me Divanbleei P.A.WAALS stappen gedaan lof redding der ongolnk- k'igen. Onmiddellijke hulp bleek echter met het oog op de woelige zee en den gevaarlijken ijs'ang niet mogelijk. De districtssovjet wist niets beters to doen dan de betref fende autoriteiten te verzoeken 'onverijld een watervliegtuig en een ijsbreker te stu ren. JE en groote menschenmassa heeft zich op de kust verzameld, en staart vol ont zei ling naar de steeds vorder zeewaarts drijvende slachtoffers. Op liet oogenblik van verzending van bovenstaand bericht aan de „Izwostija", bad men nog geen krachtige reddings pogingen kunnen doen. Hot juiste aantal personen, dat in levensgevaar verkeert is niet bekend. UIT BE 03HGEV3E3G HAARLEMMERMEER. Auto te water. Woensdag is op den Hoofdweg nabij Vijfhuizenveg een luxe auto, komende uit A'dam en gaande naar de uit Amsterdam en gaande naar Den Den Haag, te water gereden. Beide inzitten den konden zich met moeite redden. De auto is later op het droge gebracht. HILLEGOM. Personalia. Onizc plaatsgenoot, de boer A. van Zanten, slaagde te Leiden voor het doctoraal-examen II geneeskunde. J. Wiedemerjer Sr. t Gisternacht ©viwieed plotseling de heer J. Wiede- meijer Sr. aan den Stationsweg alhier. Be halve dat de overledene een zeer goeden naam als vakman had in het Bloembollen- bedrijf, was hij een reeds van jaren lid van den Raad van Toezicht der Raiffeisen- bank alhier, alsmede Lid van den Raad van Toez'cht der Vereeniging „Hulp in Nood De overledene bereikte den ouder dom van 62 jaar. Opgedragen. Dc licht-kracht-telefoon- schel en signaal-installatie (mede voor wasscherij en lift) ten behoeve van het St. Josephftgesticht alhier is opgedragen aan den heer F. Kok, electricicn alhier. Wantoestand. Donderdagmorgen wa ren wo voor de zooveolste maal getuige van een wegversperring aan de Hoofdstraat over „Flora". Een vijftal auto's stonden daar op een rij, waarvan de eigenaars de Beurs bezoeken Er naast stond de vracht auto van den heer W. v. d. Linden, zoodat voorb jrijdende wagens een ware slinge- r eg maakten. Er moeten hier waar ook de stoomtram passeert ongelukken gebeuren en het is ons een raadsel, waar om de politie aan dien wantoestand geen einde maakt. KATWIJK AAN DE NRIJN. Actie. De Propagandaclub Jeanne id'Arc hield gisteren een vergadering in verband met de te voeren acfie voor de a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer. Uit voerig werd besproken wat de leden te doen staat b:j hunne werkzaamheden. Het punt: aanwerven van nieuwe leden eu de methode om de verkiezingsleus te verster- kon was vooral een ernstig punt van be spreking. Met verschillende werkzaamhe den zal reeds Maandag a.s. worden aange vangen zoodat de paroclranen zich op dc komst van de leden dezer club kunnen voorbereiden. In alle opzichten zullen, Maar we wel mogen vertrouwen, de leden ©p de medewerking der parochianen mo gen rekenen. LISSE. Winkelweek-comité. Gisteravond vergaderde in het café van den heer J. Tijssen het comité, deelnemers en niet- deelnemers van de gehouden winkelweek. De Voorz. de heer v. d. Eerde opende 'de vergadering en sprak bij zijn groote voldoening uit over het verloop der win kelweek. Hij prees aller medewerking en prestaties. Namens het comité dankte hij alle deelnemers. Hij wenschte den prijs- winners geluk; zij die geen prijs behaal den mogen toch ook de voldoening smaken dat bet doel is- bereikt n.J. het publiek is naar de etalages gelokt. Een woord van dank bracht spr. voorts aan zijn mede- comi toleden en meer in het bijzonder den penningm., den lieer D. Schouten. Vervolgens werden de notulen gelezen *11 vastgesteld. Aan do orde was vorts re kening en verantwoording van den pen- nijigm. Hieruit bleek dat was ontvangen tie som van f 262.50 en uitgegeven i 326.53, een tekort dus van f 64.05. Door de heeren Mosseveld, Souverein eu Goldberg werden do bescheiden nagezien #n in orde bevonden. De Voorz. stelde voor tien penningm. te dechargeeren, doch doz' meende dat dal niet ging, daar inen voor een tekort stond. Een der aanwezigen stelde voor dat elke deelnemer f 2 zou bij dragen om het tekort te dekken. Alle aan wezigen gingen hiermede accoord. De Voorz. meent, dat de niet-aan- wozige deelnemers dit bedrag eveneens mi'c't. bijdragen. Hij stelde alvast voor, over te gaan lot décharge van den pen- ningm., wMi":no.p de vergadering accoord ging. Voorts dankte hij den penningm. vim r zijn gedane orkzaamlieden. Dij de rondvraag vroeg een der aanwe- ei-en waarom 't drukwerk niet bij inschrij ving was gegaan. De Voorz. antwoordde ■lal men vooruit niet wist wat voor druk- er was. Op een desbetreffende vraag ntwoordden enkele deelnemers, dat zij v. r de resultaten van de winkelweek uit- etckond tevreden waren. Na allen nogmaals te hebben bedankt voor de medewerking sloot de Voorz. de vergadering. NOORDWIJK. R. K. Volksbond. Hedenavond zal de R K. Volksbond de Jaarvergadering louden in het Juvenaatsgebouw te 8 uur. Missie. Zondag a.s. zal onder de H. Missen van zeven uur en half negen do wdoenv. father Keet van Mill-Hül een Jiredicalie honden over de Missie, terwijl di' pater Maandag 9 en Dinsdag 10 Maart ren filmavond zal geven met de film „Aan de bronnen van den NijP\ in het Juve naatsgebouw. Kaarh-n hiervoor zijn op die dav. o verkrijgbaar a 20 cent in het Juve- HULPGEBOUW: ttaarl.sii'aat 54. 1.95, I.021/,, 60 cent. 5.75, 3.90, 2.50. 11.50, 9.45, 8.00. naai van 111 uur, waar levens gelegen heid bestaat tot bespreking van plaatsen. Bloembollen-Cultuur. Ingevolge een besluit van een der vorige vergaderingen is Woensdagavond in Hotel Royal een le zing gehouden door den heer A. Schouten van Öegstgeest, controleur bij den Phyto- pathologischen Dienst, over bet onderwerp Plantenziekten. Voor de lezing waren te vens uitgenoodigd de leden van H. B. G. en de Ned. Mij. v. Tuinbouw en Plantenk. Waar voor eenige jaren onze Bloembollen cultuur met ondergang bedreigd werd door de verschillende ingetreden? ziekten, is bet de Plantenziektenkundige Dieist, met aan bet hoofd Dr. van Slogteren, geweest, welke ons de middelen heeft gegeven ter bestrijding der zoo gevreesde ziekten als oud- en geelziek bij Hyacinth en en aaltjes- ziek bij Narcissen. Om hieraan nog eens een naderen uit leg te geven, heeft de heer Schouten op bevattelijke wijze uiteengezet de verschil lende parasieten, welke de ziekten veroor zaken, de vatbaatheid der planten voor ziekten, de verspreiding ervan, en tenslotte de voorkoming of bestrijding. Vooral voor de Nareissenvlieg waarschuwde spi*. ten zeerste, door de hiermede aangetaste bol len te vernietigen in een put gedekt met ongebluschte kalk. Ook vroeg spr. aller be scherming voor de vogelcultuur, daar ook deze insecten-etende dieren vele ziekten kunnen voorkomen. Nadat door spreker op eenige vragen bevredigend werd geantwoord, brengt de heer Enderaa, namens de Ned. Mij. v.an Tuinbouw dank aan den Voorz. voor de uithoodiging én noodigt eveneens B. B. G. nit voor eon té houden lezing in April. De Voorz., de heer G. J. G. van Parijs brengt hierna don spreker dank voor het behan delde belangrijkee onderwerp en aan den heer Endema voor diens uilnoodi- ging, waarop B. B. C. ten zeerste prijs stelt. Spreker sluit onder dank voor de goede opkomst de vergadering. Pcstduivenvereenining. Tn de boven zaal van café „De Poort van Cleef", kwam gisterenavond de Postduivenvereeniging Steeds Sneller" bijeen onder presidium van den heer A. W. Krol. Na opening werden de notulen goedgekeurd. Ingeko men was de aangevraagde Koninklijke goedkeuring op do Statuten. In een later gehouden bespreking, werd besloten dit stuk in te laten lijster, en in het clublo kaal op te hangen. Na de bespreking oefe- ningsvlucht op Lier op 10 April en 3 Mei werd besloten aan beide deel te nemen. De vooroefening voor de eerste vlucht zal plaats hebben op 15 Maart van Katwijk, 29 Maart van Ben Haag, 5 April van Dor drecht en 12 April van Roosendaal, voor de 2de vlucht op 5 April van Katwijk, 13 April van Den Haag, 10 April van Dor drecht, en 26 April van Roosendaal. Voor de Derby-vlucht moeten uiterlijk 15 Maart de opgaven voor deelname binnen zijn, waaraan men ten hoogste met 4 dui ven kan deelnemen. Staande de vergadering werden een tien tal eereprijzen beschikbaar gesteld op di verse vluchten, terwijl door den heer Rak- horst werd toegezegd, dat bij voor iedere vlucht een troostprijs beschikbaar stelt, voor de tweede aankomende duif. Op voor stel werd besloten, dit jaar het kampioen schap te laten vervliegen op Orleans en Bordeaux. Getracht zal worden, hieraan eenige prijzen en tevens een herinnerings- prijs te verbinden. Het kampioenschap voor jonge duiven zal worden vervlogen op Cbimay. Hierna word door den lieer Rak horst verslag uitgebracht van de vergade ring van den Leidschen Bond van Postdui- venveveenigingen, waarbij de afd. is aan gesloten. Na ui thronging van het verslag der in korf-commissie, werd besloten dat geen duiven zullen worden ingekorfd, voor- da' het verschuldigde bedrag hiervoor zal zijn voldaan. De heer Bosman brengt bij de rondvraag in berinnering, dat, wil men aan de Plei- nesvlucht deelnemen, men voor iedere deelnemende duif 5 pleinesplaatjes moet inzenden. Bij inzending van 50 plaatjes is het aantal duiven onbeperkt. De inkorving hiervoor geschiedt op 11 Juni. Na eenige huishoudelijke besprekingen sluit de Voor zitter deze vergadering. ÖEGSTGEEST. R.-K. Propagandaclub. In het ge bouw ,,St. Willibrord" werd gisteravond een cursusavond en vergadering gehou den, die slechts matig was bezocht. De Voorz., de lieer Ant. Falke, opende de bijeenkomst en deelde do redenen mede waarom eerst heden do eerste cursus avond wordt gehouden. Doordat pastoor de Vetten, door omstandigheden, nog niet aanwezig kan zijn tot het houden van zijn lezing, worden eerst de huishoudelijke zaken afgehandeld. Be secretaris, de heer W. Koelman, doet voorlezing der notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd. De Voorz. doet verder mededeeling van een oiiderhoud met het bestuur der Kies- vereeniging inzake de a.s. politieke actie bij de verkiezingen. Wegens den slechten financieelen toestand der vereeniging is om een goede propaganda te voeren, gel delijke steun dringend noodig. Het be stuur der R.-K. Kiesvereeniging zal per circulaire den kiezers daarvan in kennis stellen en om een geldelijke bijdrage ver zoeken. De heer H. v. d. Hoeven dringt aan op eenigen spoed met verspreiding der cir culaires. De Voorz. zal het bestuur der kiesvereen. met dien wensch in kennis stellen. Pastoor de Vetten, inmiddels ter verga dering gekomen, wordt door den voorz. met eenige hartelijke woorden welkom ge- heeten. Pastoor de Vetten deelt mede dat het voor hem een aangename taak is op de zen eersten cursusavond te mogen optre den. Spr. gaat het nut van een propagan daclub in het kort na en constateert dat dit jaar wederom veel van de propogan- distèn zal gevraagd worden om te behou den wat we tot nu toe onder leiding van den emancipator dr. Schaepman en den tegenwoordigen leider dr. Nolens hebben verkregen. Vervolgens gaat spr. de een heid na der Kath. Staatspartij en be spreekt ook in verband daarmede de St. Mickaël-actie. Vervolgens spoort spr. de leden aan vooral met de komende actie te toonen werkelijk propagandist te zijn. Het moet een propagandist niet voldoende zijn alleen op de leden-lijst te prijken, want dan is men den naam van propa gandist onwaardig. Na deze inleiding behandelt spr. in het kort het R.-K. Staatsprogram en bespreekt daarbij ook het samengaan met de andere Christelijke partijen. De Voorz. dankte den pastoor voor zijn bezielende woorden bij de inleiding dezer lezing en voor de duidelijke uiteenzetting van ons Staatsprogram. (Jammer, dat zoo weinig kiezers en propagandisten aan wezig waren). De Voorz. bespreekt in bet kort het tot nu gevolgde kaartsysteem bij de verkie zingen en deelt mede, dat het huisbezoek spoedig moet worden aangepakt. De nieuwe kiezerslijst wordt 15 Maart vastgesteld; er kunnen tot 15 Mei wijzi gingen worden aangebracht. Bij de rondvraag vestigt de heer W. Koelman de aandacht er op, toch te trach ten, dat dames-propagandisten de cur susavonden komen bijwonen, opdat ook zij een betere politieke ontwikkeling krij gen, wal toch noodzakelijk en gewenscht is. ROELOFABENDSVEEN. T. B. C.-Fonds. Woensdagavond Ver gaderde in het café van den heer Van der Geest alhier het bestuur van het Wit Gele Kruis ter bespreking verloting der overge bleven prijzen, geschonken door de inge zetenen van hier en omgeving ten bate van het T. B. C.-fonds, ten doel hebbende de verpleging van on- en minvermogende tu berculoselijders van alle gezindten in buis en in sanatoria. Reeds een drietal patiën ten werden door het fonds in staat gesteld om in een sanatorium verpleegd te wor den en de uitgaven hebben zooveel bedra gen, dat het fonds, indertijd groot f 1700.- zoo goed als op is. De propagandavergade ring eenigen tijd geleden gehouden had tot resultaat dat aan verloting en entree gelden een batig saldo overbleef van f 546. Thans zijn er nog een kleine 70 fraaie prijzen over die het bestuur wil verloten tegen een prijs van f 0.50 per lot. Het doel is U allen bekend en liet werken van het bestuur ook, zoodat het bestuur vertrouwt op de bekende milddadigheid van de in gezetenon van Roelöfarondsveen en omge ving. Vanaf Zondag zullen eenige dames aan do huizen komen om loten te verkoo- pen. Niemand zónde deze dames zonder meer weg. Al koopt U maar een lot van 0.50 hot bestuur zal U daarvoor dank baar zijn, want vele kleintjes maken een groote. Donderdag 12 Februari a.s. zal in de Pancratiuszaal alhier de officieele ver loting der fraaie prijzen plaats bobben. Voor de zaal behoeft geen entree betaald te worden. Helpt ons dus de T. B. G. be strijden! Tuinderspatroonsvereeniging. Woens dagavond werd de jaarvergadering ge houden van de Tuinderspatroonsvereeni ging „St. Benediclus" in de St. Pancra tiuszaal, Na opening der vergadering werden de notulen gelezen en goedge keurd, evenals het jaarverslag. Vervol gens bracht de penningm. financieel ver slag uit; de kas bleek in goeden staat. De bescheiden werden nagezien door een daartoe aangewezen commissie, waarna de heer G. van Berkel den Voorz. mede deelde alles in orde te hebben bevonden. Bij de bestuursverkiezing stelde de lieer G. van der Meer voor de aftredenden bij acclamatie te herbenoemen, hetgeen werd goedgevonden. De heeren Jac. de Jong Gz en N. Bakker Hz. namen hunne herbenoeming aan, terwijl de heer W. van der Zwct bedankte. In diens plaats werd gekozen de heer Hub. Hoogenboom. Het collectief arbeidscontract voor het a.s. jaar ondergaat geen wijziging van be- teekenis, alleen komt meer en meer naar voren een op meerdere punten noodzake lijke samenwerking tusschen werkgever en werknemer. In het bestuur is onlangs gesproken over de rentelooze obligalieleening van den L.T.B. De Voorz. gaf een verklaring, hoe hij liet zich voorstelt ook hier een po ging te doen tot plaatsing. Spr. zou dit willen doen door huisbezoek, na eerst de leden op deze wijze te hebben ingelicht. Het bestuur heeft bereids zijne mede werking togezegd. Als afgevaardigden werden benoemd de heeren G. Koek, F. Bakker, Hub. Hoogen boom en N. van der Meer. Bij de rondvraag doel de Geestelijk ad viseur een beroep op de volle medewer king der leden inzake bot arbeidscontract, Aansluitende kraag Concave schouder Soupele rever Sladde, stevige borst De volmaaktheid onzer kleeding danken wij aan onze 40-jarige ervaring. Stof, voering en bewerking zijn natuur lijk naar gelang van den prijs, maar het kost niets meer om het model en den pasvorm op alle geproduceerde stuks toe te passende beste krachten aan onze zaak verbonden maken corrigeeren de modellen. Waarom zoudt ge dan slecht gekleed gaan, terwijl het goedkoopste kleeding- stuk bi) ons gekocht, het cachet van den meester draagtl Bij al onze goederen vindt U daarom de hierneven afgebeelde schouder, kraag, rever en borst steeds terug. Deze vanoorsprong Amerikaansche vinding werd door ons reeds in 1905 wettig gedeponeerd. In de goede toepassing en doorvoering schuilt het geheim van den eleganten pasvorm' en het blijvende mode!, die het ware kenmerk van Krcymborg's kleeding Vraagt onze Colbert-Costumes, fa<;on 1925 van moderne fantasiestofïen, blauwe twill enz., prijzen van f 7.90 9.90 13.90 16,90 19.90 22.75 en hooger. betuigt zijne ingenomenheid met het reeds bereikte in vorige jaren; bedankt den heer Van der Zwet bij zijne uittreding uit het Bestuur voor het door hem gedane werk en begroet den beer Hoogeboom in zijn nieuwe functie als bestuurslid. Spr. is er bovendien mede vereerd, dat de Pastoor in het jaarverslag is herdacht. Spr. vond dit gepast en op z'n plaats. Vervolgens bespreekt hij nog do plotselinge ongesteld heid van den pastoor en verzoekt voor Zijneerw. aller gebed. De heer Van der Zwet dankte den Geestel. Adv., het Bestuur alsmede de le den met een passend afscheidswoord. Vervolgens werd *nog gewezen op hel verschil in toegelaten asbelastiug voor de auto's op den Vcenschen weg en de ande re wegen in Alkemade, hetgeen een on- houdbaren toestand schept, evenals de indraai voor auto's bij den z.g. Noord- hoek en het gemis van een draaipunt in het Zuiden van de Veen. Vervolgens werd de vergadering door den Voorz. gesloten. RIJNSBURG. Flora. Gisterenavond te half acht kwamen de leden der Veilingvereeniging „Flora" ter jaarvergadering bijeen. In zijn openingswoord memoreert de Voorz., de heer F. Kroet, dat 1924 een gunstig jaar genoemd mag worden. De notulen en bet jaarverslag door de secr., den heer G. v. Delft, gelezen, werden goedgekeurd, waarvoor hem een woord van dank word gebracht. Het jaarverslag penningm. gaf aan: verlies- en winstrekening f 36302.33, balans debiteuren en crediteuren f 62417;70 In de debiteurenrekening is een post in ventaris voor f 6000, teveel gerekend, zoo dat van bet kapitaal in de creditrekening ook f 6000 moet worden afgetrokken. Aan tal leden bedraagt thans 394, een toename van 43 leden. Het bestuur deelt vervolgens mede, dat van centrale verwarming zal worden af gezien tot het najaar. Goedkeuring is ingekomen der gewij- zigden statuten. Bij de bestuursverkiezing weiden na 2 stemmingen gekozen de aftredende leden G. v. Delft en J. Heemskerk. Gekozen werd, wegens bedanken van den heer A. Heemskerk, W. v. d. Mei Pzn. Het salaris van den secr. werd onveranderd vastge steld Bij de rondvraag werd door den beer G. Vianen over Onderlinge .Glasverzekering gesproken, door den beer J. Zandbergen over de betaling der droge bloombollen van Hobacho, welke hij liefst op Mei zou zien. Hierna sloot de Voorz. de vergadering. VOORHOUT. Stille Omgang. Het Genootschap van den Stillen Omgang vergaderde op Woens dag 4 Maart in het Patronaalsgcbouw. Voor een stampvolle zaal, versierd met bloemen, opende de Voorz., de heer H. J. Vester, de vergadering en heette In het. bijzonder den weleerw. pater Frigge en 3 bestuursleden der afd. Leiden welkom. Tevens hoopte spr. dat deze avond tot groei en bloei van het Genootschap moge Leiden. Pater Frigge zet hierna uiteen het ont staan van den Stillen Omgang. Hoe vroe ger plechtige processies werden gehou den, opgeluisterd met zang en muziek, maar hoe in de de dagen der Reformatie alles in stilte moest geschieden; maar nu hoewel geen processie, is de omgang uit gegroeid lot een groote manifestatie, waaraan duizenden deelnemen en jaar lijks ter H. Slede optrekken. Do Voorz. dankt den spreker voor zijn gloedvolle rede. De rekening van den penningm. is in ontvangsten en uitgaven f 176.50, De draagt alle ontvangsten af, vandaar gelijke bedragen. De secr. gaf een keurig overzicht de werkzaamheden in liet afgeloopen Hierna werd door Pater Frigge de reisgelegenheid besproken. Dit jaar men na afloop, naar het Corn. Broeri om zich te ontnuchteren,zulks mot liet op minder gunstig bekend staande Spr. spoort de leden aan na kalm huiswaarts te keeren en onze sche blijdschap niet te erg hot te De Voorz. deelt mede, dat voor do leden loden een II. Mis zal "wórden dragen. Op een algemeene vergadering den zullen Commissarissen v. Orde zén worden,die te herkennen Zijn geel-witte roset. Zooals vorig jaar zal vóór bet naar Amsterdam in de Parochieki kort Lof gehouden worden. Op de Zondagen: 8 en 15 Maart, retour-spoorkaartjes in het Patroiiaa bomv na de Hoogmis a f 1.70 veil baar zijn. Na die datums tot 19 Maai den heer Ant. Floor. Afgeraden niet per fiets le gaan: dan loopt kans, niet tot de kerk toegelaten den. De pastoor sprak nog een pittig Twintig nieuwe leden gaven zicbj zoodat hel ledental tot 100 steeg. spmr VOETBAL. De Natris' passeeren voor het Ned. De heer De Natris heeft gisteren onderhoud gehad met den voorzitter de Ned. Elftalcommissie, waarin hi klaarde, dat, mocht hij voor komen terland-wedstrijden in aanmerking it op zijn volle toewijding mocht wordt rekend. WIELRENNEN. Leidsche Ren- en Toeristvereenigin „Swift". Aanstaanden Zondag zal de 60 K.5 trouwbaarheidsrit verreden worden. Te 's morgens 9 uur samenkomst li heer Boezel ij», Nieuwe Rijn. SCHAKEN. Competitie Ned. Schaakbond District Z u i d-H olland 2 e Gisteravond speelde liet Leidsel) genootschap I zim laatste» wedstriji de competitie, en wel in Den Haag de Haagsche Arb. Schaakclub I hk volgenden uitslag: 1. G. Bosscha I- F. L. "Wacl 2. Br, J. Droste 1—0 T. Telend 3. W. Demmendal 51 J. J. van 4. G. Bol 1—0 G. van T 5. L. M. J. Ghambry 1—0 P. Pree 6. W. de Bruin 0—1 J. Lelyvd 7. M. M. Segaar 1—0 J. Rittj 8. II. N. Frangois 1—0 W. Huyl 9. A. \V. Jongepier 10 H. Vcrh 10. M. Bloem 1—0 J. Huyl Totaal 82 zoodat deze wedstrijd door liet Schaakgenootschap werd gewonnen punten tegen 2 punten. ZWEMMEN. Een nieuw wereldrecord. Tc Miami Beach in Florida lies Borg wederom een nieuw .wereld' record gevestigd, en wel over400 vrije slag, welken afstand hij 4 min. 35 2/10 sec.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 8