Tweede Blad Hei Japatische Kastje. Woensdag il Februari 1925 BltëÉiE82LAMD KATHOLIEKE „AANVALLEN" De Utrechtscho theologie-hoogleeraar en C.-H. senator, prof. dr. Slotemaker de Bruine, heeft j.l. Woensdag ie Leidein een rede gehouden met als onderwerp: „Dienstknecht of kind". In het exordium van zijn lezing heeft volgens de ver slagen, o.a. „Eigenlijk ben ik geen vriend van samenkomsten als deze. De lezin gen van Roomsche zij- de „voor nie t-K atholie- ken" zijn een aanval tegen het protestanti fi rn e, de leizingen der protestanten krijgen licht iets anti-roomsch. En y -hij de geweldige dingen, die de we reld beroeren, is er iets beters te doen dan dit wederzijds bestrijden. Als elk zich bepaalde tot den strijd tegen het ongeloof, ware dit sympathieker. D e roomschen zijn echter begonnen. Hier worden zelfs vol komen buiten de orde in de universi teit lezingen gehouden over de room sche leerstukken, waarbij men zich evenzeer moet verbazen over de vrij moedigheid van de aanvrage als over de rechtvaardigheid van de toestem- ming. Nu ware het laf, zoo ik voor de uitnoodiging van den kerkeraad be dankt had". Wij hebben naar aanleiding Yan derge lijke reeds vaak gedane uitlatingen als de hier gespatieerde al bij herbaalde herha ling pertinent ontkend, dat de lezingen van roomsche zijde voor niet-katholieken een aanval tegen het protestantisme zouden zijn. „De Tijd" reageert nu op bovenstaand citaat en vraagt bewijzen voor de daarin gedane beweringen Wij willen hopen, dat prof. ds. Slotemaker daarop van eenig. antwoord zal dienen. Wij willen het ho epen, maar, gezien de andere voeling in deze, hebben wij daaromtrent wel eenigen. .twijfel. „De Tijd" schrijft: „Wil de heer Slotemaker de Bruine zich misschien even nader verklaren en ons uitleggen, waarin het „aanvallend" ka rakter der Roomsche lezingen bestaat? Wordt er één lezing speciaal voor Pro testanten gegeven? Is er één lezing, waarin een of ander Protestantsch leerstuk wordt aangeval- -}c«^- r~ Kan de heer Slotemaker de Bruine ons één officieelen spreker voor niet-Katholie ken noemen wij bedoelen behalve de leeken in Amsterdam, hier speciaal de Jo- suielen, Dominicanen en Franciscanen die bi een der voor niet-Katbolieken ge geven conferenties ex professo het Pro testantisme aanviel? Als de heer Slotemaker de Bruine dat niet kan, heeft hij een onjuistheid gedebi teerd, want een uiteenzetten der Katho lieke geloofs- en zedéleer is toch zeker geen aanval op het Protestantisme? En wij zullen den Utrechtschen hoog leeraar brochures en lezingen van domi nees laten zien, die hem de baren te ber gen zullen doen rijzen. 'Het is eenvoudig ontstellend, hoe er op de anti-Romo- avonden te keer wordt gegaan en dat door predikanten. Meestal wordt in Katholieke conferen ties het Protestantisme niet eens genoemd Wat de „brutaliteit" van prof. Verhaar van Warmond betreft: heeft de prof. Slo temaker niet eens geinformeerd of prof. Verhaar de eerste en eenige conferencier daar was? En is het Katholicisme zoo'n verschrompelde versteening, dat een be voegd man er in een aula, die oorspron kelijk een Roomsche kapel was, niet eens over spreken mag? (In deze bijkomstig- beid vergist „De Tijd" zich. De lezingen van prof. VenhaAr worden, zooals bekend, niet gegeven in de aula van het eigenlijke universiteitsgebouw. Red L. Crt.) Dan is men in Duitschland en Engeland toch ruimer I Wij zullen momenteel niet dieper ingaan op hetgen dr. Slotemaker de Bruine de zen avond verder heeft gezegd. De hoog leeraar 'heeft zijn hoorders verklaard, dat de Protestant God's kind is en dat de Ka tholiek zich dienstknecht voelt. Dat blijkt volgens den heer Slotemaker al evident uit het populair onderwijs. De heer Slote maker is zóóver gegaan, dat hij heeft dur ven zeggen, dat „de Roomsche Kerkleer alleen de uitwendige functie van aanne men vraagt." Dat komt er van als men bij Hei Ier en Harnack te rade gaat en maar wat na praat over magie en ex opere operate» Wij zullen nu niet uitweiden over Pau- lu3* brieven aan de Galaten en de Romei nen: het is spijtig, dat dr. Slotemaker eerst de vertalingen en verklaringen van Lagrange eens niet heeft ingezien. Dan bad hij zóó niet durven praten. Wat die „cHen&tknecbtsChap" van het Katholicisme betreft: het is hier niet de plaats om de theologische kwesties in den breede te bespreken, maar wij volstaan mei deze bemerking, die wij desnoods met wat historie zullen toelichten: het Katholiek Christendom is niet alleen een element, het was een klimaat en wel een klimaat, waarin geen slaaf kon leven 1 Dat is het feitl Maar over die Katholieke „aanvallen" verwachten wij wat opheldering." DE KONINKLIJKE PROMOTIE. Mgr. dr. A. Hensen schrijft aan de „Msbd." nog omtrent de plechtigheid van Maandag: Wederom brak er een oogenblik aan, waarop de Koningin van Nederland tot HaaT volk in nauwe betrekking zou tre den. Ditmaal wilde Zij naar Leiden ko men om op het zevende halve eeuwfeest der universiteit 't Doctomat in de Rechts wetenschap te aanvaarden. Een hulde, zeker ten volle verdiend. Im mers, bij al degenen, die daar in de Sint Pieterskerk om Haar vergaderd waren, zal de herinnering nog levend geweest zijn aan de bange dagen van den wereldoorlog. Toen was er veel kunde en beleid van noode, om het scheepje van Staat over de hoog gaande golven te voeren. En dankbaar bedenkt het Nederlandse he volk met welk een toewijding en zeemanskunst Koningin Wilhelmina die moeilijke taak heeft volbracht. Ik verraad geen Staatsgeheimen met hier' er aan te herinneren, hoe Zij in die dagen soms diep in den nacht met den telefoon-hoorn in de hand heeft gestaan ora als Souvereine antwoord te geven op steeds luider en dringender eisehen, wel ke aan gene zijde van het Kanaal werden gesteld. Zie, dat vorderde mannenmoed, maar tevens vrouwelijke tact. Was het mogelijk, dan wenschte Zij vurig Haar volk de oorlogs-ellende te besparen., en d aar omStrikte r>rinaTHifliatW.d - tofpan- over elk van de machtige naburen. Maar geen onrecht en ook geen vernedering: „potius mori quam foedari"; liever ten ODder dan geschandvlekt! En ongetwijfeld heeft de Senaat van 's Lands oudste hoogescfoool door de her innering aan die trouwe plichtsvervul ling zich laten le;den, toen men besloot Haar heden het eere-doctoraat in de Rechten aan te bieden. In dichte rijen maken wij. genood'gden ons op naar de oude iSnt Pieter. De Sleutelstad is voor een oogenblik uit haar dommel ontwaakt. Op. straten en pleinen wapperen de vlaggen, oranje of de natio nale driekleur. Het tradit'onee'e oranje zonnetje schijnt heden, spelemeit over de oude gevels; „Jupiter pluv'us", de regen god met zijn druipende vlerken, laat op dezen' dog het klassieke Leiden onge- moe'd. Weldra is het ruime kerkgebouw ge vuld, prompt één uur. veertig minuten gaan de deuren toe. Aanvankelijk heersoht daar het gegons van een" groote menigte. Maar niet zoodra weerklinkt het hoorn- signaal van de eerewacht daar buiten, of het wordt muisstil; allen rijzen omhoog om Koningin Willvelmina te begroeten. „Une vraie reine" hebben eenmaal do Pa- rij ze naars van Haar getuigd, en die kun nen erover oordeclen. Te midden van een schitterend gevolg, dame? c.n heerer». is Zij toch alleen ,Ja Reine'-. Vriendelijk glimlachend en met veer krach tigen tred gaat Zij naar de plaats welke voor deze promotie ie bestemd» het achterste gedeel te van het schip der kerk, want het koor, dat eigenlijk zich beter daartoe zou loe- nen, wordt gerestaureerd. De Koningin neemt plaats tegenover den preekstoel, een sierlijk kerkmeubél, eigenlijk nog uit den Roomschen tijd. Rechte en links van Haar zitten de pro fessoren, allen in ambtsgewaad; de Leid- sche natuurlijk „au grand complet". Na dat een Capella-koor het „Wilhelmus" heeft gezongen, beklimt de Rector Mag nificus den preekstoel, en houdt een rede over strafrecht, wel wat in den breede, want het duurde ongeveer een uur. Dan volgt de promotie; het Senaa1s-be- sluit wordt voorgelezen, eenige woorden van lof daaraan vastgeknoopt, en tenslot te overreiking van de bulle. Nu rijst Koningin Wilhelmina omhoog en dankt vdor het eerbetoon, door de hoo- geschool van Leiden, Haar bewezen; de stem, vrouwelijk en teeder, heeft nog veel bewaard van 't vroegere timbre. Met een lied van Valerius wordt deze schoone plechtigheid besloten. Sint Pla ter stroomt leeg, maar lang nog zal deze gebeurtenis in de heugenis blijven van al len, die daarbij tegenwoordig moóhten zijn Waar het eene Souvereine betreft, welke zoo open en beslist haar devies laat klin ken: „le Christ avant tout", geeft het pas dit -vluchtig verslag te sluiten met den wensch, dat Zij onder God's voorlichting, en door Zijne hulp gesteund, nog lang moge regeeren over het lieve Vaderland. STADSNIEUWS „Perosi". De lustrumviering. In 1920 opgericht, is Peroei er thans aan toegekomen het eerste lustrum t© vieren en zal dit doen in een serie feestelijkheden, die in breoden opzet voorwaar van een levendig organisatieleven getuigen Het feestprogramma is dan ook nifcge- groei tot een dikte die getuigenis aflegt van durf en groot enthousiasme in velerlei vorm. Concerten, lezingen, tooneel en, gelijk een goede R..-K vereerd ging betaamt, een kerkelijke viering. Allemaal- d^ moeite waard om te vermelden en vooral aanlei ding voor meergegoeden, te voldoen aan den oppoep fn het voorwoord tot den feestwijzer, deze R.-K vereeniging finan- tieel te steunen, vooral waar aanschaffing van een paar onmisbare instrumenten zoo brooduoodig is, wil men kunnen voldoen aau de noodzakelijke expansie van de ca paciteit van het ensemble. En dan durven wij dezen opzet van dit streven naar uit breiding gerustelijk ondersteunen, te meer waar Perosi in de af gel oo pen vijf jaren zooveel heeft gedaan voor de ontwikkeling van het muzikale leven in Leiden, door -*rt>e»od» t« -—3—1TT-ewwWy*'»a gevraagd. d©n feeetelijken toon te heffen op hoogeg peil en ook door *t geven van tal rijk vel© goede concerten Want wat Perosi heeft gepraestcerd in de verloopen vijf jaren ie inderdaad van groote be teekenis en van meer dan gewone muzikale waarde. Er is Perosi veel over het hoofd gegaan; er woedden stormen, die rukten aan de grondslagen, doch in een prijzenswaardig verlangen om te blijven bestaan, werd met veel opofferingen gestreden en steeds weer opnieuw gebouwd aan de versteviging van de liefgeworden vereeniging. En in dit licht beschouwd is het te begrijpen dat men gretig dit eerste lustrum heeft aangegrepen om naar buiten te doen blijken van een gezond en krachtig leven En zoo zette de Perosianen dan Zondag avond in de groote Gehoorzaal het blijde lustrum-vieren in met een programma mu- sicaliter zoo gedegen, als wij nog nimmer van Perosi hebben geboord. Het was in derdaad een keur van feestnummers, die den blijden jubel in rijkdom van kleur en klank deden klinken in een welverzorgd ensemble, dat in onderdeden algeheel© be vrediging wekte. Wij willen niet in alle onderdeelen de nummers bespreken, doch lezen er slechts eenige uit, die door de eisehen die zij stel len, voldoende weerspiegelenden de vele goede eigenschappen, de groote mate van een gezonde muzikaliteit, levende in deze in veel studie haar kracht soekende mu- ziekvereeniging. Wij willen noemen La Bruyer©, Ouverture die zeer goed gespeeld werd, Chants romains Wals, di© over het algemeen goed was, doch beter had kun nen wezen als de piston© door betere stu die zich meer hadden verzekerd van toon- vastheid L'Armenierre Fantasie leek ons door do gaagiteerdbeid van het binnenwerk wat dik en hoekig, al was de opvatting wel te aanvaarden, 't Beste van alles was Kessels Maritana, Opera-fantasie, een fris- sche setting, vol mooie en goedklinkende harmonie en berekend op goede krachten. En deze bezit Perosi, getuige wat dezen avond-werd gepraeBteerd De ijverige en zich wijdende directeur jao Kroon, die met rust en juist aangeven zijn mannen weet te leiden, heeft zeker voornaam werk verricht door deze uitvoering voor te be reiden en ook zijn talenten nog te be stedien aan centweetal arrangementen, die op zijn kunnen een helder licht werpen. Hem komt dan ook een zeer groot deel to© van het dankbaar applaus door het publiek geechonken Als de leden studee- ren bovenal en de leiding volgen, zal Perosi een goede toekomst ingaan Na de pauze ging het 3 bedrijvig too- neelsple „Het hoogste goed" door enkele leden van Perioai ten tooneele gebracht. En wat nu wel merkwaardig ia, ik moet ronduit bekennen: nog maar weinig zóó goed dilettantenspel te hebben gezien Een mooi tooneelepel, juist een zooals wij noo- dig hebben voor ons roomsch tooneel met levenslessen vol diepe ernst, die een leven dig pleidooi houden voor het Roomsch hu welijk en tegen het gemengd huwelijk met klinkende argumenten waarschuwen, ziet dat is goed en edel werk, dat is een waar dig spell En deze mensohen hebben die taak vervuld op een wijze die ging boven onze verwachtingen .Als 't waar is, dat deze spelers slechts nu en dan een stuk instudeeren, als de gelegenheid zich voor doet, dan staan wij perplex van hun spel Vooral willen wij noemen Piet v. d Hoo- gen, die door zijn natuurlijke en spontane vertolking het geheele stuk naar een prach tig einde droeg Hiermede stellen wij geen enkelen anderen speler achter, allen hebben een creatie gegeven die van groote betee kenia was. Het tooneel was ste^ris gevuld, de mooie mamenten werden keurig uitge beeld en de contrasten spraken vol leven en kleur, Inderdaad, deze spelers, ouder don naam „R.-K Versenigde Dilettanten" op tredende, hebben een vertolking van dit stuk gegeven ,die bij de hoorders(stere) e^n diepen indruk zal achterlaten en, hopen we. bot bering strekken Deze eetate avoud was voor Perosi een glansrijke inzet tot de lus trumviering Sp. (Ueiaiew^sJ© Berichten Naar aanleiding van hier en daar uitge sproken vermoedens, dat de hevige storm van Maandagnacht gepaard zou zijn ge gaan mei een lichte aardschudding, heeft het Meteorologisch Instituut te De Bildt bij informatie medegedeeld, dat de seismogra- fen aldaar absoluut geen aardschok heb ben opgeteekend. Rozen-kassen te Aalsmeer vernield. De schade aan de verschillende rozen- kassen In het Oostelijk deel van Aalsmeer, door den stórm toegebracht loopt in de duizenden. Geheele kassen van vier- of vijfhonderd M2. oppervlak, met rozenstammen, waar reeds eenige weken voor gestookt was, zijn in elkander gewaaid, of zelfs wel wegge slingerd. Waar de verzekeringsmaatschappijen niet tegen stormschade verzekeren, zoo men ons mededeelt, belcekent* dit een ont zettende slag die den kweekers word toege bracht. Mon spreekt reeds van het opstellen eener steunregeling, om degenen, die na genoeg geheel"geruineerd zijn, conigszin3 weer op de been te kunnen helpen. Gisternacht is op het terrein der firma Spieker en Elferjnk te Zutphen door den UIT DE RADIO WERELD. Wat er vanavond te hooreu b. 5.05 uur Fad4o-Part« 1780 3d Concert Ö.20 Brussel 206 M Concert 7.20 Alle Brltacbs tuitions Tijd» sein Big Den en nieuws. 7.26 Leipzig 400 M. Concert. 7.50 Londen 365 M. en Chelmsford 1600 M. „De 7 leeftijden van don mensch" a pageant ia speech and music. Age It March, „In Toyland" (Finck). Ilumoresque, „Baby's Sweet- haert" (Corri). Age II: „The Admiral's Broom" (Bevan). „Three for Jack" (Squire), Dances from „The Blue Bird" )0'Neill). „Impressions of Extreme Youth" Humoresque, „The Whister and His Dog" (Pryor). Age III: „Seventeen Come Sunday" (Vaughan Wil liams). „I Know of Two Bright Eyes" (Clutsom). „Mai- re, My Girl" (Aitken). ,,Chan« son" („In Love") (Friinl). Age IV: „The Company Ser geant-Major (Sanderson) The Corporal's Ditty (Squire). Age V: „Solemn Melody" (Walford Davies). „Homage March" (Wagner) Age VI: „She Wore a Wreath of Roses" (Knight). „Alice, Where Art Thou?" (Ascher). „At an Old Trysting- Place" (MacDowcll). „Chant d'Automne" (Tchaikovsky(. Age VII: „The Centenarian" (Che valier). „Reminiscences of an Old Soldier". „Funeral March of a Maronette" (Gounod). Te 10.25 uur voortzetting met een populair programma 7.50 Birmingham 475 M. Oude en nieuwe Engelsche muziek. 7.50 Bournemouth 385 M. Winter- Gardens Night. 7.60 Cardiff 350 M. Concert. 7-50 Manchester 376 M. Dansmu-» ziek. 7.50 Newcastle 400 M. Music of Ihe Dominions. 7.50 Aberdeen 405 M. Concert. 7.55 Zürich 515 M. Voord r. en conj eert. 8.10 Hilversum 1050 M. Christ** lijke Rauio-omroep. 8.35 Brussel 265 M. Concert. 9.20 Radio-Paris 1780 M. Frag menten uit „Madame l'Arohi- duc". hevigen stormwind een electriechen kraan, dienende voor het lossen van goederen uit schepen aan het rollen gerankt* en'ge derailleerd De kraan viel op een in de haven liggend met muis beladen schip, dat onmiddellijk zonk. De schipper en diens vrouw konden nog bijtijds gered worden, Het bedrijf der ge noemde firma ondervindt door het onge val groote stagnatie. tu ->J in do omgeving van Delft groote schade aangericht Op de tuinderijen aan waren huizen en broeiromen is voor duiz.enden gulden» schade aangericht. Op liet terrain van de'firma F. Swart- touw aau don mond van de Waalhaven te Rotterdam had een ongeluk plaats, dab wonder boven wonder zeer goed is afgo- loopen Door de lievige rukwinden n.l ging een loopkraan van ongeveer 500 ton aa-n heb rijden In minder dan geen tijd liep difc enorme gevaarte, dat een lengte heeft van ruim 80 M, en een hoogte van 20 M., tegen een stoot ba lk aan. Door den hevigen schok zakte het voorste gedeelte van de grootste kraan die iri Rotterdam's haven te vin den is. in elkaar. Het gevaarte kwam op het dak der smederij terecht Twee arbeiders, die juist daar bezig wa». ren, konden nog een goed heenkomen zoe ken terwijl do woning van den bedrijfslei- der N v. d. P., die met zijn vrouw en dienstboden in huis was, gespaard bleef. De machinist L. v. M., die zich op hei oogenblik, dat de groote kraun als eeen kaartenhuisje ineen viel, in de machine kamer bevond, werd gelukkig gered. De man is uit de machinekamer gekomen, doch hoe, dat weet niemand! In zeer zonuw&chtigcn toestand ie hij naar zijn woning vervoerd. FE4J8LLETOW. 6) —Ik zou met een kleineren prijs al dol blij zijnj, zeid» zijn vrouw. Zelfs twee of driehonderd francs zouden in onze positie een ware zegen zijn. Die meening kan lk niet deelen. Of de hoofdprijs of niets. Een klein© winst zou mij meer ergeren dan verheugen. Thans achtte Nelly het oogenblik geko men om het gesprek af te breken. A propos, papa, wij hebben heel en al vergeten om u mede te deelen dat wij morgen een gast krijgen. Toch geen schuldeischer, hoop ik, leidde het antwoord. Zooalö men het noemen wil. Het is een persoon, dien wij grooten dank ver schuldigd zijn. En die uit Engeland komt, voegde .Walter erbij. Uit Engeland. Uit Eigeland, mij beste, zeide de vrouw des huizes, die, nu het ijs toch eenmaal door Nelly gebroken was, den moed vond om haren man de gewichtige gebeurtenis mede te deelen. Isa heeft ge telegrafeerd, dat zij morgen vroeg hier aankomt. Dat is dom, mompelde Feddau, die juist niet bijzonder in zijn schik 'coeen te zijn. Ik had gehoopt, mijne noch ter bij haar eerstkomend bezoek an- te kunnen ontvangen. Weet je ook wai haar naar Paxijs brengt? Wij hebben er geen vermoeden van, klonk het in koor. Zij zal hare prachtige betrekking toch niet hebben opgegeven? Of schuilt er misschien weer éen verliefde gek achter? Zij zelf zal ons dat geheim wel op helderen, beste Gundy. Lu elk geval zullen wij Isa het verblijf in het ouderlijke huis zoo aangenaam mogelijk trachten te ma ken. Nelly heeft op de dei-de etage een kamer voor haar gehuurd. Je bent een engel van een vrouwtje en denkt aan alles. Ja mijne Isa zal in elk geval hartelijk welkom zijn. ni. Feldau's speculaties De Feldau's bevonden zich sedert drie jaar in zulke netelige omstandigheden. Man en vrouw hadden ieder éen niet on aanzienlijk vermogen bezeten. Gundac- carte vader was 'n rijk grondbezitter in het Hannoversche. Hij stierf vroegtijdig en liet aan zijn onmondig kind een jaar- lijksch inkomen na van 100.000 mark. Zijn in Oost-Pruisen levenden broeder, den majooraatsheer Georg von Feldau, be noemde hij tot diens voogd. Gundaccar, een schoone, rijk begaafde en beminne lijke knaap, die aller harten stal, bezat maar een hoofdgebrek, dat echter zeer noodlottig voor hem zou worden, hij was namelijk een hartstochtelijk kaartspeler en turfheid (1). Reeds in Jena waar hij in de rechten studeerde, moest oom Georg herhaaldelijk zware schulden voor zijn neef betalen, hetgeen dan heftige scènes tengevolge had. De levenslustige student beloofde dan telkens nimmermeer een kaart te zullen aanraken, doch zijn hartstocht was sterker dan zijn wil, en bij de eerste de beste gelegenheid bezweek hij weder voor de verzoeking. Toen hij mondig was kwam bij in het bezit van een millioen mark. De majoo raatsheer had namelijk op zijn wensch de goederen in het Hannoversche ver kocht, daar Gundaccar geen de minste neigingen bespeurde om landheer te zijn, en de diplomatieke loopbaan koos. Hij wilde bet leven met volle teugen genieten en aangezien hij voldoende middelen be zat, gelukte hem dat ook Hij had toegang tot de voornaamste families en werd ook daar weldra de vertroetelde lieveling. Er was maar al te veel gelegenheid voor een spelletje, en waar er geen was, zocht Gundaccar haar. Zijne vacanties gebruikte hij om badplaatsen en speel banken te bezoeken af aan de wedrennen deel te nemen, beide zeer kostbare genoe gens. Op die wijze werd zijn vermogen steeds kleiner. Oom Georg waarschuwde hem van tijd tot tijd, wanneer hij het wat al te bont maakte, doch predikte voor doovemansooren, want de apeelduivel liet zijn offer nu eenmaal niet los. In Wiesbaden, waar Gundaccar met het Trente en QuaTante een aardig sommetje verloor, maakte hij kennis met een beeld schoon meisje. Hij werd smoorlijk ver liefd en deed aanzoek om hare hand. He lena Gruber, de arme dochter van de weduwe van een ambtenaar, gevoelde zich vereerd door het* aanzoek van den schoo- nen voornamen edelman en beiden werden spoedig con paar. D© moeder Sutui kort na het huwelijk, en liet jonge paar bracht de wittebroodsweken in Italië door. Verscheidene maanden achtereen wijd de de verliefde echtgenoot zicb uitstekend aan zijne jonge vrouw en vermeed de speeltafels doch toon greep de hartstocht hein des te heftiger aan en hij werd een habitué vau Monte-Carlo. Om een millioen mark aan do speeltafel te verliezen, vooral als men een ongeluks vogel is, daartoe wordt niet veel tijd ver- eischt. Slechts drie vier jaar gelukie het Fel dau .boven water te blijven. Hij sleepte vrouw en kind afwisselend naar alle Europeesche badplaatsen, waar speelban ken waren, totdat een volkomen ruïne aan dat dolzinige leven een einde maakte. Dit geschiedde in Wiesbaden. In zijn wanhoop wendde hij zich tot oom Georg om hulp. In den beginne weigerde de strengde, ka rakter-vaste man, om de lichtziunigheid van zijn neef in de hand te worken. Toen echter Helena met haar kind naar hem toereisde, gaf hij gehoor aan de smee kingen der onschuldige zwaarbeproefde vrouw en schonk bij hem een jaarlijkech inkomen van 6000 mark, onder de uit drukkelijke voorwaarde, om zich terstond naar het kleine landgoed le begeven, dat oom Georg in Zwitserland bezat. In Thun, dit bekoorlijk plekje aarde, waar Gundac car niet In de verzoeking werd gebracht om zijn ondeugd bot te vieren, wordt hij een toonbeeld van echtgenoot en vader. Zijn in den grond goed hart gebood hem, om aan vrouw en kind weder goed te maken, wat hij in aJ die jaren van dwaze verblinding jegens hen gezondigd had. Tot zijn grenzelooze smart duurde dit idyllische loven, dat bij aan den oever van het heerlijke meer leiddet maar twee jaar. Helena, die reeds lang ziekelijk was geweest, stierf. Van het oogenblik af, wijdde Gundacca* zich aan de opvoeding van zijne kinde ren en aan ernstige studies Hij leefde al» oen kluizenaar en hield zijn aan de dood» gegeven belofte, om de speeltafel te ver« mijden, totdat er een gebeurtenis intrad, die aan zijn loven eon heel andere wen ding gaf. Een jaar na den dood zijner oprecht betreurde vrouw maakte hij kennis me4 Lisa Thorwald, die den zomer eveneens Ia Tyrol doorbracht. De allerliefste jong» generaalsweduwe huurde een villa in d» onmiddellijke nabijheid van het kasteel van Feldau. De kennismaking der buren werd door de kinderen aangeknoopt. D# levendige kleine Nelly, die geen broers o< zusters moer had, verveelde zich erbar melijk Toen zij op zekeren dag zag, ho» vroolijk Isa met den drie jaar jongeren Walter bal speelde, klauterde zij zonde» haar mama of haar gouvernante per missie te vragen, over de schutting en? nam deol aan het spel. Van dezen dag af waren de kinderen onafscheidelijk. 1) Turf haan voor wedrennen; alle» wat op wedrennen betrekking 1» ft. Wordt Tervvlgd.)

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3