Tweede Blad i r- Japansche Kastje. 27 Februari 1925 UIT DE PERS de belastingplannen der regeering. jn De Maasbode geeft een mede werker het volgende overzicht van de voorstellen inzake de wijziging der inkom stenbelasting: De Regeering beoogt met baar vijf voor dellen tot wijziging van belastingen o. m. vermindering van den druk der inkom stenbelasting, vooral voor de kleine inko- Uit het "volgende staatje moge blijken, ■jjoever de regeering met de wijziging van M flen kinderaftrek is gegaan. Zooals be kend is, stelt de regeering een aftrek voor ran f 300 per kind en bovendien een aftrek van f 200 op het belastbaar inko men van eiken gehuwde. Een eerste gevolg van dit voorstel is, dat een gehuwde met één kind eerst in do rijksinkomstenbelasting valt, wanneer zijn belastbaar inkomen f 1300 of meer be draagt. Hij krijgt dan een aftrek van f 200 tn f 300 is f 500. (De rijksinkomstenbe- 1611, bsting wordt geheven van alle belastbare sommen van f 800 en daarboven, de ver ft! dedigingsbelastine II van alle belastbare ^jomraen van f 1200 en daarboven. Onder jtelastbare som" wordt verstaan het be- astbaar inkomen, verminderd met jen aftrek voor kinderen en gehuwden). Een tweede gevolg is, dat de gehuwden met en zonder kinderen nog iets meer dan Ie andere belastingplichtigen profiteeren ran de voorgestelde vermindering van de erdedigingsbelasting II. 3 Een gehuwde is thans vrij bij een balast baar inkomen van minder dan: onder kind. f 800 net 1 kind 000 net 2 kind. 1000 net 3 kind.,, 1100 net 4 kind. 1200 iet 5 kind. 1300 net 6 kind. 1400 net 7 kind. 1780 net 8 kind. 2100 iet 9 kind. 2420 iet 10 kind. 2700 iet 11 kind. 2890 iet 12 kind. 3200 Enz., enz. De kinderaftrek bedraagt per kind Hij wordt bij aanneming van de inge- gediende voor stellen vrij bij een belast baar inkomen van minder dan: f 1000 1300 1600 1000 2200 2500 2800 3100 3400 3700 4000 4300 4600 ijeenbelast- aar inkomen minder dan thans 1490 f 100 1490—1500 110 1590—1600 120 16901700 130. 1790—1800 140 180019O0 150 19(10—2000 160 2990—2300 170 2390—2600 180 26003000 190 3000 of meer 200 en wordt altijd f 300 Hier volcren thans nog enkele voorbeel- i), waaruit zou blijken, welk verschil een ander in geldbedragen heeft. Men houde senarbij echter in 't oog, dat al deze ver keringen slechts de hoofdsom der rijks- Ï.50-! tam s tenh el as t i n g, de 25 oncenten daar- geheven voor het T.eeningfonds 1014 en verdedigingshelasting II betreffen Een ander geldt alléén dan voor-de gemeen- eitléiib ink mstenbelasting wanneer deze ftsluitend wordt geheven in den vorm van ||Tsteiia honderd oncenten op de hoofd- m van hef rijk Tn verreweg de meeste zeggen, dat de gemeentelijke inkomstenbe lasting in het algemeen door deze voor stellen geen verlaging ondergaat. Belastbaar inkomen van f 1400; gehuw de met één kind: Deze betaalt thans f 15.32 aan rijksinkomstenbelasting, 25 opcenten en verdedigingsbelasting II. Dit zal na aanneming van deze voorstellen worden f 3.75. Belastbaar inkomen f 2000; gehuwde met 2 kinderen. Hij betaalt thans aan vo renbedoelde belastingen f 30.25; dit zal worden f 12.25. Belastbaar inkomen f 4000; gehuwde met 3 kinderen. Deze is thans f 119 ver schuldigd; dit zal worden pl.m. f 87. Belastbaar inkomen f 4000; gehuwde met l.s kinderen. Deze moet thans be talen f 88,25, dit wordt f 44. Belastbaar inkomen f 6000; gehuwde met 4 kinderen. Hij betaalt nu f 221,75, dit wordt pl.m. f 174. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Voor de Haagsche rechtbank heeft te recht gestaan de 37-jarige los werkman D. L. B. uit Rotterdam wegens diefstal van een rijwiel in den nacht van 10 op 11 Sep tember j.l. te Leiden. Hij ontkende. Hij had het rijwiel ter leen gekregen van O. te Rotterdam, die evenwel niet gevonden is kunnen worden. Eisch 1 jaar gevange nisstraf. De 29-jarige los werkman J. J. S. uit Leiden heeft zich in den nacht van 10 op 11 Januari j.l. schuld'g gemaakt aan diefstal door inklimmirig, van f 30 ten na- deele van den Leidschen agentuur- en commissiehandel. Hij was op het dak ge klommen om lood te stelen, durfde toen niet meer naar beneden en is daarom door een dakraampje in het gebouw gekomen. Uit laden in het kantoor heeft hij daarna de f30 ontvreemd. Eisch 9 maanden ge vangenisstraf. De 21-jarige los werkman Th. G. V. uit Leiden had z'ch te verantwoorden we gens diefstal en brandstichting In den nacht van 16 op 17 Januari heeft hij in gebroken in het clubgebouw van de voet- balvereeniging Lugdunum en verschillende voorwerpen, chocolade en kouwgummi ontvreemd. Vervolreus beeft hij brand ge sticht in het gebouwtje om tG voorkomen, dat het misdrijf ontdekt werd. Eisch 1 "jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Het O. M. heeft vernietiging gevraagd van een vonnis van den kantonrechter te Leiden, waarbij A Dros, H. Tielomari en H. H. Tieleman, fabrikanten, zijn vrij gesproken van de hun ten laste gelegde overtredingen der Arbeidswet, en veroor deeling van de bekl. geëischt, ieder tot 15 maal f 5 boete subs. 1 dag hechtenis Het betrof hier het werken van vrouwen in de conserVen-fabriek van de bekl. on dagen en ureu, waarop dit niet geoorloofd was. Als gemachtirrde der bo-H* trad nn mei mr. van Eijk uit Leiden. Deze erkende de Feiten, maar betoogde, dat niet de bekl maar hun bedrijfsleider aansprakelijk is voor de begane overtredingen. De behee- rende vennooten kunnen niet zelf toezicht houden op de naleving van de Arbeidswet in bun fabriek, waar een 500 a 600 arbei ders werkzaam zijn. Daarom is die mie- ving opgedragen aan den bedrijfsleider, die daarvoor dan ook de verantwoordelijk heid beeft aanvaard. In de tweede plaats deed pl. een beroep op overmacht. De overtredingen zijn be gaan op een tijdstip, dat plotseling (door weersomstandigheden) groote hoeveelhe den spinazie werden aangevoerd, welke direct verwerkt moeten worden. Een vraag van den president of van dit beroep op overmacht direct bij de bekeu ring mededeeling is gedaan aan de Ar beidsinspectie, zooals de wet vereischt, beantwoordde mr. v. Eijk ontkennend. Uitspraak over 14 dagen. De inbraak in hel Knudekerker gemeente huis. Voor de Haagsche rechtbank hebben te recht gestaan de Hagenaars J. H. K., koopman, L F. v. d B25 jaar, beton- vlechter en A. J v d. B 39 jaar, los werkman, wegens poging tot diefstal on der verzwarende omstandigheden. In den nacht van 7 op 8 Januari j.l. hebben bekl. zich met lvhulp van een valsehen s'eu'el begeven in het gemeentebuis te Koude kerk. K. heeft geprobeerd of de aanwezige brandkast gesloten was, terwijl L. v. d. B. getracht beeft eenige lessenaars te openen. Werktuigen hadden bekl., naar ze ver klaarden, niet bij zich. Ze wilden toen on- verrichterzake weer vertrekken, doch wer den door eenige veldwachters op het oogenblik, dat zij het gebouw wilden ver laten, gearresteerd. Esch tegen, beiden 3 jaar gevangenis straf. De verdediger, mr. van Meer ten, wees er op, dat de bekl geprobeerd hebben met de hand de brandkast en de lessenaars te openen. Z. i. heeft men hier met een ab soluut ondeugdelijk object, om het misdrijf te plegen, te doen. Daarom zal ontslag van rechtsvervolging moeten- volgen. Subsidiair drong de verdediger, speciaal voor den tweeden bekl., op clementie aan. LAND- EN TUINBOUW Export van Tuinbouwproducten. Dat de export van tuinbouwproducten in 1924 veel grooter is geweest dan in het vorige jaar, is uit berichten van tuinbouw centra al eenigszins bekend geworden, maar nu men uit de verslagen van de Groep VeilingvereeEizineen een overzicht krijgt over het goheele land, komt dit pas goed aan het licht. De totale waarde der in 1924 uitgevoerde versche vruchten heeft bedragen f 10.579.000 tegen f 5.084.000 in 1923 en de totale waarde der nu uitgevoerde versche groenten heeft be dragen f 45.016.000 tegen f 18.595.000 in 't jaar daarvoor. Voegt men daar nu ook nog bij de vroege aardappelen en gecon serveerde groenten, dan komt men tot een bedrag van f 71.258.000 in 1924 tegen f 33.957.000 in 1923. Voor het Westland, waar de teelt van groente hoofdzaak is, volgens hier eenige cijfers van de voor naamste producten die voor export in aan merking komen. De uitvoer van bloemkool bedroeg 32.000.000 kg. met een opbrengst van f 5.763.000, in 1923 waren die getallen resp. 10.634.000 kg. en f 1.083.000; van salade 13.967.000 kg. met een waarde van 4.242.000, in 1023 resp. 9.333.000 kg. en f 1.578.000; van tomaten 28.734.000 kg. met een waarde van f 7,288.000, in 1923 resp. 10.400.000 kg. en f 6.675.000; van peen 37.615.000 kg. mot een waarde van van f 2.220.000, in 1923 resp. 22.047.000 kg en f 1.130.000; van komkommers 23.536.000 kg. met een opbrengst van f 5.677.000, in 1923 resp. 10.000.000 kg. en f 1.527.000. Het grootste gedeelte van on zen ijitvoer ging naar Duitschland, de ex port naar de Scandinavische rijken neemt voortdurend af, deels door de hooge spoor- vrachton, deels door de hooge invoerrech ten die men in die landen-heft. Toch is dit niet de eenige reden, want van het Ameri- kaansch fruit, dat bet onze nagenoeg ver drongen heeft, moeten toch ook die hooge rechten betaald worden. Gemengde BericSiten Autobus te water gereden. De passagiers licht gewond. Gistermiddag is do autobus Lekkerkerk- Gouda, bestuurd door den ondernemer G. Rook. nabij de spoorweghalte Beierse, aan gereden door een luxe auto. De auto-bus, waarin zpven passagiers gezeten waren, w o de burgemeester van Berkenwoude, sloeg om en kwam in de Gouwevliet te recht De bestuurder sprong er juist bij tijds uit. Daar de vliet niet <Jep is bl^ef de wagen deels boven water- en konden alle passagiers door de stukgeslagen rui ten worden gered. Allen bekwamen bles suren aan hoofd en handen. Auto-ongeluk. Terwijl de goed verlichte autobus van de Maa-sbuurt Spoorwegen, rijdende tus- schen Steil en Venlo, op den Rijksweg in de nabijheid van Tegelen stopte, werd zij aangereden door een met groote snelheid van achteren naderenden luxe-auto, die weer gevolgd werd door een anderen auto. De luxe-auto werd gedeeltelijk vernield. Van de tweede, die tegen een boom ge slingerd werd, bleef zoo goed eis niets heel De inzittende 8 dames en Keeren werden uit de auto's geslingerd en allen in meerder of mindere mate vferwond. levens gevaarlijk echter geen enkele. De totaal vernielde auto was niet verzekerd. Aan den grond gevaren Woensdagavond omstreeks zes uur ge- Taakten weer twee geladen schepen, ko mende van Kampen tengevolge van de verzanding van de haven te Lemmer vlak voor den mond van de haven aan den grond vast. Omstreeks 9 uur mocht 't de ze schepen met de grootste moeite geluk ken weer vlot te komen. Een deskundige verklaarde gistermorgen, dat de toestand met dit stormweer en Zuidelijken lager- walswind zeer gevaarlijk is voor binnen komende* schepen De „Saarland" aan den grond ge|oopene Uit Hoek van Holland wordt gemeld: Het 5000 ton groote stoomschip „Saar land" van de HamburgAmerikalijn, ge laden met passagiers en stukgoederen, is^ uitgaande bij vallend water, nabij boei rood 2 aan den ZuidkaDt van den Water weg aan den grond geloopen Het schip zal vermoedelijk morgenochtend omstreeks 5 uur bij opkomend water vlotkomen. Assistentie is ter plaatse. De zee is kalm en liet is vrij stil weer. Gevaar voor liet schip is niet te duchten Schip in nood. Woensdagavond half elf werden voor de kust te Oudeschild noodseinen waargeno men. Een schip lag herhaaldelijk te stake- len (lichtseinen welke een in nood verkee- rend schip telkens herhaalt.) De reddings- vlet der Noord- en Zuid-Holl. Redd Mij., welke te Oudeschild is gestationneerd, werd in gereedheid gebracht-, waarna naar het in nood verkeerend schip, dat de kust al dicht genaderd was, werd geroeid. Vele bewoners waren op den dijk verzameld en wachtten in spanning op den afloop. Het schip bleek een Wieringer tjalk te zijn, schipper de Haan, met 3 man équipage. De olie van den motor was door bijkomen van water onbruikbaar geworden Toen do red- dingsvlet bij liet schip kwam, lag dit voor anker. Daar de équipage niet van boord verlangde te gaan, verliet de reddingsvlet het schip weder en werd naar de haven geroeid. Het tjalkschip lag heden nog op zijn zelfde plaats, zoodat bet vermoedelijk door liulp van sleepbooten in veilige haven gebracht zal moeten worden ,,Msb." Een oponthoud van de „Nieuw-Amsterdam" De lievige storm, die sedert Woensdag aan de Engel-sche kust woedt, vertraagde ook de reis van de Nieuw-Amsterdam" van de Holland-AmeTika-lijn. n.l door een stranding in den vroegen morgen tegen over Southampton op de Horse Sands na bij het eiland Wight. Het is later even wel vanzelf weer vlot gekomen. De „Nieuw Amsterdam" zou Woensdagavond 11 uur op reis van Rotterdam naar New-York in de haven van Southampton aankomen en liet "personeel van de haven bleef den ge- heeleri nacht op de boot wachtent die evenwel niet kwam. Door den storm opge houden kwam de „Nieuw Amsterdam" in den vroegen morgen aan nabij het Nab- lichtschip De zee was echter zoo woest, dat het uitzenden van loodsen onmogelijk was. De Nedcrlandscbe gezagvoerder besloot daarom weer naar zee terug te keeren, waarbij d eboot strandde Weer vlot ge komen ging het schip buiten de haven van Southampton voor anker totdat de loodsen zioh aan boord konden begeven Het schip is onbeschadigd gebleven en ender de passagiers ontstond over het ge beurde weinig ongerustheid. De Teesdale Hot Engelsche stoomschip Teesdale is boven Maassluis aan den Noordwal aan den grond gezet en daar vol water ge pompt door het borgingsvaartuig Meer min en de pompboot Kijkduin, waardoor het vuur gebluscht werd. De sleepboot Blankenburg was gistermorgen bezig het water uit bet schip te zuigen. Het stoom schip zou gistermiddag opgesleept worden naar Rotterdam, waar het ligplaats zal nemen aan de Jobskade. Het schip is geheel uitgebrand. Een ge- doelto lading, pl.m. 200 ton ijzer, zal ver- mnodeliilc niet nebeel verloren ziin. 5.05 5.20 7.20 7.20 7.50 7.50 7.50 7.50 7.50 7.50 7.50 7.50 7.50 7.50 7.55 UIT DE RADIO-WERELD. Wat or vanavond te hooren is. uur Radio-Paris 1780 M. Concert. Brussel 265 M. Concert. Alle Britsche stations: Tijd-' soin Big Ben en nieuws. m Hamburg 395 M. Kamernun ziek. Londen 365 M. en Chelmsford 1600 M. Popular Night. Quick March, „The Grenadier" (Pa- rés). „I Think" (d'Hardelot), „It Is Only a Tiny Garden" (Haydn Wood), Humoresque, „A Musical Switch" (Alford). „The Diver" (Loder). „Friar ot Arders Grey" (Mullen). „Over the Deep White Snow" (W. Rawlings). „Back Answers'* (Goverdale). „Awfully Chap" (Hubert). Overture, „Oliver Cromwell" (Geehl). „The Rea son" (T. Del Riego). „Rose in the Bud" (Dorothy Forster). „Good Morning, Brother Sun shine" (L. Lehmann). Vocal In strumental and Humorous Har mony. Fantasia „Pretty Jane" (Harman). Incidental Musio to „Monsieur Beaucaire" (Ros se). Intermezzo; Leit Motif; Ga votte. „Wander Thirst" (Lan- don Ronald). „Fed Up" (Stern- dale-Bennett). Trombone Solo, „Lend Me Your Aid" (Gounod). Descriptive March, „Jamie's Patrol" (Dacre). Te 10.20 uur voortzetting: Selection from W. H. Squire's Popular Songs. „A Telephone Conversation" en „Reggie" („The Vegetable King" (Seiler). „An Eastern Romance" (Haines). „Military March", No. 1 (Schubert). Birmingham 475 M. Opvoe ring van een tooneelstuk en con cert. Bournemouth 385 M. Oplos sing van een kruiswoordpuzzle en concert. Cardiff 350 M. Populairo mu ziek. Manchester 375 M. Opvoering van een tooneelstuk en concert Newcastle 400 Jr. Variety Night. Berlijn 500 M. Concert. Frankfort 470 M. Dansmuziek. Miinchen 485 M. Concert voor strijkkwartet. Minister 410 M. Liederenavond. Zurich 515 M, Voordr. on con cert. Hilversum 1090 M. Concert te geven door Trims Hooyer (voor dracht). Ger. Lecointro (tenor) en J. Rozendaal (begeleiding). Brussel 265 M. Vnnrdr. en con cert. Radio-Paris 1780 M Concert. Brand in een asfaltfabriek. Gistermiddag kwart over vijf is door kortsluiting in de electriscbe geleiding brand ontstaan in de Asfaltfabriek der firma Roodenburg aan den 's-Gravondeel- schendijk te Dordrecht Het vuur greep door het brandbare materiaal, teer, zaag sel. papier en olie, snel om zich heen, zoo dat weldra het geheelo complex steenen gebouwen en houten loodsen in lichte laaie stond Met drie motorspuitcn, een hand-, een rijdende en een drijvende stoomspuit, an der materiaal, en slangen op do waterlei ding werd bet vuur bestreden. De drie belendende arbeidershuizen kon den behouden worden, doch de fabriek is geheel uitgebrand, waardoor een dertigtal arbeiders werkloos werd. To halfacht wa ren alle blussebingsmiddclen nog in volle actie. Men bad toen het vuur onder do knio De wind was van den kant van de rivier, zoodat de vonkenregen, die af en toe neerdaalde, geen onheil aanrichtte. Verzekering dekt dc schade Plafond naar beneden gestort Even voor den aanvang van de lessen stortte Woensdagmorgen in de openbare school te IJzevoorde oen groot doel van het plafond naar beneden. De kinderen waren gelukkig nog niet in het schoolge bouw zoodat persoonlijke ongelukken niet zim voorgeval Ion rfl Jatte FEUILLETON, htte Igt tails p 1.2W Wij reisden in dezelfde spoorwegcoupé ?D Calais naar Parijs. Gedurende den jt vroeg zij mij naar een hotel, waar ook ussisc-h werd gesproken. Ik noemde er j aar een, bracht er haar heen en bezocht |ier ?ifr re^s den volgenden morgen. Zij peen in groote zorg te verkeeren, en op in dringend vragen bekende zij einde- dat zij zonder geld zat en vroeg mij, ar te willen zeggen, waar en hoe zij t harer kostbare kleinoodiën verkoopen neleenen kon. Hare schoonheid en fe kinderlijke onbeholpenheid boeiden I en ik stelde mijn kas te harer be- jnkking. Beslist weigerde zij osn geld ter aan te nemen en wel om reden zij spoedig in staat zou zijn het terug le Haar man had Petersburg in aller- Sioeten verlaten, daar hij van politieke 'Perijen verdacht werd, hij was naar aden gevlucht en daar na een langdu- Dekbed aan de tering gestorven. Zijne 10 al haar contant geld verslon- Op mijne vraag, waarom zij naar js was gekomen, antwoordde zij, dat Jht gedaan had, om de Londensohe ne- te ontvluchten, die noch zij, noch leine verdragen konden Zij hoopte e opbrengst harer juweelen te kun- «jen totdat zij voldoende Fransch i. °ni. de een of andere belrek- krijgen. Ik drong er zoolang bij zoek inwilligde en eene vrij aanzienlijke som van mij aannam. Eenige dagen later huurde ik bet pavil joen op den boulevard Lannes voor haar, richtte het in en gaf haar voor mijne nicht uit. Omtrent het Japansche kastje kan ik generlei inlichtingen geven, ik ge loof echter niet, dat zij het gekocht heeft, want nooit heb ik bemerkt, dat zij voor der gelijke dingen eenige passie had, en bo vendien klopt de som, die men in haar beurs beeft gevonden, ongeveer met het bedrag, dat ik voor mijn vertrek haar ter hand stelde. Op de vraag van den onderzoekings- rechter of mevrouw Silberkoff in Parijs nog andere bekenden kon gehad hebben, en zoo niet, of niet een van haar Londen- sche vrienden overgekomen was en haar opgezocht kon hebben, werd Koskovitsch zeer onrustig en antwoordde niet terstond. Eerst op de herhaalde vraag van den rechter antwoordde hij aarzelend, dat Teska hem vaak gezegd had, dat zij niets zoozeer vreesde, dan eene ontmoeting met de vrienden van haren echtgenoot. Aanvankelijk wilde zij mij wijsma ken dat zij allen arme duivels waren, die geld van haar ter leen zouden vragen, doch later bekende zij mij, dat, dat.... wederom zweeg Koskovitsch verlegen en hij was eerst op de herhaalde waarschu wing van den rechter te bewegen, om met zijne verklaringen door te gaan. Het arme ding is, helaas, dood en ik kan haar door mijn onthullingen niet meer schaden. Welnu dan, haar echtge noot behoorde tot een gevaarlijke Nihilis tenbende te Londen, ja, hij was zelfs het hoofd daarvan, en Teska kende eenige ge wichtige geheimen. Het is zeer wel moge lijk dat zij door een lid dezer bende ver moord werd, opdat zij die geheimen niet zoude kunnen verraden, eindigde Knsko- vitsch, die slechts met groote zelfbeheer- sching zijne verklaringen had afgelegd. Dat is niet alleen mogelijk, maar zelfs zeer zeker, riep de rechter als ge- ëlectriseerd Wanneer hebt gij madame voor het laatst gezien? Ongeveer eene week voor haar vree- selijk uiteinde. Heeft mevrouw bloedverwanten in baar geboorteland en kent gij hun adres? In elk geval verre, want zij was een arme wees en een eenig kind. Het aires ken ik niet. De rechter vond dit zeer merkwaardig, met het oog op de rol van beschermer, die Koskovitsch tegenover de jonge dame had gespeeld. Wanneer mijnheer de rechter zich de moeite geeft om een weinig over de zaak na le denken, zal hij vinden, dat het volstrekt zoo merkwaardig niet is, als een jonge man, die* zich voor een schoone vrouw interesseert en hare gunst tracht te verwerven, met deze over andere dingen spreekt dan over hare famil'erelaties. Wat gingen mij cjeze'aan? Hoe min der ik er van vernam, hoe beter. Het was mij buitendien ook zoo bijzon der aangenaam niet te vernemen dat haar echtgenoot nihilist was geweest en dat hij dat geworden was, wijl do Russische re geering zijne naaste bloedverwanten on billijkerwijze naar Siberië had verbannen. En dat is alles wat ik weet. Verdere in lichtingen kan ik met den besten wil niet geven. Ik wil maar hopen, dat. het geluk ken mag den dader te vinden. En hiermede was het verhoor van Kos kovitsch afgeloopen. Het spreekt vanzelf, dat de politie een onderzoek instelde of de verklaringen van den doker juist waren. De directeur en de kellners van het genoemde hotel beves tigden, dat madame Sillborkoff daar zooveel en zoowel dagen met haar allerliefsfen jongen gelogeerd had en dat de dokter haar herhaaldelijk bezocht had. Evenzoo getuigde de eigenaar van 't paviljoen op de boulevard Lannes, dat een slanke, eenigszins bejaarde Rus dit gehuurd had, stipt do huur had betaald en het huurcon tract met dr. Paul Koskovitsch had onder teekend. Behangers, meubelmakers en dergelijken, die het paviljoen hadden in gericht, stemden hierin overeen, dat zij hun werk verricht hadden op last van den lijfarts van graaf Pohitonoff en door de zen ook contant betaald waren geworden. De politie deed haar verdere nasporin gen, het eerst in de wijk, waarvan bekend was, dat veel nihilisten woonden. De ver onderstelling van den dokter, dat de moord door een nihilist begaan was, opdat mevrouw Silberkoff geen der gewich- tigo geheimen zou kunnen verraden, was op zich zelve niet onmogelijk, doch welke rol speelde daarbij het geheimzinnige kastje, het zonderling verdwijnen daar van, hoe moest dat verklaard worden? De oplossing van dit raadsel veroorzaakte den rechter van instructie en de politie veel hoofdbrekens. X. De Feldau's verlaten den „Olympus". Graaf Wladimir Pohitonoff had zijn in vloed in dien geest doen gelden, dat de ge rechtelijke verklaringen van Koskovitsch allo verdenking van baron Feldau aflei den. Toen Pohitonoff na dat Feldau geheel ontlastende getuigenverhoor in den „Olym pus" verscheen, werd hij door allo leden van het gezin vrij wat vriendelijker dan tot dusverre ontvangen. Isa, die in de laatste dagen ontzettend veel geleden en een zwaren strijd met zich zelve gestreden had, dankte hem in hartelijke, warme woorden voot het hou den van zijn belofte. Zij, van haar kant, beloofde eene goede, trouwe gade voor hem te zullen zijn In den beginne moest hij maar wat geduld met haar hebben, daar zij hare liefde voor Eduard, die zij hem eerlijk bekende, niet ineens uit het hart kon rukken. Pohitonoff, door deze openhartigheid geroerd, sloot het jonge meisje, dat uit kinderl jke liefde afstand deed van haar eigen geluk, in zijn armen. Maar haar ge'ukkig, verzocht Fo'dau met eene door tranen halfvers!ik ie siom. Ik weet, wat ik u beiden ie danken heb. Dit artikel hier is heden in de „Egal lé" verschenen en wanneer ik toch al niet ge weten had, uit welk gevaar mij Isla's of-i fervaardigheid gered had, dan zoude het mij dit voor oogen moeten hebben voeren. Too Nelly, lees jij het eens voor. Ik kan niet. En Nelly las. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 7