KEHTUZEAl? u Buitenl. Berichten DE MIJNRAMP TE DORTMUND. Nadere bijzonderheden over den omvang der catastrofe. Onze Berlijnsche redacteur seint ons d.d. gisteren nog het volgende: De oorzaak van de explosie in de mijn bij Dortmund is nog niet opgelost. Geredde mijnwerkers vertellen, dat 2ij reeds giste ren vóór het ongeluk explosies hebben gehoord, maar men was toch niet veront rust, want juist de afvoer van gassen was zeer goed. Na de explosie is de gas ont wikkeling zoo sterk geweest, dat zelfs na burige mijnen er onder te lijden hadden. In Dortmund zelf beersckt de grootste ontsteltenis. De openbare gebouwen en de mijnen hebben halfstok gevlagd. De groo- te menschenmenigte omgeeft nog steeds de plaats van het ongeluk, die door de politie is afgezet. Verscheidene malen beproefde de me nigte de poorten te bestormen, zoodat de politie versterkt moest worden. Tot dusver bedraagt het gezamenlijk aantal dooden 138. Bovendien zijn twee manschappen van de reddings-colonne door vergiftige gassen gedood. Acht mijn werkers konden levend te voorschijn ge bracht worden. De eerste dooden werden 's nachts om 12 uur geborgen. De bergings-maatregelen werden buitengewoon bemoeilijkt, doordat de geheele mijn verwoest is. Verschillende gangen zijn ingestort. Sommige dooden, die boven zijn ge bracht, zijn nagenoeg volkomen verbrand. Velen van hen zijn van tien tot twintig meter ver weg geslingerd en hebben alle led .-maten gebroken. De identificatie van de dooden is alleen mogelijk, doordat zij allen penningen met een nummer dragen. Het reddingswerk is met veel gevaar verbonden, want men rekent met nieuwe explosies. D9 manschappen moeten elkaar wegens het uitert moeilijke werk, na korten tijd aflossen. Zij kunnen ook alleen met gasmaskers en zuurstof-apparaten red ding verleenen. In den Rijksdag heeft de voorzitter Loe- be vóór de opening van de zitting eenige woorden ter eere van de dooden gespro ken. Van communistische zijde werd voorge steld een commissie van onderzoek te doen benoemen. De voorzitter vroeg geen debat te beginnen en het voorstel daartoe uit te stellen tot Vrijdag. De communisten wa- hef daarmede eens, Ook in de onderzoekings-commissie van den Pruisischen landdag heeft men de dooden van Dortmund herdacht. Rijksminister Luther heeft zijn bezoek aan de Zuid-Duitsche staten onderbroken en zich onmiddellijk naar Dortmund bege ven. Wolff seint uit Berlijn d.d. gisteren: De rijksdag heeft een sociaal-democra tisch voorstel aangenomen volgens hetwelk do parmanentee Pruisische veiligheids commissie en de bedrijfsraad der mijn „Ministete Stein'* vier rijksdagafgevaar digden voor het onderzoek der ramp zul len benoemen. Do communisten beschul digen de directie. De bedrijfsraad van de mijn „Minister Stein", welke overwegend uit communis ten bestaat is de meening toegedaan, dat do mijndirectie on de meest lichtzinnige wiize het leven der miinwerkers op het spel heeft gezet, aangezien reeds den dag voor de ramp mijngas werd geconsta teerd op de plaats waar de ontploffing heeft plaats gehad. Do communistische vakvereenigingen eischen in stroobiljetten de arrestatie van do mijndirectie. Talrijke pamfletten van een dergelijken inhoud zijn in beslag geno men. Onder de arbeiders heerscht groote opwinding. De communisten zijn van plan een tref fen met de politie uit te lokken. De poli tiemacht is reeds versterkt en voorts worden voorzorgen getroffen met het oog op de begrafenis. De arbeiderspers critiseert in heftige bewoordingen het afjakkersysteem in de Roermijnen, waardoor de slecht betaalde mijnwerkers tot een maximum prestatie worden gedwongen. De Nederland sche mijnwerkers- organiHities en ook die uit Frankrijk en Engeland hebben telegrammen van rouw beklag gezonden. Mislukte overval van bankroovers. Drie mannen hebben te Des Moines een roofoverval op de spaarbank gepleegd. Het drietal trachtte het personeel in be dwang te houden, doch eenige bedienden vuurden, waardoor één der roovers iwaar, vermoedelijk zelfs doodelijk, werd gewond. De beide anderen werden gear resteerd. Een wilde dieren invasie. Verschillende Kaukasiscbe dorpen heb ben, blijkens berichten in de Russische bladen, te lijden onder invallen van wilde dieren, die blijkbaar door de fonormale koude, welke dezen winter in den Kauka- bus heerscht, uit hun schuilhoeken in de bergen naar de lagergelegen streken go- dreven worden. Niet alleen beren en wol ten, maar ook leeuwen en tijgers zijn waargenomen, en hebben reeds slachtof fers gemaakt. Een groot kanaal in Rusland. Do Russische regeering bestudeert een Slan voor den aanleg van een kanaal, dat e Wolga met de Don en de Azov-zee ver binden zal. Het kanaal zal van groot be lang worden voor de ontwikkeling van jfen petroleumexport. De smakelijkste bult. Vijftien gewapende lieden in vijf auto's Eebben een „raid" uitgevoerd op de kan toren der Chicago, Milwaukee and St (Paul Spoorweg Mij. Zij wisten te ontko len met.... 46 vaatjes wijnl Nederlandsch ÜosMndië. Ernstig auto-ongeluk Familie hier te lande heeft bericht ont vangen, dat de in Nederlandsch-Indië vertoevende familie Drijver uit Den Haag door een ernstig ongeluk is getroffen. De heer en mevrouw Drijver en de moeder van den heer Drijver zijn omgekomen, doordat de auto, waarrin zij gezeten wa ren, onder een trein geraakte. -Een kind werd ernstig gekwetst. Men weet nog niet de juiste plaats, waar het ongeluk is voorgevallen. UIT DE OKIGEVING LANGERAAR. Oudersavond. Dinsdagavond werd de Oudersavond gegeven voor ouders, eere-leden, leden en begunstigers van het Patronaat in de zaal van den heer v. d. Laan. Voor een stampvolle zaal opende de kapelaan der parochie met een har telijk welkom. Dat het Patronaat aller be- langsteling vraagt, bewijst de flinke op komst. Wij mogen zeggen, zegt spr., dat ons Patronaat nog niet zoo heel bloeiend is. Toch was op 1 Nov, 1923 de opkomst zoodanig, dat het noodig bleek het Patro naat in twee afdeelingen te splitsen. Het gebouw, waarover wordt beschikt, is wel iswaar minder doelmatig, doch spr. hoopt dat het in de toekomst anders wórdt. Als men de lente heeft gehad, hoopt men dat de zomer veel schooner moge zijn. Zoo hopen wij ook op een mooi gebouw in de toekomst Spr, uit den. wensch dat het Pa tronaat nog vele vruchten moge voort brengen. (Applaus.) Vervolgens geeft spr. het woord aan den spr., kapelaan P. J. M. Heskes uit Alphen a. d. Rijn. Deze het woord nemend, richt zich tot de ouders en leden van het Patronaat. Uitgenoodigd door den directeur is het spr. aangenaam te komen spreken, doch op een oogenblik als dit, zoo onverwachts, zoo onvoorbereid een rede na een rede uit te spreken is moeib'jk, bezwaarlijk, doch spr. brengt dank aan den vorigen spr., dat deze hem hier heeft ingeleid. Spr. wil vanavond uiteenzetten wat een Patronaat is, en zal trachten een ver keerde opvatting daaromtrent weg te nemen. Wat is een Patronaat? Ouders, ge hebt toch wel eens meer gehoord, dat het schoonste en het dierbaarste wat ons de hemel gaf de kinderen zijn. Niet èèn zoudt ge er van willen missen. Daar leeft 'n ziel in uw kind die onsterfelijk is. God geeft ons niet de kinderen om profijt daarvan te oogsten, God heeft ons de kinderen toe vertrouwd om ze weer terug te voeren tot God. Daarom is het werk van do opvoe ding, een verheven en een moeilijke taak. Wat voor ambacht, hoeveel geleerdheid uw kind bezit, dat alles, ouders, is bij zaak; de godsdienst, ziet, daar gaat het om. Daarom is de levensstaat van het hu welijk zoo schoon, doch zoo moeilijk. God zelf is uw werkmeester, waaraan gij ver antwoording schuldig zijt. Halfslachtige opvoeding van de kinde ren is bij de eerste inzet reeds noodlottig spel voor de onsterfelijke zielen. Een eer ste vereischte is, de kinderen godsdienstig te maken. God heeft bij die zware plich ten tevens een krachtigen steun: de Kerk. Het onderwijs op de Katholieke school, de H. Sacramenten, wie zal het ontkennen, dat deze een machtigen invloed op de op voeding uitoefenen. Heeft het kind de school verlaten of de kathechismus, heeft het den leeftijd van f2 jaren bereikt, toch duurt de opvoeding nog langen tijd daar na. Ja, juist na de schooljaren gaat de jongen de crisisjaren tegemoet, en meer dan ooit is in die jaren een helpende hand noodig. Die helpende hand is het Patronaat. Het Patronaat is er om hen door den crisis heen te helpen en niet om hen van de straat en door spel bezig te houden; dit laatste is bijzaak. Het Patronaat is er om jongens te vormen tot rasechte Katho-1 tieke mannen. Vervolgens tot de ouders. Wat zijn er niet velen, aldus spr., die na de woorden van het Doopsel, door geloofs afval, hun geloof verloren, voordat ze 20 jaren telde. Hoe dikwijls wordt niet het zaad der Katholieke opvoeding verstikt en vertrapt in fabrieken en an der werkgelegenheden, door gesprekken in strijd met het geloof (voornamelijk door het belachelijk te maken en met de zede lijkheid.) De gevaren zijn groot, en wor den door iederen jongen genegeerd. Niet één vader of moeder kan zeggen: het zal met mijn jongens wel losloopen. Het zedenbederf maakt tallooze slachtoffers. Dat heeft de kerkelijke overheid gezien, en de jongens opgenomen in de Patro naten. Daar leert men hen in hun jonge jaren volgens het Katholiek geloof te leven Vroeger kwamen de jongens vanaf de ka thechismus met den geestelijke niet meer in aanmerking voor het bruidsexamen; in bet Patronaat is er geregeld contact met de geestelijkheid. Spr. wekte alle ouders op het Patronaatswerk te steunen. Spr. veronderstelt, dat de jongens van dit Pa tronaat de ordelijkste van Holland zijn, doch kon 't noodig zijn dat over dezen of genen beklag moet worden ingediend en de directeur als zoodanig komt, laten do ouders hem dan geen standje maken. Spr. weet bij ervaring dat vader dan soms zegt: U moet ook maar wat door de vingers zien! Och kom, ouders, de directeur komt niet klagen, vpordat het noodig isl Spr. eindigde ten slotte met de gebeur tenis uit het Evangelie: op een keer kwam een jongeling bij den Zaligmaker: „Mees ter, wat moet ik doen om het eeuwig leven te bekomen", en Christus zeide hem: „On derhoud de geboden"! Nauwelijks had spr. geëindigd, of de aandachtige stilte werd gebroken door een langdurig aplaus. De kapelaan der parochie dankte harte lijk den spreker. Kap. Heskes heeft het IRMA's NATUURPUDOINGEN AMANDELSCHIJFJES. Is iels nieuws. Vraagt deze in de Winkels, of schrijft ze morgen op de Winkelboekjes. Fabrikanten VERHOEFF-SUSflNNfl. Den Haag. 10isj Patronaat zoo heerlijk naar voren ge bracht en spr. hoopt, dat zulks goed ter harte zal worden genomen. In de jonge lingschap ligt de kern van de toekomst, en spr. hoopt, dat wij mogen roemen op gods dienstige jongens. Spr. betreurt, dat er. enkelen zijn van de Patronaatsjongens, die bij de Zondagmiddag-godsdienstoefe ningen in plaats van in, om de kerk loo- pen, en wil dat zij trouw de middagkerk bezoeken. Hierna zette de pianist, de heer Mourits, het lied „Roomsche Blijd schap" in. Het tweede gedeelte van den avond had niet minder succes. Opgevoerd werd „Schuiven gaan", daarna „Voetbal Hen- kie": Henkie als echt voetballer bij de kleermaker, barbier, en apotheker en in dienst zijnde. Het had een ongewoon lach succes. Tot slot „Een kwartier bij den Mi litairen Dienst". Dit werd ook uitstekend gespeeld. Intussclien werden de jongens op eenige tractaties vergast. Het was den directeur bij de sluiting een genoegen dank te kunnen brengen voor den leerzèmen, gezelligen avond. Spr. kan niet in bijzonderheden treden, doch brengt onverdeelde dank aan de commissie van het Patronaat. Het is de eerste ouders avond welke hier in de parochie werd ge geven, doch spr. hoopt dat deze nog door meerdere zal worden gevolgd, en voor de toekomst rijke vruchten moge dragen. Laten wij er bijvoegen dat naast de commisie van het Patronaat op de eerste plaats een werkzaam deel heeft de direc teur van het Patronaat, kapelaan van Houten, en wij hopen, dat hij getuige moge zijii van de vruchten zijner arbeid. NOORDWIJK. De gashouder. De gunning van een derde gashouder van 3000 küb. meter in houd is door het gemeentebestuur gegund aan de N.V. Zeister Machinefabriek te Zeist. Schietoefeningen. Het, strand onder onze gemeente van paal 81 tot paal 76 zal wegens schietoefeningen met zware mi trailleurs onveilig zijn op 19, 20, 23, 24, 25, 26 en 27 Februari aanstaande van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 uur. Wering van schoolverzuim. Uit het verslag der Commissie tot wering van schoolverzuim in onze gemeente blijkt, dat er in 924 10 vergaderingen werden gehou den, waarvoor 285 personen werden opge roepen. Hiervan verschenen er slechts 106. 49 verzuimen werden geoorloofd ver klaard, 250 echter ongeoorloofd. OUDE-WETERING. Uitvoering. Dinsdag- en Woensdag avond heeft de R. K Tooneelvereeniging ,,St Theodulfus" alhier een weer uitste kend geslaagde uitvoering gegeven in ho tel Vesseur Opgevoerd werd allereerst ,.De Eeuwige Strijd'' van Ge raid. Nielen Met de opvoering van dit etuk heeft deze jonge vereeniging veel aangedurfd. Maar wij kunnen onmiddellijk laten volgen, dat ze er een groot succes mede heeft behaald Men behoefde slechts de zaal rond te zien en men las de spanning op aller gelaat en een volkomen stilte heerscht© alom. We zullen geen uiteenzetting geven van het ge heele stuk, dit zou te veel plaats in be slag nemen. Aandoenlijk was vooral do slot-scéne en menigeen schoten de tranen in de oogen. Na de pauze kregen we een stuk van geheel ander allooi nl K'fc Ge- lukskantoor" of „Samson en Moot in de Premieleening". 't Was een echt spectakel stukje en daverend is er gelachen om de geestige zetten en vooral om het geestige spel. We kunnen de vereeniging gelukwen- Bchen met deze uitvoéringen Vooral wat het spel betreft was er weer een merk bare vooruitgang te bespeuren en als de vereeniging op dezen weg doorgaat zal zij spoedig een der eerste plaatsen op haar gebied in onze omgeving gaan innemen. De tusschenpauzen werden voor het pu bliek aanmerkelijk verkort door het voor treffelijk pianospel van den heer A Fang- rnann, den tweeden avond op verdienste lijk© wijze begeleid door den heer J. de Jong met saxophone De grimeering was weer op de bekende goede wijze uitgevoerd door den heer Thoolen uit Leiden. R0EL0FARENDSVEEN R. K. Kiesvereeniging. Woensdag avond had in het café van den heer J. C. van der Geest alhier een ledenvergadering plaats van de R K. Par. Kiesvereeniging alhier De Voorz opende om 7.30 uur de vergadering en heette de weinige leden van harte welkom, waarna hij den secre taris verzocht tot voorlezing der notulen welke onveranderd werden vastgesteld. Allereerst werd mededeeling gedaan van het door het bestuur der Centrale kies- vereeniging gedane stappen bij den heer Mr. Dr. Kooien, lid der Tweede Kamer om alhier in Alkemade een R K. Notaris te krijgen, waarna aan de orde kwam be spreking eandidaatstelling voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal De Centrale kiesvereeniging Alkemade stelde in com binatie met de besturen der verschillende aangesloten kieavereenigingen als candida- ten voor le Mr. Dr. A. P. N. Kooien, 2e. Mr P J. M. Aalberse en Mr. J. B. Bo- mans Op voorstel van eenige leden werden aan deze oandidaten nog toegevoegd de hee- ren Loerakker en Balvers. Van de rond vraag werd door eenige leden gebruik ge maakt en gevraagd over de werkloozen, die bij de gemeente tewerk worden ge steld. Na antwoord door den Voorz. werd de vergadering gesloten. LEGER EN VLOOT Militaire bezuiniging. Naar de „Tel." verneemt, maakt het een ernstig punt van overweging uit om de functie van indeelingsdistrict-comman- dant te doen vervullen door een gepension- neerd hoofdofficier, zulks ter vervanging van de thans als zoodanig werkzaam zijn de actief-dienende hoofdofficieren (ma joors) tevens wordt overwogen, om de functie, van kapitein toegevoegd aan den indeelingsdistricts-commandant te doen vervallen. Door deze wijziging zou een jaarlijk- sche bezuiniging van ongeveer 120.000 gulden worden verkregen. Ingezonden Stukken (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Langeraar, 11 Februari 1925 Hooggeachte Redactie. In de hoop dat ik door Uw veelgelezen blad den WelEerw. Heer Kapelaan van Houten zal bereiken, vraag ik U dan be leefd met een paar regels gebruik te mo gen maken van Uw altijd gulle gastvrij heid. Er is hier een ouderavond, of laat ik liever zeggen, een ouders-feestavond ge weest in bet café v. d. Laan, georganiseerd door den Directeur van het Jongenpatro naat, den WelEerw. Heer van Houten, en schitterend is deze avond geslaagd. Niet het minst droeg daartoe ook bij de schoone en leerzame rede, welke den WelEerw. Heer Heskes, kapelaan te Alphen, aan de ouders en de jongens van het Patronaat, op 'n zoo aantrekkelijke en smakelijke wijze te genieten gaf; zoo .ook hebben de jongeüs ons het verdere gedeel te van den avond aangenaam bezig gehou den met hun mooie tooneelen, onder eminente leiding van hun directeur. Doch, Geachte Redactie, ik mag van Uw gastvrijheid geen misbruik maken. Summa Summarum: het is voor de ouders een nutfrge en leerzame avond geweest, en zeker ook voor de jongens; en voor hel Patronaat was liet een pakkende Propa ganda. en met het behaalde succes een ware triomf. Van verschillende zijden en op verschil lende manieren kwamen uitingen tot mij: dat 't toch op zijn plaats zou zijn geweest wanneer door een der aanwezige ouders een woord van dank was gebracht gewor den aan onzen WelEerw. Kapelaan van Houten voor de buitengewone toewijding en groote zorgen, die Hij zich heeft ge troost om ons zoo'n heerlijken avond te geven, en dit nog wel ondanks de andere drukke werkzaamheden in de parochie, waarmede hij door omstandigheden thans is belast. Welnu, WelEerw. Heer, velen hebben dit dan hier of daarom niet ge daan, en andere weer hebben dit ergens anders om gelaten; nu echter neem ik deze gelegenheid te baat, dit alsnog te doen. WelEerw. Heer Directeur van het Pa tronaat, wij brengen U hartelijk dank voor den heerlijken avond ans bereid, in 't bij zonder danken wij U hartelijk voor de vele nuttige en, wijze lessen, die gij onzen jon gens gaaft, wat ons vooral als ouders zoo zeer ten goede komt, bij de opvoeding en de noodzakelijke ontwikkeling onzer kin deren. Moogt Gij onder Gods zegen het door U uitgestrooide zaad zien kiemen en daar van welgevormde planten zien wassen, welke waarborgen kunnen genoemd wor den voor de toekomst. Ja WelEerw. Heer, beleef nog zeer vele jaren (natuur lijk spoedig in een nieuw gebouw) veel genoegen van Uw patronaat, en, moge het zoo zijn, zie ook zelf eenmaal de rijpe vruchten van Uw streven en werken! Namens velen, JANVANHARAGO Nog eens: „Het Groene Kruis". Onlangs deelde ik mede, dat ten behoeve van den bouw van een eigen huis voor het Groene Kruis was toegezegd of ge schonken in totaal f 1230.35, benevens f 15 contributieverbooging en gratis-levering van de benoodigde dakpannen. Thans is bijeen: 75 giften tot een totaal vanf 1141.50 55 (reeds betaald) 216.60 16 reniel. aandeelen 700.00 1 3 proc. 200.00 4 4., 825.00 1 Ai 100.00 2 5 600.00 Totaal f3783.10 plus f 17.50 aan conlTibulieverhooging en de benoodigde dakpannen. Aan de vriendelijke gevers breng ik hier namens Het Groene Kruis gaarne hartelijk dank. Zij gaven blijk .goede rentmeesters te zijn. Er is echter nog niet bijeen wat voor den bouw noodig is. maar er zijn ook nog tal van personen, die nog niets van zich lieten hooren of die zich met een praatje van de zaak afmaakten. Dezen wil ik nogmaals vriendelijk VTagen, of zij bereid zijn mij in den loop van de volgende week een gift voor dit inderdaad goede doel te zenden. Naar ik hoop zullen thans alle achterblijvers aan mijn ver zoek willen voldoen. Voor de plaatsing van deze regelen zog fk U, geachte Redactie, gaarne dank" «r teek en ik hoogachtend Alphen a. d. Rijn. H. VAN KLEEF 12.2.'25. Pr. Hendrikslr. 27! Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik u het oaderstaanjg te willen plaatsen in uw geacht blad. Toen ik Vrijdag 0 Februari het stukje in- onze courant gelezen had: Marechaussee' in het Westland", dacht ik: is het in Rijpwetering niet nog veel erger dan het ooit in het Westland gefeest is Enkel met dat verschil dat hel hier is een gemeentc«'j poli tie-agent. Ik heb in een maand drie prooes-verba.' len gehad, onschuldig, wat ook voldoende is gebleken, daar ik van alle drie ben; vrijgesproken. En dan beeft dezolfde poli] tie-agent nog getracht om mij twee pro. ces-verbalen te geven, die echter in Den Haag niet in goede aarde zijn gevallen en in den kiem gestikt. - Nu is mijn vraag zou het niet mogelijk zijn, dat er zich te Rijpwetering een com-» missie vormde, zooals dat in het West land, om zoodoende machtsmisbroifc een ambtenaar tegen te gaan Hartelijk dank voor de verleende plaats, ruimte. Rijpwetering 11 Febr 1925. ff. J. L. Door ons ingekort Red j RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor openbare beband-ePng staan 91 zaken, voor niet-openbaar 7 zaken op de rol. Ambtenaar 0. M. is Mr. V06. In de zaak van C. Vr. en A. v R.. die beide verzuimd hadden liun bedrijf tel laten inschrijven in het Hande'sregister; werd gehoord als getuige Mr. Knifobe, die het noodig oordeelde, waarop de Amblei| naar voor ieder f 10 of 10 dagea. eisclile, A. V., koetsier te Leiden, zoo op oori middag omstreeks Kerstmis, bij het val- len van den avond óp de Hooge Rijndijk voor de H. B. S. te veel naar links van den weg gereden hebben, waardoor aan rijding met een auto het gevolg zou zijn geweest. Bekl. heeft voldoende naar rechts gerei den, en, had de voorruit van de auto hel goed doorzien niet belet, dan was er niets gebeurd. Mej. A. Brander, die in de auto zatj zeide dat de koetsier zeer wel rechts hield doch op de verkeerde helft reed. J. Th. v. Erk. de bestuurder, beweerde ■dat bekl. niet aan de rechtscbe zijde was, •en hij het te laat bemerkte. J. v. d. Have uit Hazerswoude kon het 'reeds getuigde bevestigen, waarom het schuldig-zijn bewezen was, meende de Ambtenaar, die f 10 of 10 dagen eischle. G de H., molenaar te Leiderdorp, is ten laste gelegd, dat hij een 12-jarige jongen met fiets en al in dé» Rijn gooi-d had. Bekl. heeft het gedaan, doch het was om zijn eiigen veege Lijf te redden. De jonjj gen kwam aanrijden en zou hem in het water gereden hebben, als hij yem niet voor geweest was. De bewuste jongen W. S., vertelde, dat beklaagde verkeerd heeft uitgeweken. Hij is er zelf weer uitgekropen. f De Ambtenaar vond hel heel niet jnooi, dat hij de jongen niet direct te hulp is gekomen, en als hij meer had kunnen eischen zou hij~ hel gedaan hebben. Nu eischt h'j de hooesle boet© f15 of 15 da gen. Ir de aangehouden zaak van J. J. Gr vr. 0. te Voorschoten, werd thant gehoord de keurmeester Immink die in hoofdzaak -bevestigde zijn verbaal en dat van zijn collega, vorige week verklaard, Bekl. bleef echter beweren, dat zij in geen geval gezegd had wat in het verbaal neergeschreven was. Ten bewijze van overdrijven van do verbalisanten, die gezegd hadden dat zij in de melk een maat had hangen, toonde bekl. een eniaiWeerd schepperlje om de.me^fc uit scheppen voor de beesten. Zij verkocht nooit melk, dan wat zij over hield. Getuige Immink had nog eeu groot aan tal bezwarende aanmerkingen, doch toen de Kantonrechter vroeg of hij gezien had of de afgegeven melk was nagenieten, en of bekl. de andere melk ook vaa plan af te leveren, kon getuige dat niet zeggen) dóe Li hij kende d:ie smoesjes wel. I Bekl. bleef echter volhouden dat het spoelwater was. en voor de biggen ge bruikt weTd, en niet de bekentenis gedaan had die haar in den mond gelegd wordfJ Zij was echter alleen, en de heer en dron gen ér maar op aan dat de deur dicht zou gedaan worden, anders hoorden het aii* deren, terwijl er niemand was. De Ambtenaar, afgaande op de verke ringen van de keurmeesters, aohtle lid feit bewezen en eischic f200 boete of dagen. Bekl.'s gonumht'ede, Mr. v. d Tas riige maal verkeerd genoemd Mr. Tten kers) wil eerst naar voren bceagen. da de ambtenaren op het erf komen in eet gemoedstoestand waarin zij in alles lie drog of bedrieger zien. Het in het proce. verhaal genoemde melkmaatje levert een bewijs van te veel ijver. Dut het bj waste spoelwater 15 gr. G. was is geeJ bewijs; dat kan best van den vorig avond geweest zijn, en doer ioevpegiffl van warm spoelwater op die toaipovatnu gebracht zijn. Hof stond bovendien een lokaal waar veevoer bewaard wei n 1. mais, schillen 'enz., dus is niet aanll<_ melijk dat dit volte consumptionaalk weest, terwijl zij er lidenden niet verknopt. Dat zij bekend heeft het na gedaan te hebben voor aflevering is an, nemelijk tegenover ambtenaren die fjj men staan tegenover een vrouw. Doch men nagaat dat vorige week gezegd is 40 pet. het hoogste is wat ooit vooiW dan zou dit record toch al te ma» eun.J is gezeg-d op de 100 liter melk 83 liter Jj ter. Is dat 0111 hel te verzwaren'. Lr vj dan eigenlijk op ruim 234 liter ut die den

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 4