TOT NADER aankondiging zijn onze RECLAMEPRIJZEN geldig. 13941 Fa. M. BONGENAAR P. SLEGTENHORST NIEUWE RIJN 46 ste blijkt, hoezeer de ingezetenen van Al kemade irgenomen zijn met het heerlijke werk der vereen'ging, het Wit Gele Kruis, n.l. door steun en hulp te bieden aan den lijdenden mensch, die aangetast is door de zoo gevreesde tuberculose. Onder groote^ belangstelling en tot aller genoegen werd hierna de verloting gehouden en werden de prijzen aan de in de zaal aanwezige winnaars uitgereikt. Na een woord van dank te hebben gericht aan allen voor de getoonde medewerking, werd deze loterij avond door den voorzitter gesloten. Mede gedeeld kan worden, dat het batig saldo bedraagt pl.m. f 1000.—Een mooie etij- ving dus van de kas, waardoor het be stuur weer in staat wordt gesteld zijn schoon werk voort te zetten. De prijzen kunnen Zondag a.s. van 25 uur in de Pancratiuszaal worden afgehaald. Na dien dag wordt nog gedurende 8 dagen gelegen heid gegeven de prijzen af te halen bij den voorzitter der vereeniging, den heer J. J. de Koning. STOMPWIJK. Wit-Gele Kruis. Gisteren vereaderden In het café „Het Blesse Paard" de leden van het „Wit C 1: Kruis" alhier. Ziet het zich aanvankelijk aanzien, dat het bezoek zeer dun zou zijn, wat met het oog op het minder gunstige weer en nog slechtere wegen niet te verwonderen zou zijn, door wat later te beginnen, dan de conyocatie- bilejtten aangaven, mocht de voorzitter de voldoening smaken te openen voor een goed bezette zaal. Hierbij werd meer bij zonder verwelkomd dr. Schagen van Soe- len, die een lezing zou houden over tuber- culosc-bestrijding gevolgd door vertooning van daarop betrekking hebbende licht beelden. In duidelijke bewoordingen wees deze op vier voorname factoren bij die be strijding n.l. voedsel, licht, lucht en wa ter. Daverend applaus bij 't einde der le zing, bewees, dat dr. Schagen van Soelen het publiek niet alleen had weten te boeien, maar tevens, dat haar woorden waren in gegaan, zoodat met recht mag worden ver wacht dat een stap gezet is in de goede richting. Bij de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat er een batig salcfo was van ruim 200. Dankbaar me moreerde de voorzitter, dat eendrachtige samenwerking ook hier weer bewezen had veel tot stand te kunnen brengen, doch levens, dat de ontvangen subsidie van ge meente en armbestuur, benevens een_ par ticuliere gift van 60 hier gewicht in de schaal legden. Hoezeer financieelc steun ook noodig mocht blijken, een meer moree- len steun mocht de vereeniging ondervin den, dooy den onverdroten ijver en 't tactvol optreden van de Wijkverpleegster-huis werkster Zuster Körtz; zoodat zij den dank mocht oogsten van bestuur en leden. Het bestuur, wiens taak met de Konink lijke en Bisschoppelijke goedkeuring der statuten, ten einde was, werd met alge- meene stemmen herkozen, al had de heer Fleuren liever gezien, dat in verband met zijn drukken werkkring vooral in winter dag, zijn functie werd overgenomen door Iemand, die over meer vrijen tijd beschikt. De verkiezing van een tuberculose-com- rnissie liep gelukkig, vooral in verband met het reed9 gevorderde uur, vlug van stapel en werden gekozen de heeren v. d. Werf, S. v. d. Salm, P. J. Beekman, D. Vogelaar an L. C- Stijnman. WARMOND. Stille Omgang. In „De Zon" verga derde gisteravond het Genootschap van Jen Stillen Omgang, onder Voorzitterschap tan den heer J. Claassen. Deze deelde mede, dat hem, door bedanken van den heer H. Beugelsdijk als Voorzitter, de lei ding van deze vergadering was opgedragen Hij wenschte echter in de eerste plaats -«en woord van dank te brengen aan den -fgetreden voorzitter die zooveel voor de vereeniging heeft gedaan. Do secr., de heer H. G. A. M. Schölvinck, las de notulen die goedgekeurd werden, Onder de ingekomen stukken was do schriftelijke mededeoüng van den heer Beugelsdijk, dat hij de taak van voorzitter niet langer meer wenschte waar te nemen «regens uitbreiding der werkzaamheden. Echter bleef hij toch zijn volle mede werking verleenen als vroeger. Bij de hierop volgende verkiezing voor •en lid van bestuur werd bij tweede stem ming gekozen de heer A. H. Burksen. Bij acclamatie werd hierop de secretaris, de heer Schölvinck, tot voorzitter benoemd, die daarop de leiding der vergadering over nam. Na een dankwoord voor het in hom ge stelde vertrouwen zeide spreker dat hij het zich een eere-taak achtte den heer Beugels dijk, zijn voorganger, te danken voor den ijver, welke hem steeds bezield had bij het werken voor het genootschap, dat in niet feringe mate daaraan zijn bloei te dan- en had. Het bestuur had echter gemeend, eerbie digend het motief, dat den heer Beugels dijk tot aftreden noopte, hem echter als commissaris in het bestuur te houden, daar men iemand zoo ingewerkt, noode in het bestuur kan missen. De heer B. nam deze uitnoodiging aan. Door den voorzitter werden hierna de Zegeling, spoorprijzen, ontbijtgelegenhe- den enz. aan de vergadering bekend ge maakt, en medegedeeld, dat Zondag na afloop der Hoogmis kaarten verkrijgbaar zouden zijn, bij het bestuur, dat daarvoor zitting zal houden in do Bewaarschool. Verschillende vragen werden nog ge steld, welke de voorz. beantwoorde, waarna de zeer druk bozoebte vergadering werd gosloten. De Internationale Voorjaars-BIoemenfentoonsteN'ng. De Openingsdag. „Midden in de stad heb ik een bof Een hof met schoone bloemen." Nadat onder het ruischen van Bossi's Preludium de lieer en mevrouw Ruys de Beerenbrouck en do gezanten met hunne eebtgenooten de Concertzaal waren binnen gekomen, werd door do Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" bovenstaand op de tentoonstelling toepasselijk lied zeer mooi uitgevoerd. Het is een vers van don Heemsteedschen predikant-dichter Nicolaas Beets, getoonzet door den Haarlemmer Philip Loots. De drie gehouden redevoeringen: wel komstrede van den heer Krelage, rede van den heer Dresselhuys en openingsrede van den Minister hadden wij gisteren in extenso kunnen opnemen. Afgezien echter van de ingenomen plaatsruimte -deze redevoeringen waren meer belangwekkend van stijl dan van inhoud. Het merkwaardigste leek ons de aan duiding van het ongebruiktlaten der Rijks subsidie (waarover wij gisteren schreven) in de rede van den heer Krelage. „Wij zijn er trotsch op, dat wij noch Uwe Excellentie, noch de vertegenwoordi gers der Provincie hebben dank te weten voor eenige financieelen steun; wij zijn dankbaar voor het heerlijk bewustzijn, ons door de overheidsonthouding geschonken, dat wij door eigen kracht, zelfstandig en onafhankelijk, een werk hebben kunnen tot stand brengen, dat weliswaar in de eerste plaats beoogt bet algemeen tuiri- bouwbelang te dienen, maar toch in zijn ruimere economische beteekenis aan ge heel Nederland ten goede komt, omdat het krachtig kan bijdragen tot bevestiging van Neêrland's goeden roep als tuinbouwland, tot vermeerdering van export, en dus tot verbetering van onze handelsbalans, met alle daaruit voortvloeiende gunstige gevol gen." Opmerking verdient het ook, dat de heer Krelage sprak van bet bedrag van het Waarborgfonds, als van „een bedrag dat nimmer is ge'nd en menscbelijkerwiis ge sproken ook nimmer ge'nd zal worden." De inhoud van de rede van den voorzit ter van den Tuinbouwraad, Mr. Dressel huys, en van den Minister dekten elkaar vrijwel. In beid.e werd de lof gezongen der Hollandsche cultuur, zoowel der bloem bollenstreek, als van Aalsmeer, Boskoop en NaardenBussum. Wij geven hier een fragment uit de fijn-gestelde rede van den heer Dresselhuys: „De Nederlandsche bloem en in het bij zonder de tulp, die straks in ongekende weelde ons oog zal verkwikken, een zuiver product van Nederlandsche bodem; wie in de gansche wereld, die den naam Holland hoort, zou ook maar eenigszins twijfelen, of ons land en de tulpen, behooren als twee-* (fenheid bij elkander; bij het opgeven van prikkelwoorden, zooals dat in dé psycholo gische wetenschap pleegt te geschieden, zou op het woord Nederland even snel bet woord bloembol volgen als op het woord bloembol de naam Krelage. Wi;i zijn als natie zoo innig dankbaar, dat ons een bodem en klimaat zijn gegeven, die ons een monopolie van welvaart schenken, dat jaarlijksclï zooveel millioènen brengt tot steun van ons economisch leven, maar te gelijkertijd in stede van een product ge schapen in zwarten rook en benauwenden arbeid, een oogst, gewonnen in God's vrije natuur en tegelijk nog schooner dan de leliën des velds, die ons land in dezen voorjaarstijd versiert, met haast bet schoonste kleed der aarde." Na afloop der plechtigheid in het Con certgebouw begaven de genoodigden zich in drommen naar de extra trams op de Groote Markt, welke ben naar Heemstede vervoerden, langszij gegaan door een file van auto's van den minister, de gezan ten e.a. In Haarlem werd tamelijk veel gevlagd. De Grpotc Houtstraat was met internatio nale vlaggen gesierd. De toegang tot de tentoonstelling In Heemstede is bijzonder feestelijk. Niet zoo zeer door de eerepoort en groene stan daards als wel door de rij Internationale vlaggen, die in den sterken wind zich in trotsche plooien klapperden. Wij kregen het gevoel naar de ijsbaan te gaan. Van de oprijlaan gezien, bad het terrein met de vele kleine vlaggen op de gebouwen, dn muziek en de zwarte menschengroepen op het witte sneeuwveld daar veel van weg. Algemeen was dan ook de verbazing, wanneer men uit de sneeuw in den zomer- sche warmte en natuur van het Bloemen- paleis der tijdelijke tentoonstelling trad. Daar bad gister plaats de onthulling van het borstbeeld van J. H. Krelage onder groote belangstelling. De tijdelijke plaats voor het beeld van den stichter der Vereeniging kon niet be ter gekozen zijn dan tusschen de hyacin then der afd. OverveenBloeijiendaal te genover het prachtige perk rozen uit Aals meer. Kransen werden aan den voet van het beeld neergelegd van de Vereen, voor Bloembollencultuur, den Nederl. Tuinbouw raad, de gemeente Heemstede en van de Zwitsersche Vereeniging, op de linten waarvan geschreven stond: „Ein Schweizer Grusz dem Förderer des Gartenbaues." Aan het slot der plechtigheid nam de Belgische gezant, prins Albert de LIgne het woord om, ook namens zijn collega's hartelijk dank te zeggen voor de ont vangst. Het is jammer, dat bet publiek niet in de gelegenheid is gesteld zooals wij de tijdelijke tentoonstelling van boven-uit te bezichtigen n.l. van een der binnen-bal- cons. Een tapijt ligt voor u neer on vergetelijk schoon van kleur en grillige teekening. Prachtig zooals die kleuren harmonieeren. Maar ook van dichtbij: welk een wel daad voor het oogl De Belgische inzending alleen is reeds een wonder: de prachtige azalea's en do palmen, waartusschen sierlijk neerbuigen de bloemtrossen van orchideeën, matgeel en bleekrood. Doch laten wij niet in een herhaling vallen van ons overzicht van gisteren. Wanneer men do oordeelen afluistert der tentoonstelling-bezoekers begrijpt men hoe moeilijk het is in een overzicht niet om de andere zin het woord „prachtig" of „schit terend" te gebruiken. Hoe vond je de Heemsteedsche tul peninzending; dio darwin-tulpen in de tuinvaas. Prachtig! En de Aalsmeersche in zendingen. Die hemelsch-blauwo Horten sia's op donkeren achtergrond. Die Aza lea's! Schitterend! Over de Aalsmeersche collectieve inzon ding mogen wij nog een woordje schrijven. Deze is werkelijk een clou (een van de ve len) der tentoonstelling geworden, zooals de heer Krelage ons voorspelde. Wij zagen nimmer een zoo groote inzending: mand aan mand overvuld met de fijnste witte en paarse seringen. Men had de leden der afdeeling verzocht ieder minstens 15 tak ken af te staan „van het mooiste van het mooiste". De tentoonstelling werd dezen eerslen dag druk bezocht; in den namiddag luwde de stroom wat. In den buitenaanleg werd maar heel weinig gewandeld. Er was im mers niets te onderscheiden door de sneeuwlaag, waarboven alleen de bevroren crocussen en de, in de onmogelijkste vor men geknipte, Boskoopsche Buxus-boom- pjes (kind in een badkuip, vliegmachine enz.) uitstaken. De tijdelijke tentoonstelling en het res taurant trokken alle gezelligheid tot zich. Wat er te zien is. Wat er te zien zal zijn op de volle- grondstentoonstelling en op de zes tijde lijke tentoonstellingen in het groote hoofd gebouw? Eerst komen de bolbloemen, hyacinthen, vroege tulpen en Darwintulpen, maar ook de seringen, anjers, amaryllis, terwijl bui ten de eerste voorjaarsboden zijn gearri veerd: de crocus, druifjeshyacinthen en vroege narcissen (1 32 2 Maart.) Dan volgen de warme kas-planten, als het buiten hyacintben- en narcissenpracht zal zijn (2 7 Maar t5 April.) De Paaschweek zal rhododendrons en azalea's brengen, om den bloei der vroege tulpen in het park af te wisselen (t 119 April.) En daarna komt wede^ iets keel aparts. Onze naburen, de Belgen, komen tot ons met hun azalea's, orchideeën, anjers en galmen, en de Gentsche floraliën zullen dit jaar in Heemstede zijn (2 4 April 3 Mei.) Als dat pas een paar dagen voorbij zal zijn en de Darwintulpen buiten op hun stengels zullen wiegen, zal de bloem schikkunsttentoonstelling de „toegepaste kunst" brengen der Nederlandsche bloe mist-winkeliers, de kunstbroeders uit ons midden, die toonen zullen hoe bloemen en planten gebruikt kunnen en moeten wor den (6—1 0 M e i.) Als dan buiten eindelijk bet begint te zomeren, en de laatste tulpen met hun oostersche kleuren aan het terrein dien be- tooverenden aanblik geven, als slechts zij vermogen, opent het gebouw zich nog een maal voor de pracht der rozen en anjelie ren, voor de cyclamen en begonia's, dan is het „binnen" volop zomer geworden. En onderwijl en daaraan gepaard, ■schrijdt de voll^grondstentoonstelling langs den weg, en volgens de wet der natuur, voort. Rotspartijen, in hun voor Holland natuurlijk element de duinzoom uit gehouwen, zullen met „wilde tuinen" wedijveren om don bezoek cv de grootst mogelijke afwisseling te" bieden, zooals slechts de natuur in bet voorjaar dat In het Frans Hals Kuseum. Tegelijkertijd met de Internationale Voorjaars Bloemententoonstelling, welke plaats heeft van 13 Maart21 Mei in Heemstede, zal in het Frans Hals-museum te Haarlem een expositie gehouden wor den van bloemstukken, vervaardigd door oude en moderne meesters. Deze tentoonstelling gaat uit van de af deeling Haarlem van bet Nederlandsch Kunstverbond en zal tegen entrée te zien rijn op de uren, dat het museum geopend is, t.w. in de week van 104 uur, op Zondag van 103 uur. De opbrengst er van komt ten goede aan de afdeeling, die daardoor in staat hoopt te worden gesteld kunstwerken onzer schilders en beeldhou wers aan te koopen. De tentoonstelling wil een overzicht geven van wat er te door de Nederlandsche kunstenaars op het begrensde gebied van het bloemenschilderen is gepresteerd. Daarvoor zijn aan de directies van ver schillende openbare musea en aan ver schillende particulieren kunstwerken opge vraagd, om deze zoo goed mogelijk te doen slagen. Het comité beslaande uit mevr. J. de Josselin de JongKappeyne van de Cop- pello, voorzitster, G. D. Gratama, secreta ris, D. Huysman, penningmeester en de heeren prof. dr. W. Martin, T. B. Roor- da, H. Buisman en M. G. Verkruysen, mocht reeds menigo toezegging ontvangen. Uit de 16e en 17o eeuw zullen vertegen woordigd zijn, behoudens goedkeuring van de betreffende autoriteiten. uit bet Mauritsbuis: Ambrosius Bosschaert, uit het Rijksmuseum o.a. Jan van Huysum, Rachel Enysch, Ilans Bollongier, Elias van den Broek, Nicolaes Laclitropius en Abraham Mignon, terwijl uit particulier bezit zullen worden afgestaan bloemstuk ken van: Jan Breughel, Jacob Marcellus, Rachel Ruysch, Daniel Seghers, G. de Heem en van enkele anonymi. Voor do kunst uit de, 18de, 19de en 20ste eeuw is een keuze gedaan uit dezelf de collecties en verder uit die van Teylers- museum, uit die van het Gemeentelijk musum to 's-Gravenhage, uit die van het Stedelijk Museum te Amsterdam en verder uit verschillende particuliere ver- Opgevraagd werden o. a. werken van: Van Dome, Eelke Jelles Eelkama, Cas- pard Verbruggen, Wybrand Hendriks, Georgius Jacobus, Johannes van Os, Hendrik Reekens, Margaretlia Roosen boom, Gerardine Jacoba van de Sande Bakbuvzen, "Willem Witsen, Vincent van Gogh, Jacques van Loooy, G. Dysselkof, G. H. Breitner, Floris Verster, J. Man- kes, Bueno de Mesquita en Jan Sluyters. Zooals het zich thans laat aanzien, zal het wel gelukken deze schilderijen voor de tentoonstelling te verkrijgen, waardoor een kleine, maar representatieve expositie zal kunnen worden georganiseerd van de verschillende wijzen van het bloemschilde ren, door de eeuwen heen. Deze zal te zien geven boe het arrangeeren van fraaie bouquetten in de 17de, 18de en in het begin der 19de eeuw het doel was der schilders, waarbij dikwijls bloemen uit verschillende bloeiperioden bijeen werden gebracht; hoe in de 19de en in de 20ste eeuw meer en meer het realisme de over hand kreeg en de bloem meer om zich zelf, niet alleen als decoratief object geschil derd werd, terwijl in het allermodernste werk weder een decoratieve tendenz naar voren komt. G. D. GRATAMA. „Handelsblad". LAND- EN TUINROUW Maatregelen ter verbetering van den gezondheidstoestand van den veestapel Verschenen is No. 3 der Verslagen en mededeelingen van de Directie v. d. Land bouw, waarin uitvoerig wordt beschreven de huidige stand der Rundveehouderij en -fokkerij in ons land. Het geheel is een mooi stuk werk, dat aan velen welkom zal zijn. Uiteraard belangrijk geacr.l wor den hoofdstuk VI, dat. den titel draagt hierboven vermeld. En daarvan trekt vooral onze aandacht wat geschreven wordt over de bestrijding van tuberculose (t. b. c.) onder het rundvee; inzonderheid hetgeen daartoe gedaan wordt in Fries land. In deze provincie heeft men behoefte gevoeld aan een gezondheidsdienst voor het vee,, uitgaande van'de belanghebben den zelf. In 1909 nam het Friesch Rund veestamboek in deze richting het initia tief door zich in verbinding to stellen met de Rijksseruminrichting. Door Dr Lou- rens, aan laatstgenoemde inrichting ver bonden, werd een onderzoek ingesteld naar de verbreiding der t. b. c. en de al gemeens hygiënische toestanden in Fries- -ktttd. -Op 18 over de provincie verspreide bedrijven werd gétiibérculineërd; 1.2 pet. van alle onderzochte dieren bleek té lijden a!an opeii t'. b. s,, 16.8 pet. reageerde. In de jaren 1911 en 1912 trachtje het Friesch Rundveestaihboek te komen, tot een samenwerking met de Veeartsênij- kundigen Dienst, welke evenwel niet tot stand kwam. In 1918 ging men in Friesland over tot de stichting van een gezondheidsdienst voor het vee. Deze'dienst is een instelling- van het F. R. S. en den" Bond van Coöp. Zuivelfabrieken. De kosten worden geza menlijk door deze beide lichamen gedra gen. De dienst staat onder leiding van een directeur en beschikt sedert 1923 over een goed ingericht, eigen laboratorium. Reeds vóór de instelling van dezen dienst bevorderde liet1 F. R. S. de t. b. c.-bestrij- ding door het geven van teekens in de boeken bij het vee van die veehouders, die ten opzichte van de t. b. c.-bcstrijding de maatregelen namen, welke aldus door bet stamboek waren geformuleerd: „Minstens éénmaal per jaar onderzoek van ale dieren met tuberculine. Verwijde ring uit den stal van alle dieren, lijdende aan open tuberculose. Zooveel mogelijk gescheiden opstallen van r-cageerende en niet rcageerende dieren. Aan de kalveren mag alleen melk van gezonde koeien ge geven worden, de .ondermelk moet gepas teuriseerd worden". Het bleek echter al spoedig, dat zonder medewerking vah de zuivelfabrieken het doel niet ten volle was te bereiken. De fabrieken leverden bv. vaak niet-gepasteuriseerde ondermelk, na zuring, als karnemelk af. Ook werd bij deze werkwijze de noodzakelijkheid ge voeld van pasteurisatie der wei, daar aan bijna alle fabrieken wel melk ontvangen werd van één of meer dieren met open tuberculose. De gezondheidsdienst zoekt bet daarom zooveel mogelijk daarheen te leiden, dat. de zuivelfabrieken zich aan sluiten, zoodat de bestrijding dus gelijk tijdig plaats beeft bij alle aangesloten le den en al het vee, waarvan melk ont vangen wordt, onder voortdurende con trole slaat. Gedurende het dienstjaar 19221923 waren reeds 20 fabrieken aangesloten en stonden ongeveer 40.000 koeien onder controle. Waar de fabriek echter niet meewerkt, gaat men op de oude wijze met de bestrijding door. Het geregelde onderzoek der verschillende vee beslag geschiedt door den plaatselijken veearts, die daarin wordt bijgestaan door een z.k. veecontroleur. In den regel is dit een 'melkcontroleui* mot een speciale op- leidïng. Zij gaan ook geregeld na of af wijkingen bij het vee zijn waar te nemen. Alle dieren worden éénmaal per jaar op oogreactio met phymatine van Klimmer onderzocht, met voorafgaande sensibili seering van het oog..De reageerende die ren, en dieren om andere redenen ver dacht, worden nauwkeurig klinisch on derzocht. Zooveel mogelijk heeft ook on derzoek van excreta (uitscheidingen1 plaats. Dieren leidende aan open t. b. c. worden door de eventueel aangesloten fa briek tegen een zekere vergoeding over genomen. De reageerende dieren worden zoo goed mogelijk afzonderlijk bestald en geweid, overeenkomstig de-desbetreffende voorschriften van den veearts. Deze laat ste zendt aan het bureau van het Friesch Rundvee-Stamboek liet resultaat van hel onderzoek in. In den laats ten tijd hebh zich bij de kaasbereidiug perspectiev geopend, waardoor misschien l.ot pasie^ riseeren van de wei steeds kan wordï voorkomen. Het is namelijk gelukt kaas i" maken uit een mengsel van rauwe en e' pesteuriseerde melk Wanneer men nu d melk, waaromtrent geen twijfel bestaa! rauw laat en de melk van de andere die! ren pasteuriscerd, is de weipa.stourisatj in alle gevallen overbodig. Nog moet hie! vermeld worden, dat het stamboek '0d grond van de ingekomen staten, gezond heidsverklaringen afgeeft. Ieder, dii stamboekvee koopt, kan deze waarborg De voorraden en de behoefte aan tarwe Het „Bulletin de statistique agricole et commerciale" van het I. L. I. bevat ceo artikel met betrekking tot de voorraden tarwe en de behoefte aan dit product op dt geheele wereld. De voor uitvoer beschikbare hoeveélhe. den in de voornaamste exportlanden be. droegen op 1 Januari jl. ruim 11,3 mil. lioen ton. Daar bovendien in het begin vi Januari nog ongeveer 550.000 ton Caiu- deesche tarwe in de havens van de V, opgeslagen waren, kan worden aangek men dat de voor de invoerlanden beschik bare hoeveelheid toen in totaal circa 115 millioen ton bedroeg. Do totale behoefte aan tarwe in de 1 naamste invoerlanden in het tegenwoordi- ge seizoen (het seizoen loopt van 1 Auz tot 31 Juli) wordt door het I. L. I. op millioen ton geschat, welke hoeveelheid bet gemiddelde is van de z.g. „schijnbare con sumptie" in de seizoen 19221923 ec 19231924 in die landen. Do „schijnbar! consumptie" is de som van den totale: tarweoogst en. den invoer van dit product Daar de oogst in de larwc-i 11 voerend! landen op ruim 21 millioen ton geschil wordt, kan de in totaal benoodivde invoe voor die streken worden begroot op ij millioen ton. De invoer van de overige lan den schat men op 4 millioen ton. hetgea het totaal benoodigde op 21 millioen Ik doet stijgen. Daar de invoer in het tijdval van 1 Augustus tot en met 31 Decemki 9.5 millioen ton tarwe heeft bedragen, zo:- den in het tegenwoordige seizoen dus k< ongeveer 11 r- mill '.©<11 ton moktor words eimpor. .er\ "luchtvaart. Vliegen Vn ?ds duisfr nis De ondersecretaris voor het Engelsct» militaire vliegwezen, Sassoen, heeft in lid Lagerhuis meegedeeld, dat de regeeriaj proeven heeft laten doen met het vliega bij nacht en het vliegen en landen bij iuid en donker. Er zijn uitstekende resultata verkregen met een systeem van draadloo ze richtingzo'ekers, Het bleek, botrekkclijl gërilakkelijk voorwaarnemers op den be ganen grond oni de plaats te vindfl waar het vliegtuig is en dan do plaats op te geven aan den vlieger. Wat betreft het vliegen bij nacht of den mist, werd meegedeeld, dat liet vlieg tuig zijn weg naar het .-vliegveld kun vil den dank zij een krachtig licht, dat zelfs bij mist de lucht boven het vlieg veld tot een op een hoogte van 800 vt. vei licht. Eenmaal door het licht naar vliegveld gebracht, komt daar het vl tuig in de werkingsfeer van een magnet sclien draad om het vliegterrein, lietgej het mogelijk maakt op do juiste whkj landen. S6 o o m w a a h tei ST00MV. MIJ. NEDERLAND. BANKA arr. 12 Maart v. Bassehi Rangoon. GROTIUS arr. 13 Maart van Batavia Amsterdam. KRAKATAU vertr. 13 Maart v. via*naar Amsterdam. KON. NED. STB. MIJ. HEBE arr. 12 Maart v. Barcelona. Genua. ORPHEUS ver Ir. 12 Maart v. Koi* hagen naar Aarhuus. PLUTO vertr. 12 Maart van Malaga Garth agena. RHEA arr. 12 Maart van Amsterdi naar Lissabon. SATURNUS vertr. 13 Maart v. An naar. Rotterdam. VENUS vertr. 12 Maart v. Cadix 112 Ceuta. ZEUS vertr. 12 Maart van Messina na Palermo. KON. HOLL. LLOYD. MAASLAND uitr. vertr. 12 Maart 1 Bahia. ORANIA thuisr. vertr. 12 Maart Lissabon. ZAANLAND arr. 1-3 Maart van Aiilt pen to Hoek van Holland. ZEELANDIA uitr. vertr. 12 Maart 1 Cherbourg. KON WEST-IND. MAILDIENST. BENNEKOM uitr. vertr. 11 Maart f Gallao. BREDA uitr. vertr. 10 Maart can N pilla. DELFT thuisr. arr. 9 Maart to Paoj HOLLAND-AMERIKA LIJN. BEEMSTERDIJK arr. 12 Maar: Rotterdam te Newport News. SPAARXDAM arr. 12 Maart II® 11CLLAft3 V 7.Ic LI JN.J AAGTEKERK uitr. arr. 12 Maai Sydney. ALMKERK. thuisr. vertr. 13 Mas Adelaide. ROTTERDA.MS2HE LLOYD. BANDOENG uitr. vertr 13 M art Djibouti. 13 M terdani naar Batavia ROTTERD. ZUID

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 4