UIT DE BOLLENSTREEK. TENTOONSTELLINGEN. Hot zal zeker dagen duren, alvorena het ©verschot van deze eenmaal zeer moderne loopkraan zal zijn opgeruimd. Te Roosendaal -werd van den Sint Jans(stads)toren een der wijzerplaten fcrootendeels afgerukt. Nabij het nieuw ge- Douwde en sedert 1 December in gebruik genomen R. K. Jongenslyceum aan de Brugstraat aldaar, werd een twee Meter hooge muur, nl. de 80 Metor lange schei dingsmuur tusschen de lyceumterreinen en de tuintjes der huizen aan de Hofstraat over de geheele lengte door den storm omver geworpen. Omtrent bet zinken van de Rijnaak, te Zalt-Bommel, waarbij drie personen verdronken, vernemen wij nog de volgende bijzonderheden. Het schip feg op sleep voor anker, twee kribben beneden de spoorbrug. De hevige storm, die de Waal zeer onstuimig maak te, joeg voortdurend golven over boord, aoodat gevaar voor volloopen ontstond. Tegen 12 uur 's nachts werd de toestand zoo dreigend, dat de schipper, J. P. M. v. Meurs uit Rotterdam, zijn gezin en den knecht waarschuwde aan dek te gaan, om een poging te doen den vasten wal te be reiken. De roeiboot bleek echter te zijn weg geslagen, zoodat er geen sprake van kon zijn, het schip te verlaten. Door het noodweer was het onmogelijk hulp te krijgen. De rijnaak was bovendien het laatste schip van den sleep. Aan dek hebben de ongelukkigen nog ▼reeselijke oogenblikken meegemaakt. Zij zagen hoe het vaartuig steeds meer water maakte en moesten hulpeloos het zinken afwachten. Alleen de schipper wist den oever te be reiken. Te Beneden Leeuwen is door den storm itet schip Karei uit Rotterdam op een kiib geworpen en door midden gebro ken. Het schip is gezonken. Do opvaren den werden gered. To Goes is Maandagavond, tijdens don hevigen storm, te otfgeveor half elf, de 80 meter hooge stelling, die in verhand met de restauratie, voor 't Zuidertransept der Groote Kerk is opgetrokken, met don derend geraas naar beneden gekomen. Een deel der stelling kwam terecht op het dak van de smidswerkplaats en van een .schuurtje van W. F. Th. de Valk, welke geheel vernield werden. Personlijke onge lukken zijn niet gebeurd, daar zich nie mand in deze gebouwtjes bevond. Behalve stagnatie in de restauratie-werkzaamhe den, beteekent ongeval een leelijk scha- depostje voor de restauratie-commissie. Te Geldermalsem heeft do storm veel lchade toegebracht aan het electrisch-net Waardoor do verlichting en de bedrijven, welke van krachtstroom gebruik maken, «enige stagnatie ondervonden. Bovendien Werden vele daken beschadigd; van den korenmolen werd de zelfswichting van een der wieken afgerukt. Heviger heeft de storm huisgehouden in het naburige Deil. De landbouwerswoning van den heer Beverlo aldaar werd groo- 'tendeels vernietigd. Ook werden boomen ©niworteia. Een poort, een laatste overblijfsel van het voormalig Middeleeuwsch kasteel,' (Bulkenstein) die zich eenzaam te midden Van het wei en bouwland verhief, en ïesds zoovele eeuwen den tand des tijds had weerstaan, is door dezen storm tot «en puinhoop gemaakt. Zware brand ie Geffen. Vier huizen in-asch gelegd. Gisterennacht heeft te Geffen op den Gvnotcn Berg een hevige brand gewoSd, Waardoor vier huizen totaal zijn ver woest. De brand begon omstreeks twaalf tmr in de boerderij van Gradus van den Bosch. Het vuur, dat in het achterhuis Was ontstaan, legde aangewakkerd door den wind, spoedig het geheele huis in asch De storm was oorzaak, dat het vuur over sloeg naar een ongeveer 200 meter verder gelogen boerderij van P. van Niscliroov, Welke woning eveneens afbrandde. Nog kon de brand niet wordeai gestuit en ook tie woningen van J. Willerasen en W. Da- Jpen, die bij pW-inr colegen zijn, werde'n «oor het vuur verwoest. De 23-jarige «och ter van den heer 'Damen kreeg brand- ronden aan den rechterarm, terwijl heur aar verbrandde. Veel vee Ig hij deze bran- Ben omgekomen. De oorzaak is onbekend: «9 politie stelt een onderzoek in. Verzeke ring dekt de schade. Molenbrand Te Zaandam brak gisternacht om half En door nog onbekende oorzaak brand uit den pelsmolen ,de Zeilemaker". staande het Oostzijderveld. De woedende storm ^rakkerde met hevigheid het vuur aan zoo dat hot logge gevaarte weldra in een vuur kolom was veranderd Na drie kwartier stortte de 8-kantige Zomp met donderend geraas in elkaar Voordat de drijvende motorspuit goed en Wel op het onbegaanbaar terrein aanwezig Was, lag alles reeds tegen den grond. De ,,ZeiIemaker" was momenteel eigen dom van Gebrs de Boer te Ooatzaan, Hij dateerde uit 1728 en was op beurspolis ver zekerd Twee kinderen verbrand. Maandagmorgen omstreeks half tien «ldus „Het Volk", brandde de woning van K BenakJ A 197 te Ruinen tot den grond ioe af Terwijl de vrouw was gaan buur ten, brak do brand. uit. De omwonenden Zagen, dat de keet in brand stond, maar San blusechen viel niet te denken. Toen de zaak in lichte laaie stond," kwam de iVrouw en schreeuwde: „mijn kinderen liggen nog te bed" Dadelijk werd er een JK>giug tot redding gedaan, maar zonder resultaat De kinderen, twee jongens van J'espejtievWMjk 1} en 8} jaar, zijn verbrand. f Jaeht-ongeluk, Op een nachtelijke konijnenjacht heeft Me jager B. S te Bakhuizen, zijn broer bij ^ogeluk in de borst geschoten en zeer ern- »tdg verwond. J Gesnap!. De politie te Hilversum heeft ln verband met de inbraken, welke den laatsten tijd ln deze gemeente waren gepleegd en spe ciaal ln verhand met de inbraak en dief stal van f 1800 bij den penningmeester van de voetbalclub 't Gooi, een zekeren R. ge arresteerd. Deze trok steun van de ge meente, maar maakte desniettegenstaan-! de in verschillende café's grove verterin gen. Toen hij gearresteerd werd had hij ongeveer f 90 op zak, terwijl bij een huis zoeking in oen mandje van zijn "vrouw ruim f 40 gevonden Is. 8mokkelaars bestolen. Naar het Huis van Bewaring te Middel burg zijn overgebracht twee 24-jarige per sonen uit Hulst, die beschuldigd worden van diefstal met geweldpleging. Het be treft hier een eigenaardig geval. Ongeveer 14 dagen geleden waren een drietal Neder landers over de Belgische grens gegaan en hadden, te Belgisch Olinge een partij sui ker en andere waren gekocht met het doel die over den grena te smokkelen Toen zij de goederen over de grens wilden brengen werd hun het halt toegeroepen, waarop rij, denkende dat het commiezen waren 't op een loopen zetten, met achterlating van hun smokkelwaar, Ook werd er nog op hen geschoten, waarbij een hunner aan borst en pols getroffen werd en veel bloed verloor. Nu is gebleken, dat niet commie zen doch de beide thans aangehouden mannen de smokkelaars op den. vlucht haddien gejaagd en dat ook een hunner ge schoten heeft, terwijl rij de nu in hun be zit zijnde koopwaren verborgen en later weer op haalden en aan een winkelier te Hulst verkochten. Ernstigs dierenmishandeling. Voör. de rechtbank te Middelburg wordt Vrijdag een ernstig geval van dierenmis handeling behandeld. Het geldt den land bouwer J. D., uit Wolphaartsdijk, die vol gens de dagvaarding zijn hondje, dat hij wilde straffen voor het doodbijten van kinnen en opeten van eieren, ^eerst half dood sloeg met een knuppel toen het een gloeiende kool in een eierdop in den bek stopte en den bek dicht deed knijpen. Ten slotte bond hij bet diertje aan een boom vast en ging er op schieten, waar door het dier ten slotte uit zijn vreeselijk lijden verlost werd. - De eerlijke vinder, Een conducteur der tram Middelburg— Vlissingen vond Maandagmorgen een por tefeuille met f 3700 aan bankpapier en een aantal stukken van waaide. Hij kreeg een belooning van f 2.60. luited. Eei-ichten Zware mis! boven New-York. Tengevolge van den zwaren mist, die boven New-York hangt, had een groot oauuai ongeiuKKen plaats. Bij een drietal botsingen op den luchtspoorweg kwamen twee personen om het leven en werden vijf en twintig gewond.- Hat weer In Rusland. Volgens berichten uit Moskou aan de Duitsche bladen heerscht in Zuid-Rus land 20 gr. vorst en ligt er een dikke laag sneeuw. In Midden- én Noord-Rus land is het daarentegen opvallend warm. De zaak HaarmannGrans. De ter dood veroordeelde massamoorde naar Haarmann heeft in brieven, waaron der een aan den verdediger van zijn mede plichtige Grans, zijn omtrent Grans voor de rechtbank afgelegde verklaringen, die zeer bezwarend voor hem waren', terug genomen. Do verdediger van Grans stel de voor het proces tegen Grans te her zien. Nog steeds granaten. Drie jongens uit Armentieres (Fr.) von den bij een wandeling naar Le Touquet een niet-on tplofte granaat.Bij een poging om de ontplofbare stoffen uit het gevaar lijke voorwerp te verwijderen, barstte de granaat uiteen. De knapen werden letter lijk aan stukken gescheurd. Nederlandsch OosMndië. Scheepsongeiuk. Te Makassar brak op het a.s. „Borneo" bij bet uitvieren van een sloep een ring, waardoor de Bloep op zee smakte. Twee inzittende Europeesche schepelingen wer den er uit geslingerd; de één, Van Tui nen, is verdronken. De ander kon gered worden. Het lijk van den eersten is niet gevonden. Het is zuiver een ongeluk geweest. Van zorgeloosheid was geen sprake, meldde Aneta. Kindermishandeling. De recherche te Batavia arresteerde een echtpaar, dat drie maanden lang een ze-t venjarig Chineeseh kind aan een ketting,* waaraan èen gewicht van 50 K.G. geklon ken hield. De vrouw pleegde verzet tegen de politie. Schuldeischers bij de Toradja's. Wij lezen in het „Bat. Nsbl.", dat de Toradja's een prachtig midden toepassen om een onwilligen debiteur tot betaling te dwingen. Het middel is even eenvou dig als afdoend. Aldus: De schuldeischer trekt in de woning van den schuldenaar en blijft' er op diens kos ten leven, zoolang de schuld niet is afbe taald. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: S. Plantinga, handelsreiziger, te Lei den; cur.: mr. G. M. A. A. van Roy, te Leiden. TE RIJNSBURG. Gistermididiag dan wae de tijd aangebro ken dat de Nationale Bloemententoonstel ling officieel geopend, zou worden Ver schillende personen, bekenden op bloem- bollengebied^ waren op het aangegeven uur als genoodigden aanwezig toen de Voora van „Flora", de heer T. Kralt, het woord nam. Na een welkomstwoord te hebben gesproken meende spr, tot voor beeld te mogen nemen een; zekere film waar den laatsten tijd veel over gesproken is, n,l „De Eeuwige Stilte.'.' Het eigenaardige bij de geschiedenis van deze gebeurtenis is, dab de 5 personen, die bij deze expeditie gesneuveld rijn, niet zijn gestorven uit koude, of van het ijs, doch omdat hun de moed ontzonken was. Toen deze Engel- schen daar waren aangekomen vernam men dat een maand tevoren de Noren daar reeds waren aangekomen, Vorig jaar was afgesproken dat ook than» weer een tentoonstelling zou plaats hebben doch dan 14 dagen vroeger. En wat 14 dagen vroeger is weten vakmen- Bohen het best Onze Pool was dichter bij doch evengoed is er veel moed voor noo- dig geweest om dit werk aan to durven, door moeilijke omstandigheden als dure bollen, het niet te best trekken van som mige soorten enz. En toch heeft men het doel bereikt, den moed niet opgegeven. Ook geen moed verloren omdat anderen ons zijn voorgewee-sb Neen de tentoonstelling van vorig jaar is zelfs overtroffen, De moed der inzenders Jkan niet genoeg geroemd worden, de collectie is onverbeterlijk. Spr, meent ©en woord van dank te moe ten brengen aan de inzenders voor hetgeen zij tot stand brachten. Bovendien een woord van dank voor de regelingscommis sie die voor 90 het werk van het be- Btuur overnam en een extra woord van dank voor den Voorz, dezer commissie, de heer Overvelde te Noordwijk Dan de jury die met dezelfde energie van vorig jaar naar Rijnsburg kwam om haar moeilijk werk te' doen vooral daarom moeilijk om dat de inzendingen allen 1ste klas zijn. Daarvoor een woord van dank. Dan de directie der N Z, H. T die zoo'n mooie reclame maakte, op papier en bovendien in li^btthansparanten. Verder allen die mede werkten door bet schenken tvan medailles, of anderszins Spr. hoopt da-t oêk een volgend jaar een dergelijke tentoonstelling kan worden gehouden en verklaart than3 do derde tentoonstelling voor geopend Dan sprak de heer E. Th. Witte, Voorz. van de afd. Leiden der Ned Mij, van Tuin en Plantkunde en Ned. Dahlia-Vereeni- ging. Spr zegt dank voor de uitnoodiging en wenscht „Flora" hartelijk geluk met het behaalde succes. Spr vergelijkt Rijns- - burg met Aalsmeer. Aalsmeer dat eertijds een visschersdorp was en Rijnsburg een xooioorp nan Deapreesir upr.- -ao overeen komst die bij beiden bestaat in energie, en dhrf, eenvoudigheid en Godsvrucht. Ook de groote samenwerking onderling. Alleen is Rijnsburg wat jonger. Moge het bestuur van „Flora" op den ingeslagen weg voort gaan tot roem van Rijnaburg Dan spreekt de heer de Lange, Voorz. der jury. De verwachting was in 1924, zegt spr., hoog gespannen en toen spr vernam dat de tentoonstelling nu 14 dagen vroeger zou gehouden worden was het voor spr. een vraag hoe zo-dat probleem zouden op lossen En het is opgelost, we hebben heb heden kunnen zien. Te zien is ook wat met eendrachtig samen te werken kan worden bereikt De commissie heeft met genoegen haar taak vervult Het was moeilijk, Rijns burg is aan de spits en niet te overtreffen. Spr wenscht de vereeniging en het be stuur geluk met liet suoces.- Dan spreekt de Burgemeester van Rijns burg, de heer Busschieter, die in deze ten toonstelling een climax meent te bespeu ren Wat wo te zien hebben kaa niet mooier Lof aan het bestuur. Aan de naam „Flora" zou spr. willen toevoegen, „Ora et Labora" In de toekomst gaat Flora dan nog Eooger op. Moge de vereeniging nog vele jaren werkzaam zijn in het belang van Rijnsburg. Vervolgens krijgt de heer Krekage, Voorz. der Alg. Ver. van Bloembollencul tuur het woord Spr. ,zegt dank voor de uitnoodiging Door omstandigheden ben ik, zegt spr., nog niet in de gelegenheid ge weest een tentoonstelling hier te bezoe ken, doch bij het binnenkomen was ik reeds enthousiast. Het ia overweldigend. Spr acht een behalen van het wereld record niet uitgesloten en spreekt het ver moeden uit dat eenmaal dooT verrijken van kennis en de wetenschappelijke proe ven die tegenwoordig genomen worden, -Flora nog mot Kerstmis een tentoonstelling zal kunnen organiseeren. Moge de vereeniging in de aangegeven richting blijven doorgaan en alzoo dat doel eenmaal bereiken. Dan spreekt de heer Ten Gate Brouwer, Voorz der Kamer van Koophandel te Leiden Na de vele sprekers is het spr. moeilijk nog iets te zeggen. Doch spr. is verheugd de gelegenheid te hebben deze tentoonstelling te zien. Om in den winter zulks te zien geeft een overweldigende in druk SpT. zegt een goede herinnering te heb ben aan Rijnsburg Toen ik jong was, zegt spr., was ik blij als ik door Rijnsburg heen was, om meerdere reden. Thana--' neemt Rijnsburg een eereplaats in. Eenige jaren terug kon niemand zoo iets hebben ge droomd, Ook spr. brengt rijn gelukwenech aan het bestuur. Vervolgens spreekt de heer Schoneveld in rijn kwaliteit van Voorz van meerdere vereenigingen Sprekend over de geheimen uit het vak brengt spr. hulde aan „Flora" die licht verspreid heeft. Bpr. wenscht dat op dezelfde wijze zal voortgewerkt worden tot heil van de plaat» en van het vak in het algemeen. Daai spreekt de heer Iter son nog die vooral een woord van lof brengt aan de pioniers op bollengebied, omdat dat de mannen rijn die de oultuur in stand heb ben gehouden door de armoede heen. Daarom hulde aan die voorvechters. De Voorz antwoordt dan op al het ge sprokene en spreekt den wemsoh uit, dat het bestuur van Flora" op dezelfde weg zal voortgaan, zonder voortvarendheid door b.v. niet te gaan trachten 2 tentoon stellingen in een jaar te houden of te vroeg te beginnen doch nuchter, zonder over moed voortgegaan. Dan deelt de Voorz. nog mede dat een eere-prijs is toegekend aan Andr. do Mooy, een zilveren beker, voor de beste kwaliteit. Tevens een gou den medaille voor de beste enkele en een dito voor de beste dubbele tulpen Wij laten hier achter volgen de uitslag der bekroningen Het bezoek was gisteren al gToot. Een strijkje vroolijkte de aan wezigen nog op. Ook vandaad was het be zoek groot, De tentoonstelling is geopend tot Vrijdagavond a.s. De volgende prijzen zijn uitgereikt; Een collectie vroege enkele tulpen, ge mengd, ingezonden door beroepsforceer- ders Andr. de Mooy, gr. gouden medaille, A. v. d. Meij rilv. med. Collectie duibh. tul pen; alsvoren Andr. de Mooy kl. gouden med.; collectie Darwintulpen, als voren firma Vianen en v. Delft zilv. med.; col lectie Hyacinthen, alsvoren J. v. Schoten, kl. gouden med.Andr. de Mooy kl. gou den med. Collectie Narcissen, gemengd, ingezonden door liefhebbers. M. v. Wave- ren, Hillegom verg. zilv. med.; G. L. Lub- be Thz., Oegstgeest zilv. med. Het beste vak vroege enkele tulpen, naar_ eigen keuze, speciaal wat kwaliteit betreft van bloemen, ingezonden door be- roepsforceerders: Andr. de Mooy, gouden mod., G. v. Delft kl. gouden med. J. Heemskerk verg. zilv. med., Vianen en v. Delft, verg. zilv. med., Jac. Zandbergen zi'lv. med., J. v. d. Meij zilv. med. Het. beste vak dubbele tulpen alsvoren: Andr. de Mooy gr. gouden med., G. v. Delft kl. gouden med., Vianen en v. Delft kl. gou den med., Jan Heemskerk verg. zilv. med. Jac. Zandbergen zilv. med. De beste groep tulpen, vroege, dubbele en Darwintulpen, soorten naar eigen keuze, voor iedereen: J. en C. Soeteman, gr. gou den med. mot gelukwensck van d'e Jury; W. Zandbergen kl. gouden mod., L. de Mooy, verg. zilv. med., P. Heemskerk verg. zilv. mod. De beste collectie nieuwigheden, voor iedereen: Nic. Zandbergen Wz., kl. gouden med., Gebrs. Zandbergen, kl. gouden med., P. Heemskerk verg. zilv. med., D. C. Grul lemans, zilv. med. De mooiste opgemaakte bloemenmand van bolgewassen, voor iedereen: M. v. Wa- veren en Zn. verg. zilv. med., P. Heems- Ktu-K Zilv. mol., Gotro. Pr med. De mooiste grafkrans gemaakt, van bolgewassen, voor iedereen: Gebrs. Zand bergen zilv. med. De mooiste grafkrans, bloemen,, eigen keuze voor iedereen: D. L. Grullemans verg. zilv. med. Een grafkmis van bolgewassen, voor iedereen: Gebrs. Zandbergen verg. zilv. med. Een graf- kruis, bloemen eigen keuze, voor iedereen: D. L. Grullemans br. med., Gebrs. Zand bergen zilv. med. Een vaas, bloemen eigen keuze, voor iedereen: D. L. Grullemans, verg. zilv'. med. Gebrs. Zandbergen, zilv. med. N. Bakker br. med. P. Heemskerk br. med. Een tafeldecoratie, uitsluitend.van tul pen, Hyacinthen of Narcissen, voor ieder een: P. 'Heemskerk verg. zilv. med. Een bruidsbouquet met garnituur, voor ieder een: Gebrs. Z/mdbergen, kl. gouden med. Een groep bloemwerken uitsluitend Van bolgewassen voor iedereen: Gebrs. Zand bergen gr. gouden med, Andr. de Mooy zilv. med. De mooiste mand met bladplan ten, voor iedereen? D. L. Grullemans, verg. zilv. med. Een groep bloeieude plauten voor ieder een: B. de Jong, Rijswijk kl. gouden med., Gebrs. Eggfnk, Voorschoten kl. gouden med., D. L. Grullemans verg. zilv. med. De eigenaardigste inzending op het gebied van tuinbouw, voor iedereen: Vianen kl. gouden med. met gelukwensch van de jury Buiten mededinging: Gebrs. Eggink en G. Lubbe Thz., wien ieder een bronzen me daille werden toegekend. Franscbe bloe men: Gebrs. Zandbergen gr. gouden med. TE SASSENHEIM. De tentoonstelling van gebroeide Narcis- cen, Tulpen etc. word gistermiddag ge opend te 2 uur door den eere-voorzitter van de afdeeling Sassenheim der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. In zijn openingswoord herinnerde spreker er aan .dat Sassenheim 'n naam op te houden had op het gebied van het organiseeren" van tentoonstellingen van bloembolgewassen. In dit verband werd erop gewezen dat do zoo "schitterend geslaagde vollegrondsten- toonstelling, welke door Sassenheim werd gehouden in 1908 ideëen had aan de hand gedaan, welke ook met succes op de groote internationale tentoonstelling van 1910, te Haarlem gehouden, in toepassing werden gebracht. Ook de tentoonstellingen van af gesneden narcisbloemen van het open veld mochten zich van 't begin af aan tot nu toe nog steeds in klimmende mate van be langstelling verbeugen. Bezien in 't licht van die feiten dan had spr. er ook niet aan getwijfeld 'of. ook deze tentoonstelling zou slagen en waar hij in de gelegenheid was geweest kennis te nemen Van de vele exquise nieuwigheden, die op het gebied van narcissen en tulpen bier te zien wa ren, dan deed het spr. genoegen nu reeds met voldoening te kunnen constateeren dat deze tentoonstelling geslaagd mocht heeten. Spr. wees er ook op dat commis sie erin geslaagd was om niet alleen nieuwe en zeldzame soorten te laten zien maar ook .om het geheel e.en aantrekkelijk en decoratief aanzicht te geven. Gaarne wijdde spr. daarom een warm woord van dank aan de heeren van de commissie aan de inzenders en aan allen, die tot hét welslagen van deze tentoonstelling haddej bijgedragen. Naast de vele opgekomen vak* genooten werd een speciale wclkomstgroe] gericht tot de vertegenwoordigers van dé Alg. Vereen, voor Bloembollen-Cultuur etf het H. B. G. en tot den burgemeester vaflf Sassenheim. Met een heilwensch voor hef geheele Yak werd de tentoonstelling goV opend. Hierna werd nog het woord gevoerd door den heer Gouverneur, burgemeesteii van Sassenheim. Het speet spr. zeer, dat' de beide heeren wefhoiulers, die toch zoq actief meeleven in alles'waarin Sassend lieini zijn kracht ontplooit, door omstan-- digheden verhinderd waren de opening bij te wonen Spr. herinnerde ook aan de a.s.' groote tentoonstelling to Heemstede, welke nu reeds de belangstelling trekt, niet al- leen van geheel Nederland van Noord tot1 Zuid, maar ook tot over do zceen. Met hef oog op die groote tentoonstelling noemde' spr. het jaar 1925 een jubeljaar voor de bloembollenstreek. Spr. wijdde dan nog zeer waardeerendo woorden aan het adres van den Heer G. Vlasveld Sr., die zoo juist de tentoonstelling had geopend en die on-: dauks zijn koogen leeftijd nog steeds zul ke jeugdige belangstelling toonde. Onder applaus werd de mededeeling aangeboord dat 1925 ook voor den héei> Vlasveld een jubeljaar beloofde te worden, omdat 4 Maan a.s. de datum is van zijn gouden huwelijksjubileum. Spr. eindigde zijn rede met den wensch uit le spreken dat deze tentoonstelling mocht bijdragen tot bloei van het bloembollenvak. We gaan nu over tot bespreking van de verschillende inzendingen. Aan den in gang der zaal vinden wij een collectie van' de Firma Papendrecht van den Voet, be staande uit Tulpen en Narcissen, die kein rig met elkander gecombineerd en gerang schikt waren. Heel mooi was in deze col lectie de trompetnarcis Golden Trilled, en Barrii Sunrise. Evt. Generaal de Wet wa3 nog niet warm genoeg van kleur. Bij de firma P. van Deursen was vooral mooi. de witte Trompetnarcis Rox&nce, die met zijn prachtig gekartelde trompet en rond gesloten dekblad een prettige indruk maakt. Ook Augusta, die een verbeterde Spring Glory genoemd wordt, is .heel goed. Opvallend was het kistje Barrii Early Surprise van den heer Lefeber te Lisse, waar op vier hroeibolleii 43 bloemen prijkten. Van de firma A. hri.ilink Zo non -zagen' we naast eenige tulpen, waarvan wij Mad. Frijlink 't mooiste vonden, ee» collectie heel mooi gebroeide. Narcissen. Groote bloemen van King Alfred werden bier ge toond, terwijl ook de poeticussea Hömèré en Queen of England liet zeer goad deden. Ook Golden Scepter was zoo geed als die maar zijn kan. Deze -firma had veol zorg besteed aan lr_: regvhrmtirr van de Narcissen in de potten, hetgeen niet ge makkelijk gaat. Op een apart tafeltje ex poseerde deze firma de nieuwe variëteit' Narcis Lord Wellington, welke een der meest waardevolle nieuwigheden is, die op üe Tcnwonsteumg- vooirkumt. -53eiikk:u--- rig goudgeel, buitengewoon groot en van' onberispelijke vorm worden deze bloemen gedragen op sterke en toch' sierlijke sten gels met -bladéren. die doen denken aan het blad van een Clivia. Werkelijk een nieuwigheid, die elke liefhebber ea kenner kan doen watertanden. Als een aangename-afwisstwug zagen' wen van de firma Gebrs. Eggink te Voor schoten. een groep Convallarie majalis, die zeer mooi v Deze firma toonde oolc „Beppy" een zere groot bicolor, verder een zeer goed gevormde witte trompet narcis zaailing en een mooi kistje met de bekende Early Surprise. Van !eh Lefeber <e Lisse zagèS wij Evt. Brilliancy. Deze. nieuwigheid beeft jmooi gevormde, zeer groote bloemen van een uniek en schitterende" vermillioen rood. Het is weer een van die soorten die uit die groote verscheidenheid van soor-< ten toch direct „de aandacht trekt. Van de firma C. J. Speelman Z"onen' zagen wij de mooist opgestelde decoratie-', vo groep narcissen en tulpen in manden. Deze groep demensteerde duidelijk dat hef niet alleen van belang is mooie bloemen te produceeren maar dat liet daarbij van zoo groot gewicht is dat de bloemen op de juiste wijze worden gebruikt. Hoe mooi waren zulke manden met Vuurbaak, Farncombe, Sanders, Theeroos; Mr. v. d. Hoeff, Wm. Pitt, Mad. Kreïagc, Prof. Rauwenhof en welk een keurig "'effect' wordt er bereikt met soorten als Poetag Laurents Koster en Leedsii White Lady. In de groep narcissen van de firma L. v. Leeuwen Zonen viel 'ons het meest op Golden Frilled, Barrii Flame, verschillen- de Barrii zaailingen en de witte trompet Sulphr Gem. De firma H. de Graaff Zonen te Lis se bracht een groote groep extra mooi geforceerde narcissen. Soorten als Leed sii White City, Poetag, Quo Vadis, Leedsii Empire en trompet bicolor Weardale Per fection kwamen hier naast vele andere bij zonder goed uit. Van de firma Zonneveld Co. zagen we naast verschillende Poeticussoorten heel móói gebroeide Spring Glory on Co lorable terwijl ook Mac Homespun* om ziju nette vorm en bloemrijkheid voordee-.. lig uitkwam. De firma Warnaar Co. toonde in bcs-< te conditie Poeticus Cassandra, King Al fred, Tresserve en eenige anderen. De heer van der Vlugt van Lisse bracht een mooie verzameling enkele e«. dubbele vroege tulpen'waarin vooral opviel Evt.; Competitor in haar schitterend oranje- vermillioen kleedje, Evt. Mr. van Tub er- gen en Dvt. Annie 1 De firma Gebrs. de Goede vaa Bever wijk toonden de vroege Poetag Early Per fection en Poetag Sensation terwijl hier ook heel mooi was Dvt. Homère met een prachtig roode kleur, die haast zijn weer ga niet vindt: Do firma K. Oudshoorn Zonen toomw een uitgebreide collectie narcissen en tuw pen in de beste handelssoor! n. Van de firma Zonneveld Pliilippo za,*

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 4