jfc Ldtok Couranf Tweede Blad Het Japansche Kastje. Maanüag 23 Februari 1925 biuninland DE OLYMPIADE-SUBSIDIE. De Regeering moet voorwaarden stellen. Uit Piotestantsche kringen rijst van verscheidene kanten verzet tegen de door de Reuring voorgestelde Olympiade-sub mie van een mi'llioen. Van Katholieke zijdo wordt over het 1 algemeen nog een afwachtende houding aangenomen: men is niet enthousiast, doch durft er zich ook nog niet pertinent tegen te verklaren. Dit belet echter niet, dat wij j vefe bezwaren van Protestantsche zijde aangevoerd niet anders dan res peet a- t"be 1 kunnen beschouwen, jOok in liberale kringen waarin vaak sportvergoding en lichaamcullus hoogtij j ,ert staat men niet geheel en al geest- ii-iftig tegenover het Regeorings-voorstel. j üoNieuweRott. Grt. van Zaterdag- vond bevat een hoofdartikel over „het Olympisch subsidie", waarin het blad be- jögl, dat de Regeering bij het verlecnen an het suhsidie oenige voorwaarden moet oüen; het schrijft o.m.: Dan zal, mecnen wij, do regeering zicb een recht van controle moeten voorbehouden, en over de ultga- ven nauwkeurig toezient uitoefenen. De tijden zijn er niet naar, dat we in Nederland los met het geld kunnen omspringen. Daarbij komt dat Nederland, naar wij meenen, er alle andere landen en met name de landen, die voor de Olympiade in 1933 in aanmerking komen, een dienst mee, bewijzen zal, zoo het zich in 1928 niet door valsche schaamte laat leiden, en do spelen oorganiseeTt op zoo een- voudigen voet als maar mo gelijk is. Nu is het gevaar, bij eene organisatie, waaraan zoovelen moeten 1 meewerken, zal het geheel een suc ces kunnen worden, altijd gTOot, dat hier of daar te grootscheopsch wordt gehande/ld. Er is al een weekblad op gericht verbeeld u, in ons land, dat wemelt van sport- en weekbladen waarvan slechts zeer weinigen het nut, laat staan de noodzakeljkheid in zien. Het lijkt ons gewenscht, dat de Reg. zich een behoorlijke begroo ting doet overleggen, en zich een recht van veto of medezeg genschap op andere wijs voorbe houdt, alvorens subsidie wordt uitge keerd. Met deze gedachte kunnen wij ons vol- I" ion vereenigen. Zoo maar een millioen r ven. zonder eenige voorwaarden als door ik' „N. R. Grt." 'bedoeld, dat gaat o.i. ze- i' r niet. A7s er de bedoelde voorwaarden bi'i worden gesteld valt er over te praten. De Arbeidswet en verschillende bedrijven. Mededeelingen van den Minister. Aan de Memorie van Antwoord op Hoofdstuk X (Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid) aan de Eerste Ka mer ontleenen wij het volgende: De toestand in de textielfabrie ken, waar katoen wordt verwerkt, is, hoewel er verbetering ;s "ekomen sedert verleden jaar en de vooruitzichten hoop voller rijn, zeker nog niet bloeiend te noe men. hetgeen ook wel blijkt uit de nog voortdurende korte werkweek in het En- gelsche textieldistrict. Hoewel dan ook hei a an t at en de omvang der overwerkvergun- ningen aan -textielfabrieken minder zijn dan eenigen tijd geleden, acht de minister den t'jd nog niet gekomen om bij het be- oordeelen van overwerka&nvragen de mo gelijkheid, om tot goedkoopere productie te komen, reeds geheel uit te schakelen. De invoering van de bepalingen der Ar beidswet omtrent de arbeids- en rust tijden voor de transportarbeiders, het hotel- en cafépersoneel en de handeIs- en kantonrbediendoio» zou ook de minister gaarne spoedig tot stand willen zien komen. Het is echter on mogelijk daartoe over te gaan, zoo'ang fi nancieels overwegingen zioh verzetten te gen uitbreiding der Arbeidsinspectie. Ten aanzien van het verpleg e n d personeel geldt dit bezwaar niet, daar de minister het mogelijk orht om een eventueele werktijdregriiiig zonder perso neelsuitbreiding der Arbeidsinspectie door te voeren. B:j de voorbereid'ng van 'n al- gemeenen maatregel van bestuur voor het verplegend personeel wordt een werkweek van 55 uur aangenomen. Daar het overleg met do belanghebbende partijen en met deskundigen thans in vollen gang is, meent de minister nog niet op bijzonderheden te moeten ingaan. Vóór dat tot het vaststel len van een aigemeenen maat re™7 van be stuur wordt overgegaan, zal hij ruim schoots gelegenheid geven aan alle belang hebbenden om hun oordeel kenbaar le ma ken. Ten aanzien van de wMz'rine der Stu wadoorswet, deeH de minister mede, dat de toestanden nog niet zoodamg ver anderd zijn, dat het geraden 's thans de Stuwadoorswet te herzien in den geest als door verschillende leden bedoeld. De vraae. of opnieuw oen nVem^eno 1 overwerkvergunning aan het b o u w b e- drijf dient gegeven te worden, om in de zomermaanden 10 uur daags te werken, is nog in overweg;ng. De collectieve arbeidsovereenkomsten. Het voorontwerp van een lijke regeling. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer be treffende de arbeidsbegrooting, deelt de Minister van Arbeid mede dat, binnenkort het voorontwerp van een wettelijke rege ling van de verbindendverklaring van col lectieve arbeidsovereenkomsten aan den Hoogen Raad van Arbeid om advies zal worden gezonden. Uit het Schildersbedrijf. Het collectief contract. Naar holo rgaan van den Ned. Schil- dersgozellenbond mededcdeelt, hebben de modern georganiseerde schildersgezellen met groote meerderheid van stemmen het' patroonsvoorstel, om het bestaande collec tief contract v - 19251926 vrijwel on gewijzigd te c "riuoeren,' vorwornen. Uit hei meubelbedrijf. De onderhandeling. Do commissie van vertegenwoordigers van werkgeversbonden in de meubelma kers-, stoffeerders- en aanverwante be drijven heeft aan de R. K. en Christ, werk- nemersorgan'saties meegedeeld, dat zij bereid is, aan de aangesloten patroonso- ganisaties te adviseeren, den duur van de bestaande arbeidsovereenkomst met één jaar te verlenigen.. Do werk gever scomnrssie zal nog confe- reeren met de vertegenwoordigers van den modernen meube7fcewerkershond, maar heeft reeds vooraf meegedeeld, haar stand punt ten opzjefote yan' d$J).an,(J haringvan. het Iponbontr,act,,piet'I.e. kun riem wijzigen. R.-K. Centrale van Burgerlijk dverheids- personeel. Onderhoud met een commissie uit de Tweede Kamer-fractie. Vrijdag werd de R.-K. Centrale van Bur- gelijk Overheidspersoneel, benevens een afgevaardigde van den Ned. R.-K. Onder- officicrsbond „St. Martinus", door een commissie uit de R.-K. Kamerfractie, be staande uit de heeren Suring, v. Rijzewijk, v. Sasse van Ysselt, van Schaik, Kuiper, Deckers, van "Wijnbergen en Bongaerts ont vaDgen ter bespreking van den wensch, om aan het rijkspersoneel eenige restitutie te verleenen, van de plaats gehad hebbende zer ingrijpende salarigkortingc-n. Zeer breedvoerige besprekingen leidden tot de conclusie, dat om onmiddellijke hulp te brengen het noodzakelijk zal zijn de bestaande overgangsbepalingen te ver zachten, in afwachting van eon herziening van het Bezoldigingsbesluit.. De conferentie had een bevredigend ver loop. De delegatie uit do Kamerfractie zal het besprokene rapporteeren aan de club, waarna aan de Centrale nmdedeeling van het besluit zal worden gedaan. Zeer binnenkort zal de R.-K. Centrale in vergadering bijeen komen om haar ver dere bonding te bepalen. FEUILLETON. 15) i vin. Graaf Pohltonoff. Doffe wanhoop maakte zioh van de Fel- dau's meester. Zij waren zich het gevaar, "waarin Gundaccar zweeifde, ten volle be wust. Mocht het tot eeh verhoor van Kos- kovitsch komen en deze mededeelen, dat Feldau op den dag van den moord mada me Silberkoff bezocht had om het ivoren kastje terug te erlangen, dan was zijn ge vangenneming zoo goed als zeker en de verdenking moest daardoor versterkt wor den, dat hij de rechterhand in een verhand droeg. De moord waa immers met de lin kerhand gepleegd geworden. Den volgenden morgen bracht de cou rant uitvoeriger bijzonderheden omtrent de misdaad op den Bouleward Lannes. Deze bevatten weinig nieuws en gaven de verklaringen van beide dienstboden voor den rebter van instructie bijna woorde lijk weer. Wij willen onze lezers niet met het ver hoor vervelen, maar zullen alleen de ge wichtigste momenten doen uitkomen. De keukenmeid getuigde: Iff ^a(*ame Silberkoffbewoonde sinds .^^uden het paviljoen en sinds dien iJ .en ik bij haar in dienst. Een bleeke ruïne Rus, die zich voor haar oom uit gaf, had het voor haar gehuurd en in orde latep brengen. Hij bezocht madame maar zelden, en bleef dan nooit langer dan een uur. Oneenigheden heeft hij nooit met haar gehad. Met ons.bedienden, sprak hij altijd op een gebiedenden toon en ge droeg zioh, alsof hij de heer des huizes was. Mij scherpte hij bij. het heengaan altijd in, om goed op madame en het kind te passen en de deur al tri jd zorgvul dig gesloten te houden. Dagelijks tusschen acht en tien uur kwam de tuinman die den tuin in orde bracht en tweemaal per week de kamerschoonmaker. Madame sprak slechts gebroken Fransch, geld had zij altijd in overvloed. Zij hield van een goe de tafel, kleedde zich elegant en droeg veel sieraden. In den regel behandelde zij de dienstboden vriendelijk en goed en was altijd zeer vrijgevig, .maar het gebeurde ook wel eens, dat zij in hevigen toorn ge raakte en dan van woede buiten zich zel ve was. De verklaringen der bonne stemden ge heel overeen met die der keukenmeid. Zij placht iederen morgen hare meesteres op de wandeling te vergezellen, bij slecht weer reden zij. Op dien Zaterdag echter, dart madame het ivoren kistje thuisbracht, was zij alleen uitgegaan, wijl het kind rust moest houden. Maandag vroeg had zij, j bonne, de étagère afgestoft en uit nieuwsgierigheid hert ivoren kastje met den daaraan hangenden sleutel geopend; de vele vakken waren echter alle leeg ge weest. Uit de ligging van het lijk, luidde het courantenbericht verder, kan men het ge volg trekken, dat het ongelukkige slacht offer den misdadiger belet, en wilde het De financieele toestand der gemeente Heerlen. Een sombere rede' van den Burgemeester. De burgemeester van Heerlen, Mr. Was zink, heeft Vrijdagavond naar aanleiding van de discussies, gevoerd bij de algemeeno beschouwingen over de begrooting 1925, een rede gehouden over den economischen en financieelen toestand der mijnstreek in het algeifieön en over Heerlen in het bij zonder. Mr. Waszink wees er op dat de toestand in de mijnindustrie bijzonder slecht is. Er is overproductie omdat er geen voldoende afzet is, hetgeen wederom zijn oorzaak heeft omdat buitenlandsche kolen goedkooper ingevoerd worden, waar voor aan vracht een prijs betaald wordt welke belachelijk laag is, vergeleken bij de vrachten, welke de Ned. Spoorwegen voor de vrachten op kolen uit het eigen land en voor het eigen land vragen. Het is treu rig maar een feit, dat het tekort der Ned. Spoorwegen is bijgewerkt moeten worden door de mijnstreek. Spreker heeft er het zijne toe bijgedragen om verbetering te krijgen, maar zonder resultaten. Het zou wensphelijk zijn, dat ,de raad in een tele gram ,dcn ministenmd pp de hoogte brengt van den onhoudbaren toestand. Het is te begrijpen, dat de mijnwerkers, met de zen toestand voor oogen, verlichting der lasten vragen, van overheidswege opgelegd maar niet billijken en te aanvaarden. Men heeft op deze streek, zonder dat zij er om vroeg, het mijnbedrijf toegelaten; de groote fout, die begaan werd, is dat tevoren aan de mijnindustrie geen bepaalde verplich tingen zijn opgelegd. De betrokken gemeen ten met een bevolking van bijna uitsluitend arbeiders, zitten voor ontzettende lasten. Eerst in 1920 is men er aan gaan denken een mijnrecht in te voeren. Do gemeente is afhankelijk van den bloei der mijnindus trie; van het moment, dat de loonen da len, daalt alles. Dé loonen zijn in de da lende lijn, de toestand irl de industrie zorg wekkend, waardoor de gemeente in groote moeilijkheden komt En op dat oogenblik wordt gesproken van afschaffing van het mijnrecht en de zakelijke bedrijfsbelasting! Men verheugt zich in Noord-Liraburg over hot ontginnen van mijnen aldaar. Maar van die eventueele mijnen zullen slechts enkelen profiteeren, maar de geweldige kosten van politie, onderwijs, enz., zullen verhaald moeten worden op de bewoners. De toestand is nu zoo, dat, als het nog een weinig verder gaat. Zuid-Limburg nog wordt een tweede Drente en "P^rlen een tweede Emmen. Spreker is somber ten opzichte van 1925 maar durft niet te pra ten over 1920. Dan ziet hij een gat, zoo groot, dat verdubbeling van het percentage van de inkomstenbelasting noodie zal zijn Er kan niets nieuws gedaan worden, maar alles moet gedaan worden om te voorko men, dat het huis niet instort. In de be grooting zit een gat van 112.000, Er moe ten rr>eifron-nlpn genomen woeden, dat de boel niet radicaal vastloopt. Spreker noemt ontvan^stposfon. welke verboord, en uitga ven, welke verlaagd kunnen worden., Zoo ;zal de straatverlichting gehalveerd moeten worden, het bedrag voor de reinigjng van 50.000 op 20.000 gebracht moeten worden. Op bpt 'einde drong spreker er op aan krachtig samen te werken en te doen alsof er geen partijen bestaan. Spr. stelde voor de vergadering te verdagen tot Donderdag a.s., opdat de raadsleden den toestand eens rustig konden overzien. Aldus werd besloten. De rede maakte een geweldigen indruk op den raad en de publieke tribune. „Msb." Aanmaak van post- en andere waardezegels Onderzoek, of verplaatsing wenschelijk ie. Naar de ,,N. Haarl. Ct." verneemt, is de heer J. W. Lucas, .accountant te Haarlem, door do minister van. "Waterstaat en van Financiën aangezocht om met de heeren prof. de Vooys en Oppenheim de wensche- lijkheid te onderzoeken van het verplaat sen van, den aanmaak van post- en andere waardezegels van de firma Enschedé al daar naar 's Rijksmunt en eventueel daar heen alle waardedruk over te brengen. De waarschuwing inzake plaatselijke belastingen. Naar het „Weekblad voor Gemeontebe- vermiste Japansche kastje van ue étagère te nomen. Om haar geroep om hulp te verstikken, heeft hij haar waarschijnlijk met de linkerhand bij de kdel gepakt en geworgd. In elk geval moet de moorde naar een goede bekende van madame ge weest zijn, want uit zorgvuldige onderzoe kingen van het paviljoen bleek, dat de da der alleen door een der beide poortjes in het huis kan gekomen zijn. Het kleine in het stee,gje uitkomende poortje vond men versperd en met een veiÜgiheisdketting ge sloten. In de hoofddeur bevindt zich een kijk gat, waardoor madame gezien moet heb ben, wie ingelaten wensch te te worden. Ilet was in elk geval iemand dien: zij ken de en voor wien zij niet bang was. Waar om ecthter meldt de zoogenaamde oom zich niet aan, om de politie hij haar on derzoek de behulpzame hand te verleu nen? Gelijk het in zulke gevallen steeds gaat, werd het lijk naar de Morgue gevoerd en daar geopend. Uit de schouwing bleek, dat de dood tusschen drieën en vieren in getreden moest zijn. Wanneer Kookovitsoh zich aanmeldt en de gescffiedenis met het kastje vertelt, ben ik verloren, riep Gundaccar. Vlucht naar Engeland of naar Ame rika, zoolang het nog tijd is, bezwoer Lisa hem. Hij glimlachte mat. Je vergeet den staat onzer financiën, mijn engel, maar ook zelfs, als ik de middelen ertoe had, zou ik het niet wagen. Je kunt er zeker van zijn, dat er aan ieder station en aan iedere haven een detective loert, geloof maar langen" meldt heeft in antwoord op een desbetreffende vraag van het gemeentebe stuur van Vreeswijk de Minister van Bin- ncnlandsche Zaken en Landbouw beslist, dat de jongste wijziging van de Wet op de invordering van 's Rijks directe belastin gen, waarbij de waarschuwing werd afge schaft, niet ten gevolge heeft, dat ook bij de invordering der plaatselijke belastingen het zenden van de waarschuwing niet meer verplicht is. Bij de invordering dor plaatselijke belas tingen blijft van kracht art. 259 der Ge meentewet, dat luidt: „De ontvanger geeft het dwangbevel niet af, dan na den belas tingplichtige te hebben gewaarschuwd en vervolgens aangemaand". Gemengde Berichten De postdiefstal van f 11.000. 3 mannen gearresteerd. Naar aanleiding van de aanhouding te Antwerpen van den dader van don post diefstal te Amsterdam werd een nader onderzoek ingesteld door inspecteur Joos- ten en de rechercheurs Van Dijk en Kerk hoven. Dit had op ruime schaal plaats en het resultaat was, dat zij ontdekten, dat de jonge man niet het geheole bedrag had opgemaakt. Een som van f 7500 berustte bij twee van zijn vrienden, die op dat oogenblik bezig waren goeden sier van het geld te maken. En wanneer inspecteur Joosten en zijn handlangers niet zoo spoe dig hadden ingegrepen, was er van het geld niet Yeel terechtgekomen. Nu kon nog een belangrijk deel gered worden. De hoofddader lweft ongeveer 3000 gulden in België zoek gebracht, welk bedrag als ver loren kan worejen beschouwd. Twee dagen geleden werd het tweetal gearresteerd en gisteren had een huiszoe king plaats waarbij f 7500 voor den dag kwam. Ook deze medeplichtigen zijn naar het bureau Sf. Pietershal overgebracht. Dö „Zaanstroom VII" door storm geteisterd. Twee trawlers vergaan. De stoomtrawler Zaanstroom 7 is Zon dagmorgen tusschentijds van IJsland te ruggekeerd. De schipper rapporteerde ten Noorden van IJsland bij Kaap Noord drie dagen vliegend stormweer te hebben door staan Tn do nabijheid zijn twee stoom trawlers, vermoedelijk IJslanders vergaan. De Zaanstroom heeft veel schade geleden, mede door het wrakhout der vergane stoomtrawlers, dat groote verwoestingen aan dek aanrichtte. Een scheepsboot ging verloren en do davits werden uit elkaar geslagen Hardnekkige geruchten, dat van de „Zaanstroom" opvarenden over boord waren geslagen, bleken gelukkig oniuist. „Tel." Aanvaring op het IJ. Op het IJ ter hoogte van Ducroo en Bra una heeft Zaterdagmorgen 'n aanvaring plaats gehad tueechen een Rijnaak en het uit zee komende Duitsche stoomschip ^Adalia" De Rijnaak werd ernstig bescha digd en moes t zich op den Noord wal in veiligheid stollen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats Doodelijk auto-ongeluk. Gisterenmorgen heeft in de Goudenre genstraat te 's-Gravenhage een droevig ongeval plaats gehad. De 6-jarige A. K. S stond dicht bij het trottoir, toen plotseling een personen-auto den hoek omkwam bet knaapje overreed. Het ventje werd de ouderlijke woning binnengedragen, alwaar de ontboden geneesheer slechts den dood kon constateeren. Volgons getuigenverkla- ring keek de bestuurder van den auto, de heer O. A. G. juist achter zicb toen hij den bocht maakte en zag daardoor het jonge tje niet. Hij is door de politie in verzekerde bewaring gesteld. Tragisch einde. Vrijdagavond werd te IJmuiden een foestvergadering gehouden van de Chr. Hist. Kiesvereeniging, waarbij de heer P Cupido Sr. gehuldigd werd wegens zijn onafgebroken werkzaamheden als pen ningmeester sedert de oprichting. Tijdens de vergadering werd de gehul digde plotseling onwel, waarop hij het lokaal verlief. Hij kon niet vorder komen dan de vestibule, waar hij den m-cst gaf. Een haastig schellen aan de deur deed hem de woorden in de keel blijven steken Uit loutere gewoonte sloop Nelly op de teenen naar de voorkamer en keek door hef kijkgat. Zij kwam doodsbleek terug. Graaf Pohltonoff, fluisterde zij. Wat heeft dal te beduiden? In stomme verbazing staarde de een den ander aan. Feldau kreeg het eerst zijne tegenwoordigiheid van geest terug en zeide: Ik moet hoon wel ontvangen. Wan neer hij bemerkt, dat ik hem tracht te vermijden, kon hij wel eens verdenking opvatten. Gaat allen in de slaapkamer, ik 'wil beun zelf opendoen. Terwijl hij sprak, werd er ten tweede male heftig gescheld. De dames snelden de aangrenzende kamer binnen en Feldau li t den graaf met een zoo onverschillig mogelijk gelaat binnen. Gij zult wel raden baron, wat mij hierheen heeft gedreven, zeide hij na de eerste begroeting. De moord op madame Silberkoff, waarvan alle dagbladen vol zijn. Het is meer dan vreeselijk, ik ben geReel buiten mij zeiven. Dat heb ik vermoed en vandaar, dat ik naar u toekwam. Dm u eerlijk de waar heid te 'zeggen, vreesde ik reeds, dat gij naar Mazas opgevoerd waart. Waarom draagt ge den arm in een verband? Gundaccar vertelde hom openlharlig zijn ongeval in de omnibus. Dat had u le ougelegener lijd kunnen overkomen, merkte de graaf op. Daar hebt ge maar al te zoor gelijk in, zuchtte de baron. Koskovitsch zal ongetwijfeld reeds UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond t» hooren is. 5.05 uur Radio-Paris 1780 M. Concert. 5.20 uur Brussel 265 M. Concert. 6.uur Hilvdrsura 1090 M. Kinder* uurtje. 6.20 uur München 485 M. Opvoering van een tooneelstukje met muziek. 7.20 uur Alle Britsche stations: Tijdsein Big Bon en nieuws. 7.20 uur Hamburg 395 M. Opvoering van „Alt Heidelberg". 7.20 uur Munster 410 M. Lezing. 7.50 uur Londen 365 M. en Chelmsford 1600 M. „The Barnardo Musi cal Boys", muziek van hond- bellen, xylophones, tubephones, mandolines, ocarino's, enz. Te 8.35 uur: Vocal aud In- truraenta! Music. Te 10.20 uur: Concert voor dubbel mannenkwartet. 7.50 uur Birmingham 475 M. Variety Programma on opvoering van een tooneelstukje. 7.50 uur Bournemouth 885 M. Orkest en voordracht. 7.50 uur Cardiff 350 M. Concert. 7.50 uur Manchester 375 M. The Picca dilly Dance Band. 7.50 uur Newcastle 400 M Concert en opvoering van een tooneelspel. 7.50 uur Berlijn 500 M. Voordracht en vioolsolo. 7.50 uur Munster 410 M. Liedercnavond. 8.10 uur Hilversum 1090 M. Uitzending van „Don César de Bazan", opera comique, overgebracht uit het Paleis voor Volksvlijt, Amsterdam. 8.20 jjür Brussel 265 M. Voordracht en Concert. 9.uur Amsterdam 1050 M. Orgelcon cert. 9.05 uur Radio-Paris 1780 M. Concert. Tusschen de buffers. Toen Zaterdagavond een rijtuigpoetser aan het Centraalstation de rails wilde oversteken tusschen de wachtende wagens van een trein en een locomotief, die voor deze wagens wilde rijden, werd hij door de locomotief gegrepen. De man, die 36 jaar oud ls, raakte, naar het V. D.-bureau meldt, bekneld tusschen de buffers en was onmiddellijk dood. Een gevaarlijke vergissing. Te Zandvoort dronk een juffrouw bij vergissing uit een flesch ammoniak. Zij moest naar liet gasthuis te Haarlem wor den overgebracht Wraak? Zaterdagnacht werd door een tot nog toe onbekend persoon bij den jachtopzie ner van Wijk te Dassenberg (Steenbergen) e?n schot hagel uit een jachtgeweer door de ruiten gelost. Ongelukken werden niet veroorzaakt, Men vermoedt, dqt hier wraakzucht in 't spel is. De gemeente-politic heeft reeds een ver dachte gcart-esteerd. Typhus in een woonwagenkamp. In het woonwagenkamp aan den Weurt- schen weg fo Nijmegen, is typlms uitge broken. Tot dusver zijn er zes gevallen, waarvan drie met doodelijken afloop. Maatregelen zijn getroffen om verspreiding der ziekte tegen te gaan. ChanSage. Te Kollum is aangehouden de. 22-jarige gehuwde rijwielhandolaar C. H., wegens chantage in 19231924, waardoor hij on geveer f 10.000 wist machtig te worden. Een goede vangst. Te Arnhem werd zekere J. B. gearres teerd, die omstreeks Kerstmis uit een lo gement te Delft een jekker, een mantel en eenige andore voorwerpen ontvreemdde. In rijn logement werd bovendien een koffer gevonden, welke te Dordrecht ge stolen is. Voorts wordt deze man gezocht wegens diefstal te Alkmaar, Leiden en an dere plaatsen, Hij is naar Delft overge bracht. Inbrekers gesnapt. Vrijdagnacht hebben twee inbrekers ge* tracht hun slag te slaan in een goudsmids- winkel in de Eerste Constantijn Huygen- slraat te Amsterdam. Een nachtwaker ont- rh-Vfp. dat onraad was in het winkel- van de droevige gebeurtenis verwittigd zijn geworden en zich op den terugweg* bevinden. Hij was smoorlijk op die dame verliefd, de rechter van instructie zal hom zeer zeker ook een verhoor afnenien. Graaf Pobitonoff keek den armen Fel dau strak aan, terwijl hij dit zeide En hij zal verklaren, dat ik tusschen drieën en vieren mevrouw Silberkoff we gens dit ivoren kistje heb opgezocht, vul de doze met eene bevende stom aan. Wanneer dat gobeurt, zijt ge verlo ren, waarschuwde de graaf. Weet gij, welk govolg de rechter daaruit trokken zal Hij zal zich zeiven zoggen, dat de dame u hot kistje geweigerd heeft, dat gij er u met geweld van hebt willen meester ma- ken, en om te beletten, dat zij om hulp riep, haar met de linkerhand geworgd hebt, aangezien gij de rechterhand ver rekt had. Neem me niet kwalijk, mijnheer de graaf, maar ge gaat toch wel wat al te ver met uwe vermoedens. De rcohter van instructie zal tooh zeker niet de omstan digheid uit het oog verliezen, dat ik een Duitsch edelman ben. en als zoodanig niet in staat om iemand voor een ivoren kastje te vermoorden. Gij kunt er volkomen zeker van zijn, dat een Fransch rechter de omstandigheid niet vergelen zal, dal gij een Duitsoher zijt. Hij zal wellicht niet in slaat ach ten, om iemand om een ivoren kastje te vermoorden, maar wel voor dalgecn, wat liet bevat heeft, antwoordde de Rus, op de laatste woorden de klem leggende. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3