A. WAALS, spoorwegorganisaties medegedeeld, dat hij, in zake de toekenning van een dimr- tebijslag aan het spoorwegpersoneel, geen tusschenkomst bij de directie wenscht te verleenen. De hoofdbesturen zullen thans nader bun houding bepalen. Een prijzen controle-commissie. G er ui men tijd geleden hebben S. D. A. P. en N. V. V. in een adres aan de regeering (verzocht, met het oog op de toenemende prijsstijging van allerlei levensmiddelen, een commissie in te stellen, die na zou hebben te gaan bet beloop en de verschil len tusscben groot- en kleinhandelsprijzen en waaraan het recht zou moeten worden gegeven, de regeering te adviseeren en maatregelen voor te stellen, die op den loop dezer prijzen invloed kunnen oefe nen. Blijkens een daarna van de regeermg ontvangen mededeeüng, scheen men de be doeling van adressanten te hebben mis verstaan. Daarom, werd een onderhoud aangevraagd. In het onderhoud, dat vertegenwoordi gers van het Verbondsbesluur en het par tijbestuur daarna op 31 December j.l. met minister Aalberse gehad hebben, werden de bedoelingen van adressanten nader uit eengezet en toegelicht. Do m'nsler ver klaarde bij die gelegenheid sympathiek te genover' een dergelijke commissie te staan, doch vreesde, dat de instelling er van af (zou stuiten op de te hooge kósten er aan verbonden. Onder dagteekening van 2 Maart j.l. heeft minister Aalberse, zooals gisteren reeds vermeld, thans bericht, dat de re geering besloten heeft tot de instelling van eeu comnvssie, als in het bovengenoemde onderhoud was besproken. (Volk), feiru-- R.-K. Huisvestings-comite. De volgende transporten zijn vastge steld: Aankomst Budapest 11 Maart. Vertrek Budapest 16 Maart. Vertrek Breslau en München 15 April. Verzocht wordt de kinderen voor ver trek Rijn en Roer zoo spoedig mogelijk te willen opgeven. Alleen voor Hongarije kunnen nog goederen verzonden worden. De goederen voor verzending moeten 5 dagen vóór de trein vertrekt in het ma gazijn te VHertogenbosch aanwezig zijn, dus uiterlijk 11 Maart. Afwending van pokken. In „Staatsblad" No. 47 is opgenomen een Kon. Besl. van 24 Febr. j.l. tot nadere vaststelling van buitengewone maatregelen tot afwending van de pokken en tot wering har er uitbreiding en gevolgen. i Ameland geïsoleerd. 1 Door den lagen waterstand op het Wad (heeft de postboot „Nes Holwerd" in 2 da gen niet gevaren, zoodat Ameland geïso leerd is. 1 De gewone audiëntie van de ministers van waterstaat en van justitie zullen deze week ïiiet plaats hebben. Ësmengde Beriohtew BRAND TE ZANDVOORT De Passage vernield. In den af geloop en nacht circa 2 uur is brand uitgebroken in een der perceelen van de Passage te Zandvoort. Een speciale verslaggever van het persbureau V. D., die vannacht op de tijding dat er een ge weldige brand in de Passage te Zandvoort woedde, zich daarheen heeft begeven, meldt het volgende: De bekende Passage, de trots van Zandvoort, is in vlammen opgegaan. Om 2 uur vannacht werd de politie gewaar schuwd, dat er in een van de 26 woningen brand was uitgebroken. De woning, waar in het vuur is ontstaan, was onbewoond en in gebruik bij den boer Cassee, die daar een filiaal in suikerwerken heeft. De polilie-brandweer ging dadelijk erop uit met een brandspuit en ook de vrijwillige brandweer trad spoedig in actie. De laatste kwam met baar nieuwe motorspuit, die voor den tweeden keer dienst deed. Het vuur was echter niet meer te bedwingen. Binnen 1 kwartier was de gebeele Passage 'één vuurzee. De bewoners van de huizen konden slechts bet veege lijf redden met achterlating van alles. De eene woning na 'de andere werd door bet vuur aangegre pen. De Passage zelf deed als schoorsteen dienst, zoodat de vlammen hoog oplaaiden. Het duurde niet lang of bet groote glazen 'dak kwam met donderend geraas naar beneden. Het stond al dadelijk vast, dat van dit eenmaal zoo trolsche bouwwerk weinig zou overblijven. Toen de Passage in 1881 werd gebouw, was zij voor dé bad plaats een groote attractie. Er waren tal van winkels, een groot café en meerdere amusementsinrichtingen. De spoorlijn naar Zandvoort eindigde bij de passage. Twaalf ■jaar geleden werd het station meer naar het dorp verplaatst en toen begon voor de 'Passage do achteruitgang. De winkels ver dwenen meer on meer en de huizen werden betrokken door gezinnen, die geen woning konden vinden. Als men nu weet, dat van deze gezinnen de meeste groot in aantal waren, waarvan het grootste gedeelte niet of laag verzekerd was, dan kan thans reeds worden vastgesteld, dal deze ge weldige brand een groote ramp voor de badplaats beteekent- ju een van de in asch gelegde huizen Vas gevestigd een opslagplaats van meu belen van den lieer Webber, waarin voor ren groot bedrag, men spreekt van een som van f 36.000, aan meubelen was op geslagen. Dit alios ging ook in het vuur verloren. Do meeste bewoners met hun «imieren werden liefderijk opgenomen in lil 0ceaan" van den heer Heek. /iie.lon mor.: ;n ongeveer 7 uur was de 'brand, waarvan de oorzaak tot dusver nog pnbekend is, gebluscht. Om half 8 werd uo groote poort aan den zeekant omge- -juuiJd. Met groot geraas viel bet enorme gevaarte -neer. Hef bouwwerk is thans een ruïne. Het spreekt vanzelf, dat half Zandvoort hedennacht bij het vlammen- schouwspel aanwezig was. Men seint ons nader: De schade, die aangericht is door den brand in de Passage, wordt geschat op f 100.000 met inbegrip van het gebouw, dat aan den eigenaar, den heer Katz, een papierfabrikant te Sloterdijk, f 60.000 heeft gekost. UIT eSRSEWSNG HOOGMADE Harmonie-Verecniging. Gisteravond heeft de Harmonie-Vereeniging „De Heer lijkheid Hoogmade" haar jaarvergadering gehouden in Café Hillebrand. De Voorz. wees er in zijn openingswoord op, dat de toestand der Vereeniging beter is dan vorig jaar, maar dat toch de geest onder de leden nog niet zoo is als ge- wenscht. De rekening van den Penning meester sloot met een batig saldo van f 77.66. Uit het jaarverslag van den Secre taris bleek, dat het getal werkende leden weer was vooruitgegaan, maar het getal donateurs was verminderd. Ér zijn twee goedgeslaagde uitvoeringen gegeven. Na een bespreking over contributie en boete stelsel werd besloten dit onveranderd te la ten; men zou trachten de repetitie weer op Maandagavond te houden. Wegens bedanken van den secretaris werd in diens plaats gekozen Jan van der Star Wzn., terwijl tot tweeden secretaris G. P. Bont Jz. werd benoemd. De Voorzit ter moest periodiek aftreden; gekozen werd Jac. van Goozen Gz. Door een paar leden werd den afgetre den Voorzitter dank gezegd voor al hetgeen bij in de ruim 16 jaren, dat de Vereeni ging bestaat, waarvan bij van de oprich ting af tot dien tijd voorzitter is geweest, gedaan heeft; bij is steeds de werker ge weest en heeft den naam der vereeniging boog gehouden. De aftredende Voorzitter sloot de verga dering na de rondvraag, na dank te hebben uitgesproken, met den wensch dat de nieuw gekozen voorzitter de Vereeniging tot steeds liooger bloei zal brengen. TER AAR Brandschade-Verzekering. In het Café van den heer L. v. d. Laan werd de jaarvergadering gehouden van de Onderl. Verzekering tegen Brandschade De Voorzitter, de heer A. Hartveld, opende met een toepasselijk woord, waarna de notulen door den Secr., den heer H. v. d. Kroon, werden gelezen en onveran derd vastgesteld. Daarna kwam aan de orde verkiezing van 4 bestuursleden, we gens periodieke aftreding van de heeren R. Kempenaar Sr., W. Hoogenstraaten en G. W. v. d. Hoorn Az„ en ter voorziening in de vacature-C. Molenaar. De drie eerst- genoemden werden bij acclamatie herko zen; in de vacature-Molenaar werd geko zen de heer Adr. Treur te Leimuiden. Het jaarverslag van den secr. gaf een uit gebreid overzicht van het werken der ver eeniging in het afgeloopen jaar. De ver eeniging telt 351 leden; het verzekerd kapi taal ging vooruit met f 128025, de totaal verzekerde waarde bedraagt f 4499785. Een meer aanzienlijk bedrag aan brand schade werd uitgekeerd aan de heeren Jac. Kempenaaai' en W. J. Rijlaarsdam te Nieuwveen. Door den heer J. W. Kelder werd daarna een gunstig rapport uitge bracht, namens de commissie van onder zoek over het laatste boekjaar. De Voorz. brengt den kassier en de commissie dank. Het voorstel tót wijziging van Art. 37 der Statuten moest tot de volgende vergadering worden verdaagd, wegens onvoldoende op komst der leden. De rondvraag bracht geen belangrijks, waarna sluiting. VOORSCHOTEN Behoren: Bastiaan Hendricus, z. van J. G. eBugelsdijk en Tb. G. van Meygaar- den. Gehuwd: A. Brouwer en M. A. Kem- pel. Overleden: Levenloos aangegeven kind van G. van der Mey en A. van der Mey. ZOETERMEER. Geboren: Willem z. van W. Wessel en A. W. v. Vliet Margaretha Cornelia Maria d. van B. A. v. Harteveld en G. M. Witsenburg. Overleden: J. C. Vreeburg 64 j. P. M. van den Akker 3 j. Personen te Leiden gevestigd. Mw. M. G. A. H. v. d. Bergb, N. Rijn 81 G. R. N, de Boer, Hooigracht 60 Mw. A. Brandenburgv. d. Berg, Mei doornstraat 3 Mw. A. M. Brouwer, ver pleegster, Acad. Ziekenhuis A. H. Cu- velier, slager, Vrouwensteeg 5 W. D. Dullaart, kruideniersbed., Haarlemmer straat 188 Mw. A. E. EiserStompé, Bronckhorststraat 29 Mvy. G. Gemser, naaister, Willemstraat 3 J. de Hooge, kommies, Da Costastraat 28 Mw. J. de Jong, dienstbode, W. Rozenstraat 2a E. A. M. M. Kellenaers, stuurmansleer ling, W. Rozenstraat 18 G. O. Kluit en gezin, directeur v. b. Postkantoor, Bree- straat 46 Mw. N. v. d. Niet, dienstbode, Oegstgeesterlaan 10 A. P. M. v. Solt, handelsreiziger, Vreewijkstraat 28a Mw. G. J. G. v. d. Wassenburg, Witte Sin gel 4 Mw. S. Th. Dunnewijk, Janvos- sensteeg 5M. H. Damme, Groenhoven- straat 5 L. R. v. Beekhoven, korp. kok K. M., Kerksteeg 4 Mw. M. G. Felsck, dienstbode, Aloëlaan 23a Mw. L. Wol- merstett, Levendaal 84a J. Pijnacker en gezin, melkhandelaar, Janvossensteeg 32 Mw. A. A. v. HaeftenDingeraans, Mariënpoelstraat la H. Stöckl, horlo gemaker, H. Morschweg 43 J. P. den Tonkelaar, koopman, Ri,in en Scbiekade 6 Mw. A. M. v. Wissen, huishoudster, Witte Singel 88. G. Brugman, koopman, Wieluiakersteeg 15. H. Zirkz§& arfei* Bpeestraat 39. MEDEDEELING betreffende onze Wekelijksche Hallverkoop. Voor deze week reserveeren wij een prachfpartij UNGERIE, jn prijzen als b.v.: DAMESPANTALONS DAMESHEMDEN COMBINATIONS 1321/2, 92, I 69 1 115, 90. 1 65 1 895, 50. |l5gl/a| In het betere genre brengen wij zeer nieuwe modellen en prima kwaliteiten tegen uiterst voordeeligen prijs. 6065 der N. S., Hermanstraat 7 S. /an Broek, etaleur, Stille Rijn 8 Mw. H. M. de Zwaan, verpleegster, Aead. Ziekenhuis Mw. G. H. v. "Drunen, dienstbode, idem D. A. M.'Keuls, wijnreiziger, W. Ro zenstraat 54a H. P. ter Beest en gezin, stucadoor, Gasstraat 36 M. G. A. Vier ling en gezin, kellner, de Genestetstraat 6Q P. J. Gijsman en gezin, H. Rijn dijk 106. Personen uit Leiden vertrokken. S. H. Weijers, Wassenaar, K. Molen laan 2 C. G. Maandag, Apeldoorn, Mil- ligen Rem.-Dep. Mej. A. S. Vermij, Katwijk, Zeehospitium Mej. G. M. Snieder, Rotterdam, Ruivendwarsstraal 8 P. Pino Post, Den Haag, Thomspnlaan 198 H. P. Kok, Rotterdam, Boschpol- derplein 5b Mej. J. Th. Kriek, Breda, St. Elisabethgesticht G. W. H. Spie- rings, Warmond, Dorpstraat 117b Th. J. Romijn, Den Haag, v. Beyerenstraal 112 P. Kwak, Den Haag, Stuwstraat 245 D. J. Borniek, Noord wijk, Jan Kroonweg N. Hoogeduin, Haarlem mermeer, Vijfhuizerweg 3 Mej. Nielen- Molenaar, Den Haag, Begoniastraat 105 Mej. A. E. J. Sanders, Den Haag, Boylostraat 8 P. J. M; C. v. Nijburg, Oegstgeest, Deutzstraat 19 Mej. C. IT. de Vrind, Asten (N.-B.), Liefdegesticht Si. G.' Deegenaars, Leiderdorp. Dorpstr. 45 G. G. J. Alkemade, Den Haag, Rijs- wijksche weg 157 P. H. Peet, Den Haag, Kritzingerstraat 93 Mej. M. if- Groeneveld, Alplien aan den Rijn, R. C. de Vlamingstraat 13 Mej. H. Koppers, Duisburg, G or testje 17 Mej. M. Stras sen, Sittard, St. Joseph huis O. L. Vr. Mej. P. Tak, idem J. E. v. Velzen, Eindhoven, Demer 22 D. Ramalc, Den Haag, Netsclierstraat 112 H. Jansen, Veur, Boschlaan 80 Mej. J. H. Bijtel, Amsterdam, den Texslraat 15b G. J. Keereweer, Utrecht, W. v. Noortstraat 63 Mej. L. Fortgens, Haarlem, van der Hulststraat 1 Mej. W. Snel, Den Haag, v. Dijckstraat 75 N. Hemerik, Wasse naar, Langstraat achter baker Visser J. J. Nederlof, Antwerpen, St. Ganni's- dwarsstr. 4 Mej. E. Könker, Eichel (D) Tuselierstr. 26 R. Lepper, Groningen, Heerenstraat 80 G. A. Mec.helse, Haar lem, Jansweg 51a rood Mej. A. M. v. d. waan, Hazerswoude, Rijndijk bij G. Heling W. v. d. Berg, Zoeterwoude, H. Rijndijk J. Fr. Mouthaan, Delft, N. Plantage 59 Mej. J. Jandeck, Os- nabruck, "Weiterstr. 37 J. de Ridder, Zandvoort, Kerkstraat 30 M. de Jong, Dragten, bij de ouders Mej. J. P. K°u- wenboven, Alpben aan den Rijn, bij W. H. Spreij 17 Th. G. Z. Niland, Deventer Teugsckeweg 4 W. J. C. Duzink, Schie dam, Hoofdstr. 159 II Mej. A. Verzij den, Den Haag, Valkenboschlaan 325 P. Colpa, Haarlem, Remalenstr. 58 W. R. Rijnaarts, Voorschoten, Leidsche weg 183a K. J. Blaauw, Oeg'stgeest, Tcr- weeweg 27 Raden Warjow Kuesnewo, Den Haag, Chr. de Bourbonstr. 18 Mej. J. M. I. Hoogstraten, Rotterdam, W. Kruiskade 12. „Sancius Augustirius." In het „Eigen Huis" aan den Hooge- woerd waren gisteravond een groot aantal leden van de R. K. Studentenvereeniging „Sanctus Augustinus" ter vergadering bij een, op welke bijeenkomst door den beer W. Moens een lezing werd. gehouden over: „De Moderne Poëzie". Na opening door den voorz. Jhr. Ruys de Beerenbrouck volgden eenige mededee- lingen, waarop vervolgens de beer Moens het woord verkreeg. In een korte inleiding zet spr. uiteen, dat het uiterlijk nieuwe, aan de moderne poëzie eigen, de uiterlijke veranderingen, welke de poëzie door het werk der jonge ren ondergaat, baar ondergrond vinden in een mysterieuze, wezenlijk noodzake lijke verandering van binnen uit. Theore tische beschouwingen over de fhoderne poëzie achterwege latend, wil spr. in korte trekken behandelen haar voornaamste ka rakteristieke eigenschappen en dit aan de hand van enkele dichtwerken der jonge ren. Als eerste kenmerk dan der moderne woordkunst noemt spr. het tot uiting ko men van een nieuw êthisck bewustzijn bij de Europeesche jeugd, welke, liefde en broederschap verheerlijkend, aantast bet individualisme, waardoor de kunst van het woord, de poëzie, zoozeer werd ver laagd jvoi'dt. £)pi aan te ioonen yerschil tusschen het ideaal van dichter van vroeger en dat van den modernen, haalt spr. eenige fragmenten aan uit werken van ouderen en jongeren, waarbij het streven van laatstgenoemden naar het meer men- schelijke duidelijk naar voren treedt. Als tweede kenmerk wil spr. aanstippen het uitgaan der moderne poëzie naar een nieuwe romantiek. Was er een tijd, dat het romantisme geleid had tot een onna tuurlijkheid in den dichter, waardoor deze meer en meer verviel in naturalisme, thans is duidelijk merkbaar een terug gang tot de phoenomenen van het werke lijk natuurlijke. Deze neo-romantiek, al dus spr., is oen beweging, welke ten doel heeft weer een nieuwe verbeelding te ont steken en den kunstenaar de middelen aan de hand te doen om zich te verzoe nen met de uiterlijke wereld om hem heen Een artikel uit „Onze Jeugd", door hem zelf aan dit onderwerp gewijd, haalt spr. hierbij aan. Als derde karateristieke eigenschap der moderne dichtkunst moet ook worden aangemerkt de vorm. Daar de jongeren een geheel nieuw domein hebben, daar zij in motieven voor bun werk zoozeer afwij ken van degenen, die vóór hom waren, en zingen over vele dingen, waarover nie mand nog geschreven hoeft, spreekt bet vanzelf, dat ook de vorm van bet moder ne, zich aanpassend bij het nieuwe, moet afwijken van het oude. Al wil spr. niet zeggen,' dat de modernen het „vers libre" hebben ontdekt, een feit is toch, dat de vitaliteit en het adaequaat zijn daarvan in dezen tijd duidelijk is gebleken, 't Is het- rytlmie van binnen uit, waar het juist op aankomt bij den dichter. Het komen tot het. vrije vers als tot den modernen dichtvorm bij julhemendheid is bijna het zelfde als de ontdekking van het perspec tief in de schilderkunst. Veel nieuwe poëzie heeft van de gothiek weg en de jonge kunst gaat als 't ware heen naai de geslotenheid en de massieve realiteit van de Egyptische kunst. De jongeren, al dus spr., zullen er aan moeten denken, dat ze niet alleen werken voor den tijd, doch voor do eeuwigheid, welke vaststaat en onvergankelijk is. Vervolgens sprekend óver de jonge dichtkunst in Zuid-Nederland en in Vlaanderen wil spr. enkele voorname ver schilpunten aangeven tusschen deze kunst en die der vorige generatie. Heeft de vo rige generatie liet geloof van de Vaderen afgeschud, het jonge geslacht wil dat ge loof intenser beleven. Werd eerst de klo ve tusschen geloof en kunst, tusschen mensch en kunstenaar dieper gemaakt, de nieuwe generatie zoekt de synthese van le ven en kunst,' zich meer gevende voor den eenvoud der simpele dingen van den dag. Aan de band van eenige dichtwerken van deze jongere generatie in Vlaanderen noemt spr. eenige kenmerken der moderne poëzie in Vlaanderen. Vooreerst het uit spreken door de Vlaamsche jeugd in de massale verschijnselen van het leven rondom haar, vervolgens het haar eigen breed nationalistisch liumariitarisme en haar streven naar het bezingen der meest eenvoudige gebeurtenissen uit het leven. Na nog gewezen te li ebben op het die nend karakter der moderne Vlaamsclie dichtkunst tegenover den strijd om een Vlaamsche cultuur en* op het feit, dat de Katholieke jongeren zich richten naar Rome als naar de bron, waar de waarheid welke zij opsporen te vinden is, leest spr. op verzoek van enkele aanwezigen tot slot eenige gedichten van h.em zelf, waarop een luid applaus volgde. Na een woord van dank te hebben ge sproken tof don geachten spreker, sloot de Voorz. deze bijeenkomst op de gebrui kelijke wijze. De Leidsche Winkelstand De naam van den lieer L. van Bergen, voorheen A. Slok, heeft in bet slagersbc- drijf hier ter stede sinds lang een ge- vestigden naam. De heer van Bergen opende in perceel Haarlemmerstraat 186 een nieuwe zaak in vleeschwaren, in den meest uitgebrei- den zin dos woords. Zijn zaak aan. de Breestraat, die enkele jaren geleden naar de Janvossensteeg werd overgebracht, heeft nu op deHaarlemmerstraat onge twijfeld een beter onderkomen gekregen en zooals de eischen aan een slagerij tegen woordig gesteld zijn, is hygiëne en zinde lijkheid de ondergrond van liet bedrijf, Waar zulks het geval is kan men verzekerd eijn van goede bediening en dito kwaliteiten. In rund-, kalfs-, var kens- en lamsvleesch, in vleeschwaren en worstsoorten'is steeds ruime voorraad. Het bedrijf is electrisch ingericht en een bekwaam vakman, die in Duitschland zoo wel als in België veel ondervinding bier-, omtrent beeft opgedaan, zorgt voor de worstfabvikatie. Het zal den heer v. Ber gen ook in deze nieuwe omgeving aan klanten niet ontbreken. Maandag beeft de beer T. B. Roorda, conservator aan 's-Rijlcs Ethnographisch Museum, zijn tweede lezing gehouden over Indië als Kunstwerk (Reisimpres sies.) In aansluiting aan zijne vorige voor dracht gaf de heer Roorda in den aan vang van deze tweede en laatste lezing nog eenige meerdere voorbeelden van het individualiseerend vermogen en het steeds sterker doorgevoerde naturalisme, waar toe de beeldhouwers van de Midden-Ja- vaansche periode, blijkens verscheidene hunner uitingen, in staat zijn gebleken, naast de door hen, bij dé hoofdfiguren, in het algemeen tot wedergave van typen be perkte vormgeving. Een geheel ander beeld vertoonden de lichtbeelden van verscheidene der ruim een drietal eeuwen later ontstane Oost- Javaansebe reliefs. De vergelijking van een aan den Baraboedoer ontleend relief en een, met eene van inhoud ongeveer ge lijksoortige compositie versierd, paneel van den Tjandi Soerawana, gaf een onge- veer analoog slijlonderscheid te zien, als G£PAt£MT£Lljiv£ AA^KO^QjfiSj GEMEENTELIJKE VISCHVERKQ Aan den Gemeentelijken Visch Vischmarkt 18, Tel. 1225, is D0NI DAG verkrijgbaar: SCHELvisch i —f 0.20—f 0.48, schol a f02(M bot a f0.16, geh. kabeljauw a per pond, haring a f0.05 per stulr IJ bok king bij aanvoer. N. C. DE GIJSELA AR Leiden, 4 Maart 1925. Burgen*, Katholieke Agend NOÜRDWIJK. Donderdag. Propaganóavergadering de R. K. Middenstanders, naatsgebouw, te 8 uur. ZOETERWOUDE (Dorp) Donderdag. Tweede cursusavond f bond Patronaatsgebouw, te uur. De avond-, nacht- en Zondagsdiete 0 apotheken wordt van Maandag en met Zondag 8 Maart w nomen door de apotheken van de l 13 G. F. Reijst. Steenstraat 35, Tel. 1$ A J. Donk, Doezastraat 31, tel. 13i; bestaat tusscben bet beeldbouwwerf het tympanon van een romeinsche t{ in een stad van Zuid-Frankrijk eg sculptuur voorkomend op eene vroof maansche basiliek. De specifiek indonesiscb getinte i1 Javaanscbe sculptuur, die met de Ei f' Javaansche van het Midden-Javaj 'n tijdperk vaak weinig meer dan werpen gemeen heeft, schijnt, het gebied der reliefknnst waan lijk mede tengevolge van de politici wenteling door den Indonesisch-.! schen coüdottiere Ken Arok bewèil overheerschend te zijn geworden a traditioncelen ouderen stijl te liebid drongen. Een sterk decoratief geboudou, aan houtsnijwerk herinnerende overdadige wijze bet vlak overwoei versieringswijze lost den ouderen picturalon en tevens zuiverder liet ter van stecnplastiek ver toonenden af. Het in Midden-Java- steeds verband met de architectuur ging geheel te loor. Verscheidene der lid u den toonden dan ook het intusschfil zeer fijngevoelige en absoluut beha sierkunstige karakter van de 0' vaansclie reliefkunst, waarbij echt goed als nergens liet groolere com bc-licerschende compositie talent dat. de bouwers van Tjandi Sewoe raboedoer op zoo uitnemende wijze nen te hebben bezeten. Een ringspröces nemen wij waar, samengestelde tempels en de temt plexon zich steeds meer oplossen i glomeraten van vaak tamelijk planl groote terreinen verstrooide gel zonder bedoelden innerlijken same een proces, dat" wij dan bet verst voord aantreffen op Bali, alwaar geen tempels meer worden aangej doch alleen groote tempeltcrreinfl ontzaglijke toegangspoorten tot bin ven waarin de godshuizen zei ven gelost in conglomeraten van relalit ne godenverblyven, meroes, vergankelijk bont, bami idjoek opLoin,, i spreker vont echter gelegenheid op de schoonj wijzen van verscheidene dezer, van riaal zoo eenvoudige, in verhoudii versiering echter vaak vorstelijke verblijven, die bij aandachtige 1' wing niet zelden dieper ontroeren geweldige, pompeuze maar vaak dig versierde toegangspoorten, c eerst in bet oog vallen. Tenslotte werden enkele beelden ven van den monumentalen bui» in de Menangkabausche en de Ba! landen, waarna spr. besloot met ■taat van Keyserling, waarbij deze zen der Indische muziek omsclii tevens een beeld geeft van een di senlieele elementen in bet wezen Indonesische ziel, die, zooals spr vr urer zich ook in de beeldende uitend, thans zich in hoofdzaak ii ziek, dans en tooneel openbaart ie fostaties die door hare bijna vol 'schoonheid behooren lot de kos! goederen die de menschheid, in d( van intellectüeele overbeschaving lijk tijdige diep-geestelijke verwi nog bezit aldus, de heer Roorda Stscrt. no. 42 bevat de statuten ferule de Leidsche Uitgeversinaaö alhier. Gistermorgen had op den Noordeinde en Rembrandtstraat e rijding 'plaats tusschen een luxe ff den heer de H. uit Rijnsburg, die signaal te geven uil de Rembra kwam, en de autobus van v. L. u senaar. De eerste auto word bcschi Gistermorgen is de 20-jarige •S. P-, wonend in het Koolhof, op singelbrug in een gat geloopen. bedekking van de brug waren vw heden verricht en het gat was rij dekt. Mej. P. kreeg een vleeschtf oen der beenen en werd in het M kenhuis opgenomen. De politie oit in boeverre bier van schuld sprsj MUZIEK. Dirk Schaf er. B e e t b o v e n-a vond. Als pianist heeft Dirk Schafer' te aantrekkingskrachtmen wilj ren, en 't moet geizegd: hij is grootste pianisten. Schafers piJ

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2