rechtzaken. faillissementen T)e patroons hebben zich verplicht gee nerlei rancune-maatregel te nemen ten opzichte vi a de plaats gehad hebbende staking. Als de werknemers bet advies hun] vu ïmannen volgen is hiermee het conflict opgelost. Eer» opdracht van bijna drie millioen. Het. 'Ministerie van Waterstaat heeft can de Hollandsche Mij. tot hefc maken van werken in gewapend beton het bou wen van het binnen sluishoofd en bijko mende werken voor een der schutsluizen te TJmuiden voor de somma van f 2.976000 opgedragen Voornoemde maatschappij; ■was niet de laagste insohrijfster. Het einde der we'dad'ghcidspostzegels De laatste dag, waarop de weldadig- In idspostzegels verkrijgbaar zullen zijn-is, 7-.oal8 men weet. Donderdag 14 Januari. De zege's, welke dan nog niet verkocht mochten zijn, zullen worden vernietigd. D1 opbrengst welke verdeeld zal worden onder de vereenigingen, die voogdij- i'e geer ?n gak in deren verplegen, zal eerst rort Maart of April nauwkeurig bekend kunnen zijn GesBiemgtEra Berillen Een liefhebbende zoon. Een weduwe te Venlo heeft bij de po li'ie aangifte gedaan dat zij door haar 30-jarigen zoon, die haar bovenhuis met zijn vriendin bewoont, in hulpbehoevende toestand gebracht- is Haar zoon had haar mishandeld, het bed en de. meubels weg- g?nomep €n gedurende twee dagen haar alle eten onthouden De politie consi-a- teerde een volslagen afwezigheid van al les wat op meubelen geleek. De zoon de vriendin werden uit het huis verwij derd. Behouden binnengebracht. Het kustvisschcrsvaartuig Z.A. 16 kwam Dinsdagmiddag te IJmuiden binnen met een molorvlet, waarin drie opvarenden, op sleeptouw, wcllc vaartuig wegens gebrek aan motorolie hulpeloos op de Noordzee ronddreef Het vaartuig was een dag te voren van IJmuiden naar zee -vertrokken om eenige uren te visschen. doch was door den dikken mist overvallen De 150.GC0ste. Gisterochtend is ten stadlïuize te Utrecht ingeschreven de 150.000 inwoner der oude Bisschopsstad. Brcckhuys' Sneeuwbalsysteem Handelsbelangen bevat de crediiteuren- lijst in het failissement Maria J. Visser, ©engi beheerend vennoole der comm. venn. ï^-oek buys' Sneeuwbalsysteem tie Botterdam. Zij telt 62 namen, met een totaal passief van f72.471.67. De balen zijn nog niet volledig -bekend. De verifi catie-vergadering wordt op 17 Januari gebonden KERKNIEUWS EEN STANDBEELD VOOR PETRUS DONDERS. Oproep op zijn sterfdag, 14 Januari. Mijn kalender herinnert mij dat het heden, 14 Januari, de sterfdag is van den Eerbiedwaard! gen Petrus Donders, den Apostel der Melaatschen. Die herinnering verplaatst ons in den geest van het gruwzaam oord van de diep ste menschelijke eüende, naar de Suri- naamsche leprozen-inrichting Batavia, waar de heldhaftige dienaar Gods van 1867 tot '87 (met slechts twee jaar tus- schenpoozing) leefde te midden van vier- tot vijfhonderd melaatschen, die hij licha melijk en geestelijk verpleegde en ver zorgde, tot hij als 77-jarige grijsaard, uLt- glput van krachten, in hun midden be zweek. Een klein, maar keurig boekje 1), heeft mij juist dezer dagen dat leven van zelf opofferende liefde nog weer eens in korte, maar sprekende trekken geschetst. Ik ver- deern dat het nog deze maand gevolgd zal worden door een uitvoerige levensbeschrij ving. ditmaal geleverd door den onver- moeiden hagiograaf onzer vaderlandsche Ledigen,, pater Kronenburg C.ss.R., die zeker met de rechtmatige Derheid van den ordegenoot aan zijn reeds lange galerij van heilige Nederlanders dezen Redemp torist bij uitnemendheid, dezen trouwsten navolger van den Goddelijken Verlosser zal toevoegen. In afwachting van dat groote werk, spoor ik alle lezers van diit blad aan, al vast met het kleine hoekje van professor Van Grinsvon kennis te maken. Terecht wenscht Mgr. Diepen, de Bis schop van 's-Hertogenbosch, het in- zijn aanbevelend voorwoord ,.de ruimste ver- sjvreiding toe. opdat onze geloovigen den Eerbiedwaardige steeds beter leeren ken nen. zijn stille deugden navolgen en met a'lijd groot er vertrouwen op zijn mach- 1 -o voorspraak bij God bezield mogen worden S'eeds boter leeren kennen.... Als het een volk tot eer en heil strekt, 7.':n groote mannen te kennen en te eeren, dan geldi! dit in de eerste plaats van de genen d e hebben uitgemunt in zedelijke grootheid. in de helfhaftige beoefening der hoogste deugd, dat is de christelijke liefde. *,ii wie heeft grooter liefde, dan hij, die 7 in leven geeft voor zijn broeders? YVii Nederlanders eeren de mannen, die den Nederlandschon naam groot hebben gemaakt door de ontdekking en verovering van verrn wereldstreken; de mannen, die on'.- koloiv- n hebben gemaakt tof wat zij eenmaal waren en deels nóg zijn: de goud- t.' in. de welvaartsbron, de eer en glorie van ons vaderland. Die koene zeevaarders en schrandere bewindvoerders, die stoute ondernemers en organisators, d:o bewerkers van het bnt'g sla', hoe ide'Cl hun beweegredenen mogen geweest zijn, bewerkten tevens hun gen vooruitgang, bevredigden eigen eer zucht, verwierven zich een ruim heslaan, 1 soms rijkdom en overvloed. Zij ontvingen liri weveldsch loon voor hun arbeid en toe wijding. Maar wat voor aardsch gewin beoogt de missionaris die naar onze Oost of West gaat om do blijde lieilboodschap te bren gen aan arme Javanen of halfwilde negers? Wat heefit hij te verwachten, die zich vrijwillig opsluit met de melaatschen om hun ellendig beslaan te deeelen, hun afzichtelijke wonden te verhinden en zich aan heit gestadig gevaar bloot te stellen, zelf met den afscliuwelijken geesel worden geslagen? Hij geeft heel zich zelveu ten offer en ontvangt n'els voor zich zeiven. Hij sterft vergeten in een verlaten uithoek der wereld. En terwijl zooveel anderen, wier werk in hot niet zinkt hij hun reuzenarbeid, aanzien en eere de vruchten genieten van hun streven, wordt aan den héld der naastenliefde, wiens toewijding aan den inlander toch óók het moederland ten goede komt, tenauwernood meer gedacht. O ja, ik weet het wel, een oneindig schitterender loon dan de aarde bieden kan, bereidde hem de Hemel. En ook hier op aarde zal zijn nagedachtenis worden geëerd. Reeds in het jaar 1900, dus pas der tien jaren na Petrus Donders' dood,.drong de faam zijner deugden en de roep der wonderen, op zijn voorspraak van God verkregen, het hoogste geestelijk gezag, hem met den titel van* Eerbiedwaardige »te sieren, en wij mogen de gegronde hoop koesteren, dat hein eenmaal de hoogste glorie van Godsdienarén, de eer der al taren zal geschonken worden. Maar dat bevredigt ons. katholieke Nederlanders, nog niet. Wij wenschen pater Donders gehuldigd te zien ook in ons openbaar maatschappelijk leven. Wij wenschen hem op een voetstuk verheven te zien, van waar hij spreken zal .tot heel hel Nederlandsche volk, andersdenkenden zoowel als katholieken verklarend het groote geheim der christelijke Befde. Zijn vaderstad Tilburg terecht trotsch op zulk een alleredelsten zoon. wenscht hem binnen haar muren een gedenkteeken op te richten, dat tot aan liet verre nage slacht zijn roem zal verkondigen. Nijmegen vereeuwigde zijn roemrijken telg, den Bisschop martelaar Ferdinand Hamer, in onvergankelijk brons. De onvergetelijke soldatenpastoor Ver braak werd in zijn geboortestad Rotterdam gehuldigd door de plaatsing in het mu seum van zijn door Van Wel ie geschilder de beeltenis Voor den Apostel der melaatschen moet te Tilburg eeu standbeeld verrijzen! Hot ontwerp daartoe is al gereed; hel werd geleverd door de beeld houwersfirma Maas en Zonen te Haarlem en is reeds door het Uitvoerend Comité voor het Petrus-Donders-monumenl goedgekeurd en bekroond. Op een ruim twee meter boog stoenen voetstuk waarop als eenig sieraad de wapens van Tilburg. Suriname en dat der Redemptoristen worden aangebracht, zal ook ruim twee meter hoog, in brons de gestalte van den Apostel der melaatschen verrijzen. In de rechterhand draagt hij, als zinnebeeld van zijn priesterlijken ar beid, het bruis, waarnaar een aan zijn voeten geknielde melaatsche hoopvol op ziet. Zijn linkerhand rust troostend en be moedigend op het hoofd van den lijder, als teeken van de liefderijke lichamelijke verpleging, waardoor Pater Donders de pijnen der arme leprozen poogde te stillen. Het beeld belooft een waardige hulde te rijn aan den Apostel der melaaatschen. Het komt er nu maar op aan de noo- dige gelden bijeen te brengen om het ont werp uit te voeren. Daarvoor mogen wi;i Tilburg niet alleen laten zorgen. Wij moeten er een eer in stellen, er het onze toe bij te dragen. Het moet een nationale hulde worden aan een groot Nederlander, waaraan ieder recht geaard vaderlander zal wenschen mee te doen. Dat daarom ieder lezer van dit blad beden, op den sterfdag van pater Don ders, een offertje zende aan den ■penning meester van bet Uitvoerend Comité, den heer H. Manna erts, Goirkestraat 85, Til burg 2.) Daardoor zal bij deelhebben aan de ver heerlijking van den dienaar Gods, die reeds meermalen zijn vereerders met hemélsche gunsten beeft beloond. Een nieuw jaar is pas bes-onnen. Allen hebben wij onze aangelegenheden, onze wenschen en verlangens, die wij dit jaar in vervulling hopen te zien gaan. Welnu, vertrouwen wij, volgens de aan sporing van Mgr. Diepen, op de machtige voorbede van dezen nieuwen, vaderland- scben voorspreker in den Hemel. Dragen wij een steentje bij tot zijn standbeeld. Hij zal ons door zijn voor spraak bij God vergelden wat wij hem ter eere doen, omdat dit tevens strekt tot meerdere eer en glorie Gods. J. R. VAN DER LANS. 1) Naar 'f. Priester-ideaal! De Eerbied waardige Petrus Donders, Apostel der melaatschen. door M. van Grinsvon, C.ss.R. Eleclrische drukkerij Henri Ph. de Jong, Rotterdam. 2) Hel giro-nummer van liet Petrus- Donders-Comilé is 102896 Pater Meyer t Hedennacht half een is in het Domini caner Klooster te Zwolle plotseling over leden de ZeerEerw. Pater Angus tin us Meyer, in den ouderdom van 67 jaar. Als historicus genoot Pater Meyer een alge meen© bekendheid. Hij behoorde vanaf de stichting van hefZwolsche Klooster tot de communiteit en vervulde al dien tijd de fun cl ie van sub-prior. fiC&DEBIIE-BHEMWS LEIDEN Geslaagd voor het candi- itas-examen in de wis- en natuurkunde. La F., de heer C. L. Mol], Den Haag. Zijn Uw handen en lippen pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude, gebruik dan de heerlijk verzachtende en snel genezende Furol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers enflrogisten. 5517 ART. 40 BEZOLOIGINGSESLUIT Behandeling der Procedure voor de Haagsche Rechtbank Voor de Eerste Kamer der Haagsche rechtbank, president mr, du Moscb, rech ters mrs. Reub en de Huyper en officier mr. Polman, is gisteren behandeld de pro cedure over de intrekking van art. 40 Be zoldigingsbesluit. Mr. Marchant wees er op. dat de salaris sen der ambtenaren steeds onvoldoende zijn geweest en dat de regeering dit in de duurteperiode heeft trachten goed te ma ken door het geven van duuntebijslagen, enz. De ambtenaren wenschen echter een re geling met vaste bedragen, waardoor rij konden weten, waaraan zij toe waren. Toen is tot aland gekomen do vaststelling van het Bezoldigingsbesluit, waardoor de regeering niet meer zou kunnen afnemen, wat zij de ambtenaren eens had gegeven. In dat besluiit was opgenomen het fameus© artikel 40, volgens hetwelk de Kroon bet- recht had de salarissen te verminderen, behoudens de eenmaal toegekend© salaris sen. Bij Kon. besluit van 19 Jnui 1922 is did artikel zoodanig veranderd, dat de op 1 Juli 1922 geldende salarissen zouden wor den gewaarborgd. Bij Kon. besluit van 23 April 1924 is echter op de wedden van alle ambtenaren een korting toegepast, en de vraag is nu of deze vermindering recht matig was. Het belang is hierin gelegen dat de garantie welke de Staat aan de ambtena ren geeft ook wordt nagekomen. Wanneer deze garantie niet wordt nagekomen, acht pleiter diil voor den Staat en het volk des astreus. De gevolgen van het door de Over heid in dezen gegeven voorbeeld zijn dan ook niet uitgebleven. De roeping nu van den rechter is om dit onheil te keeren. Voorts deelt pleiter mede, dat het de be doeling is. om deze zaak in alle instanties te behandelen. Pleiter behandelt daarna eerst het ge dane beroep op het publiek recht. De Lands-advocaat stelt zich op het standpunt, dat de Overheid binnen de grenzen van haar bevoegdheid volgens de Grondwet alles kan. Voor haar is slechts richtsnoer, da»', haar handeling is in het belang van den Staat. Wanneer dus de Overheideen garantie niet nakomt, haalt zij door1 deze garantie een formeeü-juridi- schen streep, en om rechtsgevolgen van do eens gegeven garantie bekommert zij zich niet omdat zij volgens haar stand punt een nieuw recht heeft geschapen Volgens pleiter is dit standpunt, welke men geheel kan weepy inden in de dissertatie van den thansoverleden oud-minister Loeff, geheel verouderd. Verder komt pleiter lof het verweer van de tegenpartij, da.t de Koning volgens art. 63 Grondwet hel recht heeft de salarissen vast te stellen. Mr. Marchani? verwijst in dit verband naar Buys 2e deel blz. 107, waaruit blijkt, dat uit de toelichting vol doende blijkt, dat liet de bedoeling is. dat de Koning alleen die salarissen regelt, wel ker vaststelling le wetgevende macht niet op een andere wijze heeft %eregéld. Het beroep op art 63 Grondwet acht pleiter van geen beteelemis. Hiersa behandelt mr. Marchant de be voegd head van de overheid om toegekende .larissen te verminderen. De eischer in deze procedure ontkent deze bevoegdheid en hij bevindt zich in dit opzicht alweder in het goede gezelschap van prof. Krabbe. Het heeft pleiter bevreemd da.t van het eigenlijke doel van dit wetsontwerp, n.l. om de rechtgevolgen van de gegeven ga- ranlie weg te nemen, in het geheel geen melding wordt gemaakt in het onitweerp of de memorie van toelichting. Ten slotte wijsit pleiter op de zeer inge wikkelde considenants van het besluit, waarbij art. 40 werd ingetrokken en vraagt, waar het heenmoet, wanneer een dergelijke wijze van handelen in Neder land recht wordt, en waarbij zelfs een Koninklijk© garantie geen bet eek en is heeft Voorts herinnert pleiter aan het uit muntend gedocumenteerd betoog van mr. Rutgers, die eveneens van oordeel was, dat art. 40 een fout der regeer ing is ge weest, welke fout weder moest worden jgnomen, hoewel ook spr. erkende, dat heit artikel rechtsgevolgen had, doch alleen durende den tijd, dat het heeft beslaan. Na re- en dupliek werd de conclusie van het O. M. bepaald op 27 Januari. Uitgesprok en: H. Beek, stalhouder te W a- rmond; cur.: mr. A. W. J. van Vrijbergh de Go- ningh, te Leiden. A. N. van der Ham. te Wassenaar. J. Rijlaarsdam, te A 1 p h e n a. d. R ij n. Ingezonden Stukken {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Feestavond „St. Christoffel" Geachte Redactie. Hoewel apprecieerend Uw verslag over onzen feestavond, achten wij het noodig hier nog even op terug te komen. Wij zouden n.l. gaarne langs dezen weg een welverdiend woord van hulde willen brengen aan het „Jazz-Ba/nd Orkest", „The Red Band" en „The Monkey's", die zich zoo geheel belangloos en welwillend be schikbaar striden dezen avond op to luiste ren en zich op meer dan verdienstelijk* wjze van hun laak hebben gekweten, zoo dat een extra woord van lof hier zeer ze ker op z'n plaats is. Overtuigd dal dit stukje geheel in den geest zal zijn van de talrijke aanwezigen en U beleefd dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik, Namens de feestcommissie, CHR. W. DRIESSEN. Voorzitter. Geachte Redactie. Beleefd vraag ik U een plaatsje in Uw veel gelezen blad naar aanle:ding van eenige advertenties, voorkomende in TJw blad van de afgeloopen weken, in hoofd zaak over een advertentie in het nummer van gisteravond, betreffende het ontslag van personeel uit de handelszaak, zich noemende Huize Ruimzicht. Wij kunnen verzekeren, dat de heer W de eigenaar van het Depot in Leiclen, werklieden geheel bui ten dezes schuld heeft on'slagen. En wij zijn gaarne bereid om verder al'e gewenschte inlichtingen persoonlijk te geven. W'j verwijzen ook naar een adverten tie in hel nummer van morgenavond. W. PLASMIJN, voorheen chef aan hei Depot Huize Ruimzicht. Geachte edaclie. Mig ik tmor middel van uw geacht b'ad de leden van den R K. Bouwvakarbei ders-bond SI. Joseph dringend verzoeken allen trouw te komen ter jaarvergadering op a s. Donderdag 15 Januari a s. des avonds om 8 uur, in het Bondsgebouw. De agenda dezer vergadering is zeer belang- rijk dus leden alten present. U, geachte Redactie, dankzeggend voor uwe wéhvil]pv>dhe:d in deze wederom be toond, verblijf ik Hoogachtend, J. P. STRIJK. Voorzitter R. K. B. B. STADSNIEUWS „GELOOF F.N WETENSCHAP". Over de Duitsche Romantiek. Over bovengenoemd onderwerp heeft gisteren de lieer N J. H. Swrerstra een lezing gehouden voor de leden van G. en W. Om de Duitsche Romantiek, volgens spr het belangrijkste cultuurverschijnsel na de Middeleeuwen, goed te begrijpen, moet men zich eerst even bezig houden met dc schetskaart der geestelijke stroo- mingen, die in 16e, 17de en 1-Sde euew over Europa' heen bruisten en verzandden in het dorre zand der Aufklarung. lil de eerste plaats werden de lijnen van het Middeleeuwsche leven gebroken •door de Reformatie. In haar Anti- Roomsch streven werd de Reformatie ge steund door de Renaissance ofschoon die op het rechtzinnig protestantsch levens- begrip eveneens ontbindend werkte Naast de renaissance kwamen de uitkomsten an 't moderne natuuronderzoek, die dooi de halfgeleerden verkeerd werden toege past Daarbij eindelijk de wijsgeerige the orieën van Descastes en zijn volgelingen die steeds verder voerden in de lijn van 't sationalisme. Er ontstond een banale le vensbeschouwing zonder God, zonder openbaring, zonder intuïtie en mystiek, die alles verklaarde van uit het centraal punt harer nuchten redelijkheid er zich bij alles bepaalde tot lager nuttigheids- erband. Van poëzie kwam niets meer terecht. Men zocht zijn heil bij een levenloos klas- sieisme, schold op het Christendom en sprak over den „nacht der Middeleeuwen." Hier ^egen wordt stelling genomen door eenige jonge menschen, de gebroeders Schlegel, Wackenroden, Ludwig Tieck. Novalis, en enkele anderen, allen Noord- Duitsche protestanten, In de eerste plaats beoefenen ze de kri tiek Kritiek op de vlakke verstandelijk heid van de Aufklarung Niet het hoog geroemde licht der rede", maar de plian- tasie, ongebeedeld en hartstochtelijk, is hun leidsvrouw, die hen uitleidt uit het land der dienstbaarheid Een vage, niet temin hevige natuurliefde, die overal in 't wezen der werkelijkheid een wijsheid ziet, in wezen het meest zuivere pantheïs me, stellen zij tegenover het atheïsme. Dwaling tegenover dwaling. Maar een eigenaardige ontwikkelingsgang leidt er b.v. Novalis toe, ondanks zijn pantheïsme, te komen tot het geloof aan de afhanke lijkheid van den menscli van een Opper wezen en de onvernietigbare oneindigheid van de menschelijke persoonlijkheid Aanvankelijk door hun natuurphantasie kwamen, de Romantici tot hun „Organis- musgedanke". het „eenheidsideaal". Dit wordt door Novalis van de natuur poëti sche zijde belicht; door Friedrich Schlegel van de aeslhelische en door Schelling van de wijsgeerige zijde. In scherpe tegenstelling met de „Orga- nismus gedankte" schijnt wel te staan de romantische Ironie; de levenshouding, waarbij zij als kunstenaar ver boven hun kunstwerk wanen te staan, dit na vol- heerlijke scheppingskracht moedwillig ver trappen. In waarheid dachten ze hierdoor zoo veelzijdig mogelijk te zijn En in ieder geval was deze ironie het geduchts te wa pen om de mannen der Aufklarung, als de oude Nicolaï te Berlijn, op de meest on verzoenlijke wijze te lijf te gaan. En ver der diende de ironie om hun persoonlijk heid vrij te maken. Vervolgens trachtte spr aan te toonen hoe de romantici hun „eenheidsideaal" naar de historische zijde trachtten te dit- ikkelen Zij wilden weer de moedwillig kapot gerukte banden met bet middel- eeuwsch verleden aaneen vlechten. Wachenrodes ontdekt© oude kandsclirif- tn; Tiech vertaalde de oude verzen in 'fc Duitsch en schreef er een voorrede bij een gloeiende lofprijzing der Middeleeuwen Deze voorrede bezielde Jacob Grimm tot GemeenteSsjice Aankondji GEMEENTELIJKE VISCHVERKfl Aan den Gemeentelijken Vischj Vise li markt 18, Telef. 1225, is DOS DAG verkrijgbaar: SCHELVISCH a per pond, HARING a f0.05 per a ZEEUWSCHE MOSSELEN a f0 05 N. C DE GIJSELAAR, Leiden, 14 Januari 1925. PAARDENFOKKERIJ. De Burgemeester van Leiden breni kennis van de in deze gemeente ge? de eigenaren of houders van tweejari oudere hengsten, dal zij ingevolge a 23 der Paarden wet 1918, verplicht hiervan ton Stad>huiz© aangifte le binnen oen maand nadat do hengst jaar is gewonden of in hun bezit is men, alsmede vóór 1 Februari vat jaar. N. C DE GTJSELAAB, Ba Leiden, 14 Januari 1925. Kailisoiieke Agyent LEIDEN Woensdag R. K. Rijtuig, en Wage out Patroons vereen iging, Zomerzo) 8 uur. Woensdag, De Hanze in „In den Vi den Turk", te 8.30 uur Donderdag, R K Bouwvakarbeiders! Jaarvergadering Bondsgehoa* ALGEMEENS AGENDA LEIDEN Woensdag. Maatseh. v. Toonkunst gehoorzaal, te uur. het delven in de goudmijnen der Dui oudheid, waardoor hij de grondlegge? Germaansche taalwetenschap ge word? Zooals men weet beijverden de gebroi Grimm zich ook de oeroude volksspi jes van Roodkapje, Sneeuwwitje. erzamelen, verhaaltje waarin veel maansche mythologie is verborgen. Von Annus en Clemens Brentano pen zich op het volkslied eu verzame tal van oudere liederen uit alle van Duit-sehland in „De-s -Knaben derhorn" De groote Joseph von aanvankelijk buiten de Romantiek door Novalis werken opgewekt on deerde het oude volksboek en de ges denis des lands En dit alles gebeurde de eenheid van de Duitsche volksziel haar historisch verleden te herstellen Maar ook de niét-Duitsche groote ters de M E wilde men aan de mee beid terug geven. Shakespeare, die eigen vaderland nauwelijks meer be! was, werd vertaald, evenzoo Da Ariosto, Tasso, Calderon. Men wilde allen weer geven; men wilde vooral spreken zij, wier werken opperste scho ontboezeming van 'fc Middeleeu bewustzijn waren geweest Men wijdde zijn aandacht aan schilderkunst, bouw- en beeldbouwfe der Middeleeuwen Men wijdde zicli de hernieuwde studie der M. E en aan het werken der Romantiek ia te danken dat Dr Proske helft der 19de eeuw de werken van Pa triua weer on 'r hef stof vardaa en uitgaf Overal >*>is en van een doen herlcvxn van oude schoonhei: En ondanks alles bleef de „Sebnsucl Men zocht ten slotte in de natuur, 1 werkelijkheid, naar het boven nati lijk© Het kwam er slechts op aan orgaan van het bovennatuurlijke te den Bij velen gelukt dat vrij spoedig, vinden hun einddoel in de R.-K. Kerk, eenige en ware organismusideaaï. gingen over; Foro Schlegel en zijn mu de vrouwen dachten van Tieck, Los Hensel, Adam Hüller, do schilder9el der „Nazareners" Zacharias Werner weinigen zijn slechts representanten de velen Zij wilden hefc leven van tijd weer doordringen van de prinei der M. E zonder daarom hefc leven transponeeven in M. Eeuwsche vora Nu kan men zeggen, dat Romantiek rair ten slotte niet zooveel heeft bert het gaat om de ideëen die practisch ben doorgewerkt in 'fc leven en dit doen De Romantiek beeft onzen tijd bereid en wat wij als de huidige K lieke beweging door de wereld voelen sen is niefc anders dan de yervuHjn romantiek. Hefc wezen der Romantiek ia d© naar éénheid. Eenheid van geloof m ten, geloof en levpn. geloof en kunst geloof is den band die alles aamenhouót, totaliteit van hefc weien, de Oergrone hefc weten, hefc enthousiasme der inrna!, geesfc van hefc leven Dat zijn de Romantische princip een hefc Romantisch programma. Het culfcuurarbeid der nieuwe wereld ge nis het uit te werken. Hoezeer in den aanvang onnunv-n verborgen onder netelen van steeds duidelijker treedt art het R- lisch willen en streven naar voren weldige alles overatraier.de belijden, do in unam sanefcam catholicam en a licam ecclesiam. De Voorzitter, kapitein Boerfcé©, spw hefc applaus van de vergadering goed bezocht was een hartelijk woord aan den spreker, die in zijn blijk had gegeven, hoe hij her behang onderwerp volkomen behcerseht, ho beschikt over een uitgebreide en gedi kennis der litteratuur. „Keuken"-poliiiek. ïn de kringen der .Xeidscha i >-ff' lieve Keuken" is d© laatste dager, strijd gevoerd, wrik© gisteravond iÉlT denvergader'ng beslecht werd. Te irM

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2