Tweede Blad Woensdag 25 Februari 1925 pe Vasten-brieven onzer Bisschoppen. De Bisschop van Roermond, Z. D. H. jTgr. Laurentius Schrijnen, wijdt zijn Vas tenbrief aan de opvoeding der jeugd. „kloet de mensch God dienen alle da- peu van zijn leven, dan heeft hij Hem in de eerste plaats te wijden de dagen zijner jeugd. „Memento creatoris tui in diebus ju- ventutis tuae: Gedenk uwen Schepper in de dagen uwer jeugd." Do keuze der rieM;"g in de jeugd gedaan is in den regel beslis send voor het geheele leven. „I)e jongeling neemt zijn weg", zegt de H. Schrift, „OQk, als bij oud geworden is, zal hij daarvan niet afwijken." Nu wordt echter in onze dagen dat an- ilere woord der H. Boeken meer en meer afl toepassing op de jeugd: „God, die voortbracht, hebt gij verlaten en gij hebt Icn Heer uwen SAepper vergeten." Zeker vij willen onze Katholieke jongens en neisjes niet op één lijn stellen met een v§r- dlderde jeugd, over welke wij zoo her haaldelijk klachten hooren en lezen; maar och meenen Wij te mogen zeggen, dat er vele jeugdige Katholieken zijn, die zich in menig opzicht niet meer, zooals het be- iioort, laten leiden door de heilige begin selen van een geloovig en godvruchtig le- 1ven." „Wij zijn er verre van af, aldus vervolgt \lgr., jongens en meisjes, die een ver keerde richting ingaan, vrij te pleiten van lekuld; maar de ouders mogen wel be- lenken, welke schuld zij op zich laden, vaaneer zij door gemis aan heilige leiding en door een verkeerd voorbeeld oorzaak worden vaua het bederf hunner kinderen. Inderdaad, welke groote verantwoorde lijkheid laden zulke ouders niet op zich? Welk zal het oordeel zijn van den recht vaardigen God over ouders, door wier nalatigheid kinderen zijn opgegroeid, die van God en godsdienst niets of heel weinig meer willen weten? Dat is een vreeselijke gedachte, die ons j wel tot nadenken kan stemmen en ons de smeekbede voor den geest roept: „Recht vaardige rechter der wrake, geef ons ver giffenis voor den dag der afrekening." En het Bisschoppelijk schrijven besluit: „De H. Vastentijd, dien wij gaan begin nen, is uiterst gunstig voor de overdenking 1 en regeling van ons leven; Het is een tijd, waarin wij door beeld en gebed het licht des Hemels kunnen laten schijnen op on zen levensweg en in ruimer mate de kracht der goddelijke genade kunnen laten stroo men in. ons hart. Boete B. G. maar vooral gebed! G, mo- gen zij, die in hun wereldsch leven zelden of niet denken aan het gebed, in dezen hei ligen tijd tot de overtuiging komen, dat het juist aan het nalaten van het gebed te j wijten is, dat zij niet meer dan echten, christelijken geest bezitten. En komen zij '.tot die overtuiging, dan zullen zij geen dag beginnen, en geen dag sluiten, zonder hun oogen ten hmn 1 te wpprlen dan zullen zij niet enkel op Zon- en feestdagen, maar ook op de gewone dagen het H. Misoffer en de kerkelijke diensten komen bijwonen; dan zullen zij zich beijveren, om veelvuldig te naderen tot de tafel des Heeren. Zonder de hulp van God kunnen wij niets; met Gods hulp kunnen wij alles, maar die hulp des Heeren erlangen wij slechts door het ge bed." De Bisschop van Breda, Z. D. H. Mgr. Petrus Hopmans, onderhoudt zijn onder- hoorigen „over het gebed en de vrome ge bruiken". Wij ontleenen daaraan: „Waaruit meent gij, dat do ontkerste ning der maatschappij en de huidige ver wildering der zeden zijn voortgesproten? Uit het verdwijnen van den christelijken geest, van den geest des geloofs, die, gelijk di? zuurdeeg het meel, geheel het huiselijk leven moest doordringen. Het begin der el lende was het breken- met. godsdienstige gebruiken. De godsdienstzin begon te kwij nen, bet geloof te verzwakken, het gebed werd verwaarloosd, onverschilligheid in zake godsdienst deed intrede met den treu- rigen nasleep van allerlei afwijkingen op godsdienstig en zedelijk gebied. Laten wij allen, beminde diocesanen, voorals priesters, religieuzen, ouders en onderwijzend personeel, de handen ineen slaan om het godsdienstig leyen in ons Bisdom te ontwikkelen en daarom de vro me voorvaderlijke gebruiken te handhaven of in eere te herstellen en zonder men- schelijk opzicht te beoefenen. Van die ge bruiken zal een onweerstaanbare invloed uitgaan over het huisgezin en de maat schappelijke samenleving. De kinderen zul len tot eigen geluk opgroeien tot gods dienstige jongens en meisjes, daardoor de vreugde en de kroon zijn hunner ouders, degelijke karakters zullen worden ge kweekt, waarop kerk en maatschappij kun nen bouwen. Het vast besluit zij gemaakt om de godsvruchtige gebruiken in onze huisgezinnen te behouden of, mochten ze daaruit ongelukkiglijk verdwenen zijn, te herstellen." BIHNOILABD De R. K. Staatspartij. Vergadering van het Bondsbestuur. Op Vrijdagavond 20 en Zaterdag 21 Fe bruari jl. vergaderde het Bondsbestuur te Utrecht. Vertegenwoordigd waren alle, kieskrin gen behalve Drente. Voorts waren verhin derd de heeren van Rijckevorsel, Pastoors, Ter Steege en Leesberg, alleen met kennis geving. Na opening der vergadering door den Bondsvoorzitter, werden de notulen der beide vorige bestuursvergaderingen gele zen en goedgekeurd. Alvorens met de werkzaamheden aan te vangen spreekt de. voorzitter onder in stemming der vergadering een woord van gelukwensch tot het bestuurslid Ten Braak met diens benoeming tot lid van Gedepu- tóerde Staten van Groningen. Daarna "werd de volgende resolutie aangenomen: Het Bondsbestuur heeft tot zijn leedwe zen moeten constateer en, dat uit zijn mid den mededeelingen zijn gedaan omtrent hetgeen in bestuursvergaderingen zou zijn gezegd of zou zijn voorgevallen. Van het Bondsbestuur is te dien opzich te te verwachten noch bevestiging, noch ontkenning, noch nu, noch in de toekomst. Het Bondsbestuur meent voor zulke daden en voor de daaruit voortvloeiende gevol gen de volle verantwoordelijkheid te moe ten laten bij hen, die ze stelden, bij hen die ze publiceerden en hij hen die aan die mededeelingen geloof meenden te mógen hechten. Door den heer Wubbe waren een drie- lal punten, rakende de belangen van den R. K. Middenstand ter bespreking inge diend. Bij de bespreking daarvan kon de voorzitter den steller der vragen ten volle bevredigen. Besloten werd het Program 1925' offi cieel in de pers te publiceeren, zoomede een korte toelichting er op te ontwerpen en deze in brochurevorm uit te geven. Bij de bespreking dei* verkiezingsaange legenheden werd goedgekeurd een ontwerp teekening voor een verkiezingsplaat van Joan Colette, die ter beschikking zal wor den gesteld der Rijkskieskringsecretaria- ten ter verspreiding. De prijs zal vermoe delijk 15 cent bedragen. Besloten werd, dat de jaarlijksche Bonds vergadering ditmaal zal gehouden worden op 19 en 20 Juni. Opgaven van punten ter behandeling worden van de kieskringhe- eturen ingewacht vóór 15 April a.s. Op 20 Juni zal in aansluiting op de Bondsvergadering een Politieke Landdag worden gehouden, waartoe afgevaardigden van alle locale kiesvereenigingen zullen worden uitgenoodigd. Een plan tot centrale uitvoering der verkiezingsactie, door een publiciteitsbu reau ingediend, werd afgewezen, omdat de autonome kieskringorganisaties naar eigen behoeften deze beter kunnen leiden en regelen. Verschillende maatregelen, tot uitvoering van het Kiesreglement worden getroffen. De belangrijkste zijn: 1. Een Centraal Stembureau werd benoemd, bestaande uit de heeren Van Spanje, Oostdam en Mr. Teulings, die den uitslag der stemming zullen opmaken en daarover aan het Bondsbestuur rapport zullen uitbrengen. 2. De datum, der stemming in de kies vereenigingen werd vastgesteld op Zondag 26 April a.s. Aan de leden der Commissie-Kooien zal officieel bericht worden gezonden van hunne benoeming en den voorzitter zal worden verzocht te zijner tijd de werk zaamheden aan te vangen. Na behandeling der ingekomen stukken werd de vergadering gesloten. Posterijen en Telegrafie. Reorganisatie Georganiseerd Overleg Een der gevolgen van de wijzigingen, welke met ingang van 1 Maart a.s. van kracht worden in het K. B. regelend het centraal georganiseerd overleg, is, dat de (communistische) Ned. Federatieve Bond van Personeel in Openbaren Dienst, niet langer in het georganiseerd overleg (noch in de Centrale Commissie, noch in de bij zondere commissie van overleg) vertegen woordigd zal zijn. De Postdienst ten plattelande. Maatregelen worden genomen om te be vorderen, dat aan elk station voor den P. en T.-dienst, een brievenbus wordt ge plaatst. Voorgeschreven is, dat zoovéél mogelijk een der bestaande brievenbussen voor dat dqel verplaatst moet worden. Verlof. De directeur-generaal heeft de inspec teurs gemachtigd splitsing van verlof in twee gedeelten toe te 6taan, indien naar hun oordeel tusschentijdsch bezoek aan naaste familie, die buiten de standplaats van den ambtenaar woont, in verband met de daaraan verbonden kosten en den af stand, waarover móet worden gereisd, niet wel mogelijk is en mits de belangen der mede-ambtenaren door de splitsing niet worden geschaad. Het O v o tl e g. De Postale Commissie van Overleg (G. v. O.) kwam gisteren te 's-Gravenhago bijeen om advies uit te brengen over een Gedeelte van de voorstellen tot reorganisatie van het P. T. T.-bcdrijf. Bij dienstorder 102 d.d. 11 Febtuari j.L is bekend gemakt, dat met „Koninklijke Machtiging", door den Minister van Wa terstaat is bepaald, dat aan artikel 2 van zijn beschikking van 6 December 1923, no 11, af deeling P. en T., is te voegen een nieuw lid, van den volgenden inhoud: „Zoodra en voor zoolang het contract met een organisatie of een vakvereeniging door de Regeering is verbroken, is het lid maatschap der Commissie onvereenigbaar met het lidmaatschap dier organisatie of vakvereeniging. Een bestaande lidmaat schap dezer comrtiisSie vervalt alsdan van rechtswege". In verband daarmede waren de vertegen- wogrdigers van den C. B. P. T. T. niet tot de vergadering'uitgenoodigd. Het bestuur van den G. B. P. T. T. heeft naar aanleiding hiervan aan de Commissie van Overleg een schrijven gericht, waarin het bezwaar maakt tegen het niet oproepen van zijn vertegenwoordigers in de Commis sie en waarin de Commissie van Overleg wordt verzocht over dezo aangelegenheid ambtshalve advies te willen uitbrengen aan den Minister van Waterstaat. Het Tweede Kamerlid Juten. Naar „De Morgen" verneemt, heeft het Tweede Kamerlid, de heer W. J. F. Juten burgemeester van Wouw, thans aan het bestuur van den .rijkskieskring Tilburg me degedeeld, dat hij officieel ontslag heeft ge nomen als lid van de Tweede Kamer. Te vens heeft hij, naar het blad meldt, aan alle kiesvereenigngen in den provincialen kring Bergen op Zoom een schrijven ge zonden, waarin hij dank brengt voor het genoten vertrouwen en hoopt, dat de kies vereenigngen op denzelfden weg zullen voortgaan, n.l. voor West-Brabant een man uit de streek kiezen. De heer Juten, die, zooals men zich zal herinneren, reeds eerder het voornemen te kennen gegeven had, zich voor de a.s. Ka merverkiezingen geen candidatuur meer te laten welgevallen, zal in de Tweede Kamer worden opgevolgd door dr. G. M. Kusters Gemengde Berichten DE ZWARE AARDSCHOK IN BELGISCH EN NED. LIMBURG. Een aardverschuiving d« oorzaak? Over den aardschok wordt uit Maas tricht nog het volgende gemeld aan de „Tel.": Maandagavond, omstreeks kwart vóór 10 uur, is op verschillende plaatsen in de stad een hevige schok gevoeld, gepaard gaande met een gerommel, alsof een zwaar beladen lasta.uto kwam aanrollen over zeer ongelijke keien. Vooral in de buurt van de Nieuwstraat werd de schok zeer hevig gevoeld en het gerommel sterk waargeno men. De menschen kwamen uit hun hui zen en ondervroegen elkaar, of'ze het ook gehoord en bemerkt hadden. Zij beschreven de gewaarwording alsof er in de nabijheid een hevige ontploffing had plaats gehad. Uit Heerlen wordt gemeld: Niet alleen te Maastricht, doc-h op ver scheidene plaatse-n in Zuid-Limburg, o.a. te Valkenburg, Heerlen en Beek, heeft men merkbare aardschokken gevoeld, wel ke oa. twee seconden aanhielden, en wel in verticale richting De nriten van som- nrge woningen, schilderijen en spiegels trilden In verband mot de carnavalsfees ten bevonden zich vele personen buiten op straat^ of in danszalen, waar men van het verschijnsel niets bemerkte. Heht gij kinderen heb dan ook altijd Akker's Kloosterbalsem ln huis, want snelle hulp Is dubbele, hulp als zij zich bezeeren. Koop vandaag een pot. Te Maastricht werd van verschillende zijden de politie opgebeld met de vraag, of er een ongeluk gebeurd was. Verschei dene personen waren angstig de straat op gesneld Eerst later kwam men op de ge dachte. dat het ©en aardschok kon zijn. De burgemeester van Maastricht, met wien wij «og een onderhoud hadden^ deel de ons mede, dat hij zich op het bewuste uur op straat bevond en niets gemerkt had. Toen hij echter thuis kwam, vertelden zijn huisgenooten hem het ondervonden©, en hij bleef tot vanmorgen in de veron derstelling, dat hier of daar $en ontplof fing had plaats gehad, b-v. bij den arbeid in de mergelgroeven van St.-Pieters Opk uit den Eifel en Aken komen be richten, dat men een dergelijken aard schok gevoeld heeft. Een vrouw door den angst gedood Uit Brussel De bewoners van de geheele Belgische provincie Limburg verklaren, dat zij dui delijk een dof gerommel hoorden, eenige oogen blik ken later gevolgd door e©n'hevi- gen schok van den bodem In tal van hui zen werden de meubelen door de beweging van den grond verplaatst In het Maasdalwas de schok duidelijk merkbaar, terwijl hij óok gevoeld is te Hasselt. In de Limburgsche kolenmijnen dachten de mijnwerkers, die in de verste gangen werkzaam waren, aan oen mijn ramp Te Hasselt werd in enkele huizen het vaatwerk in de kasten dóór elkander geworpen Buitengewory: hevig was de schok in Eygenbilsen. waar onder de be woners een paniek ontstond. Een vrouw, die door angst werd bevangen. overleed. Het observatorium te Uceel registreerde den schok, welke de hevigste was, die in België, sinds de oprichting van dat obser vatorium werd gevoeld. De oorzaken van het nabuurvci'schjnsel zijn nog onbekend; het is niet uitgesloten, dat het moet worden toegeschreven aan een plaatselijke gebeurtenis als een aard verschuiving of de instorting van een on derliggende grondlaag. Reuter meldt nog uit Luik, dat Maan dagavond kort voor middernacht geduren de dertig seconden aardschokken zijn waargenomen over een groot deel der Belgische provincie Limburg. De trillin gen gingen vergezeld van een sterk d Ier- aards oh gerommel. UIT DE RADIO-WERELD Wat er vanavond t§ hooren Ie 5.05 uur. Radio-Paris, 1780 M. Concert 5.20 Brussel, 20 M. Concert 7.20 n Berlijn, 500 M. Lezing, 7.20 Münster, 410 M. Lezing. 7.20 Alle Britsche stations: Tijdsein Big Ben en nieuws. 7.20 Hamburg, 895 M. Concert. 7.20 München, 485 M. Concert. 7.50 Londen, 865 M., en Chelmsford 1600 M. Orchestral Program me: „.Military Marsch" en' Overture „Rosamunde (Schu bert). Recitative and Aria, „I Have Lost My Eurydice" (Gluck). „0 Don Fatale" (Ver di). „The Voice of the Bells" (Luigini). „0 Vision Entran cing" („Esmeralda". Thomas). „Come, Margarita, Come" („The Martyr of Antioch", Sullivan). Selection, „Samson and Delilah" (Saint-Saëns). Serenade and Allegro Giocoso for Piano and orchestra (Men delssohn). 0„ Death", „Cha rity" en „Love Eternal" (Brahms). „Meditation" (Ju lian Clifford). Symphony No. 36, „Prague" (Mozart). Voort zetting te 10.25 uur: Miniature Suite, „Children's Games" (Bi zet). „E'en As a Lovely Flo wer" (Frank Bridge). „Gome Not When I Am Dead" (Josef Holbrooke). „Go, Lovely Rose" (Roger Quilter). Grand March, „The Queen of Sheba" (Gou nod). Birmingham 475 M. CoWidge Taylor Programme. Bournemouth 385 M. Concert en opvoering van do moraliteit „Everyman" (Elckerlijck). Cardiff 350 M. Concert. Manchester 375 M. Sympho- nie-concert. Newcastle 400 M. Opera-con cert. Berlijn, 500 M. Concert. Münster 410 M. Concert en 7.50 7.50 7.50 7.50 7.50 7.50 7.50 Frankfurt 470 M. Trio-con cert. 7.55 Ziirich 515 M. Voordr. en concert. 8.20 Brussul 205 M. Voordr. en concert. 9.05 Radio-Paris 1780 M. Concert. 10.25 Bournemouth 385 M. Opvoe ring van „The Redemption" van Gounod. In Lanacken, waar de beving heb he* vigBt was zijn verschillende hi.i/en ge scheurd. Gasverstikking te 's-Gravenhaye. Maandag beeft zich in de kiosk, staan de op den hoek Vaillantplpïn en Fnbbema- straat, een geval van easvorsfikking voor gedaan bij den 65-jarigen beheerder der kiosk. Toen de kiosk als naar gewoonte Van 12 tot 2 uur gesloten wns opdat do beheerder gelegenheid had ziin twaalfuur tje te gebruiken, heeft deze blijkbaar zijn ■"rij uurtje willen benutten om een middag slaapje te maken en beeft bij zich daartoe op de bank uitgestrekt, met een kussen on der het hoofd. Terwijl hij sliep, is toen de gasslang, die wat wijd was, van de gaa- pijp afgegleden, waardoor de kleine ruim te spoedig geheel met gas gevuld was. Toen later op de middag iemand een krant wil de koopen, bemerkte hij, dat de kiosk ge sloten was en de man uitgestrekt lag op een bank. Hij waarschuwde de politio, die de deur openmaakte, en een onderzoek instelde. De beheerder was echter al over leden. Het lijk werd naar het bureau Ver- meerstraat verVoerd. Een vrouw in brand geraakt. Terwijl Maandagmorgen mej. M. te Ven- ray, bezig was, haar kinderen aan te klee- den, kwam haar rok in aanraking 'met de gloeiende kachel, en eensklaps stond zij in brand. De vrouw vluchtte, in vlammen gehuld, de Straat op, waar voorbijgangers het vuur doofden. In ernstigen toestand bet geheele lichaam, gedekt met brand wonden, is de ongelukkige naar liet zie kenhuis overgebracht. FEUILLETON. Het Japansche Kastje. 16) Wanneer er een>e dynamic tb om aaai zij ne voeten gesprongen ware, had FeMau niet ontstelder van zijn stoel kunnen L opspringen. Groote God, riep hij. Gij weet dus Verder kwam hij niet. Toorn, schaam te, verachting en verbazing snoerden hein de keel toe. Ja, ik heb het Nizizasche lot erin ge vonden, gaf de graaf kalm ten antwoord. Ik heb in Rusland meermalen dergelijke Japansche kunstwerken gezien en wist er mede om te gaan. En gij bekent dun maar zoo gulweg, ttüj 500.000 francs ontnomen te hebben, zeide Gundaccar van drift bevend. Ik ben zooiets volsrtrrekt niet, zeide de graaf kalm. Wees bedaard, baron, en laat u door uw toorn niet tot uitdrukkingen verleiden, die ge u later zoudt kunnen be rouwen. Wij willen met elkander spreken, gelijk twee mannen van onzen stand be taamt. Ik hel} het kistje van een kimstkooper gekocht, de inhoud behoort dus wettelijk ^ij toe. Toen ik het lot vond, wist ik nog juet, wie de oorspronkelijke eigenaar daarvan was geweest; voor mij beteekendo kot destijds niet meer dan een vod papier, dook ordelievend, gelijk ik nu eenmaal en> bewaarde ik het, en bevond tot mijn groote verrassing reecls den volgenden Gorgon, dat ik den hoofdprijs had getrok ken. Gij vereerdet mij in den loop' van denzelfden dag met uw bezoek. Doch gij hebt u wel gewacht, om mij iets van uwe ontdekking te zeggen, onder brak de baron hem verachtelijk. Het is u zelfs nog niet eens in de gedachte geko men, om mij mijn eigendom te geven, of schoon ik u mijn toestand heb blootge legd. Gij, de voorname graaf Pohitonoff, de veelvoudige millionair,maaktet u mees ter van een nietige 500.000 francs., die een toeval u in handen gespeeld had, en die mij tot den gelukkigsten sterveling ge maakt zouden hebben. Met dit geld hoopte ik de toekomst mijner familie te grond vesten. Tranen, die Feldau vergeefsche moeite deed terug te dringen, verstikten zijne stm, en een gevoel van zwakte maakte zich van hem meester. Hoor nu mij aan, baron, zeide de graaf. Ik heb u van mijne vondst niets gezegd, wijl op het oogehblik, waarop mij duidelijk werd, dat gij er de bezitter van waart, het denkbeeld bij mij opkwam, het vodje papier als een talisman te gebrui ken, die mij in de vervulling van mijn vu- riigsten wensch helpen moest. Ik zeide zoo hij mij zeiven, dat Isabella, die ik als edel en offervaardig kende, mij hare hand niet weigeren zou, als zij daarmede hare fa milie uit eene benarde positie kon redden- Ik weet, dat liet verachtelijk was om zoo te denken en ik schaam mij over mijne handelwijze, maar ik weet niet, waartoe de liefde voor uwe dochter mij gebracht zoude kunnen hebben. Eene pijnlijke pauze ontstond, beide mannen schenen rijpelijk na te denken; eindelijk zeide Feldau: Ik mag zeker toch wel aan hemen, -dat gij uw plan heht opgegeven. Mijn plan opgeven, riep de graaf op gewonden uit. Neen. IntegendeeL Ilc hoop meer dan ooit, mijn vurigsten wensch ver vuld te zien Isabella zoude misschien ge weigerd hebben mijne vrouw te worden, om haar vader een klein vermogen te be zorgen; wanneer het echter geldt, haar vader .van den dood te redden, zal zij, voor zoover ik haar ken, zich geen oogon- hlik bedenken. Feldau verbleekte en vermocht zijn oog niet van de half geopende slaapkamerdeur af te wenden, want elk oogenblik vreesde hij er Isabella uit te zien stormen. Mocht Koskovitsch voor het gerecht verklaren, dat het er u om te doen was, het Japansche kistje terug te krijgen, wijl het een inhoud van 500.000 francs bezat, dan zijt ge onvoorwaardelijk verloren, ging Pohitonoff kalm voort. Do bewijzen spreken zoo sterk tegen u, dat zelfs do meest onbevooroordeelde rechter u zou moeten schuldig verklaren. Ik alleen heb de macht, om Koskovitsch tot zwijgen te bewegen. Ook mij zal dat gemakkelijk val len, want hij is een eigenzinnig, wraak zuchtig mensch en had madame Silher- koff lief. Hij zoude echter, wanneer ik het verlang, zelfs dan zwijgen, wanneer hij bepaald wist, 'dat gij den moord bedreven hadt. Het ligt in Isabella's hand, om te beslissen, of ik van mijn macht gebruik zal maken of niet. O, ik begreep u volkomen, mijnheer de graaf, de hand mijner dochter moet de prijs zijn, waarvoor ik mijne vrijheid koop. Gij rekent echter buiten den waard. Ik zal nimmer toestaan, dat mijne doch ter zich verkoopt, om mijne vrijheid te redden. Verstaat ge dat wel,' nimmer; riep Feldau beslist, zichzelvé slechts mot moei te tot kalmte dwingend. Geloof me, baron, nam de graaf we der na eene pauze het woord met eene ge heel veranderde stem, die bijna ootmoedig klonk. Er is op de geheele wijde wereld geen enkele man, die zoozeer zijn best zou doen, om uwe dochter gelukkig te maken als ik. Gij zult mij wel onmanne lijk vinden, maar juist de vernederende en beschamende rol, die ik tegenover u spoel, moest u bewijzen, hoe waarachtig en diep mijne liefde voor Isabella is. Gij vermoedt niet, wa4, het mij kost om tegen over u de taal van een verachtelijk man te voeren, terwijl er mij toch alles aan gelo gen moest wezen, om uwe achting te ver werven. Doch wat blijft mij over? Ik zweer u, dat wanneer zij maar eerst een maal mijn vrouw geworden zal zijn, zij geen reden zal hebben, zich over mij te beklagen. Gundaccar gevoelde zich diep geschokt door deze van gloeienden hartstocht ge tuigende woorden, aan welker waarheid hij onmogelijk langer twijfelen kon. Om zich echter door tranen in de sympathie ke oogen van den graaf niet geheel te la ten verteederen, antwoordde hij spottend: En wanneer gij mijne dochter niet tot vrouw krijgt, zult ge zeker al het mo gelijke doen, om mij aan den beul over te leveren, is 't niet, edele graaf? Volstrekt niet, baron Feldau. Ik zoude mij alleen niet in de zaak mengen, die mij, eigenlijk gezegd, niets aangaat, want ik zou nioeleu aannemen, dat gij mij, wiens loven gij verwoest hebt,tot geen dank verplicht zoudt willen zijn? Gij spreekt, alsof het van mij af hing, welke, in de toekomst uwo verhou ding tot Isabella zal zijn. Ik wil u gaar ne bekennen, dat ik u als mijn schoon zoon dolgaarne welkom zou hebben geliee- len, maar wat wilt gij, als het meisje u nu eenmaal niet lief heeft Reeds bij onze eersto ontmoeting heb ik u gezegd, dat ik nimmer ertoe zou kunnen besluiten, om mij te mengen in de hartsaangelegenhe den van mijn kinderen. Gij wijst derhalve mijn hulp af? Ik kan niet anders God sla mij bij Ik vraag u thans voor, de laatste maal, zal ik mijn invloed aanwenden, om Koskovitsch tot zwijgen te bewegen? Koskovitsch mogè getuigen war. hij weer, het noodlot neme zijn loop. Nog eer hij had uitgesproken, werd do deur der slaapkamer geopend en Isabella stormde doodsbleek de kamer binnen. Haar schoon gelaat drukte een vast be sluit uit. De beide mannen sprongen ge lijktijdig van hunne stoelen op. Koskovitsch mag niet alles zeggen, wat hij weet, riep zij, scherpen nadruk leggende op ieder woord. Ik bid u, graaf Pohitonoff, laat uw invloed geiden, opdat mijn vader verlost worde uit den vreese- lij.ken toestand, waarin een ongelukkig toeval hem gebracht heeft, en en ik wil mijn lot aan het uwo verbinden Zij kon> liet niet over zich verkrijgen om te Z'.'sriron: Uwe vrouw worden. (Wordt vervolgd),

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5