tvi]7e werd teen oeze verga-aering door oen Yoorz. met een woord van dank aan all© aanwezigen voor hun opkomst, en do hoop uitsprekend dat deze avond voor de ver- ©eniging vruchtdragend moge zijn geslo ten. OEGSTGEEST. Serenade. Do harmonie der N. Z. H. T. bracht gisterenavond half acht, burge meester Van Griethuizen, ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambtsjubileum een sere nade. De burgemeester en familie ver scheen op het bordes van het Raadhuis en de burgemeester sprak de leden van het Harmoniegezelschap met ecnige har telijke woorden toe, waarna in de Raad zaal eenige ververschingen werden aange boden. Bij het verlaten van het gemeentehuis werd nog een vroolijke marsch gegeven en een kleinen rondgang door het dorp ge maakt. Niettegenstaande het slechte weer wa ren er nog vele menschen op de been. SASSENHEIM. R.-K. Tooneelvereeniging „Arrdcitia". In de mooie zaal van de K. S. A., ruim en aangenaam van bouw, op een tooneel, dat aan alle moderne eiscben voldoet, met mooi decor en goed ingestelde verlichting, gaf Amicitia een uitvoering die er mocht zijn. We hebben inderdaad moeite ons niet te laten beïnvloeden door den vroolijk-ge- stemden toon, die den ganschen avond spontaan hecrschte onder de groote massa, daar neergezeten om te genieten van wat goeds. En zulks is geschied! Om te beginnen met Thomasvaór en Pieternel, met neef Klorus, die in een welgeslaagde imitatie van_het wandelpark „Rusthoff" hun sne dige gezegden en grollen aan den man brachten. Nu, eerlijk gezegd, in deze ver tooning zat pit, daaruit kwamen tal van plaatselijke dingen naar voren, die hen, bekend met dat alles, tot voortdurende laeh-actie dwong. Zooals te doen gebruike lijk is kregen Pastoor, Burgemeester, Ka pelaan, Raadsleden en andere vooraan staande personen liun deel in de wenschen, die ten slotte werden uitgesproken. Keurig zagen de spelers er uit en met een goed declamatorisch, talent gingen de verzen op aangename wijze tot het publiek. De heéren M. Post en H. P. Zwetsloot hebben met het samenstellen van den tekst en arrangeeren van het geheel, groote ver diensten zich verworven. En drie-actier, Meneer Klaproos, klucht in 3 bedrijven, kwam nu ten tooneele. 't Is een stuk vol verwikkelingen, van zoodanige tooneelmatige eischen, dat men er wel de vólle aandacht op moet laten vallen dat alleen een zeer vlotte handeling, een prononceerde uitspraak, een snelle wisse ling van tooneelen, aan het stuk die fleur en geur geven die het doen uitgroeien tot een genot voor geest en oog. Als men den stempel der voornaamheid op dit stuk wil zetten, dan is men er glad naast. Los heid en zwierigheid moeten als om strijd de spelers er toe brengen het geheel aan een te Tijgen met een- fijne doorzichtigheid, jour de toeschouwers laat genieten van dat alles, Lier aaneengeregen in vlotte scènes. Vooral een nog te veel aan stijfheid hangt om het spel heen; !5f men kent niet genoeg zijn rol óf wel besteedt niet ge noegzaam tijd aan repeteeren. Er was zoo hier en daar een waas van doezel, van dat op elkaar wachten om een woord, dat aan een stuk zooveel schaadt en de vlot heid aan banden le^t. Want ik maak mij sterk als er was gespeeld in het vereischte tempo, dan was een half uur eerder het einde er geweest. En men kan hier, zoo men wil, alles be reiken. Hier zijn spelers voor het voet licht geweest, die een groote dosis gemak van beweging hebben en door hun be schaafd spel tot betere uraestatie in staat zijn. Het was zeer goed te bemerken dat een tweetal spelers slechts eenige dagen hun rol hadden ontvangen, ^vegens overlij den van den vader van twee spelers. Daar door leed de samenhang en greep alles niet in elkaar zooals dat bij samenreperteeren het geval is. Als men nu in den vervolge zich tot taak stelt een meer aaneengeregen geheel te krijgen, de plaatsen op het tooneel voor elk wat meer duidelijk te bepalen, meer het hoofd omhoog en de handen los houdt, dan durf ik voorspellen dat bij alles wat aan goed materiaal reeds aanwezig is, een aanmerkelijke stijging zal worden bereikt in het vermogen om de stukken goed en aangenaam loopend ten tooneele te bren gen. Als men de krachten weet te exploi- teereu dan gaat „Amicitia" een goede toe komst tegemoet, tot meerder vermaak van Sassenheim's bevolking, waar dan tevens ook wordt voldaan aan den in het slot woord uitgesproken wensch van den Pas- loor, dat „Amicitia" moge groeien en bloeien. De kapper v. d. Pijl te Leiden had, zoo als gewoonlijk, op bijzondere wijze grime cn kapwerk verzorgd, terwijl „Speranza", van Warmond den ganschep avond den blijden geest er inhield door goede muziek. WASSENAAR. R. K, Kiesvereeniging_ Woensdag avond vergaderde in het Patronaatsge bouw de R. K. Kicsvereeniging Aanwezig waren 52 leden. Na opening door den iVoorz werden de notulen gelezen en goed gekeurd. Uit het jaarverslag van den 'Fenningw vernamen wij, dat de ontvang sten bedroegen f 289,45 en de uitgaven f 203,75, zoodat er een batig saldo in kas is van f 25,70 De rekening en bescheiden werden door een commissie nagezien en in orde bevonden. Hierna bracht de secretaresse het jaar verslag uit Het bleek, dat het ledental mot 90 personen was teruggeloopen. Tot candidaten werden na enkele stem mingen aangewezen J. Mr. Aalberse, 2. •Mr. Dr. Kooien, 3 A. J Loerakker, 4. H. «T. Borghols en 5. Prof. Veraart. Rij de rondvraag werd het bestuur in ©verweging gegeven een spreker te doen pp treden >1*1, bestuur was dit voorstel vel sympathiek, maar met het oog op den Iechten toestand der kas had het daarvan afgezien. Nadat er echter meerdere stem men voor dit voorstel waren opgegaan, deed het bestuur de toezegging een spre- keii uit te noodigen Vervolgons werd door «en der leden het nut betoogd van de op richting van een propagandaclub. Ook hierin zal worden voorzien. In de commissie voor de herziening van h©^ reglement werden benoemd de heeren A. L Rooi jakkers, J. C. Vogels en H. Brouwer. Met gebed werd daarna, door den Pas toor de vergadering gesloten ZQETERMEER—ZEGWAART. Tooneel. De R.-K. Tooneelclub „Excel sior" gaf Dinsdag en Woensdag haar laat ste uitvoering vóór de Vasten. Bij den aanvang van den avond werd aan den directeur, Kapelaan Heyncn, na mens de tooneelclub een fraai bloemstuk aangeboden. Er werden twee kluchten opgevoerd, af gewisseld door muziek. Een gedeelte der R.-K. mandolineclub „Die Voortrekkers" uit Den Haag, verleende welwillende me dewerking; hoewel slechts gering in aan tal (8 personen) werd er zeer goede mu ziek ten gehoore gebracht. Een groot gedeelte van het damespubliek moet bij uitvoeringen toch eens het hin derlijke kletsen en lachen bewaren totdat zij thuis zijn; dan heeft het overige publiek er tenminste geen last van. De mandoline spelers alhier hebben nu eens kunnen horen wat er gepresteerd kan worden, doch wij vermoeden dat zij nog wel eenige jaren hard zullen moeten stu- deoren om het zoover te brengen. Wat de tooneelstukjes betreft, er werd als steeds goed gespeeld, in sommige rollen wel wat overdreven bewegelijk. Men hoede zich voor overdrijven. De zaal was heide avonden goed bezet. DE R5JS331REEK BODEGRAVEN. R. K. Vrouwenbond. Gister vergaderde deze vereen, om half 8 in het Patronaat. Wegens het slechte weer was de opkomst niet buitengewoon groot. De presidente, mevr. Aengenent, opende en heette alle aanwezigen hartelijk welkom, meer in het bijzonder den Zeereerw. heer dr. Krijns, den spreker van dezen avond. Dan leest de secretaresse, mevr. v. d. Heijden, de verslagen voor der laatste le den- en feestvergadering. Vervolgens komt dr. Krijns aan het woord, met het onderwerp: „De invloed van de Katholieke vrouw ten goede". We moeten, aldus spi\, onze kracht niet zoeken, waarin do ongeloovige vrouwen dit doen, zooals de suffragettes in Enge land. De kracht der Roomsche vrouw juist bestaat in de liefde voor haar gezin, in de offers, die zij daarvoor brengt, niet in het zich gelijk-maken aan den man. De oorzaken van het ontstaan der vrou wenbeweging^ liggenveer onn err^t ook niermjaat zooveeie vrouwen, vooral in grooie steden, zelfstandig hun brood moeten verdienen op kantoren, fabrie ken, enz. De eisohen, die de revolutionaire richting opeischt voor de vrouw: stem recht e.a., zullen haar niet gelukkig ma ken. Een andere zraak is, dat men van het eenmaal bestaande vrouwenkiesrecht ge bruik moet maken. De hoofdkracht der vrouw moet zich echter ontplooien op ge bied van het huishouden. Zorgzame echt- genoote en moeder: ziedaar haar ideaal. Het oude heidendom maakt de vrouw niet gelukkig, evenmin als het tegenwoor dige heidendom. Wij hebben niet gemeen met de socialistische materialistische vrouwenbeweging, die alleen het stoffelij ke zoekt, en heelemaal niet met de bolsje wistische richting. De H. Kerk houdt ons Maria voor, als toonbeeld aller vrouwen. Spr. wijst op verschillende pas heilig verklaarde vrouwen. Voor de uitbreiding van Gods Kerk hebben de vrouwen een rol gespeeld, even voornaam ep even ge wichtig als de mannen. Christus ver scheen na zijn verrijzenis het eerst aan de heilige vrouwen, ben bevelend de Apos telen met Zijn opstanding bekend te ma ken. Zij waren zijn eerste propagadisten. Dan wijst spr. op de drie groote kwa den: de hoovaardij des geestes, de begeer lijkheid der oogen en de begeerlijkheid des vleesches. Wat kan de vrouw hier niet veel goeds stichten, door van jongs af haar kinderen het goede voor te hou- den. Door de H. Kerk wordt vooral in dozen tijd ook gewezen op de groote Hei lige Francisucs van Assisic. Hebzucht en weeldezucht zijn de oorzaak van de groo te ellende van den laatsten tijd. Daarom moet ook de vrouw leeren: onthechting aan het aardsche, naar het voorbeeld van de H. Franciscus. Tegen dit drievoudig kwaad moet nok de actie van den Vrouwenbond gaan. De ze moet ook gericht zijn op de uitbreiding van ons H. Geloof, zooals in Missionairs- kringen, enz. We hebben dus gezien, aldus spr., ons doel: eigen-zaligmaking en die van ande ren. Hoe kunnen we daarvoor werken? I)e meeste vrouwen zijn geroepen tot den huwelijken staat en God heeft de vrouw bijzoudere eigenschappen ingeschapen, die haar kunnen maken tot wat zij moet zijn: de hulpe van den man. Het huwelijk is verheven tot een Sacrament en de Apostel Paulus noemt het een groot Sacrament in Christus en Zdjn Kerk. De man is het hoofd, maar in zachtheid, zegt de H. Pau lus. De H. Schrift bevat verschillende lof- sprake op -de ijverige huisvrouw, als de goede en kostbare hulpe van den man. Spr. wijst op de socialistische en commu nistische denkbeelden over kinderopvoe ding in gestichten, in practijk gebracht in Rusland, met de aJlerjammerlijkste gevol gen. Buitengewoon vroegtijdig reeds zijn de kinderen totaal bedorven. Sommige vrouwen zijn geroepen tot de maagdelijkheid, welke volgens den Apos tel Paulus de groote krans is. Zij kun nen op velerlei gebied zoo ontzettend veel 1 doen: zorg voor andere kinderen, voor do armen, voor de missiën, voor Gods Kerk. Dan zijn er nog de kloosterlingen, die op allerlei gebied georganiseerd, ontzag lijk veel goeds doen. Laten wij allen, aldus spr., in onze Vrouwenbeweging onzen plicht doen, onze eigen ziel zalig maken en anderen tot de zaligheid brengen, propagandisten zijn voor Christus. Een hartelijk applaus beloonde spr. voor zijn schitterende rede. De presidente sprak namens de verga dering een woord van dank aan den spre ker. Dan vestigt zij, ook naar aanleiding van het gesprokene, de aandacht op den missienaaikring, die zich wil toeleggen op het maken van priestergoed voor de mis siepaters. Veel is er noodig, maar van geven -s nog niemand arm geworden. Ook spoort zij de aanwezigen aan, om de vergaderingen van de kiesvereenigittg bij te wonen en mee te propageeren voor de a.s. kamerverkiezingen. De secr. leest een circulaire voor van het comité van politieke voorlichting. STADSNIEUWS R. K. Jongevrouwenbond. Groep B. De afdeeling Leiden van den R. K. Jon gevrouwenbond, groep B., gaf gisteren avond, in tegenwoordigheid van de ouders, een goed geslaagde uitvoering in de Graanbeurs. De Weleerw. directeur, pater A. J. M v. d. Donk, heette in zijn openingswoord allen hartelijk welkom, om vervolgens een uiteenzetting te geven van hetgeen door den R. K. Jongevrouwenbond in het afge- loopen jaar is gedaan Op het oogenblik telt de afdeeling 80 M. U. L. O.-meisjes. Was er het vorig jaar alleen een ontspan ningsclub, nl. die der gymnastiek, thans zijn er ook twee ontwikkelingsclubs, nl. de godsdienstcursus en de litteraire club. Aan den godsdienstcursus moeten deelnemen die meisjes, die een onderwijs inrichting bezoeken, waar geen godsdienst onderricht gegeven wordt. Niet alleen, die daarvoor in aanmerking komen, nemen daaraan deel, ondanks zij herhaalde malen reeds aangeschreven zijn. De Eerw. direc teurs verklaart nog even te zullen wachten of zij zich voor deelname opgeven; doen zij het niet dan worden zij geschrapt als lid van den J. V. B. Do cursus heeft twee maal in de maand plaats, den 2en en 4en Maandag n.l., telkens een uur. De Eerw. directeur deelt vervolgens mee, dat hij voor de litteraire club mej. Jo v. d. Laan bereid heeft gevonden als leidster op te willen treden. ZijnEerw. is haar daar voor zeer dankbaar. De club telt op het oogenblik vijf deelneemsters. De gymnastiekclub, die 52 leden telt, is een ontspanningsclub, doch in zekeren zin ook een on (wikkelingsclub, maar een lichamelijke. Spr. durft deze ontspanning, mits zij in gepastheid beoefend wordt, ge- -rusf. aanbevelen eii geeft de verzekering, dat oncFer zijn itiming noolt cosiuums zui len gedragen worden, zooals onlangs door een niet-katholieke vereeniging hier ter stede werden gedragen, en die spr. in strijd achtte met de christelijke zedigheid. jNog meerdere clubs had spr. gaarne op gericht, b.v. een, die zich ten doel stelt blind en schrift te vervaardigen. En nog andere wenschen heeft spr. op zijn verlan genslijstje, maar om een en ander te ver wezenlijken deed spr. een ernstig beroep op allen om krachtige medewerking in ver schillend opzicht. Hierna werd het programma aangevan gen en traden er een vijftal leerlingen van mej. Kortmann voor het voetlicht, die eenige aardige, frappante liedjes ten ge hoore brachten op een wijze, die allen lof verdient. Het waren: „De bietebouw" van Emiel Hullebroeck, „Elfjes, ik kom", „De Krekel en de Miej" (Fabel van La Fon taine) en „Hansjemaat" (uit Ghineesche schimmen) alle drie van Henrica van Tusschenbroeck. Een telkens herhaald ap plaus was een bewijs, dat de aanwezigen zich dankbaar toonden voor het gebode- ne. De WelEerw. directeur dankte mej. Kortmann hartelijk voor haar welwillend heid om dezen avond met eenige meisjes van haar koortje te willen tegenwoordig zijn. Mej. Kortmann had van de kleine zan geressen een aardige bloemenhulde in ontvangst te nemen. Het tweede nummer van het program werd gevormd door de Gymnastiek. Onder de vroolijke toonen der muziek marcheerden de 50 meisjes, een kittig klein ding voorop, onder leiding van mevr. J. RaaphorstSchoenmaker, de zaal binnen, waarna verschillende oefe ningen werden uitgevoerd aan brug en met knots en stok. Verder kregen we nog hoogspringen te zien en ten laatste een lintenfiguur met brandende lampions, wat een fraai slot, van het geheel vormde. De oefeningen, hoewel nog niet. geheel per fect, er is immers niets volmaakt op dit ondermaansche, konden toch onze goed keuring ten volle verwerven, speciaal de verrichtingen van het hierboven reeds ge noemde kleine meisje, waren bijzonder goed van afwerking en stijl. Zij belooft werkelijk wat voor do toekomst. De meis jes werden herhaalde malen hartelijk toe gejuicht en de leidster, mevr. Raaphorst, deelde mede in dien lof, hetgeen zich uitte in een dankwoord van Pater v. d. Donk en een fraaie tuil bloemen van de meisjes. Na, de pauze was de tooneelafdeeling aan het woord en de bekwame leidster, mej. M. Swort, heeft weer eens bewezen toch zoo handig met de meisjes te kunnen- omgaan. Opgevoerd werd het driebedrijvig blijspel „De Heks", waarin tien meisjeó optraden, die allen te zamen heel aardig spel te zien gaven. De inhoud van het stukje komt hierop neer: Een aan waarzegsters, spoken en hek sen gelopvend nichtje wordt door een drietal zusjes met hare vier vriendinne tjes van haar bijgeloovighejd genezen. Voor haar bekwame leiding werd mej. Swart dan ook na afloop een fraaie bloe menhulde gebracht, terwijl pater v. d. Donk lot slot een dankwoord sprak tot alle aanwezigen en de ouders opwekte toch vooral te zorgen, dat alle daarvoor in aan merking komende meisjes lid worden van den Jongevrouwenbond. groep B. R.-K. Bouwvakarbeidersbond. In het Bondsgebouw werd gisteravond door genoemden bond een feestvergadering gehouden. In gijn openingswoord tevens een woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot den spreker van dezen avoncf, den heer Gammers zeide de voorz., de heer Strijk, in de meening te verkeeren, dat velen van de uitnoodiging tot het bijwonen dezer vergadering zullen kennis genomen hebben, hetgeen, gezien de zeldzaamheid van dergelijke bijeenkomsten van den bond te verklaren is. Spr. deelt dan ook mede, dat het doel van dezen avond is het brengen van nieuw leven in de organisatie der R.-K. Bouwvakarbei ders. Na een woord van hulde aan de hee ren de Haas en v. d. Boogaard, beide le den van den bond, die door zang en voor drachten deze avond zouden opluisteren, volgde een zangnummer van laatstgenoem de, waarop de heer Gommers het woord verkreeg. Wijzend op de Encycliek van Paus Leo XIII „Rerum Novarum", welke spr. zou willen noemen de grondwet van den arbeid en welke verschillende middelen aangeeft tot het oplossen van het sociale vraagstuk, deelt spr. mede dezen avond te willen spre ken over een der voornaamste middelen om dat doel te bereiken n.l. de organisatie. En dit wel om verschillende redenen. Vooreerst, omdat wat tot heden toe in het belang der arbeidende klasse bereikt is, is verkregen in en door de organisatie. Ver volgens omdat een leuze naar vrijheid weer de ronde doet, welke vrijheid niets anders is dan de weg naar den onder gang van datgene, wat men zich voorstelt te bereiken. En tenslotte, omdat er ge streefd moet worden naar eei\ gezonde maatschappij-orde. Voor dit doel wil men ijveren met geoorloofde middelen, doch noodig is hiervoor een machtig leger van R.-K. mannen en vrouwen. In dit verband wijst spr. eenige oogen- blikken op den grooten invloed, welke de vrouw in het belang eener organisatie kan uitoefenen, door den man niet alleen niet af te houden van vergaderingbezoek, doch door hem zelfs daartoe aan te sporen. Voortgaande zegt spr., dat de geoor loofde weg, langs welken men het gestelde doel tracht te bereiken, is de weg, door Paus Leo XIII aangegeven. 't Kan niet worden ontkend, dat reeds veel onheilen zijn afgewend juist door de kracht der organisatie en die dit ontken nen zijn zij, die het liberaal-kapitalistische systeem voorstaan en zich meer vrijheid willen verschaffen ten koste van degenen, die georganiseerd zijn. De niet georgani seerde arbeiders, aldus spr., moesten be grijpen, dat zij te pletter worden geslagen tegen de rots van het liberalistische groot kapitaal en dat redding en steun slechts te vinden is in een krachtige organisatie. Vervolgens geeft spr. in korte trekken ^inioQn yan kei groote socialistische vraagstuk weer, om, na aldus te hebben gewezen op het verleden, aan de aanwe zigen het besluit voor de toekomst over te laten. O.m. toont spr. aan hoe door don voor uitgang van verkeer en techniek de groot industrie in sterke mate is toegenomen en hoe, wat eerst gemeend werd een zegen te zijn voor het menschdom, later is geble ken een vloek te zijn, doordat geen christe lijke, doch materialistische beginselen wer den aanvaard. Evenals overal en altijd moesten ook hier de zwakkeren het afleg gen tegen sterker machten, van welke de eersten hun kracht gingen zoeken in de organisatie. Echter al werd op die wijze reeds veel goeds bereikt, niemand zal toch durven ontkennen, dat onze tegenwoordige maatschappij-orde geen verbetering meer behoeft. Welnu, aldus spr., noch van het li beralisme, noch van socialisme cn commu nisme, doch alleen van de christelijke be ginselen is in dezen hulp te Verwachten. Laat niemand zich afvragen of 't nog wel dienstig is lid te blijven of te worden van de organisatie, zooals zij, die heen willen naar die z.g. vrijheid, waarvan de gevolgen zijn: onbeperkte concurrentie, vrijhandel, achteruitgang der arbeidsloo- nen het verdwijnen van verschillende voor de arbeidende klasse nuttige instellingen en een strijd tegen de katholieke pers. Bij dit laatste voegt spr. nog een krachtige aansporing, om toch te weren de z.g. neu trale pers en te steunen de Roomsche bla den. De Volkskrant beveelt spr. ten zeerste aan. Na ten slotte nog te hebben gewezen op de groote kracht, welke uitgaat van de or ganisatie eindigt spr. met den wensch, dat de woorden, welke hij dezen avond heeft gesproken tot den wederopbloei van het or ganisatieleven der R.-K. Bouwvakarbei ders mogen bijdragen. Na. luid applaus, bracht de voorzitter den heer Gommers namens alle aanwezigen dank voor het gesprokene, waarna de geest, adviseur, kap. Blom het woord ver kreeg. Over verschillende misstanden, welke spr., tijdens zijn adviseurschap bemerkte, wil hij eenige oogenblikken spreken. Voor eerst betreurt spr. het, dat zoovele arbei ders, overigens goedgeloovige Katholieken, op hun werk niet voor him Katholieke be ginselen durven uitkomen, ja zelfs meer malen meedoen aan spotternijen van anti papisten. Ook over de Kath. organisaties wordt zoo dikwijls door hen met minachting ge sproken. Vaak, en vooral bij de jongere generatie, komt dit voort uit oppervlak kigheid, uit een niet genoeg doordrongen zijn van wat wil zeggen: Roomsch zijn. Zij toch missen het hecht fundament der tholieke beginselen en nemen niet noeg geestelijk voedsel tot zich, welk laat ste o.m. verkregen wordt door te lezen. Hiermede in verband wijst spr. op het ge vaar, aan het lezen van z.g. neutrale bla den verbonden, en spoort krachtig aan zich te abonneeren op de Katholieke cou ranten. Aan het lezen van niet-Katholicke Gemeentelsjke Aankondig GEMEENTELIJKE VISCHVERKOC: Aan den gemeentelijken visch\mi Vischmarki 18, Telef. 1225 is Vrijdan krijg baarS C H E L VIS C H f 0 22 f n! f 0.47, SCHOL it f 0.24, f 039' BOT f 0.22, GEH. KABELJAUW a f 0,37 pond en HARING f 0,05 per stuk. N C. DE GIJSELAAB, Leiden 19 Februari 1925. Katholieke Agendi Kis LEIDEN. Donderdag A.R.K,A^ Bondsgebouw 8 uur. Vrijdag. R. K. Kiesvoreeniging, Stadszaal, te 8.15 uur. Zondag. R. K. Bond van Post-, Telegr. Teleph. personeel, Bondsgeb^ te 4 unr. ALGEMEENE AGENDA LEIDEN, Dinsdag lol Vrijdag. Tentoonstelling Kgheidsplaten, gebouw Raadi Arbeid, le Leiden, 24 en 7-{ De avond-, nacht- en Zondagsdienst apotheken wordt van Maandag 16 F tot en met Zondag 22 Febr. a.s. waaig; men door de apotheken van de beew: H. Blanken, Hoogewoèrd 171, tel. 50! P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. bladen en aan de geringe voor de Katholieke organisatis is 1 te schrijven, dat vele arbeiders wijls op hoogst onbillijke' en ongej wijze zich uitlaten over hun patroons, wijl spr. uit ondervinding weet, dat v zijde der patroons in de meeste gunstig over de arbeiders g wordt. En mocht men in een of i zaak onrechtvaardig bejegend zijn, daar toch altijd nog de organisatie, zulke gevallen hulp te bieden. Spr, zoekt dan ook zijn woorden ter har nemen en spoort de aanwezengen aas te gedragen als echt Roomsche arhe en propagandisten. Met een luid applaus werden dezei den begroet, waarna de voorzitter eerw. spreker dank bracht. Vervolgens werd eenige oogenblikka pauzeerd, terwijl muziek, zang en drachten de rest van den avond vuld? Bond van Rijwiei- cn Moiorhandt in Nederland De afdeeling Leiden van bovengi den bond hield gisteravond zaal van café „Zomerlust" een t zochte propaganda-feestavond, dit zoodanig goed geslaagd is. De voorzitter der afdeeling, de Offenberg, heette alle aanwezigen ha welkom, in het bijzonder de afgevai den van het provinciaal bestuur vas sterdam, Den Haag en Hillegi stuur had gemeend aan deze vergat en eenigszins feestelijk karakter I ven, omdat de belangstelling voor j vergaderingen over het algemeen- ring is. Spr. uitte dan ook den wenst! c!e opkomst op de gewone vergada ^oortaan zoo moge zür» abt dezen liet geval was. Hierna was het w.jor P. W. Wels, hondssecretaris, die een propaganda-rede hield en er allereö wees, dat liet publiek meermalen 1 dat de belangen van de wielrijders 1 rijwielhandelaren niet parallel niets is minder waar. Vroeger wild handelaar voor zijn clientèle liever weten, dat hij lid was van een organi maar zulks is veranderd, omdat de nisatie voor de belangen der rijwiel! laren ten voordeele van het public! komt. Het belang van het wielr publiek, dat advies noodig heeft handelaren, is, dat deze laatste zoo mogelijk technisch onderlegd zijn, zu meer, wijl de Hollanders zoo vee! gebruik maken van het rijwiel en da dan ook hooge eischen stellen. Teveel handelaren zien echter 1 lang eener goede organisatie nog 1 en toch wijst spr. erop, dat de orgaj meermalen met succes voor haar opkomt. Het is dus werkelijk wel men ook in Leiden eens gaat begi dat eendracht macht maakt. Dan spr. erop, dat de ongeorganiseerden, der iets ervoor te doen, de vruchten ken van het werk der organisatie en cm wekte spr. allen op zich aan l ten bij den bond. Daarmede was liet propaganda gedeelte van het programma ten ei» begon de feestavond. Het Rest' strijkje, dat zich reeds bij den as had laten hooren, deed ook nu wei best, terwijl de aanwezigen door 1» treden van het Adriani-ensemble ger tijd- aangenaam werden bezig Onder hen viel vooral het optrede het vocaal-kwartet in Markeren „Nyapiaz", te roemen. Het feest werd besloten met een Ambtsjubileum S. Th. Buijs Heden herdacht de Heer Buijs, 1 administratief ambtenaar ten kant»; den Gemeente-Ontvanger, het feit, vóór 25 jaren in gemeentedienst tra Het was al zeer vroeg op het r des Ontvangers te bemerken, dat f zondere plechtigheid zou plaats hel» Om half tien ontboden, werd de om hartelijke wijze toegesproken d0 Gemeenteontvanger, die in zeer rende bewoordingen gewaagde heeren Buijs' onverdroten ijver, plichtsbetrachting en onkreukbare heid. Memoreerende, dat de Jubilate 25 jaren achtereenvolgens alle rat zijn ambt heeft doorloopen, kon - - nalaten, op geestige wijze den he*

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2