toetreden. Do slotzin waarin do wensch wordt uitge sproken, dat Duitschland aan den arbeid van den Volkenbond moge deelnemen, en op deze wijze voor do organisatie van den vrede do rol moge vervullen, die in over eenstemming ia met zijn positie in de we reld, bevat een zoo ondubbelzinnige en te vens zoo dringende uitnoodiging dat er geen twijfel kan bestaan over dc bereid willigheid in toonaangevende Volken- bondskringen, om met Duitschland tot overeenstemming lo geraken over de nog niet geheel opgehelderde detailkwesties. Frankrijk. De conferentie te Parijs. Voortzetting langs diplomatieken weg. Chamberlain, die gistermorgen uit Ge- nève te Parijs aankwam, begaf zich legen 3 uur des namiddags naar den Quai d'Or- say en had aldaar een lsngdiirig onder houd met Herriot. Volgens het officieele communiqué wis selden de beide ministers van gedachten over de problemen der builenlandsche politiek, inzonderheid ovor het vraagstuk der veiligheid, met het vaste voornomen om in vollo harmonie oplossingen to zoe ken, die voor hun beider landen aanne melijk zullen zijn. De gcdachlcnwisscling leidcjp tot een de finitie van de essentieele punten. De on derhandelingen zullen langs diplomatic- ken weg in denzelfden vriendschappelij- ken geest worden voortgezet in vereeni- ging met de andere geallieerden.^ Na het vertrek van den Britschen mi nister werd Benesj door Herriot ontvan gen. Verklaringen van Chamberlain Chamberlain had in den tijd een ge meenschappelijk onderhoud met vertegen woordigers der Amerikaansche, Britsche en Fransche pers en beantwoordde al hun vragen in het Fransch. Hij zeide, met Herriot wel over de Duitsche voorstellen, maar niet over het Protocol te hebben gesproken. Aan beide zijden zullen de mogelijke voordeelen van liet denkbeeld der Duitsche rogeering wor den onderzocht, maar details waren dien aangaande nog niet uitgewerkt. Hij vond het echter onmogelijk iets te doen voor en aleer Duitschland zich tot aansluiting bij den Volkenhond bereid verklaart op gelijken voet met de andere staten-leden. Gevraagd naar zijn meening omtrent een Pact van zeven mogendheden met Polen en Tsjechoslowakije daarbij inbegrepen, zeide Chamberlain alleen: „Wij houden het oog op allo grenzen gevestigd, maar een dergelijk Pact dient nader te worden ondorzocht." Hij zeide verder, dat voor het oogenbllk geen verdere conferenties zullen plaats bobben. Hij is echter optimistisch gestpmd om trent de kwestie der veiligheid en heeft van Herriot afscheid genomen in de hoop dat er tenslotte goed werk voor beide lan den en voor de wereld zal worden ver richt. Verklaringen* van Herriot. Herriot ontving des avonds dezelfde persvertegenwoordigers. Hij legde den na druk op zijn Wensch om bij de bespreking van do veiligheidskwestie do vorming van grooto afzonderlijke politieke groepen te vermijden, omdat anders licht - botsingen zouden kunnen ontstaan tusschen de groe pen, welke verschillende plannen voor staan. Herriot achtto een pact van vijf of zeven mogendheden zeer wel mogelijk zonder aanvaarding van hot protocol. Dit laatste zou evenwel kunnen dienen als leiddraad voor een nieuw te ontwer pen pact. Hij achtte do opwinding, ontstaan over de grenzen van Polen ongegrond en ver klaarde, dat Frankrijk niet ten koste van Polen do Avaarborging van zijn eigen gren zen zal aanvaarden. Ook Aveigerde hij Duitschlands ontwa pening te beschouwen in verband met eenig pact en vond hij dat die kwestie door het vredesverdag geregeld is. De Godsdienstvervolging. Uitstel van het debat in de Kamer. Gisteravond heette het, dat alle groepen van de Kamer nog niet gereed waren ge komen voor het groote debat van Dinsdag over de A'crklaring A'an het episcopaat en dat het mogelijk is, dat het debat tot Don derdag wordt uitgesteld. De vrijzinnigen uit de oppostie, de z.g. groep-Leygues, waren zeer verdeeld over .do motie, die zij zouden voorstellen, waar in over het manifest niet gesproken wordt, doch alleen geheel)theid wordt uitgespro ken aan do neutraliteit a'an de overheid, ovenzeer als aan den godsdienstvrede. In politieke kringen was het grootste feit van den dag het postscriptum van kar clinaai Dubois, in tegenwoordigheid van den nuntius uitgesproken. In de wandelgangen van de kamer ver zekerde men, dat do Vaticaansche diplo matie niet vreemd zou zijn aan do ver zachting, aan het manifest gegeven, een opvatting, die nadere bevestiging behoeft. Groote meetings. Do Zondag in Frankrijk gehouden Ka tholieken-meetings zijn overal Aveer schit terend geslaagd. To St. Lo in Normandie juichten 10.000 Normandiers de Elzas-Lotliaringscho sprekers toe. Ds schoolstrijd in den Elzas. D e s t a- k i n g. r In een onder leiding van mgr. Ruch te Colmar gehouden vergadering, Avaar- aan 5000 Katholieken deelnamen, is be sloten een plebisciet te vragon over de schoolkwestie in Elzas-Lotharingen. De berichten omtrent do schoolstaking in Elzas-Lotharingcn zijn to Parijs uiterst schaarsch .Het is hoogst moeilijk juiste gegevens to krijgen .temeer Avaar wat ge publiceerd Avordt, nogal tendentieus wordt a'oorgesteld, schrijft de Parijscho redacteur van de „Msbd." In elk geval blijkt wel, dat do Katholieke ouders unaniem hun kin deren van do school hebben gehouden. Do „Temps"-corrcspondent, dio 't doet voorkomen, alsof do staking mislukt is, moet toch cijfers geven, waaruit men een geheel tegengestelden indruk krijgt. In den Boven-Rijn schijnt hot, dat de helft van do kinderen is thuis gebleven. Te Mülhauscn is 't aantal ontbrekenden zeer groot en dat juist in een stad, waar feite lijk do inter-confessioneele school reeds van 1830 af beslaan had. Te Moesch is geen enkel kind naar school gegaan. Te Giiebwioller ontbrak 50 Op de platte landsgemeenten bedroeg het ontbrekende OA-er do ochtendklas tusschen de 65 en 90 procent. In enkele groote steden bleef het per centage beneden do helft, zoo b.v. te Straatsburg, waar het aantal niet-Katho- lieken en socialisten zeer groot is. Volgens latere gegevens beloopt het percentage in Mülliausen en omgeving, van 50 tot 80 proceht. Heel merkwaardig is, dat het juist op de volksscholen en in de werkliedenkwar tieren is, waar het aantal thuisblijvende kinderen het grootst is. Engeland. Mac Dor.ald over het protocol van Gcnève. In oen toespraak te Fulham heeft Mac Donald verklaard dat hij het niet met elk woord van het Geneefscho protocol eens was, A'oor hij Genèvo verliet. Maar hij legde er nadruk op dat de tegenwoordige regeering het protocol eenvoudig ver- rierp, omdat de abeiderspartij het aan- A-aarddo. Chamberlain's rede was die van een handig advocaat. Chamberlain had geen oogenblik begrepen welk een groo te kwestie het dokument behandelde. Het bevat niets wat Chamberlain's commen taar rechtvaardigde dat ten slotte toch het geweld zou beslissen. Hot stuk gaat uit van de onderstelling dat de staten behoor lijk en rechtvaardig zijn en arbitrago zul len aauA^aarden. Wanneer de departemen ten van builenlandsche zaken van Euro pa met de methoden van het protocol ver trouwd zouden geAvorden 'zijn, zouden ge welddaden overbodig worden. Do domi nions hadden te Genève het protocol niet verworpen. Hij wist niet wat er sedert dien gebeurd was, maar de arbeiderspartij zou er voor zorgen, dat men het zou ver nemen. Litauen. Litauen en het Vaticaan. Dc betrekkingen verbroken. Naar uit Kowno Avordt gemeld, heeft de Litausche regeering de betrekkingen met het Vaticaan verbroken. Het conflict is een gevolg van het tus schen Polen en het Vat'caan gesloten con cordaat, Avaardoor het kerkelijko district Wilna onder de jurisdictie aran het Pool- sclie ep:seopaat gesteld is. De Litausche regeer ng heeft een pro testnota aan het Vaticaan gezonden en te gelijkertijd haar zaakgelastigde bij den H. Stoel teruggeroepen. Polen. De onschendbaarheid der grens. Een betooging te Warschau. Te Warschau is Zondag een groote be tooging voor de onschendbaarheid van den Poolschen staat gehouden. De beloo ging vond op het plein A-oor den scIiouay- burg plaats en werd door duizenden bij- geAvoond. De ifurgemeester hield een rede, waarin hij verklaarde, dat Polen geen voet gronds zal afstaan. Een poging, om voor het Engelscho ge zantschap to demonstreeren, Averd door de politie verhinderd. Voor liet Duitsche ge zantschap vonden geen betoogingen p'.aats. Ook te Kattowil'z en elders zijn betoo gingen tegen Duitschland gehouden, voor dat doel liet de regeering extra treinen loo- pen. To Kattowitz hielden verschillende sprekers ophitsende redeA-oeringen, waar in zij o.a. zeiden, dat zoo noodig alle Duit- schers met geweld uit Polen verwijderd moeten worden. In een optocht bevond zich o.a. een wa gen, waarin een pop, een Duitscher in uni form voorstellende, aan eon galg hing. Rusland. Dc lamci.stelling van hot Svjet-legcr. Het leger in Rusland beslaat, het was wellicht niet bekend, voor slechts 8 pet. uit bolsjcwiki. De leider der politieke afdeo- ling van het sovjet-leger, Boebnof, heeft nog meer interessante mededeelingen ge daan over de samenstelling ervan. Men vindt er 82 pet. boeren, 11 pet. ar beiders en 7 pet. andere elementen. Het aantal communisten bedraagt slechts 45.000 en hiervan its drib vierde gedeelte officier. Boebnof verklaart verder, dat in ver band met het overhcerschend boerenele- ment, hot leger een gevoelig instrument is, dat de meening in de dorpen Aveergeeft. Daarom ia het van het hoogste belang de discipline te handhaven. En dit is do laak van de communist sche partij. Blijkbaar zijn de organisatie der com munistische „cel'en" en de bezetting der hoogcre rangen door bolsjewiki ingegeven door dc vrees, dat do toenemende ontevre denheid in de dorpen op het leger zal overslaan. Kalinin over GeorgiS. Op het sovjelcongrca heeft Kalinin over i den opstand in Georgië gesproken cn o.a. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Het antwoord van den Volkenbondsraad heeft te Berlijn een gunstigen indruk ge maakt. De besprekingen te Parijs. Men Is ft-» vreden. De staking op de scholen In den Elzas. Coolidge tegen den SenaaL Een conflict over de benoeming van een minister. BINNENLAND. De derde Nederlandsche Katholiekendag (2de blad). Het ligt in de bedoeling der Rcgecring den datum der Tweede Kamerverkiezin gen te bepalen op Woensdag 1 Juli a.s. Geldelijke tegemoetkoming van het Rijk voor Zuid-Limburg (Uit de Pers). Wij geven een beschrijving van dc Vol- legronds-tentoonstelling op de Internatio nale Voorjaars-bloemcntentoonsteling te Heemstede. (2de blad). Een vergadering van den R.-K. Bona van Melkveehouders (Stadsnieuws). Onze Geïllustreerde Pagina Dc photo-pagina van heden be\'at o.ra.: Mooie photo's van do bloemcn-tenloon- stclling te Heemstede Do voetbalwed strijd Holland-België te Antwerpen. gezegd: Een van de oorzaken van den op-» stand in Georg ligt in do verkeerde tuk- tiek \an onze kameraden aldaar. Deze wil len in een te haastig tempo een religieuzen bqcr in een communist of ten minste in 'n halven communist veranderen. Dit be schouw ik als een vergissing. In die stre-t ken is do godsdienst nog te sterk in go won teld, dan dat dit mogelijk is. Griekenland. De positie van den Patriarch. Aftreding afban kei ij k van liet Volkenbondsbesluit. De verbannen Grieksche patriarch heeft aan het Phanar, Avaar hot partriarchaat te Constantinopel zijn zetel heeft, een Iele-» gram gericht, in krachtige beAvoordingcn gesteld, waarin de patriarch er den ach tergebleven leden van do ho'lige Synodo opmerkzaam op maakt, dat zij slechts een klein deel der Synodo vormen en niet ge machtigd zijn tot onderhandelingen met den Turkschen gouverneur der stad over de verkiez'ng van een nieuAven patriarch. Men vermoedt dat do verbannen pa triarch het besluit van den Volkenbond zal afwachten en daarna zal bekend maken of hij zijn functie al of niet neerlegt. Turki.e. De opstand der Koerden. Naar draadloos wordt gemeld bobben do opstandige Koerden de omgeving van Diar- bekir-ontruimd. Een zoon van den le der der insurgenien, den sjeik Saïd, moet zijn gesneuveld. Amerika. Coolidge tegen den Senaat. Beiden onverzettelijk. Eenigcn tijd geleden benoemde pres:-» dent Coolidge als attorney-general (mi nister van justitie) Warren, wiens benoe ming evenwel door den Senaat niet Averd geaccepteerd, zulks op grond van hot feit, dat hij vroeger als rechtgeleerde betrok ken is geweest bij de oprichting van een groote trust, terwijl hij thans als hoofd van het departement van Justitie uilvoo-t ring zou moeten geven aan de anti-trust-» wet. De republikeinsche senatoren zochten den president te bewegen, iemand andera te benoemen, maar Coolidge liet weten, dat hij het gevestigde gebruik, dat de presi-» dent zijn eigen kabinet kiest, niet kan op-« geven. Dat versterkte de oppositie in den Senaat in haar weerspannigheid en de de mocraten lieten verklaren, dat het Wille Huis moet worden geloord, de constitution noele rechten van het Congres te eerbiedi-» gen. President Coolidge liet weten, dat als het Congres voor de tweede maal krachtig mocht weigeren de benoeming te aanvaar-* den, hij aan Warren een tijdelijke bonoe-» ming zal geven totdal hot nieuwe Congres is bijeen gekomen. Gisteren nu heeft de Senaat opnieuw, ditmaal met 46 tegen 89 stemmen, do b<H kracht'ging gowoigerd van de benoeming van Warren tot minister Aran Justitie

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1