r Lek In de gasleiding. Te ITeerenveen werden Maandag ten huize den heer Wind diens schoonzuster en een kind door een lek in de gasleiding bewusteloos in een slaapkamer gevonden. Na veel moeite gelukte het aan twee dok toren ze weer bij te brengen. Goed afgeloopen Nabij de Teuge tuschen Apeldoorn en Deventer is een autobus van de firma G. en de R waarin een 16-tal personen ge zeten waren, bij de poging door een luxe auto, om te passeeren, aangereden. De luxe auto werd bestuurd door den heer S. uit Apeldoorn. De autobus reed de berm van don weg op en botste tegen een boom, waardoor bet voorste gedeelte van den bus ineen werd gedrukt en de auto tot staan kwam. Do luxe wagen vloog aan de tegenovergestelde zijde in een heg, welke gedeeltelijk vernield werd. Alle inzittenden zoowel 'van den autobus als van de luxe- auto kwamen met den schrik vrij. De postdiefstal te Amsterdam. Behalve een vriend van den jeugdigen kantoorbediende, die uit een posttrommel f 11.000 stal en te Antwerpen werd gear resteerd, een jeugdig reiziger, die het hem te bewaren gegeven bedrag van f 7500 bij een familielid te Haarlem had gedepo neerd, is nog een handlangster gepakt, ill. een vrouw, met wie de reiziger in relatie stond. Met deze laatste correspondeerde de voortvluchtige kantoorbediende, waarbij bij verzocht een deel van het geld naar Antwerpen te sturen, daar de ongeveer f 3000, welke hij had meegenomen, reeds waren verteerd. Voordat aan dit verzoek kon worden vol daan, greep de politie in en arresteerde de beide handlangers. De vriend van den oneerlijken kantoor bediende zal ter zake van heling worden vervolgd en is ter beschikking van de justitie gesteld. Diefstal van rijwielplaatjes. Te Bussum is iemand aangehouden, die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van rijwielplaatjes. Voor acht gevallen heeft heeft hij een bekentenis afgelegd. Om aan geld te komen De penningmeester van den Bestuur- dersbond te Purmerend had geld van zijn organisatie verduisterd. Zijn medebe stuursleden namen er genoegen med, dat bij het ontbrekende bedrag zou aanzuive- ren. Het zou echter blijken, dat bij op vreemde wijze aan de daarvoor benoo- digde zou trachten te komen. Hij heeft n.l. aan de Koningin geschreven met ver zoek om een gift van f 150, teneinde daar voor in Amsterdam een melkzaakje te kunnen koopen. Na langen tijd werkloos te zijn geweest, zou hij dan met dat zaakje in zijn onderhoud trachten te voorzien. Van den secretaris der Koningin kwam bericht in, dat H. M. bereid was een ge drag van f 50 te geven als het Burgerlijk Armbestuur f 100 gaf. Dit gelukte en zoo kwam bet tenslotte, dat bet Armbestuur f 150 betaalde aan een persoon te Amster dam, die de verkooper van bet. melkzaakje zou zijn. Doch later bleek, dat deze per soon niet anders dan een handlanger van den bewusten penningmeester was, die voor zijn diensten f25 ontving. De politie heeft de zaak in handen en beide personen zullen zich wel voor den rechter moeten verantwoorden. Boomen geveld. In de bosschen op het Aschbroek onder de gemeente Budel zijn 800 zware Gana- deesche populieren voor de lucifersfabrie ken geveld. Met het inpoten van 500 jonge boomen van die soort is men begonnen. Kievitsei. Onder de gemeente Pijnacker is giste ren een kievitsei gevonden. Buitenl. Berichten Om van te schrikken. Een Parijsche werkster is nog niet be iomen van den schrik, die baar Dinsdag bij het naar bed gaan werd aangejaagd. Ze was laat thuis gekomen en zeer vermoeid direct naar bed gegaan. Maar nauwelijks ïag ze eehige seconden, of ze sprong met sen schreeuw als van een waanzinnige overeind en uit het bed. De toesnellende buren ontdekten de oor zaak van het vreemde gedrag van de werk ster: Men vond onder de dekens een boa- conslrictor, die daar als een roos lag ie slapen. Onmiddellijk werd de kranige Pa rijschepolitie te hulp geroepen om den onkieschen indringer aan te houden. De slang behoorde aan een temmer in de buurt en was uit zijn kooi ontsnapt. Ge lukkig had het griezelige dier zijn maag goed gevuld en kon met weinig moeite tot ©en terugkeer naar zijn eigen slaapgele genheid worden overgehaald. Juweelendiefstal fe Parijs. Zaterdagavond hebben vier inbrekers bij een juwelier te Parijs kans gezien om voor een waarde van 50.000 fres. aan kostbare voorwerpen weg te nemen. De man zat aan tafel, toen de deur van de zaak werd geopend. Hij dacht, dat de bezoeker zijn broer was en bleef in de ka mer. Toen de juwelier echter niemand zag" verschijnen, ging hij op onderzoek uit, 'doch bevond zich weldra tegenover een man, die hem, onder bedreiging met een revolver, aanmaande zich niet te bewegen. Een tweede bezoeker was bezig de meest kostbare vitrine aan een onderzoek te on derwerpen, terwijl nog twee anderen ge reed stonden, om hulp te verleenen. Op een schreeuw van den juwelier kwam zijn Vrouw toegeijld, doch ziende, wat er gaan de was, snelde zij terug om aan den ach terkant van het huis, ook aan een straat gelegen, hulp te vragen. De juwelier wist In een zijgang te komen, doch eer hij de Itraat kon bereiken, waren de dieven ge- Vlogen. Het geheele geval bad zich zoo kalm afgespeeld, dat, niemand der buren iets had bemerkt. Do juwelier schat de ge stolen voorwerpen op 50.000 fres. Een boete van 80 millioen fres. De tiende kamer van de correctioneele rechtbank te. Parijs heeft een 2i-jarigen jongeman wegens het smokkelen van goud en zilver naar Frankrijk tot een boe te van 80 millioen francs veroordeeld. De aanklacht was gebaseerd op een ont duiken der invoerrechten en valsche opga ve van zijn verdiensten in verband met de inkomstenbelasting. Vier jaar geleden was de jongeman van huis weggeloopen en had met enkele vrienden zijn geluk beproefd in het specu- leeren. De leden der „organisatie" smok kelden ook gouden en zilveren staven naar Frankrijk, welke zij onder de kussens van de slaapwagons waarin zij reisden, ver borgen. De-staven werden in Frankrijk aan goud en zilverhandelaars verkocht. Men schat het gewicht van de fraudu leus ingevoerde edele metalen op 20.000 pond. Welkome anonieme brieven. Dat duurt nu reeds acht dagen. Nie mand begrijpt er iets van, docb, vertelt een Fransch blad, de „slachtoffers", die bij het geval betrokken zijn, zijn alleszins ln bun schik. Te Vittel en in verscheidene dorpen .van de omgeving daarvan, arriveert eiken mor gen een aantal anonieme brieven, aan de inwoners dezer dorpen geadresseerd. De meeste brieven bevatten een brief van slechts twee woorden: als schadeloosstel ling, maar daarbij ingesloten een bankbil jet van 100, 50 of 10 fres. De geheimzin nige afzender heeft op deze wijze in een week reeds meer dan 10.000 fres. in deze dorpjes der Vogezen uitgedeeld. Heeft men met een berouwhebbenden dief te doen; met eeti krankzinnige of met iemand die niet weet, hoe hij zijn geld moet opmaken? Men weet niet wat ervan te denken. Nederiandsch Oost-lndië. Een wonderbare redding. Meegesleept door een modderstroom. Over een wonderbare redding van een doodgewaande tijdens de ramp van Wono- eobo, schrijft de ,,Loc." het volgende: Het was bij Antjoloredjo, een dessa van Modjotengah, waar bij een bezoek van resident Van der Jagt aan het daar onder een modderstroom bedolven bivak enkele lijken met behulp van de veldpolitie op gedolven en begravfen werden. De resident was met eenige andere naar beneden ge- loopen t-ot dicht bij de kali. waarin de modderstroom zich ontlastte Op dit punt kwamen drie aard schuivingen bij elkaar, hetgeen wel duidelijk maakt, dat de hoe veelheid modderaarde ontstellend groot was Mensch en dier lagen daaronder be graven. Terwijl men toezag op de werkzaamhe den en het oog liet gaan over de modder- bergen, zag men plotseling beneden daar in iets bewegen. Een arm werd opgeheven en eenige oogenblikken later verrees uit de modder een menschelijke gestalte, geheel met een gele modderlaag overdekt Langzaam richt te het lichaam zicli op en eenmaal over eind bleef het roerloos staan Het was een Javaansc-he jongen, zoo nam men door een. kijker waar, die daar 26 uur moest hebben onder gelegen. De aanblik van deze gestalte in do doodsche stilte en oogenschijnlijke levenloosheid der aardschuivingen^ maakte op allen een zeer diepen indruk .Zelf bleef men een wijle, als verstard staan. Doch dan snelden ir Taverne en dr. Huehn, met eenige man schappen der veldpolitie te hulp en de jongen werd opgenomen, omhoog gebracht en door middel van thee en brandy deed men de levensgeesten van den versufte we der aanwakkeren Op een baar werd het uitgeputte lichaam dan naaj Kali Beber vervoerd. Op het terrein was ook aanwe zig de controleur van Moentilan, die zich herinnerde, hoe hij den vorigen dag daar in de buurt een weenende vrouw was te gengekomen, die een kind aan de hand meevoerde en een ander, dood. in een slendang torste. Die vrouw had geroepen om een derde kind, dat volgens haar zeg gen verdwenen was. De moeder was later met den vader in de barak op Kali Beber ondergebracht. En daar beleefde men het weerzienWant het was hun kind, dat gered was en dat men op d© baar mee bracht. De vader wierp zich op den bo dem, luide AJlah aanroependweenend stortte zich de moeder naast de baar Er was niemand onder de toeschouwers die dit tooneèl met droge oogen aanzag en een onder hen, die er bij tegenwoordig was, zei, dat hij genezen was van zijn meening als zou de Javaan niet emotio neel zijn Ongetwijfeld was de jongen door den modderstroom opgepakt en meegesleurd. En in dien val moet hij in botsing geko men zijn met een hard voorwerp, daar zijn eene long een scheur vertoonde. Zijn toestand is thans redelijk wel, doodsge vaar is geweken. UIT DE OKfGEtflMG ALKEMADE. Gemeenteraad. Rookverbod enz. in autobussen. Bouwen van houten zomer huisjes. Verkoop landpad Haarlemmermeer. De Raad vergaderde gistermiddag te 2 M uur. Afwezig met kennisgeving de heeren van Andel, dr. van Dooren en J. van der Geest. Voorzitter de burgemeester. Na ope ning der vergadering met het gebruikelijke gebed worden de notulen der vorige verga dering door den secretaris gelezen en on veranderd goedgekeurd. Aan de orde de Zi|n Uw handen en lippen pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude, gebruik dan de heerlijk verzach tende en snel genezende Pu rol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. 5952 agenda: lo. Vaststelling wijziging verorde ning op do heffing van leger ter secretarie. Ingevolge besluit van de vorige vergade ring, waarin werd besloten over te gaan tot de heffing van leges voor de afgifte van jachtakten en wel tot eeen bedrag van 50 pet. van do in art. 15 der Jachtwet ge noemde rechten is het noodig geworden do legcsverordening te wijzigen. Uit de door den Voorzitter voorgelezen memorie van toelichting blijkt dat jaarlijks gemid deld 15 jachtakten ter secretarie worden afgegeven, zoodat de opbrengst dezer leges wordt geraamd op f 112.50. Na voorlezing van het prae-advies wordt z. k. st. de wijziging van de legesverorde ning vastgesteld. 2o. Vaststelling wijziging algemeene po litieverordening. De Voorz. zegt dat deze wijziging o.m. inhoudt een verbod tegen het rooken in openbare middelen van ver voer en tegen het spuwen of op andere wijze verontreinigen van heöoelde voertui gen. Voorts stellen B. en W. voor in de poli tieverordening 'n bepaling op te nemen, waarbij het? verboden is, tenzij met schrif telijke vergunning van B. en W., met eenig vervoermiddel op den openbaren weg een standplaats in te nemen. Spr. doet voorlé- zing van liet door B. en W. hierop uitge bracht prae-advies en leest de ontwerp verordening voor. De heer Rietbroek vraagt of de geldboete van f 25 de hoogste straf is die de Raad in de verordening mag opnemen, waarop do Voorz. bevestigend antwoordt. Do heer Los vraagt wie straf baar is als men in een autobus rookt. De chauffeur of de passagier? De Voorz. ant woordt, dat wanneer in eenig openbaar middel van vervoer staat aangegeven dat het verboden is te rooken, de passagier strafbaar is en niet do chauffeur. Hierna wordt z. h. st. do wijziging van de alge meene politieverordening vastgesteld. 3o. Vaststelling van een verordening houdende voorschriften voor het bouwen van houten zomerhuisjes. De Voorz. deelt in verband met dit agendapunt mede, dat door den beer Lebau, bouwkundige uit Overveen een verzoek is ingediend voor het bouwen van een 12-tal houten huisjes in de Kaag, dienende voor verblijf geduren de de zomermaanden in verband met de watersport. Deze persoon handelde in op dracht van Gebrs. Verelzen uit De Kaag, die van heeren Ged. Staten en van Rijn land vergunning hebben bekomen voor het aanbrengen van een jachthaven in De Kaag. Gevraagde vergunning kon niet ver den verleend, aangezien de Bouwverorde ning het bouwen van houten huizen ver biedt. B; en W. hebbfti toen getracht de vergunning te verleenen op grond van het Ketenbesluit, doch de inspecteur van de Volksgezondheid kon hiervoor geen toe stemming verleenen. Na gehouden bespre kingen met den insp. gaf hij B. en W. in overweging om naast de bouw- en woning verordening een afzonderlijke verorde ning in het leven te roepen, waarbij voor dergelijke doeleinden wel vergunning kan verleend worden. De gezondheidscommissie wier advies zij in dezen hebben ingewon nen verklaarde tegen een dergelijke" veror dening geen bezwaren te hebben. De Voorz. leerst hierna het schrijven van do gezondheidscommissie voor bene vens het door B. en W. hierop uitgebracht praeadvies. Na artikelsgewijze voorlezing van de ontwerp-veordening wordt z. h. s. deze vastgesteld. 4o. Vaststelling raadsbesluit tot onder- handsche verkoop van het landpad gelegen in den Huigsloterpolder, in verbinding staande met het dorp Abbenes aan de ge meente Haarlemmermeer. De voorzitter zegt dat het thans na een onderhandeling van 8 jaren eindelijk gelukt is met het ge meentebestuur van Haarlemmermeer een regeling te treffen, welke voor beide par tijen bevredigend kan genoemd worden in zake de verkoop van bedoelden weg. De voorwaarden welke het gemeentebestuur aan Haarlemmermeer heeft gesteld komen in hoofdzaak hierop neer dat Alkemade het pad; kosteloos in eigenom, beheer en onderhoud aan Haarlemmermeer over draagt, terwijl Haarlemmermeer zich ver bindt om dit pad te bestemmen tot en ge schikt fe maken en te onderhouden als weg en te allen tijde daarop, recht van uitpad te verleenen ten behoeve van de langs ge noemd pad gelegen en aan Alkemade in eigendom toebehoorende gronden. Alkema de betaalt aan Haarlemmermeer jaarlijks een bedrag van 100 bij in de onderhouds kosten van dien weg zoolang zij eigendom in dien polder heeft liggen. De voorzitter leest het schrijven van Haarlemmermeer voor en deelt mede, dat do Raad van Haar lemmermeer reeds heeft besloten op hoven- genoemde voorwaarden het pad te aan vaarden. De heer Rotteveel vindt dat Alkemade toch niet zoo'n beste ruil doet daar voor been bet onderhoud van dien weg slechts 80 per jaar kostte. Do Voorz. zegt dat die f 20 geen gewicht in de schaal leggen en dat men ook niet moet vergeten dat Haarlemmermeer eerst het pad geschikt moet maken als openba ren rijweg, hetgeen met enorme kosten ge paard zal gaan. Ook is de mogelijkheid niet uitgesloten dat de landerijen, wanneer er een behoorlijke verkeersverbetering tot stand komt, eenigszins in waarde zullen stijgen. Hierna wordt z. h. s. besloten het lang- pad aan Haarlemmermeer te verkoopen. 5o. Vaststelling van een raadsbesluit regelende de pensioensgrondslag van G. Post gewezen bode alhier. Aangezien de vaststelling van dit raadsbesluit slechts een administratieven maatregel betreft wordt z. h. s. hiertoe beslóten. 6o. Wijziging begrooting, dienst 1924. De Voorzitter zegt dat enkele posten op de begrooting te laag zijn geraamd en der halve aanvulling behoeven. Z. h. s. wordt de wijziging goedgekeurd. Eenige reclames schoolgeld worden overeenkomstig voorstel van B. en W. afgehandeld. Hierna ge schiedt mededeeling van de volgende inge komen stukken: lo. Verzoek van het R.-K. schoolbe stuur van Rijpwetering om een voorschot op de gemeentelijke vergoeding, overeen komstig art. 101 der Lager Onderwijswet over het jaay 1925. B. en "VV. stellen voor een voorschot te geven groot 1180. Conform het voorstel besloten. 2o. Alsvoren van het R.-K. schoolbe stuur van Oud-Ade. B. en W. stellen voor een voorschot te geven groot 760. Z.h.s. aangenomen. 8o. Alsvoren van het R.-K. schoolbe stuur van Roelofarendsveen ten behoeve van de Meisjesschool. B. en \V. stellen voor om een voorschot te geven groot 1900. Z.b.s. aangenomen. 4o. Alsvoren van het R.-K. schoolbe stuur van Roelofarendsveen ten behoeve van de Jongensschool. B. en W. stellen voor om een voorschot te geven groot 1880. Zh.s. aangenomen. 5o. Verzoek van bet R.-K. schoolbe stuur van Roelofarendsveen om beschik baarstelling van gelden voor het aanbren gen van een overkapping op de speelplaats der R.-K. Meisjesschool. B. en W. stellen voor om een bedrag van 656.66 beschik baar te stellen. Z.h.s. goedgekeurd. 0o. Schrijven van Ged. Staten houden de mededeeling goedkeuring raadsbesluit tot onderhandschen aankoop van een per ceeltje grond van den heer P. du Pau, te Oudewetering. lo. Schrijven van Ged. Staten houden de mededeeling goedkeuring raadsbesluiten tot wijziging van de begrooting dienst 1924 en 1925. 8o. Mededeeling van den heeren D. Klees en B. Otto dat zij hunne benoeming aannemejn tot lid van de Commissie van Toezicht opliet L. O. in deze gemeente. 9o. Dankbetuiging van den heer J. P. volontair ter secretarie voor verleende gra tificatie. lOo. Schrijven van den brugwachter P. van Leeuwen inzake 2ijn vergoeding voor het verwarmen van het wachthuisje nabij de brug te Nieuwe-Wetering. Na voorlezing van het schrijven voor kennisgeving aan genomen. Ho. Verzoek van de ver. voor Chr. schoolonderwijs te Nieuwe-Wetering om 'n voorschot op de gemeentelijke' vergoeding als bedoeld bij art. 101 der L.O.-wet. B. en W. stellen voor een voorschot te geven van 540. Conform het voorstel besloten. De overige stukken werden voor kefmisgeving aangenomen. Hierna ging de Raad in geheime zitting ter bespreking aankoop van een strook grond van den beer J. P. Straathof te Nieuwe-Wetering, dienende voor wegver- breeding. KATWIJK AAN ZEE. Een haven in een rijweg veranderd. Men schrijft uit Katwijk aan Zee aan het ,;Hbld.": Het wordt met de haven van onze kust- viasohers steeds ellendiger. Het is een pro ces van vol- of dicht groeiing, en het blij let maar al te zeer een chronische kwaal te zijn_ die alleen door flink en doortastend ingrijpen verholpen zou kunnen worden. De vaartuigen zitten nu in de verzande haven opgesloten. Twee motorschuitjes, die veertien dagen geleden nog een uit weg naar zee hadden gevonden, was bij hun terugkomst de weg volkomen afgesne den. Zij moesten te Scheveningen binnen vallen en oefenen nu van uit die haven him bedrijf uit Nog vier motorsohuitjes liggen op de grootendeels droge haven- bedding. tot volslagen werkloosheid ge doemd De overige zijn zeilye&rt-uigen. De toestand van deze haven kan thans niet te somber worden afgeschilderd. Zij levert inderdaad een droevig tooneel op. Niet anders dan een breede. massieve, stevige, reusachtige massa zand tusschen de kribben ontwaart het oog. De schel- penvisschers benutten met hun karren deze strook reeds als een Blag. Van den Boulevard afrijdend, nemen zij hun weg midden door de voormalige haven, om zoo den waterkant, het terrein van hun arbeid, te bereiken. Alle verband met de zee heeft opgehou den. Vóór de uitmonding in zee deze term, het is waar, mist voor dezen tijd ge heel zijn bet eekenis strekt zich een hooge bank uit, die de afsluiting van de groote, zilte plas volkomen maakt en waardoor het water in de geulen, hier en daar een paar d.m hoog, zelfs niet kan afvloeien. Voor de werking van den vloed is deze vlakte van zand reeds geheel on gevoelig geworden. Hare gedaante wijzigt zich bij hoogwater, althans wanneer het. zooals de kustvissoher zegt, ,,dood stroom is, niet het allerminst meer. Alleen het springtij beschikt over voldoende stuwen de kracht, om het verband met de Noord zee in onze haven althans zicht- en tast baar to maken. Is het wonder, dat de vis- schers sedert Juli 1924 slechts 14 a 15 kper hebben kunnen visschen en 1925 de vaar tuigjes slechts 5 a 6 maal het ruime sop zag kiezen? Ook de vischventers zijn bij dezen toestand ten zeerste gedupeerd. Met betrekkelijk geringen arbeid en dito kos ten 't verlengen der hoofden in zee, 5t ophoogen der kribben en uitdieping van de geul zou de visschersbevolking gehol pen zijn. Maar noch Rijk. noch provincie geven ook maar eenig bewijs van activiteit om hier de hinderpalen voor de geregelde uitoefening van een nuttig, nationaal be drijf uit den weg te ruimen Dreigt nu armoede in menig gezin dezer kustvisschers bij een flink eu radicaal verhelpen van dezen erbarmelijken haven- toestand zouden weinig minder dan hon derd gezinnen in hooge mate gebaat zijn. LISSE. De winkelweek. Maandagavond werd onder groote be langstelling wederom op verschillende plaatsen in het dorp muziek gegeven dooi de R. K. Harmonie „St. Gregorius de Groote" terwijl gisteravond op het Vief. kant wederom een Radio-concert werd ge geven waarvoor, mede door het slechte weer, de belangstelling niet groot was. K. S. A. Vanwege do K. S. A. werd gisterenavond in het Bondsgebouw eeu groote vergadering gehouden, toeganke. lijk voor dames en heeren. Ondanks het slechte weer was do opkomst goed. Alg spreker trad op de heer B. Th. de Wolf uit Amsterdam. De waarnemende voorzitter, de heer A', H. Schrama, opende de vergadering. Hij deelde mede, dat, do voorzitter der K. g, A. wegens huiselijke omstandigheden verï hinderd was dezen avond de leiding op zich te nemen. Hierna gaf hij het woord aan den spreker. Het bad weinig gescheeld of spreker was niet gekomen wegens een dringend verzoek van Pater Vrijmoed om hedenavond te komen debalteeren te Delft tegen den heer v. Gémert. Door het bestuur was verzocht, dat spreker voor het Kruis-: verbond zou spreken, wegens den kwijnen den toestand dezer vereeniging. Doch spre* ker zou dat niet doen, doch hij zou spre-» ken over de taak van den Katholiek ig- het openbare leven. Het kwijnende Kruis-- verbond zou door zijn woord, meende spr., toch niet in vuur geraken. Spreker zeide, dat er overal malaiso heerscht in 't veroenïgïngsleven. Do hoofd oorzaak hiervan is, zei spr., de zucht naar vermaak en de lust tot het voeren van cri- tiek uit zucht naar critiek en to weinig voelen voor de offers, welke de roomsche zaak van ons vraagt. Zoo juist werd dit weergegeven in een artikel in „Nieuw Nederland", getiteld „In de Mist". Dit schreef liet blad in den tijd van de Vlootwet-beweging. De tegenstan der kijkt met een leedvermaak naar de wankelende eenheid in de roomsohe par tij. Er is achteruitgang op elk terrein. Wat hebben we genoten in de dagen van Nov. 1918, toen ruim 160.000 georganiseerde arbeiders het hoofd boden aan de revolu tie-denkbeelden van de S. D. A. P. Van October 1920 tot October 1923 liep het le dental terug tot 120.000. Maar dit is niet alleen bij de arbeiders doch ook bij den Middenstand en bij de werkgevers het ge val. Hoe komt dat Het is de zucht naar gemak. Er heerscht een ziekelijke sportmanie op ïuime schaal. Dit kwaad tiert welig in ka tholieke kringen. Vanwaar die zucht naar gemak? Toch niet, omdat wii Katholieken geen voorlich ting hebben. Eiken Zondag worden wij •voorgelicht, en elke vergadering worden wij voorgelicht en er op gewezen, dat wij Katholieken een leekeuapostolaat te ver vullen hebben. Wij zijn trouwe onderdanen, zoodat wil weten dat het woord van den Bischop voor ons groote waarde heeft en door ons moet worden nagevolgd. De organisatie van leeken is Mgr. zeer welgevallig, zooals kort geleden Plebaan Westerwoudt op den algemeenen propagandadag te Haarlem nog zeidó. Ook de markt prediking door leeken heeft de grootste sympathie van Mgr. Miinc de-< batten over het Pausdom en de Biecht, zui vere theologie, waren niet mijn werk, doch' ik werd volgepompt mot theologie, omdat de deuren der Jezuïeten-, Franciscaner- en andere kloosters steeds voor mij open stonden om mij voor te lichten. De jongeren hebben het tegenwoordig zoo gemakkelijk om te zeggen: „Ik ben roomsch". Dat kostte voor 25 iaa»- meer moed en zelfoverwinning. Toen zag rnen geen openluchlmeetingen van katholieken, toen liep met nog niet met de ontplooide vaandels bij den weg. Daar hebben de ouderen verandering in gebracht, en de I principieel© voorvechters. De machtsposi tie welke wij in den lande veroverd heb- J ben moeten wij matig gebruiken. Wij zijn meer dan ooit verplicht om het Christelijk leven in ons zelf te verdiepen, om het le ven van den mensch te vormen naar de Christelijke liefde. De tijd dat de katholiek met een pardon miinheer voor den liberaal op zij ging is voorbij. Daar wordt op ons gelet. Op elk gebied hebben wii ons vast* gezet. Ziet naar onze scholen en universal teiten. Men let op onze gedragingen. Men verwacht van ons. dat. wij toonen liefde to hebben voor de Katholieke zaak. Onze, plicht is de Katholieke Kerk lief to heb ben; daarin ligt onze kracht. Spr. wees op. de groote liefde van Dr. Schaepman voor de Kerk. Men moet zicli niet, zegt spr.. gaan wij- dij aan het roomsch openbaar leven om waardeering te vinden. Integendeel, er Is critiek op alles wat men voor het alge-, meen welzijn doet, Niet alleen uit het anti-Katholieke kamp. doch helaas ook uit het eigene. Men heeft het gezien aan Mi nister Aalberse en niet minder in den laaP sten tijd aan Baron van "Wijnbergen. Doch zij blijven op hun post omdat zij weten te strijden voor de goede zaak. Spr. vroeg of de Katholieken wel wisteHj dat het een eer is Katholiek te zijn. Ko; men wij er dan rond voor uit. Men moet niet zwijgen voor de sociaal-democraten! onze beginselen zijn veel ouder. Wat is een beginsel van 75 jaren oud, tegen een beginsel van 20 eeuwen! Daarenboven hebben wij een onverbreekbare eenheid Het is de plicht van iedcren Ka' tholiek met kracht mede te werken de roomsche eenheid te versterken. .Spr- schetste het beeld van den 73-jarigen Jan Smit, die nog mot vuur voor de katholiek^ zaak optreed. Vechtende worden wij ge boren en vechtende gaan wij scheiden. Vu strijden voor oen Koning, voor een KcN ning, die altijd overwint! Een hartelijk applaus brak na deze vui rige rede los. De Voorz. sprak een dankwoord. I Door eenige jongemeises werd ceu mort mysteriespel in drie bedrijven, gelild ..Pasclien", opgevoerd. Hot werd goed ge speeld en oogstte een welverdiend applaus Vervolgens nog een mooi stukje^ van -,w groote, de rniddelma'iee en d,- kleine H.'t was een nuttige en «angenan avond.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6