Tweede Blad Het Japansche Kastje. Donderdag 19 Februari 1925 UIT DE PERS DE NEUTRALE PERS. D e T ij d schrijft: Wij hebben eenigen tijd geleden gewe- ïeu op het feit, hoe de neutrale „Tele graaf" in een bespreking over den toe stand in Indië de „ruimhartigheid" prees van Christenen, die practisch geen ver schil maakten tussdhen de vormen van godsdienst. Met zoo'n gelijkstelling, schre ven wij, houdt de waarachtigheid op van den écnen Godsdienst, die beweert en be wijst alléén vrucht te zijn van God's po sitieve Openbaring. Een week daarna schrijft de Fransche heer de Jouvenel in hetzelfde blad een zeer vreemd artikel over de verhouding van Kerk en Staat, waaruit blijkt, dat deze senator, die het bij voortduring heeft over de bul „Uni- tam(!) Sanctam" de kwestie niet al te grondig heeft bestudeerd. Zaterdag laatstleden schreef dan de En gelsche heer Fisher een artikel over „Practisehe verdraagzaamheid", waarin op zoo'n hardhandige wijze de geschiedenis in het aangezicht wordt geslagen, dat het werkelijk de spuigaten uitloopt. Het ge tuigt toch wel van vermetelen durf om het land van Hendrik VIII, Elisabeth en Cromwell, het land, dat Ierland eeuwen lang martelde en de Katholieken als zelo ten behandelde tot den tijd der Emanci- patiewet, godsdienstig verdraagzaam te noemen sinds 1688. Het was zeker loutere practisehe ver draagzaamheid, dat er 400 jaar lang geen Katholiek minister werd in Engelandl Maar de „neutrale" pers is waarheid lievend! De heer mr. v. Gigh Jr. krijgt na dit historisch fraais de gelegenheid om in het zelfde Zaterdagavondblad onder den titel „De heiligheid van het leven", de theorie eener ware bondenmoraal te ontwikkelen. Deze jurist komt de lezers der „neutrale" krant vertellen, dat zij, die moord begaan ..onder hevig sentiment en onweerstaan- baren drang" voor den strafrechter „geen groot gevaar loopen". En hij waagt 't dan nog als zijn meening uit te spreken, dat „de mogelijkheid van een dergelijke straffelooze handeling (moord op iemand, die daarom verzoekt) voor den arts dient te worden geschapen. ..Want, aldus motiveert deze dienaar des rechts met schipperslogica zijn im- moreelen eisch, „in een tijdperk, waarin de oorlog nog steeds officieel erkend wordt, behoort men de heilige onaantast baarheid van het leven niet te zeer als dogma' te verkondigen." Wat 'n verbijsterende verwarring! En men wil met zulke sterke staaltjes voor zich dan nog ontkennen, dat er ooit „wat tegen den godsdienst staat" in de neutrale pers. Onbegrijpelijk 1 Of liever: heel begrijpelijk. Want wie de waarheid niet goed kent, ontwaart de dwaling nooit. Troelslra's opvolger De heer J W. Albarda schrijft aan „Het Volk": „Herhaaldelijk hen. ik in de laatste maanden in dagbladen en tijdschriften aangeduid als de man, die Troelstra zal opvolgen als politiek leider. Mijn benoe ming tot lid van het Partijbestuur, door ons Congres van Amsterdam, beeft op nieuw aanleiding gegeven tot beschouwin gen, die zich met mij als „Troelstra's op volger" bezig houden. „Het schijnt noodig er aan te herinne ren, dat de benoeming van een nieuwen voorzitter van onze Kamerfractie nog niet aan de orde is geweest, veel minder dus nog is geschied Troelstra heeft het voor zitterschap der fractie nog niet neergelegd. Zoolang dat niet het geval is en er is in onze fractie niemand, die hem daar toe zou willen bewogen is do tijd voor de aanwijzing van zijn opvolger nog niet gekomen. Alles wat de bladen daarom trent schreven en schrijven is dus voor barig en ongegrond. „Dat ik, nu Troelstra het Partijbestuur verlaten heeft, tot lid van dat college ben gekozen, bet eekent volstrekt niet, dat ik door het kongres als „Troelstra's opvol ges" zou zijn aangewezen. Ook in de jaren 1917 en 1924 werd ik tot lid van. het P. B. verkozen. In 1917 bedankte ik enkele maanden later wegens mijn benoeming tot wethouder van 's Graven'hage. In 1924 kon ik in het P. B. niet zitting nemen, omdat dan het aantal Kamerleden-partij bestuurders grooter zou zijn geworden dan onze Statuten toelaten. Ditmaal werd,' In verhand met Troelstra's afreden, dat' maximum niet overschreden. Maar even min als in 1917 en in 1924 beteeikent dit maal mijn verkiezing de aanwijzing van „Troelstra's opvolger". De Rijksmiddelen. Do rijksmiddelen hebben in Januari f 40.85 mjllioen opgebracht, tegen f 35.90 millioen in Januari 1924. Het verschil is bijna geheel te danken aan de rijwielbe lasting, die f4.28 millioen opleverde. Hier onder volgt de opbrengst der voor naamste middelen in Januari 1925 en Ja nuari 1924. Jan. 1925 Jan.1924 Grondbelasting f 2.344.012 f 1.022.699 Personeel 2.480.362 2.(M6 236 Inkomstenbelasting 8.187.600 9.158.790 Dividend- en tan tième-belasting 586.084 870.676 Vermogensbelasting 521.742 54-3 684 Suiker „4.637.860 „3.538.415 Wijn 50 415 58.922 Gedistilleerd „3.633.594 „4.016.316 Zout 203.887 131420 Bier 715123 506.493 Geslacht 755.752 803 613 Tabak 1.329.845 1.239.263 Rijwielen 4.284.558 Speelkaarten 10.947 13.434 Zegelrechten 2.031.118 1 840.509 Registratierechten „1.743.259 1.799.012 Successierechten 3.360.090 4.722 062 Invoerrechten 2.854.G35 2 763.032 Uit dit staatje blijkt, dat de grondbelas ting in Januari 1925 aanzienlijk meer opbracht. De inkomstenbelasting ging een klein millioen achteruit. De dividentbelas- ting bracht een paar honderd duizend gul den meer op, terwijl de suiker meer dan 1 millioen méér opbracht. Het gedistil leerd ging weer achteruit, terwijl do bier accijns omhoog liep. De wisselvallige suc cessierechten waren minder dan in Jan. 1924. Voor het overige bleven de cijfers ongeveer gelijk. Letteren gbi Kunst BEELDHOUWWERKEN OP EEN BLOEMENTENTOONSTELLING. Tulnplastlek. Naar aanleiding van het initiatief van het bestuur van den Nederlandschen Kring van Beeldhouwers, om tijdens de Internationale Voorjaarsbloemententoon stelling te Heemstede, welke wordt ge houden van 13 Maart tot 21 Mei, een ten toonstelling van beeldhouwwerken der le den van den Ned. Kring te houden, Is met het bestuur der tentoonstelling over eengekomen, dat de leden van den Kring hun medewerking zullen verleenen, door hoofdzakelijk tuinplastiek in te zenden. Dank zij de royale medewerking van het bestuur der Int. Voorjaarsbloementen- toonstelling, is men tot dit resultaat kun nen komen, wat tevens te danken is aan de hulp, aangeboden door het Ned. Kunst verbond. Dit zal de eerste tentoonstelling zijn, waar een groot aantal beeldhouwwerken, buiten geplaatst zal worden en waarvoor een groot aantal inzendingen verwacht wordt. „Vad." Gemengde BapÊohfen NOODLOTTIGE AANVARING. Zes menschen verdronken. Een ernstig ongeluk, dat aan zes perso nen het leven heeft gekost, heeft, gisteren avond op de Maas nabij de Waalhaven, te Rotterdam plaats gehad. In dienst van de scheepssmederij Ker sten en Co.,- hadden zes werklieden, te we ten de baas B. Peters, A. Zoom, J. Klop- stra, M. Heykamp, J. Kalb en A. German, in de Waalhaven aan een vaartuig ge werkt, Zij werden door de motorboot „Jo hanna Maryke" van dezelfde firma gis teravond afgehaald om naar de stad te worden gebracht. Daar het hard regende, nam het zestal plaats in de kajuit, die aan den voorkant van de motorboot is gebouwd, en men deed de deur dicht. Dit is hun, naar naderhand bleek, noodlottig geworden. Toen de „Johanna Maryke" ter hoogte van de Maashaven was gekomen, kwam uit deze haven de motervrachtboot „Noord Holland III" van de maatschappij „Koop vaart", gevestigd te Rotterdam, kapitein de 21-jarige G. M. van Os uit Hedel. Dit laatste vaartuig moest naar de Maaskade. De kapitein hield bakboord aan om voor een sleep, die ongeveer op dezelfde hoogte de Maashaven passeerde, uit te wijken en er langs voor heen te komen. De „Johanna Maryke", die tusschen de eleep en de „Noord-Holland III" voer, pro beerde voor de Noord-Holland III weg te komen, maar voer niet snel genoeg, zoodat zij van achteren door de „Noord-Holland lil" werd aangevaren. Er ontstond een groot gat aan de ach terzijde, zoorlat de motorboot onmiddellijk water maakte, doch werden door perso neel van de „Noord-Holland III" gered. De inzittenden in de kajuit van de „Jo hanna Maryke" konden echter niet meer gered worden, daar dit vaartuig onmiddel lijk in de diepte verdween en tengevolge van het sluiten van de kajuit de zes perso nen niet konden ontsnappen. Vandaag zal men trachten de motor boot te lichten. P" rivierpolitie heeft de „Noord-Holland III" in beslag genomen en nabij het drijvende bureau aan de Parkha ven vastgelegd. De baas B. Peters is gehuwd en vader van 8 kinderen. ERNSTIGE BOTSING TUSSCHEN TRAM EN VRACHTWAGEN. Twee dooden. Gisterenmiddag is te Rotterdam een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij twee jon ge menschenlevens te betreuren zijn. Ongeveer 3 uur werd in de Brielsche laan een proefrit gehouden met de nieuwe benzine-motortram van de R. T. M. In Augustus van het vorig jaar is met deze tram, die bestemd is voor de verbinding van Rotterdam met de Zuid-Hollandsche eilanden, de eerste proefrit gehouden. Deze wagen, die zeer zwaar is en voor zien van twee motoren van 90 P.K. elk, kan een zeer groote snelheid bereiken, en biedt plaats voot ongeveer 50 personen. Omdat nog verschillende verbeteringen, o.a. in het rem-toestel moesten worden aangebracht, was de tram nog niet in ge bruik genomen, en zouden eerst nog eeni- ge proefritten gemaakt moeten worden. De proefrit van gistermiddag is al heel ongelukkig beëindigd. Terwijl de tram met groote snelheid uit do richting van do stad kwam, wilde de bode RotterdamGharlois J. van Gelder, met zijn paard en wagen dwars de rails oversteken. Doordat de tram vrijwel geruischloos rijdt en het uitzicht belemmerd werd door eenige stilstaande tankwagens, bemerkte de bode de tram niet, vóór het te laat was, zoodat de tram in volle vaart op den wagen reed, juist nadat het paard de rails had overgesto ken. De strengen braken af, achter het dier, dat een weiland inliep,'en later werd op gevangen. De tram had den wagen intusschen om geworpen en ongeveer 20 M. meegesleurd. Er bleef letterlijk van den wagen geen stuk heel. De voorwielen werden met het lemoen 60 Meter verder tegen een boom geslin gerd. Voor de rest bleven er nog slechts splinters over. De 22-jarige J. van Gelder en zijn broer, de 21-jarige J. P. van Gelder, wo nende Wolphaertsstraat, die op den bok zaten, werden vreeselijk verminkt onder de tram uitgehaald. De auto van den Ge neeskundigen Dienst bracht hen naar het Ziekenhuis op den Coolsingel, doch kort na aankomst zijn beide aan hun verwon dingen bezweken. Beiden waren ongehuwd. De lading van den wagen, die bestond uit vloermatten, doozen, schoenen en krui denierswaren, lag overal in den omtrek verstrooid. Zooals vanzelf spreekt is er niet veel van overgebleven. Uitgemaakt- zal moeten worden, in hoe ver hier van schuld sprake is. De chauf feur zou nl. de maximum-snelheid, welke 35 K.M. per uur bedraagt, hebben over schreden, terwijl hij geen voldoende signa len zou hebben gegeven. De tram, die aan vankelijk in beslag is genomen, is later weer vrij gegeven. Kindermoord? Dezer dagen Het het echtpaar M. te Farmsum een geneesheer roepen bij een kindje van acht maanden. Toen deze kwam, was het reeds overleden. De dok ter echter achtte termen aanwezig om den burgemeester als hoofd der politie, in ken nis to steUen van het gebeurde. Het lijkje werd daarop in beslag genomen en naar Groningen vervoerd voor sectieonderzoek. De vader is onder verdenking van moord op zijn kind aangehouden. De moord op Gerrit v. d. Oever. Zooals dezer dagen werd gemeld is de behandeling van den moord op G. v. d. Oever, in den Kerstnacht van 1918 ge pleegd in de Nieuwe Laantjes te Scheve- ringen naar de openbare terechtzitting verwezen. Den verdachte, G. D., uit Sche- veningen, thans gedetineerd, wordt ten laste gelegd in den bovengenoemden nncht zich schuldig gemaakt te hebben aan dief stal van verschillende voorwerpen uit do woning van v. d. O., aan de Nieuwe Laan tjes en dat hij om dien diefstal te verge makkelijken of voor te bereiden den 67-ja- rigen v. d. Oever het leven benomen heeft. Het dossier van deze oude zaak is bui tengewoon omvangrijk en een groot aan tal getuigen zullen gedagvaard worden Niet alleen het Openbaar Ministerie zal vele getuigen oproepen, maar ook de ver dediger van D., mr. W. H. B. Overbosch zal verscheidene getuigen a décharge voor de rechtbank doen verschijnen. Do dag van behandeling is nog niet vast gesteld. Doodgereden Maandagmorgen geraakte de heer Hoofd Graafland nabij den overweg Nee terhagen onder een naderenden trein, met het noodlottig gevolg, dat zijn lichaam letterlijk in tweeën werd gereden. Onder groote toeloop van nieuwsgierigen werd het deerlijk verminkte lijk naar het naast- bijzijnde kerkhof vervoerd. Doodeiijke val. Dinsdagavond omstreeks half zes viel ♦e Blerick de 60-jarige metselaar van een steiger. Met een zware schedelbreuk werd bij opgenomen en naar huis vervoerd, waar hij omstreeks half acht overleed. Door zwaveldampen gedood. De Montferland van den Kou. Holl. I.loyd werd dezer dagen uitgezwaveld. Twee dagen later vond men den kok levenloos en half gekleed in zijn hut liggen. Blijk baar is hij tijdens de zwaveling aan boord gebleven zonder dat men het wist, en is door de zwaveldampen om het leven geko men. Goed afoelocpen. Toen Maandagmiddag de mailtrein, die to 1.10 te Vlissingen moet aankomen, even voorhij het station Middelburg was, hoorde de machinist, dat zijn machine hevig be gon te ploffen. Hij zag daarin echter geen gevaar en reed met een vaart van 90 K.M. verder. Te Vlissingen aangekomen merkte hij, dat een bout, die de drijfstangen op hun plaats houdt, was losgeraakt en uit de machine was gevallen. Het mag zeker wel een wonder heeten, dat uit dit verliezen geen ongelukken zijn voortgekomen, die hij de groote snelheid, die de machine had, niet te overzien zouden zijn geweest. Brledée verdwenen. Uit Londen meldt men aan* de „Tel." toen ScotlaifÖ-Yard het nieuwe arrestatie bevel ontving, er terstond een rechercheur op uit werd gezonden, doch de vogel bleek gevlogen. Zijn signalement wordt in do pers gepubliceerd. Het is niet bekend of Briedée Londen of zelfs Engeland heeft verlaten. Zijn ver trek uit de een of andere Engelsche haven zou aan de autoriteiten niet onbekend heb ben kunnen blijven en als hij tracht zich te Londen of elders in Engeland schuil te houden, zal hem dit niets baten, maar zijn zaak nog erger maken, terwijl een ieder, die hom op éen of andere wijze mocht helpen, zich te verbergen en zich UIT DE RADIO WERELD. .Wa! er vanavond te hooren te. 5.05 uur Radio-Paria 1780 M. Conoert 6.20 uur Brussel 205 M. Concert. 6.20 uur Hamburg 395 M. Concert. 7.20 uur Alle Britsche stations: Tijdsein Big Ben en nieuws. 7.50 uur Chelmsford 1600 M. en Londen 365 M. Kamermuziek. Ouartet in D Minor (Mozart); Fugue for Violin in A Major (Tartini* Krcisler). Te 8,20 uur sluit Chelmsfora aan bij het New Princes Res taurant, waar muziek- en ca- ba retniunmers gegeven wor- P den. Te 9.20 uur Pianoforte Reci- r tal. Sonate in F.Flat Minor (Chopin). Te 9.50 uur sluit Chelms ford weer bij Londen aan mot nieuws. Te 10.20 uur voortzet ting: Gavotte (Sapellnikoff); Prelude in O Minor .Rachma ninoff); Liebe8traum en Rhap- eodie (No. 12) (Liszt). 7.5Ö uur Berlijn 500 M. Orkestmuziek, 7.50 uur Frankfurt 475 M. Russisch concert. 7.55 uur Bournemouth 385 M. Concert. 7.55 uur Manchester 375 M. Vocal and Instrumental Hour. 7.55 uur Zürich 515 M. Voordracht en Concert. 8.15 uur Hilversum 1090 M. Abonne mentsconcert van hot Concert gebouw te Amsterdam. Dirigent Max von Schilling. Symphonie D. Gr. T. (op 77, No. 2) van Jo-* soph Haydn; „Glockenlioder" (op. 22) voor zang mot orkest begeleiding, Max. von Schil* lings. Pauze. Salome's Tanz en Slotscène uit het muziekdra ma ..Salomó" van Richard •Strauss. (Soliste Barbara Kemp). 8.20 uur Brussel 265 M. Concert 9.05 uur Radio-Paris 1780 M. Dansmu ziek. 10,50 uur Alle Britsche slations: Dansmu ziek van hot Savoy Hotel te Londen. De draadlnoze telegrafie op korte golf. Een bericht van de Marconi maatschap pij meldt, dat de vorderingen in de draad- looze telegrafie ten aanzien van het sei nen met korte golf op langen afstand zoo danig zijn, dat zij de verwachtingen heb ben overtroffen. Proeven hebben uitge maakt, dat een geregelde dag- eu nachlver- binding met Australië mogelijk is. Met de koloniën zijn reeds overoenkom- sten getroffen om dit systeem toe te pas sen. De maatschappij heeft een verzoek inge- diend, om zendstations te mogen oprichten op het vaste land en de landen buiten Euro pa. Een wereldnetwcrk van een drnadloo- zen dienst is dus in het verschiet aan zijn arrestatie to onttrekken, volgons de Engelsche wet vervolgd kan worden. Ongestempelde speelkaarten De recherche te Delft heeft aangehou den den koopman S. P., die een 150-tal ongestempelde spellen speelkaarten in voorraad had. De kaarten zijn in beslag genomen. Proces-verbaal. Do Haarlemsche recherche heeff proces verbaal opgemaakt tegen den 35-jarigen koopman J. M., die Nijmeegsche Jansje, de vrouw, die uit de gevangenis te Rotter dam was ontsnapt, na haar ontvluchting, huisvesting had verleend. Valsche rijwielplaatjes. De politie te Rotterdam is er in geslaagd daar ter stede een fabriek van valschë rij wielplaatjes te ontdekken. In verband daarmede is een viertal personen genrres* teord, t. w. de 42-jarige vrouw J. S.„ wonende in de Doelstraat; de 35-jarige los werkman E. G., uit de Tweede Lombard straat; de 43-jarige bootwerker I. L. O. wonende in dé Catharinastraat en do 25-» jarige los werkman M. R., ook uit de Tweede Lombardstraat. In de woning van een hunner is een aantal vaïscho plaat* jes in beslag genomen, benevens verschil lende berioodigdheden voor het vwnar- FEUILLETON. 12) Wanener wilt gij de dame een be zoek brengen, papa? vroeg mevrouw Fel- dau. Dat kan niet voor Donderdag zijn. Zij ia naar buiten en komt eerst Woens dag terug. De dokter heeft mij echter be loofd, haar terstond na hare aankomst een bezoek te brengen, om mij den weg te effenen en mij dan te schrijven. Net of hij haar zoude kunnen be wegen om het kastje terug te geven,. zeide Nelly gemelijk. Ik begrijp zeer goed, waarom hij lie ver heeft dat ik met de dame onderhan del, Zij Js een hebzuchtige vrouw en zal zonder eene behoorlijke schadevergoeding zich niet van het kistje scheiden. Zij ver wacht, dat ik haar den, kosten den prijs, d.w.z. den prijs dien de graaf ervoor heeft betaald, zal geven, en die is 500 francs. Heeft de dokter haar dan gezegd, wat het ding gekost heeft? vroeg Isabella. Het schijnt zoo, want hij zinspeelde op, dat zij de waarde van het kistje kende. Ik vermoed zelfs, dat hij haar wijs gemaakt hoeft, het kistje rechtstreeks voor haar gekocht te hebben. p Dat is juist iets voor hem, zeide Isa bella, verachtelijk. Koskovitsch i# vol gens mijne meening tot alles in slaat. Ik «boud hem voor een slecht, gewetenloos mensch. Hij ziet er als een schurk uit. Ik heb in mijn leven nog nooit zulke duivel- sche oogen gezien, als die kerel er heeft, zeide Gundaccar. Dienzelfden dag bracht de post Isabella twee brieven. De een van lady Maitland, de andere van Eduard Dennyson. De laatste bevatte een schrijven voor Fel- dau, waarbij Eduard aanzoek deed om de hand van Isabella. Alice schreef zeer fee der, zij verontschuldigde zich wegens ha re dwaze inmengingen in de hartsaange legenheden van haar broeder en vroeg ten slotte, of Isabella zoo spoedig mogelijk naar Rocklands terug keeren wilde, waar zij van de hartelijkste ontvangst verze kerd kon zijn. Eduards epistel zullen wij maar niet weergeven, want minnebrieven hebben al leen belang voor verliefden. Isabella reikte lady Maitland's brief, nadat zij hem gele zen had, aan hare stiefmoeder en deze zeide glimlachend: Ei, dan zul je zeker wel weer gauw wegvliegen, is 't niet, mijn kind? Maar tot Donderdag blijf je toch, niet waar? Zeker moedertje. Ik zou het werke lijk niet over mijn hart kunnen verkrij gen, om jelui te verlaten, eer de kwestie van het kastje geschikt is. Ik zal er Eduard terstond kennis van geven. Zoo mag ik het hooren, mijn kind. Wij zullen je dan allen- in triomf naar Enge land brenigen. Wat zeg je daarvan, vrouwtje? O, dat zal heerlijk zijn. riep de ba rones in de handen klappende. Niet te vroeg je verheugd, waar schuwde Nelly. Foei, Nelly, riep Waller afkeurend Jelui zweeft dadelijk in alle heme len, ik echter blijf voorzichtig op'aarde, antwoordde het meisje droogjes, VI. Madame Silberkoff. Woensdag, met de eerste post, kwam de volgende uit 'Londen gedateerde brief van dokter Koskovitsch aan: Grand Hotel, 2 uur 's nam. Hooggeachte Heer. Tengevolge van den plotselingen dood van een mijner bloedverwanten in Edin- burg moest ik gisteravond Londen verla ten en ben thans op weg naar Schotland. Het is mij alzoo onmogelijk om per soonlijk met madame Silberkoff over het bewuste voorwerp te onderhandelen, maar ik heb haar zoeven geschreven en haar ernstig verzocht om u het kastje af te staan, aangezien het voor u van groot go- wicht is weder in 'het bezit ervan te ko men. Ik hoop van harte, dat het u Hoogge achte heer, gelukken zal, om de dame tot teruggeven te bewegen; ik maak er u ech ter opmerkzaam op, dat madame -Silber koff zeer grillig is. Zij zal Woensdag avond in Parijs aankomen, zoodat gij haai*, wanneer het u convenieert Donder dag een bezoek kunt brengen. Gij zult het best doen om er tusschen drie en vier uur heen te gaan, .daar rij tusschen vier en zessen bij mooi weer naar 'het Bois de Boulogne pleegt te rijden. Zij woont Boulevard Tan nes 07 U een goed sucoes toewenschende, blijf ik met de meeste hoogachting Uw dienstw. dienaar, Dr. PAUL KOSKOVITSCH. Even na drieën sprong Feldau bij de Porte Maillot uit een omnibus. In zijn ongeduld wachtte hij niet, totdat het voer tuig stilstond en liep daardoor een verrek king van bet rechter handgewricht op. Aanvankelijk hechtte hij geen gewicht aan het kleine ongeval, maar nog eer hij de plaats zijner bestemming had bereikt, veroorzaakte hem het gekneusde gewricht vreeselijke pijnen. Dit belette hem echter niet, om madame Silberkoff op te zoeken, want er stond voor hem te veel op hel spel. Het door de Russin bewoonde huisje van ééne verdieping, behoorde tot de soort, die men in Frankrijk „paviljoen" noemt. Het stond namelijk zijwaarts van den weg, van welken af men het niet zien kon, daar het door een hoogen muur om geven was. In het midedn daarvan bevond zich een ijzeren deur. Boomptoppen en bloemengeur lieten vermoeden, dat er ook een tuin bij behoorde. In de massievo poort bevond zich een klein deurtje met kijkgat, rechts daarvan de schel waarvan Feldau gebruik maakte. Reeds na eenige minuten opende zich het kijkgat, en een betooverend vrouwenhoofd werd zichtbaar Een paar schitterende oogen monsterden den daar buiten staande van het hoofd tot do voeten en een lief stemmetje, dat het Franach allerverschrikkelijkst radbraakte, vroeg wie hij was, en wat hij wilde. Neem mij niet kwalijk, maar ik zou de gaarne madame Silberkoff eens willen spreken zeide hij, beleefd zijn hoed afne mend. Ik madame Silberkoff ben, piepte het stemmetje. Ik heb gisteren van dok' r Kosko vitsch een brief ontvangen, die mij aan leiding geeft Het noemen van dezen naam had cl« uitwerking van een „Sesam, open u". Do dame sloot het kijkgat en opende de deur. Feldau had verwacht een mooie vrouw voor zich te zien, maar niet een ideale ge stalte, gelijk er thans voor hem stond -• een evenbeeld van de Venus van Mikx Zooveel bekoorlijkheid en aantrekkelijk heid bracht hem geheel in verwarring enl 't duurde goruimen tijd eer hij een weinig van zijne verrassing bekomen was. Binnentreden monsieur, zeide zij met een onnavolgbaar gracieuze beweging van het hoofd. Nadat Feldau eindelijk zijne kalmte teruggekregen en aan de uit- uoodiging gehoor gegeven had, sloot zij zorgvuldig de deur. Daarop strekte zij da leliewitte kinderhand, welker vingers mei Jcostbare ringen versierd waren uit, enl riep ongeduldig: Brief geven. Zij moest, hem dus verkeerd begrepen en gemeend hebben, dat Feldau de over brenger van een brief was. Hij deed alia moeit© om die dwaling op te helderen enl haar aan het verstand te brengen, dart Koskovitsch hem had aangeraden om haar over het Japansche kastje to spre ken. Zij hoorde hem oogenschijnlijk nu zeel opmerkzaam aan, doch uit de onverschil lige uitdrukking van haar gelaat maakte» bij op, dat zij geen woord begrepen had« van alles, wat hij haar had gezegd. Toeur hij over het Japansche kastje begon tef spreken, helderden hare trekken op en zij- radbraakte: (Wordt vervolgd*

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3