Tweede Blad Donderdag 12 Februari 1925 „St.-Michaël." Voor de afdeeling Utrecht van „St.- Michaël" heeft prof. Veraart een uitge breide rode gehouden, waarin hij de oogenschijnlijke situatie der Katholieke Staatspartij na de Bondsvergadering uit eenzette, in verband met de ontwikkeling van „St-Michaël". Spr. twijfelt er niet aan of spoedig zal men de Commissie-Kooien zien werken voor een organisatie, als in het communi- qué-Aengenent bedoeld. Wij mogen, zeide spreker, verwachten, dat de richtingen naar elkaar toegroeien, omdat er zoo wei nigen onder ons staan op het werkelijk kapitalistisch standpunt. Aan het op de rede volgend debat na men eenige R.-K. V. P.'ers deel, o.a. de heer Oostveen, die verklaarde dat het werk van „St.-Michaël" slechts een ver waterd aftreksel is van wat de R.-K. V. P. beoo^, terwijl „St.-Michaël" zich thans door de vorming van een Commissie-Koo ien met een kluitje in het riet heeft laten sturen. Ook debatteerde mr. Arts uit Tilburg, die het resultaat der „St.-Michaël"-actie noemde, dat de candidatenlijst voor de Ka merverkiezingen veel conservatiever zal zijn dan men hoopt. In Tilburg b.v. zal niet één „St.-Michaër'-man naar voren komen, doch een werkgever, misschien inr. Kortenhorst zelf. Het speet spr., dat de actie van „St.-Michaël" is verloopen en hij verzekerde, dat als de R.-K. Staats partij een „modus vivendi" kan vinden, waarop de R. K. V. P. kan meegaan, do- ze daarvoor is te vinden. Spr. voorspelde dat in Utrecht en Gelderland Baron van Wijnbergen nummer één zal zijn en dat in het -zuiden vele conservatieven zullen worden gekozen. In zijn repliek zeide prof. Veraart, dat mr. Arts geen juist inzicht heeft in den geest van Nijmegen. Men Is zoo individua listisch geworden, dat men alleen een can-* didaat wil hebben die eigen meeningen volkomen dekt. Als de R.-K.V.P. vijf man in de Kamer zal brengen bezorgt ze dien een onaangenaam lot, omdat in onzen tijd de staatkundige problemen alleen door sterke partijen kunnen worden behan deld. De politiek-organisatorische eenheid wordt te vaak onderschat, ook door iemand als Max van Poll. Ook in het rapport-Barge treft men die onderschat ting" aan. De debaters gaven blijk niet het moment te kennen waarop de organisatie behoort te spreken. Zoudt u, riep men uit de ver gadering, op mr. van Wijnbergen stem men? Ik zal, zeide spr., op de "katholieke lijst stemmen, ook al staat Van Wijnbergen daarop No. één. Anders zou ik een indivi dualistische anarchist zijn. De „R.-K. Volkspartij". De R.-K. Volkspartij heeft, gelijk wij meldden. Zondag j.l. te Utrecht haar par tijdag gehouden. Door een der bestuursleden werd de vraag ter sprake gebracht, of. met het oog op het gebeurde met „St-Michaël" in den Bond van R.-K. Kiesvereenigingen, do R.-K. V. P. niet naar de R.-K. Kiesver enigingen zou terugkeeren, in welken geest spr. een motie voorstelde, die even wel geen ondersteuning vond. Na langdurige gedachtenwisseling werd ten slotte met algemeene stemmen de na volgende motie aangenomen: „De Partijdag der R.-K. Volkspartij: gezien het verloop van de gebeurtenis-., sen in den Bond van R.-K. Kiesvereeni gingen in Nederland; gehoord de daarvoor plaats gehad heb bende besprekingen; besluit door middel van de pers ter ken nis le brengen van de R.-K. Kiesgerech tigden van Nederland; dat de R.-K. V. P. geen aanleiding kan vinden tot voormelden Bond terug te kee- ren, maar zich nog steeds stelt op het standpunt, destijds in het dienaangaande rapport neergelegd; en gaat over tot de orde van den dag". Besloten werd alle afdeelingen in de ge legenheid te stellen candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer te stel len. Over het goheele land zal met één lijst uitgekomen worden. Het dagolijksch bestuur werd herkozen en aangevuld met de heeren Tyndall te Utrecht en Coops te Amersfoort, terwijl als secretaris der partij werd gekozen de heer Fel. Donders te Tilburg. Een voorstel om de partij op federatie ven grondslag te schoeien werd vooralsnog verworpen. De promotie der Koningin. H. M. de Koningin heeft het voorne men, naar aanleiding van Hoogstdezelver promotie tot Doctor in de rechtsgeleerd heid honoris "causa, op 26 Februari a.s. een maa/ltijd aan te bieden waartoe, be halve leden van Hr. Ms. Hofhouding, zijn genood igd: Jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, voor zitter van Curatoren der Rijksuniversi teit te Leiden; Prof. Mr. A. J. Blok, Rec- tor-Magnificus der Rijksuniversiteit te Leiden; Prof. Mr. D. van Blom, Decaan van de Faculteit der Rechtsgeleerdheid der Rijksuniversiteit te Leiden; Prof. Dr. W. de Sitter, secretaris van den Senaat der Rijksuniversiteit te Leiden; Prof. Mr. A. S. de Blécourt, secretaris va.n de Fa culteit der Rechtsgeleerdheid van de Rijksuniversiteit te Leiden; Mr. J. E. Bo&daërt, secretaris van Curatoren der Rijksuniversiteit te Leiden; de heer W. H. Dudok van Heel, Praeses Gollegii C. A. L. B. S.; Mejuffrouw L. C. Dufour, Prae ses der Vereeniging van Vrouwelijke Stu denten te Leiden; H. L. M. van Schalk, Abaclis CóBegii C. A. L. B. S.; Mejuf frouw J. G. BÏeuland van Oordt, Abactis der Vereeniging van Vrouwelijke Studen ten te Leiden; de heer P. J. de Kant er, Praeses van de Faculteit der Rechtsge leerdheid aan de Rijksuniversiteit te Lei den, de heer B. M. Telders, secretaris van de Faculteit der Rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Leiden; de heer J. D. Zimmerman, Commandant van de eer e wacht van Pro Patria. De R.-K. Boerenorganisatie in het Sticht. Geen afzonderlijke provinciale Bond. Naar „De Stichtsche Post" verneemt zullen de pogingen die door een groep R.-K. Boeren in 't Sticht waren op touw gezet, om een provinciale R.-K. Boerenor ganisatie op te richten, geen voortgang hebben. In een bijeenkomst ia besloten deze plan nen op te geven, nu de wensch van den Aartsbisschop op de bekende vergadering te Harmelen tot uiting is gekomen. De oprichters meenden, bezield met de beste bedoelingen voor de Katholieke zaak, in de stichting van een aparte orga nisatie een Roomsch belang te dienen, doch zij zijn op hun voornemen terug ge komen, nu het hoogste kerkelijk gezag anders oordeelde. Opheffing Raad van Arbeit} te Gouda. Naar we vernemen wordt met ingang van 1 April a.s. de Raad van Arbeid te Gouda opgeheven. Het tot dien Raad be- hoorend ressort wordt verdeeld onder de Raden van Arbeid te Utrecht, Dordrecht, Leiden en Rotterdam. De stad Gouda o.a. komt te behooren tot den Raad van Arbeid te Utrecht. De Rijkssubsidie cn de Olympische Spelen. Men schrijft aan het „Hsgz.": Het Kamerlid, de heer J. Wintermans, deelde in de vergadering van den Staten- kieskring Helmond mede, dat hij de vo teering van de rijkssubsidie voor de olym pische spelen niet waarschijnlijk achtte. STADSNIEUWS MUZIEK. „Sursum Corda". Nog onder den indruk van de luister rijke plechtigheid van Maandag in de Pieterskerk, waartoe „Sursum Corda" de eer had een bescheiden deel te mogen bij dragen, vragen we thans de belangstelling van muziekminnend Leiden voor de uit voering van 25 Februari. Dan zal het Ora torium „Ruth" van César Franck ten ge- hoore worden gebracht. Een kort woord naar aanleiding van dit werk. Te midden van het geweldige epu3 van het Oude Testament, dat ons in diep ont zag gevangen houdt; tusschen de martiale helden Gods, aartsvaders, richters, ko ningen en ontzagwekkende profeten, tre den op de meer lieflijke zonnekinderen, die de zending hadden het hart van het Oude Volk door hun poëtische verschijning tot milde zachtheid te stemmen. Een dezer fijne figuren is Ruth, die wél schijnt een lieflijke bloem uit Gods gaarde op deze aarde overgeplant. Kan het wel anders? Wij eeren in haar de stammoeder van het geslacht, waaruit de Verlosser der wereld geboren werd. Juist het perspectief, dat zich opent bij deze gedachte, maakt, dat wij het in zich zelf reeds zoo lieflijk Bijbelverhaal, waar in haar historie zoo sober en welspre kend in naïeve schoonheid wordt medege deeld, met steeds dieper belangstelling lezen. Schilders, dichters eh componisten heb ben zich door deze stof laten inspireeren. Maar het moeten fijne en gevoelige gees ten zijn, en tevens diep goloovig, zullen zij liet onderwerp eenigszins recht laten we- dorvaren. Do dichter Guillemin, die voor Franck den tekst schreef, bezat o.l. niet de poëtische Innigheid om van de stof te ma ken, wat er van te maken valt,, al blijft hij dogmatisch zuiver. Maar al is de tekst uit litterair oogpunt niet geheel zooals wij die wenschten, het genie van César Franck, die genoemd is „le père angelique de la musique" doet ons dit vergeten en doortintelt den tekst met de schoonheid van zijn religieuze droomenziel. Trouwens ook Mozart wist veel onbeduidende teksten door zijn mu ziek te verheerlijken. Franck was ongeveer 22 Jaar toen hij tusschen 1843'45 dit werk componeerde. Tn 1840 werd het voor het eerst uitge voerd onder grooten bijval, o.a. van Meyerbeer en Spontini. Maar een tweede uitvoering liet op zich wachten tot 1871. Toen verwonderden de Parijsenaars zich dat dit werk reeds bijna 30 jaar oud was en zij nog nooit van César Franck had den gehoord. Zoo gaat het meermalen met genieën. Na dien tijd kwam het geregeld hier en daar op 't programma voor. In Leiden kende men het, voorzoover wij na- konden gaan, tot dusverre nog niet. Men zal er natuurlijk nog niet in be speuren den grootschen bouw van „Les Béatitudes", dat trouwens pas in 1880 uit kwam en de hoogste glorie van Franck's meesler8chaps vertolkt. „Ruth" is een jeugdwerk. Franck is be zig, daarin geheel zich zelf te worden. Er zijn berinneringen in van zijn leermees ters. Er zijn ook gedeelten, waarin de geheele Franck voor ons staat in zijn zielvolle, poëtische persoonlijkheid. Wij zullen hier geen expositie geven van het geheele werk. In het tekstboekje, dat vroeg verkrijgbaar zal zijn, en waar van wij de inleidende opmerkingen ter le zing aanbevelen, worden daaromtrent en kele notities gemaakt. Toch wijzen we even op de prachtige instrumentale inleiding, die begint met een soort Leidmotief, nog niet in den stren gen 'zin, waarin Wagner het toepast. Maar het beginsel Is bij Franck aanwe zig. De koren zijn niet bijzonder zwaar, maar eischen fijnheid van rhythme en voordracht; wij denken bijv. aan 't koor der Bethlehemietcn en vooral aan dat der maaiers. Lyrisch-dramalische hoogtepunten, waarin Franck zijn geheele ziel uitjubelt in fraaie melodieën, zijn wel de duetten van Ruth en Boaz. Ook de profetische slot zang zal zijn nitwerking op 't publiek niet missen. De serieuze voorbereiding waarborgt een artistieke uitvoering. Moge het aan belangstelling niet ontbreken. UIT DE OB1SEVII1G NOORDWIJK. Gemeenteraad. De bcnoemino van een ge meente-architect Afras tering der duinen benoor den den Vuurtoren. Een geldleenlng van f 100.000. De verbouwing van het Raadhuis. De Raad der gemeente vergaderde gis termiddag te 2 uur. Voorzitter burgemeester Jhr. van Pan hui ja. Aanwezig alle leden. De Voorz. wenscht, waar dit de eerste zitting des jaars is, allen een voorspoedig nieuwjaar en voegt daaraan toe, dat het ook de gemeende goed moge gaan. Met het oog op de Maandag j.l. gevierde herdenking van het 350-jarig bestaan der Leidsche Hoogeschool, memoreert de Voorz. dat onder de eerste curatoren, die de Universiteit bestierden behoorde de heer Jan van der Does, heer van Noord- wijk. Spr. achtte het hieor een behoefte op deze wijze hulde le brengen aan do nage dachtenis van dozen Noord wij ker. Onder de ingekomen stukken was de mededeeling, dat de begrooting voor 1025 door God. St. nog niet was goedgekeurd. Tot leden der Commissie der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling worden herbenoemd de heeren H. Lieffe- rink, voorz., Jb. de Groot en C. den Hol lander, leden werkgevers en J. Comman deur en J. Duindam leden-werknemers. Idem tot leden der Commissie tot wering van Schoolverzuim de heeren C. G. J. Al kemade, K. Sanders, H. G. de Boer, H. de Boer, Jb. de Groot en L. J Droogh. Hierna is aan de orde de benoeming van een gemeente-architect. Op de voor dracht staan: 1. C. H. van Buuren, gem. architect en directeur grond- en woning bedrijf van de gemeente Renkum te Oos terbeek; 2. Ir. W. Gijzen, architect, Heel- sum; 8. G. Lljesen, gem. architect, Barne- veld. De Voorz. vraagt of een der leden nog inlichtingen wensebt in besloten zitting, waarop de heer v. d. Wiel zegt,dat B. en W ook nog persoonlijk inlichtingen over de sol licitanten hebben ingewonnen en daarover zou spr. gaarne een en ander hooron. De Raad gaat hierop in geheime zitting. Na heropening wordt tot stemming over gegaan. Benoemd wqrdt met algemeene stemmen de heer van Buuren (Naar ons werd medegedeeld zal de benoemde architect voor zijn functie bedanken). De instructie van den gemeente-archi- teot wordt met de gewijzigde voorstellen van B. en W. hierna behandeld. Bij hét art. betreffende de benoeming van den gemeente-architect stelt de heer Admiraal voor, dat de Raad het recht van benoemen beeft tut een aanbeveling van B. en W. De heer Alkemade zou een aanbeveling wil len zien van zes personen. De heer dr. v. Nes verklaart zich tegen het voorstel, om dat de Raad niet bij machte zal zijn de vele sollicitatie-stukken te onderzoeken. Ook de Voorz. ontraadt zulks, doch het voorstel-Admiraal wordt tenslotte aange nomen met 114 stemmen. Tegen stem den de heeren v. Eoden, v. Nes, den Hol lander en Liefferink. Deze heele instructie wordt hierna zon der wijzigingen goedgekeurd. Van verschillende weezen worden ver volgens de gebruikelijke weesgelden gevo teerd. In behandeling komt een adres van de Gebrs. Admiraal met verzoek om voor re kening van de gemeente te nemen het bouwen van een muur, zooals thans reeds voor een gedeelte aan de Maarten Kruyt- straat. B. en W. stellen voor een bijdrage van f 100 te schenken aan de gebr. Ad miraal, onder voorwaarde dat zij af zou den zien van hun rechten op dien weg. De heeiren Verwey en van Nes vragen, welke motieven B. en W. hebben om de gebr. Admiraal het recht over rlion weg te ontzeggen. 5,06 5,20 5,20 7,20 7,26 7,50 7,60 7,60 8.10 8,20 10,36 UIT DE RADIO-WERELD. Wal er vanavond te hooron i*. uur Radio-Patio 1780 M. Concert, uur Brussel 265 M. Concert, uur Hamburg 395 M. Viool- eo piano-concert, uur Alle Bri. stations: Tijd sein Big i en nieuws, uur Leipzig 4Chj M. Concert, uur Berlijn 500 M. Concert, uur Frankfort. Opvoering vaa „Don Juan" operette (Mozart) uur Munster 410 M. Concert, uur Hilversum. Geen uitzending, uur Alle Britsche stations, waar* onder Chelmsford 1600 M. Syrrohonie-concert uit tho Royal Opera House, Covent Garden. Wagner-Berlioz pro gramma. Ouverture „The Maa- tersingers"; Aria from „The Flying Dutchman"; Siegfried Idyll; Ouverture and Baccha- nale, „Tannhauser"; Wotan'a Farewell and Fire Music", „The Valkyrie". Alle van Wagner. Te 10,05 uur voort zetting met werken van Ber lioz: Ouverture „Benvenuto Cellini"; Dance of the Will o* the Wisps, „Faust"; Rakoczy Marsch, „Faust"; Carnaval Romain (Wilhelm Rode, ba riton). uur Brussel 265 M. Concert, uur Radio-Paris 1780 M. Dansmu ziek. uur Alle Britsche stations: Dans muziek van het Savoy Hotel t« Londen. D® Voorz. zegt, dat wijl mogelijk een procedure het gevolg zou kunnen -zijn van een te ondernemen actie, mededee- lingen omtrent deze kwestie niet ge- wenscht zijn, waarom dit voorstel wordt aangehouden tot de besloten zitting. In verband me hot jaarlijksch toene mend bzeoek aan de badplaats, wordt aan de beplanting der duinen aan de zeedijk vooral ten Noorden van den vuurtoren* waar zich liet z.g. vrije strand bevindt, ernstig nadeel toegebracht. De eerste 500' M. eischen dringend verbetering. Het be houd van de zeewering is, daar Rijnland onderhoudsplichtige is, voor het grootst» gedeelte een belang van Rijnland. Vooi de gemeente zijn echter ook bij het tol atandkomen van bedoelde afrastering zeet groote belangen verbonden. Deze immera zal het politietoezicht voorbij den vuur toren zeer vergemakkelijken en de belan gen van openbare orde en zedelijkheid dienen. Rijnland is bereid de helft der kosten van afrastering ad f815.aio mede de helft van do jaarlijksche kosten van onderhoud voor zijn rekening te ne men. In verband met een en ander stellen B. en W. voor, over te gaan tot het aan brengen van een dubbele draadafsluiting aan de zeewering ten Noorden van Noord- wijk aan Zee, over een lengte van 500 M., van op afstanden van 2 M Ie plaatsen ijzeren palen, alsmede tot het beschikbaar stellen van f815 of zooveel meer als zal blijken noodig te zijn, echter niet meer dan f 900. De heer Admiraal zegt, dat liet hom ten zeerste bevreemdt, dat B. en W. met dit voorstel komen. Z.i. ligt het niet op den weg der gemeente terrein dat aan an deren toebehoort te verzorgen. De heer v. d. Wiel trekt in twijfel of de openbare orde en zedelijkheid door de zen maatregel bevorderd zal worden Ove rigens is hij het eens met hetgeen do hoer Admiraal heeft betoogd. Verschillende leden voerdon hieromtrent nog het woord, waarna het voorstel werd aangenomen met 85 stemmen, die van de heeren Admiraal, v. d. Wiel, v. d Niet, v. Weut en Balkenende. B. en W. stellen vervolgens voor over te gaan tot doortrekking der bestrating van de Van Speykstraat (het nog niet- bestrate gedeelte tusschen Niemanshooriu weg en Schoolstraat), waardoor een 5 M. breede rijweg zal worden verkregen. De kosten worden geraamd op f770.Z. h. st. aldus besloten. Verder stellen B. en W. voor te beslui ten tot het aangaan van Ten geldleening van f 100.000, in verband met het feit, dat dit goed voor den kapitaaldienst noo- FEUILLETON. Het Japansche Kastje. 7) - goedhartige Lisa nam -de moederlooze weezen onder hare bescherming en wel dra waren de kinderen meer op de villa dan op het kasteel. Gundaccar, een man van de wereld, achtte het zijn plicht, om de beminnelijke buurvrouw bezoeken te brengen. Deze herhaalden zich steeds va- Pu die eibde werden goede vrient- don. Die vriendschap ging over in fcee- der gevoel, en nog eer de herfst in het land trok, vroeg Gundaccar de hand der ichoone weduwe. Het aanzoek werd zon der veel bezwarigheden aangenomen, want Liea had thans voor het eerst de ware liefde leeren kennen. Haren eersten ®chtgenoot, die een veertigtal jaren ouder was dan zij, had zij uit kinderlijke dank- aarkeid gehuwd. Als driejarig kind werd door generaal Thorwaltd, wiens echt Kinderloos was gebleven, geadopteerd, uisa was toen nog geen zestien jaar, toen 6 vrouw van de generaal stierf en haar P kaar sterfbed de gelofte liet doen, om en nog altijd krassen man te huwen, eze belofte hield zij dan ook en ondanks groote onderscheid van jaren, leefde 1 m een gelukkig huwelijk met hem. De neraal droeg het bekoorlijke vrouwtje handen en zij verschoonde hem heirf en (l°or teedere zorgvuldig- A .Ga oppassing. Een beroerte maakte to ein®e aan het leven van den generaal u stond het nauwelijks 2£-v\rige vrouwtje, dat geen spoor van wereldken nis bezat, met haar dochtertje alleen in de wereld. Thorwald had een reusachtig fortuin achtergelaten en haar tot univer- seele erfgename benoemd. Een oude ge woonte volgend, bracht zij den winter in Berlijn door, waar zij in den Thiergar- ten een allerliefste villa bezat. In de lente, wanneer de zwaluwen kwa men, snelde zij naar buiten en wel elk jaar ergens anders heen. Thun was haar door vrienden als een schoon en stil nest aanbevolen. Hoe weinig vermoedde zij, toen zij hare villa aan het meer betrok, dat rij hier haren eersten roman beleven zou. Kort na hare eerste ontmoeting met Gundaccar ontstond er in haar hart een zalig tot dusver onbekend gevoel, en dit werd van oogenblik tot oogenblik ster ker. Lang aarzelden rij, om zioh zei ven te bekennen, dat zij haren buurman lief had. Zij schreef hare belangstelling voor hem aan verschillende omstandigheden toe, doch op den duur liet zich haar warm hart niet bedwingen. De laat ontwaakte liefde behaalde de overwinning!, en me vrouw Thorwald werd barones Feldau. Gundaccar had, toen hij aanzoek deed om hare hand, haar openhartig gezegd, dat hij een arme duivel was, die van een kleine rente leven moest, hem door rijn oom toegekend, daar hij zijn eigen aan zienlijk vermogen door ongel ukkgie spe culaties had verloren. Dat doet er niet toe, antwoordde de verliefde en onervaren vrouw, ik heb meer dan genoeg en van nu af aan be hoort alles wat ik bezit ook aan u De bruiloft had in den uaherfst te Berlijn plaats. Het jonge paar reisde da delijk naar Egypte, de kinderen in de hoede van een oude tante achterlatend. Gundaccar meende dat rijn oom, nu hij zulk een schitterende partij had gedaan, hem de rente zoude onttrekken, doch hij vergistte rich. De majoraatsheer bezat bij zijn vele goede eigenschappen ook een buitengewonen familietrots, en het stuitte hem tegen de borst, dat zijn neef van de genade eener vrouw moest afhangen, zelfs als de«ze vrouwe zijn echtgenoote was. Op den trouwdag bracht hij de rente van 6000 op 8000 mark. De Feldau's beerden tegen Paschen van hun Oostersche reis terug Middelerwijl was de villa In den Thiergarten opnieuw ingericht geworden en men kon rich moei lijker een behaaglijker en eleganter wo ning denken. Gundaccar legde ook een prachtigen stal aan. Daar hij een hartstochtelijk ruiter was en ook Isa goed te paard zat, zoo kocht hij kostbare rijpaarden en ook de kinderen kregen lieve kleine crème-kleu rige ponny'a. Natuurlijk, dat ook een paar koetspaar- den niet ontbraken, phaeton en brougham werden bij de meest gerenommeerde rij- tuigfabrieken besteld. Lisa was trots op haren man, dat hij zoo uitstekend wist te leven. De matinó'p musicale3, de soirée's en bals ten huize van baron Von Feldau lieten van zich spreken in Berlijn. Welke reusachtige sommen dergelijke feesten verslonden, daar had Lisa niet het minste vermoeden van. Zij leefde maar zorgeloos van den eenen dag op den anderen en verheugde zich erin, dat zij zulk een op gang maakte. Gundaccar was tot dusver zijne belofte getrouw gebleven en vermeed de groene tafel; daarvoor maakte echter een andere hartstocht, die lang gesluimerd had, zich met verdubbelde macht van hem meester. Hij verloor ontzettende sommen op de renplaats. Niet alleen in Duitschland en Engeland, maar ook Berny, Longohamps, Chentilly vereerde hij met zijne tegen woordigheid. Het duurde niet lang eer 'het kleine vrouwtje do oogen opengingen en zij tot de ontdekking kwam, dat twee der den van haar vermogon reeds ouredbaar was verloren. Het was een vreeselijke slag voor Lisa en alleen haar groote moederliefde schonk haar de kracht om een ernstig woord met haren echtgenoot te spreken. Evenals Helena het voor jaren had ge daan, zoo bezwoer ook zij haren echtge noot om rijn verderfelijken hartstocht na te laten en rijn huisgezin niet in ellende te storten- Hij hoorde haar geduldig aan, noemde zich een ellendigen zwakkeling, beloofde beterschap, en hield dan ook een heele maand lang zijn woord. Toen kwa men de wedrennen te Hoppegarten. Gun daccar wedde weder als een dolle en ver loor ook weder. Ten tweede male had hij zijn gezin door licht zinnigheid geruineerd. De villa met heel het meubilair, paarden, rijtuigen, kortom alles kwam onder den bamer en Feldau redde met moeite eenige duizenden marken uit de schipbreuk. Hij waa wan hopig, en alleen de zachte toespraak zij ner vrouw hield hem terug van zelf moord. Weet je wat, Lisa, zeide hij op zeke ren dag, dat hij zijne zaken in Berlijn zoover geregeld had, dat hij kon vertrek ken. Wij zullen naar de een of ander* kleine vervelende stad trokken, waar nie mand ons kent, waar wij bescheiden en tevreden van onze kleine rente kunnen leven. Zijne keuze viel op. Parijs, dat was de kleine vervelende stad, waarin nie mand hem kende. Daar beproefde hij In de speelclubs, waarvan er tusschen de Madeleine en de Place de la Bastille zoo- vole rijn, andermaal zijn geluk, doch ook nu wilde het hem niet toelachen en hij leed alleen verliezen. Zoo kwam het, dat de Feldau's zich na een zevenjarig hu welijk, met een bescheiden appartement op de vijfde verdieping vergenoegen en alleen van de rente moesten leven, die haar den eersten van iedere maand door den notaris van den majooraatóheer werd toegezonden. Kort na aankomst te Parijs zocht Isa bella die inmiddels 17 jaar was geworden* en een uitstekende opvoeding had geno ten, buiten weten en ook buiten den wil harer oudera, een-e betrekking, die zij dan ook bij de oude grillige Russische gravin Po'hitenhoff verkreeg. Zij ondersteunde met het tamelijk hoo- ge salaris, dat zij als gezelschapsjuffrouw ontving, hare familie en verlichtte het lot daarvan. Haar lot daarentegen waa alles behalve benijdenswaardig, want niet al leen dat de oude gravin haar geduld op een hardo proef stelde, ook haar klein zoon, graaf Wladimir Pohitonoff, vervolg de haar met zijn huwelijksaanzoek. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3