I BREESTRAilT 31 Mm voor lakens A.WAALS i Ié aft SlowiMn fijne siting voer Enoe'sctisKeper Me wille Flanel STÜDSllEUWS linksche pers, dat de katholieke democra tie een nederlaag zou hebben geloden. De sociale paragraaf van het program van actie van Utrecht geeft een snelle ont wikkeling aan; zoo staat er o. a. in, dat „de mogelijkheid van bindendverklaring der arbeidscontracten in de wet moet wor den opgenomen". Spreker merkte terloops op, dat hij deze wettelijke bindendverkla ring een sociale rem zou achten. Zoo ziet men dat er een ontwikkeling in de Katholieke partij is waar te nemen, be langrijk voor hot geheele land. Bij een- beid van de partij kan het parlementaire stelsel slechts welvaren. Groepeering in die partij zal geen bezwaar ontmoeten; voor de democratiseering van het sociale leven is er slechts heil van te verwachten. Spreker achtte het niet onmogelijk, dat de katholieken zullen komen in een toe stand gelijk aan dit onder het eerste op treden van het kabinet-Ruys. De rechtsclie samenhang is niet gesteld als het eenig mogelijke ideaal mgr. Nolens wenscht in iéder geval een parlementaire regeering en geen zaken-kabinet. Dit zeide de spre ker in antwoord op een hem gestelde vraag naar de mogelijkheid van een sa menwerking tusscken katholieken en s ciaal-democraten. „N. R.f Crt." Ged. Staten van Groningen. De Staten hebben het Katholieke lid J. W. ten Braak te Winschoten tot Gedepu teerde benoemd. (IET DE OtitlGEVEUG HOOGMADE. R. K. Kiesvereeniging. Dinsdag avond vergaderde de Kiesvereeniging in :afé Hillebrand; het bezoek was tamelijk i'i'oot. Na opening door den Voorz., die Uilen dank bracht voor bet vertrouwen in hem geschonken, door hem als vreemde ling zoo maar tot voorzitter te kiezen, rolgde lezing der notulen. Verslag afgevaardigde naar de Centrale vergadering. In korte maar zakelijke trek ken werd uiteengezet wat daar had plaats tfehad; vooral wat betreft het verslag van iProf. Aengenent aangaande de voorloopi- fce bespreking in Utrecht. Vervolgens ingekomen stukken die allen betrekking hadden op de candidaatstel- l.ing. Ingekomen schrijven van de R. K. Ka mercentrale Leiden, aaangaande den in- 'everingstijd enz. en de aanbeveling van le heeren Mr. Aalberse en Mr. Kooien. Ingekomen schrijven van de R. K. Kies vereeniging „De Eenheid" te Sassenheim, die den heer P. J. Gouverneur, Burge meester te Sassenheif als candidaat aan beval. Schrijven van de R. K. Kiesvereeniging lïillegom, waarin als candidaat werd aanbevolen om voor te dragen den heer J. H. M. Balvers te Hillegom. Ingekomen een lijst met verklaring voor candidaat den heer P. F. Veelentnrf te Hazorswoude. Verder werden door het Bestuur genoemd de heeren A. J. Oost- dam, Vóorzitter Kieskring Leiden, en Chris Jansen, Directeur Centraal Hanze- Bureau, Amsterdam. Daarna werd gelegenheid gegeven, om de candidaten te hespreken en aan te be velen, waaraan door enkelen werd deelge nomen. Na gehouden bespreking werd besloten •om slechts drie candidaten bij het Cen traal Bestuur in te leveren. Na gehouden stemming bleek aangeno men: No 1 P F. Veelenturf, Hazerswoude TTooge Rijndijk: No. 2 Mr. P. J. M. Aal berse, Den Haag; No. 3 A. J. Oostdam, Leiden. Hierna rondvraag die niet veel te be- ieekenen had, waarna onder dankzegging 3e vergadering werd gesloten. De storm. Nu de storm voorbij is en men een overzicht kan krijgen, blijkt het, dat wij hier in Hoogmade er nog al goed zijn afgekomen, want na een enkelen schoorsteenkap en hier en daar wat pan den en de spits van de Herv. Kerk, die wat schuin is komen te staan, is het hier best afgeloopen. LEIDSCHENDAM Missieavond. Woensdagavond gaf de K. S. A., afd. Leidsehendam den door haar georganiseerden Missieavond. De zaal was goed bezet, toen Pater Base van de Congr. der H.H. Harten uit Ginneken met zijn lichtbeelden over de Hawai-eiïanden begon. Wij kregen inderdaad prachtige en duidelijke beelden te aanschouwen van Pater Damiaan, den held van Molekai, rijn leven aldaar, zijn eigen melaatscli- jeid; het leven der bewoners dezer eilan den, den plantengroei; in een woord alles, wat hierop betrekking had, terwijl de Pa ter in een gloedvolle en duidelijke toelich ting deze beelden als 't ware leven gaf en de aanwezigen deed meeleven met het ver toonde, zoodat het in de zaal muisstil was en aller aandacht op hem gevestigd was. Een luid en welverdiend applaus bad do Pater dan ook na afloop in ont vangst te nemen. Hierna kregen wij drie films, eveneens O]) deze eilanden betrekking hebbend, die ons nog duidelijker toonden de zeden en gewoonten der bewoners; de verschillen de steden en hunne prachtige gebouwen, do streken met hunne vuurspuwende ber gen, van welke laatste we zeer prach tige en duidelijke beelden te zien kregen. Zeer interessant waren deze films en ter- zelfdertijd leerzaam en prettig, daar dik wijls om verschillende opnamen hartelijk gelachen werd, zoodat hier inderdaad het nuttige met het aangename werd afge wisseld. Zelden of liever nog nimmer heb ben we dergelijke mooie films over de Missie gezien, terwijl de Pater een niet te verbeteren explicateur was en wij zijn er ook van overtuigd en wij hoorden het zoo hier en daar al 'mompelen, dat allen zeer voldaan waren over dezen avond. Een gehouden collecte ten bate der Missie bracht een aardig bedrag op. De Voorz. der K.S.A., de heer Meyer, 'idiiklê na afloop den Pater voor hetgeen hij dezen avond gegeven had en hoopte hom zeer spoedig eens weer te zien; de aanwezigen dankte hij voor hunne tegen woordigheid en hun medewerking' om de ze Missieavond zoo te doen slagen. R. K. Kiesvereeniging Dinsdagavond hield de R. K. Kiesvereeniging „De Eensgezindheid" te Veur haar jaarlijk- sche Algemeene Vergadering. Om pl.m. 7 uur opent de Voorz., de heer Schuyt, do vergadering met een har telijk welkom. Spr. betreurt ten zeerste de slechte opkomst, vooral met het oog op de belangrijkheid der punten; hij hoopt* later op een betere opkomst en is over tuigd van de medewerking der aanwezi gen om deze vergadering toch zijn nut te doen hebben. De notulen worden voorgelezen en on veranderd goedgekeurd. De ingekomen stukken wil de voorz. behandelen bij punt 9, daar deze hierop betrekking heb ben. De secretaris, de heer Schalkwijk, brengt dan een keurig jaarverslag, waar voor de voorz. hem een hartelijk woord vart dank brengt De Penningm., de heer van Veen, brengt rekening en verantwoording uit van zijn gehouden beheer, waaruit bleek, dat op 1 Januari 1925 een batig saldo van ongeveer f 129.aanwezig was. De Commissie tot nazien der rekening over 1924 was niet aanwezig, doch er was van deze een schrijven ingekomen, dat alles in de beste orde was bevonden; de Pen ningm. had dan ook een hartelijk dank woord in ontvangst te nemen voor zijn nauwgezet beheer. In de Commissie tot nazien der reke ning voor 1925 werden benoemd de hee ren Zandwijk en Bergman. De heer Vieveen brengt alsdan een keu rig verslag uit der vergadering R. K. Ka mercentrale Leiden. Do heer Th. Raaphorst wordt wederom bij acclamatie tot bestuurslid herkozen. Bij de bespreking candidaten voor de 2o Kamer en candidaatstelling licht de Voorz. een en ander nader en zeer duide lijk toe. De heer Kooien zal hoogstwaar schijnlijk te Rotterdam als no. 1 op de lijst worden geplaatst, weshalve in Leiden Min. Aalberse als no. 1 zal worden ge plaatst, terwijl Mr. Kooien, mocht Rotter dam anders doen, als reserve op de lijst zal geplaatst worden; de adviseerende Comm. en het bestuur bevelen de vol gende 5 aan, n.l. Min. Aalberse, Bal vers, Loerakker, Nivart en Kooien. Na nog enkele besprekingen wordt tot stemming overgegaan, waarvan de uit slag was: No. '1 Aalberse, no. 2 Balvers, no. 3 Kooien, no. 4- Loerakker en no. 5 Mevr. BronsveldVitringa. Deze 5 namen zullen aan de R. K. Kamercentrale wor den afgezonden. V or bet Stembureau voor de stem ming van de Groslijst in April a.s. worden benoemd de heeren Zandwijk en Bergman en als plaatsvervangers de heeren W..van Veen en Schipper. De afgevaardigden voor de vergadering der R. K. Kamercentrale Leiden en Sta- tenkieskring Gouda zullen door het be stuur worden aangewezen. Van de rondvraag maakt de heer Schipper gebruik om het „St. Michaël"- Verbond warm aan te bevelen en tot de oprichting een er af deeling van St. Mi chael, alhier te geraken. Hierna sluit de Voorz. met eenige op wekkende woorden en onder dank voor de opkomst de vergadering met den Chr. groet. LISSE. De winkelweek. In het café van den heer J. Tijssen werd gisteravond een vergadering gehou den van de deelnemers aan de te honden winkelweek. De commissie voor deze week is samengesteld uit de besturen van de Hanze-afcleeling en de Christelijke Mid dens tand s ver eeni ging, en bestaat uit de heeren T. G. J v. d. Eerden, voorz., J. MijndeTs 2e voorz., W. A. Schouten secr., C. Caspars 2e secr., P J. Schouten penn. en S. N. Berkhout, 2e penningm. De Voorz. opende de vergadering en deel de mede dat het Dag. Bestuur der gemeen te is uitgenoodigd het eere-comité te vor men, hetwelk is toegezegd. De winkelweek zal worden geopend op het Gemeentehuis. Na de officieele opening zal een rondgang worden gemaakt door het dorp, vooraf gegaan door de Harmonie „Eensgezind heid". Daar het electriciteitsbedrijf gedu imde de winkelweek 10 ct. reductie per K.W.U. geeft aan de deelnemers, zal de optocht ook daar langs gaan. Voorts deel de de Voorz. mede, dat inzake de etalage wedstrijd het publiek uitspraak zal doen. Hiervoor zijn prijzen beschikbaar gesteld van f25, f 15, f10 en f5. Uit. het schrijven van het Gemeentebe stuur bleek dat het sympathiseert met de plannen der commissie, doch dat zij niet kan deelnemen aan den rijtoer door het dorp. Ter vergemakkelijking zullen stembil jetten bij do winkeliers verkrijgbaar wor den gesteld. Deze biljetten zullen in vier kleuren verkrijgbaar zijn en moeten inge vuld op 26 Febr., des namiddags tusschen 35 uur worden ingeleverd in het Patro naatsgebouw. Opgemerkt zij, dat do prij zen niet in contanten worden verstrekt, doch een „Bon", waarop voor het gewon nen bedrag waar kan worden betrokken bij een der winkeliers te Lisse. Verschillende vragen werden gesteld en door den Voorz. beantwoord. De heerNag- tegaal wilde de prijzen verhoogen om den prikkel voor het publiek nog grooter te maken. Hij stelde derhalve voor het be drag tot deelname met f 2.50 te verhoogen Zijn voorstel vindt echter jgeen bijval. De Voorz. vestigde er de aandacht op, om toch vooral op den Zondag, vallende in de Winkelweek, de étalages niet te ver lichten. Nog verzocht spr. alle deelne mers bij de officieele opening op het Ge meentehuis aanwezig te zijn. Het denkbeeld werd naar voren ge bracht om reclame te maken buiten Lisse om ook vreemdelingen te trekken. Dit werd echter door een ander bestreden om dat daardoor het doel wordt voorbijge streefd. 48 - 66 csnt. I j 120 cWi. breed, 33 - 38 cent l7!/2 - 21 cent. K124, 59 cent. I71/, - 20 cent. 21 - 24 cent. Na de rondvraag werd de vergadering gesloten. NOORDWIJKERHOUT. H. B. G. Het Holl. Bloembollenkwee- kersgenootschap, afd. N oord wij kerhout, houdt morgenavond de jaarvergadering in het „Wapen van Noordwij kerhout". SASSENHEIM. Feestavond-Vrouwenbond. Gister avond gaf de R.-K. Vrouwenhond voor zijne leden een feestavond in het K.S.A.- gebouw. De presidente, mej. Waasdorp, opende deze feestvergadering met een woord van welkom en wenschte allen aanwezigen een genoeglijken avond. Na eerst een vroolijke marsch gehoord te hebben van het fanfarecorps van Lisse „St.-Gregorius de Groots", werd het lied der Roomsche Vrouwen gezongen. Ter afwisseling werd een film vertoond waar om ieder smakelijk lachte. De geest. adv. voerde nog het woord en verheugde zich over de buitengewone op komst. Ook hebben velen aan bet verzoek 's morgens in groote getale te communi- ceeren, voldaan. Spr. bracht naar voren, dat deZe dag een jubeldag was van den Paus Pius XI, waarvoor in alle kerken een afzonderlijk gebed is verricht. Er werd een collecte gehouden voor een vaandel welke de som van 26.30 op bracht. De burgemeester wenschte ook nog eeni ge woorden ter aanvulling te spreken en wenschte t bestuur en den bond nog veel succes op zijn terrein. Spr. wees er op, dat deze vereeniging zooveel kan doen voor het economisch leven en hoopte dat de vereeniging nog dikwijls nuttige avonden aan de leden moge bezorgen. Afwisselend werd dezen avond de film vertoond en mooie muziek ten gehoore ge bracht. Het was een genoeglijk feest. Gymnastiek. Zondagavond te 7 uur geeft de gymnastiek ver een. een uitvoering, bijgestaan door de tooneelvereeniging: „Klein maar Dapper", jn heit K.S.A.-ge- bouw. STOMFWIJK R. K. Kiesvereen. De R. K. Kiesver eeniging „Kiesrecht Is Kiesplicht" verga derde in 't café 't Blesse Paard. In zijn openingswoord herdacht de Voorzitter, de heer B. den Elzen, drie medeleden, die door een plotselingen dood aan de vereeniging waren ontvallen, waarna de secretaris achtereenvolgens voorlas de notulen, 't jaarverslag en het verslag van de Kamercentrale, kieskring Leiden, waarvoor hij den dank der ver gadering oogstte. Bij het finantieel overzicht van den Penningmeester bleek, dat hoewel de kas er niet op vooruitging, er toch nog een batig saldo te boeken viel, naar 't oordeel van het bestuur groot genoeg om een deel nog te kunnen afzonderen voor te verloten prijzen. Naast de politieke re de van den Eerw. Heer van der Lngt was de verloting dan ook zeer zeker de groote aantrekkelijkheid van dezen avond. Daar geen lijsten waren ingeleverd voor nieuwe candidaten voor 't bestuur, waren de aftredende herkozen verklaard en werd de vergadering een stemming bespaard. Bij de bespreking der candidaatstelling voor de Tweede Kamer werd besloten een afwachtende houding aan te nemen. Nadat bij de rondvraag eenige oogen- blikken de aandacht werd gevraagd voor 't poststation, de Katholieke raadsfractie en de gemeenteraadsvergadering, sloot de voorzitter onder een woord van dank aan den Eerw. Heer van der Lucht voor diens leerrijke en duidelijke rede, deze zeer druk bezochte vergadering. WASSENAAR. H. B. G. De afd. Wassenaar van het Holl. BloemboUeirkweekers genootschap houdit hedenavond te 7 uur de jaarverga dering in café v. d. Zalm. Aanranding. Op de Hooge Klei werd Woensdagavond de 18-jarige V. on verhoeds aangevallen en tegen den grond geworpen. Op het luide gillen van het meisje koos de onverlaat het hazenpad. De. politie, met een en ander in kennis gesteld, kon geen spoor meer ontdekken. Een honderdjarige. 15 Maart hoopt onze plaatsgenoot Jacobus Voorham, Be- zuidenhoudtsche Weg 3, zijn honderdsten verjaardag te herdenken. De krasse man, die nog onlangs van een ernstige ziekte herstelde, verricht nog werkzaamheden in zijn tuintje en schilt nog dagelijks aard appelen. Met zijn 93-jarigen huurman H. van Wissen, speelt hij oook nog geregeld een kaartje. Het zal den nog flinken man waarlijk niet aan belangstelling ontbreken DE HANZE. Gisteravond vergaderde De Hanze onder voorzitterschap van den heer H. Simonis. De voorzitter memoreerde in zijn ope ningswoord met blijdschap, dat in den Amsterdamschen Raad de bekende melk- voordracht van B. en W. is ingetrokken geworden. De actie tegen die voordracht was in 't bijzonder uitgegaan van den heer Chr. Jansen, directeur van het Centraal Hanzebureau op deze vergadering te genwoordig wien spr. onder applaus hulde brengt Uit wat te Amsterdam is ge schied mag, aldus spr., de les worden ge trokken dat door georganiseerde actie van den middenstand veel goeds bereikt of ver keerds tegengehouden kan worden. De secretaris, de heer v. Deene, leest de notulen, en doet mededeeling van eenige ingekomen stukken en mededeelingen. Ingekomen is een schrijven vna den Ge meentelijken Dienst van Sociale Zaken, afd. Arbeidsbemiddeling, waarin gevraagd wordt, gebruik te maken van de Arbeids beurs, teneinde zoo mede te werken om de werkloosheid te verminderen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Het financieel verslag van Santos wijst aan een ontvangst van f 850.57ka. De voor zitter zégt, dat de desbetreffende commis sie verzoekt om als contrihueerend lid toe Santos toe te treden, welk verzoek spr. gaarne onderstreept. De Boekhoudcursus van den Directeur van het Hanze-Adviesbureau is geëindigd en spoedig begint weer een nieuwe cursus. Degene, die de cursus hebben gevolgd aldus de voorzitter zijn vol lof over do lessen. Spr. vindt bierbij tevens gelegen heid om te wijzen op het nut van het Hanze-Adviesbureau, speciaal ook inzake belasting-aangelegenheden. Bij den secretaris, den heer G. v. Deene, zijn verkrijgbaar boekjes van het Hanze- Iniormatiebureau. Pimt 4 van de agenda: Instelling van een propaganda-commissie. De voorzitter stelt voor drie parochiale propaganda-commissies op te richten. Voorloopig stellen zich voor ieder der drie parochies eenige heeren beschikbaar. Voor de St. Petrusparochie de heeren Geyèr en Deumens, voor de Hartebrugparocliie de heer Jansen, voor de Mon Pèreparocliie de heeren v. Zijp en van Haas teren. Pimt 5 van de agenda: Behandeling van de kwestie Schoolbestuur contra Hanzehe- stuur, inzake de nieI-gunning van het werk, uitbreiding Meisjesschool Haarlem merstraat aan de zijde van de Ursulasteeg, aan den laa.gsten inschrijver. De voorzitter memoreert, dat bedoeld werk niet is gegund aan den laagsten in schrijver, een Katholiek, ook niet aan hem die daarop volgde, eveneens een Katholiek, maar aan den derde een niet-Katholiek. Op brieven van bet Hanzebestuur inza ke deze kwestie aan architect en Schoolbe stuur zijn antwoorden ingekomen. De ge heele correspondentie wordt aan de verga dering voorgelezen. De voorzitter merkt op, dat het School bestuur zich beroept op een formeel recht, dat het geen verantwoording schuldig is, welk formeel recht spr. niet wil bestrij den; maar bij meent, dat, moreel be schouwd, het bestuur wèl verantwoording schuldig is. Wat geschied is, aldus spr., is voor den betrokkene buitengewoon onaangenaam en voor héél den Katholieken middenstand buitengewoon pijnlijk. De standsorganisatie heeft zich met deze zaak bemoeid met goedvinden van de be trokken vakorganisatie. Hierbij komen«oo gauw broodkwesties in 't geding. Het Hanzebestuur heeft zich tot deskun digen in deze gewend. Van architect Slin ger wordt een brief voorgelezen, waarin deze zegt, dat de door het Schoolbestuur gepasseerde aannemer in 1910 de verbou wing der zusterschool Hoogewoerd naar tevredenheid heeft verricht. De ir. Dries- sen, direct. Gemeentewerken, heeft aan een der bestuursleden van De Hanze ver klaard, dat, als hij de leiding in deze ge had had, de laagste aannemer, de heer v. V., het zeker zou hebben gekregen, en dat er heel wat moeite voor noodig is geweest, om B. en W. te bewegen, zich te houden aan den wensch van het schoolbestuur en diens architect. Nadat nog eenige aanwezigen over deze aangelegenheid hebben gesproken, krijgt de Directeur van het Centraal Hanzebu reau, de heer Chr. Jansen, hierover het woord. Hij zegt het hier besproken feit te betreuren. Allereerst omdat er gehandeld is niet naar den geest van de Bisschoppe lijke wenschen; tegen den letter is niet misdaan, omdat het schoolbestuur geen rekenplichtig lichaam is, maar wel tegen den geest. Vervolgens omdat het school bestuur en diens architect zoo optredende de Katholieke organisatie zeer benadcelen. Spr. keurt vervolgens sterk af de door Schoolbestuur en architect gevoerde cor respondentie. Ten slotte uit spr. er zijn verwondering over, dat in een college als het Schoolbestuur geen georganisi middenstander zitting heeft. Als conclusie van de besprekingen stelt het bestuur een motie van afkeuring voor. Van uit de vergadering werd aange drongen om den gemeenteraad een adres te zenden, waarin wordt afgekeurd, dat in dezen tijd van bezuiniging de bedoelde schoolbouw niet aan den laagsten inschrij- vef is gegund. Dit denkbeeld wordt o.a. van bestuurszijde bestreden. Anderen in de vergadering vinden ook de motie te ver-gaand. Er wordt op gewezen, dat bet Schoolbestuur redenen kan heb ben voor zijn houding, die het, misschien ook wel in het belang van betrokkene, nog niet heeft medegedeeld. Ten slotte wordt de motie aangenomen ICafhoSïeke fi-gsannla LEIDEN. Vrijdag. „St.-Michaöl", Bondsgebouvr uur. Zondag Tentoonstelling van sierkunst Bondsgebouw 611 uur, toegj lijk voor 't publiek. Maandag Tentoonstelling van siert enz., Bondsgebouw, 6—11 uur gankelijk voor 't publiek. Dinsdag Tentoonstelling van enz., Bondsgebouw, 611 uur J gankelijk voor 5t publiek. Woensdag Feestvergadering R.-K vakarbeiders, Bondsgebouw, tt uur. Woensdag. Rechtsk Bureau 7,308,301 NIEUWKOOP. Zondag. Verplicht© vergadering St. zeigezellen. Patronaat 7 uur, De avond-,- nacht- en Apotheken wordt van Maandag Febr tot en met Zondag 16 Fel waargenomen door de Apotheek van, heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn Telef. 523 met 21 stemmen voor, 4 tegen en 2 blar Het bestuur verzoekt de motie niet in pers te publiceeren. Zij zal worden get den naar Z. D. H. den Bisscho; Schoolbesturen en besturen van Kath. instellingen hier ter stede. De beer Tobé brengt vervolgens vcri uit van de Centrale Raad en voegt dn aan toe eenige behartenswaardige wet! inzake het actief deelnemen van denstanders aan de politiek. Bij de rondvraag wordt o.a. op de wenschelijkheid van een Hetere itrating in de Haarlemmerstraat, buitengewoon slechts is; de rails ajt zeer ondoelmatig gelegd. Het bestuur aan deze zaak zijn aandacht schenken. De heer Chr. Jansen wil ten slotte een enkel woord zeggen ter aa van Santos, van het zoo goed werk Hanze-Advieshureau te Leiden en op te wijzen, dat, als De Hanze ec dere middenstandsorganisaties in in dam niet gewerkt hadden, de bok melk-voordracht waarschijnlijk zou aangenomen met 24 tegen 21 stemi dit als antwoord op de vraag: wat aan De Hanze. Tijdens de vergadering, toen de heer Bergers binnenkwam, was deze door den voorzitter geluk gewenscht met di hooge kerkelijke onderscheiding, waan de heer B. dank bracht. VOORDRACHTEN OVER HET KATHOLICISME. Gisteravond hield Prof. J. P. "Veris (Warmond) voor een talrijk auditor zijn zesde academievoordracht te' lei over de vraag: Is de R.-K. Zedenleer centrisch? Spreker verklaarde nogmaals, daUu voordrachten alle polemisch karakter sen eu niet bedoeld zijn als bestrijdiui anderer religieuse levensbeschouwing doch alleen beoogen: een positieve iiila zetting te geven van de voornaamste! ringen en practijken der Roomsch-Eafi lieke levensbeschouwing. In dien werd ook dezen avond het aan gekout onderwerp behandeld. Spreker zou heden de dteïïing bewijs dat de R.-K. Zedenleer niet ego-cenlrii maar theo-centrisch moet genoemd den. In het eerste deel werd bij wijze v leiding door spreker uiteengezet, boe R.-K. Kerk, a. op grond van het gezonde verst leert, dat de objectieve norma voor hot delijk-goede en het zedelijk-slechte vrije menschelijke handelingen is de van God, hetzij die wet ons onmiddellijl middellijk door God is gegeven, hetzij wet ons op natuurlijke of bovennatuurt wijze is geopenbaard, hetzij we die wel tuurwet of positieve wet noemen. De jectieve norma ter bepaling van c lijke waarde onzer handelingen is weten, d.w.z. het verstand, dat pracls oordeelt over de al of niet overeensli ming onzer handelingen met de object zedelijkheidsnorm. b. Door Gods bovennatuurlijke haring weten wij bovendien, dat God schillende positieve geboden (Tien den Gods) heeft gegeven, dat God dc lijk-slechte handelingen ten zeerste keurt en met straffen bedreigt, maar® tegenover de zedelijk-goede daden keurt en beloont. Dit laatste punt de verdienstelijk onzer goede werken werd uitvoerig weien door tal van getuigenissen uit Schrift en de oud-christelijke Kerk. getoond werd, dat deze leer geenszins strijd komt met de oneindige verdien! van Christus' verlossingswerk. In het tweede deel werd nader gezet, dat deze leer volstrekt niet tot egoisme en loondienerij. Daartoe spreker zien, dat het einddoel van mensch is een bovennatuurlijk effl' dat alleen met de bovennatuurlijke van God is te bereiken, en dat krauj de goddelijke Openbaring (o.a. I Cor. en I Joh. 3 1—2) bestaat in bet schouwen van God en het daaruitf vloeiende bminnen en bezitten van Noodzakelijk is hiermede verbond® hoogste persoonlijke zaligheid. Zoo dus God het einddoel en middenpunt waarop al ons doen en laten concenlreeren, al is het waar dat ons soonlijk geluk daarmede noodzak® wijze verbonden is. Wanneer de Ka ken dns zeggen: wij moeten door od» de werken den hemel verdieneD, dit zeggen, dat de mensch door zu*1 werken primair het aanschouwen minnen en bezitten van God niöet nen, en secundair wat hiermede n dig verbonden is, 'smenschen Pcrs\i: zaligheid. Dit alles werd door verse 1 de concrete gevallen uitvoerig

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2