weede Blad Japansclie Kastje. STADSNIEUWS onderdag 5 Maart 1925 Blhi££E&LA2dD HET VAGEVUUR. Da Tijd" schrijft: In de synagoge der Nederlandsche Por- ipeesche Israëlitische gemeente te 's-Gra- ïbage Zondag een rouwdienst Lata t«r nagedachtenis van wijlen A. loen, in leven opperrabijn van het igogaal ressort 's-Gravenhage. p0 dienst werd aangevangen met een „deelte van het namiddaggebed; vervol- ons droeg de voorlezer Psalm 49 voor, aarna de heer S. Rodrigues Pereira, op- irrabija der Ned. Port. Israël, gemeente, D treurrede hield, uitgaande van de oorden uit het Hooglied „Mijn vriend is prgedaald in zijn hof, om te toeven in parken, om rozen te plukken." •Tenslotte, aldus de „N, R. C.n, sprak errabbijn Pereira 'n gebed uit voor de ilerust van den overledene, dat door de nwezigen werd aangehoord. Het is een heilzame gedachte voor de frledenen te bidden", verklaart do irijver van het boek der Machabeeën. gezien van zijn inspiratie, heeft deze 1st zijn geschiedkundige waarde. Zooals hier eens weer blijkt. Waaruit )]gt, dat de Vagevuur-leer nog zoo'n laat [gluipsel" niet is als sommigen denken. De weeldebelasting. Een enquête der Werkgeversvereeniging. De algemeene R.-K. Werkgeversvereeni- ng heeft aan haar leden de volgende igenlijst toegezonden: 1. Acht gij een weeldebelasting, zooals ze in dit wetsontwerp is uitgewerkt, een ist middel om te komen tot het doel, dat Minister zich voorstelt o.a met dit ont- rp te zullen bereiken, n.l. verlaging van directe belastingen en in het bijzonder -ringing van het successierecht, de in- nstenbelasting en de verdedigingsbelas- 2. Zijt gij van meening, dat dit ontwerp, or de daarin voorgestelde beffingen van of 5 pCt. op sommige artikelen het ver- lik van die artikelen belangrijk zal doen b lemen, en zoo ja, dat daardoor nijver- id ea handel in het algemeen en uw in- slrie of handel in het bijzonder zullen rden getroffen, zoodat dit ontwerp, hoe elijk van bedoeling ook, wet geworden, kwaad op zichzelf zal beteekenen, dat voordeel der bovenvermelde belasting- ra lagingen geheel of gedeeltelijk zal neu- Jiseeren? Acht u, tengevolge van deze weelde- isling, een herziening van de accijns- geving noodzakelijk? Daar de mogelijk- van dubbele belasting (in het bijzon bij spiker en gedistilleerd, niet denk- j dig is. Een adres van handels- reizigers. R -K. Ver. van Handelsreizigers „St. isloffel" heeft een adres gericht aan Minister van Financiën om haar be ren tegen het ontwerp-weeldebelasting las liten. dhfet behoeft wel geen breedvoerig bo- aldus wordt in de bijgevoegde van toelichting door St. Christof- gezegd, dat het gebruik van een kop ie, thee of melk, alsook het gebruik een middacboterham (lunch) ofwel een burgerlek middelmaal (diner), e bet logeeren in hotels, door bandels- ioi igers, zoomin taalkundig als practisch de weeldeartikelen kunnen gestempeld den. Dit te doen zou het karakter der in haar wezen aantasten. De duizen- handelsreizigers, die dagelijks voor beroep, doch niet het minst in het ng van handel en industrie, landbouw ^Jnijverheid op reis gaan, moeten de "^noemde zaken die zonder vrees FEUILLETON. Helaas, neen baron, hernam de he le- Gij wordt beschuldigd, voor vier eene zekere mevrouw Teska Silber- in Parijs vermoord te hebben Deze raJ beeren zijn overgekomen om uwe bering te vragen. Aangezien er zwa- ermoedens tegen u bestaan, en gij in nkrijk genaturaliseerd zijt, kan de Ische regeering uwe uitlevering niet [eren. erzet u niet, want dit zou uw toestand ets verergeren. Wellicht gelukt het bekwaam verdediger dit vermoedelij ke Dls*Grstand op te helderen. Voor het kun* nÏ6ta beters doen, dan Fransche collega's aan de Seine te .a. bksemsnel kwamen de gedachten in ku'a brein. De man had gelijk. Te- jjjnd ware in dit geval doelloos. Maar bloed verstijfde hem bij de gedachte, bij zich op genade of ongenade zou Seven. Het bezoek bij de schoone w Teska Silberkolff zou voor hem loch noodlottig worden. «lag, die hem zoo onverwacht op PPUQt van z*jn Seluk trof, was vreese ^°bts met de grootste zelfbeheer- gelukte het hem, zijn opgewonden er' win 'l bijzijn dor politiebeambten ;2 :,epr> w?rden. ij> mijne hoeren, zijt natuurlijk eraQtwoordelijk voor de dwalingen voor tegenspraak levensbenoodigdheden genoemd moeten worden in hotel, re staurant of lunchroom gebruiken. En zelfs al zouden zij desondanks kunnen be sluiten om in de richtingen bedoeld in art 81 E te gaan, waar de mogelijkheid be staat tegen een ongekend lagen prijs iets te consumeeren of te overnachten, dan zou den zij toch in slechts enkele groote plaat sen in ons vaderland die inrichtingen kun nen vinden, maar in vrijwel de meest pro vincieplaatsen en zeker in de duizenden dorpen, waar ook nog gegeten en gelogeerd moet worden, vindt men deze niet. Ook heeft o.a. de Ned. Banketbakkers- ver. tegen het ontwerp geadviseerd. De Ned. Regcering en het Protocol. Verklaring van Minister Ruys. In de gisteren gehouden vergadering van de Eerste Kamer heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken, jhr Ruys de Beerenbrouck, in zijn antwoord op de al gemeene beschouwingen van de Staatsbe- grooting 1925, naar aanleiding van den aandrang door het lid, den heer Rink uit geoefend op de regeering om het protocol van Genève te bekrachtigen, verklaard, dat het streven, hetwelk in het protocol tot uiting bomt, de volle instemming en waar deering der regeering heeft. In hooge mate is men afhankelijk, zeide de Minister, van de houding van het Britsche Rijk. Het Is daarom een eisch van beleid, evenals som mige andere mogendheden, die in dezelfde positie verkeeren als ons land, een afwach tende houding aan te nemen. De Regeering en de Rotierd. Bank. M e d e d ee li n g e n van Minister Go lijn. In de gisteren gehouden zitting van de Eerste Kamer, heeft Minister Golijn, in antwoord op de Algemeene beschouwingen der Staatsbegrooting 1925, naar aanleiding van de vragen van den heer Wibaut om trent de steunactie door de regeering aan de Rotterdamsche Bank verleend, mede gedeeld, dat het in het algemeen belang was, om in de mededeelingen betreffende deze actie spaarzaam te zijn. De vraag, of de steun voor de aandeelen der Rotterdamsche Bank ook in het alge meen belang was, beantwoordde de Minis ter bevestigend, daar z. i. de vrees voor een débacle niet ongemotiveerd was, gezien de overweldigend groote hoeveelheden aan deelen, die op de markt werden gegooid. Daarom heeft de regeering den koers ge steund. Anders zou wellicht een opvragen van alle deposito's zijn gevolgd, zooals ook bij een gerucht in zake een andere bank het gevolg is geweest. De regeering zou dan voor een toestand geplaatst zijn, ver klaarde de Minister, dien zij niet meer had kunnen beheerschen In het publiek be lang meent zij dus gehandeld te hebben, door een crisis in het bankwezen te voor komen. Aan dezen steun is nog geen en kele cent van het Staatsgeld besteed. Ook de N U M. is er niet bij betrokken, of be trokken geweest, aldus deelde de Minister mede. Uit den Goudschen Raad. Naar aanleiding van de verwerping eenigen tijd geleden van de reorganisatie voorstellen betreffende het lager onder wijs, heeft thans de oudercommissie van de scholen B. en G. een adres aan den raad ingediend, orh niet over te gaan tot de op heffing van een der opleidingsscholen. B. en W zullen hierover prae-advies uit brengen. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft den raad toegezonden een uittreksel van een Kon. besluit van 24 Februari tot opheffing van de huurcom- missie te Gouda met ingang van 24 Aug. Op advies van de commissie voor de strafverordeningen zijn tal van wijzigingen aangebracht in de algemeene politieveror dening, 'o.a. deze, dat op den Bleekerssin- gei de maximumsnelheid voor auto's van 15 K.M op 12 K.M wordt teruggebracht. Een nieuwe verordening inzake de gas levering door de gemeentelijke lichtfabrie ken werd vastgesteld, waarin twee vormen van gaslevering zijn opgenomen, welke hier nog niet bestonden, n.l. het vastrecht-tarief en bet contract voor industrie-gas (bij ge bruik van meer dan 5000 M3.) Een poging om een niet op de agenda geplaatst voorstel tot aanschaffing van een auto voor de gemeentelijke lichtfabrieken, welke in verband met de leverins: aan om liggende gemcenton noodig wordt geacht, aangenomen te krijgen, bad geen succes. B. en W. zullen nu een nader voorstel bij den raad indienen. GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad vergadert op Maan dag 9 Maart 1925, des namiddags te twee uur. De vergadering zal, zoo noodig, dee avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Praeadvies op het verzoek van Mej. L. G. A. Roelants, om eervol ontslag als onderwijzeres aan de Meisjesschool voor U. L. O. 2o. Praeadvies op het verzoek van Mej. G. J. M. Hoeks, om eervol ontslag ala on derwijzeres in het hand teekenen aan de Meisjesschool voor L. O. So. Praeadvies op het verzoek van J. den Duijn, om ontslag als lid der Commis sie tot wering van schoolverzuim. 4o. Benoeming van een lid der Oom missie tot wering van schoolverzuim. 5o. Benoeininig van een lid der Gom- miss-'e voor de Bewaarscholen. 6o Benoeming van een Opzichter dhr Plantsoenen, in den rang van technisch ambtenaar 2e klasse. 7o. Staat van af- en overschrijving op de begroeting, dienst 1923, van het H G. of Arme Wees- en Kinderhuls. 8o. Suppletoire begrooting, dienst 1923, van die instelling. 9o Rekening, dienst 1923, van die in- lOo. Begrooting, dienst 1925, van die instelling. llo. Voorstel tot verhuring van het voormalige IJkkantoor aan de Lammer markt aan de vereeniging „de Leidische Padvinders", voor 300 gld. per jaar. 126 Voorstel tot verhuring van een lo kaal met voorvertrek in de bovenverdieping van het voormalig Inval'denhuis, aan de R.-Kath. Muziekvereeniging „Perosi" voor 40 gld. per jaar. 13o. Voorstel tot verhuring van de per- ceelen weiland in den Roomburgerpolder, Sectie M, Nis. 2919 en 2920, aan Jac Uit- tenboogaard, voor 400 gld. per jaar. 14o. Voorstel tot kostelooze overname in eigendom en onderhoud bij de gemeente van een strookje grond aan den Stations weg, kad bekend Sectie A No. 1124 ged. 15o. Voorstel tot kostelooze overname in eigendom en onderhoud bij de gemeente van den grond ge'egen tusschen de rooi lijn op het perceel kad bekend Sectie O No. 1113 en den openharen weg (de Ge- nestetstraat). 16o. Voorstel tot aankoop van het zuid westelijk uitspringende gedeelte van het perceel Langebrug 101. 17o. Voorstel tot verkoop van het per ceel bouwgrond op het Raamland, ten zui den van de Fruinstraat, kad. bekend Sec tie M no 866, ged., ter grootte van 420 M2., aan Prof. Dr. F. Muller Jzn., Voor 10 gld. per M2. 18o. Praeadvies op het verzoek van A. Grijsen e. a allen bewoners van het Utrechtsche Jaagpad, om dien weg van gemeentewege te doen verlichten. 19o. Voorstel tot verhooging van het voorschot, toegekend aan de Woningbouw vereniging „de Goede Woning'', voor de uitvoering van haar 2e bouwplan benoor den den Maresingel en tot vaststelling vaa den desbetreffenden begroot; ngss iaat. 20o. Praeadvies op het verzoek van de Leidsche Duinwater-Maatschappij, ter be- konrng van eene algemeene vergunning tot levering van duinwater in een gedeelte van de gemeente Oegstgeest. B. en W. stellen voor dit verzoek in te wi lligen. 21o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 13 Juni 1918 (Ge meenteblad No. 25), regelende de heffing van leges- en expedit'egelden ter Secreta rie, bij het Oud-Archief en aan het Bureau van den Burgerlijken Stand te Leiden. 22o. Voorstel inzake de benoeming van een hoofd van- en eene onderwijzeres aan de school, verbonden aan de afdeeling voor jeugdige idioten „Voorgeest" en hun ne salarieering. 23o. Praeadvies op het voorstol van den heer Witinans en Mevrouw Dietrich—de Rooy, om te besluiten tot den bouw van een gemeentelijk Z ekenhuis. 24o. Vaststelling van het le suppletoir kohier der schoolgelden voor Midde'baar- en Hooger Onderwijs, d'enet 1924/1925. Aankoop perceel Langebrug. Door den aankoop van het perceel Lan gebrug No. 99 is een nieuw gezichtspunt geopend ten aanzien van de bouwplannen van het nieuwe Politiebureau aan de Zon neveldstraat en wel in dit opzicht, dat door bij trekking van dit perceel aan het ter rein van het politiebureau een andere in deeling en bebouwing kan worden verkre gen, welke voor dien dienst van veel nut zal zijn. Indien, overeenkomstig de bedoeling van B. en W., niet de bovenwoning van het perceel Nieuwsteeg No. 10, maar de bo venverdieping van het huis Langebrug no. 99 werd bestemd voor woning van den concierge van het politiebureau, waarvoor dit pand veel beter geschikt is, en het be nedenhuis tot bewaarplaats van brancard, slangen-wagen, inbeslaggenomen rijtuigen en tot weegplaat» van motorrijtuigen enz. wordt ingericht, zal de voorgenomen bouw van de bewaarplaats achterwege kunnen blijven; en als verder de lijkenkamer wordt geplaatst aan da Westzijde van het politiebureau bij den uitgang aan de Nieuwsteeg, dan zal de aan de Oostzijde van het bureau ontworpen open plaats, een zeer gewensohte verruiming kunnen verkrijgen. De bovenwoning van het huis Nieuw steeg 10 kan dan verhuurd blijven als tot dusver, wat voor de gemeente dus geen nadeel oplevert Bronchitis i en andere borstaandoeningen genezen met AKKER'» i Abdijsiroop Het niet bouwen van de bewaarplaat^ Z en het plaatsen van do lijkenkamer Y aan de zijde van de Nieuwsteeg zullen een besparing geven van pl.m. f2500. welk bedrag ten goede kan komen aan de kosten van verbouwing van het perceel Langebrug no. 99. Op de open plaa-ta blijft dan nog In den weg staan een schuurtje, behoorenden bij het perceel Langebrug no. 101. Blijft dit schuurtje staan, dan zal dit, uit oogpunt van veiligheid en welstand, met een muurtje dienen te worden ombouwd, wat een uitgaaf van f 500.zal meebrengen. In het belang van een goede dienstver richting is opruiming van dit schuurtje echter zeer gewenscht. Wordt het afge broken, dan zal een vrije open plaats wor den verkregen van 24 X 8 M.; o.m. zal dan zoo noodig, met voertuigen onge hinderd kunnen woTden omgereden vanuit het hul» Langebrug 99 over de open plaats naar den anderen uitgang aan de zijde van de Langebrug. De eigenaar, die aanvankelijk f 1075. als koopprijs van dit schuurtje vroeg, ls nader bereid gevonden het voor f 1000. aan de gemeente af te etaan. Wel is ook deze prijs nog hoog en de Commissie van Fabricage vindt daarin aanleiding doch ook daarin alleen om den koop af te raden, maar B. en W. achten den prijs niet van zóó overwegend bezwaar, om van den aankoop af te zien. bezwaar, om van den aankoop af te zien en stellen den Raad voor, daartoe te be sluiten. „De Goede Woning". Ingevolge Raadsbesluiten van 20 April 1920 en 28 November 1921 werden aan de woningbouwvereniging „de Goede Wo ning" voor den bouw van 156 ééngezins woningen, 5 winkelhuizen, 1 werkplaatB met bovenwoning, 1 badhuis met 2 boven woningen en 1 pakhuis op een terrein be noorden den Maresingel een grondvoor- schot van f 223050 en een bqjiwvoorschot van f 1.151.927 verleend. Zooals bekend, had het bestuur der ver- eeniging aan B. en W. verzocht het ge bouw, bestemd voor badhuis, met het oog op de inmiddels gebleken minder gunsti ge exploitatie-vooruitzichten voorloopig niefc verder af te bouwen en hadden B. en W. gemeend, de gevraagde machtiging te moeten verleenen, echter onder voorwaar de dat omtrent de aan het gebouw te ge ven bestemming en zijne exploitatie met B. en W. vooraf overleg moest worden ge pleegd en dat veranderingen in het ge bouw niet zonder voorafgaande goedkeu ring mochten worden aangebracht. UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hooren Is» 5.05 uur Radio-Paris 1780 M. Kinder* concert. 5.20 Brussel 265 M. Kinderver* haaltjes. 5.20 Hamburg 395 M. Concert. 5.50 München 485 M. Concert. 6.20 Berlijn 500 M. Opvoering van de opera „CarmeD." 7.20 Alle Britsche stations: Tijdsein Big Ben on nieuws. 7.20 M Hamburg 395 M. Puccini- avond. 7.20 n München 485 M. Opvoering van een tooneelstukje. 7.50 Frankfort 470 M. Kamermu ziek. 7.50 w Münster 410 M. Sprookjes avond. 7.50 Chelmsford 1600 M. Entertain-» ment bij Philip Ritte's Concert Partij. 7.55 H Londen, 365 M. en anderet Kamermuziek-avond. 7.55 Manchester, 875 M. Voordr. ea Concert. 7.55 Newcastle, 400 M. „A Night In Hawaii". 7.65 Zürich, 650 M. Voordr. en Concert. 8.15 Hilversum, 1090 M. Uitzending van het programma van het Amsterdamsch Concertgebouw. 8.20 Brussel, 265 M. Voordr. ea Concert. Ö.05 Radio-Paris, 1780 M. Russi sche muziek en dansmuziek. 9.10 Chelmsford, 1600 M., sluit aan bij Manchester, 375 M. Concerto for Pianoforte in G Minor (Beethoven). Poem for Orches tra, „Pour le jour do la pre mière neige au vieux Japon" (Inglebrecht) Intermezzo Vals» („L'Enfant Prodigue", Worm- ser). 9.20 München, 485 M. Concert. 10.20 Alle Britsche stations: Dans muziek van het Savoy Hotel to Londen. Paderewski voor de draadlooze De B. B. C. kondigt aan, dat Paderewski Zondagavond 15 Maart voor de draadlooze zal spelen. In zake de bestemming, die hot pand zal verkrijgen, ia thans nog geen defini tieve beslissing genomen; het overleg in doze met den Minister van Arbeid en met de vereeniging is nog niet beëindigd. Inmiddels is echter het geheele bouw plan met uitzondering dan van bedoeld perceel voltooid en heeft het bestuur der vereeniging een overzicht van de tota le kosten bij B. en W. ingediend. Blijken» den desbetroffenden staat hebben de uit gaven bedragen, voor zooveel betreft het grondvoorschot f223.050, d.i. dus juist het in maximum toegestane bedrag, en wat aangaat't bouwvoorschot fl. 153.674.71 welk laatste voorschot derhalve met f 1747.71 dient te worden verhoogd om alle kosten te dekken. Bij ministerieele be schikking van 9 Februari 1925 ia dez# verhooging toegestaan. Te zijner tijd zal nog eene som zijn be- noodigd voor de afwerking van het aan vankelijk voor badhuis bestemde gebouw; aangezien daarvan thans niet meer dan de romp met de binnenmuren aanwezig is, kan het in zijn tegenwoordigen staat voor geen enkel doeleinde worden gebe zigd. In de onderwerpelijke verhooging van het voorschot kunnen de kosten van de voltooiing echter niet worden opgeno men. Eerst wanneer de bestemming van het perceel vaststaat, kan een aanvrage om meerder voorschot voor dit doel in overweging worden genomen. Onder verwijzing naar de in de Lees kamer ter visie liggende stukken geven B en W. den Raad mitsdien in overwe ging: bet bij besluiten van 26 April 1920 en 28 November 1921» ten behoeve van da uitvoering van het hiervoren vermeld» woningbouwplan ten noorden an den Ma resingel aan de vereeniging „de Goeda Woning" toegekende voorschot ad f 1.374.977 te verhoogen met ten hoogste f 1747.71 en aldus te brengen op ten hoogste f 1.376.724.71, met bepaling, dat uwer chefs en daarom wil ik u zonder tegenstand volgen. Alleen verzoek ik u beleefd, om u derwijze te gedragen, dat nocb mijne vrouw, noch- mijne bedienden de reden van uw bezoek raden kunnen. Ik begrijp u volkomen, zeide de be ambte beleefd, die de arrestatie gedaan had Gundaccar dacht erover na, hoe hij Lisa ten minste voorloopig onwetend van zijn arrestatie kon laten, want hij vrees de dat het afscheid van haar hem zwak zou doen worden. Er bestond geen ander middel dan om Nelly in het .vertrouwen te nemen Arme Nelly, altijd moest zij het zijn, die een zwaren plicht te vervullen had, zoodra het noodlot beliefde om de familie Feldau een harden slag toe te brengen. De baron schreef op een klein stukje pa pier: Kindlief, kom zoo spoedig mogelijk bij mij in de bibliotheek, maar zoodanig dat Lisa er niets van bemerkt. Daarop vouwde hij het heel klein op en wendde zich tot de heeren. Mijn vrouw en mijne dochter kun nen elk oogenhlik van haar rijtoer terug komen. Zoudt gij de goedheid willen heb ben, mij in het park te begeleiden? Ik zal het laten voorkomen, alsof ik u dit liet zien, en gij moet aan mijne vrouw ver tellen, dat gij aanbevelingsbrieven hebt medegebracht van gemeenschappelijke vrienden uit Hannover. Ik heb daar na melijk ook bezittingen. De mannen traden bereidwillig in dit plan en wandelden gemoedelijk door de hoofdlaan, toen het rijtuig met de dames naderde. Gundaccar 'wenkte don koetsier om stil te houden, trad naar het portier en wel aan den kant, waar Nelly zat, ter wijl de vreemdelingen eerbiedig groetend naar de barones toetraden. Van dit oogen blik maakte Feldau gebruik, om Nelly het briefje met een veelbeteekenenden blik toe te steken, en vervolgens ging hij even eens naar zijn vrouw, om haar teeder de hand te kussen. Zullen de heeren het tweede ont bijt blijven gebruiken? vroeg zij hem zacht. Neen, mijn liefste, zij willen ter stond hun reis voortzetten. Het viel hem moeilijk om Lisa zonder een teeder woord achter te moeten laten, maar hij mocht niet zwak worden en mompelde alleen haar met een liefdevol len blik aankijkend. Tot weerziens gelief de vrouw. Tot weerziens, Nelly, wendde hij zich luid tot deze. De koetsier klapte met de zweep, de paarden trokken aan, en 't rijtuig rolde weg. De baron keerde met zijn „vijf gas ten" langs een omweg naar de bibliotheek terug. Inmiddels had Nelly, niets goed» vermoedend, gelegenheid gevonden, om ongemoeid het briefje to lezen, dat Gun daccar haar zoo geheimzinnig had toege stoken. Zij begeleidde Lisa als naar ge woonte tot voor hare'vertrekken en snel de toen, zonder haar hoed af te doen, naar de bibliotheek. De baron nam haar in een hoek, en vertelde haar wat er voor gevallen was. Wees stork, Nelly, ter wille van ma ma, mompelde hij, het weenende meisje aan zijne borst drukkend. "Wat moet er van Lisa worden, indien gij den moed verliest? Het hoofd omhoog, mijn dapper lachbekje, vrees niets, alles zal zich wel schikken. Door mijne lichtzinnigheid heb ik deze bezoeking meer dan verdiend. Doch nu moet ik het huis trachten te verlaten, eer je moeder naar beneden komt. Deel haar het gebeurde zoo omzich tig mogelijk mede, verborgen kan het voor haar toch immers niet blijven. Ik ben overtuigd, dat zij er op etaan zal mij naar Parijs te volgen; laat haar in dat geval maar begaan. Reist zonder bedien den onder den naam Bertram en stapt af in een bescheiden stil hotel, b.v. In het Athënde. Zal Isa het niet kwalijk nemen,- wanneer wij niet bij haar logeeren papa? Ze zal er jelui slechts dankbaar voor zijn. Waartoe ook haar nog in de ellende te verwikkelen? Eerst verwijdert gij u heimelijk met vijf vreemde mannen, en dan vertrekken wij zonder bedienden, wat moeten onze dienstboden daar wel van denken? Waarom maak je je eigen daar druk over, mijn kind? De menschen zullen maar al te spoedig de droevige geschie denis door de dagbladen vernemen. De door de Fransche politie gedane arres tatie van den onder beschuldiging van moord aangehouden Gundaccar von Fel dau kan geen geheim blijven, eindigde hij bitter. Wat kan de aanleiding tot deze ca tastrophe wel geweest zijn? fluisterde Nelly. De rampzalige brief dien dr. Kos- kovitsch mij indertijd heeft geschrevon, toen ik aan het zoeken was naar het noodlottige kastje. lit begrijp u niet, vader? Een geheime detective moet van den uitdrager mijn schrijftafel gekocht en daarin een belastend schrijven gevonden hebben. Ik meende het destijds met ande re papieren verbrand te hebben. Dit schijnt echter niet zoo te zijn. 3000 franc» zijn op bet hoofd van den moordenaar van mevrouw Silberkolff gesteld en dit beeft waarschijnlijk den dectective aan leiding gegeven om bij de politie aangifte te doen en de verdenking op mij te wen den. Doch thans vaarwel, mijn kind, dt heeren worden ongeduldig, zeide hij luid Maar, papa, u moet toch linnen goed en kleeren medenemen. Zal ik den kamerdienaar zeggen Dat in geen geval. Ik zal mij onder weg aanschaffen, wat ik noodig beb. Troost je moeder, zoo goed als je kunt, dapper verstandig meisje. Niet huilen, dat verzwaart ons beiden het afscheid maar. Wat zal Walter wel zeggen? Jam merde zij. Arme jongen, schrijf hem dadelijk, dat Ik hem vraag, om ons naar Parijs t» volgen. Ge zult daar wel eene mannelij ke bescherming noodig hebben. Groet j» moeder en houd je dapper, kind, gelijk ik dat van je gewoon ben. De baron drukte het snikkende meisj» nog eenmaal aan zijn borst en voerd» haar naar de deur. Toen deze zich achter hem sloot wendde hij zich met vast» stem tot de politie-beambten. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3