Hulpgebouw BEDDEN en TAPIJTEN, 'erlicbting niet zoo direct noodig is, p eD W. zijn van oordeel, dat al- ■t en zeker verlichting moet komen 'je punten, waar' voor verlÜchting ■ente wordt betaald. Is komen de wegen tusschen dorp ilaparken ook in aanmerking, met der'ng echter van die wegen, Tyelke y zijn in wegenplans van. eigena- die niet hebben bijgedragen in de •ling. Besloten wordt een begroo- pan°kosten te maken en die bij den n te dienen. \s is weder aan de orde het uilbrei- lan. De voorz. zegt, dat B. en W. de vorige vergadering voorgestelde ngen terug nemen. Zij vinden bet iet plan' nu eerst vast te stellen en de noodige wijzigingen ter hand en. Ook de heer Jochems heeft nog m tot wijziging ingediend, met ver- it alsnog in het plan op te nemen, ook dit wallen B. en W. tot na de llihg aanhouden. De voorz. con- e t nog even op verzoek van een af- paadslid, dat al is de haven ontwor- n de N. W. zijde van de Zijhvate- >k aan de overzijde evengoed, zoo ■ter gelegenheid is om een haven eggen en de gevraagde prijs voor nd daar ter plaatse hililjk is. De de bezwaarschriften en de len daarvan uitgebrachte adviezen nogmaals ter tafel gebracht, als- advies der Gezondheidscommissie, die adviezen accoord gaat. Het .wordt daarna vastgesteld, zooals voorstel van B. en W. is gewijzigd, 'emeene stemmen. verzoekschrift van den heer s tot wijziging van de voorwaar- moemd in het wegenplan van het Lat „Hieuw Wassenaar" in dien de aanleg van wegen en rioleering m zelf onder toezicht der gemeen- Jvorden verricht, wordt gunstig be- Besloten wordt langs het voetpad Schouwweg eikehoomen te plan- en 17-tal iepzieke boomen in de aat zal worden opgeruimd. Daar- a in de plaats zullen lindeboomen geplant. Op voorstel van den heer wordt besloten alle nog in de lat staande boomen te rooien. Ver komt in behandeling een voorstel heer Drop lo. om te besluiten aan genomen procedure tegen den heer voorlobpig geen gevolg te geven, een speciale commissi te benoe- in overleg met do wegencommis- raad dv is eert tot het aanleggen iriel-, wandel- en ruiterpaden op ihillenclè bermen in de gemeente, dooT haar in te dienen plannen', z. leest de hierbij gevoegde toe- voor, en verklaart, dat hij zich het eerste vorostel krachtig moet i. Het dient alleen om te zien ikt, of de berm bij den heer al of niet. openbare weg is. De p zegt, dat de heer Knight be un den geheelen berm in eigendom 1 aan, mits de gemeente zich ver baar geen ruiterpad te maken of te Waar dit. ruiterpad daar aller- [ewensèht is, vraagt hij, waarom noet procedeeren. De voorzitter it het gemeentebestuur zelf dient laken, wat er met het pad zal ge niet de heer Knight. De heer Drop de galgen daar zijn geplaatst ve-rkeerstoestand te verbeteren, gemeente was in haar plicht te schoten. De heer Wouters vindt, een groot gemeentebelang is, dat gemaakt of deze on andere ber- i>f niet openbare weg zijn. De be de koopacte voorkomende ueermalen aanleiding gegeven tot De heer Drop zegt, dat in de vo edering hem niet duidelijk ge- i, dal dit geval wordt aangegre pen beslissing uit te lokken. Hu trekt hij bet eerste deel van jstel in. Met. het tweede deel van stel gaan B. en W. accoord. De •rop en Ruys worden daarop be- s leden van die comrnssie en ne- :io|benoe.ming aan. heer Provo-Kluit rie bij reparaties, die noodig zijn geven. De voorz. zegt, eigen- n: a W. maar spoedshalve kan men n( den Chef van gemeentewerken fDe beer Wouters is van meening, een goede regeling beslaat. Het reet vaak niet, tot. wien men zich iden.'De voorz. is van meening, westies op „De Paauw" opgelost gorden. De beer Wouters vraagt boe B. en W. zich de inricb- ,de Paauw" hebben gedacht. Hij 0 it B. en W. wat huiverig zijn, om voor den dag te komen en daar- hij zich afgevraagd, of het niet zou zijn een deskundig grehi- adplegen. De Raad zal 't op prijs "wanneer het gebouw behoorlijk ïgericht, waardig, maar zonder e luxe. De heer Provo-Kluit is den heer Wouters eens; hij wil •eifroordig© meubelen verkoopen om eu stijl te meubileeren. De voorz. dat alleen de Raadzaal en de naar zijn meening behoorlijk 1 worden ingericht, doch had 'ge- at de rest eenvoudig kon zijn en et ezige meubilair zou kunnen wor- ras'ruikt. Wat de raadzaal betreft, Dam bij zijdelings, daarin zal 'le vermogende ingezetenen wor- j irzien. Voor wat de rest betreft [rj en W. met do wenschen van den w ening houden. Ruys dringt nog op, verbetering ie^van Zuijlen van Hi jeveltstraat brug en „De Deijl". Hierin 'n voorzien. afgewezen, Het verzoek (js! R. M. Dieben te Leiden, om op /aI aplein een wasscherij té mogen oei is door bet gemeentebestuur ge dag. i— n werst.a an van Ho- ulem van Kruiningen had u prgen alhier de verkoopdng Plaats van een woon- en winkel- twee woningen in re Schoolstraat, len werdeoi ingezet op f 8000. en f 1500.^. NOORDWIJK. R.-K. Volksbond, Dinsdagavond hield de afd. Hoordwijk van den Volks bond wederom een ontwikkeling,savond, waar als spreker optrad de heer J. F. Guijt, met het onderwerp „De R.-K. Arbei dersbeweging in onzen tijd". De Voorzitter, de beer A. Meijer opende deze goed be zochte bijeenkomst met een woord van welkom. Medegedeeld werd dat de nieuw opgerichte retraite-club a.s. Vrijdagavond te half acht een vergadering zal houden in bet Juvenaat; de toegang is voor ieder vrij. Door de verlaging der cokes-prijzen beeft het bestuur een onderhoud gehad met den directeur ,der gasfabriek, met het resultaat, dat aan de leden cokes zal ver strekt worden tegen f 1,10 per H.L. Hierna werd den,heer Guijt het woord verleend, die wees op de wijziging sinds 1 Jan. 1.1. in de arbeidersbeweging door het stichtep van het Werkliedenverbond, het welk hierop een zeer grooten invloed zal uitoefenen. Spr. zette uiteen het streven der vak- en standsorganisaties en hoe deze voorheen samenwerkten, alhoewel ge scheiden. Ha 1 Jan. 1.1. is dit veranderd door de samensmelting in het eenen Werk liedenverbond. Het streven van dit ver bond uiteen te zetten, was het doel van de zen avond. Volgens spr. zou dit niet noo dig zijn geweest, wanneer de arbeiders de middelen aangrepen tot zelfontwikkeling, vooral door het lezen van hun eigen bladen en de algemeene Katholieke Pers. Door het Werkliedenverbond is een be ginsel-verklaring uitgesproken, bestaande uit een 6-tal punten. In een schoone rede zette spr. 'deze punten uiteen, waarvan wij een beknopt overzicht geven, 1. De goedsdienstige en zedelijke belangen te doen doordringen en den strijd te aanvaar den tegen de materialistischen geest. 2. Alle geestelijke en stoffelijke invloed zal worden aangewend om degenen, die buiten de beweging staan, tot inkeer te brengen en hen terug te voeren tot de ka tholieke organisaties. Tot voor beeld stelde spr. hierin Dr. Scbaepman, die zich tot doel had gekozen, de ziel van bet Hed. kind te redden. Laten wij nu de ziel onzer arbeiders zien te redden. 3. Tot opwekking van het godsdienstig leven be val spr. vooral aan het deelnemen aan de gesloten retraite, de algemeen H. Commu nie en bet veelvuldig bezoek aan O. L. Heer in de kerk. 4. In het R.-K. bedrijf zal eigendomsrecht worden erkend, doch de kapitaal-productie omver geworpen, om hierdoor de arbeiders een menschwaardig bestaan te verzekeren. 5. Den opzet volgend zal bet Verbond er naar blijven streven de geestelijke en stoffelijke belangen te versterken en de ontwikkeling eener krachtige bedrijfsorganisatie bevorderen. 6. Het Werkliedenverbond roept allen Ka tholieke arbeiders op zich te scharen on der de Katholieke banieren. Met applaus werd deze rede beloond, waaraan de voorzitter eenige dankwoorden toevoegde. De geest. adv. dankte eveneens spreker voor zijn schoone rede en behandelde hier na nog eenige moeilijkheden aangaande bet Kath. geloof, waarna een gratisverlo ting van 20 pakjes Haka koffie plaats had. Bij de rondvraag hield de heer L. Vink als oud-retraitant een opwekking tot toetre ding bij de retraite-club, en verzocht bet bestuur mede te willen werken, dat diege nen, die alleen in vak- of standsorg. zijn, te verplichten van beide lid te worden. De voorzitter zegt hierin zijn volle me dewerking toe en deelt mede dat hieraan reeds een begin is gemaakt. Hierna volgde sluiting met gebed. „Hulp 'in Hood" bracht-op f2.16H. DE RIJNSTREEK. BODEGRAVEN. OP DEN HOEK. Ah, ben je daar 'weer? Wat beeft de kapelaan dat Zondag eventjes pittig ge zegd, niet? Al wordt er niet altijd over ge sproken, toch is het absoluut niet goed, dat Katholieken in neutrale vereenigin- gen zijn. Ja maa.r ik zie dat toch nog niet in. Wat heeft nou, om een voorbeeld te noemen, de sport .er mee te maken? Trapt een Room- sche anders tegen een bal dan een anders denkende? Hee, maar daar zit nog al heel wat aan vast. Ten eerste: zpu er zoo op R.-K. Sportvereenigingen aangedrongen wor den, als het niet noodig is? En bovendien, als men geregeld met een stelletje om gaat, wier meeningen lijnrecht tegen de Katholieke opvattingen ingaan, dan neemt men daar onwillekeurig iets, soms heel veel, van over. Op een dergelijke ma nier geraken er veel van het goeie pad. Ik zelf heb er voorbeelden van gezien, dat jongens in neutrale sportvereenigingen hun geloof verloren hebben. En er zijn nog veel meer bezwaren: met naar de kerk gaan 's Zondags wordt geen rekening ge houden, enz. Hebben de geestelijken nu heelemaal ongelijk, dat zij die zoogenaam de neutraliteit bestrijden? Als dat zoo is, dan zeker "iet. Dat zou ik ook denken, klaar er is heel wat noodig, om dat aan de sportmen- 8cken duidelijk te maken. Maar over sport gesproken. Er zijn hier af en foe soms zeer interessante autoraces. Wat zijn dat? Kan je dat eten? Wel harddraverijen van'autobussen. Zoo, waar dan? Hou, hier vandaan naar Gouda en Al phen. Vroeger reed alleen van Bunningen, maar nou kwam, enfin, dat is al een paar jaar, geloof ik, Bik uit Gouda ook. En dan als er twee busen gelijk rraan, probeeren ze wie het hardste kan rijden. En de res pectieve chauffeurs hebben natuurlijk de grootste lol, als ze d'r concurrent voorbij- stevenen. Dan laten ze een triomfmarsch booren in den vorm van een luid getoeter en probeeren om hun plaats te behouden. Soms komt dit wel eens verkeerd uit, als zoo'n Vervelend stuk passagier onder- we? uit moet stannen, en de ander weer, onder een zelfde vreugde;robnil, z'n eerste plaats aan de kop herneemt. Dat ia leuk. O, 't is gewoon vermakelijk, maar voor Haa»»ieiwii«er»st«»aat 54. Groot en smaakvol is onze collectie Vloerzeiüen en Linoleums Vloerzeil met roode rug Zwsar Linoleum 1.25, 1.01, l?4 Ct-I Vloerzeil, 200 cM. breed, 1.92jfc l«-S7V2| £=~H~£ 6589 per el Al onze Vloerzeilen worden gratis vakkundig gelegd. inzittenden- niet altiid ongevaarlijk. Want dat rijdt maar raak. Is er geen concur rentie te vreezen, clan gaat het nog al kalm, maar anders is 't geweidigi En als de voorste Let dan zoover kan brengen, dat hij, wachtend, z'n achtervolger de passage kan beletten, dan wordt daarvan natuurlijk behendig gebruik gemaakt. Voor zulke gelegenheden de chauffeurs meestal een jnr."©n bij zich, die de rol van conducteur speelt. Tevens -heeft deze tot. taak te zorgen, dat er zoo weinig mogelijk oponthoud komt. Zoo zag ik een paar weken geleden een jongen, achter op de treeplank staan de, het achterlicht aansteken De auto reed in volle vaart, en er vlak achter kwamen twee andere bussen Als hij er afgevallen was- was hij beslist vermorzeld geworden. Hij zal zich wel goed vastgehouden heb ben Jawel, maar jij kent den weg toch ook wel: vol knikken en kuilen Een van de slechtste straatwegen, die ik ken, waar voor je ten overvloede nog tol moet beta len. Hoe licht kon hij met een schok er afvallen JCr worden trouwens wel meer van zulke bravourstukjes uitgehaald Eeji goeie leerschool voor filmacteurs! Dit is zoo. En dan zouden ze al veron gelukt zijn, voor ze naam gemaakt had den Maar de ouders moesten hun kinde ren zoo iets verbieden' Och, die menschen zullen het waar schijnlijk heelemaal niet weten. Dat zal wel niet Zeg, heb je ook ge hoord, dat ze het stationsempla cement hier gaan uitbreiden? Ja! Die eene spoorput wordt gedempt, is 't niet? Zooiets wel. maar niet heelemaal, he laas Er wordt een stuk afgenomen van een meter of ze-s. De rest blijft geuren tot groot ongerief van de omwonenden. Maai er wordt nu bij de nieuwe markt gezorgd voor behoorlijke rioleering, welke men dan verder uit kan breiden, misschien dat aan dezen kant van den Rijn ook nog wel een* een electrisch pompstation wordt geplaatst om de vuile boel bier vandaan weg te ba len En niet alleen de menschen. die daar wonen, hebben zoo'n last van die akelige lucht, ook de boeren, dié aan den anderen kant van 't spoor wonen, kunnen huil vee daar niet uit de slooten laten drinken, om dat het zoo'n vieze, ongezonde boel is. Enfin, de brandende marktkwestie is nu eenmaal opgelost, en men werkt reeds bard aan het nieuwe terrein. Heb je Dinsdagavond in de ..Leidsche Courant" dat artikel gelezen over onze kaasmarkt en heb je dien plattegrond goed bekeken, waardoor dat artikel geïllu streerd werd? Hou zeg, ik heb 't uitgeknipt; 't ia al tijd aardig om zoo iets te bewaren Als alles klaar is, zullen ze er nog wel eens een paar kolommetjes aan wijden Ja, dat zal zeker wel. Ben je nog naar de Hieuwerbruggers wezen luisteren Woensdag? Hee. ilr had geen tijd. Er moet maar een beetje volk geweest zijn. Jammer, want het was wel de moeite waard, vertelde me iemand, die ze gehoord had. Wanneer zouden we de Roomsche Mu- ziekvereenigingen eens hooren? Wat? Hebben we bier een Roomsch Muziekgezelschap. Wis en waarachtig! ,,St. Genesius" is een tooneel- en muziekvereeniging. Ik ge loof zelfs, dat de muziek voorop staat in den naam. Maar voor zoover ik weet-, wordt de muziek er niet beoefend En het tooneel half. Want telken jare laten ze de .G-oudeche Dilettantenclub ko men voor de vastenavond-uitvoering. Hou ja, zelf er eene lekker naar gaan zitten, kijken en luisteren is ook wat waard. Zoo schijnen ei- velen over te oor- deelen Maar een feit is, dat het ledental niet zeer groot ie. en wanneer dan enkele menschen verhinderd zijn, komt er weinig van terecht. Dat is zoo. Weet jij ook, wanneer het Patronaat voor den dag komt met „De hoed van Italiaansch Btroo?" t Hou, ik heb hooren fluisteren, dat bet misschien wel uitgesteld zou worden Het is een zwaar stuk, en dan voor jongens. Het valt heelemaal niet mee. Mogelijk dat het kort na Pasehen komt. 't Zou jammer zijn Waarom Wel, de vastenavond is de tijd voor zulke dingen en wanneer Paschen eenmaal voorbij is- komt er voor heel veel men- scbên niets meer van, nog naar zooiets toe te gaan En dan zou 't voor den directeur wel eens tegen kunnen vallen, want hij beeft bet voor zijn Patronaat hard noo dig, dat er veel publiek komt Zeker, en hij verdient bet ook ruim schoots, voor zijn onvermoeiden arbeid aan het patronaat.Hou. tot ziens! Adieu ALPHEN AAN DEN RIJN. Het 10-jarig bestaan der R. K Zangvereen 0. B. K. De R. K. Gemengde Zang vereeniging „Oefening baa rt kun at" zal 11 Februaii baar 10-jarig bestaan herdenken. De ver- eeniging zal dit feit niet onopgemerkt la ten voorbijgaan en dit tweede B-jarig lus- êtrum feestelijk vieren met een uitvoe ring in bet gebouw der St. Joseph-vereeni ging Het programma is met zorg samen gesteld en wij mogen verwachten, dat deze avond voor belangstellenden een avond zal zijn van kunstgenot, te meer nog omdat „Oefening baart kunst" bij hare laatste uitvoering bewezen beeft in staat te zijn werkelijk kunstgenot te kunnen verschaf fen. Waaraan zij dit te danken beeft zul len wij trachten aan te toonen door een overzicht van bet verleden der jubileeren- de vereeniging te geven. Wij vinden dan de oprichting der ver eeniging gedateerd in de maand November 1913. Toen door eenige personen het initia tief werd genomen, om tot oprichting te komen eener R. K. Gemengde Zangver- eeniging, werd dit plan aanvankelijk met veel instemming begroet. Er werd ten dien einde een vergadering uitgeschreven welke door 90 personen werd bezocht, en waar in de oprichting reeds aanstonds werke lijkheid werd. De nieuwe vereeniging werd gedoopt met den naam van „Oefening baart kunst". Tot directeur werd benoemd de heer A. J. Markx, die deze benoeming aanvaardde, 't Bleek voor den directeur evenwel lang geen gemakkelijke taak, om deze meerendeels ongeschoolde krachten in bruikbaar stemmen-materiaal te vervor men Daarbij kwam nog dab de sympathie voor den zang bij velen reeds begon te ver minderen. Doch gedachtig aan bet spreek woord „de aanhouder wint" achtte de di recteur na langdurige studie het oogen- blik gekomen, om met zijn koor, dat in middels tot 30 personen was geslonken, in zee te gaan en 11 Februari 1915 werd de eerste uitvoering gegeven, die, in aanmer king genomen het kort bestaan van bet koor, goed slaagde Doch weldra had de vereeniging met tegenspoed te kampen. Een groot gedeelte der mannelijke leden- werd onder de wapenen geroepen, met als gevolg, dat slechts enkelen overbleven. De repetities werden dientengevolge geruimen tijd gestaakt, doch hierbij bleef heb niet, een herhaalde verwisseling van directeu ren volgde en. toen door Je terugkomst der leden uit den militairen dienst de re petities weder werden aangevangen, trad in de plaats van den beer A. J. Markx de beer M J. Markx als directeur der vereeni ging op, doch ook deze was onkeie jaren wegens drukke werkzaamheden genood zaakt zijn functie neer te leggen en weer ontbrak het de vereeniging aan een lei der, totdat de beer C. A Bcnte uit Leiden bereid werd gevonden als directeur dei' vereeniging op te treden,, maar ook dit bleek van korten duur- want reeds na een tijdsverloop van 8 "maanden verliet, de beer Bonte onverwachts de vereeniging. On danks deze herhaalde tegenslagen, liet bet tegenwoordige bestuur zich geenszins ontmoedigen aanstonds werden pogingen aangewend om een nieuwen directeur te vinden en beeft die gevonden in den beer Tb, van Hickerk uit Leiden, die be reid was bet directeurschap der vereeni ging te aanvaarden. En de heer v. Hiekerk neemt deze functie waar op een wijze, wel ke voorzeker waardeering verdient 't Ligt geenszins in onze bedoeling aan den ver dienstelijken arbeid van vorige directeu ren afbreuk te doen. doch oi. staat het ontwijfelbaar vast, dat aan haren tegen- woordigen directeur, de vereeniging O. B. K. zeer veel te danken beeft, omdat bij iedere uitvoering bet koor zoowel in kwan titeit als in kwaliteit stijgende is. De leden der vereeniging mogen zulks ten opzichte van kunnen directeur waardeeren door met het bestuur zich eendrachtig onder zijn leiding te blijven scharen. Dit zal on getwijfeld èn de vereeniging „Oefening baart kunst" èn de Kath, zang in Alphen ten goede komen. Personalia. Tot onderwijzer aan de Chr school van de Martha-stichting al hier is benoemd de heer Jan Kym, van Ylaardingen. Ongeval. Op den Heerenweg had gis termiddag een auto-ongeval plaats, dat goed afliep. De chauffeur van een aldaar rijdende auto verloor door de oneffenheid v. d. weg bet beheer over zijn stuur. De sterke zwenking, welke de auto hierdoor maakte, deed het voertuig omslaan, De auto werd aanzienlijk beschadigd. De chauffeur bleef ongedeerd en kwam met den schrik vrij. Poldergemaal. Het nieuw gebouwde electrische gemaal in den Oud-Aarlander- veenscbe polder is gisteren (Woensdag) voor de eerste maal in gebruik genomen. HAZERSWOUDE (Rijndijk.) Land en Tuinarbeidersbond. „St. Isi- dorus" beeft zijn feestvergadering gehou den in bet café van den heer Boers, welke goed was bezocht. De Voorz sprak tot allen een woord van welkom. Spr zeide ook, dat- bij zoo gaarne den Geestelijk Adviseur, pastoor Mes, hier ver welkomd bad, maar dat deze schriftelijk bad medegedeeld, dat hij om gezondhèids- redenen niet kon tegenwoordig zijn Spr. spoorde vervolgens alle leden aan. om toch vooral trouwe leden te zijn, vooral ook op geestelijk gebied en hoopte ook dat deze feestavond op echt Roomsche wijze gevierd zou worden. Hierna werd gezon gen „Roomsche Blijdschap" Bi; het bin-, nenkomen der zaal wachtte al een verrassing bij den aanblik van het keurig ingericht tooneel, waar dan ook door som mige leden druk gebruik vtfn ia'gemaakt. De lachspieren zijn dien avond goed in' beweging gebracht. Do tooneeiialon hadden' bun stukjes goed ingestudeerd en baddert zeer zeker eer van bun werk, wat. bet da verend applaus geregeld getuigde. Er kwam aan de reeks van voerdraebt-en alB 't ware geen eind en zeor laat in den avond werd de vergadering gesloten met het lied „Aan U o Koning der Eeuwen", waarna nog door den Voorz een woord van dank werd gebracht aan den heer Boers voor de goede medewerking, nan zijn zoon J Boers, die mot zijn piano spel zoo aangenaam heeft berig gehouden en ook aan de tooneelisten voor huiiua mooie voordrachten en ten slotte aan allen voor hunne goede samenwerking. Spreker zeide zeker niet te overdrijven met te zeggen dat deze feestavond uitne mend is geslaagd. NIEUWKOOP. Personalia. Tot onderwijzer aan d« Chr. school alhier is benoemd de heer R. Leenhard. Mazelen. Het aantal gevallen van mazelen is in onze gemeente zeozeer ge stegen, dat de scholen thans outyolkt zijn. ZOETERWOUDE. J Personalia. Dg commissie tot We* ring van schoolverzuim koos wederom tol; voorzitter de beer J. Schouten en tot se-ï crelaris de beer G. P. Paardekoöper. R.-K. Kiesvereeniging. De In 1924 gehouden collecte voor de R.-K Universi teit in de parochie van den H. Joannes den Dooper (Zuidbuurt) heeft opge bracht f 805.51. v Diefstal. Door de gemeente-politla; is beslag gelegd op een paar mud steen kolen, die vermoedelijk van diefstal af« komstig zijn en door een paar personen' beneden den prijs werden verkocht. ZOETERWOUDE (H. Rijndijk.) Uitvoering, Om te dienen als eea bij drage in de onkosten van de nieuw te bou wen Gymnastiekzaal aan den Hcogen Rijndijk gaven Zondag en "Woensdagavond j.l. een clubje meisjes en jongens, leerlingen van 't patronaat, eene uitvoering in 'b ge« j zelilge tooneelzaultje Voor de pauze wcrdJ door do meisjes opgovoerd ,.Van de Schoo ne Lieve "Moeder." Dit Maviaspel, gegeven op den vooravond van ..Maria Lichtmis" moest indruk maken. Wat speelden zij vol vuur de hun toegedachte rolleit. Do 3 ver moeide Ha-zareensche vrouwen, opgaande naar de Volkstelling, de trotsehe Sira met haar dochtertje Mirjan de medelijdende Johanna, de rijke Anthusa eu tegenover die allen de zachte Maria. Later de ver schijning van den Aartsengel Gabriel en zijn engelenkoor om den stal, waarin Ma ria en Jozef en 't Goddelijk Kindje wanen. Allen vertolkten op waardig© wijze, do per sonen die zij moesten voorsteRw-- Daarna kwamen de jongens aaa de beurt met „De Wonderbare leuningstoel". Dit stuk werd een lachsucces zoudör einde? waaraan de domme Hannes huisknecht bij Mr. Kwast een groot aandeel had. Hannes. Mr, Buurtman en de Baron ontkwamen aan de betoovering* door do electrische stoel teweeg gebracht. Mr. Kwaefc de uit vinder, ziekelijke Karei, zijn grootrader, bakker, agent, buur Augustin, deze wer den allen door een onvoorzichtige Iron up de draden onbeweeglijk gemaakt, ,'t Wa3 koddig de verschillende houdingen aan te zien, die de slapenden hadden aangenomen, en, toen ze later door een knop te bewe gen allen op bun plaats begonnen lo draaien en to schuiven, kwam er aan 'fe gelach haast geen einde. Dit stukje werd besloten door een slotzang waaronder twee mooie gymnastische standen. Door wel willende handen was 'voor den beminedn. pastoor 't tooneel geheel belangloos in or de gemaakt, de aankle-eding door" magazijn Erato voldeed uitstekend, evenals do grhnó door de firma v. d. Pijl. Do regisseuse ont ving van beide clubs prachtige bloemen. Dat er met lust en ijver is gestudeerd ge tuigde de rolvastheid van speedsters en, spelers. Wij gelooven, dab 't botig saldo voor 't doel, waarvoor gespeeld werd, mee valt. (Niet van onzen gewonen correspondent.) RECHTZAKEN GERECHTSHOF TE 's-GRAVENHAGE. KNOEIERIJEN RIJKSGEBOUWEN. Bij de voortgezette behandeling vyn liet hooger beroep van den gewezen Rijksbouw. meester V. voor het Gerechtshof te 's-Gra- venhage, hield de procureur-generaal Mr. Del Campo zijn requisitoir. Sproker wees er op. dat deze zaak in het land veel be roering gewekt heeft, niet alledn om den persoon van beklaagde, die een boog arab- tenaa.r waar ook om do zaak zelf, die veel ongerustheid heeft gewekt. Het Hof kon deze zaak zeor objectief .zien, omdat het er verder afstaat dan de rechtbank. Het dossier is te lang om hel in- zijn geheel na te gaan. Snreker zou zich daarom beperken. De tenlastelegging ia maar een greep uit liet groote materiaal. Het vonnis heeft beklaagde vrijgesproken van het Jaffa-terroin. Naar apr.'s over tuiging had de rechtbank z. i. iu dezen niet anders kunnen doen. Wel nadert de f 10.000 het begrip ..gift" volgens verkla ring van beklaagde zelf. doch hot is meer een handeling geweest voor gemeenschap pelijke rekening, een koonmauszaatc dus. In dezen wordt beklaagde de zuiverste stroopop genoemd. Daarom is snroker van nieening, dat men als aanklacht de Ja Ra af faire moet laten loopeo Anders staat het met oplicbli ej in zake de slop^-weranties.It- vraatr is is hier een schuld ."•■>mro"nan doe.r den rai-r nisler naar aanleiding van den brief, om hem te bewegen, een eonfract af te -buien voor den Staat? Dm Ticnhoven is wel een. i

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5