huis; hij waarschuwde de bewoners en toen dezen een onderzoek instelden, yluchtte een man, die zich daardoor in zijn arbeid gestoord zag, uit de zaak. Op straat werd bij door een paar voorbij komende agenten van de rijwielbrigade gegrepen. In den winkel werd later nog een twee de inbreker gevat. Aan het politiebureau bleek, dat de in- driugors in het bezit waren van een aan tal gouden ringen, horloges en dergelijke voorwerpen, met een gezamenlijke waarde yan ongeveer 3000 gulden. Door verbreking van het bovenlicht der winkeldeur en van het slot van een vitri ne, was het het tweetal gelukt den winkel binnen te dringen. Hbld. Jeugdige zakkenroilersbende te Rotterdam Vrijdagmiddag kwam een dame bij de politie aangifte doen, dat zij in de Hoog straat van een portemonnaie, inhoudende f 5, was beroofd. Zij verdacht hiervan een ongeveer 12-jarig meisje, van wie zij een vage beschrijving gaf. Voorts had zij in de buurt meer kinderen gezien, die haar wantrouwen opgewekt hadden. Dit leidde tot do aanhouding van een 8-jarigen jon gen. die bij de zakkenrollerij tegenwoor dig was geweest en vertelde, dat hij zijn zusje hard had zien wegloopen. Ten 'huize van dit meisje werd toen een onderzoek ingesteld. Men vond er evenwel niets verdachts. Later op den avond werd het kind naar het bureau in de Groote Pauwensteeg gebracht. Bij het verhoor viel zij tenslotte door de mand en bekende de portemonnaie gerold en verstopt te hebben. Zij verklaarde verder, bang te zijn geweest dat men de portemonnaie bij haar zou vinden. Bij een verdere onder vraging bleek, dat het meisje, de elfjarige M. J. v. d. S., deel uitmaakte van een troepje jeugdige misdadigers, van wie zij de aanvoerdster was. Zij heeft den laat- 6ten tijd niet minder dan zes diefstallen gepleegd, waaronder het rollen van een portemonnaie met f 10 in de vestibule van een bioscoop in de Hoogstraat. Ook ging zij er dikwijls op uit met haar vriendin netjes, de 12-jarige R. M. en do 12-jarige D. K., met welke zij ook verschillende 'diefstallen pleegde. Voorts trok zij voordeel uit do diefstal len, die deze laatste meisjes afzonderlijk pleegden. De buit werd nu eens bewaard hij een der kinderen thuis, dan weer in den kelder van een apotheker, waarvan de 13-jarige loopjongen S. G. v. d. N. ook in het complot betrokken was. De ouders van de kinderen wisten natuurlijk van deze diefstalen niets af. De opbrengst van den buit werd meestal versnoept. Metaalhoudende vruchten In blik. In het Maandbl. tegen de Vervalflchin- gen deelt dr van Hamel Roos mede dat hem in gebleken dat zich nog vele blikken met vruchten van 1919 (derhalve c-a. 0 jaar oud!) in den handel bevinden, die natuurlijk voor zeer lage prijzen verkocht worden aan tuaschenpersonen, die de oude etiketten verwijderen en de bussen met het een of andere nieuw© en fraaie fan- taaie-etiket' voorzien, zoodat d© oorsprong niet meer na te gaan is. Indien de fabrikanten zouden weigeren do bussen inwendig te vernissen, overeen komstig zijn advies, zou in ieder geval eisch gesteld kunnen worden, dat de datum van oonserveering, en het fabrieksmerk in het metaal der bussen gestempeld zoude moeten worden en wel duidelijk zichtbaar Op deze wijze zouden de oudere bussen geweerd, en de consument gevrijwaard worden tegen de schadelijke eigonsehappe van sterk metaalhoudende vruchten Ruitenl. Berichten Een Belgisch schip vergaan. Zes Hollanders gered. f Het Belgisch stoomschip „Azator", uit Antwerpen, met een lading steenkolen, op wog van Rotterdam naar Italië, is in de Golf van Biscaye vergaan. De bemanning, waaronder zes Hollan ders, werd door de paketboot „Alcantara" opgepikt en te Bordeaux aan wal ge bracht. Vier brandweerlieden gedood. Een oefening in een r Zwitsersche mijn. r Bij oen oefening van de eigen brandweer In een ijzermijn bij Wartau (St. Gallon) fijn vijf brandweerlieden in aanraking ge komen met een electrischen draad. Vier ,Van hen werden onmiddellijk gedood, ter wijl de vijfde er met lichte brandwonden ffkwam. Naar gemeld wordt, hebben de oefeningen zonder medeweten van de mijn- jdif itle plaats gehad. Hevige sneeuwstorm in het Kanaal. In het Kanaal woedde Zaterdag zulk 'n hevige sneeuwstorm, dat op de Kanaalboo ten voor het binnenloopen van de havens eerst de sneeuw van de dekken geschept moest worden, opdat de passagiers zon- fler gevaar de gladde planken zouden kun- j pen betreden. 11 Een aanvaring tusschen twee Oceaan- 'f stoomers. f De s.8. „Tuscania" (van de Anchor Line, j 17000 ton) en „Rochambeau" (van de I Comp. Gen. Transatl., 12700 ton) zijn in I Be haven van New York, ter hoogte van 1 het quarantaine-station, ten gevolge van Ion dichten mist tegen elkaar gevaren. peide schepen werden niet-ernstig bescha- f llgd. j i Groote brand te Messina. V Ten gevolge van brandstichting heeft in de handelswijk van Messina een geweldi ge brand gewoed, waarbij ook de bureaux ,Van het Openhaar Ministerie en het Hof gan Appel met belangrijke documenten in j3e vlammen zij'n opgegaan. Diefstal van schilderijen. Uit Hollywood (Cab'fornië) wordt ge meld, dat een inbraak heeft plaats gehad m de woning van den hoer Woinschenck tijdens diens afwezigheid. Verscheidene schilderijen, waaronder van bekende mees ters, ter waarde van bijna 500.000 dollar, zijn gestolen. De schilderstukken werden uit de lijsten gesneden. Een aantal andere kunstvoorwerpen van zilver werd niet medegenomen. UIT DE OMGEVING KATWIJK. Arbeidsbeurs. Aan heb bureau der arbeidsbemiddeling staan thans als werkzoekenden ingeschreven 115 personen, n.l. 60 losse arbeiders, 17 grondwerkers, 23 visschers, 9 kuipers. 9 opperlieden, 1 timmerman Personalia. Met ingang van 1 Mei a s is" tot hoofd der Bijzondere school le Hitzum bij Franeker benoemd de heer U. Tuinstra, onderwijzer aan de 2cle Herv. school alhier. KATWIJK AAN DEN RIJN. Telefoon. Eenige maanden geleden kwam in de vergadering der Algemeene vereenigiug voor Bloembollencultuur af- deeling Katwijk aan den Rijn ter sprake de mogelijkheid om aangesloten te wor den met de telefoon aan het net der bloembollenstreek (Noordwijk tot Hille- gom). Nadien werd hiervan niet meer ge hoord. Thans blijkt dat deze zaak niet geheel slapende is De actie om dit ge daan te krijgen is nog in gang doch door deskundigen is geadviseerd om hierin ook le betrekken Rijnsburg eri Oegstgeest De kans van slagen zou bierdoor gro.oter wor den. Men zal in deze richting voortgaan. LEIDSCHENÖAM. Biljarten. "Woensdagavond speelde de biljartclub K. D. O., alhier, een ge- combineerden wedstrijd in bet café „Het Wapen van Veur" tegen de Biljartclub D. O. B. uit Voorschoten. Er werden 100 punten tegen elkaar ge speeld en ofschoon het nog een jonge club en natuurlijk nog geen 1ste klasser is, werd er toch tamelijk goed spel te zien gegeven. De stand der partijen was als volgt: D. O. B. Voorschoten K. D. O. L.'dam. 1 partij: 100 punten 66 punten 2e partij 100 punten 79 punten 3e partij: 75 punten 100 punten 4e partij: 75 punten 100 punten 5e partij: 100 punten 93 punten Alzoo een winst van 12 punten voor D. 0. B. pit Voorschoten. Deze week zal de tweede ontmoe ting plaats hebben te Voorschoten in café „Overbosch", waar dan de medaille aan den winnaar zal worden uitgereikt. LISSE. Biljarten. Vrijdagavond werd in het Bouds gebouw een biljart-séance gegeven door Prof John Mahn, ex-amaleur-kara- pioen van Rotterdam tegen den besten speler alhier den heer J. Schrama (Excel sior). Er werden 500 caramboles (cadre) gespeeld met een voorgift. van 250 caram boles De uitslag is als volgt: pnt. brt h 8. gem. J. Schrama 250. 30 45 8,33 Prof. John Mahn 368 20 49 12,68 zoodat J. Schrama deze match uitstekend beeft gewonnen. Wij hadden van Prof. John Mahn beter spel verwacht Na- af loop. werden eenige kunst- en fantasie- stooten op het groene laken gedemon streerd, die goed tot hun recht kwamen. TER AAR. R. K. Kiesvereeniging. Donderdag avond vengaderde de R. K. Kiesvereeni- ging in het café van den hoer L. v. d. Laan onder voorzitterschap van den heer A. B. Volgering. Deze wekte de leden op tot eenheid: geen éénheid, geen kracht. Spr. stelde ten voorbeeld het Katholieke Frankrijk, waar thans wetten worden gemaakt in strijd met onze beginselen. De notulen werden vervolgens door den secr., den heer A. G. Hoogervorst, ge'ezen Onder de ingekomen stukken is een schrijven van de Kamercentrale Leiden, dat voor 25 Februari de Candida ah? telling moet zijn geschieden. Bij dé candidaatstel- liilg werden hiertoe aangewezen de hee- ren P. J. M. Aalberse, 's-Gravenhage, Mr. D. A. P. Kooien. Utrecht en J. H. M. Balvers, Hillegom. Door den secr. werd thans het jaarver slag gelezen waaruit bleek dat de vgreeni- ging beslaat uit 535 leden. De secr. hoopte, dat bij de verkiezmgen Ter Aar's Kath. één mogen zijn. Naar aanleiding hiervan, zegt de kape laan, dat de eenheid aller wenseh moet zijn in onze gemeente. De penningm., de beer P. den Haan, doet daarna rekening en verantwoording; aan inkomsten f 160.94, uitgaven .f58.90, batig saldo f 102.04. De rekening nagezien zijnde door de heeren P. Hoogervorst Jr. en G. J. v. d. Hoorn., werd in orde bevon den. De heer W. J. A. Togni, als afgevaardig de voor den kieskring Leiden, leest daar na, een verslag, waarvoor de voorz hem een woord van dank brengt. Aan de orde komt behandeling hangend voorstel tus schen de vereen, van R. K. Stemgerech tigden en de R. K. Kiesvereeniging. De voorz. zet nogmaals de bedoeling uiteen, te_ stemmen voor Kamer en Staten op één lijst, in één vereeniging, doch bij de Raadsverkiezing een scheiding vanaf de Aar, met verzekering van 2 zetels voor de O. Z. De heer' P. Hoogervorst stelt de vraag, waarom zulke ongemotiveerde din gen moeten worden gedaan, en wil het voorstel van den baan schuiven. De heer A. P. Uijttewaal vraagt «le meening van het bestuur. De voorz. acht het voorstel minder aannemelijk. De heer Uijttewaal vraagt of er nog geen middenweg te kie zen zou zijn. Do voorz. meent, dat dan den heer Uijttewaal mogelijk een middenweg bekend is. De heer Uijttewaal stelt voor, Voor 1 Schrale Lippen en Ruwe Huid. gebruik ikalb'jd dat een commissie wordt benoemd uit bei de vereenigingen naast het bestuur, om bij goede afwikkeling nader uit de twee ver- eem'gingen een bestuur te kiezen. De voorz. zegt, dat dit reeds in het bestuur ter spra ke is geweest, doch het bestuur wenscht een voorwaarde: één R. K. Kiesvereeni ging, waaruit onvoorwaardelijk het bestuur zal worden gekozen. Nadat hiertoe was besloten, en mede het eerste, hangende voorstel was vervallen verklaard, werd tot verkiezing van een commissie overgegaan. In de commissie werden gekozen do heeren P. Hoogervorst met 25, J. A. Koeleman 25, en A. P. Uijt-* tewaal met 23 stemmen. Aan de orde komt verkiezing van 5 be stuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren A. B. Volgering, G. W. v. d. Hoorn, L. Bosland en Mej. Th. van Zwie- tcn-Spierenburg, en een wegens vertrek van den heer M. G. Vermeulen. De 4 eerst genoemde werden met alg. st. herkozen; in de plaats van den heer Vermeulen werd gekozen de heer G. Kleijn. Tot afgevaar digden naar den Kamerkieskring Leiden werden gekozen de heeren W. J. A. Togni en A. C. Hoogervorst, plaatsvervanger. A"ls leden van het slembureau werden be noemd de heeren S. A. van Zwieten en J. Hoogervorst Cz. Op voorstel van den heer D. v. d. Hoorn zullen de overige stembu- rcauledon uit en door het bestuur worden aangevuld. Bij de rondvraag stelt de heer A. P. Uijttewaal voor, dat een propagandaclub in 't loven zal worden geroepen om bij het werk der verkiezingen behulpzaam te zijn. De, voorz. zegt, dat hem verschillende ma len klachten bereiken, dat jonige lieden moeilijk tot lid der Kiesvereeniging te be wegen zijn; spr. betreurde dit. De Voorz. zal aan de oprichting een er club zijn aan- dach't schenken. De hoor L. Bosland dankte den Voorz. wijl deze plannen had genomen af te tre den, doch op aandringen van het bestuur was aangebleven. Bij de sluiting brengt de voorz. dank aan het bestuur. Zooveel in hem was heeft spr. voor do goede zaak 23 jaren gearbeid; spr. hoopt dat de vereeni- ging in eenheid en kracht moge toenemen en vertrouwt, dat bij de a.s. verkiezing de kiezers hun plichten trouw zullen vervul len. tampV Éw fualtiBow Veiling to Lis s e op 21 Februari van Gladiolen 12/op, onder Directie van Hol land's BloembollenbuTg: America f 1,20; Empress of India f 1,60; Halley f 2,10 Hilda- f 2,80; Liefeefftenev f 0,20; Marechal Foch f 1,40; Niagara f 3,40; Odin f 1,30; Prince of Wales f 1,20; Panama f 1,30; Pink Perfection f 2,10; Red Oanna f 2; Rubini f 2.20; Red Smpera f 2,80; Schwa- ben f 2,60; War f 3; White Gianfc f 1,50; Yellow Standaard f 1,70 Aanvoer ruim een millioen stuks LUCHTVAART Noodlanding. Het vliegtuig D. 468 van de Deutsche Aero Lloyd, bestuurd door Gulhschmidi gp weg van Londen naar Berlijn, is gis teren hij Geesteren in Overijsei wegens motorstoring gedaald. De landing ge schiedde vlot. De twee passagiers vervolg den hun reis per trein. DE RIJNS? REEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Een belangrijke kwestie. Een belangrijke kwestie houdt thans de gemoederen hier bezig. Er, is namelijk in 19201921 in de Politie-verordening voor de gemeente Alphen aan den Rijn een art 99 opgenomen, luidende: ,J)e schip pers mogen piet hunne schepen of stoom- of motorbooten geheel noch gedeeltelijk stil liggen vóór of gemeerd liggen, aan particuliere wallen, tenzij met schrifte lijke vergunning van de op deze wallen rechthebbenden." Door dit artikel nu wordt menig schip per, bandelaar, industrieel in groote mate gedupeerd. Velen dezer toch hebben in de bebouwde kom van Alphen hunne wonin gen, pakhuizen, opslagplaatsen en fabrie ken langs den Rijn, terwijl de daarbij beschikbare loswal te klein is om een vaartuig in zijn geheel daarvoor te kunnen leggen Dikwijls ligt dit dan een weinig, vaak niet meer dan 1 M. vóór het perceel van den buurman. De mogelijkheid be staat, dat deze hiervan last ondervindt, maar meestentijds zal dit niet zoo heel erg zijn. Zeer dikwijls zijn de huurlieden hierin op elkander aangewezen Is dit echter niet het geval, en kunnen dezen het niet erg best met elkander vinden, dan .wordt aangifte bij de politie gedaan en proces-verbaal volgt. Dit overkwam schipper M N in de Raadhuisstraat, die met zijn motorboot een weinig vóór het naburige perceel van v. V, dag. de schip per werd veroordeeld. Den volgenden dag werd de vader van N. bekeurd, die even bij zijn zoon aanlag, eenige dagen later eèn ander, die even aanlag om te gaan eten. De schippers mogen dus gewaar schuwd zijn Zaterdagmorgen betrof 't eenzelfde kwea tie, teen onder politietoezicht een meer paal voor de veekoekenfabriek „De Leer- hoeve" geslagen zou worden De buurman v Z belette dit door een schuit voor zijn ival te leggen De Leerhoeve heeft even als schipper N. vergunning van de Pro vincie en van Rijnland tot aanleggen. Met dat al ziet het er voor degenen, die los plaatsen langs den Rijn hebben, en dus voor de geheele industrie te Alphen treu rig uit. Het schijnt, dat Gedeputeerde Staten zich thans met de zaak zullen bemoeien. R. K Volksbond. De R. K. Volks bond hield Vrijdagavond in 't Patronaats gebouw de jaarvergadering De opkomst der leden was weer niet al te talrijk Met een kort woord door den Voorzitter werd de bijeenkomst geopend. Vervolgens werd het Bondslied gezongen en werden de no tulen gelezen en goedgekeurd. Een subsidie-aanvrage van de Harmo- nicvereen. Leo XIII voor 1925 werd weder goedgekeurd. Onder mededeelingen werd in uitzicht gesteld een groote propaganda-actie in verband staande met de reorganisatie van den Volksbond in bet Werkliedenverbond. De weleerw. adviseur lichtt© deze reorga nisatie nader toe en wekte de leden op alsdan een krachtige propaganda te voe ren Het jaarverslag van den secretaris gaf een uitgebreid overzicht van het afgeloo- pen jaar Wij stippen daaruit aan. dat liet ledental der afd 160 bedraagt. In April werd ©en permanent steuncomité opgericht Dank werd gebracht aan kape laan Aarts, die door vertrek als geeste lijk adviseur de afd. had verlaten, voor hetgeen zijneerw voor den Volksbond had verx-icht. Zes vakafdeelingen hadden een kort jaarverslag ingezonden Uit deze ver slagen bleek, dat de toestand dezer vak afdeelingen vrij gunstig is te noemen Zoo kon de bouwvakarbeidersbond 4 nieuwe leden noteeren, de steenfabriekarbeiders bond groeide van 6 op 19 leden, het leden tal der metaalbewerkersbond ging met twee leden achteruit Het verslag besloot met dank te brengen aan den hoogeerw. Deken voor zijn hartelijke medewerking, benevens aan den Geestelijk Adviseur en aan de leden die getrouw ter vergadering kwamen, waardoor zij blijk gaven mede te leven met den bond Het jaarverslag door den penningmees ter uitgebracht was in orde bevonden; na- mens de finantieele commissie adviseerde de lieer Fakkeldij tot goedkeuring. De aftredend© bestuursleden, de heeren G, v. Capel, A. J. v d. Tol en P. Bruijs- tens werden herkozen verklaard omdat geen lijsten met andere candidaten waren ingekomen. Aan het comité „Hulp in Nood" werden twee leden toegevoegd n.l. de heeren H Fakkeldij en J. Brasker. De bespreking vrijwillige 5 cents actie voor jHerwönnèn Levenskracht" moest door verhindering van den spr. den heer v. d. Hulst vervallen De heer Veltman verzoekt het bestuur of het den heer v d. Kant geooxdoofdwas eenige nadere gegevens hieromtrent te verstrekken, hetwelk wei-d toegestaan Het bestuur en de geestel. adviseur ontraadden evenwel het nemen van besluiten en deden het voorstel nogmaals den heer v. d. Hulst uit te noodigeu op een nieuwe vergade- ring, uitgaande ,/van Herw Levenskracht. Dc heer Veltman neemt hiermede genoe gen Bij de rondvraag verkrijgen enkele leden het w'oord. De heer Veltman heeft met voldoening gehoord van 4 nieuwe leden bij de bouwvakarbeiders en vraagt of deze personen tevens lid zijn van de standsoTganisaties De Voorz. zegt toe dit nader te zullen onderzoeken De heer v. d. Nieuwendijlc vraagt of eigen werkers lid kunnen zijn van het lipdenverbond, waarop de Vcorz. ant woordde, dat de statuten in deze ongewij zigd blijven De geestel. adviseur wenschtte, nu de bestuursverkiezing niet beeft plaats gehad, het bestuur van den V. B. de goede noot te geven die het verdient. Sprmag zeg gen. dat het bestuur van den Volksbond eon ideaal bestuur kan genoemd worden. Z.Eerw. prijst de gemoedelijkheid, doch tevens de ernst, door het bestuur aan den dag gelegd op de altijd voltallige vergade ringen. Hij brengt het daarom hulde en hoopt dat het bestuur met dezelfde ener gie op dezen weg zal blijven voortgaan. Postkantoor.Onbestelbare briewen en briefkaarten, van welke de afzenders on bekend zijn, terugontvangen in de eerste helft der maand Februari 1925; brieven Binnenland: H. Molanus. Hoofd der school Hinkevorden; A Tholcn. Anna- st-raat 27?; J. Dissel, Mouritsstr Alphen aan den Rijn NIEUWKOOP. Hinderwet. Door B. en W dezer ge meente is aan d© firma Gebr. Bodegraven, alhier, vergunning verleend tot uitbreL ding hunner bestaand© fabriek. Geboren: Johannes Anna z van J. Bunschoten en M Kemp Overleden: Dirk van Vliet 75 j. Wetenschappelijke Berichten Zeilen zonder zeil De t o ch t van de „Buckau'1 Over den laatste» tocht van het rolor- schip van Flettuer hoort men verschil lend oordeelen. Wij hebben dezer dagen een minder vleiend oordeel gepubliceei-d, thans lezen wij een versleg dat heel wat gunstiger luidt. Meer dan drie dagen heeft de Buckau noodig gehad om van uit het Kièler Ka naal naar Schotland te varen. De twee laatst© dageo heeft het schip met buiten gewoon slecht weer te kampen gehad. Bij het binnenvaren in de Firth of Forth werd liet schip door een groote menigte begroet. Vliegtuigen vlogen, over en weer en op de rivier waren er tal van kleine schepen vol nieuwsgierigen. Volgens den correspondent van de Lr,, Chester Guardian is de algemeene ind dat de leelijkheid van den vorm vereiw wordt door het groote gemak en de gantie der bewegingen van het schip De groote vraag is nu, wat de n lijke reis voor de toekomst van het rotn schip beteekent. De kapitein en de veti genwoordiger van Fleltner zelf, die reis heeft meegemaakt, toonden zich z«! tevreden. Een deskundige voor maritiem assurantiën, die insgelijks meereisde van oordeel, dat het schip zich veel hJ ter gehouden heeft dan een gewoon if schip met hulpmotor onzer dezelfde oir. s-tandigheden zuu gedaan hebben. Het schip heeft gemiddeld 7 knoop»- per uur geloopen. Zonder rotoron bsj men hoogstens 4 knoopen kunnen loopl Bij het slechte weer van Zondagnacht Maandag, had een gewoon zeilschip waarschijnlijk de reis niet kunnen doe»! zetten; het had een haven moeten binnen vluchten. De ingenieur heeft de rotoren eorgv-.1. dig onderzocht: zij hebben niet gelede onder den storm. De rotoren van de Buckau kunnen lü omwentelingen por minuut maken: hoopt echter spoedig rotoren te bouw meit 400 omwentelingen per minuut. Het schip blijkt in strijd met wat vj sceptici beweerden, heelemaal niet tor zwaar te zijn. Het bleef ook bij fefe wind en hooge zee zeer vast. Letteren en Kunst Sven Hedin. Sven Hedin, de bekende Zweedsche ont dekkingsreiziger, is 60 jaar worden. Naar aanleiding van dit feit hee men een hulde bereid en brengen vele b!: den bijzonderheden uit zijn leven naar n ren. De jonge Sven legde zich ai in zij schooltijd ijverig toe op het teekenen v kaarten en om later beter ontberingen 1 kunnen verdragen hardde hij zich d« 's winters in een onverwarmd vertrek bij het open venster te slapen. Hij gewer; de er zich ook aan too le kunnen met we nig eten. Den 15den Augustus 1885 verliet Sn voor den eersten keer het ouderlijk huisi Stockholm om te Balachany bij Bakoe ai de Kaspische Zee een Zweedsche jong: les te gaan geven. Hij reisde daartoe v Finland door Rusland en in zijn overmo; misschien alles wel to kunnen verdragf: stelde hij zich gedurende de treinreis v te veel, zonder voldoend warme bedekki; bloot aan wind en weer. Een heftige rht; matiek greep hem in Balachany aan. was maandenlang zwaar ziek en de ziel kwam meermalen terug. In den zomer Vi 1889, toen Sven Hedin, al eenige jareD zijn vaderstad terug, weer aan de stuc was, overviel hem een oogziekte, die was schijnlijk ook nog samenhing met de wrich tsrh èuma tïek. Het gezich tsvermogi van het linkeroog, was dientengevolge sta afgenomen en d:e óbfstëkiné h-rivVMe nog meermalen. De jonge reiziger gebruiMu Ovu lijd Balachany o.a. voor het aaneleeren talen. In Februari 1886 schrijft hij zijn vader: „Op sommige dagen beoefen achtereenvolgens de volgende talen: Erhard (zijn leerling) Latijn en Frans voor mij zelf Duitsch en Perzisch, bij onderwijzer Russisch, met Sangren (d ingenieur, wiens zoon bij les gaf) gelsch, met Bachi Ghanow Turksch Zweedsch, acht talen op een dag!" Met Bacchi Ghanow, die hem Turks en Tartaarsch leerde verzamelde hij algr op het verzamelen en bewaren waart, bij zich te Stockholm had voorbereid. In April 1886 begon Sven, voorzian enkele honderden roebels, zijn reis flai Perzië. Deze reis zou weer deu grondslag gen voor een nieuwe reis .naar dit land, een officieele functie. De kennis van Ia: en volk en vooral zijn talenkennis maai hem geschikt om de taak van tolk le vi vullen bij het gezantschap, dat de koui: van Zweden in 1890 naar den Sjah Perzië zond. Intusschen hacl de toekoi stige ontdekkixigsi'eiziger zich te Stoc holm en Berlijn met ijver toegelegd geologie en g.eographie, nadat hij eerst beschrijving van de reis door Perzië, in licht had gegeven, waarvoor niemand mi der dan Vambéry, dien hij to Boedajn Q had bezocht, hét voorbericht had gesclu ven. Den 16den October 1893 begint St zijn eerste groote wetenschappelijke in Azië, tot 1897. In den zomer van 1Ê rj vertrekt hij opnieuw om weg te blijven 1902. Dé ontdekkingsreis met betrekking den Transhimalaja (de bergketenen a d( den Zuidrand van bet hoogland van Tik igi later Hedingebergte genoemd) waarbij tot groote ergernis o,a, van den onderl mi ning van Indië, Lord Minto, van het binet-Campbell Ban nermann geen stemming kon krijgen om van Engels a Indië uit naar Tibet te gaan, valt iu jaren 19051909 De beroemde reizi- hield daarna op verschillende plaatsen Europa voordrachten en zorgde voor publicatie zijner reisbeschrijvingen. In den grooten oorlog 1914'18 kiest naar men zich nog wel herinnert krachtig de partij van de Midden-En: lai peésche Stalen, 't geen hem begrijpelijk wijs veler sympathie heeft gekost iu de allieerdé landen Tn 1923 ondernam bij reis om de wereld. G. FAILLESSEMEHTtl Uitgesproker ai int A Bl'igter, k. ni.in ie Leiden, II» park 16 Cur. niv. H. W. J. A AvertfV. te Leiden - GeSïndi.Ml diior verbindend F« 1 den eenige uiwlrclingslijsi C. van der Helm Nooldo HM

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 4