je Leidsclie Courant" weede Blad it Japansche Kastje. Woensdag il Maart 1925 pe Twaalfde Nederiandsche Jaarbeurs. WAT ER TE ZIEN IS. Een reclame-optocht van Ford. n. „j de gebruikelijke samenkomst van de !s, gehouden inhet Stichtsche Indus- Eele Club-gebouw, deed de heer W. Graadt van Roggen, secretaris-generaal jan de Nederiandsche Jaarbeurs, de ver killende mededeelingen, waarbij hij met ,ig optimisme als inleiding had gekozen woorden van den dichtor Willem Kloos: „De zon is doorgekomen, 't Gebladert glimlacht flauw". De zon is voor het Jaarbeurs-instituut [eer doorgebroken door den nevel van fare, dreigende wolken en van het econo misch leven; zoo, hoopt men algemeen, reekt weer een nieuw tijdperk aan. Wei saar is het nog niet overal zonneschijn, paar de verbeteringen die zich hier en aar voordoen stemmen hoopvol. Het afgeloopen jaar was dan ook niet* jo somber en ongunstig als 1923. De sta- ilisatie van de Duitsch mark hergaf mc- igeen vertrouwen en schiep een rustiger mosfeer. Voor fabrieksbouw werd in 923 in Nederland voor ongeveer 2 mil- oen gulden besteed; in liet afgeloopen ar bedroeg zulks echter 4* millioen gul- en. Over alle liuiën bijna werd beter re- lilaat verkegen. De invoercijfers zijn ge- egen, de uitvoercijfers over het afgeloo- eu jaar bereikten het peil van lioogcon- inctuur uit het jaar 1920, terwijl de op- rengst van liet spoorwegvervoer vier ailloeu gulden meer bedroeg. Dit alles wees op eenigc vooruitgang en newel niet overal dezelfde opinie hier- mlrent heerscht kon de Raad van Beheer niks bij de inschrijving voor deelname K-li wel terdege merken. Do plaatsruimte is dit jaar te gering bleken. Met vele moeiten heeft bet Jaar- rsbestuur te kampen gehad om een jo eerlijk mogelijke toewijzing te doen, aar niettemin zijn er toch -teleurgesteld oelen worden. Het vaste gebouw is tot in j uiterste hoekjes bezet. Op het Vree- irg, voorzoover het Bestuur er de bo- hikking over had, evenals in de Han- ilsbeurs, is alle ruimte eveneens in bo- iggenomen. Een en ander zijn aanlei- ng, dat het vraagstuk van een tweedo inrbeursgebouw weer sterker naar voren winen is. De plannen biervoor zijn os gereed, maar de geldmiddelen laten jralsnog de uitwerking daarvan niet Toch is er ook bier een lichtpunt, I de aandeelen in liet bestaande gebouw pari gaan en daardoor stijgt de dat de financieelc belangstelling uitbreiding der vaste ruimte zal toe- ui WS ai uk eerste dag van elke nieuwe -Jaar- is druk en toch ook weer niet druk. Is merkbaar vooral in de omgeving het Jaarbeursgebouw, dat de nieuwe begonnen is. Daarbinnen is bet op eersten dag gewoonlijk nogal kalm. bezoek komt er niet, zoodat er steeds eenigszins matte stemming heerscht. daarbuiten is het altijd geheel an~ Reclame is er weer genoeg en van 3' erhande soort. Een tweetal ridders in a okende wapenrusting dolen door de alen. Reuzcn-steltenloopers, die allcr- j grimassen verkoopen, maken reclamo ir een mosterdsoort, anderen voor cho- lade, 't z u alle dingen die aanleiding en tot nieuwsgierigheid hij jong en oud. die drukte veroorzaken, laar de meeste aandacht werd gisteren gevraagd voor de reclame die de •auto's door de stad maakten. De n van de Ford Mi i. waren on de ge dachte gekomen om met een honderd-tal Ford-wagens een reclame-optocht vanuit Rotterdam naar het Jaarbeursgebouw orgauiseern. De opstelling had plaats aan den Keilcwcg. Uit. alle provincies waren de agenlen gekomen. In splinternieuwe, blinkende wagens nomen zij hun plaats in de rij in. Velen hadden hun adressen op hun wa gens bevestigd. Achter elkander stonden dc auto's, die op witte doeken aan de ach terzijde de letters droegen, die Ford's glorie verkondigen: Ford The Universal Car. Het was tien minuten vóór half 12, toen or beweging kwam in den langen slier van bijkans 100 wagens. Voorafgegaan door een paar motoragenten kroop die lange trein in de stad maar moeilijk door bet verkeer heen, en al spoedig viel er oen uit. Op den 's-Gravenweg moest zelfs de V van Universal achter blijven, maar op zoo'n paar kleine dingies na, liep bet ten slotte alles boel goed van stapel. Van Gouda ging het over Bodegraven en Woerden, gesmeerd naar Utrecht, dan in denzon, dan weer in troosteloosheid van vliegende hagelbuien. Overal was er veel belangstelling. Dankbaar waren de dorpe lingen voor de ongewone afleiding. Zij lachten en grapten aan den weg en aan liun deuren en koekeloerden, verbaasd over zooveel auto's tegelijk, van achter do gordijntjes. Ruim 2 uur was bet licelo geval in Woerden en 20 minuten vóór 3 tufte men Utrecht binnen, de muziek tusscben dc sterren en strepen der Amerikaanschc vlag voorop. De komst van de talrijke auto's veroorzaakte op het Vreeburg de noodige conslernatio. Er werd nog een tocht door Utrecht gemaakt en daarna kwamen allen tezamen in het Jaarbeurs restaurant, om do belangen van de Maat schappij te bespreken, nieuws te vernemen en na deze vele uren den honger te stillen en de dorst te laven. Zoo schreef de Amerikaan zijn naam van Rotterdam naar Utrecht en droeg hij zijn artikel, zijn prijzen en adressen in twee provincies rond. De K. L. M. heeft, om het publiek met dit nieuwste middel van vervoer eenigs zins vertrouwd le maken, evenals vorige jaren weer pleiziervlucbten georganiseerd boven de stad, betgeen mede een aardige afleiding was voor de velen, die in het drukke stralengewoel dooreenkrioelden. Een nauwkeurige beschrijving van de Jaarbeurs lè geven, en van alles wat er te zien is, ligt niet in onze bedoeling, 't Zou trouwens niet mogelijk zijn. We willen voor beden ons bepalen tot de koloniale afdeeling. Deze afdeeling is ook ditmaal weer op gebouwd uit voorwerpen, behoorende tot de verzamelingen van do Koninklijke Vereeniging Koloniaal Instituut te Am sterdam, aangevuld met hetgeen door an deren welwillend in bruikleen werd afge staan. Zij neemt twee zalen in beslag, benevens de beide daarbij behoorende the'esalons. Do zaal aan de zijde van den.Gatharijne singel is in hoofdzaak gewijd aan rubber en hout. Daar laten de Vercenigde Rub berfabrieken uit Heveadorp zien, boe schoeisel voorzien wordt van gevulcani- serd rubber-onderwerk, welk bedrijf dage lijks gedemonstreerd zal worden. Diezelf de fabrieken loonen tevens een tweetal in bedrijf zijnde beproefmachines van auto- en fietsbanden. De N.V. Rubberfabriek Vredestein demonstreert enkele barer nieuwste fabrikaten, waarbij in het bij zonder de aandacht op de zooicrêpe wordt gevestigd. Dat is ongevulcaniseerde 100%- ige rubber, welke zich op afdoende wijze aan schoeisel laat bevestigen. Voorts toont „Vredestein" een papierwals, bedekt met gepolijste rubber, drijfriemen en trans portbanden, zoomede een nieuwigheid op liet gebied van rubbertoepassingen: de 'strooboed-bcschermer, welke zich als een zeer klein pakje in de zak laat meedragen. Een andero moderne vorm van rubber is de caoulclioucmousse, een uiterst licht, sponsachtig materiaal, waarvan het ge bruik als trapkussens gedemonstreerd wordt op een monumentale djatihouten trap, welke geëxposeerd wordt door de Ver. Javascke Houthandel Mijen. Gaout- choucmousso is eên Bolcusch-Fransch pro'ducT, in Nederland ïn 'den handel ge bracht door Mr. Moltzcr te Delden. Het vindt ook toepassing in reddings middelen, hetgeen in een zeer groot aqua rium van 3 M3. inbond op zeer in het oog vallende wijze gedemonstreerd wordt. De Vullex Products Ltd. stond een col lectie voorwerpen en weefsels af, welke geïmpregneerd zijn met gevulcaniseerde rubbcrlalex, volgens patenten van Schi- drowitz. De Vcreenigde Javascke Houthandel Mijen .stallen voorts enkele zeer fraaie' dolken, planken en voorwerpen van Oost- Indische houtsoorten uit. Do deskundige van de Commissie van Advies en Onderzoek inzake Surinaam- sclie Houtsoorten liet een model be schoeiing en een model due d'Alve (1:10) van Surinaamsch bout vervaardigen, wel ke beide modellen eveneens in het boven vermelde aquarium onder water tentoon gesteld zijn. Van de aanwezigheid van een bassin wordt tevens gebruik gemaakt, om enkele materialen, welke in of aan reddingsmid delen toepassing vinden, te demonstree- ren. De heer G. J. J. L. de Vos, te Rotter dam verzorgde dat deel der uitstalling. Aanleiding tot het exposeeren van red dingsmiddelen was een door de Afdeeling Handelsmnseum ingesteld vergelijkend onderzoek naar liet drijfvermogen van verschillende materialen, n.l. Java-kapok, Ilombax-kapok van Suriname, balsahout, caoutchouc-mousso en een aantal ver- valsche kapokmonsters. Dat verschil in drijfvermogen wordt op aanschouwelijke wijze voorgesteld, waarbij gelegenheid gevonden wordt, ernstig te waarschuwen tegen liet gebruik van vervalschte kapok in reddingsmiddelen, waartoe ook de in pleizierbooten aanwezige kussens en ma trassen gerekeid moeten worden. De theesalons worden respectievelijk ingenomen door eeno verzameling, betrek king hebbend op Surinaamsch hout, en door de Scheepvaart. In do houtkamer springen de grooto diapositieven onmiddellijk in het oog: ze geven een goeden indruk van eenige eco nomische hoornen in het Surinaamsche oerwoud. Verder zijn een aantal monsters van be werkt en onbewerkt hout voorhanden, ter- wijl de Qcntraal Amerikaansche Houthan del J. Pleines te Zeist zorg heeft gedragen voor. dernonstratiestukken van Suri naamsch hout voor parketvloeren en vlocr-- dcolcn. In de- Scheepvaai'tkanier laat de Stoom vaart Maatschappij Nederland een cl er luxehutten zien, welk ingebouwd zullen worden in het te St. Nazaire op stapel staando molor-passagierschip ,.P. G. Hooft". Do Stoomvaart Maatschappij „Rotterclamsche Lloyd" is met eenige re clameplaten aanwezig. Een andere zaal is voor een deel ingenoa men door inzondingen, betrekking hebbend op Waterkracht en Eleclriciteit, waartoe de te Bandoeng gevestigde Gouvernements Dienst van dien naam eene fraaie collectie grafische voorstellingen en fotografieën inzond. Do Afdeeling Handelsmuseum liet door eigen personeel eene maquette aanmakeu, die op demonstratieve wijze enkele veel vuldig voorkomende gevallen van het ont staan en gebruiken van waterkracht laat zich. Do verhoudingen zijn anders dan in de werkelijkheid, daar het doel is, een zoor duidelijke voorstelling le geven, welke ook voor dengene, voor wien de Hondsrug een hooggebergte lijkt, begrijpelijk is. De ma quette is locknisch demonstrate bedoeld, zonder wetenschappelijke pretenties. Ten bohoevo van een helder begrip van do inrichting van het e:genlijke krachteta- lion heeft de Machinefabriek Gebroeders Stork een doorsnedc-teekening van een waterturbine on an de opstelling daarvan, zoomede een model van een zich in een waterturbine bevindend rad (volgens Pel- ton), ter expositie afgestaan. Er wordt ook ditmaal vorder weer een a-lgemeen overz:cht gegeven van de grond stoffen der Nor], Ov.erzeqsche Gewesten, voor zoover die economische beteekenis bobben. De N.V. Producten en Grondstoffen Maatschappij zond eeno colleet'o monsters „Ce'otex" in. Dat is een Amerikaansch product, gemaakt van suikerrietampas, hetwelk bijzonder goede warmte-isoleercn- de en geluid-dempende eigenschappen moet hebben en waarop momenteel-in verschil lende Janden de aandacht zeer gevestigd is. UIT DE RADIO-WERELD. Waf cr vanavond te hoeren is. 5.05 uur. Radio-Paris, 1780 M. Concert. 5.20 Brussel, 265 M. Kinderuurtje. 0.50 Berlijn," 500 M. Opvoering van de Opera: „Dio lustigen Weiber voir Windsor" (Nicólai). 7.20 Alle Brilsche stations: Tijdsein Big Ben en nieuws. 7.20 München, 485 M. Opvoering van „Erda" (Schönherr). 7.50 Frankfort, 470 M. Symphonie- conccrt. 7.50 Munster, 410 M. Concert. 7.50 Londen, 365 M. on Chelmsford 1600 M. Concert. Programma: March, „In Bond Street" (Kol- lo). Overture, „Nell Gwyn" (German). Waltz, „Nights of Gladness" (Ancliffej. „Sally in Our Alley". „The Bailiff's Daughter of Islington". London Humour. Suite, „London, Day by Day,, (Mackenzie). „Songs v.*. of Old London" (Herbert Oli- ver). „Down Vauxhall Way"; „Buy My Strawberries"; „The Nightingales of Lincoln's Inn"; May Day at Islington". Clog Dance, „Handel in the Slrand" (Grainger). Suite, „Old Ken sington" (Sturdy). „The Music in Our Street". Song Cycle, „Songs from tho Pavement" (T. J. Hewitt). „In Old Picca dilly"; „London River"; „Oasis'; Street Music.". Chevalier Re miniscences. „Cockney Suite" (Ivetelbey). Voortzetting te 10.25 uur: „Gries of Old Lon don". Arranged for Voices, Strings, and Pianoforte. „Glimp ses of London" (Ivey). 7.50 Birmingham, 475 M. Concert. 7.50 Cardiff, 350 M. Uitzending van „Tannhauser". (Wagner). 7.50 Newcastle, 400 M. Opera-con cert. 7.50 Manchester, 375 M. Uitzending van een revue. 7.55 Ziirich, 650 M. Concert. 8.20 Brussel, 265 M. Voordr. en con cert. 9.05 Radio-Paris, 1780 M. Causerie H ilversumAustralië. Een k o r t e-g o 1 f-r o c o r d. B;j^ de directie van de Nederiandsche Seiutoeslcllcnfabriek le Hilversum is een bericht binnengekomen van mr. G. E. Cox, te Melbourne, in Australië, vermeldende dat de radioseinen afgezonden met den korten golf zen der van do fabriek op 19 Januari j.l. ten 5.30 v.m. Australiscben tijd, aldaar met groote sterkte zijn ont vangen. Door do Algemeone Industrieeie Mijn bouw en Exploitatie Maatschappij werd een stel monsters bruinsteen en mangaan- erts ter beschikking gesteld, waarvan een groot deel reeds econoröische beteekenis heeft; bet is do, eerste maal,dat.de, Afdee ling 'Handeümuseum bruinsteenmonsters van Java kan exposeeren. De N.V. Houtindustrie Maatschappij Kiara-Roa zond een groot aantal monsters van door haar uit Ned.-Indische houtsoor ten vervaardigde trfplexhout. De Rijksschool voor Klei- en Aardo- werkindustrio to Gouda stelt eene verzame ling pannen, draineerbu'zen, tegels en ge- giazuurdo huishoudelijke voorwerpen uit, welke vervaardigd zijn met Surinaamsche kleisoortcn. BIHKgfllLAHD De actie in hei Schildersbedrijf. Spoedig strijd? Gelijk wij reeds mededeelden, werden do voorwaarden, zooals die door de Schilders patroonsbonden aan de werknemersorgani saties waren aangeboden, door laatstge noemden verworpen, waardoor met 1 Maart een confractloos-tijdperk voor dit bedrijf intrad. Tengevolge daarvan werden door de werknemersorganisaties in verschillendo plaatsen aan de werkgevers loon-adressen verzonden, inhoudendo de voorwaarden, waarop deze bereid waren te contractceren Van verschillende plaatselijke werk- gevers-vereenigingen kwamen nu dezer De afstand Hilversum—Melbourne be^ draagt ongeveer 18ÜUU kilometer» zoodat bijna do halvo aardomtrek met de Riiver-ï 'sumsche seinen is fcveibrugd geworden. Dozo praestalie toont weer eens aait well} een enorm tloordriugiugsvermogen do kor-, tere radiogolven bezitten en de groote ge-i 'luidslcrkto zonder aanwezigheid van het z.g. „lading" of verdwijningseffect opent grooto mogelijkheden voor d# toepass.ug van do iorto radiogolven voor het com mercieel radio telegraafverkeer van dq toekomst. .Voor de uitzending van de korte golvon is op het fabrieksterrein te Hilversum een tijdelijk houten gebouwtje opgericht dat niet grooter is dan een ruiter-schïlder-* huis. Een kleine fuikantenno' is op ongeveer; 30 M. hoogte afgespannen aan de groote! radiotorens. Hot is met deze antenne, die mot het oog op de gebezigde golflengte - 90 M. - niet grooter kan zijn, dat dezo formidabele afstand is gehaald. Do eigenlijke „zender" Jiestaat in hoofd zaak uit een met zorg geïsoleerd en tegen alle zoo karakteristieke hóóg-frequentie^ moeilijkheden gewapend oscillatie systeem. Den hoofdschotel hierin vormt een spo- ciaal voor korte golf werk geconstrueerde Philips watergekoeldo triodelamp. De en-, ergie ook de hoogspanning wordt betrokken van do primaire installatie voor het omroepstation der N. S. F„ dat daar toe door een ingegraven 10.000 volts hoog spanningskabel met de korte gojfhut ver bonden is. Do gelijkstroom Anodespanning voor do watergekoeldo Philips zend amp wordt verkregen na gelijkrichting van hooggespannen wisselstroom van 50 perio den na fransformatie ontnomen aan het Provinciaal eleelriciteitsnet. De somtijden van het N.S.F.-stat'ou iig-i gen tusschen 7.30 en 8.15 des avonds, wol-* ko tijd overeenstemt moUden vroegen mor-' gen in Australië. Door den rapporteur mr. Cox is woorde lijk herhaald, datgene wat do sein=dagboc- ken den 29en Januari als seinstof hebben opge teekend. Het merkwaardige van de geleverde prestatie, ligt niet in dc eerslo plaats in de grootte van den overbrugden afstand, doch meer in het feit, dat dezo reikwijdte met zoo geringe zendenergic is behaald ge worden. De opzet van de N. S. F.-proeven is ge weest, om uit le maken, in'hoeverre eeno kor te-golf .verbinding NederlandOost In- die kan worden lot stand gebracht. Nu eeno betrouwbare gemeenschap zelfs met Australië via een route die hel geheel© vasteland-complex van Europa en Azië kruist, niet lot do onmogelijkheden be hoort, mag worden verwacht, dat binnen-» kort de korlo-golf-gcmeensehap met onze Oost o.-ui ertinel mogelijk blijkt. dagèD^iwM l ici] '■.Is antwoord op het loon- adres binnen. Wij geven zulk eon antwoord hieronder: „In antwoord op uw geëerd© dato 26 dezer berichten wij U, dat door ons aan. het Hoofd bestuur van onzo organisatie was opgedragen een Landelijk Colleciief Contract af te sluiten op de basis, waarop de leden van do Patroonsorganisaties zich hadden vercenigd. De hoofdbesturen van de Patroonsbonden hebben zich .bij do onderhandelingen strikt gehouden aan do wenschen van de v>n patroons bonden, Nu blijkens Uw missive die <>ik! rhande- lingen niet zijn geslaagd, bestaat er bij ons geen enkele aanleiding onderhandelingen te openen over een eventueel af te sluiten plaatselijke overeenkomst." Waar do tot dusver bij de werknemers bonden ingekomen brioven allen gelijklui dend zijn, mag daaruit worden geconclu deerd, dat do hoofdbesturen der werk geversorganisaties het parool is uitgegeven niet in te gaan op plaatselijke onderhan delingen. Inmiddels, zoo doelt men ons verder mede hebben do hoofdbesturen der werknemersorganisaties do situatie onder do oogen gezien, met bet gevolg, dat in do eerstkomendo dagen in onderscheidene plaatsen gecombineerde afdeolingsbesluren- vergaderingen zullen worden gehouden, teneinde te beraden, wat verder to doen staat. Nu do werkgevers dit standpunt in nemen, oordeelt men van werknemers zijd© strijd onvermijdelijk, teneinde op deze wijze wederom (ot regeling der arbeids voorwaarden te geraken. „Tijd." FEUILLETON. Zoo stonden de zaken, toen ik in bet ran bet ivoren kastje kwam, dat ik grootmama bestemd en niet aan skovitscb ten geschenke gaf. Ik zeide i je vader bet tegendeel, alleen om 'ir tijd te winnen om met mijn plan iïdig te worden. Het idee om mij door lot je hand te verzekeren kwam als ingeving bij mij op, nadat je vader zijne zaak bad toevertrouwd. Natuur- dat ik Koskovitsch in het vertrouwen it nemen, en daar hij vast besloten je tot mijn vrouw te maken bekende mij alles, en legde mij tot bevestiging lef woorden do'papieren van mijn neef r; Wij verbrandden die later, "in ontsteltenis, mijn berouw, mijn °hoop waren grenzeloos. In mijne woe- j*ilde ik Koskovitsch neerschieten, ik een weinig tot bedaren was go- ;e' cen, ontwikkelde hij mij oen plan, hoe beiden ons doel bereiken konden. Hij d fefde naar Nadine's gunst, ik naar jou 3 Ik verzette mij langen tijd, doch liefde voor jou hield mij geheel ge- '&en, en zegevierde ten slotte over mijn er ik. J00 gaf ik Koskovitsch vrij spel en erom haalde Nadine ons een streep r de rekening, hij vermocht niet over oes halsstarrigheid te zegevieren, had Pohitonoff eenmaal trouw gc- Gn getrouw wilde zij hem klijven 111 den dood. De tijd drong en ik wilde tot geen prijs van je afzien. Koskovitsch, die tegen Nadine oen diepen haat koesterde, zeide mij zeer koel, dat er slechts één middel bestond, om mij van je hand te verzeke ren, de kleine Russische moest uit den weg geruimd worden. Uit den weg geruimd worden, wat bedoelt gij daarmede? zeide ik, mijn zin nen ternauwernood meester. Welnu, zoodra Nadine cr niet meer is, kunt gij trouwen, wie ge wilt. Zoolang zij echter leeft, zal zij bare vermeende rechten doen gelden dat is zeker. De kleine wilde kat heeft meer energie dan men wel denkt. 'Hoe koel en bedaard zeide bij dat, ter wijl in mijn aderen het bloed kookte. Dat ik liem destijds niets gedaan bob, verwon dert mij nog. Ik beval hem mij mot rust tc laten. O, het waren verschrikkelijke uren, die ik destijds doorbracht. Of ik moest afstand doen van mijn hoogste le vensgeluk, of een mij volkomen onver schillig schepsel uit den weg ruimen. Wat gaf ik om Nadine? Waarom liet zij zich niet afschudden en trad zij niet in mijne voorstellen. Waarom zoude ik om harent wille afstand doen van hot geluk u te be zitten. Ik praatte mij van lieverlede zulk een woede in tegen het arme schepsel, dat mijne onverschilligheid in haat, in bittere haat oversloeg. Do goede en boozc eigen schappen in mijn borst fluisterden en argumenteerden met alkander, mijn bloed geraakte al meer en meer in gisting en eindelijk zegevierden de boozo. Óm twaalf uur 's nachts sprong ik mijn bed uit, en sloop als een dief naar Koskovitsch. Hij gaf mij een kalmeerend middel, en begon mij toen zijn plan ui teen te zetten. Ik huiverde ervan. Ik wil je niet langer kwellen met do schildering van mijn toen maligen ziolc- loestand, slechts zooveel zij gezegd,'dat ik van lieverlede Koskovitsch meening be gon te deelen. Waneer ik jou, naar wie ik zoozeer verlangde do mijne wilde noe men. dan moest Nadine sterven. Mijn medelijden met het slachtoffer en mijn afschuw voor de misdaad werden verstikt en ik besloot moordenaar te wor den. De dokter had voor eenigen tijd oen snel dqodend vergif uitgevonden,, dat ech ter sporen achter liet. Hij weigerde bet daarom mij to geven, voor en aleer hij zich in zekerheid bad gebracht. De verdenking zoude natuurlijk, zei de hij, aangezien ik de eenige bezoeker van mevrouw Silberkoff ben, in de cersto plaats op mij vallen; ik moet dus qen ali bi kunnen bewijzen. Wij overlegden langen tijd en eindelijk kwam hij op het denkbeeld van Edinburg en ook om Nadine tijdelijk Jiet ivoren kastje ter bewaring te geven. De slu- werd wilde ook daaruit zijn voordeel trek ken en er van je vader 500 francs uit kloppen. Deze laatsto moest in den waan worden gebracht, dat bij gevaar liep van moord beschuldigd te worden, daar Nadine op denzelfden middag door mij vergiftigd zou worden. O, bet was een duivelsch en zorg vuldig overlegd plan. Hot. gonsde mij in liet hoofd, doch ik keurde alles goed, ja ik bewonderde zelfs nog dc omzichtigheid* en scherpzinnigheid van mijn raadgever. Den volgenden dag zocht bij Nadine in in liet Bois de Boulogne op. Hij wist, dat zij alleen daarheen zou komen, want Fe- dor v-as onwel. Hij verzocht haar het kastje eenigen tijd voor liem te bewaren. Hij had het voor een vriend uit Duitschland een ze keren baron Fcldau, bezorgd die binnen kort naar Parijs "dacht tc komen en liet dan bij liem wilde afhalen. Helaas had hij bericht gekregen, dat een bloedver want in Edinburg plotseling gestorven was, bij moest voor dc erfenis onverwijld daarheen, en kon daarom Feldau niet zien; hij wilde hem echter schrijven, dat bij het kastje bij Nadine kon afhalen, voor het geval zij dc goedheid wilde heb ben, hot voor hem tc bewaren. Zij verklaarde zich daartoe terstond be reid en Koskovitsch zeide haar nog, dat voor liet goval Feldau mocht vragen, hoe veel het kastje kostte- zij 500 francs moest vragen. Daarna nam hij afscheid van baar, doch keerde na eenige schreden weer terug. Zonderling, mevrouw de gravin, maar in uwe nabijheid vergeet men het gewichtigste. Ik had u eene heugelijke mededceling te doen. Graaf Pohitonoff is in Tarijs aange komen en brandt van v#rlangen, om u le zien. Hij moet daarbij ecliter uiterst voor zichtig te werk gaan. Hij is incognito hier, en niemand, behalve wij beiden, I mag vermoeden, dat bij zich hier bevindt. De politic is hem op het spoor, wegens politieke en nihilistische kuiperijen, en wanneer bet uitkwam, dat Pohitonoff zich in Parijs bevindt, zou hij gearresteerd en aan Rusland uitgeleverd worden. Van levenslange verbanning naar Siberië kon hij dan wel zeker van. Nadine kon men alles wijs maken, zij geloofdo elk woord, dat Koskovitsch haai* zeide, en beloofde, zich slipt naar zijn© instructies tc zullen gedragen. Hij wist haar over te halen, dat zij Donderdag den knaap mot do bcvle meiden naar het hippodrome zou sturen, opdat ik onge stoord en ongezien een uurtje bij baar kon praten. Hoe ik die tijd tol Dooderdag door bracht, dat weet ik zelf niet, alleen weet ik, dat ik mij half waanzinnig gevoelde en tegen mijn gewoonte veel sterken drank, vooral absinth gebruikte. Den dag na het vertrek van Koskovitsch, het was een Dinsdag huurde ik mij in de arbeiders wijk een kwartier, dat ik Woensdagavond betrok in dezelfde vcrkléeding van een ar beider uit Picardie, die ik gebruikt luid, om mijn recht op den hoofdprijs te doen gelden. Donderdag voor het aanbreken van den dag verliet ik het huis. In mijn borstzak verborg ik liet flcschjo vergift. Mijn rechterband had ik den vorigeu dag bij het opentrekken van een flescli cog nac. zwaar gekneusd. Toen ik mij op straat bevond, overleg de ik, hoo ik den tijd tot 's middags half vijf dooden zou. In do kamer kon ik het niet langer uithouden, ik meende onder den zwaren last. die mijn hart» drukte, t© zullen stikken. In mijn ooren gonsde het voortdurend: „Strogonoff, vlucht, bezoedel jo handen niet met bloed, maar in bet hart klonk bet: „ik kan niet". (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5