ONS MODEBLAD. Do schoolmeester mocht geen gelegen- lioi verzuimen om afschrik te wek! «m van de „hijcretoovitrheid en schandelijkheid van hel Pausdom" henevens van.ster ken drank en dronkenschap. Een voor ons wel vleiende combinatie! Het toezicht op het schoolbezoek was opgedragen aan de aalmoezeniers van het Bhisziftemhuis, die de ouders van thuis blijvers de schoolmeesters bleken hiervan lijsten aan met onthouding van bedeeling konden straffen. Voor iedere armenschool waren er voorts vier „inspec- toren" predikanten, ouderlingen, diakens enz. die op het onderwijs had den te letten. De kinderen dezer armenscholen waren er, wat 't onderwijs betreft, wellicht nog het best aan toe. want over 'f algemeen hc.mtwoorddo "zelfs op 't einde der Repu bliek enkele duurdere sclioleu daarge laten het onderricht niet aan matige eischen. Do lokalen werden bovendien slecht onderhouden en slecht verlicht: ,,'t zat er niet aan". Het slechtst was het wel gesteld met de scholen voor de jongste kinderen, do z.g. „malressenscholon", waarin een enkele, in den regel onvoldoend voorbereide school- vrouw een groot getal peuters van min vermogenden bijeen verzamelde meestal in een nauw vertrek barer woning en hen voor een paar duiten per weeg jeerde spellen, als regel in lcoor uit „hand boekjes" en van A.-B.-bordjes. De avond scholen, waar de minvermogende kinde ren kwamen, die overdag werkten arme stakkers! waren niet veel beter, terwijl ook ten aanzien der gewone „meester- scbolen" word geklaagd over de slecht on derlegde onderwijskrachten en het in hoofdzaak machinaal onderwijs. Het re kenhoek van Bartjens was nog het beste in zijn soort. Tegen het eind der 18o eeuw de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen gaf daarbij den stoot trad gaandeweg ver betering in, terwijl de Fransche tijd ook te dien opzichte de den knoeiden en gren zen nog verder verruimde. Dit alles wat betreft het Lager-Onder- wiis, hetwelk mede gegeven werd in de Weeshuisscholen; het Roomscho Weeshuis had dan ook zijn eigen „meester". Leiden bezat echter vanouds ook wat we tegenwoordig noemen Middelbaar Onder wijs, hetwelk gegeven werd in de Groote of Latijnsche School, wier mooi gebouw nog staat in Lockhorststraat. Dit werd ge sticht in 1600, maar de school-zelf was al veel ouder; na 't beleg werd zaj in gere formeerden zin georganiseerd. Aan het hoofd stond een „rector", die in zijn ten jare 1613 gebouwde ruime wo ning aan <ie Viefcrskarkgracht tal kostleerlingen placht, te her!y.' Het toezicht was ongedragen ann vi0rj de stadsregeering benoemde „schoW onder wie regeeringsloden. prnfoSSOrM doctoren voorkwamen. Sinds 1632 hin< zij jaarlijks met den rector en rj0 onderwijskrachten Cpra purperen) vrooliijken maaltijd op stadskasten ij, toen zoetjesaan de gouden tijd. De Latijnsche school werd bezochN hen, die Latijn. Griekscb en voTdere tenschappen wilden leeren, „omme j, naer de Republique te mogen dient®" „Schoolordre" der Staten van 1625 5 dienen om „descommodiJevt" hij dii fes BIJ DE PLAAT. No. 133. Een mantelcostuum is voor vele vrouwen nog altijd het begeerde klee- d ngstuk en niet zelden heeft het klas sieke model, hoven bet tegenwoordig lan gere een zekere voorkeur Het hierbij afgebeelde is van zwarte serge en beeft geen enkele garneering Be zakken volgen den schijnen lijn van den zoom van den mantel, terwijl de rok, behalve een stolp plooi ter rechterzijde, van voren een groote, eenigszins opgetrokken overslag heeft. Een bijpassende hoed in zwart- of we' een meer fantast-'sche roode peau de Suédc maakt met beige kousen en zwarte Suéde schoenen een goed geheel van dit icosfuum. Patroon f 1.57ka. No. 134 We zien hier een hoogst ele gante mantel afgebeeld die d enstig is voor den overgang van winter naar zo- jjier, als het te warm reeds is voor bont- garneer ing, maar te koel voor zomerklee- ding Men make dezen mantel van marino blauwe wollen rips, met uitzondering van de strook langs den zoom van den over- s'ag en de even breede band van onderen voor dewelke 'men een bijpassende half- zijde ottoman stof besigt. Ook het lint waarmee men den mantel sluit is van deze laatste stof. De mantel heeft op de mou wen nog een drietal zwarte boenen knoo- pen en wordt verder gevoerd met licht blauwe of grijze gebloemde voerzi'jde. Een hoed in bijpassend blauw satijn, beige kousen en zwarte schoenen. KINDERKLEEDING. No. 135. Bevrijd van luiers en derge- ijke ongerechtigdheden krijgen onze jonge wcreldhurgeressen haar eerste fantasie jurkje. Ts het niet snoezig, dit modelletje van deels effen, deels geruite wo'leu stof? Als 'voorbeeld noem ik korenblauw voor de effen slof en fraai lichtgrijs met korenb'auwe ruiten voor het bovengedeelte en de mouwen. Het kleine smalle kraagje 1gestrikt van 'voren op de borst is var de effen stof. Kouspn bijpassend l'chtgrijs en schoenen van blauw leer zul len zeer mooi staan. Patroon van S8 jaar f 0.67 Vv No. 136. Een zeer origineel jurkje voor meisjes van 58 jaar. Het is van fraai jade-groen velvet met van onderen een wat ruimere strook van bijpassend gebloemd velvet. Deze strook zit niet zoo maar direct aan het effen gedeelte maar komt daar, eerst nog op eeu effen bandje gezet, onder uit. De onderkant van het effen gedeelte en van de mouwen, verder de halsopening en de sluiting zijn beëin digd door een fesion donkerder groen of een der domineoyendo kleuren uit de ge bloemde strook. Kousen lichtgrijs en schoenen bruin of groen leer. Patroon tot 8 jaar f0 6714. No. 137. Een manteltje voor een klein meisje. Als stof neme men lichtbeige du- vetine en zette de kraag, de zakken en de onderkant van de mouwen af met bruin fluweel. Het manteltje sluit op een bruine knoop voor den hals en één ter hoogte van den linkerzak. De voering is effen licht beige. Hoed van bijpassend bruin satijn, kousen be:ge en schoenen bruin. Patroon tot 8 jaar f 0.90. No. 138. Deze kleine broer draagt z'n cersto pakje: een broekje van bruin vel vet met een soort blouse van bruin ge streepte beige wollen popeline, welks gar neering: kraag, zakken en manchetten wederom van de bruine velvet zijn. Licht beige kousen en bruine schoentjes. Pa- Iroon f 0.90. No. 139. De oudste van het drietal draagt een jurkje van effen groene serge. Overhet midden loopt een smalle rechte band met, roode knoopjes, waarvan het bovenste deel als sluiting dient. De kraag is van een wit stofje met roode bloemp jes. De strik voor den hals i's eveneens Tood. Kousen beige en schoenen bruin. Patroon tot 8 jaar fl. 0.67 Vi. EEN AARDIG HANDWERKJE. Een handwerkje, waarmede ge veel suc ces zult hebben, daar het heel origineel is, is het haken van een veel-kleurig kleedje, dat in het midden der tafel of a's kussen-dekje gebruikt kan worden. Men kan liet maken in velerlei vormen en grootten. Volgens mij is het vierkante en liet ovale, wel hel mooiste. Zulk een kleedje, gelegd op een donker fuweeJen tafelkleed mist zijn effect niet. Het ziet er werkelijk artistiek uit en als •le kleuren der zi'jde goed gekózen zijn, het ook een waar kunststukje. Lk gebruik voor het haken van deze kleedjes, kluwfjes „Dürer kimst-seide" die in alle kleuren Verkrijgbaar zijn Ge kunt ar de mooiste en fijnste kleurschakeerin- gen mede verkrijgen. Het haken gaat heel eenvoudig. Ge haakt vijf lossen, waarvan ge een Aviugci'jo maakt, vervolgens telkens vijf lossen die ge met 1 vaste in het kringetje bevestigd. Zoo komt er in de eerste rond te vier vasten in do tweede zes enz. Als ge v er toeren gedaan hebt ^an één kleur zijde, neemt ge een andere kleur, waar mede ge drie toeven doet. Naarmate h»t Xieedjc in grootte vordert, dient ge bij de hoeken mc-t een losse te vermeerderen, om eon goed vierkant te verkrijgen, hoe grooter het wordt, hoe meer lossen er worden bij gehaakt. Naar eigen verkie zing kan men de toeren afwisselen met een toer lossen en stokjes, als ge maar steeds zorgt een goed vierkant te verkrij gen. Wanneer het gehaaJtte werk groot genoeg is naar uw zin, werkt go het af met ongeveer 6 toeren van enkel vasten, in verschillende kleuren zijde. Voor het ovale kleedje neemt ge een grooter aantal lossen voor het begin en zorgt, er goed voor met lossen te meer deren, zoodat bet haakwerk, plat neer gelegd niet intrekt. Mocht het na gereed heid niet geheel plat liggen, strijke men het aan de achterzijde op, waardoor het steviger wordt en den goeden vorm blijft behouden. DE VROUW IN DE KEUKEN. Als ik u geachte lezeressen op deze bijeenkomst de vraag stel: „Eet u allen graag viscb?", dan beeft zoo'n vraag een verschillende ui (.werking. De één *zal antwoorden: „Nu, ja, ik eet wel graag vischEen gebakken tong, of ge kookt met pieterseliesaus, of gekookte zalm en gekookte tarbot, met gewelde bo ter, dat vindt ik wel heerlijk; maar an ders behoeven ze bij mij met geen viscb aan te komen". Er zijn er ook onder onze Hoüandsche huismoeder die, als men van visch spreekt, een geücht trekken* als een zieke tegen een bitter drankje. Dus, dames, ik vraag maar liever niets en doe maar juist als een verstandige moeder tegenover baar kinderen, en zeg kortaf: „Wij eten vandaag visch!" En wilt go ook weten, welke visch? Wel, lieel ge woon, visch, geen dure delicatessen, hoor! Trek die lekkere tand maar uit. Wij wil len 't vandaag eens hebben over kabel jauw, zoutevisch,. stokvisch en haring. Ik heb nu juist van alle vischsoorlen de kabeljauw uitgekozen om twee goede rede nen. Eerstens is een kabeljauw een visch die bijna iedere burgerhuismoeder bekos tigen kan, en ten tweede, een kabeljauw van fatsoenlijke grootte, is geschikt om verse li ill ende variaties te brengen in het bereiden van vischscbotels. Ik heb hier, dames, een heele kabel jauw, met lever en kuit er in, dus: zoo van zee. Ik snij den kop kort af, verwijder de kieuiwen, wasch hem goed schoon, breng water met zout en een flirfke scheut azijn aan de kaak, en kook er den kop in gaar Dit is in 20 minuten geschied. Nu haal ik den kop uit zijn kooknat en leg hem op een vergiet om uit te druipen Ik ontdoe den kop van al de vischdeelen, die er aan zitten, ook van het dril, dat zich bevindt tusschen de wangen en de oog holten. Ik leg dit alles even apart op een diep bord. Nu neem ik de lever en kuif, leg die in een pan met 10 fijn-gesneden uien, een weinig soya en een stuk boter, giet er kooknat op, waar de kop in ge kookt is, totdat alles dras onder staaf, en laat uiten, lever en kuit uur flink ko ken. Als alles "dan gaar is, wrijf ik het door een paard en har enzeef. Nu doe ik bij die massa de visch van van den kop, een weinig kerry, wat aardappelpuré en wat drooggekookte "rijst. Vervolgens maak ik van de aldus verkregen farci platte ronde vischballen, bestrooi ze met fijne be schuit en bak ze in een biefstukpan in bo ter aan beide kanten bruin. Deze bereiding van „fishhash" is Amerikaansch, maar, als u het een keer gedaan hebt, weet ik zeker, dat het in den smaak valt en dat u het meermalen herhaalt. Ook is hot zeer geschikt voor 12-uurtje. Een anuer 12-uurtfe is bet volgende: Ik snij de buikstukken van den kabel jauw af, en- verdeel ze in plakken visch van 6 7 c.M. vierkant Ik haal het zwarte vlies er af, wasch de plakken goed schoon, maak ze droog met een schoone doek, doe er zout en peper op, laat ze een kwartier liggen. Daarna haal ik de lappen visch door drie geklopte eieren, en vervolgens door fijne beschuit, klopi ze met de. hand in de fijne beschuit goed plat, neem ze een voor een op de hand, en klop ze met de andere band een paar malen, zoodat de lap viscb goed droog is, en al de losse korrels beschuit verwijderd zijn Nu bak ik de lappen visch net eender als gepan- neerde kalfslapjes in een biefstukpan met boter, op een zacht vuur, aan beide kan ten licht bruin, schik de aldus gebakken viscb op een schotel en leg er veldsla of sla van Brusselsch loof omheen. Deze „fruitfish" is een Engelsclie bereiding en ook zeer geschikt voor 12-uurtje. Nu snij ik den kabeljauw aan mooten van 2 c.M. dikte, tot even vóór, waar de buikholte eindigt. Wasch de mooten goed schoon, zoodat al het bloed tusschen de graat en de visch verwijderd is, breng water met een hand zout en een scheut azijn aan de kook, werp dan de mooten visch erin, laat ze gedekt 5 minuten koken en schuim de visch af. Nu neem ik de mooten voor zichtig met een schuimspaan uit het wa ter en schik ze op een schotel, waarop ik een gevouwen servet leg. Dien de heete visch op met gesmolten boter en gewoon gekookte aardappelen. Ik zou u nu nog verschillende sausen kunnen opnoemen of u leeren bereiden. Dit kan zijn nut heb ben bij andere vischsoorlen, maar bij ge kookte Kabeljauw smaakt niets beter dan gesmolten boter. Dat Is de echte Holland- sche bereiding. En omdat er onder ons clubje wel dames bij zullen zijn, die van een deli catesse houden, zooals dames, die zich de weelde kunnen veroorloven, zalm en tong en tarbot te eten, kan ik een gegratineer- den kabeljauwstaart aanbevelen. Deze wordt bereid als *volgt: De staart wasoh ik goed schoon en leg hem 3 uren in een slappen pekel. Nu klop ik 4 eieren met een snuifje zout en een weinig water, en klop er een flinke «scheut slaolie doorheen. Dan rol ik den staart uit den pekel in fijne beschuit, klop hem goed af, zoodat bij droog is, rol hem door de geklopte eieren en dan weer in de fijne beschuit. Ook besmeer ik 'n braadslee goed met boter, leg er den gepanneerden staart op, zet boven op den staart kleine stukjes boter, 2 c.M. van elkaar af, de geheele staart vol, zet de braadslee in een heete oven, van tijd tot tijd den staart met witte Moezelwijn bedruipend, zoodat ik, als de staart na een goed half uur gaar is en mooi licht bruin, ik van een flesch Moezelwijn nog de helft over heb. Nü neem ik met twee platte vischsckeppen den staart uit de braadslee ep leg hem op een langen platten schotel. De braadslee met haar vocht en boter zet ik boven op het dichte vuur van het fornuis, giet er de andere halve flesch Moezelwijn bij, met een scheutje Soya, een weinig ansjovischessence, i pond garnalen en een busje kreeft. Lanzaam laat ik nu deze aldus verkregen saus inkoken tot de helft Nu giet ik de saus door een puntzeeft, bind ze, als ze niet dik genoeg is, met een beoijo aangemengde maizena, en giet ze over de Kabeljauwstaart. Er omheen schikt men hoopjes garnalen,stukjes kreeft en champignons. Deze Fransche visch- schotel, wel^e men noemt „Cabbelouw a la chambordt", wordt opgediend met ge stoofd Brusselsch loof en kleine aard appeltjes, heel in boter gaar gebraden. Deze laatste gerechten hebben wij al eens bereid en zijn u dus niet onbekend. Ik geloof, dames, dat we van een Ka beljauw nog al wat verschillends hebben bereid. Zoutevisch (gezouten kabeljauw) bereidt men ook op verschillende manieren. Men laat de stukken zoute visch een nacht in het water uittrekken, zet ze met koud wa ter op het vuur. Alsde visch even door kookt, is ze gaar. Men laat ze aan den kant van het fornuis staan, totdat men ze opdient en men dient de zouleviscb op met gesmolten boter of met een uiensaus. Deze manier van zoute visch bereiden hoort in de West Indisch-Engelsche keu ken thuis. En ik heb nog nooit lekkerder zoutevisch gegeten dan juist bij die ne gers. Die maken een uiensaus als volgt: Zij mengen bloem en een stuk boter door een uit, gieten er kooknat op van de zoute visch, totdat zij al roerende met een gard een dikke saus verkregen hebben. Dan snijden ze 4 uien aan dunne schijven en laten die schijven in "de saus gaar koken, brengen vervolgens de saus met zout en peper op smaak, roeren er wat Soya door, en drie aan schijven gesneden, hard ge kookte eieren Met deze saus onthaalt u de Engelsch-Indische negerin op zoute visch, die overheerlijk is. De stukken zoutevisch worden, na een nacht uittrekken, goed afgedroogd, door geklopt ei en slaolie gehaald (zie hoven) en vervolgens door half bloem en half fijne beschuit, en dan, gebakken in boter aan heide kanten licht bruin, op een scho tel gelegd. Men bedruipt de visch nog eens met gesmolten boter en dient er droge in water gekookte rijst bij op. Gezoute „keeltjes en lipjes" vormen het beste van de Zoutevisch en het is ook aan te bevelen, als men ze kookt, na een nacht uittrekken, ze op te dienen met gesmolten boter en gestoofde worteltjes; een echt Hollandsch smakelijk visebge- recht. Maar in Engeland trakteert u de huismoeder anders, op „keeltjes en lipjes" Zij laat ze maar een paar uren in water uitttrekken, spoelt ze in schoon water nog eens af, en zet ze op een vergiet. Nu maakt ze een beslag, zooals voor beignets (van bier), haalt de keeltjes en lipjes een voor een door het deeg en bakt ze in heete fri tuur, evenals beignets. Deze viscbhoignets worden u voorgezet met gesmolten boter, en aardappelpuré. Over stokvisch hoef ik niet veel te zeg- eng. De bereiding is u allen, genoegzaam bekend. Alleen dit: koopt, dames, zoo min mogelijk geweekte stokvisch. Stokvisch wordt door visehhandelaren in kalkwaler geweekt om ze blank te trekken en het kalkwater heeft de eigenschap, om veel eiwitstoffen, die juist de stokvisch zoo overvloedig bevat, op te lossen. Dus die gaan grootendeels in kalkwater verloren. Wilt u "voedzame stokvisch eten, koop dan droge stokvisch en week ze zelf. Een nacht in gewoon koud water zetten is voldoende. Stokvisch brengt men, als ze geweekt is, met koud water tegen de kook en laat ze dan uur trekken. Doe dan zout in het water, laat ze een V* uur slaan en dien dan de stokvisch op met in boter gebak ken uien en droge rijst, gekookte aardap pelen en boter, waarin men mosterd ge-, mengd heeft. Dat het gebruik van visch van hooge waarde is om haar voedende kracht, daar zou ik nog wel een uurtje over willen pra ten, doch onze tijd is allang om, en daar om willen wij dit bewaren voor een vol gende bijeenkomst. L. G. BOL EEN WEEK-MENUE. In de wintermaanden hoort vrouw des huizes dikwijls klagen moeilijkhe'd van de keuze voor Ik dagmaal. D:t geldt hoofdzakelijk groenten waarin zij in dezen tijd li variatie kan brengen. Vooral in z'nnen waar de kool-groenten niet den smaak vallen, bl'jft er weinig seling over. Maar klagen is toch heel gemotiveerd. Er is nog een om om het dagel'jksc.he middagmaal (Smakelijk en met voldoende afm voor te zetten. Hier volgen eenige menu's, vol om een week lang niet te tobben „Wat zu'len wij eten?" ZO PIT) AG. Vermecellisoep, Ro schorserieeren, aai len, griesmeelpudd citroensaus, f Jachtschotel (vleö de vermecellisoep), vleesch, aardappel! ne erwten, rijst mt en suiker. DINSDAG. Gestoofde rundoi bieten, aardappel zenapap. WOENSDAG. Zuurkool met worst, met bessensap. DONDERDAG. Varkenslappen, aardappelen, grutten met stroop VEL! OAG. Gestoofde schelvit citroen en beschri saus, worteltjes, pelen, sago-pap. 2! Gehakt, s'a-booo liet zout, aardappelf met appelmoes, PATRONEN NAAR KA* Papieren patronen op maat kunnen besteld worden onder tot of bijvoeging van het bepaalde plus 15 cent porto, aan het Com? Patrons, Molenstraat 48 B, Den B maten op te geven volgens onde teekening

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 8