„De me Coiifil" Tweede Blad Dinsdag 30 December 1924 STADSN9EU¥?S 3-October-Vereeniging. 'Algemeen e vergadering. In café-restaurant „In den Vergulden Turk" werd gister do jaarlijksche alge meen© vergadering der 3-October-Vereeni ging gehouden. Du opkomst der leden was ditmaal nog gruoter dan vroeger het geval %as. En kele dames inbegrepen, waren er 108 le den aanwezig. De voorz., de heer W. v. d. Laan gaf in zijn openingswoord een overzicht van het geen in het afgeloopen jaar is geschied. Spr. herdenkt daarbij al degenen, die in commissies of individueel zoo krachtig bun medewerking hebben verleend. Het bestuur had gemeend al die personen na afloop der feestelijkheden op de een of andere wijze van zijn dank .te kunnen doen blijken, doch gezien de financiën is zulks onmogelijk geweest. Daarom brengt IS pi', thans namens het bestuur allen op- ïecht dank voor hun medewerking. Do notulen der vorige algemeene verga- de1 ng werden gelezen door den 2en secre taris, den heer P. Boot Jr., waarna ze zonde bemerking werden vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van do Monument-commissie, waarin dank wordt gebracht aan het bo- stuur voor de medewerking bij het stich ten van hat monument verleend. Verder oen schrijven onderteekend door een 27- tal personen, om een commissie te benoe men, beslaande uit twee leden en één be stuurslid, tot reglementsherziening. Dit schrijven wordt aangehouden tot het des betreffende bestuursvoorstel. Hierna was het woord aan den secreta ris, den heer N. G. Spaargaren, tot het uitbrengen van zijn jaarverslag. Aan het lijvig verslag, dat meer dan elf bladzijden getypt groot is ontleenen wij het volgende. De secretaris wil allereerst vastleggen, dat het zoo belangrijke jubileumjaar 1924 in alle deelen wartjig en luisterruik is ge vierd en de fostviteiten ter eere van de 350-jarige herdenking van Leiden's Ont zet buitengewoon goed zijn geslaagd. Maandenlang is de aandacht van heel Ne derland en zelfs van velen in het bui tenland op Leiden gevestigd geweest, waar toe het bekende sluitzegel, dat tot een aantal van 96450 stuks is verkocht ge worden, niet weinig heeft bijgedragen. Veel «tot de belangrijkheid van het feest op 3 Oct. heeft ook bijgedragen do aan wezigheid van de vorstelijke familie. Al len, die hebben meegewerkt tot het wel slagen van dit feest, wordit in bet ver slag dank gebracht. Speciaal betreft zulka den heeren W. van Rossum du Chattel en dr. F. W, van Wijk, den ontwerper van liet Openluchtspel en den Optocht. Ver- der wordt dank gebracht aan den Minis- ter van Oorlog, die weder alle paarden on materieel ter beschikking stelde aan B. en W. der gemeente, die door gun- fctig advies "tot deelnemen in het garantie fonds voor f 3000 en tot beschikbaarstel ling van de Gouden Koets uit de Laken hal het bestuur terdege steunden. Verder aan de plaatselijke militaire autoriteiten van Leger en Vloot, aan de heeren com- mandan'en der beide eere-wachten en des- zelfs leden, en het hoofd-comité en de sub-commissies voor de versiering der stad en de afd. Leiden der Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Met bet jaar 1924 is een record gesla gen en zal '>t bereikte hoogtepunt niet dan zéér moeilijk te handhaven zijn, doch de secr. doet op allen een beroep om te zor gen, dat de vereeniging blijve zooals zij is Daarna geeft het verslag de voornaam st'e gebeurtenissen over het afgeloopen ia ar weer. De aftredende bestuursleden werden herkozen, terwijl het bestuur met twee leden werd uitgebreid. Een uitvoerig deel is gewijd aan de voorbereidende werkzaamheden voor de feestviering. Hoezeer het bestuur had gejioopt, dat de feesten zich zouden hebben kunnen be druipen zonder ebruiklUaking der ge meentelijke garantie, is dit helaas een te- [leursitelling geworden. Buiben de vele be hoorlijke rekeningen zijn er enkele be treffende werkzaamheden der laatste we lken vóór de feestviering, waaruit blijkt, dat velen meenen, dat wel wat extra's be rekend mag worden en waardoor die be rekeningen de grenzen van behoorlijkheid bobben overschreden. Tegenover het opvragen der gemeente lijke garantie staat gelukkig, dat de 20 pot. vermakelijkheidsbelasting aan den gemeentelijk' fiscus een bedrag van 5311.27 heeft opgeleverd, terwijl aan zaal'huur voor repetities in de Stadszaal f 800.50 is betaald. Uit een en ander blijkt, dat er zonder de belasting van 20 pet. een flink batig saldo zou zijn en waar Alkmaar is voorgedaan om aan de 'Alkmaarsche Ontzet-Vereeniginp geen subsidie doch vrijstelling van vermake lijkheidsbelasting te <rcven, daar spreekt de secretaris den wensch uit, dat de Leid- sche Raad spoedig dit goede voorbeeld moge navolgen. t Dato ?9 Mei ontvine het bestuur me- «dedeeling van het overli1' n van den heer W. Pera, die van 1899 toit 1919 lid van bet besituur was geweest. Het verslag besluit ten slotte met een uitvoerig relaas van de feestelijkheden, waarvan onze lezers zoo niet al veel ge zien, dan toch zeker veel hebben kunnen lozen. W«bet veslag tijdens de lezing meer malen door applaus onderbroken, aan het eind brak een waar gejuich los als be wijs van instemming met hot gesprokene. Een der aanwezigen, do heer v. d. Lin de, wilde naar aanleiding van het ver slag wijzen op de leemten, die er uit deze feestviering naar voren komen, doch de voorz. verzocht don spreker hiermede te willen wachten 'tot de rondvraag. De voorzitter dankto den - ^taris voor zijn uitstekend verslag en verzocht de vergadering insitemming te willen betui gen met het bestuursbesluit om den heer W. van Rossum du Chattel te benoemen tot eere-lid der vereeniging. welk verzoek met luid- applaus werd onderstreept. Hierna bracht de penningmeester, de heer R. de Wilde, verslag uit over de fi nanciën in het afgeloopen jaar. Ontvangsten: Rente f 388.17, contribu tie 1924 f 10460,30, vrijwillige bijdragen f 111.25, verkochtte reglementen f 3.75* restitutie belasting f 34.50, restitutie elec- trisch licht f 422, restitutie Schultze f 4, toegangskaarten Schutters land f 6203, sandplaatsen Schuttersland' f 11597.60. "toegangskaarten Gehoorzaal f628.65, id. Pieterskerk f 879,17, saldo sluilzegels f 419, huur kasteel f 100, subsidie ge meente f 1000, restitutie brug en ban ken f 850, regenverzekering f 4000, toe gangskaarten Openluchtspel f 20416,25, subsidie gemeente f 3000, totaal f 60102.74 De uitgaven bedroegen: incasso's f 313.70. vergaderingen f 644.44Yt advertenties f 644.20, belasting publieke vermakelijk heid f4991.81. ochtendfeest f 1370.65, middagfoest f 37.750.63 Yi, avondfeest f 5954.38, muziek f 3874.90, diversen f 3597.63, nog te betalen f 1128,37 J4, to- rtaal f 61.886.96 zoodat er een nacleelig slot is van f 1184.28/4. Aan hot eind van zijn verslag voegde de penningmeester gt aan toe, dat het bestuur hoopte, dat dit tekort nog dezen avond gedekt zou zijn! Naar aanleiding van heit verslag vroeg de heer L. Weyl hoeveel het diner in de Stadsgelioorzaal heeft gekost. Er ontstond hierop een discussie, of de heer Weyl lid was der vereeniging, waar op deze betoogde, dat de firma W. lid was en dat hij daarvan afgevaardigde was. De vergadering werd hierop rumoe rig, waai*na de heer v. d. Linde de vraag van den heer W. overnam. De voorz deelde hierna mede, dat er 45 personen aan het diner hebben deelgenomen en dat het f 642 heeft gekost; De heer Aarse besprak de passage uit het jaarverslag van den secretaris betref fende de onbehoorlijke rekeningen en ver zocht het bestuur daartegen maatregelen te nemen. Verder bepleitte hij het aan stellen van een accountant, omdat bet werk voor den penningmeester veel te zwaar is. Wat het eerste betreft antwoordde de voorz., dat het bestuur in het vervolg zeker rekening zal houden met dergelijke leveranciers. Ten aanzien van het tweede punt deelde spr. mede, dat het bestuur reeds besloten had een accountant aan te stellen, doch door omstandigheden i3 het plan nog niet uitgevoerd. Ten slotte bracht de voorz. den pen ningmeester dank voor zijn uitnemend be heer en de kascommissie adviseerde bij monde van den heer Warnecke tot de charge, hetgeen onder applaus geschiedde Hierna had de bestuursverkiezing plaats. Aftredend waren de heeren N. G Spaargaren, R. de Wilde, Ir. A. M. Touw en A. Tieleman H.Wzn. Allen werden her kozen met respectievelijk 95, 96, 92 en 90 stemmen. De voorzitter feliciteert de heeren met hun herbenoeming. Hierna kwam aan de orde het bestuurs voorstel tot reglementsh erzi eni n g. Over eenkomstig een verzoek van den heer Eb- bink, het vorig jaar gedaan, heeft het bestuur een oommissie benoemd tot regle mentsherziening, in overleg met den heer Ebbink. In de bestuursvergadering wer den de aangebrachte wijzigingen goedge keurd en de voorz. stelde voor deze nu dadelijk te behandelen, waantegen ver- schillefide personen bezwaar maakten. Weer anderen wilden eerst hooren welke wijzigingen er voorgesteld werden, waar op de voorz. bet geheeld reglement voor las. De heer v. d. Linde ontraadt de ver gadering hierna dit concept-reglement te aanvaarden. Spr. zegt, dat op kundige wijze getracht wordt den leden de mede zeggenschap over de bestuursverkiezing te onthouden. Hij noemt "het bestuur een regenten-familie, die zich zelf aanvult en hij zou gaarne zien, dat er een meer de mocratische geest in het bestuur kwam. De heer mr. Nord Thompson protesteert ertegen, dat de politiek in deze vereeni ging wordt gehaald, waarop de heer v. d Linde antwoordt, dat hier van politiek geen sprake is. Er is alleen verschil tus- schen autocratie en democratie. De heer Aarse bepleit nog in een vol gende vergadering deze voorstellen te be handelen en een commissie te benoemen. Tpgen dit laatste maakt mr. Nord Thomp son bezwaar, waarna besloten wordit, dat het bestuur zijn voorstellen den leden ken baar zal maken, waarop deze e.v. amen dementen kunnen indienen. Besloten wordt tenslotte de contributie voor het komende jaar te bepalen op f 1.50 De rondvraag leverde ook al weer stof «tot spreken op en ware het niet, dat on- noodig en onzinnig lang gepraat werd, er zou wellicht meer resultaat bereikt zijn geworden. Met veel omhaal van woorden en na protesten uit de vergadering en aandringen op kortheid door den voorz, kreeg de heer v. d. Linde ten slotte vijf minuten het woord om te spreken, Daar bij kwam hij tot de volgende vragen: le waarom er niet een meer uitgebreid ter rein voor het openluchtspel was gekozen, 2e hoe het kwam dat voor hot openlucht spel geen geschikt leider was gekozen en 3e waarom was het gehalte van den op tocht niet hetzelfde als van hot openlucht spel? Do heeren Ebbink en de Koning ant woordden in liet kort hierop, waarbij voor al naar voren werd gebracht het groote te kort aan personen uit do meer beschaafde kingen. Had men do personen slechts voor liet kiezen, dan zou het wel in orde komen. Dr. v. Wijk herinnert aan de woor den van de Pruisische officieren na den oorlog van 1870: Wat hebben we toch een groot aantal fouten gemaakt en wat i3 ons succes toch groot geweest. Dat zelfde kan op de commissies van open- luchtpel en optocht gezegd worden. Spr. weet, da.t men allep zal doen, om die fouten in den vervolge te vermijden, doch dan komen er wellicht weer andere fou ten. Spr, dankt de Leidsche burgerij die evenals in 1574 ook in 1924 van groote burgerzin heeft blijk gegeven. De heer Henny bracht en woord van lof aan hat bestuur, mr. Nord Thompson meer in het bijzonder aan den voorz,. den secren den penningmeester en hij noem de de uitgeoefende critiek onbeteekenend en de lof groot, Na het slotwo.,.1 van den voorzitter werd de vergadering te half twaalf ge sloten. UIT DE OMGEVING BOSKOOP. Bloemenveiling. Naar wij vernemen is er vanwege den geringeai aanvoer voor- loopig geen veiling. Wianneer er weder om een voldoend kwantum gebracht kan worden zullen de bloemenveilingen we derom aanvangen. Te water. Toen de boterhandelaar Van D. uit Woddinxveen zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag van een uitvoering in hotel „Neuf" huiswaarts wilde bogeven, kwam hij bij het opstappen met zijn rijwiel in de rivier „de Gouwe" terecht. Door spoedig toegeschoten hulp was de man spoedig op den wak Een boud bad. LISSE. De Pluimvee-tentoonstelling. (Vervolg). Verg. zilv. med. door A'damssch Klee- dingmagaizijn voor de mooiste collectie Orpingthons, jong, G. de Graaf; f 2.50 door N. M. B. dezelfde; 5 K. G. Sluis Ochtendvoer voor de mooiste Orpington, dezelfde; 2 Kuiken-dioogvoederbakken voor de mooiste Brackels, J Schrier al hier; f 2.50 voor do mooiste Rhode Island, oud, J. v. Heusdcn, Lisseaxlijk; med. voor idem, jong, P. Haan; Trio's 1—2; Groote verz. plaquette voor 't mooiste trio Holl- witkuiven n. t.f3 voor de mooiste Pa dua, P. Haan; 25 pond Glenn na Ochtend- voer voor het mooiste trio Witte Leghorn n. t.; groote zilv. med. door „Avicultura" voor het mooiste trio Patrijs J/egihorna, n. t.; 5 K. G. Stols' Oohtendvoer voor het mooiste trio Koekoek Leghorns n. t.; f2.50 door G. J. Dijik voor het mooiste trio zil ver Duck win n, b.; Groote zilv. plaquette door L. Enthoven voor het mooiste trio Zwart Leghorn, K. Misset; f 3 voor het mooiste trio andere kleur n. t.; 5 K. G. Berthels Eggsmeel en D«oogvoederbak voor het mooiste trio Andalusdërs, n. t.; med. voor het mooiste trio Mech. Hoen ders, G. Wesselius alhier; Zilv. med., door Avicultitra voor het mooiste trio Wyandotben Goud of Wit n.t.; f3 voor het mooiste trio Wyandobfen, andere kleur n. t.;f 3 voor het mooiste trio Orphington Buff, G. de Graaf; f3 voor het mooiste trio Brackels, D. Schrier alhier; Carbid Lantaarn door G. v. <L Leedo alhier voor het mooiste trio Rhode Island, J. v. Heus den; 25 p, graan door J. Mijnders voor het mooiste trio in niet genoemde rassen, n. t; Toornen 1—4. Verg. med. door Jac. v. Zeist alhier voor de mooiste toom, H. J. van Tongeren alhier met jonge witte Wyandobten; f2.50 door R.-K. Gooperatie voor op één na de mooiste toom, P. Kor- tekaas alhier. Zilv. med. door Joh. Hoog kamer alhier voor de mooiste toom Wy andotben, H. J. van Jongeren alhier; 25 pond Clemens' Ochtendvoer voor de mooi ste toom Witte Leghorns, n. t.; 5 K.G. Stel's Ochtendvoer voor de mooiste toom Zilver Duck Leghorns, n. t.Dwerghoen ders, bronzen modi. door H, W. v. Dord^ Haarlem, voor het hoogste aantal punten P. Haan; verz. lauwertak voor hoogst aan tal punten, dezelfde; f2 voor de mooiste Ned. Sabelpootkriel, n. t.; f2 voor de mooiste Patrijskriel, G. de Graaf; 25 si garen door Ghr. v. d. Weerd voor de mooi ste andere kleur Holl. Kriel, G. Tegelaar te Warmond; f2 50 door N. M. B. voor de mooiste Java-kriel, J. K. Heuer; f2.50 voor de mooisle Java, Zwart, P. Haan; 25 sigaren door Ghr. v. d. Weerd voor de mooiste andere kleur Java, M. van Iperen Heemstede; f2.50 door N. M. B. voor de mooiste Goud- of Zilver-Sebright, G, de Graaf; 5 K.G. Slofs Ochtendvoer voor de mooiste Silver Sebright, H. v. <L Laan al hier; f2 voor de mooiste niet genoemde rassen Krielen, P. Haan; f 2.50 voor de mooiste Wyandotte Kriel, W. R. Daudy, alhier; f 2 voor de mooiste Zijdie-hoen, P. Haan; f 3 voor liet mooiste toom of trio Ned. Sabelpootkrielen, M. van Iperen te Heemstede; groote verz. plaquette, door D. Blom voor het mooiste trio Holl. Krie len, G. Tegelaar, Warmond; 5 K.G. Och tendvoer en drinkbak door P. Lammens voor mooiste trio Java-Zwart, W. F. Dau dy; f3 voor mooiste trio Sebright, G. de Graaf; f3 voor mooiste Wyandotte-kriel, D. N.; med. door D. Blom voor'mooiste Zijde-hoen, P. Haan; f3 voor mooiste trio niet genoemde rassen Krielen, G. de Graaf. Sierduiven. Verz. lauwertak voor mooiste collectie, C. de Graaf; getuig schrift voor de mooiste collectie duiven, te winnen door een lid van „Blauwband'' alhier bij loting F. de Jong; f2.50 door N. M. B., te winnen door een lid van dat Bureau, G. de Graaf; gr. verz. med. door •Amst. Kleedmgmagazijn, voor de mooiste Tuimelaar, G. de Graaf; f2 voor de mooi ste Pauwstaart, n. t.; f2 voor de mooiste Goudvink, n. t.; f2.50 door R.-K. Goope ratie voor de mooiste niet genoemde ras sen sier duif, C. de Graaf. Post (Lu i v e n. Getuigschrift en f 2.50 voor de mooisle collectie, G. de Graaf; i f2.50 door IL Af. B., te winnen door oen lid, dozelfdc: verg. med. door Jan Scliro vers voor de mooisto postduif, te winnen door een Md van Blauwband, Jan v d. Zijden; zilv. med. door v. Lót mivi te War mond voor de mooiste postdam, C. de Graaf; f3 voor de verste vlae^y--; A. II. Krol, Noordwijk 1048 K.M.; f 2.50 door „Blauwband" voor de mooiste Blauwe of Blauwkras; G. do Graaf; f2.50 voor de mooist Rood "of Roodkras, G. do Graaf; f 2.50 voor de mooiste niet genoom de postduif, Th. J. Werner, Leiden; verg. mod. voor de mooiste bonte postduif, P. BarnJioorn, Noordwijk; verz. mod. voor de mooiste Vaal, J. de Mooy te Rijnsburg f 1.50 voor mooiste op ééu na en .niet genoemde kleur, P. Barnlioorn Bz.; mod. door J. J. Vliegentliart te Leiden voor do mooiste koppel postduiven, n. t Afd. Water- en S i e r v o g e 1 s. Ge tuigschrift voor het mooisle no. sier vo gels „Huize Pius" met Mandarijn-Een den; f2.50 door N. M. B. voor het mooi ste no. watervogels, dezelfde; getuigschrift voor het mooisle no. watervogels, dezelf de; verg. med. voor het mooiste no. Indi sche Loopeenden, G. de Graaf; mod. voor mooisto no. Peking- of Kwakereenden, n. t.; f2 voor het mooiste no. trio Eenden, J. P. van Dongen; getuigschrift voor mooi ste op een na, n. b. Afd. Granen en Zadon. Getuig schrift voor de mooiste inzonding, firma P. Sluis, Weesperkaxspelgetuigschrift voor op één na de mooiste, P. Hols en Zn., te 's-Gravenhage. Vermeld dient nog, dat de Prot. Coöpe ratie „Ons Belang'' f 15 schonk om de dieren op de tentoonstelling te voederen. Het bestuur kan mot' trots op doze ten toonstelling terugzien. Op 2den Kerstdag bert natuurlijk het aantal bezoekers het hoogtepunt. Laten wij hopen, dat, wat het financioele gedeelte betreft, het bestuur ook tevreden kan zijn NOORDW IJKER HOUT. De nieuwe legesverordening. Bij Koninklijk besluit van 23 December j.l. is goedgekeurd de nieuwe verordening op de heffing vau secretarieloges en van rech ten van den burgerlijken stand. De veror dening treedt 1 Januari a.s. in werking, waarom wij good meenen te doen hier enkele van de meee t-voorkomende rech ten neer te schrijven. Legalisatie van handteekeningen f 0.20; verklaring van goed gedrag, van gegoedheid en van in woning f0.40; nasparigen iu het bevol kingsregister f 0.20; nasporing in de dub belen van 't kadaster f 0.40 voor elk per- oeel; afschriften van minuten of uittrok- eefe van stukken, per geheel of gedeelte lijk geschreven bladzijde f0.20, met een minimum van f 0.40; jaarverslag f5; be grooting met memorie van toelichting f10; rekening f7.50; uiibrekseOs uit de kiezerslijst! por Madzijlde £0.50. Voor bouwvergunningen f 0.50 en voor land- schuurtje» f0.20; voor een groote jacht akte f9; voor oen jachtakte met uitzonde ring van de valkenjacht f 4.50 en voor een kleine jachtakte f 1.50. Voor het aanvra gen of verlengen van buitenlandse he pas poorten of een nabionaTitertsbewija f 0.50. Voor het aavragen van uittreksels uit de registers van den burgerlijken stand f0.25 Voor liet voltrekken van huwelijken bui- ton de kos'telooze uren ter Secretarie: op Maandag en Zaterdag f5; op Donderdag en Vrijdag f 15; op Dinsdag f20; en op Woensdag f30. Er zijn dus nogal wijzigingen i,n de oude rechten, terwijl onderscheidene mieu we zijn ingevoerd. De ingezetenen doen derhalve goed van een en ander nota te nemen. Aanbesteding. Maandag j.L had van wege hot gemeentebestuur plaats do aan besteding van het laden, verkarren en los sen van puin, grint, koolasch, basaltslag enz. enz., alsmede het laden, vervoeren en lossen van 291000 klinkers. Ingeschreven was als volgt: KI. Duivenvoorden per M3. f 0.90 en per 1000 Hmlcers f 2; J. Dui venvoorden per M3 f 0.511 en per 1000 klinkers f 1.39. Het weric werd aan dezen laatsten inschrijver gegund. Diefstal. Door inklinvming hebben zich dieven toegang verschaft tot de wo ning van de Gr. aan de Leidsche Vaart, onder deze gemeente. De dieven schijnen in hun werk gestoord te zijn geworden. Ontvreemd werd ruim fll aan geld en een horloge met ketting. De zaak is in handen der politie gesteld. R.-K. Kiesvereemging. De R.-K. Kiesvft-eenigng „Recht en Orde" verga dert op Maandag 5 Januari, in het Café „Het Wapen van Noordwijkeihout". Op do agenda komen niet minder dian 14 pun ten voor, waarvan enkele zeer belangrijk o.a. behandeling voorstellen om te komen tot oprichting wan parochiale kiesvereeni- gingen in de Z'iHk en de St. Victorparochie Wijziging van het reglement; bestuurs verkiezing; en verkiezing van een voor zitter. Een ongetwijfeld belangrijke ver gadering, die vele bezoekers zal trekken. STOMPWIJK. Rijwielplaatjes. In verband met de plaats gehad hebbende verandering van postkantoor in poststation, willen wij er de aandacht op vestigen, dat rijwiel plaatjes voor 1925 ook aan boven ge- poststation verkrijgbaar zijn. W0UBRUGGE. Een oud geslacht. Zaterdagmiddag werd weder een onzer oudste dorpsgenoo- ten grafwaarts gedragen. Het was de laati ste van de Woubrugscbe tak van het zoo ■gunstig bekend geslacht Van Rhijn. Den 4den November 180-4 vestigde die tak zich hier als korenmolenaar (zie de historie daaromtrent in de plaatsbeschrij ving van Woubrugge). Het 100-jarig verblijf van deze familie werd in 1904 feestelijk herdacht. In Mei 1909 deed de familie afstand van den mo len en vestigde zioh in de kom van 9ns dorp. Ruim een jaar mocht de oude Arnoldus van Rhijn van zijn rust eenieten en stierf 12 Augustus 1910 Zijn zuster Mas;e volgde UJT DE RADIO-WERELD Wat er vanavond te hooren is. 5.05 uur Radio-Pari.s, M. Concert 5.20 Brussel, 21 meert. 7.20 Hamburg, Dansmuziek 7.20 Munster, V" Voordracht on concert. 7.20 Allle Briüsclio .-nations: Tijd- sein Big Ben en niieuws. 7.55 London, 365 M, en Chelms ford 1600 M. Populaire oude liedjes, violoncel-solo's, con cert,0 en Zwitserse he jodelnar- ster en voordracht. Gezongen zal worden: „Pil Sing Theo Songs of Araby" (Clay); „Alice, Whore Art Thou'?" (Aselier); „Thora" (Adams); The Holy City" (Adams); „My Queen" (B him withal) Voor do collo: „Traumeroi" („Dreamdng" van Schumann); „Saint d'Amour" (Elgar): Mi nuet (Beethoven, arr. S'harpe) „La Oinquantaino" (Gabriel- Marie); „The Broken Melody" (Van Biene); ..Ave Maria" Schubert-Popper); Bourrée (Bache.arr Sliarpe). 7.50 BL-nviugihaju, 475 M. Concert en een toonoelstukje. 7.50 Bournemouth, 385 M. Concert en zang. 7.50 Cardiff, 350 M. Zang en voordrachten. 7.50 Manchester, 375 M. Kamermu ziek. 7.50 Abtrdeen, 495 M. Zaug en piano-soli. 7.50 Berlijn, 500 M Concert. 8.35 Brussel, 265 M. Voordr en concert. 9.20 Radio-Paris, 1780 M. Concert en zang. 10.20 Alio Engelaclio stations: Dans muziek van hot Savoy Hotel to Londen Verkeersregeling in dsn A other. R a d i o-T olefonie zonder draag golf. Een station voor draadlocvze telefonie zendt voortdurend radiogolven u:t, zoodra de zonder aan de antenne is geschakeld. Die uitzending van radiogolven blijft voortduren in de oogenblikken waarin niet voer de microfoon wordt gespeeld of ge sproken. Het gesproken woord of de klan ken van het muziek-inelmment worden op die constant U'tgczonden radiogolven ge- ent. De golf waarop de spraak of de mu ziek wordt „overgedragen", heet d^ draag- golf van het zendstation Die draagrolf boort een goed radio'ar niet. wan neer hij zijn ontvangidesM volgens de regelen van de kunst install. Doet hij dit niet, dan is hij een n'euweüng in 't vak en hem zij dan vee! vergeven óf hij is een kwaadsappige aether bo'sjewiok, want hij produceert in ieder geval hui lende loeigeluiden in z:jn eigen ontvanger en in die van do andore radio-amateurs, minstens zes straten ver. Die loei-poluiden zijn het resultaat van een botsing interferentie vau do draaggolf van het zendstation met de locaal opgewekte rad'o- golfjes in do ontvangers. Wil men die storende botsingsgeluiden afdoend kwijt raken, dan moet men óf van alle radio luisteraars engelen van verdraagzaamheid en courtoisie tooveren óf de draaggolf van het zendstation overbodig maken. Tot voor heel kort leek de eerste oplossing go- makkelijk. Thans komt van do universiteit te Illi nois een geniale methode om de draaggolf van telefoniezenders te onderdrukken, waarbij alleen dan energie in de antenne komt. wanneer in de microfoon gesproken wordt. De grondgedachte :s van den Zweed Englund, de practischo uitwerking van G. H. Dacy van de Illinois University De technische kunstgreep in het procos is. dat een zendlampen systeem is ge schakeld volgens hel z.g. hrugsysteens, waaitbij alleen, wanneer rreluidgolven do microfoon treffen, frequentieveranderingen optreden in éón tak van het brugsysteem, waardoor dezo tak energie naar de anten ne doorlaat. Aangezien de „Radio Omroep" door do steeds stijgende toepassing die hij vindt, voor het „overbevolk'ngsprobleem" komt te staan, dat de gewone draadlooze tele grafie reeds verontrust, moet iedere hij-" drage tot „verkeersregeling" in den aether dat is in dit geval opvoering van ..effi-» eiency" van het aethergebmik met belang-- stelling worden begroet. Bovendien betee- Icent het draaggolflooze omroepstat-on bet verdwijnen (uit don aether!) van 011550 „genereerende huurlieden"; eu er zal in Nederland m'nder gev'oekt. wonden hem 27 Maart 1913 en nu Aagje. Zij blever alle drie ongehuwd, zoodat deze tak is uit> gestorven. Wij zullen de gastvrije woning aan der rnolen, welke staat aan de „Weide Aa". nimmer vergeten. In 1881 kwam de heer W. Miohil als mo lenaar in die.nflfc en is tot beden de familj» getrouw gebleven; iets wat in dezen tijd vermeldenswaard is. Gemengde Berichten Moord Zaterdagavond is te Lutterade in café nabij het Station aldaar een polder werker zoodanig mishandeld, dat bij aan de gevolgen overleed. De politie arresteer de een zestal personen. Poging tot doodslag. Zekere W uit Heerlen, die in een twisi met een revolver op zijn buurman bad go- schoten, doch dezen gelukkig niet geraakt bad, is wegens poging tot doodslag aange houden en naar het Huis van Bewaring overgebracht. -

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3