Vierde Blad BQ bai Zaterdag 14 Februari 1925 CONFERENTIES VOOR NI ET-KATHOLIEK EN Naar aanleiding van een vraag om op heldering in -„De Tijd" van j.l. Dinsdag door ona Woensdag overgenomen) ontving jit blad het volgend schrijven: Geachte Redactie. (.iaarne beantwoord ik onmiddellijk de rraag, die u mij stelt in uw nummer van Ijeden Ik houd mij daarbij aan uw eigen fonk, om niet over de rede zelf te hande en D»t ware ook niet wei doenlijk; een irnstige beschouwing over het diepste zen3-verschil tusschen de roomsche en je protestantsche visie leent zich niet voor jchandeling in een -dagblad-discussie. Al- een ji'^g ik wel verzekeren, dat als ik 'oomsche dogmatiek bestudeer, ik ga tot c bronnen en de eerste schrijvers, zoodat jlc mij niet bepaal tot Harnack en Heiier [al waardeer ik deze geleerden meer dan u) Jlaar nu de vraag: wat ik bedoel met !t aanvallend karakter der conferenties >or niet-Katholieken Jk dank u zeer voor no vraag, die mij gelegenheid biedt om >n misverstand weg te nemen, waarvan k zelf de mogelijkheid niet had vermoed i dat zeker door mijn rede niet gewekt maar dat door het verslag niettemin is jlijkbaar bij u is gewekt Ik haast mij het te nemen. U laat mij zeggen, dat in le "conferenties het protestantisme wordt tangovallenu ontkent dit, maar verwijst Da' nij wel naar ontstellende aanvallen van jiedikanten tegen de roomsche leer of de [oouoche Kerk. Deze verwijzing was on- ïoodig; ik keur dit optreden van predikan- 'n even sterk af als u en ik heb er geen 'ivfi (ogenblik aan gedacht om roomsche spre- ters van iets dergelijks te betichten De Vü£eak staat nobeler, doch daardoor ook ern- (tigei. Er worden 'lezingen voor niet-Katholie- :en gehouden over de roomsche leer Niet roos («-christenen, opdat zij tot het chris- eiidom worden gebracht, zij het in zijn oomschen vorm. Niet voor ongeloovigeh," «hl ipdai zij tot het geloof worden gebracht, :ij bet in zijn rooihsche gestalte. Maar foor niet-Katholieken. dat is dus ook voor [eioovige protestanten. Dit feit is de aan- ;al, waarop ik doelde en dien ik in mijn ede met zooveel woorden aangaf. Kimt u «roeien, wat dit feit voor geloovige pro- estanten beteekent? Welnu, dat feit en lien aanval heb ik betreurd, versta mij welik ontzeg aan de room- ilie sprekers niet het recht, om deze le- ingen te houden; maar ik betreur uiter- dat men gebruik maakt van dit heoretisch recht Er is zoo zette ik in lea aanhef van mijn rede uiteen er is (eters te doen in den ernstigen tijd, dien nij beleven, dan dat roomschen aanvallen ip geloovige protestanten. Wij moesten, ils loomschen en protestanten naast elkan- jjOI Ier staande, elk recht vooruit het onge- |B oof aantasten en elkander ongemoeid Ia ën. Dit ware sympathiek. Maar nu dat liet geschiedt en juist omgekeerd' deze nval plaats heeft, nu heb ik gemeend, loewel no'ode, de uitnoodiging te moeten u lannemen van den Leidschen kerkeraad, lie immers en ook dat element heb ik n mijn rede nadrukkelijk genoemd nij ectitzinnig en gelouvig protestant is. U :ult mijn naam niet aantreffen in verband ten net eenige actie te dezer zake, waaraan Tijziunigen verbonden zijÉ>. t-Di W ;ezt Ziehier de verklaring van mijn woord, dat u nu zeker meer helder en minder stootend zal wezen. Laat mij tenslotte uiting geven aan een teleurstelling Ik onthoud mij angstvallig van alles, wat tegenover de hedendaagsehe roomsche actie ook maar ietwat kwetsend of smadend zou kunnen wezen; ook toen ik mijn kiesche taak in Leiden vervulde, heb ik dat gedaan Het doet mij leed en stelt mij te leur, dat dit door u niet ge waardeerd en zelfs niets opgemerkt is Hoogachtend, Uw diw J. R. SLOTEMAKER DE BRUINE. Utrecht, 10 Februari 1925. ,,De Tijd" teekent hierbij aan: Wij danken den hooggeleerden inzender ten zeerste voor zijn gewaardeerd ant woord, waarbij wij echter moeten opmer ken: le Dat zijn klacht als zouden de lezin gen van katholieken voor niet-katholieken een aanval op het Protestantisme zijn, toch niet gemotiveerd is door het feit, dat geloovige Protestanten deze lezingen kun nen bezoeken. De lezingen zijn allereerst bedoeld voor zoekenden; de conferenciers plaatsen zich op het standpunt, dat degenen, die hen komen aanhooren, ofwel zelf een overtui ging zoeken en zetten dezen het Katholi cisme uiteen, of wel zij geven voor bfn, die, om wat reden dan ook, belang stellen in het Katholicisme, een objectieve uiteen zetting der Katholieke levens- en wereld beschouwing. En dat is prof. S. de B erkent dit zelf onomwonden het goed recht van iedere levende organisatie. Het feit, dat ook Katholieken van dit gemeen recht ge bruik maken, kan niemand him euvel duiden 2e De conferenties bedoelen en willen geen aanval op andere richtingen of over tuigingen. zeker niet op positief-Cliriste- lijke belijdenissen De Katholieke confe renciers zorgen er angstvallig voor om alleen te spreken over Katholicisme en nooit of nimmer zullen zij één niet-katho- lieke richting, welke dan ook, ex professo gaan uiteenzetten, critiseeren of veroordee- len in een conferentie voor niet-Katholie ken. 3e. Maar zij hebben geen reden om ge loovige Protestanten ^van deze conferenties uit te sluiten omdat de Protestantsche overtuiging zich niet verzet tegen een zelf onderzoek en omdat de ondervinding heeft geleerd, welke ontzaglijke misvattingen omtrent het Katholicisme ook bij geloovige Protestanten hoerschen Mogen wij niet tra-chten die weg te nemen en zoo ten minste te komen tot ©en wederzijds-meer- waardeeren van elkander? Vooral wanneer men in vervolg-cursussen rustig met elkan der kan spreken over twistpunten en ge schillen 4e. Alhoewel overtuigd van prof. S de B 's goeden en oprechten wil en volmaakt erkennend, dat hij. hoewel anti-Roomsch, zich verre houdt van alle anti-papism», hetgeen wij wel degelijk èn opmerken ön waardeeren, moeten wij toch zeggen, dat uit zijn te Leiden gehouden lezing, voor zooverre wij haar uit de kranten-verslagen konden beoordeelen, zulke ernstige mis vattingen omtrent de Katholieke dogma tiek rezen, dat juist zulke lezingen ons ver sterken in de overtuiging, dat onze be voegde mannen een goed werk doen met die dogmatiek ook aan geloovige Protes tanten uit een te zetten Indien de hoog geleerde inzender het proefondervindelijk bewijs wil zien geleverd van hetgeen wij hier zeggen, laat hij dan de copie zijner lezing eenvoudig eens vertrouwelijk voor leggen aan een zijner Katholieke collega's te Utrecht, aan prof. Beyaens of prof. Lig- tenberg b.v Dan zal hij zien wat kanttee- keningen een katholiek theoloog kan ma ken bij zijn misvattingen der Katholieke dogmatiek Wanneer het nu zoo is bij een oprecht en hoogbegaafd man alï de inzen der, wat moet het dan niet zijn bij min- der-óntwikkelden, die vaak, zooals prof. S de B zelf erkent, door mind er-goed wil lenden worden voorgelicht? Zoo. meenen wij, zal de Utrechtsche hoogleeraar, naast wien wij volgaarne in het gelid staan tegen het ongeloof, ons standpunt in deze zaak verstaan en bil lijken sMen moet" zoo leert de „Navol ging". het ecne doen en het andere niet nalaten." SP0KT VOETBAL. R. K. FEDERATIE. Overzicht. lederen Zondag weer worden er zoo langzamerhand meer afdeelingskampioe- nen bekend. In de Overgang E verwierf H. B. G. vorige week het kampioenschap met 7 verloren punten uit 12 wedstrijden. Het krachtsverschil in deze afdeeling is dan ook niet bijzonder groot als men ten minste een uitzondering maakt ten aan zien van Wilhelmus, dat bepaald te zwak voor deze afdeeling is. Morgen moet deze club op bezoek bij de Meer, waarvan de Voorburgers wel niet veel pleizier zullen beleven, de Meerclub en spelen R. K. A. V en Geler morgen gelijk, wat niet uitge sloten is, dan stijgen de Meerbewoners van de tweede plaats van onder tot de tweede plaats van boven. Dat typeert wel het geringe onderlinge verschil. In de tweede klasse H is er door de uitslagen van Zondag jl. wel eenige wijzi ging gekomen in den competiliostand, zoo als uit onderstaaude blijkt: Excelsior 8 6 1 1 21-12 13 1.62 Donk 10 7 1 2 13-4 15 1.50 V E. P. 10 4 4 2 17-11 12 1.20 P. V. G. II 10 4 2 4 14-9 10 1.— Monfoort 8 4 4 10-15 8 1.— Leiden 10 4 1 5 24-15 9 0.90 G. Fl. V 11 2 3 7 10-28 7 0.63 Gr. W. n 2 9 1 2 6 9-23 4 0.44 Excelsior heeft dus een goede kans op het kampioenschap gekregen doordat D. O. N. K. j.l. Zondag van V. E. P. heeft verloren. En tegen de P. V. G.-reserves zullen de Schiedammers zich de mooie kans op het kampioenschap zeker niet laten ontnemen. Wordt het dus een over winning voor Excelsior, ook D. 0. N. K. zal nog trachten zich te handhaven het geen door èen overwinning op Graaf Flo- ris wel kan geschieden. V. E. P. is heel goede derde in deze af deeling en de Woerdenaars zullen morgen hun positie nog wel verbeteren ten koste van de Graaf Willem-reserves indien deze ten minste niet voor een verrassing zorgen zooals tegen D. 0. N. K. en Leiden. De laatste wedstrijd wordt gespeeld op Leiden-terrein, waar Montfoort te gast komt. De Leidenaars hebben nog een ap peltje te schillen met de Montfoorters over het bezoek aldaar. Tot heden hoorden we nog steeds niets over den in Montfoort niet voleinden wedstrijd. We hebben altijd gedacht, dat deze wedstrijd overgespeeld zal worden, doch er is nog geen enkele me- dedeeling hieromtrent door het bondsbe- sluur gedaan. In afwachting of er einde lijk nog wat zal komen, zullen de Zwart Witten goed doen morgen de beide puntjes binnen te halen, wat toch niet onmogelijk is, mits men Montfoort maar in de gaten houdt. Ook V. E. P. toch werd tegen aller verwachting in gedupeerd door een han dige tactiek van Montfoort. Wedsfrijdprogramma voor a.s. Zondag. Eerste klasse. R. K. M. S. V.Sittard J. Leimissen. T. A. G.Palcmig G. Knipschild. KimbriaChèvremont P. Scheren. GaesarValkenburg H. Deloo. WiinpYane&nyieoKcli VIII. 8 Februari. Lezer, wij weten niet, wie u is: tuinder, >oor, winkelier, ambachtsman, rentenier, ulrocaat of kloosterzuster, maar wij allen jebben toch eenige trekken gemeen, onder indere dezen, dat wij gaarne een brief ïrijgca. Is dat den spijker op z'n kop ge- i of is het er naast? Wij gelooven aa het eerste. Neen, wel niemand is on- erschillig voor de groote macht, welke u >ost heet. Tenminste wat ons persoonlijk ipU oetreft, wij vinden het altijd een genoe- Ba ?en, als we, 's morgens of "s avonds toe- !ert 'ahigerwijze in het portaal komend, daar de fuik met buit gevuld vinden, om dan don heelen bundel binnen te brengen en uit to zoeken, wat voor A, B, G, D of E be stemd is, zooals we op strooiavond een booten mand met verrasingen uitpakken, te zien, wat Sinterklaas voor ieder gereden heeft. Eiken morgen en el- S. i'en avond is 't een belangrijk vraagstuk, ffat Tante Post heeft meegebracht. Dan j denken we aan hetgeen de Rotterdamsche hooplieden in onze jeugd op de markt rie pen, terwijl zij hun lapjes rangschikten: .uitzoeken maar! uitzoeken maar!" Want ferrassingen zijn nooit uitgesloten. Nu ja, A'rike kranten er komen, weet je natuur- bjk en zoo zijn er nog andere stukken, ft'aar je op rekenen kan. Maar toch im- toer is er ook reden tot nieuwsgierigheid. Wie weet, of niet een rijke, tot dusver on tkende oom je tot universeel erfgenaam hoeft gemaakt! Wie weet, of niet een oud fond, dien je voor altijd tengevolge van oon kleine kwestie voor je verloren waan- de oude banden weer samenhechten *>1 Wie weet, of niet één van je vricn- eQ je komt vertellen, dat hij naar 't kloos- 0r, of trouwen of naar 'n ander wereld- •jpel gaat. Misschien krijg je wel een aar- jhg prijsje uit een liefdadigheidsloterij. Er «jonnen ook schimp- en klaagbrieven on- .or zijn. Ja, dat alles kan Tan Ie'Post mee- re&gen, zonder dat je er een grein ver boden van hebt. Daarom hebben wij een postbode ook altijd een man van beteeke- nis gevonden. Dat is er zoo een, weet jo, die achter de coulissen %kijkt, die Onzen Lieven Heer helpt bij het uitzoeken van de personen, die op het tooneel dezer wereld verschijnen moeten, en bij het regelen van het spel. Dat is er een, die over je voor- en tegenspoed beschikt. Wat die man allemaal in zijn postzak draagt, valt onmogelijk te berekenen: droefheid en vreugd, zonde en deugd, adel en egoïsme, schatten gelds, maar ook heel gemakkelijk berichten, zwart op wit, die je ondergang beteekenen. Wat we boven schreven is eigenlijk maar een inleiding, een inleiding, n.l. tot de Lo wering, dat iemand, die wel eens wat schrijft in dagblad of tijdschrift meer dan anderen de kans beloopt, in zijn bus min of meer verrassende brieven te vinden. Wij bijv. hebben al menig keer naar aan leiding van hetgeen we gedurende een paar jaar zoo hier en daar plaatsten, een schrijven gekregen van ons totaal onbe kende personen. De een vroeg inlichtin gen omtrent een of ander, een tweede meende in het geschrevene een fout te ontdekken, een derde wilde naar aanlei ding van het artikel een plannetje opzet ten, een vierde was het erg met ons eens, een vijfde uitte zijn afkeuring. En dat is eigenlijk iets heel gewoons. Lezfer, heeft u ook niet meermalen op het punt gestaan, om naar aanleiding van hetgeen u in een of ander boek of dagblad of tijdschrift las een brief te schrijven, gloeiend van ver ontwaardiging of bewondering, al naar gelang 't uitkwam? Wij moeten erkennen, vaak zulk een aandrang gevoeld te hebben. God immers heeft den mensch de taal ge geven, om zich te uiten. Vondel was daar zoo van overtuigd, dat hij dichtte: „Wat mij op 's herten grond leit, Dat welt me naar de keel." De vorige week kregen we weer zoo'n brief, t Ging over hetgeen we in dit blad onlangs schreven over do verhouding tus schen katholieken en and< rsgeloovigen. De schrijver verklaarde ons, dat wat we Overgangsklasse E. De MeerWilhelmus G. Starren. CelesR. K. A. V. F. van Veen. Tweede klasse H. ExcelsiorP. V. G. II H. de Bueger. Graaf Willem II 2—V. E. P. Graaf FlorisDonk J. Righ. v. Gelder. LeidenMontfoort A. Bizot. DIOG. HAARL. BOND. Overzicht. Met belangstelling zien we uit naar de resultaten van de wedstrijden, die morgen in do eerste klasse gespeeld worden. Im mers, wellicht valt de voorloopige beslis sing omtrent de eerste plaats morgen, Als T. Y. B. B. morgen wint van de Zwalu wenclub uit dezelfde stad en Concordia verliest van S. J. C. in het Sportpark te Noordwijk, dan zijn de kansen van de lei ders weer eenigszins verbeterd. Immers dan behoeven de Geel-zwarten slechts een gelijk spel te behalen tegen W. F. C. om definitief kampioen te zijn. En zeer waar schijnlijk zal S. J. G. de Haarlemmers morgen wel te hulp komen, daar de jon gens van v. d. Berg door een overwinning van 20 of 30 nog een goede kans op de tweede plaats hebben. Er hangt dus veel van dezen wedstrijd af. H. B. G. zal een geduchte poging wagen om voor goed uit de gevaarlijke zone weg te komen en de club uit Lisse kan zich dus op een warme ontvangst voorbereiden. Het krachtsverschil tusschen Santpoort en W. F. G. zal niet groot zijn. Een kleine overwinning van de thuisclub lijkt ons het meest waarschijnlijk. In de derde klasse E ontvangt Concor dia II de S. J. G.-reserves. De Hillegom- mers hebben momenteel een goeden voor sprong en door een nieuwe overwinning maken zij hun kans op het kampioenschap nog beter. Waar zij bovendien in de eerste ontmoeting een punt aan S. J. G. ver speelden gelooven we dat de Noordwijkera morgen wel geen succes zullen hebben. Teylingen en Lisse strijden om de bezet ting van de tweede plaats, maar indien de gastheeren er morgen in slagen te win nen is de tweede plaats zoogoed als ze ker voor hen. Ook om de laatste plaats wordt nog fel gestreden en wel tusschen E. M. S. n en Leiden III, welke clubs elkaar morgen in Noordwijkerhout zullen bekampen. Zou den ook deze Leidenaars evenals het twee de elftal op de onderste plaats in de rang lijst willen eindigen? Komt jongens, eens flink aangepakt. E. M. S. II heeft reeds een punt te pakken en dus opgepast, dat er morgen niet twee verloren worden. Trekt morgen eens volledig naar N'hout. Leiden IV heeft de eer alleen in de vier de klasse en zooals we vorige week reeds schreven is er, in langen tijd niet gespeeld. Waar nu S. N. A. de tegenpartij is dient er terdege rekening mee gehouden te wor den, dat er niets verloren mag worden, om het kampioenschap te behalen. Derhalve verwachten we van de Leidenaars een overwinning. In" Leidschendam wordt de jaarlijksche wedstrijd gespeeld om den burgemecster- Keizer-beker tusschen A. V. V. en de club uit Oegstgeest. Dat belooft weer een inte ressant partijtje. We zijn wel benieuwd of er ook merkbare vorderingen in beider spel waar te nemen zullen zijn. De juniores van Leiden vertrekken te 11.30 uur pifr fiets vanaf de Haarlemmer- trekvaart. De beer Lamboo zal de junioren vergezellen. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Eerste klasse B. T. Y. B. B. I—R. K. V. Z. I D. Havcrkorn. Santpoort IW. F. G. I L. Pirovano. H. B. G. IILisse I P. Veen. S. J. G. IConcordia I H. de Bueger. Derde klasse E. Teylingen ILisse II G. v. d. Klugt. Concordia IIS. J. C. II H. v. Klinck. i E. M. S. IILeiden III H. Caspers. Vierde klasse F. Leiden IV—S. N. A. I 12.30 uur G. Hoogenduin Vierde klasse G. A. V. VWestlandia'IIP. Brugman. Edoh IIIL. en Sn. III Joh, v. d, Stam. Junioren-Competitie. District Leiden. 1 uur: LisseLeiden Th. van Bozu. District Den Haag. 12.30 uur: S. *D. A. I—A. V. V. III. Vriendschappelijk. 2 uur: A. V. V. I—O. V. V. I. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Overzicht. De komende voetbaldag is van zeer groot belang voor het Leidsche voetbal. Want meer dan de vraag, wie er in Afdeeling I kampioen zal worden dringt zich de vraag op, of het A. S. G. zal gelukken het degra datiegevaar te ontloopen. Leidsch Rood- Zwart heeft helaas iets te laat een eind spurt ingezet, zoo geweldig, dat de sterkste clubs in haar een struikelblok zullen vin-' den, ja, dat zelfs de a.s. kampioenen niet van haar zullen kunnen winnen, maar daar tegenover staat, dat ook Unitas in de eindspurt is en nu is het de groota vraag maar, wie de meeste kracht kan ont plooien. Ondanks alles gelooven we, dat de balans in deze naar A. S. G. zal over slaan. De rood-zwarten toch achten wij technisch bekwamer en als zich daaraan hot enthousiasme aanpast, dan moet da overwinning voor de Leidenaars zijn. Er kan gewonnen worden, dus er moet ge wonnen worden. Dat is de leus, die de laatste weken allen doortrilt. Moge de uit slag gunstig zijn dan zal ook in den eind- wedstrijd tegen Feijenoord het geweldig enthousiasme kunnen zegevieren. Quick zal den Leidenaars wellicht oen handje helpen, want wij mogen toch vei lig verwachten, dat Sparta zich met een kans op het kampioenschap voor oogen, zich door de Hanenburgers niet zal laten verslaan. Van groot belang voor de bewoners van Spangen is ook de wedstrijd Blauw-Wit Feijenoord. De eerste wedstrijd tusschen beide concurrenten eindigde in een» sma delijke nederlaag voor (le Zebra's en we gelooven dan ook, dat zij alles in 't werk zullen stellen om revanche te nemen. Een voorspelling in deze lijkt ons heel moeilijk, doch we gelooven toch niet, dal Feijen oord er zonder kleerscheuren afkoml. De voornaamste wedstrijd in Afd. II is die tusschen E. D O. en Stormvogels In dien de IJniuidenaars spelen zooals Zon dag tegen Ajax dan golooven we. dat er in Haarlem gewonnen wordt Als E. D. O. er echter in zal slagen één of zelfs Iwee punten binnen te halen, dan zijn do kan-i sen van II. B S. aanmerkelijk verbeterd, omdat zij zelf er niet aan» zullen denken van V. O. G. te verliezen al mag stellig verwacht worden, dat V. O. G. er een eer in zou stellen de kampioensplannen voor H. B. S. den kop in te drukken. Excelsior en D. F. G. zullen beide wel verliezen van Ajax en R. C. H. welke laatste clubs elkander de derde plaats wel zullen betwisten. Lugdunura ontvangt morgen de club uit Alphen, wat beteekent, dat er aan den Warmonderweg een belangrijke wedstrijd wordt gespeeld, waar ongetwijfeld veel bezoekers zullen zijn. Slaagt Alplien er in ook maar slechts een gelijk spel te behalen dan zijn zij kampioen dezer afdeeling. We gelooven echter, dat de grocn-wltten alles in het werk zullen stellen om het vooralsnog niet zoover te laten komen en dus zal liet er spannen. De A. S. G.-reserves ontvangen de dito's van A. D .0. Zou oök nu weer een gun stig resultaat bereikt worden? De laatste wedstrijden bebben het doen hopen. Vooruit dus, rood-zwart! daaromtrent in het midden hadden ge bracht, hem „uit het hart gegrepen" was. Hij spoorde ons aan, op die manier meer te schrijven. „Tracht", zoo luidde het, „ons, Katholieken, op te wekken tot mede lijden met onze dwalende broeders, waar onder er toch zoovelen zijn met een op recht hart en groote naastenliefde. Dat dit laatste voortkomt uit natuurlijk, mensche- lijk gevoel, mogen wij hun toch .niet ten kwade duiden, niet waar? Hun gosdienst- kennis is zoo klein. Dit alles schrijf ik uit ondervinding." En dan verhaalt de man, hoe hij in zijn jeugd in behoeftige omstandigheden ver keerde, maar nu nog steeds dankbaar de medelijdende behandeling godenken moet, welke hij, Katholiek, van de protestanten ondervond. „Niet alle", zoo zegt hij, „maar vele protestanten dwalen te goeder- trouw, en bidden voor ons, die zij als d wal enden beschouwen. Vandaar bid ik ook altijd voor alle dwalenden om hunne bekeering." Ofschoon we eerlijk kunnen getuigen, dat Rechhaberei, het stroven om overal en altijd gelijk te krijgen, ons ten ecnen- male vreemd is, waren wij toch verheugd, het in dit geval te hebben, omdat het zoo spontaan, zoo geheel eigener beweging, zoo heelemaal ongedwongen ons gegeven werd, en nog wel door iemand, die van on dervinding spreken kon. En dit is de re den, waarom wc op deze oude, maar im mer weer nieuwe kwestie even terugko men. Mogen allen, wien dit muiltje we bedoelen de vermaning van den geach- ten briefzender past, het aantrekken, d. w. z. mogen allen, die met andersden kenden in aanraking komen, hun op vriendelijke, beleefde wijze legemoet gaan. En heusch, als t' edel-aardige. goedwil lende lieden zijn, dan is er bij veel verschil tusschen, toch ook ^ooveel overeen komst m e t ons. Sprak Tertullianus niet van anima naturaliter Christiana, waar mee hij zeggen wilde, dat de monsche- lijke ziel van nature christe- 1 ij k is? En dat is ook niet zoo heel vreemd. Zijn de tien geboden niet, zooals de katechisinus zegt, „in het men ehelijk hart ingeprent", zoodat alle stervelingen er kennis van dragen? Maar Jezus heeft ze misschien afgeschaft? Neen toch, Hij is immers, volgens Zijn eigen getuigenis, gekomen, om de oude wet a a n te vul- 1 o n, niet om ze af te breken? „Een dwa ling", zegt Lacordaire zoo mooi, „is een gederailleerde waarheid". In dezen ge- dachtengang voortredeneerend hebben wij, Katholieken, dus' do taak, onze „dwalen de broeders" er van te overtuigen, dat hun voertuigen, waar zij hopeloos mee in het zand voortdokkeren, eigenlijk ont spoorde wagens zijn, welke tot hot begin der XVIe eeuw bij onzen levenstrein be hoorden bet bekende „scheepje van Petrus" past bezwaarlijk in deze vergelij king en wordt dus voorloopig „opgelegd" on hun te beteekenen, dat zij het beste doen met zoo spoedig mogelijk in onzen trein over te stappen, welke zich op glad de baan voorfbeweegt. Deze eenigszins wetenschappelijke geloofsverdediging of, misschien beter nog, geloofs u i 11 e g is echter niet aan iedereen toevertrouwd. Maar wal hebben we allemaal den plicht waardig de^ roeping te volgen, waartoe we volgens Paulus geroepen zijn, opdat dege nen, die volgens denzelfden Apostel nog „buiten" zijn, den wensch verzuchten, welken Eichendorff eens uitsprak, toen hij, staande op een heerlijken zomeravond aan het geopend raam van zijn kamer, een veilig voertuig langs zijn huis hoorde gaan: „Ah? wer da mitreison könnlo in der prüchtigen Sommernacht!" 9 Februari. De lezers weten wellicht, dat (fe R.-K. Bond van landarbeiders den naam St. Deus Dedit draagt. Nu hield onlangs op zeker dorp een afdeeling van dezen Bond jaarvergadering. Toen de vergadering ten einde spoedde, stond een nieuw lid, voor de eerste maal aanwezig, op en zei: „Mijnheer do voorzitter, laten wo toch eens ter zake komen. Ik heb vanavond van niks anders gehoord dan van: Deus dee dit en Deus dee d t. Ik kan er geen touw meer aan vast maken." 11 Februari. 't Is vandaag feest van O. L. Vrouw van Lourdes en 't 6prcekt vanzelf, dat nu on- zo gedachten weer eens uitgaan naar de fraaie Zuid-Fransche stad, welke door Maria zoo bijzonder word gezegend en waar we het geluk hadden eens te zijn. Weer komen ons voor den geest dio vijf heerlijke zomeravonden in die paradijse lijke plaats, waar hot gemurmel van den Gavestroom en het gemompel der gebeden zoo harmonieus samenklonken onder de donkerfulpcn overstolping van den wijd- heerschenden hemeldom, waar het elec- trisch gloeiende kruis op den hoogen Pio du Jer fonkelde als een reuzig parelen borstsieraad, waar het blanke beeld dor Lieve Vrouwe, omveiligd door do grot, tot diep in don nacht de harten trok der ve len, die kwamen \ütn heel ver. Maar ook overdag was het leven or een lust. Do weidseüe esplanade lag haast on* overzienbaar uitgestrekt vóór do drie op eengestapelde heiligdommen als een per manent feestterrein, en wanner daarop 's middags de Sacramentsprocessie voort trok, terwijl de stralen der zon weer kaatst werden door het goud van don monslrans, welken de priester onvermoeid langs de rijen der zieken droeg, was 't alsof de heel-andersgewende oogen des licbaams zich sloten, om op het wijde veld des geestes een stoet te zien, welken slechts de stoutste fantasie zich durft drooincn. Ook ruïnen van het oude, hooggelegen kasleel van Lourdes beklommen wij vaak, en als we daar dan stonden tusschen die onttakeling van aardsch geweld, terwijl we aan dc overzijde van de heerlijke Gave, die ann onze voeten voorbijzilverde, de ge zegende, hoopvolle heiligdommen ontwaar den van der Ghristenen Hulp, meende de mijmeraar, dat dit alles puiiun en pa leizen behalve tastbare realiteit ook symbool was, symbool van hot bittere en blije, het leed en het lied, hét wran re «'i vrongdige van dit vergankelijke leven, waar do mensch dcor hconpelgii"ïeert, terwijl hijmcurtelings schreit en lacht. H. A. ULLEMAN, Pr,

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 9