UIT RIJNLANDS VERLEDEN. n. w Baljuw van Rijnland vormde met 7lgeborene Mannen de Hooge jerscbaar, welke, zooals wij reeds ^èDj te Leiden zitting hield. Wat'het ambt van den Baljuw aangaat, jolend voornamelijk in het vorderen bet hoogste recht en het vervolgen i Straffen vanwege de Overheid. In de woeg-ste tijden, waarin van dit ambt ge- gj wordt, werd het bekleed door voor oude adelijke personen. Van ouds de Baljuw verplicht aan de burge meesters van Leiden onder eede te beloven hun rechten en privilegies te zullen eer- ^pjjor hem werden bevestigd de ambten bedrijven, welke onder eede stonden, ^at deze eed o.a. aan hem moest wor den afgelegd door: geneesheeren, ijkmees ters, onderwijzers, bakkers, tappers e.d. Vóór het jaar 1724 was de Baljuw van Rijnland ook ambachtsheer van Nieuw- reen, Zevenhoven, Noorden. Waddinxveen i Benthorn, in welke plaatsen hij dus •houten kon benoemen, recht spreken en V heSiuur voeren over burgebjke zaken. In [enoemd jaar echter zijn deze goederen oor verkoop aan andere lieden overge- •pi £^n- De naam Welgeborene Mannen, de naam as van degenen, met wie de Baljuw te- echt zat, vond waarschijnlijk z:jn oor- - in de onderscheiding der perso- DE RIJNSTREEK. i, waaruit in vroeger tijden de land men bestonden n.l. uit edelen of vrijen, '^je aan niemand onderworpen waren, ui't jenstbaren of on vrijen, die als lijleige- dienstbaarheid waren verschuldigd je een of anderen heer en uit welgebore- bd of vrijgemaakten, personen n.l. wier uiers of voorouders van de lijfeigen- jiap ontslagen waren hetzij door een nnst, hetzij door bijzondere verdiensten, of anderszins en daar nu niet al- jen over onvrljen, maar ook over vrijen 1 i welgeborenen recht moest worden ge- i iroken, moesten de mederechters van den aljuw uit den stand der welgeborenen af- jmstig zijn. Dit over den naam. Hun aantal was in de eerste tijden onbe- tald, hetgeen echter meermalen verwar- ug en oneenigheid veroorzaakte. Om eraan een eind te maken, werd in 1564 ;t aantal Welgeborene Mannen op der- tn beëedigde personen gesteld, die jaar- k0j ts door het Hof van Holland werden skozen uit een benoeming van vijf en b in tig personen, wier namen door den iljuw aan het Hof werden afgezonden, ij hadden twee jaar zitting mochten •e(j. arna niet binnen drie jaar herkozen irden. Aan Baljuw en Welgeborene Mannen u„t' irden als aan een algemeen rechts-colle- e allerhande gerechtelijke verzoeken ge- an, als van goedkeuring en bevestiging a bijzondere verkiezingen, terwijl ook aanstellen van voogden over weeskin- £n over anderen, die toezicht behoef- i, bij hen berustte. Lijfstrafbare zaken rden terstond voor de Hooge Vierschaar iracht en afgedaan, burgelijke zaken ter niet dan bij hooger beroep van f1 missen, door schenenen gewezen. \re zeiden reeds, dat de Hooge Vier- laar van Rijnland sedert 1564 zitting ld in het Stadhuis van Leiden. 'oordien werden de zittingen in ge- smde stad gehouden daar, waar later Leiden de Latijnse he School (gymna- m) gevestigd is, n.l. in het nog bestaan- schoolgebouw in de Lockhonststraat. Igens een overeenkomst van den 23sten ril van het jaar 1464 was het gevan- uis te Leiden bestemd voor gevange- de Hooge Vierschaar van R'jn- terwijl volgens dezelfde overeen- nst ook gevangenen werden gestraft op aftstrafplaats aldaar. lehalve de besproken Rechtbank had dan nog de mindere Rechtbanken of age Vierscharen van Schout 1c h e p en e n. udtijds was het de gewoonte in Rijn- i. dat de Lage Vierschaar in de dorpen burg jrmd werd door nzing en geburen bralt Ier azing moet verstaan worden een dan anderen ontwikkelde buur). De juw had de bevoegdheid om twee ge ren azingen aan te stellen, een aan de p en een aan de lage zijde van den 1ST. i, die dan op bepaalde dagen in alle Yor ien en vierscharen een terechtzitting Cornplen houden en voor en met geburen vonnissen op eisch en aanklacht den schout. ahua t duurde tot het jaar 1577, toen de en van Holland bij een besluit van den ')n Februari bevalen, dat In alle dor- door een Ambachtsheer elk jaar vijf even schepenen zouden worden geko- uit welgeboren mannen om recht te i 'ten. Op verzoek van eenige welgebo- ii is dit verzoek in 1582 ingetrokken, tat zij nadien niet meer verplicht wa in de Lage Vierschaar zitting te ne- trok w opt:; huis 'ebr. vdaE ir tterd p at Soho.ut. en schepenen op het platte- van Rijnland betreft, deze werden ie nieuwe bepaling belast met het da- Ifich burgerlijk bestuur, met de zorg en het toezicht op de politie, de zorg weezen, voor zoover deze door de [e Vierschaar aan sommige dorpen toegestaan, alsook met het bestuur kerkelijke goederen en het toezicht tennissen, jaarmarkten, vastenavond en, kramers, tafelspelers e.d. Tenslot- nienen wij nog te vermelden, dat de at van den Baljuw een lastbrief kreeg, Pnaamd, volgens welken hij aan hom moest afleggen, zich daarbij ver- 'tend om alle lijfstraibare zaken bin- tijn sohoutambt vallende, aan den Jjw of diens gezworen dienaren mede Men binnen vier dagen eedert dien, j®Pde misdaad werd gedaan of waar eend. werd. ALPHEN AAN DEN RIJN. WEEKPRAATJE. Goeden avond! Bonsoir! Ook in de stad? Ja, zeg dat wel, 't is tegenwoordig an ders geen weer om een hond de deur uit te sturen. Een gevolg van dezen open winter, Vrind. Maar propos, zeg ben je vorige week nog naar 't Nut geweest. Hè, naar het NutI Neen, daar kom ik niet, als er in den Vastenavond bij ons wat aan de hand is, ga ik naar de St. Joseph- zaal. Ja! dat begrijp ik, maar ik bedoel bij die avonden, welke de Landstorm gegeven heeft. De Landstorm!!! Ja! Ja! onze plaatselijke afdeeling was in het Nutsgebouw aan 't feestvieren, bij haar 5-jarig bestaan. Nou jé dit zegt, heb ik er wel iets van geboord, maar geweest ben ik er niet. Dan wil ik je wel zeggen, dat je veel hebt gemist, 't waren prachtig geslaagde avonden. Zoo! Maar zeg wat is dat toch tegen woordig met dien Landstorm. Zouden wij weer oorlog- krijgen? Kerel! Laat naar je kijken, oorlog krij gen! Wel néé, nu er een Volkerenbond is vechten ze niet meer, maar deelen netjes alles te samen. Nou ja! als je niks van zoo'n Landstorm afweet! Dan wordt het tijd, dat je er eens wat van te weten komt. Kijk, de Bijz. Vrijw. Landstorm bestaat uit Hollandsche jon gens van de beste soort, die zich verbon den hebben, ten tijde van oproer in den lande, het wettig gezag te zullen handha ven en het leven van onze geëerbiedigde Koningin te beschermen. Als het daarom alleen te doen is dan stem ik volkomen in met het doel dat die Landstorm beoogt. Welnu, dan behoor jij je aan te sluiten bij de mannen van den Landstorm. Zeker! Maar tot wien moet ik mij hier voor wenden? Wel! Kort en bondig, ga even naar den beer L. Verleun, Oranjestraat en dan komt alles voor elkaar. Dat beloof ik je. Maar nog iets, heb je die wagentjes ook al gezien, die dagelijks in Alphen rond rijden? Welke bedoel je? Toe zeg, die reclamewagens, waarop ge schilderd staat Vim voor vaatwerk van de Levers Zeep Mij. uit Vlaardingen! Dat zal die Maatschappij ook heel wat kosten, die reclame-rijderij. Dat zal 't zeker, maar je hebt me zoo even met dien Landstorm uit den droom geholpen, doch nu zal ik je er uit helpen, die reclame wagens zijn gewone postkar- ren van onze Nederlandscke Rijks Poste rijen en die hebben ze rondom met borden, beschilderd met Vim-reclame, bespijkerd, precies zoo iets als ze laatst de postzegels met een reclame bestempelden van de Blue Band meen ik. Ja, ja! Je ziet tègenwoordig op allerlei wijze reclame maken, doch als ik het goed begrijp, zal de Staat met die reclame-ma kerij wel weer een paar lieve centen in de schatkist laten glijden, en die heeft zij hoog noodig, Dat heb je goed bekeken. Doch iets anders. Bon je vorige week Vrijdag nog op de jaarvergadering ge weest van den R. K. Volksbond; 't was zeer te betreuren, dat er weer zoo weinig leden aanwezig waren en dat nog wel op een jaarvergadering. Tot mijn spijt was ik dezen keer ver hinderd, anders kom ik steeds getrouw op alle vergaderingen, zooals trouwens ieder lid dat behoort te doen. Zooals je zegt, doch dat zal voorloopig wel blijven behooren tot de vrome wen- schen. Wij zullen 'n volgenden keer hier over samen eens een hartig woordje spre ken. Nu, tot ziens! Adieu! BODEGRAVEN. Gevestigd: Helena Honkoop van Hekendorp P. Th. Verleun van Zegveld Gijsb. Hulscher, van Eindhoven J. L. A. Doornbos van Hedel Cornelis Tromp van Rotterdam Maria van Kas- teren van Nieuwer-Amstel Eldert Hol van Alphen aan den Rijn Hendrika Wa- gensveld van Barwoutwaarder Neeltje Ooms van Voorburg Jan van Griethui zen van Alphèn aan den Rijn Maria Bos van Leersum Ant. Jozef Wennekos Schoonhoven Joost je A. Kranenburg van Tiel Andries Stigter van Loosdui nen H. B. M. Hendriks van Rheden Arie Kom en gezin Alphen aan den Rijn G. C. Welzenis en gezin van Zwammer- dam J. K. F. Baak en gezin van Reou- wijk Maria W. Faaij van Benschop Jan Kooistra van 's-Gravenhage. Vertrokken: G. M. E. Balelaan naar Giessendam G. J. Breedijk en ge zin naar Ede Johanna M. Kooijman naar Alphen aan den Rijn Hendrik Bomhof en gezin naar Zwammerdam A. G. H. de Jong naar Zwammerdam L. van der Reiden en gezin naar Utrecht -Franciscus Beens naar Alphen aan den Rijn Maria Joh. Oostrom naar Wilnis Egje W. Kranenburg Utrecht W. A. Kranenburg naar Tiel Elisabeth de Groot naar Papekop Corn. Adr. de Bruijn naar Harmelcn Anna Petr. Wolswijk naar Zaandam Cornelis Ver- weij naar Linschoten Aafke Alida Arendse naar Utrecht Deimerek Slap- pendel naar Langeruigeweido Jacob Beider en gezin naar Zwammerdam Hendrik Hoogervorst naar 's-Gravenhage Willem den Hertog en gezin naar Al phen aan den Rijn Wed. A. J. van Wijn garden naar Westmaas Wed. G. van Doorne naar Zwammerdam P. G. van der Kleij naar Zwammerdam Emilie Paulus naar Geislingen (Duiechlend). NIEUWKOOP. Gemeenteraad. (Vervolg). Wegverbeteringen Restau ratie dorpstoren Onder houd Binnenweg Woerdensch Verlaat. Ingekomen is een verzoek van de Zangvereeniging „Amicitia" om toestem ming voor het geven van een openbare zanguitvoering in de openbare school. Met algemeene stemmen wordt beslo ten op het verzoek afwijzend te beschik ken. In behandeling komt een voorstel van B. en W. tot het verleenen van een cre- diet van f 800, om de beschikking te krijgen over een hoeveelheid klei, welke uit de Ziendevaart komt en beschikbaar is voor het weghalen. B. en W. zijn van meening, dat deze klei goeden dienst kan bewijzen voor de verbetering van het Oortjespad, alsmede voor ophooging van de begraafplaats, waarvoor een bedrag op de begrooting voorkomt. De onderhan delingen omtrent het Oortjespad zijn nog niet zoover gevorderd, dat B. en W. met een voorstel kunnen komen, doch de eigenaren nemen een welwillend stand punt in; mocht evenwel niet 't gewenscht resultaat bereikt worden, dan nog zal de specie geen nadeel opleveren, terwijl op haast wordt aangedrongen. Verschillende heeren voeren hierover het woord en stellen vragen. De Voorz. laat aan het woord den gemeente-opzich ter, die verschillende inlichtingen ver schaft. De bedoeling is de klei te bezigen voor ophooging. Wat betfeft de kosten, waarvoor in 'n verg.eerder f350 is genoemd ter aanschaffing van koolasch, dan zou men over slechts 100 M3. kunnen be schikken, waarna besloten wordt het voorste] aan te houden tot een volgende vergadering. De Voorz. laat voorlezen een ingeko men rapport van den gemeente-opzichter over oen gedeelte weg te Noorden vanaf Joh. de Jong tot P. L. Pieterse, dat in een zeer slechten staat verkeert. Het wegdek scheurt over het geheele vlak en de weg ligt zeer laag. Eenmiddel tot althans eenige verbetering zal wezen .het opbren gen in do twee eerstvolgende jaren van een laag basalt ter dikte van 6 7 c.M., een uitgaaf vorderend van ongeveer f 1300. Het resultaat zal slechts matig bevredigen, omdat de verharding in den ondergrond zal wegdrukken. Een afdoende verbetering zou wazen de bodem te versterken. Hiertoe moet de oude verharding worden opgebroken en terzijde van den weg worden opgeslagen, de aarde baan op gelijke hoogte gebracht en Qnder juist profiel met het gruis uit de verharding; het goede materiaal moet gesorteerd en weder voor de verharding gebezigd worden. De ondergrond moet dan verhoogd worden met ongeveer 12 c.M. duinzand, over deze zandbedekking komt een vlijlaag van aaneengesloten klinkerpuin, minstens ter grootte van halve steenen, welke worden ingewas- schen met zand. Over de vlijlaag kome 15 c.M. dikte kloppuin en deze wordt met een gedeelte van de oude verharding in- gewasschen. Op deze fundeering kome een deklaag ter dikte van 10 c.M. van basaltsteenslag met een gedeelte der oude verharding, met 'n weinig klei inge- walst en afgedekt met grintzand. De bermen af te werken met zware kleispe- cie en een laagje teelaarde en deze met zodon te bezetten. Voor ontwatering door de bermen dwarssleuven te graven en deze te vullen met zand.De lengte van den weg is 180 M., en de kosten zullen be dragen f 2600. Indien de Dorpsstraat voor een gedeelte vernieuwd ware gewor den, zooals oorspronkelijk het plan was, dan had de voorraad afkomende puin en steenen deze begrooting met f 500 ver minderd. J3. en W. hebben zich plaatselijk over tuigd dat voorziening dringend noodig is, doch onthouden zich van een voorstel. De vergadering is het er over eens, dat het systeem, aangegeven door den ge meente-opzichter, uitstekend is, doch één- parig acht men het onuitvoerbaar om de hooge kosten. De heer Breedijk stelt voor een proef te nemen met een laag fijn basaltslag ter dikte van 10 c.M. en ter breedte van 3 M. Spr. ziet hiervan prachtig resultaat te De Kwakel. Fijn basalt geeft bij regen achtig weder een bruinachtig sap en ver oorzaakt verband. De opzichter zegt, dat zulks niet meer dan een oogenblikkelijke verbetering geeft. Rijk en Provincie hebben steeds met het grootst succes het door hem aan bevolen systeem gevolgd. Van S. Pieterse te Noorden tot de brug aldaar is de weg eveneens opgehoogd en het ziet er nu aardig uit, doch 't kost f800 en na een paar jaren is men even ver, als voorheen. In Wilnis heeft men vóór 80 jaar even eens een goede fundeering onder de we gen gebracht en nog steeds kan men er het voordeel van zien. Spr. geeft in overweging veen flinke leening te sluiten. De heer Breedijk vraagt een begroo- tingscijfer van zijn voorstel. De opzichter zegt: f 650. De heer Wildenburg steunt dit voorstel Op een klacht van meerderen over het onaangename op den weg van grof ba salt, antwoordt de opzichter, dat de ver betering der laatste jaren verkregen is door het grof basalt, doch het is niet de bedoeling, daarmede voort te gaan. Zoo dra een voldoende hoogte is bereikt, is het de bedoeb'ng den weg te onderhouden met fijn basalt en grint. Voorts geeft spr. voor wat betreft de verbetering te Noorden in overweging deskundig advies in te winnen. Weth. Augustinus gevoelt hier veel voor en zegt, dat de Algemeene Ned. Wiel rijdorsbond, waarvan de gemeente lid is, kosteloos dergelijk advies verstrekt. De heeren Wildenburg en Mourits meenen, dat dit advies wel zal overeen stemmen met dat van don opzichter en bovendien kan er niet op gewacht worden Het voorstel-Breedijk wordt met alge meene 6temmen aangenomen. Aan de orde komt de restauratie van den dorpstoren. De Voorz. deelt mede, dat B. en W. uit de besprekingen in een vorige vergade ring hebben afgeleid, dat de Raad er wel van overtuigd is, dat de dorpstoren in stand gehouden moet worden, Hij staat op de lijst van oude monumenten, zegt spr. en er is dan ook geen sprake van, dat hij afgebroken mag worden of dat men hem mag laten vervallen. Hoe lan ger gewacht wordt, hoe meer het zal kos ten. Spr. stelt namens B. en W. voor 25 pet. der kosten, welke in totaal geraamd wor den op f 12200, voor rekening der ge meente te nemen, ofschoon spr. niet wil verhelen dat het bijna zeker te weinig ge acht zal worden. Van Rijk en Provincie zal het restant gevraagd worden. Aangezien eerder stemmen opgingen om het geheele werk publiek aan te beste den, in de hoop daarmede belangrijk voor deel te bereiken, heeft de Voorz. de mee ning hierover gevraagd van hot Bureau voor Monumentenzorg te 's-Gravenhage. De Voorz., dr. J. Kalf, moet aanbeste ding van het geheele werk stellig ontra den. De herstellingen, die aan het metsel werk moeten worden uitgevoerd, zijn niet nauwkeurig te voren te omschrijven. De opzichter deelt in een rapport me de met deze opvatting accoord te gaan, doch vindt het nog beter alleen de leve ring der materialen (met uitzondering van de baksteen) aan te besteden en ove rigens het werk geheel in eigen beheer uit te voeren. Men kan nog in onderdeden opgaaf vragen bij de plaatselijke amb- bachtslieden. Uitvoerig wordt nu gediscussieerd of het werk al dan niet in zijn geheel moet worden aanbesteed. Dit punt eischt ech ter geen beslissing daar eerst later de uitvoering aan de orde komt. De heer Breedijk geeft in overweging steeds het percentage en niet de bereke ning aan te houden, opdat, indien de be grooting zou overschreden worden, Rijk en Provincie daaraan ook hun deel beta len. Het voorstel wordt daarna met alge meene stemmen goedgekeurd. Punt 8. Gratificatie en belooning rijks veldwachter. De Voorz. stelt namens B. en W. voor den rijksveldwachter weder zijne gewone gratificatie van f 30 over 1924 toe te kennen en als belooning voor het waarnemen van den dienst, tijdens de ziekte van den gemeente-veldwachter in het dorp f 70. Wordt goedgekeurd. Punt 9. In verband met de opheffing van de openbare lagere school te Noorden stellen B. en W. voor de betrekking van Hoofd der school op te heffen met ingang van den dag, waarop twee weken zijn ver- loopen sinds het besluit der opheffing onherroepelijk is geworden. Wordt goedgekeurd. Aan de orde komt de benoeming van 7 leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim, die allen periodiek moeten aftreden. De Voorz. stelt voor alle 7 leden opnieuw te benoemen, doch bij volgende vacatures de commissie geleidelijk in te krimpen tot 3 leden, zoodanig, dat, over- komstig art. 21 4e lid der Leerplicht wet, daarin zitting heeft een onderwijzer bij het openbaar onderwijs, een bij het bijzonder onderwijs en een ouder van schoolgaande kinderen. De Voorz. advi seert deze inkrimping omwille der bezui niging en acht haar ook geen bezwaar voor de vervulliug van haar taak. De heer Stam stelt voor deze inkrim ping terstond toe te passen, dan heeft de bezuinigingsmaatregel ook dadelijk effect. Do Voorz. ontraadt dit, dan stoot men niemand tegen het hoofd. Het voorstel-Stam wordt met algemee ne stemmen echter aangenomen. De heer Stam geeft in overweging, we- tns de op handen zijnde ophefing van zijn betrekking, niet den heer van Noort te herbenoemen, doch in diens plaats den heer P. de Graaf, hoofd van de openbare school in het dorp. De heer wart geeft in overweging den heer B. M. Domsdorf opnieuw te benoe men, als vertegenwoordiger van het bij zonder onderwijs, en een ouder van kin deren, die de Christelijke school bezoe ken. Benoemd worden de heeren P. de Graaf, B. M. Domsdorf en I. J. Koole. Punt 11. Onderhoud van een gedeelte weg aan het Woerdensch Verlaat, zijnde een binnenweg naar den oostelijken oever van de Grecht, over het midden de grens scheiding vormend van de gemeenten Nieuwkoop en Kamerik en heeft een leng te van ongeveer 63 Meter. De weg komt niet voor op den legger van wegen en voetpaden en is particulier bezit, nochtans sedert onheugelijke jaren is het verkeer daarover toegelaten, eerst als voetpad en sedert eenige jaren als rij weg, laatste uitsluitend ten behoeve van een 4-tal veehouders, wonende langs de Grecht onder de gemeente Kamerik. Herhaaldelijk bereiken B. en W. klach ten van ingezetenen over den slecht on derhouden staat, waarin deze weg ver keert; klagers werden steeds verwezen naar het gemeentebestuur van Kamerik, terwijl gemeld bestuur reeds in 1920 en nu weder op 4 Sept. j.l. de aandacht op deze aangelegenheid gevestigd heeft. De Raad der gemeente Kamerik heeft goedgevonden het onderhoud van dit weg gedeelte op zich te nemen, onder voorbe houd, dat onze gemeente de helft der kos ten bedraagt. De kosten van eerste ver betering worden geraamd op f 200. Het belang voor Kamerik wordt veel grooter geacht, waarom B. en W. voorstel len ineens f 100 bij te dragen, onder voor waarde, dat Kamerik, ook in de toekomst, voor het onderhoud zorg draagt. Wordt goedgevonden. Aan de orde komt: wijziging van de be- grooling voor 1925. Ged. St. deelen mede, dat zij vooralsnog niet overgaan tot verlaging van de jaaiv wedden van den Burgemeester, don Se cretaris, den ontvanger en de wethouders en de betrokken begrootingsposton over eenkomstig de geldende regelen moeten worden uitgetrokken. Voorts achten zij het wenschelijk, dat de aanvangsjaarwedde van den nieuw te benoemen ambtenaar ter secretarie ge raamd wordt op f 1200 en vinden het billijk, dat aan deze wedde perorlieke ver hoogingen worden verbonden, zóó, dat een maximum van f 1800 kan worden be reikt. De heer 'Zwart merkt op, dat Gedepu teerde Staten inzake de jaarwedden van den Burgemeester, enz. gedecideerd zijn, doch bij die van den Ambtenaar ter se cretarie geven zij sléchts een wensch te kennen. De heer van Leeuwen betreurt, dat ver laging van hot presentiegeld der raadsle den alleen blijft, omdat ook arbeiders zonder nadeel lid van den raad moeten kunnen zijn. Verder juicht spr. toe het toezicht van Gedeputeerde Staten over de salarieering der ambtenaren en zou wil len. dat in het maatschappelijk leven een gelijke regeling bestond. De heer Breedijk is een tegenovergestel de meening toegedaan. Spr. wil in ieder geval de jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie op f 850 handhaven, te meer, omdat men wel voor minder terecht kan en begrijpt niet, dat er nimmer een oproeping naar sollicitanten is gedaan. Weth. Mourite is van meening, dat Ge deputeerde Staten ook in deze niet "zullen toegeven. De heer Stam gelooft dit niet. Weth. Augustinus zegt, drj het hier gaat over de vraag of men al dan niet ac coord gaat met het voorstel van Ged. Staten. In stemming gebracht wordt besloten niet aan den wensch van Ged. Staten toe tegeven. Tegen de heeren Splinter. Augus tinus, Zwart, Koole, Breedijk en Stam en voor (om aan dien wensch tegemoet te komen) de heeren van Leeuwen, Tijster man, Verhaar, Wildenburg en Mourits, terwijl met algemeene stemmen besloten wordt de jaarwedden van de hoogêre amb tenaren te ramen overeenkomstig de be staande regeling. Goedgekeurd worden eenige wijzigingen in de begrooting 1924. Denzelfden morgen is een schrijven ont vangen van het Hoofd van den Keurings dienst voor Vleesch, waarin deze voorstelt art. 7 van de verordening op den keu ringsdienst van vee en vleesch in deze ge meente te wijzigen in dien geest, dal vleesch ingevoerd uit andere gemeenten, aan herkeuring onderworpen is, zulks met het oog op de noodige controle op een machinale worstmakerij, welke vermoede lijk binnenkort alhier wordt opgericht. Wordt goedgevonden. Bij de rondvraag stelt weth. Mourits voor de verlaging van het presentiegeld voor de leden van den raad te niet te doen nu ook de andere jaarwedde-verlagingon geen doorgang hebben. De heeren Stam en Breedijk komen met kracht hiertegen op aangezien deze verho ging als voorbeeld h.i. moet behouden blij ven en overigens de verantwoordelijkheid berust bij Ged. Staten. Weth. Mourits meent voorts, dat het electrisch licht der straatverlichting vroe ger brandt, dan z.i. noodig is. Onderzoek wordt toegezegd. De heer Breedijk zou willen, dat de raadsvergaderingen in den avond worden gehouden. De Voorz. zegt hier niets voor te gevoe len, temeer omdat steeds alleen op den dag vergaderd is. Do heer Verhaar vraagt verlichting voor den Nieuwveenschen weg, vanaf het spoorstation. Met een 12-tal lichtpunten zou kunnen worden volstaan. De Voorz. zegt onderzoek toe. Hierna sluiting. WOERDEN. Politie. De agent van politie G. J. Bbschhuizen, gaat met 1 April den dienst met pensioen verlaten. Moge het dezen human en politieman gegeven zijn nog vele jaren van zijn welverdiende rust te genieten. Inbraak. Bij de wed. v. S. op Bulwijk is in de schuur ingebroken en een fiets ontvreemd van den knecht. Aangehouden. Door de politie is aan gehouden een woonwagenbewoner, die nog iets met de justitie te verrekenen had. Tap ver bod. De caféhouders V. en J. W. W. zijn Zondag weder bekeurd wegena overtreding tapverbod. Twee vechten Bij den heer O. was deze week een mooie duif komen aanvliegen. Twee personen meldden zich als de eigenaar aan. Om deze reden werd de duif nog niet afgegeven. Des 's nachts is hij echter ontvreemd. ZOETERWGUDE. Vergunning. Aan L. J. den Hollan der te Voorschoten is vergunning verleend voor den verkoop van sterken drank in het klein alhier. Verloting. Door de Chr. Gemengde Zangvereeniging is eene verloting georga niseerd, waarvan de opbrengst is be stemd voor een aan Ie schaffen vaandel. Tevens wordt er eone huisvlijttentoonsteU' ling gehouden op 17, 18 en 19 dozef. Werkloosheid. Gedurende de maand Februari werden er 17 personen als werk loos ingeschreven waarvan er 8 door he( correspondentschap in de gemeente ge< plaatst werden. Er worden 8 personen af-» geschreven, zoodat er op het einde der maand nog slechts 1 worklooze stond in* geschreven. ZEVENHOVEN. Gemeenteraad. Straatreparatie Stcunrege-» ling. Tegenwoordig de heeren Koelcman, v< d. Bosch, Jan Slingerland, Jac. Slinger* land en A. J. de Groot. Afwezig do beo*.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5