'weede Blad iderdag 5 Februari 1925 BIKÜEJaLAHD De A nil-Revolutionair» Partij. get Centraal Convent tie verloden week Woensdag in Haag gehouden vergadering van Centralen Convent van de Anti- Partij is, volgens het verslag in „He Idaaxd" het voorstel inzake de can- atatelling voor de Tweede Kamer g de orde geweest. '2 Lpgésteld wordt, te zullen uitkomen twee lijsten van Candida ton, elk om- 'fende 20 namen. De hoofdlijst zal vorm van gelijkluidende Lijsten wenden ingediend in 17 kieskringen, 'eze lijst worden geplaatst de namen die candidaten, op wier verkiezing 8 le allereerste plaats wordt prijs ge- bijlijs t, waarop do namen worden atst van 20 personen, 'die in alge- en zin kunnen geacht worden, waar- plaatsvervangers te zijn bij het tus intijds openvallen .van zetels, wordt M diend in den 18den kieskring, Maas- it. De beide (achttien) lijsten zullen zamen worden verbonden tot één |!ip. De volgorde der candidaten op de dlijst kan in een kieskring worden riselct, mits alleen van hen, die op de ot de 13e plaats zijn gestold. de gedachten wisseling over dit itel werd betoogd, dat bij dit stelsel tvïoed der kiesvereenigiogen nog zou „pen verzwakt en dat ook de band tus- gj d de kiezers en gekozenen meer teloor 35jgaaii. fa adat de voorzitter het voorstel krach- ïad verdedigd, werd het met alge- 0 ie stemmen aanvaard, Inister Golijn hield vervolgens een waarin hij betoogde, dat boznini- in onverzwakte mate eisch blijft. Wie maar een schrede meegaat op den naar eenzijdige ontwapening is ver- Alles echter, wat internationaal tot tiadering der bewapening wordt ge- behoort den steun der A.-R. partij. ebben. derde punt, waarop de aandacht vaH-en, is krachtige bestrijding van Jwat in het leven des volks de publieke 54t tarkeid aanrandt. Spr. bedoelt er 732 dat alle pogingep om ook maar iets 39fe doen aan de Christelijke grondsla- van ons huwelijksleven, moeten wor- weerstaan, lama was de behandeling van het bas-program aan de orde, en wel 1, luidende: krachtige 'bestrijding it in het leven des volks de publie- 291, eerbaarheid aanrandt. 391 Is. Uytenhoudt wilde de vierde alinea i: Naarmate de grondslagen van het itu'Hrke leven, het gezin en het ge- meer blootstaan aan aanvallen van geest, die alle Gods ordeningen wil wakken en ontbinden, spreekt onze 23 ij, in diep besef van eigen onhe il aroheid en ontrouw, maar in het- ver ren op Hem, Wiens kracht in zwak- volbracht wordt, in heilige berieling voornemen uit: pal te staan in den voor 's Heeren ordinantiën, te ijve- voor de beveiliging van de Christelij- (^grondslagen van ons maatschappelijk staatkundig leven, en mitsdien in de tiende jaren te willen streven naar: 1. ktige bestrijding, enz.; 2. voortgaan- fn jeaainiging enz.; 3. steun enz. iJÖus besloten. behandeling kwam daarna punt 2: i'tgaande bezuiniging in 'a Rijks dienst, 22Jit het economisch leven kunne wot- onllast van den overmatigen belas- 29 druk en vrijer kunne ademhalen. 1 i heer Schouten bracht kritiek uit op ïinsnede: ademhaling van het econo- 39tcb leven. Ook wilde spr. lezen: voorU- 42 ncïe bezuiniging in 's Rijks dienst, in bijzonder door reorganisatie en ver- oadigihe van 'de tSaatsdienslen, óp- dat het maatschappelijk en economisch leveu, enz. Bezuiniging moet niet wor den gevonden door verlaging van de sa larissen. De heer Ziedses des Plantos sprak over de salarissen van het Rijkspersoneel en de intrekking van art. 40. De heer Harms achtte het noodig toe te voegen: geen verdere vermindering van. de salarissen. De heeren Maris, ds. van Grieken, Ame- link,, v. d Moer, Bakker en Yan 't Hoff voerden nog het woord. De heer Colijn beantwoordde de spre kers en meende dat het niet onmogelijk is, nog plboien in de salarisregeling glad te strijken, mits er geen nieuwe lasten door worden opgelegd. De voorzitter deelde mede, dat het1 C. C. zich kon. vereeni.geu met de redactie van den heer Schouten. Met algemeene stemmen aanvaardde de vergadering deze wijziging. Tenslotte kwam aaft de orde punt 3, lui dende: Sleun aan alles, wat in het volke ren verkeer de heerschappij van het recht kan verzekeren. Zoolang niet eene, die heerschappij bevestigende regeling onder de volken is tot stand gekomen, behoud van onze nationale weermacht in Neder land en in ïndië en. beslist verzet tegen eenzijdige nationale ontwapening. Aldus goedgekeurd. Vervolgens kwam het program van act.ie 1922 aan de orde. De voorzitter vestigde er da aandacht op, dat besloten is geen wijzigingen aan te brengen. Bij justitie sprak jhr. Eli as tegen de Kjkverbrand'ng. Bij onderwijs werd erop aangedrongen de Onderwijswet ten gunste van het plat teland te wijzigen. Op hét Convent waren aanwezig 3 mi nisters, 5 Kamerleden, 7 leden centraal Comité, 25 afgevaardigden van prov. co- mïté's en Kieskringcentrales, 133 afge vaardigden der Staten centrales en 4 ver tegenwoordigers der a.-r. pers. Wijziging L'. O.-wet 1920. Het ontslag aan de huwende onderwijzeres. Blijkens de Memorie van Antwoord be treffende bovengenoemd wetsontwerp meent de Minister va.n Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen dat, wanneer men uitgaat van. het feit, dat krachtens het Kon. Besluit van 13 Maart 1924 (Stbl. No. 122) als regel geldt, dat aan vrouwelijke Rijksambtenaren, die een huwelijk aan- ga&n ontslag wordt verleend, het incon sequent zou zijn, wanneer de wet een belemmering bleef opnemen om ook ten aanzien van onderwijzeressen aan open bare lagere scholen zoodanigen algemee- nen regel te kunnen stellen. Dat hij niet zoo ver gaat om voor te stellen in de wet te bepalen, dat steeds aan een onderwijzeres, die in het huwe lijk treedt, ontslag wordt verleend, vindt* zijn oorzaak allereerst hierin, dat, waar het gemeentebestuur de benoeming doet, ook het stellen van regels met betrekking tot het ontslag in zijn handen "behoort te worden gelaten, terwijl tevens de om standigheid dat tal van gemeenten boven tallige onderwijzeressen hebben aange steld, wier jaarwedden dus niet door het Rijk worden betaald mede gewicht in de schaal legt. Plaatselijke omstandigheden kunnen er toe leiden, dat de gemeente raad van de mogelijkheid tot het ontslaan van huwende onderwijzeressen geen ge bruik wensoht te maken. Een van de re denen daartoe zou kunnen gelegen zijn in de voorkeur, die men zou willen toeken nen aan sommige gehuwde onderwijzeres sen, tevens moeder, als opvoedster der jeugd boven ongehuwde. Ook dit behoort ter beoordeeling van den gemeenteraad te worden gelaten en mag niet worden aangevoerd als motief om overal,en ten allen tijde een onder scheid van behandeling te eischen ten op zichte van de gehuwde onderwijzeres en de gehuwde ambtenares. Behield men het recht van beroep voor de huwende onderwijzeres eener bijzon dere lagere school, dan zou een niet ge motiveerde ongelijkheid zijn geschapen. Aan den wemsch om aan de onderwij zers en onderwijzeressen bij het b'jzonder lager onderwijs, die wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd worden ont slagen een recht van beroep toe te ken- S nen, kan de minister niet voldoen, even FEUILLETON, t Japansche Kastje. Op de vlucht Mag ik nw plaatskaartje rouw, om de bagage aan te geven? Wij 18 ten nog een half uur tijd voor de trein 1 rekt. et deze woorden wendde een besteller 0 tot een jonge dame, die 'schuchter en yeheipen in de bagageloods stond. De 19 pdige drukte op het groote Victoria- 19 ton, het gekrioel dear mensohenmassa, 19 rennen en schreeuwen van de epoor- 29 beambten, de passagiers en de couran- 2| cragens schenen haar zoodanig in ver- 2oP"^nff te brengen, dat de tranen haar in 2f ,02en kwamen, en zij slechts sidderend 2i nocht te antwoorden: 21 Hier is mijn kaartje Donk erom, 2J de bagage naar Parijs moet. Welk 2 ïmer hebt ge? Zestien. Ik zal tot aan vertrek van den trein in de wachtka- fcweede klasse blijven. Breng daar het 2 f en mijn plaatskaartje. 2 0t Victoria-station is een der drukste 2 lens. Geen wonder dus, dat een jong Je zich in dat vreeselijk gedrang en oorverdoovend rumoer niet op haar lak hövindt en zich daaraan zoo spoe- mogeiijk tracht te onttrekken. Zonder to kijken, de dichte, grijze voile voor Sezicht, spoedde de jonge dame zich door de menigte en herademde, toen de deur der wachtkamer zich achter haar sloot. God zij dank, mompelde zij, er is nie mand hier. Zij sloeg de voile terug en nam in den uitersten boek plaats. Zij was on gemeen schoon en had een paar opvallend mooie oogen. Voor bet oogeublik blikten zij zeer droe vig de wereld in en verleenden aan de ganse he verschijning iets roerends, onbe holpens, medelij denwekkends. De eene traan na de andere bevochtigde de thans ietwat bleefce wangen Isabella, Isabella! God zij dank, dat ik je nog bijtijds inhaal, lieve vluchteling. Toen zij haar naam door de baar wel bekende stem hoorde noemen, sprong zij meit een uitroep van vreugde op. Zij be- beerschte zich zelve echter terstond, druk te de hand op haar hevig kloppend hart, evenals of zij het daardoor tot kalmte kon dwingen, rimpelde het voorhoofd en zeide met koele terughouding: Zijt gij het mijnheer Dennyson? Waarom zijt gij mij gevolgd? Isa, om 'a hemelswil niet dezen toon. Ik weet alles en ik ben u nagereisd, om u in te halen en u te beletten verder te rei zen. Isabella Von Feldau deed al baar best om de onverschillige te spelen, doöh bare stem logenstrafte haar. Ik moet mijne reis voortzetten, mijn heer Denny son, niets en niemand kan mij daarvan afhouden. Heit spijt mij, dat ge u de moeite gegeven hebt, hierheen te ko men, eindigde zij, doch vermeed zorgvul dig zijn oogen te ontmoeten, die met i-oe- dei'ö bewondering gepuaid aan een licli- min aan den wensck om in art. 1 de woorden „voor het bereiken van den 65- jarigen leeftijd"1 te doen vervallen. De opmerking, dat de Lager Onderwijs wet 1920 het, begrip „eervol ontslag" niet kent, is ju iet. In de bij de Memorie van Antwoord gevoegde Nota1 van Wijzigingen is dan ook het woord „eervol" geschrapt De surseance van betaling. Beperking van het aantal faillissementen. De bijzondere commissie der Tweede Kamer, in wier handen het wetsontwerp betreffende de surséance van betaling ia gesteld, kan zich met de algemeene strek king daarvan zeer goed vereenigen. De vele formaliteiten, die thans voor het ver krijgen van surséance van betaling moe ten worden in acht genomen en de daarbij gestelde eisch, dat de schuldenaar na ver loop van eenigen tijd aan al zijn verplich tingen zal kunnen voldoen, maken ook naar het oordeel der commissie een be hoorlijke ontwikkeling van het instituut der surséance van betaling onmogelijk. De voorgestelde regeling brengt daarin verbetering en zal leiden tot een belangrij ke beperking van het aantal faillissemen ten. De commissie meent voorts dat van de gelegenheid zou kunnen worden ge bruik gemaakt om een wijziging te bren gen in art. 6, eerste lid der Faillisse ment swet, en wel om de oproeping van den schuldenaar bij brief door den grif fier te vervangen door oproeping bij deur- waar dersexploit vanwege den aanvrager die de akte van exploit overlegt bij be handeling in raadkamer. De tegenwoordi ge regeling toch maakt bet mogelijk, dat iemand failliet wordt verklaard, zonder dat hij van de faillissementsaanvrage ken nis droeg. Ook zou de oommissie de koste- looze behandeling ook bij surséance van betaling mogelijk willen maken, die voor het faillissement is voorgeschreven bij art. 17 der wet. Semenagde üsróchten Door den stroom gedood. Bij den landbouwer H. te Gendringen is een stier met de elecfcriache leiding in aan raking gekomen en direct gedod. Een teleurstelling. Een paartje begaf zich naar het ge meentehuis te Roosendaal om In het hu welijk te worden verbonden. Tot groote ontsteltenis van bruid, bruidegom en fa milie, deze laatste was uit Frankrijk over gekomen, kon het huwelijk niet doorgaan, doordat door een gemaakt abuis op het gemeentehuis te Tilburg do laatste afkon diging niet bad plaats gehad Heets koffie. Te Cabarg (Maastricht) is een driejarig jongentje, dat Dinsdag aan de tuit van een pot met heete koffie had gedronken, den volgenden nacht overleden. Drank-ellende, In een herberg te Rimburg dronk J. L. uit Kerkrad© zooveel, dat hij in slaap viel, To«n het politie-uur aanbrak, liet de her bergier den slapende zitten. Den volgenden dag was de man stervende en een genees heer kon slechts den dood constateeren. Verduistering van staat In het huis van bewaring te R'dam is dezer dagen in bewaring gesteld een vrouw van een zeekapitein, wegen-s het plegen van het zeer zelden voorkomende misdrijf van verduistering van staat. De vrouw, wie het ter harte ging, dat haar huwelijk niet met kinderen werd gezegend, heeft een pos bevallen vrouw weten over te halen, haar baby aan haar af te staan. Ze heeft geruimen tijd zwangerschap voor gewend, daarna een bevalling geënsceneerd en de baby, die reeds in de registers van den burgerlijken stand was ingeschreven, nogmaals laten aangeven. Het bedrog werd ontdekt, en de arme „moeder", die haar verlangen naar een kind op zoo vreemde wijze heeft geuit, is daarna aangehouden Een smokkeltruc. Even over de grens bij Nordborn is door de douane een smokkelaar aangehouden, die reeds eenigen tijd op zeer geraffineerde wijze te werk was gegaan. Hij gaf ni. zichzelf uit voor douane-beambte Wanneer een groep smokkelaars 's nachts probeerde groote partijen tabak en koffie over de grens te brengen, trad hij plotseling te voorschijn, joeg de smokkelaars door een paar revolverschoten op de vlucht en bracht de ,in beslag genomen waren" zelf de grens over. Geheime distilleerderij ontdekt. Door den ambtenaar der accijnzen is bij een veehouder in de Hoef te Mijdrecht een geheime dia till eer derij ontdekt. Valsche rijwielplaatjes. De Utrechtsohe recherche heeft Zondag avond twee mannen aangehouden, meldt het „U D.", die zeer goed nagemaakte, valsche rijwielplaatjea in omloop brach ten. Het onderzoek heeft uitgemaakt, ,dat do fabrikant dezer valsche plaatjes in Am sterdam woont en via verschillende tue- schenpersonen deze dingen in Utrecht aan den man liet brengen. In samenwerking met de Amatordamscha recherche werd de vervaardiger gearesteerd en naar Utrecht overgebracht. Hij heeft volledig bekend en verklaarde ale losse arbeider een extra'tje te willen verdienen. De plaatjes werden voor f 1 per stuk verkocht. Het pleit niet voor het eerlijk heidsgevoel der koopers, dat zij deson danks tot koopen overgingen. Een valsche postwissel. Dezer dagen werd aan het hulppostkan toor aan de Prins Hendrikkade te Am sterdam een postwissel van f 10 uitbe taald, welke later bleek vervalscht to zijn. Toen dö postbeambte n.l. later den post wissel controleerde, bleek hem, dat het cijfer 1 in 10 veranderd was, terwijl een bepaald merk toeken ontbrak. De dader, een 29-jarige werkman, werd gearres teerd. Getafeld. Dezer dagen heeft to Best (N.-B.) nog eens een ouderwetsche tafelpartij plaats gehad. Mej. Th. T„ die in ondertrouw was opgenomen met Th. d. S. uit Luyksgestel, kreeg tegenzin en ging bij do geestelijk heid het huwelijk afzeggen, zonder den bruidegom in kennis te stellen. Zoodra de buren dat ter oore kwam, kwamen zij bij een en met een troep van 40 tot 50 man trok men naar de bruid om een serenade te brengen met pannen, deksels, emmers, laanpeglazen, wanmolens. Hot was een le ven van belang, doch de politie heeft spoe dig een einde aan de beweging gemaakt. „Vad." Buitenl, Berichten Misdadigheid bij de Amerikaansche jeugd. Uit Lob Angele» wordt het ernstigste tot dusver voorgekomen geval van kindermie- dadigheid gemeld. De 7-jarige El sa Thom son heeft bekend, zes menschen met suc ces vergiftigd te hebben. Bovendien heeft zij twee jaar geleden haar tweelingzusjes gedood door ze glassplinters te laten slik ken Zij werd gearresteerd toen bij de fa milie, waar zij woonde, een giftoplossing in het middageten werd gevonden, waarna Elsa bekende, een vrouw door rattekruid gedood te hebben Zij heeft ook een groot aantal katten en kanarievogels vermoord om ze gedurende den doodstrijd te kun nen waarnemen Zij is op school een zeer goed leerling. Met 80.000 gulden aan diamanten op den loop? De Antwerpsche Diamantwereld is in opschudding gebracht door do verdwij ning van den Poolschen diamantmakelaar M_. die sinds verscheidene dagen niet meer in zijn woning of kantoor is versche nen M had voor eene waarde van 80.000 gulden aan edelgesteenten van verschillen de handelaars onder zijne berusting. Men vermoedt, dat hij zich met dat bedrag uit de voeten heeft gemaakt. Mijn en dijn in Rusland. Het is soms niet onvermakelijk de bols- jewiki te hooren klagen over het gebrek aan eerbied voor anderer bezit bij de ambtenaren van den communis tisch en staat Zoo bijv. lazen wij in de „Koope- ratiewnoje Djelo" de volgende verzuchting: Concert, „Th» van El-< UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hooren fs 5.05 uur. Radio-Paria. 1780 M, Gonceri, 5.20 Brussel, 265 M. Concert 5.20 Hamburg, 395 M. Concert. 6.20 Eiffeltoren, 2600 M. Concert, 7.20 Alle Britsche statiqna: Tljd- Big Ben en nieuws. 7.50 Munster, 410 M. Klassieke muziek. 7.50 Chelmsford. 1600 Dream of Gerondius' gar, gespeeld in de Tree Trade Hall te Manchester. 7.55 Londen. 365 M. Concert, ml.' litaire muziek. 7.55 Manchester, 375 M. Concert en zang. 7.55 Newcastle 400 M. Voordrach ten uit Shakespeare. 7.55 Aberdeen. 495 M. Schotsche muziek en voordracht. 7,55 Bournemouth, 385 M. Concert 8.15 Hilversum. 1050 M. Concert van het Concertgebouw te Am sterdam. Programma: Sym- piiqT'ie b. kl. t. (onvoltooide) (Frans Schubert) en Das Lied von der Erde (Gustav Mahler) 8.35 Brussel, 265 M. Lichte mu ziek. 9.20 Radio-Paris, 1780 M. Concert 10.20 Alle Britsche stations: Dans muziek van het Savoy Hotel te Londen. Tijdens den burgeroorlog heeft de psyche van het volk sterk geleden. De grens tus- schen mijn en dijn is verdwenen Het ge volg hiervan was. dat er in 1922'23 en zelfs in 1924 veel, zeer veel gevallen wa ren waarin coöperatie-besturen op diefstal werden betrapt. Het is kenschetsend da4 sommige coöperaties in korten tijd eenigo malen een kastekort en andere malversa»- tie» hebben ontdekt. Er worden telken» nieuwe besturen gekozen, maar de nieuwe besturen stelen op dezelfde wijze als de oude. En de schuldigen worden niet ge straft. Zoo bijv. heeft het bestuur van de Ragoelinache coöperatie de opdracht ge kregen aan de boeren van het district zaaigraan uit te deelen Er kwamen klach ten binnen. Bij een ingesteld onderzoek ie het gebleken, dat 1500 poed graan spoor loos zijn verdwenenEr werd een pro ces-verbaal opgemaakt en aan den rechter van instructie in handen gegeven, maar deze heeft tegen de schuldigen geen ver volging ingesteld Dergelijke gevallen komen zeer vaak voor schrijft het blad Het is dua geen wonder, dat do bevolking niet alleen on# (d. w. z. aan de Russische coöperaties) geen geld toevertrouwt, maar zelfs de contributie niet betaalt. Het blad vertelt verder, dat do leider» do coöperatie ten eigen bate uitbuiten De leden van het bestuur leenen geld va» do kas der coöperatie en betalen het niet torug; zij dwingen bovendien de kassiers geld te leenen aan hun familieleden ea kennissen en ook dezen betalen hun schul den aan de coöperatie nooit. spmr SCHAATSENRIJDEN. Studentenwedstrijd te St. Moritz. Te St. Moritz werd gisteren de wed strijd gehouden onder Nederlandsche stu denten om den Groninger reunisten-boker. Het resultaat van de 500 M. was al» volgt: 1. Haag 50 sec.; 2, De Blécourt 52 4/5 sec,; 3. Van Bommel van Vloten 53 1/5 sec.: 4. Roelfsema 53 2/5 sec.; 5. Teenstra 571/5 sec.; 6. Kaiser 1 min. 5 3/5 sec.; 7. Sissingh 1 min. 8 sec. (gevallen). Daarna werd over 500 M. een onderlin ge wedstrijd gehouden tusschen do overig» Nederlandsche rijders, met als resultaat: 1. Boot 48 4/5 sec.; 2. Kos 49 4/5 sec.; 3. Hooftman 50 sec.; 4. Kuipers 501/5 seo. Pronk gevallen. Gisteren werden do wedstrijden om den Groninger reunis ten-bokea* voortgezet met de 1500 meter De uitslag daarvan waa: 1. Roelfserna 2 min. 43 9/10 sec.; 2. Haag 2 nvin. 48'sec.3. de Blécourt 2 min, 52 4/5 sec.; 5. Veenstra 3 min. 51/4 sec.; 6. ten wrevel op haar bekoorlijk gezichtje rustten. - Mijnheer Dennyson, riep hij bitter. Och, Isabella, als gij eens wast, wat voor leed gij mij doet. Gij weet maar al te goed, dat ik voor u geen mijnheer Dennyson zijn mag. O, hoe kun je toch zoo wreed zijn Na alles, wat er tusschen ons ia voorgevallen, had ik nooit kunnen deal ken, dat er nog eens een dag komen zou, dlat gij zulk een afkeer van mij hadt, dat je me zelfs niet in de oogen kunt zien. Zij sloeg de oogleden op, en uit hare be traande oogen trof hem eien blik. Isa, lieve Isa, hoe kim je het toch van je hart verkrijgen, mij op zulk een wreed wijze te verlaten? vroeg hij, hare kleine hand aan zijne lippen drukkend. Mijne en uwe pKoht eischen eene onvermijdelijke scheiding, luidde haar droevig, maar beslist antwoord. Plicht Uw» plicht ware het mijne vrouw, mijne geliefde vrouw te worden en mijn plicht je gelukkig te maken, en al je wens eken te vervullen, gelijk het een lief hebbenden echtgenoot betaamt Wanneer je mij nog werkelijk lief hebt, gelijk je mij dat voor weinige dagen nog verze- kerdefc, dan mag je je niet ter wille van een licht op te helderen misverstand van mij wenden. Uwe zuster zal mij toch zeker wel niet belogen hebben. Isabella, waartoe dezè bitterheid? Mij ne zuster is het liefste en beste schepseltje der wereld. Hare levendige phantasie is, gelijk reeds zoo vaak, er ditmaal met haar vandoor gegaan. Zij heeft van een niets een massa drukte gemaakt, en je hebt je daardoor schrik laten aanjagen. Daarin zijn de vrouwen elkander gelijk Maar komaan, wees niet boos op mij en sta mij eene opheldering toe. Isabella, die het heldhaftige besluit had genomen, uit plichtgevoel van dezen man, die haar zoo lief had, afstand te doen, kon aan zijne smeekingen op den duur niet langer weerstand bieden. Innerlijk hoopte zij, dat het hem gelukken zou om zich te rechtvaardigen, opdat zij niet langer zou de behoeven te weigeren, om hom naar het altaar te volgen. O, hoezeer had zij hem lief. Zij had niets liever gedaan, dan haren arm of zijn hals te slaan en hem toe te roepen: Neem mij' Neem mij, ik heb u lief, en kan niemand anders dan u liefhebben. Dit echter streed met hare waardigheid en zij antwoordde: Spreek, ik luister. Toen ik eenige dagen geleden aan zoek deed om uwe hand, liet gij mij een blauwtje loopen; ge zei, dat ge arm en van te eenvoudige familie waart, en daar om mijn vrouw niet kon worden. Het is mij ten laatste gelukt, u te overtuigen, dat dit alles geen hinderpaal voor ons huwe lijk ie, aangezien ik genoeg bezit, om van een huwelijksgoed mijner aanstaande af stand tó kunnen doen. Ik beloofde je, al mijn invloed aan te wenden, te einde je vader een post overeenkomstig zijn ge boorte te verschaffen, je tegenwerpingen waren daardoor overwonnen en je stemde er in toe om mijne vrouw te worden, wan neer mijne zuster verklaarde, zich met mijne keuze te kunnen Yereenigen. Dat deed zij echter niet en dan Onderbreek mij niet, laat me uitpra ten. Je stemde er dus in toe, om mijn vrouw te worden en ik was dien dag een der gelukigste mannen. Nog eer ik het mijne zuster zeggen kon, werd ik door een telegram aan het sterfbed van een vriend geroepen, en toen ik dezen morgen naar RocklandS terugkeerde, vervuld met het verlangen naar jou, was je gevlogen, zon der dat ge' het ook maar de moeite waard had geacht, mij een regeltje ter opihelde- rig achter te laten. Vindt je dat goed ge handeld, Isabella? Ia zulk eene vlucht j« goed, vriendelijk hart waardig? Spreek. Isabella kampte met hare heftige opge wondenheid eer zij antwoord vermocht te geven. Toen ik erin toestemde, om uw» vrouw te worden meende ik natuurlijk^ dlat ge vrij waart, doch uwe zuster, lady Maitlands, bracht me wel beter op de hoogte. Van haar vernam ik, dat go reeda zoo goed als verloofd waart. Maar ik zweer je, dat dit niet hot ge val is. Ik ben zoo vrij, als je zelf. Ik zoude je even goed kunnen beschuldigen van ver-» loofd te zijn, wijl het dien gebochelden graai in de hersens kwam, om je met zij ne aanzoeken te achtervolgen. En vertel mij nu eens wat er eigenlijk voorgevallen is, nadat ik Rocklands heb verlaten. Ik dacht, dat ge alles wist, antwoord de het meisje spottend. Het meeste ten minste. Terwijl J 1 namelijk in de slaapkamer met Alto I spraakt, schijnt de kleine Daisy, die uit 4 1 kleedkamer haar poppenwagenl.ie haald i, een weinig geluisterd te hebben. Grl4 spraakt zeer luid, en toen hoorde zij zoo iets van je voorgenomen vertrok, jjaaï angst en haar nieuwsgierigheid onder drukten haar schroomvalligheid én zij beluisterde je gesprek.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3