Tweede Blad Woensaag 18 Februari 1925 UST LE PERS DE S. D. A. P. EN WIJ. Het Centrum schrijft Het was je reinste Brautibewenb en de bruid was de katholieke Staatspartij", schrijft een liberaal blad, de „N. R. Crt." aangaande de rede van den heer Vliegen over het verkieri ngsprogram der S.D.A.P. Inderdaad heeft de Voorzitter dier par tij en niet hij alleen duidelijk te ver staan gegeven, dat men gaarne met de kaiholiekon een politiek verbond zou aan gaan. Als wij uitkijken naar bondgenooten, die een sterke sociale politiek kunnen voe ren zeide de heer Vliegen dan spreekt het vanzelf, dat we naar zulk een partij uitkijken. En (hij liet daaraan voorafgaan, dat in de katohlieke partij het arib ei dei «element sterk is vertegenwoordigd en dat zij bo vendien is een internationale partij. Aan duidelijkheid laat dit voonzeker niets te wenschen over. En men vraagt zich onwillekeurig af, waarom de sociaal-democraten ons altijd zoo scherp bestreden hebben, als zij nu zoo sterk op samenwerking met ons zijn Intusschen sprak ook uit de rede van den partijvoorzitter de groote teleurstel ling over bet feit, dat men in onze partij tol overeenstemming is gekomen. .,0en belangrijk verschijnsel in de ka- Jliolieke partij is de roering van het laat ste jaar geweest, zoo leizen wij in het ver slag der rede. De actie der Michaëlisten heeft ons wel wat teleurgesteld. Er is niets terecht gekomen van de beloften, door de democratische katholieken gedaan. Wij hadden gehoopt een verovering van de katholieke paTtij door de meer sociaal willenden in deze partij. Daarvan is niets terecht gekomen. Het blijft: de coalitie bo ven alles, geen nieuwe banen, voortzet ting van alles wat St. Miclhaël nieft wilde, voortzetten. Het eenige wat veranderd is, is dat de R.-K. partij congressen zal hou den over sociale onderwerpen! Hoe men daar de Michaëlisten in de luren zal leg gen, staat nog niet vast. „St. Michaël" heeft zijn vlammend zwaard weer in de scbeede gestoken, die niet groot behoefde te zijn, omdat dat zwaard niet veel meer dan een brandende lucifer was. Dat is wel een klagelijk einde van zulk een beweging, die zooveel hoop gaf, geweest". Tot zoover de woordvoerder der S. D. 'A P. De spijtigheid kon zidh nauwelijks sterker uitdrukken. En na deze felle ontiboetzemi ng is wed alle twijfel weggenomen, omtrent de oor zaak der teleurstelling bij de sociaal-de mocraten en den aard der verwachtingen, welke rij ten aanzien der „roering" in de katholieke partij koesterden. Men. neuie er nota van. Want het kan ook voor de toekomst zijn nut hebben. DE TWEE STELSELS. H e t Huisgezin schrijft: De wijze van candidaatstelling voor de Tweede Kamer in de S. D. A. P. draagt daar niet ieders bewondering weg. Op het congres werd er over geklaagd, dat het maar matig democratisch is, als van de 80 geroepenen tot het samenstellen der groslijst 40 belanghebbenden zijn. Wat „onderop" leeft komt zoodoende niet tot z'n recht, wijl immers van de gros lijst een zeer suggestieve kracht uitgaat en het „laatste woord" der partijgeriooten weinig te beteekenen heeft. Daarentegen beweerde de partijvoorzit ter, de heer Vliegen, dat het niet moge lijk was, een meer democratische wijze van candidaatstelling te vinden. We zouden den heer Vliegen deze illusie kunnen laten, indien hij het niet dienstig had geoordeeld, van het katholieke stelsel te getuigen, dat „dit in volkomen strijd is met de democratie". De heer Vliegen kan dit alleen zeggen, als hij het katholieke stelsel niet kont. Ook in onze partij wordt, zeker leiding gegeven, maar de „belanghebbenden" heb ben daarbij, anders dan bij de S. D. A. P., niets in te brengen: zij worden uit het ad- viseerend college absoluut geweerd. Het adviseerend college begint ook niet met het opmaken van een groslijst, doch met het verstrekken van algemeene aan wijzingen, waarmee de leden der organi satie kunnen rekening houden voor zoo ver zij het dienstig echten. Het voordragen van candidaten berust bij de georganiseerde kiezers, in en buiten het verband der kiesvereenigingen. Zijn de candidaten-aanwijzingen bin nen, 'dan zet het adviseerend college zich tot het opmaken der voordracht, het z.g. politiek advies. Maar de kiezers blijven daarna volko men vrij, hun instemming te betuigen met het politiek advies óf hun stem uit te brengen op een der overige candidaten. En de kiezers maken ten slotte uit, wie op de definitieve candidatenlijst zullen voorkomen. Wij hebben niet de pretentie te meenen, dat ons stelsel onverbeterlijk is. Ook bij ons gaat van het politiek advies een zekere suggestieve invloed uit, zoo goed als van de sociaal-democratische groslijst, en er zijn er onder ons, dié de kans voor „vrije" candidaten om gekozen te worden, vergroot willen zien. Maar het essentieele verschil tusschen de sociaal-democratische en de Katholieke methode van candidaatstelling is, dat bij de eerste de „belanghebbenden" heel veel, bij ons niets te zeggen hebben. Als de heer Vliegen het laatste ondo- mocraitsch, het eerste zoo democratisch mogelijk wil noemen, dan mag hij dat ge rust doen, maar dan had hij voor het con gres de twee stelsels tegenover elkaar moe ten plaatsen, opdat het congres met ken nis van zaken had kunnen oordeelen. Laat men een betere methode geven als men ze kent, riep de heer Vliegen op het congres uiL Wij behoeven ze hem niet aan de hand te doen, maar de onze dunkt ons, niet go- makkelijker zeker, eer veel moeilijker, doch in ieder geval veel democratischer dan do zijne. LAMP- ESI TUiHBOUW HOLLANDSCH BLOEMBOLLEN. KWEEKERS-GENOOTSCHAP. Het H. B G. heeft zijn 40ste algemeene vergadering gehpuden in de Kroon te Haarlem. De voorzitter, de heer S Schoneveld, opende de vergadering met de volgende rede: Het eerste woord, waarmede ik u toe zal spreken is gewijd aan do nagedachtenis van de leden, die in den loop van het jaar ons door den dood zijn ontvallen Het zijn de heeren W. H Witteman te Hillegom een bekend hyacinthenkweeker, G. van der Weijden Lzn., te Koord wijk, een eenvoudig man maar een werker voor het Genoot schap, die gedurende geruimen tijd voor zitter was van de afdeeling Noord wijk. J. Jongeja-ns te Anna Paulowna, vroeger voorzitter van de afdeeling Limmen in de laatste jaren secretaris van de afdeeling Anna Paulowna, Jao B. Roozen te Heem stede, een man die in het vereenigingsle- ven niet op den voorgrond trad, maar met hart en ziel een vakman, hij was een der eersten die practisch toepasten de warmte behandeling bij het plantgoed van hya cinthen. Deze allen hebben zich verdien stelijk gemaakt voor het Genootschap, de nagedachtenis van hen zal in dankbare herinnering onder ons blijven voortleven. Wanneer wij een terugblik werpen op 1924 en wat het ons kweekers heeft ge bracht, dan past ons een dankbaar harfc en een tevreden stemming, in tegenstel ling met zooveel andere bedrijven Onze oogst was goed te noemen terwijl de prij zen zich in een oploopende lijn bewegen. Vandaar dan ook, dat het exportcijfer het respectabele getal bereikte van dertig mil- lioen guldens, hetgeen een record is van de vorige jaren en waarvan de kweekerij heeft geprofiteerd. Welvaart en voorspoed heer acht er nu in deze streek. Welk beoefenaar van ons schoone vak zal zich niet verwonderen over de onverwachtte toenemende vraag naar onze artikelen in het buitenland, trots de stijgende prijzen? Wat betreft de arbeid van het Genoot schap kan men 1924 als een kalm jaar be titelen. Vraagpunten, die speciaal de kwee kers alleen raakten deden zich niet voor; een vlugge markt met veel vraag en stij gende prijzen als inzet hebben gewoonlijk goede handelsgebruiken tot gevolg. Met blijdschap mag gwoatateerd wor den, dat er over ons is gekomen een geest van samenwerking, die bevordert, dat met andere groepen in het vak, die zich op hun Terrein bewegen, overeenstemming is verkregen om gemeenschappelijk voor de vakbelangen op te treden. De wijze, waarop gezorgd wordt dat in heb binnenr zoowel als in het buitenland de waarde van onze producten aan het licht gesteld worden verdient onze volle instemming Ons vak staat in het teeken van reclame en tentoonstelling. De kwee kers van nieuwe soorten te Sassenheim en de broeiers te Rijnsbiirg leverden daar in de week, die achter ons ligt een sprekend bewijs van, terwijl de groote tentoonstel ling van onze zustervereeniging, die wel dra geopend zal worden, een ongekende hoogte belooft te tullen bereiken, de ge volgen van dit allee kan voor ons kwee kers van zeer groote beteekenis worden. O na vak wordt nu bestraald door de zon van welvaart, maar dichte nevelen komen opzetten In het buitenland worden maat regelen voorbereid, die ons met zorg ver vullen Eenerzijds heeft het vak een on gekend hoogtepunt bereikt, anderzijds dreigt er een gevaar als nimmer gekend. Het „ernstige woord", door enkele voor mannen in ons vak in den laatsten tijd tot ons gericht, dient ter harte te worden ge nomen. De pogingen, die worden aange wend om de groei en bloei van ons vak te bevorderen, dienen gesteund te worden. De kweekers hebben in deze een ernstige en dure plicht te vervullen door alle po gingen, die er op gericht rijn de uitslui ting van onze gewassen in het buitenland tegen te houden, zoo krachtdadig mogelijk te steunen en aan te moedigen. Wanneer dan als eerste wapen in de hand geldt om onze culturen gezond te houden, dan moe ten wij daar aan medewerken. Wdj hebben daarbij de hulp van het wetenschappelijk onderzoek, dat levert ons heb krachtigste wapen, dat wetenschappelijk onderzoek moeten wij in staat «tellen ons verder be hulpzaam te zijn De besturen van de verschillende orga nisaties beijveren rich om de belangen te behartigen De mannen van de wetenschap, van den Phytopathologischen Dienst, wer ken allen mede om voor de bollenexport te doen wat maar immer mogelijk is, la- ten nu de kweekers weten te waardeeren wat er voor hen gedaan wordt, door de middelen te verschaffen, die voor een richbige uitvoering dier maatregelen nood zakelijk rijn. Moge de hoop en de verwachting, die er ten aanzien van deze aangelegenheid, van deze vergadering gekoesterd wordt ook in vervulling gaan Laat ik mijn eenvoudig woord, dat ik tot u sprak ter inleiding van deze verga dering eindigen met den wenaoh, dat het one Genootschap in 1925 goed moge gaan, dat allen, die in eenig verband staan tot ens Genootschap him arbeid met voldoe ning mogen verrichten Het moge gegeven rijn, dat handel en kweekerij met elkaar harmonieeren en dat God over ons vak en zijn beoefenaren Zijn zegen schenke De notulen van de vorige vergadering werden niet gelezen, deze zijn gepubli ceerd in h©t Orgaan en werden zonder aanmerking vastgesteld. Uit de oproep der afdeelingen en de mededeeling der stemlijst bleek dat aan wezig waren de afgevaardigden van de af deelingen Haarlem, Hillegom. Lisse, Uit geest, Heemstede, Voorschoten. Veur, War mond, Voorhout. Rijnsburg, Bennebroek— Vogelenzang, Sassenheim, Noordwijk, Noordwijkerhoub, Beverwijk, Limmeni Kwintsheul. Bovenkarspel, Texel, Leiden, Poeldijk en Anna Paulowna. te zamen uitbrengende 189 stemmen. De secretaris bracht uit het verslag over de werkzaamheden in het afgeloopen jaar, Het ledental i3 met 41 toegenomen, ter wijl ook in den toestand der geldmiddelen een verbetering is ingetreden. Twee jaar geleden sloot de balans met een nadeelig saldo van f 1755 dank rij do vrijwillige bij betaling van een gulden per lid is de ach terstand ingehaald en sluit de balans met een voordeclig saldo van f 89.22i. De kas- verantwoording sluit met een ontvangst en uitgaaf van f 9302.001. De rekening en verantwoording is vooraf door een commissie uit de afdeelingen on derzocht en na het uitgebracht© advies, werd de administrateur gedechargeerd voor het gehouden beheer Tot leden van het hoofdbestuur werden bij enkele candidaatstelling gekozen de heeren W Hooggreef te Driehuis-Volsen in de vacature-J. W. A Koster «n F. Lom- merse Pzn te Hillegom in de vacature-P. N Jonkheer, terwijl in de vacature-Chr. Eggink werd voorzien na stemming tus schen de heeren P J. de Bruijn te Voor schoten en A. Berbee te Wassenaar de eerstgenoemde met meerderheid van stem men gekozen. De voorzitter stelde nu aan de orde een voorstel van het hoofdbestuur tot het vor men van een fonds, waaruit bestreden kunnen worden de kosten te maken voor het behoud van bet afzetgebied alsmede voor stèun aan het wetenschappelijk on derzoek naar verbeterde methoden ten opzichte van de eiektenbeetrijding ©n de vraagstukken, die verband houden met de teelt. Voorgesteld wordt, dat de leden jaarlijks beschikbaar stellen twee cent per roede van de door hen beplante oppervlakte met hyacintben en tulpen. Over dit bedrag zal niet worden beschikt indien niet in andere organisaties een gelijk gesluit wordt geno men en uitgevoerd Indien deze mataregel algemeen wordt doorgevoerd zal het eerste jaar reeds be schikt kunnen worden over e»n bedrag van veertig duizend gulden. Verschillende afgevaardigden voeren hierover het woord. Sommige achtten het niet juist gezien van de leiding, dat de Narcissenkweekers niet in deze regeling betrokken zijn Van hen wordt nu al tien cent per roe gevraagd, hetwelk beduidend meer is. Anderen zagen liever, dat voor elk ge was een aparte groep gevormd werd Het hoofdbestuur meende echter, dat men op die zaken niet vooruit mag loopen en indien alle gewassen in groepen zich onderbrengen, dan is dit wellicht toe te juichen, doch men moet dit niet forcee- ren. De bestaande vereenigingsvorm moeien wij benutten om tot dit doel te geraken. De afgevaardigden uit het Westland dringen er op aan dat maatregelen worden getroffen, dat elkeen mede moet doen om te voorkomen, dat enkelen parasiteeren op de menigte, tot dat doel zou een boycot in het leven geroepen moeten worden. De Voorzitter deelt mede, dat reeds een vergadering is gehouden met de besturen van alle organisaties op het gebied van de bloembollencultuur, dat daar eenstemmig heid heerschte ten aanzien van deze plan nen, de medewerking van verschillende veilingvereenigingen was eveneens toege zegd, zoodat geconstateerd kon worden, dat in die kringen eenstemmigheid heersch te. D© afgevaardigde van Bovenkarspel en omstreken deelde mede, dat men in zijn omgeving goedgunstig gestemd was over het plan. Na eenige discussie werd het voorstel met algemeene stemmen onder applaus van de vergadering aangenomen. Een voorstel van de afdeeling Sassen heim om de jaarlijksche prijsramnig vroo- ger te houden, met het oog op de gewij zigde omstandigheden in den handel werd aangenomen Het hoofdbestuur zal met het bepalen van den datum rekening hou den met de geuitte wenschen De afdeeling Heemstede roept de lnilp in van de leden om te bevorderen dat de handelsvoorwaarden vervat in het Han delsreglement bindend worden voor elkeen, omdat nu vaak nog afwijkende bepalingen worden gemaakt De afdeeling Haarlem verzoekt hot hoofdbestuur het daarheen te willen lei den, dat van de tulpen zoowel als van de hyacinthen een statistiek zal worden sa mengesteld in navolging van die van de vereeniging de Narcis, die door haar or ganisatie beschikt over de gegevens noodig UIT DE RADIO-WERELDt Wal ar vanavond te hooren la Ö.OÖ uur: Radio-Paria 1780 M. Concert. 5.20 N Bjrussel 265 M. Concert. 7.20 H Alle Britsche stations: Tijd* sein Big Ben en nieuwe. 7.50 Münster 410 M. Concert voor orkest en cello. 7.50 Berlijn 500 M. Concert. 7.50 Londen 365 en Chelmsford 1600 M. „From the mystic East". Overture, „The Caliph of Bagdad" (Boieldieu); Aria, „One Fine Day"(„MadameBut- lerfly", Puccini)Serenade, „Open Thy Window" („Iris", Mascagni); Japanese Suite l Hoist)Song Cycle, „In a Persian Garden" (Liza Leh- mann); Mgg. Struggles and Some of her Eastern Friends. Overture, „The Yellow Prin* cess" (Saint-Saens)„China man's Song" („Cairo", Percy Fletcher); „Feast of Lanterns" (Bantock)Selection, „Chu Chin Chow" (Norton). Te 10.85 voortzetting met Chi nese March „Kwang Hsu" Lincke); Selection, „The Geis ha" (Sidney Jones). 7.50 Birmingham 476 M. Militair® muziek. 7.50 Bournemouth 385 M. Gome* dies and Music. 7.50 Cardiff 350 M. Muziek van Edward German. 7.50 Manchester 875 M. Opera- concert. 7.50 Newcastle 400 M. Lichte opera-muziek. 7.55 Ziirich 515 M. Voordr. en con cert. 8.20 Brussel 265 M. Concert. 9.05 RadiolParis 1780 M. Fragm. uit de „Freischütz". Nieuwe Radio-uitvinding. Een lid van den Amerikaansclien uit- vindersbond heeft met succes een „magisch-kleed" beproefd, dat met behulp van slechts een kristal-detector, oen aard- verbinding en een telefoon, dienst deed als radio-ontvangtoesteL De gebruikte instrumenten werden nabij het kleed gehouden. zonder contact te maken voor het samenstellen er van. De afdeeling acht het. van groote beteekenis zóo'n in de onderdeelcn gedetailleerd overzieht te heb ben van de te veld staande soorten. De afdeeling Limmen verzoekt het hoofd bestuur te willen bevorderen, dat de Bloem bollenbeurs te Haarlem gevestigd blijft. D© voorzitter memoreert, dat de veiling- kring Lisse omgezet is in een coöperatieve vereeniging. De gestadige uitbreiding van deze veiling vorderde verandering, het contact met het Genotoschap is bewaard gobleven De kweekers krijgen nu hun eigen instituut voor den verkoop van hun ne producten Leden, die deze opzet willen steunen zijn daartoe in de gelegenheid door deel te nemen in de 6 obligatie- leening. die uitgeschreven is ter dekking van de kosten verbonden aan het stichten van e>en veilinggebouw. Nadat de afgevaardigden dank hadden ge bracht aan de directie voor de leiding en voor den arbeid ten dienste van de leden verricht, werd de vergadering onder dank voor de betoonde medewerking gesloten GeiïT'1Hn'™,rl,n> ^erscïiten Omtrent de opzienbare geruchten, die do laatste dagen de ronde doen, als zoude in de buurtschap Hupsel onder de ge meente Eilbergen een voor eenige jaren geleden gepleegde moord aan het licht zijn gekomen, verneemt „De Geld. Bode" van bevoegde zijde het volgende: De vorige week werd door een vrouw wonende in de buurtschap Hupsel ter ken nis van de Kon. Marechaussee te Need® gebracht, dat ongeveer drie jaren geleden des nachts zou zijn ingebroken bij een landbouwer eveneens in Hupsel wonende. Die landbouwer zou toen den inbreker FEUILLETON. Het Japansche Kastje. id Eigenlijk zag hij den graaf heden voor 3e eerste maal van aangezicht tot aange richt en kon hij rich nu eerst niet goed begrijpen, waarom Isa zijn verzoek van de hand had gewezen. De jonge man bij kon ongeveer 25 jaar oud zijn maakte, ondanks zijn bult én de misma- kende pokkenlitteekena, een zeer sympa- thieken indruk. Zijn ongewoon welluiden de stem streelde het hart en zielvolle don kere oogen verzoenden geheel met zijne gebreken. Evenals alle andere beschaafde jonge Russen, sprak hij Tier of vijf talen. Bjj het binnentreden van Feldau stond hij van zijn divan op, waarop hij juist van een rit uitrustte. Gundaccar Von Feldau, stelde deze •zich voor. Vergeef me, dat ik u stoor, doch wees ervan verzekerd, dat een dringende aangelegenheid mij tot u voert. Ge behoeft volstrekt geen veront schuldigingen te maken, het doet mij een f00t. genoegen, om persoonlijk met u Sennis te kunnen maken, antwoordde de graaf hoffelijk en noodigde hem uit, om Plaats te nemen. Gij hebt onlangs een gesneden met goud ingelegd ivoren kastje gekocht, begon uundaccar verlegen. Bij den kunstenaar S n ^Uai Voltaire' nietwaar? 9 Rus keek hem verwonderd aan, doch antwoordde beleefd. Om u te dieren. D© koopman heeft het in de verkoop- lokalen van den „Mont de Pitié" gekocht, het behoorde oorspronkelijk aan mij. Een donkere blos steeg hem bij die be kentenis naar de wangen. Het is wellicht door den persoon, die het beleend heeft, gestolen geworden? kwam de graaf hem ter hulp. Een oogen- blik aarzelde Feldau, of hij dit bevesti gen zoude, ten einde zijne armoede niet te moeten bekennen, doch zijn waarheids liefde zegevierde, en hij antwoordde dap per: Neen, het is met mijn weten en mijn wil beleend geworden. Ik ben een arme duivel, mijnheer de graaf, anders zoude ik nimmer hebben toegestaan, dat mijn dochter in het huis van uwe grootmoeder de afhankelijke betrekking van een gesa larieerde gezelschapsdame bekleed had. Zijn grenzelooze verlegenheid verleidde hem om het' netelige onderwerp aan te roeren. Nauwelijks waren die woorden aan zij ne lippn ontsnapt, of hij zoude er alles voor gegeven, hebben, dat ze niet gespro ken waren, want de werking op den graaf was eene verrassende. Hij sprong driftig op. Zijne oogen schitterden en zijn adem ging moeilijk, toen hij met droevige bit terheid antwoordde: Maar u, baron von Feldau, moest het bekend rijn, dat ik de 'afhankelijke posi tie van uwe dochter in eene volkomen on afhankelijke wilde veranderen. Ik bemin de haar en bemin haar nog, gelijk geen andere man op de wereld haar ooit be minnen kan. Ik zou gaarne mijn half ver mogen offeren, wanneer ik mij daardoor haar jawoord kon koopen. Ik weet, dat ik misvormd ben, en dat ik geen recht erop heb, om het hart van een jong en schoon meisje te winnen Zijne stem sidderde en tranen vulden zijne oogen, zoodat hij op moest houden met spreken. Gundaccar gevoelde zulk een innig me delijden met den verliefden, ongelukkigen graaf, dat hij er Isa in stilte verwijten van maakte, heem niet verhoord te hebben. Maar ik zeide bij mij zeiven, ging de jonge man gebroken voort, dat Isa zoo engelachtig goed, zoo barmhartig, zoo zacht en weldadig is, dat zij medelijden met mijne smart zal hebben, wanneer ik maar geduldig wacht. En ik was gedul dig. Wat eene moeite heb ik niet gedaan, om hare genegenheid te verwerven. Ik was deemoedig. Zij heeft mij afgewezen, is voor mij gevlucht. Zie mij eens aan. Ben ik dan werkelijk zulk een schepsel, dat het een vrouw onmogelijk is, mij lief te hebben? vroeg hij, opgewonden voor Gundaccar staan blijvende. Mijn waarde graaf, welk een vraag. Ik verzeker u, dat honderden vrouwen er een eer in zouden stellen om door u be mind te worden en u wederkeerig liefde te schenken. Ik verlang echter slechts naar één enkele naar Isabella. Kunt ge uw in vloed niet doen gelden om haar te mij nen gunste te steramen? Schuchter als een schooljongen stond hij thans voor Feldau en keek hem smce- kend aan. Ik vrees van neen. Mijn dochter heeft een vast karakter en daarenboven is het ook tegen mijn principe om mii in de ■hartsaangelegenheden mijner kinderen te mengen. Ik kan bij de keuze van een echt genoot geen invloed op hen oefenen, hoe gaarne ik het in dit bijzonder geval ook deed. Pohitonoff ging weder ritten en bleef in diep nadenken verzonken; daarop be gon hij met veranderde stem: Wanneer ik mij niet vergis, dan was het doel van uw bezoek, om weder in het berit van het kastej te komen? Ja, wilt ge het mij afstaan? Het spijt mij zeer, dat dit niet meer in mijnS macht staat, luidde het teleur stellende antwoord, want dr. Koskovisch wion ik het geschenken heb, is thans de bezitter. Ik heb het ding eigenlijk voor mijne moeder gekocht, die een waren hartstocht voor Japansche curiositeiten heeft, maar mijn lijfarts bewonderde hot zoozeer dat ik het hem schonk. Gundaccar verbleekte en sidderde van opgewondenheid over zijn gansche li chaam. Gelooft gij, dat de dokter te bewegen zoude rijn, het mij af te staan. Het kastje heeft aan mijn eerste vrouw be hoord, het is daarom een dierbaar aan denken, waarvan het verlies mij en de mijnen groot verdriet bereiden zou, zeide Feldau met heesche stem. De dokter is op het oogenblik niet thuis, doch wanneer ge wellicht Maan dag terug zoudt willen komen, zal het mij een groot genoegen zijn, u met hem in konnis te brengen. Gaarne. Om welken tijd mag ik ko men? vroeg Feldau opstaande. Om drie uur als het u convenieert. Ik wil dom, wat ik mijn vermogen staat, om den dokter te bewegen, u het kaslje af te staan. Wees overtuigd, dat ik het zeer betreur, mij zei ven van het genoegen boroofd te hebben, u een dienst te kunnen bewijzen, zeide de graaf den gast tot aan de deur begeleidend en hem tot afscheid do hand drukkende. De dames wachtten met ongeduld den terugkeer van het hoofd des gezins en groot was hare verbazing toen zij verna men, dat het kistje zich niet in 't berit van Pohitonoff bevond. Vooral Isabella deed het pijnlijk aan, dat de graaf, wiene vu rig aanzoek zij zoo onbarmhartig van de hand gewezen had, thans in do intiemste familie-anngelegenheden was ingewijd, ja zij beschouwde dit als oen kwaad voortee ken en gaf dit dan ook te kennen Haax vader stelde baar echter hiermede gerost, dat hij nu toch alleen maar met Kosko visch te onderhandelen had. 's Maandags om half twee verliet Fel dau het huis om stipt op tijd ter plaatea te zijn. Hij kwam na een uur zonder het kastje terug en zag er zeer ontstemd en mismoe dig ui'. Alweer een teleurstelling. Ik moet van Pontius naar Pilatus loopen, zei de hij als antwoord op de vragende bl'k- ken, die de zijnen op hem richtten. T>e dokter heeft het kastje weder aan eene dame cadeau gedaan en nu moet ik mij weder tot deze wenden. Hij zeide mij, dat hij het niet waagde terug te vragen, doch voegde erbij dat zij het wellicht geven zou, wanneer ik haar een flink aanbod deed. Wellicht. Groote God, en toch haugt onza gansche toekomst van het terugkrijgen van het kastje ai. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3