Vierde Blad Zaterdag 21 Februari 1925 Buitenl. Weekoverzicht, HJeiae» stelen en gr ooi en stelen, maar üotea stolen hot meest,, luidt een Hol- fmdsek gezegde. En als men nu absoluut wil stelen, dan schijnt liet in -deze wereld trorade*, om tot de grooten te behooren. jfiel alken omdat dezen volgens bovenge noemd gesegde het meeste krijgen, maar pok «udat ze het minste gevaar loopen. Zelfs al worden ze gesnapt en vervolgd door ie Justitie, dan weten ze er nog uit Ie (baaien. Daar is bijv. Bridée. Hij ron- lo e* knoeide, was directeur, reed in auto en rookte Havanna's. Hii werd gesnapt, maar wist te ontvluchten naar Engeland. Daar .«werd hij gepakt, om zijn uitlevering Averd gevraagd.Zie zoo, hij was opknipt. Mis poesl De stukken kwamen net le kuit. Bridée werd vrijgelaten en is nu cnuiM&aar. Je moet maar boffen. Dezer dagen hebben wij eveneens ge- ji-clfl. hoe een beruchte roover en moor denaar in Joe go-Slavic den clans ont sprong. Volgens de Joego-Siavische wet moet een doodvonnis binnen 3 dagen wor den ten uitvoer gelogd. Maar de beul ver scheen uicthij wilde gold vooruit heb ben. Bij ai wat ge doet, doe het in 't groot. Als liet misloopt, kom je tenminste nog in j kraal en de mcnschcn zeggen: Sjonge, De Barmat-affairo. Ook groote knoeiers loopen ivel eens tegen de lamp. Dat ondervinden Julius Barmat en allen, in deze bank-zivendelarij betrokken zijn. Hei is met deze affaire als met het be ruchte petroleumschandaal in Amerika: allerlei kopstukken op staatkundig gebied blijken er bij betrokken te zijn. En als eenmaal bet mes in zoo'n rotte plek gezet heefi. weet men niet ivaar het einde is. In Rolland noemt men zulke dingen „malversaties"; wij a vet en er van mee te praten. Toon de Barmat-directeuren eenmaal gearresteerd waren, volgde een gekeele processie van achtenswaardige mannen: bankdirecteuren, advocaten, staatslieden als Hoeflo en Bauer, n.b. ex-rijkskanselier, en zelfs de Bcrlijnsclie politie-president Richter. Natuurlijk is dit heele schandaal een kolfje naar de hand van de rechtsclie partijen, die ach en weo roepen over de de verdorvenheid der linkerpartijen, vooral van de sociaal-democraten. Want de mees te gocomprorailteerden behoorden tot deze partij, zooais Bauer en Julius Barmat zelf Dr. Hoefle en Lange Hegermann behoor den tot het Centrum en zijn direct als af gevaardigden geschorst. Trouwens ook de Socialistische partij Ayil niets meer van zulke parlij-genooten weten en heeft ze bui ton gestooten. Verscheidene commissies zijn bezig met het uitzoeken van deze vuile wasch. Er gaan hier en daar stemmen op tegen al te scherpe veroordeeling van de betrok ken personen. Men wijst op de moeilijkeen verwarde toestanden diè nog niet zoo lang ki geleden in Duilschland heerschten, toen iedereen het hoofd kwijt was en een eerlijk man z'n papier-marken zag verdwijnen baast nog vóór hij zo verdiend had. Boven dien Averden de „zaken" gedreven door personen, die in do allerhoogste kringen verkeerden. Barmat beweerde relaties te hebben met rijkspresident Ebert, de rijks kanselier Avas er bij betrokken en andere kopstukken van een toenmaals bovendrij vende partij, de politie-president was ook al ingewijd ja, in zulke omstandighe den is het wol een toer om op je beenen te blijven staan.-, Vooral als men den steun mist van een hecht gefundeerde godsdien stige levensopvatting. Het D u i ts c h-R oemeensch con flict. Die eeuwige geldkwestie is een bron van veel geharrewar op deze toch al rumoerige wereld. Daar is nu weer het conflict tusschen Duilschland en Roemenië De Roemeensclie regeering is van oor deel, dat Duitschland aan zijn verplich tingen jegens Roemenië krachtens het vre desverdrag niet heeft voldaan en dringt nu op de betalingen aan, Avelke Duitsch land dan nog verschuldigd zou zijn. Van Duitsche zijde daarentegen wordt ver klaard, dat Roemenië heeft ontvangen wat het volgens het vredesverdrag heeft tn vor deren en dat hetgeen dat laud nog verder van de Duitsche vergoeding heeft te ont vangen, moet worden betaald uit de op brengst van het plan der deskundigen. Im mers volgens dit plan worden alle finan- cieele verplichtingen van Duitschland, met de nieuw-getroffen regeling, afgedaan en moeten do vorderingen der verschillende geallieerden uit de kas van den agent-ge neraal voor de vergoeding worden vol daan. De geallieerden hebben voor de ver deeling der betalingen onderling een sche ma opgesteld. Als de Roemeensche regee ring, die ter conferentie aran de ministers van financiën der geallieerden er niet in is geslaagd het te Spa voor de vc-rdeeling der Duitsche vergoeding vastgestelde per centage ten gunste van Roemenië te doen Avijzigen, ontevreden is over hetgeen zij nu volgens bet Dawes-plan zal ontvangen, be hoort ze zich tot de geallieerden te Avenden Zij heeft, aldus het Duitscho standpunt, geen recht om nog betalingen te eischen boven die krachtens het DaAves-plan. Hier in is immers nadrukkelijk vastgesteld, dat alle Duitsche vergoedingsbetalingen met de uitvoering van dit plan Avorden afge daan. De Roemeensche regeering dreigt met re presailles, o.a. ZAvare invoerrechten op Duitsche goederen, uitAvijzIng van Duitsche onderdanen uit Roemenië en vooral inbeslagneming van Duitsch parti culier bezit in Roemenië. Van den anderen kant dreigt Duitschland terug en belooft een actie le zullen ondernemen tegen het Roemeensche geld en zoo het Roemeensche muntwezen in de war te schoppen. Dat wil zeggen: alles is nog maar bedreiging en sensatie. Officieel weten de regeeringen van niets. Een bepaald besluit schijnt nog niet genomen te zijn. De reden, waarom Roemenië nu opeens zoo'n haast maakt en een meeningsverschil op den spits drijft, dat toch niet van van daag of gisteren is, zal gezocht moeten worden in de ovenveging, dat nu Amerika zich zoozeer bezorgd heeft getoond voor zijn aandeel in de buit, het hoog tijd wordt voor Roomeuië om nog te halen Avat er te halen is. De val van den franc. Nog zijn wij niet uit de financieele kwesties. De jongste slippertjes van den Franschen franc hebben Frankrijk weer eens in rep en roer gebracht. Van plus minus 13.40 is de franc vrij spoedig gekelderd tot 13.00 Op zichzelf niet zoo'n groot verschil, maar men moet niet vergelen, dat dit gebeurd is ondanks bovenmenschelijke pogingen om den franc stabiel te houden na de veel grootere dalingen, welke zijn voorafgegaan. Het is nog niet zoo lang geleden, dat Morgan aan Frankrijk een leening gaf ter ondersteuning van den franc. Wij hebben er toen op gewezen dat deze leening niet meer dan een lapmiddel kon zijn; dat men de oorzaken weg moest nemen en die oor- Bsspiëgsiingsn van egtt ouitsniD^nscft IX. 17 Februari. Onlangs hebben wij op ons dorp een mooi bujspel gezien. Wij bedoelen Ach ter ui e c o'u lissen van Henri 't Sas. ;Het bestaat alleen uit vrouwenrollen, en aangezien nu aardige spelen voor dames- tooneeiiscen niet zoo dik gezaaid zijn ën Achter de coulissen beslist leuk genoemd kan worden, zoo bevelen wij tooneclclubs in onze omgeving het stuk gaarne aan. EvenAvel moeten wij in de gauwigheid opmerken, dat bet van het Blanupiuit zoo van speelkunst als van too- neelbouw lang niet gemakkelijk te execu- tfcerea valt en daarom goede krachten in beide opzichten vereischt. Hel beslaat uit drie bedrijven en geeft de geschiedenis der wederwaardigheden vaireonige dames uit een provinciestadje, die eene liefdadigheidsuitvoering op touw zetten, ten bate eener arme weduwe. In bet eerste bedrijf zie je een nette 'iirgerkamer, waarin de speellustige en teerhartige dames het drama, dat zij wil len opvoeren, repeteeren. Dit geeft reeds ego lachwekkende situatie en vroolij- ken kwinkslag, maar de repetitie verloopt riet zonder tegenspoed. Er komt een beetje kift onder de dames. En de regisseuse, die tevens de schrijfster van het stuk is, moet allerhande onaangenaamheden en bruta liteiten slikken. „Zal er nog iets van ko men?" vraagt de aandachtige toeschouAver z'ch af. Maar het tweede bedrijf stelt hem gerust. Als het doek openschuift, ziet hij ep het tooneel de achterzijde van een an- ;der tooneel, waarachter hij zich Schouwburgzaal denken I®0 e t- Op dit tooneel, Avaarvan je alleen üe achterzijde ziet, worden de dames-too- Doelistcn, wier kenuis wij in het eerste be- *Nf gemaakt hebben, geacht hare rollen 0 spelen voor een voor ons, toeschou wers van Henri 't Sas z'n stuk, denkbeel- *g publiek. Maar om die denkbeeldige en om dat denkbeeldige tooneel be- "uncreu avij ons niet veel. We zien van dit laatste alleen de achterzijde, gebouwd in den vorm van een gelijkbeenig trapezium en voorzien vau drie deuren. Door die deuren gaan de speelsters voortdurend ge kostumeerd en gegrimeerd op, om haar denkbeeldige rollen te spelen en komen zij die deuren weer uit, dan hoor je gegichel, gefluister en gekommandeer. Sommigen lachen zich slap, amderen Zijn rood van kwaadheid. Somtijds staan zeunet d'r allen te souffleeren of geven iemand, die opko men moet, een duw naar de deur. De re gisseur is bijwijlen vreeselijk kwaad, deelt standjes uit, maar krijgt ze zelf ook te hooren. Eén dreigt er zelfs met staking. Er wordt gedraafd en geschikt, ge schminkt en geplooid. Ten slotte klinkt er van achter het tooneel een enthousiast ap plaus, wat de illusie wekken moe-t, dat daar veel publiek zit. Er wordt gehaald en Aveer gcapplaudiseerd. Dan komen do speelsters met opgeAvonden gezichten en schitteroogen, dragende bloemen, welke men haar vereerd heeft, de drie deflren uit, malicn een praatje over rollen, klee ding, spel en vastzitten, maar ook dit be drijf hoe zou het ook anders kunnen onder dames eindigt weer met „kift". Het derde en laatste bedrijf stelt weer do huiskamer van een burgerwoning voor. Alle dames komen voor het laatst bijeen de uitvoering ligt al eenigen tijd in het verleden om af te rekenen, af te reke nen in menigerlei opzicht I Den loop van dit bedrijf duiden we hier niet nader aan, want dan is de aardigheid voor den lezer, die later dit stuk gaat zien, er heelemaal af. Wij wenschen niet te behooren tot dat genre vaü lieden, waar de neef van Hilde- brand gij kent hem, nietwaar lezer, dien edelen Robertus Nurks? het sprekende, markante type van was, en A'an wien geldt, wat Hildebrand van zijn dierbaren neef zei: „Waagdet gij nog eens een oude anek dote, die u veel genoegen verschaft had, waarvoor gij dus billijk eenige genegenheid voeddet en waarvan gij u ook deze maal nogal vrij wat beloofdet, omdat allen zich hielden, alsof zij haar niet kenden: hij 'be dierf er de uitwerking vau, doort juiot als zaken niet moest zoeken uitsluitend in aanvallen van speculatief aangelegde geld magnaten. Het is het gebrek aan vertrou wen iu de Fransche politiek. Met een nieuwe leening komt men er niet. Toch schijnt de Fransche minister van financiën Clementel Avecr dien kant op te willen. Voor een tijdje kan zulk een leeniug natuurlijk gunstig werken, al is het alieen maar om de speculanten, die a'an een daling van den franc gebruik Avillen maken om hun eigen zakken te vullen en tegelijkertijd het ruilmiddel nog verder deprecieeren, eens gevoelig mores te lee- ren, zooals dat verleden jaar ook gebeurd is. Maar het is en blijft een lapmiddel. Men heeft weinig vertrouwen in de politiek van de huidige rdgeering, en niet alleen in het buitenland, ook in het binnenland. In de Kamer heeft b.v. Bokanowski ge zegd, dat de oorzaak van het weinige ver trouwen was de aanwezigheid der socialis ten in de regeeringsmeerderheid. En oud minister Reibel meende, dat de finan cieele crisis zal voortduren zoolang de hui dige regeering aan het bewind blijft. Maar men kan moeilijk van een regeering ver langen, dat zij zichzelve opruimt. Herriot zal dus Avel zoolang blijven zitten totdat hij geAvipt wordt, de regeeringspolitiek zal blijven zooals ze is en de franc zal bij stukjes en beetjes blijven zakken met min of meer grootere tusschenruimten. De crisis in Pruisen. Na veel sukkelen heeft Marx eindelijk een nieuw Pruisisch kabinet weten samen te stellen. Het berust op de coalitie van Weimar, d. av.z. steunt op bel Gentrum, de Democra ten en de Sociaal-Democraten. Van deze laatsten is alleen Severing vertegenwoor digd, er is verder een Democraat en de rest is Centrum. Of het zóó voornaam is, om er oen gedeelte van het overzicht aan te Avijden? Ja, Avant bet Pruisische kabi net is een van de voornamste regeeringen in Duitschland en staat in nauw verband met de rijksregcering. In den rijksdag zit ten de Centrum-mannen op de wip, in de Pruisische regeering staan de Centrum mannen alleen en bovendien erg ZAvak. Het ligt voor de hand, dat hier een mooie ge legenheid is om me Kaar in toom te houden Een onzichtbare draad verbindt do Duitsche en de Pruisische regeering, zegt de N. R. Grt, en zoodxa er een zal vallen, zal zij de andere in haren val meesleuren en zal er opnieuw groote oneenigheid ont slaan en kunnen er zelfs opnieuw verkie zingen komen, om te zien, of de kiezers niet door naar den eenen of anderen kant wat op te schuiven een duidelijker teeke- ning in de politieke groepeeringen kunnen, brengen. Zoolang iets dergelijks niet ge beurt, blijft het echter jongleeren en balan ceeren. KERKNIEUWS VASTEN- EN ONTHOUDINGSWET EN DISPENSATIE. I. Vastendagen zijn: 1. Alle dagen van de veertigdaagsehe Vasten, uitgezonderd de Zondagen en Paa-schzafcerdag na 12 uur 's middags 2 De Quatertemper-Woensdagen, Vrij dagen en Zaterdagen door het jaar. 3 De Vigiliedagen van Pinksteren, Ma- ria-ten-Hemclopneming, Allerheiligen en Kerstmis, behalve wanneer zij op een Zondag vallen Op al deze dagen zijn tot vasten ver plicht zij, die him 21e jaar voleind heb ben en hun 60e jaar nog niet zijn inge treden, en niet om gegronde reden ontsla gen of verontschuldigd zijn. Zij mogen op die dagen slechts eenmaal daags een vol len maaltijd, 's avonds een zoogenaamde collatie en 's mogens een stukje brood ge bruiken; het volle maal mogen zij echter ook 'a avonds en de collatie tegen het middaguur nemen. II. Onthoudingsdagen zijn 1. In de veertigdaagsehe Vasten: Asch- woensdag, alle Vrijdagen, Quatertemper- Woensdag en -Zaterdag in de eerste volle week en Passch-Zaterdag tot 12 uur des middags Op de overige Zaterdagen be halve de twee genoemde ontslaan Wij krachtens speciaal Indult voor dit jaar van het onthoudingsgebod. 2. De Quatertemperdagen door het jaar 3 De bovengenoemde Viyiliedagen, be halve Avannecr zij op een Zondag vallen. 4. Alle Vrijdagen des jaars. Op al deze dagen zijn tot onthouding verplicht zij, die hun 7e jaar voleinde hebben en niet om gegronde reden ontsla gen of verontschuldigd zijn. Zij mogen op die dagen geen vleesoh noch jus uit vleesch gebruiken; maar eieren, melk. boter, kaas en spijzen met dierlijk A'et bereid, zijn op alle dagen dos jaars, zelfs op Goeden Vrijdag, aan allen geoorloofd. III. Indien op vastendagen vleesch is toegestaan, mogen zij. die tot vasten ge houden zijn, slechts eenmaal daags en wel alleen bij hun hoofdmaal vleesch en jus uit vleesch gebruiken; zij, die van de verplichting tot vasten Aiij, ontslagen of verontschuldigd zijn, mogen meermalen daags vleeseh en jus uit vleesch gebrui ken; allen mogen vleesch en jus uit vleesch en visch bij hetzelfde maal ge bruiken. IV Indien buiten do veertigdaagsehe •n Huisapotheek voor 50 centen goed voor brand- snij- en stootwonden, verouderde wonden, zonnebrand, aam beien, spierpijnen, spit, rheumatlsche pijnen, wintervoeten, springende handen en nog veel meer, koopt ge met een pot Akker's Kloosterbalsem, de snel werkende merkwaardige veelzijdige zalf Vasten een ter plaatse geboden feestdag op een vasten- of onthoudingsdag valt, houdt daardoor vanzelf dien dag het Als ton- en onthoudingsgebod op; en indien een Vigiliedag op een Zondag valt, be hoeft hij niet op Zaterdag vervroegd te worden j V Krachtens speciaal Indult staan Wij voor dit jaar het gebruik van vleesch en jus uit vleesch t-oe op alle dagen, behalve alleen op Goeden Vrijdag: 1. Aan de Militairen, marcello ussées of gendarmen, douaniers of tolbeambten, in zooverre deze allen in actieven dienst zijn. bonevens aan hunne inwonende familiele den en bedienden en aan hunne genoodig- den. 2. Aan de gevangenen. 3 Aan het- personeel der stoom- of elec- trische booten, treinen en trams, namelijk de stokers, machinisten, conducteurs, sein gevers postbeambten en remmers in vas ten dienst, benevens aan hunne inwonende familieleden en dienstboden 4 Aan de arbeiders, die doorgaans of bovenmate zAva-ren of zeer ongezonden ar beid verrichten, zooals bijvoorbeeld de stokers en arbeiders bij ring-, gas-, aarde werk-. percelein- en glasovens; de glas blazers en glasslij pers, de zoogenaamde faieneiers; de arbeiders, die in de papier fabrieken onder een zeer hoogen warmte graad werken; de arbeiders der suiker en zinkwitfabrieken, de steenbakkers en de graA'ers en kruiers van natten turf. De ze dispensatie geldt eveneens \*oor de huisgezinnen, waarA'an de vader of een ander inwonend lid bovengenoemden ar beid verricht en ook voor inwonende dienstboden. 5. Aan de arbeiders der koleiunijnen, zoowel onder- ate bovencrronlsche, bene-, vens aan hunne familieleden en mieren, die bij hen inwonen. 0. Aan de bedienden die bij familiön, uitsluitend uit niet-katholieke leden be staande. inwonen 7 Aan allen, die op reis zijnde in een hotel of restaurant hun maaltijd gebrui ken, met. dien verstande dat Onze onder- hoorigen ook buiten Nederland vau deze dispensatie gebruik kunnen maken 8. Aan de zeeArarenden, voor zooverre zij als Onz$ onderhoorigen kunnen beschouwd worden, doch slechls wanneer zij zicli be dienen A'an den scheepskost cu dan alleen gedurende de zeereis VI. Degenen,die in de veertigdaagsehe^ Vasten op de Zaterdagen, waarop tengo- a'olge Onzer dispensatie vleesch en jus uit vleesch is toegestaan, daarvan gebruik maken, zullen op elk dier Zaterdagen ze- ven maal het Onze Vader en het Wees ge groet met de twaalf Artikelen des Ge loof® bidden, of met Paschen mi/istcnB 15 cent offeren. Bij nalating der voorgeschreven gebe den ook maar eens is men het geringe of fer aan geld geheel verschuldigd. De of fers zullen gestort worden in e.en daartoe bestemde bus, door de Eerw hoeren Pas toors aan te wijzen. Nog vermanen Wij alle aan Onze zorgen toovertrouwde geloovigen, om door aal moezen en andere goede werken aan te Arnllen wat door het gebruik maken van de door de Kerkelijke Overheid ingevoerd® verzachtingen en verleende dispones tie cn aan hunne boetedoening ontbreekt. t AUGUSTINUS JOHEPHUS, Bisschop vrrfA Haarlem ,,St. Bavo." SPORT VOET E Ai_. R. K FEDERATIE. Overzicht. 'Wat zal de komende voetbal-Zondag u brengen, nu voor de tweede klasse H. weer de wedstrijd ExcelsiorLeiden op het programma staat? Reeds eerder werd de ze wedstrijd wegens afkeuring van het terrein afgelast en niet onmogelijk zon zulks ook nu weer kunnen geschieden. Im mers de eerste helft van de week hoeft het danig geregend en de velden kunnen op het oogenblilc geen buitje meer verdragen of 't is mis. Hopen we, dat het nu niet zoover kome en dat deze wedstrijd eindelijk eens gespeeld wordt. Zij brengt ons dichter bij de vraag, hoe de onderlinge krachtsver houding tussclien de Schiedammers en de Leidenaars zal zijn. Merkwaardig genoeg zijn de laatste drie wedstrijden, die de Lei denaars Ie spelen hebben, wellicht de laatste. Tot deze categorie toch niogen we de twee wedstrijden tegen Excelsior en deu tweeden tegen Donk wel rekenen. Van deze Avedstrijdon hangt niet alleen voor de Lei denaavs veel af, maar ook voor do Sc1 m- dammers en de GouA\renaars. We Avi"*j, ons nog niet A'ermoeien door de gert'"-' welke de einduitslagen dezer com^0**'"0 zullen zijn, indien Leiden de laatste wo* U den wint of A'erliest. De mogelijkheden z'n nog te talrijk om eenige zekerheid ^e- ven, temeer waar V. E P. nog naad Excel sior en Donk moet. Bepalen we ons dus maar tot den wedstrijd van morgen en dan geven we den Leidenaars nog wel een kansje op een gelijk spel, indien er ge speeld wordt als Zondag. Moge dat ver trouwen niet beschaamd worden. De wedstrijd tusschen de Grafelijk» clubs zal wel in lmt voord pel van Graaf Floris eindigen Wedstrijdprogrami.m voor a.s. Zondag. Eerste klasse. R. A. P. I. D.Kimbria N. van Neerden 't op de aardigheid aankAvam, het verhaal al raffelende voor u af te maken." O die akelige Nurks! Herinnert ge u nog, lezer, uit de Camera, hoe die man, als hij den heelen dag zijn neef Hildebrand getreiterd heeft door zijn zure opmerkin gen en op 't punt staat te vertrekken, nog even zijn eerwaardig hoofd uit het portier der diligence steekt en dan, doelend op het gezelschap, dat zich daarin bevindt, Hildebrand als laatste hatelijkheid toe roept: „Niet veel zaaks!" Schwamm drü- berl We willen maar zeggen, dat Achter de coulissen een aardig blijspel is. Sindsdien hebben wij nog menig keer aan dat blijspel gedacht, want om het maar ronduit te zeggen dat Achter d.e coulissen had ook een ondertitel kunnen dragen, n.l. S'pel van symboliek, zooals Heijermans onder den titel O p hoop van zegen schreef: Spel van de zee. Ja, in dat blijspel zit wel symboliek! Do lezer zal ons begrijpen, als we hem even herinneren aan de Vondelsche verzen: „De waereld is een schouwtooneel, Elk speelt zijn rol en krijgt zijn deel." Vondel had overschot van gelijk, toen hij deze regels dichtte, maar wij deuken er graag bij, dat het leven van ieder mensch voor een belangrijk deel zich ook „achter de coulissen" afwikkelt. Een tooneelspeler zegt zijn rol voor het voetlicht, maar heeft evengoed vóór, gedurende en na de uitvoe ring zijn bezigheden in repetitielokalen, aohter de coulissen en in de kleedkamers. En evenals de denkbeeldig bestaande toe schouwers, waarop in dit blijspel gezin speeld wordt, wanneer zij eens w e r k e* lij k bestaan hadden, aan de liefdadig- heidminnende dames niets A'crmoed zouden hebben van de vaak grappige, vaak ook zeer onaangename situaties aan de ach terzijde, zoo vermoeden wij ook dikwijls niet of slechts bij benadering, wat gebeurt achter het decor van het levenstooneel, waarop iemand zijn rol speelt. Ja, dat is nu eenmaal het leven, want de meest loslippige menscli, die gaarne spreekt over auilereu, weet weeigaasou goed te ZAvijgen, als 't gaat over d getiei- men van zijn eigen bestaan. En geheimen heeft ieder gezin, zelfs ieder mensch, want in elke ziel, hebben Avij eens gelezen, schuilt iets raadselachtigs. Heel vroeger hebben wij Avel eens de vraag overwogen, wat toch wel de reden kon zijn, waarom sommige priesters sleqhts met groote moeite en veel smart van de parochie, waar zij jarenlang vruchtbaar gewerkt hadden, konden scheiden, maar ons 'is la ter gebleken, dat dit veelvuldig voorko mend verschijnsel zijn grond hierin vond, dat zij door hun langdurig verblijf op Je hoogte waren gekomen van de geheimen van leed en lief veler menschen en veler gezinnen. Een diep vertrouAven, dat is, wat de_ menschen veelal samensnoert. En diep vertrouwen schenken de meeste menschen slechts heel langzaam, gelijk men den pur- per-pralendcn bourgogne slechts lang zaam, voorzichtig in de kristallen, fonke lende bokalen giet. Menigmaal als we 's avonds ietAvat laat door een stad liepen, hebben we ons afgevraagd, wat die starre huizengevels toch wel bedekken zouden voor het oog der wereld. Woonden daar achter menschen, wier leAren zoo glad ver vloeit, als een a'lietje, dat vliedt door het woud? Of waren 't hartstochtelijke natu ren, voorzien van een kracht, voldoende om de wereld te veroveren? Woonden daar deugdrijke lieden, van wie Lukas zou kun nen zeggen, wat hij van Zacharias en Eli sabeth "sprak: „Eu zij waren beiden recht vaardig, voor God, wandelende onberispe lijk in al d geboden en voorschriften des Hecren"? Of huisden er wellicht men schen, tot wie men de Avoordcn zou kun nen herhalen, a\relke Johannes de Dooper tot Herodes richtte, die lustig leefde aan de zijde van Ilerodias? Woonden er lieden van onkreukbare trouw, levend naar het „ieder het zijne" of zou die mijnheer, die daar met zijn sleutel zijn deur opeusleekt, een bankdirektour zijn, die rustig uit de schouwburg komt, ofschoon hij weet, dal morgen zijn heele instelling in duizend stukken springt? En meniget il als we in de kerk waren, vruegeu we ons af» of. dat oubewugou ge laat, waarop toevallig onze blik viel, be hoorde aan iemand, die eerlijk het Offer torium uit de Mis van Kerkwijding na-ge tuigen kon: „Heero God, in den eenvoud mijns harten heb ik blijde alles geofferd" of aan een Gretchen, dat een booze geest zou kunnen influisteren: „Wie "anders, Gretchen, Avar dir's Als du noch voll Onschuld Hier zum Altar trat'st Aus dem vergriffnen Büchelejton Gehete lalltest, Halb Kinderspiele, Halb Gott im Herzen, Gretchen! Wo steht dein Kopf? In deinem Herzen Welche Missethal?" Neen, niet immer is het wezen de spie gel der Avczenbeid. En een effon gelaat kan evengoed de weerslag zijn van een door ignatiaansche askese verworven ge moedsrust, als het masker van bijv. den moordenaar op Mr..0Wijsman. Is 't u niet 'n enkele- maal overkomen, lezer, dat iemand, met wien gij geruimen tijd om- gingt, u op zekeren dag iets uit 'zijn le ven vertelde, dat gij nooit vermoed hadt en dat u even de hand aan uw voorhoofd deed slaan, om u te bezinnen? Ja, achter de coulissen van het tooneel dezer wereld speelt zich zooveel af! Want evenmin als iemand tooneelspeler kan wezen zonder eerst achter de coulissen zich geoefend en Arele manieren aangeleerd te hebben, zoo hooft ook ieder, die zich op do planken dezer wereld vertoont, een leerschool van noode. Speelt hij een goede rol, liet kostte hein strijd en zelfverloochening, is het een booze ook die boosheid eisclitc voorbe reiding. Wij willen maar zeggen, dat Achter de coulissen van Henri 't Sas een aardig stuk is en gaarne gaven wo een gul applaus aan de leden onzer Mariaver- veoniging, die het oorspronkelijk gegeven zoo keurig vertolkten", doch tegelijkertijd raakte dit spel een weinig ons hart door zijn navrante symboliek. H. A. ÜLLEMAN. Pr.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 9