Je Leidsclte Couranf fTweede Blad fóaanüag 29 Üccemuerl924 BIHHEMLAMD Kon. Ned. Edelmetaalbedrijven. Jaarvergadering. In de jaarlijkscke algemeene vergade ring deelde de voorzitter, de lieer J. H. Th. 0. Kettlitz, mede, dat het bedrijf te Voorschoten als afzonderlijke ven nootschap zal worden geconstitueerd De heer W. van Rossum du secretaris van den Bond van Edi fffwoi - bedrijven, bracht een woord vau dd$c aan den heer Begeer voor zijn pogen om misstanden in het vak een einde tè doen nemen. Spr. zeide, dat vakkringen het volle vertrouwen in zijn leiding hebben. In de juweliersbranche zijn overal groote verliezen geleden De laatste balans der eerste Engelsche firma van dit genre geeft een belangrijk verlies aan. Winsten kupnen eerst bij een verbetering in den cconomischen toestand verwacht worden. „Allerzielen" te Heilo. Men schrijft uit Heilo aan „De Tijd": J"-' Reeds eenigen tijd liep in ons dorp het gerucht dat het voor Katholieken zoo be- Jecdigend tooneelstuk „ALlerzielen" van Keyermans alhier door de Toonoelclub Falkland, uitgaande van de S. D. A. P., ten tooneele zou vertoond worden. Eindep lijk kwam zekerheid in den vorm van aanplakbiljetten met „Allerzielen komt". Onze herder, de zeereerw. heer pastoor v. Meeuwen, liet geen gras over de'zaak groeien en richtte een schrijven tot den burgemeester jhr. Van Forecst, waarin •deze verzocht werd d9 toestemming, welke Ui ij reeds gegeven had voor de uitvoering, in te trekken, met het oog op het beleedi- gend karakter van dit stuk voor de Katho lieken. De burgemeester antwoordde hier- ,op, dat de inhoud van dit tooneelstuk hem, burgemeester, bekend is en dat er voor niemand iets beleedigends in steekt! H Dat er wel degelijk beleedigends in het stuk voorkomt, moge den burgemeester wol hieruit blijken, dat voor dit stuk ver lof is gevraagd om het op to voeren, ter wijl nog nooit voor de opvoering vaneen of ander stuk verlof is gevraagd. Onze pastoor wees er den burgemeester in zijn wederantwoord dan ook op, dat burgemeesters van plaatsen, waar de Ka tholieken ver in de minderheid zijn, er voor de Katholieken wei beleedigends in zaten, met name van Ledden en Rotter dam, en de opvoering daarom verboden. In Heilo is daarentegen de Katholieke bevolking 52 pet. Het resultaat was dat de vergunning gehandhaafd bleef. Daarop zrijn de Katho lieke wethouder en raadsleden bij den burgemeester gaan praten, waarop door dezen werd gezegd bij den Pastoor belet te zullen vragen, om over de zaak te spre ken. Het onderhoud, dat daarop Zaterdag morgen op de pastorie plaats had, had tot resultaat, dat Pastoor na een einde loos gesprek den burgemeester verzocht de Pastorie te verlaten. - De pastoor heeft thans de parochianen verzocht, niet mee te werken met de feest plannen van „Heiloo Vooruit", waarvan de burgemeester eere-voorzi'tter is en welks bestuur geweigerd heeft den burge meester, hun eere-voorzitter, te bewegen de Katnolieken in Heiloo 'niet openlijk te laten bcleedigen en bespotten. Temeer had de pastoor dit van het bestuur van „Heiloo Vooruit" verwacht, omdat juist in de laatste" weken van de Katholieken steun en medewerking was verzocht voor den bazar, die zal worden gehouden ter versterking van hun kas; temeer ook omdat nog slechts eonige weken geleden dat bestuur den pastoor had toegezegd, geen enkele 'politieke of godsdienstige richting ooit te zullen kwetsen. FEUILLETON HET OPSCHIETENDE KOREN door RENé BAZIN, Lid der Fransche Academift (Eenige geautoriseerde vertaling) 50) Voor Gilbert was zijn ruw geschoren gezicht veranderd noch verouderd; het leefde voort met een uitdrukking van woe de, verachting en uitdaging. Zij zouden elkaar dus weerzien. Gilbert was veranderd, maar de andere? Zou ook bij, dio slechts in den rooden wagen en om naar de markten te gaan, de Vigie verliet, veranderd zijn? Naarmate de heggen ter weerszijden van den weg, die de hoeve met den rijks weg verbinden, grooter voor hem opdoem den, alsook de stallen, vertraagde Gilbert Cloquet zijn schreden: „Ik ben dus heel f wat verouderd", dacht hij. De zou scheen nog een weinig, alvorens onder te gaan. Toen de wind van den f- lieuveltop tegen zijn bezweet voorhoofd waaide, hield Gilbert op een vijftig mc- ter afstand van de hoeve even stil. Hij zag nu de woning van Fortier, de stallen, y hc-t kippenhok en de schuren. De hoeve scheen verlaten. „Hij is misschien op reis?" fluisterde T bij. Hij ging door en kwam in het midden oj) de binnenplaats, waar 'n paar knechts V «?cn merrie en vier ossen uilspanden. 7 Ze zagen hem en lachten. Hij kende ze t ^lij keek maar alleen naar de deur Dit is de gespannen toestand welke plot selling in ous dorpje is ontstaan en welke moet leiden tot vervreemding tüsschen verschillende categoriën van bewoners van een plaats. En dit is jammer; Maair het is een gelukkig verschijnsel dat de Katholieken hierin vrij uit gaan. En al Iheeft nu de burgemeester gezegd: „Nu zal pastoor wel op den preekstoel ver bieden bij andersdenkenden te koopen of daarmee te handelen," onze herder zal zulks nooit doen, maar, wat hij wèl doen zal, is opkomen voor de rechten der Ka tholieken en dezen tevens wijzen op hun "plichten als Katholieken. Bang als de burgemeester ia voorbeen handje vol S. D. A P.-ers, tracht hij de zen de ha. 1 boven het hoofd te houden ten koste van de katholieken, die ruim de helft der bevolking uitmaken. Terug tot de Kerk De heer Herman van Vorst, die een twintig jaar geleden als de Capuciner- pater G oei es tin us de Katholieke Kerk ver liet en tot de S. D. A. P. overging, waar na hij als propagandist voor de sociaal democratische 'beginselen en als ij veraar voor „De Dageraad" naar het Katholieke Zuiden werd gedirigeerd, waar hij te Maastricht het weekblad „De Kruisspin" verzorgde, is dezer dagen rouwmoedig tot de Katholieke Kerk teruggekeerd. „Msb." Lettenen en Kunst e R. K. Letterkundigen Bijecntkomstde Amsterdam Zaterdag heeft in „Parkzicht" te Am sterdam een bijeenkomst plaats gehad van Katholieke letterkundigen. Tot deze tweede bijeenkomst waren uit- genoodigd de groep der vorige maal aan wezigen (de zgn. Jongeren) de oud-mede werkers van „Van onzen Tijd", de mede werkers van „De Beiaard" en enkele bui tenstaanders. De opkomst was groot en de voorzitter, de heer L. J. M. Feber, kon vertegen woordigers van al deze groepen welkom heeten. Op de morgen-bijeenkomst voerde het woord den heer W. Nieuwenhuis over „Katholieke letterkunde en hare voorwaar den'', waarna een uitvoerige gedachten- wisseling plaats had. Wiens Moens uit St Gillis sprak over het nieuwe leven en streven in Vlaande ren en Gerard Knuvelder over de pers met name over de tijdschriften. De vergadering was niet voor do pers toegankelijk. Er werd een commissie van rapporteurs benoemd, welke de taak heeft een uitvoerig commjMqué voor de dag bladen te redigeeren. De heeren L. J. M. Feber, G. Knuvelder en Jan Nieuwenhuis vormen een commis sie, welke de volgende bijeenkomst en de stichting van een bond van. Katholieke letterkundigen zal voorbereiden. Gemengde Berichten Aanvaring in het Noordzee-Kanaal. De Venezuela" beschadigd. Do stoomschepen „Rugia" en ^Venezue la" zijn Zaterdagmiddag bij de Hembrug met elkaar in aanvaring geweest. De „Rugia" moet dokken De „Venezuela", waarvan de kop werd ingedrukt, kan niet vertrekken. Het, Du:tsche scbip Rugia", van den Bre me.r Lloyd, wa-s binnenkomen, de .Vene zuela" van den Kon. Wesfc-Ind. Maildienst uitgaand Een liebtopstand werd nog in den grond geboord. Nader vernemen wij, dat de ,.Venezue^ la" naar de Surinamekade zal terugkee- ren. De schade is alleen boven de waterlijn. Het stormweder. In het Tjeuke-meer is Zaterdag een schip aan den grond geloopen. Het heeft de noodvlag op. Een sleepboot is van Lemmer ter assistentie vertrokken. De moord te Groningen. De vrouw van den te Groningen ver moorden schipper is op vrije voeten gesteld. Hij wachtte, steunend, op zijn stok; naast zich had hij zijn pakje neergelegd. Vijf minuten verliepen eer Gilbert zijn hoed afnam. Achter het venster had hij madame Fortier gezien, die vergrijsd was Do deur ging open en Fortier verscheen op den drempel. Maar hij kwam niet ver der. De oude meester van Gilbert, de rijke pachter, de voornaamste ingezetene der gemeente keek naar dezen daglooner wiens doel hij trachtte te raden. Van den een na den ander gingen stille gedachten, vragen en antwoorden. Een bitsige wrok, even 'heftig als op den dag van Gilberts heengaan, gifte nog op do verbeten lip pen van den heer Forlier. Hij stond op het punt om to zeggen: „Weg van hier, Cloquet, hier is geen plaats voor knechts, die mij verlaten heb ben Doch hij bemerkte, dat de knecht den hoed in de hand had en hij zeide hem wenkend: Kom naderbij, als gij mij wilt spre ken. Dat wensch ik, antwoordde Cloquet.-* Hij kyam zonder zijn blik af Ie wenden van de oogen van Fortier. Op drie passen van de stoep bleef hij staan en zette zijn hoed op. Mijnheer Fortier, drie en twintig jaar geleden heb ik u ongelijk aangedaan door heen te gaan. -*-> Meent go dat ik het vergeten hen? Ik neem het jo nog even kwalijk als den eersten dag. Ik wil het ongelijk, dat ik u aange daan hch, herstellen. Ik zou op de Vigie terug willen keeren. Je hebt daarvoor veel tijd noodig ge üoodcNjk motorongeluk. Dinsdagnamiddag had de heer I. R., hoofdmachinist bij de Ned. Stoom vaar ÜMij' woneöde te Heemstede, een ongeluk met zijn motorrijwiel tusschen Alkmaar en Heiloo. Voorbijgangers vonden hem be wusteloos liggen en brachten hem naar het St.-Elisabe-thsgesticht te Alkmaar waar hij thans is overleden, zonder bij kennis t-e zijn gekomen. De politie onderzoekt de oorzaak van het ongeluk. Doodelijk ongeluk. Toen de 42-jarige landbouwer J. M. te Kapel in 't Zand. met kar en paard op weg was 'n partij schansen te lialen, sloeg het paard plotseling op hol. M. sloeg van de kar en werd overreden. Met zware inwen dige kneuzingen werd hij naar het zieken huis vervoerd, waar hij eenige uren later.is overleden. Het tramongeval bij Den Haag. De jongeman A. v. d. L uit 's-Gravenhage die Vrijdagavond om acht uur met zijn verloofde door de electrische trarii op den Rijswijkschenweg werd aangereden, is 's avonds te elf uur overleden Voor het meisje is, naar medegedeeld werd, voorloo- pigv géén gevaar te vreezen. Oatvoerd? Een juffrouw uit Almelo, die aldaar als pianiste in de bioscoop werkzaam is, is na afloop der voorstelling op Tweeden Kerst avond spoorloos verdwenen en niet bij haar ouders te Almelo teruggekeerd. Meu meenb, dat zij ontvoerd'is. De marechaus see doet onderzoe-k. Een vechtpartij te Haarlem. Vrijdagnacht heeft in een huis in de Noorderschoolsteeg 0, te Haarlem, een vrij ernstige vechtpartij plaats gehad. Om half- één werd nl. zekere D. van D., grondwer ker van beroep en wonende in de School steeg, hevig bloedend op het politiebureau gebracht. Een dadelijk ontboden arts con stateerde een steekwonde aan den hals en achtte, na den man verbonden te hebben diens overbrenging naar het St. Elisabeth- gasthuis noodzakelijk. De wond was niet dadelijk levensgevaarlijk, doch de grond werker haj toch te veel bloedverlies gehad om dadelijk te worden gehoord Ook een vrouw, echtgenoote van zekeren A. van der P., werd binnengebracht en wel met een steekwonde aan den linkerarm. Zij werd eveneens naar het St EHsabethsgasthuis gebracht, doch ze behoefde niet te worden opgenomen. Na een door de politie inge steld onderzoek bleek dat de 28-jarige A. van der P. bij een huiselijke twist boven genoemde D. van D. met een schoenmakers mes heeft gestoken en de wonde aan den hals heeft toegebracht. Hij heeft een en an der. na in verzekerde bcwanng te zijn ge steld, bekend. Wat de wonde van zijn vrouw betreft, vertelde de man haar per ongeluk geraakt te hebben. De onsnapte krankzinnige te Rotterdam. Zooals men zich herinneren zal werd in den vroegen ochtend van 12 December jl. de Burgemeester Roosstraat, te Rotterdam, in rep en roer gebracht), door een ontsnap ten krankzinnige, die in zijn nachtgewaad met een tamboer-maitre-stok verschillende ruiten insloeg. Bij de pogingen om den ■man te overmeesteren maakte de politie van de vuurwapens gebruik. De ongelukkige, die in den buik getrof fen werd, is thans in het Ziekenhuis over leden. De beroo'ving te Zaandam. Wij vernemen nader, dat bet bedrac dat den jongsten bediende van de firma P. de Lange Cz., te Zaandam, in den avond voor Kerstmis werd ontroofd, was f 1300. Het onderzoek der politie omtrent de da ders beeft tot nu toe geen resultaat opge leverd. Drie bandieten aangehouden. Te Schinveld trachtte een drietal Duit- fche-rs een auto, waarmee zij over de grens gekomen waren, aan een caféhouder te verkoopen. In deze aanbieding, alsmede in den spotprijs, waarvoor zij den auto van de hand wilden doen, vond de caféhouder aanleiding de niarechaussée van een en ander in kennis te stellen. De autoverkoo- pers werden aangehouden. Bij hun fouilleering bleek het edele drie tal in het bezii te zijn van een revolver en van verschillende inbrekerswerktuigen. Ten slotte bekenden zij, dat de auto aan liet Engelsche bezettingsleger te Keulen behoorde en dat zii den auto gestolen had had, Gilbert Cloquet. Ge komt nu terug, omdat ge over geen kracht meer be»schikt Nu, nu, zei Gilbert, terwijl hij zijn dikken stok krom hoog als ware liet een wits. Dan is hel, omdat ge geen geld moer hebt. Luister, antwoordde de man, een stap nadertredend, gij kunt me niet ver wijten, dat ik mijn goed verloren heb door de schulden van mijn doöhler te be talen. Ja, ik wil mijn brood verdienen en kan het overal verdienen, mijnheer For tier. Als ik bij u terugkeer, dan is het om u recht te doen, opdat ik minder alleen zal zijn, hier waar ik was in mijne jeugd Drie en twintig jaar geleden heb ik je gezegd: Zelfs als ge oud zult zijn, zal ik je niet meer in dienst nemen. Ik blijf bij mijn woord. Mijnheer Forlier, i^ bad gezegd: Ik wil mijn eigen meester zijn. Thans deuk ik zóó niet meer. Zijn vak maakt den mensch niet vrij. Dat heb ik bij de Pi- cardiërs gezien. Inderdaad, men heeft er mij over ge sproken. Fortier lachte drogojas. En dit lachje was Gilbert niet onbekend. Als Foriier zijn gespleten lippen even vooruitstak, dan was dit een teeken, dat bij terug kwam op zijn woord. Ik smeek er u om, mijnheer Fortier: ik heb do Vigie lief. Do pachter bleek ontroerd. Ook hij hield veel van zijne hoeve. Ter rechter zijde zag hij twee groote knechts, van achttien jaar, koppig en lui, zooab de meesten tegenwoordig waren. Eu voor hem stond Gilbert, een oude man, ja, maar iemand, die den grond bemin 'e. die den met het doel den wagen in Holland te verkoopen. Diefstal van eon aangeteekenden brief te Heerlen. Uit Heerlen wordt gemeld: "Dezer da gen werd een aangeteekend stuk, inhou dende een bankbiljet van f 1000.ver zonden via het hulppostl&ntoor Spekhol- zerheide, ontvreemd. De kantoorhouder, zijn plaatsvervanger en een besteller wer den gearresteerd, doch de beide eersten werden na een verhoor weer vrij gelaten. Thans is op onverwachte en tragische wijze de zaak tot klaarheid gekomen. De vrouw van den zieken kantoorhouder te Spckholzerheide bekende uit gewetenswroe ging daags voor Kerstmis haar man, dat zij den diefstal begaan had. Zij had den brief met geldswaarde uit het kantoor, waar de post ter verzending gereed lag, gestolen De kantoorhouder, die als een zeer recht schapen mensch bekend staat), schrok ge weldig en dwong zijn vrouw haar misdaad hij de Justitie aan te geven. D0 besteller S. is daarop onmiddellijk in vrijheid ge steld en gerehabiliteerd. D0 vrouw is moe der van negen kinderen. Haar man was ge- -ruimen tijd zenuwziek. Inbraak met geweldpleging te Steenwijk In den nacht, van Woensdag op Donder dag is- te Steenwijk op twee plaatsen in gebroken en wel in het huis van den tuin der A. Knol en in dat van den ouden heer L. Schipper.-Beiden waren alleen thuis. Bij eerstgenoemde werd een kast open gebroken, een lade leeggehaald, een geld kistje opengebroken en het geld daaruit gestolen. Erger was het bij den lieer L. Schipper. Met een bijl ontving de oude, omstreeks drie uur des nachts, toen hij te bed lag, van den inbreker een slag op het hoofd. Een worsteling volgde, waarbij pogingen werden aangewend om den heer S. te wor gen. Op zijn moordigeroep klopten de bu ren tegen den muur, dio hen van het door S bewoonde perceel scheidde, en zij riepen ,,Wij komen".#Hierop sloeg de inbreker op de vlucht. Toevallig bevond de politie zich in de nabijheid. Dadelijk werd een uitgebreid on derzoek ingesteld met het resultaat, dat nog denzelfden nacht de dader, zekere P. van^Hien, een ruim 20-jarige man, die pas voor enkele dagen uit de gevangenis, waar hij voor inbraak een jaar had doorgebracht was ontslagen, werd gearresteerd. Het parket uit. Zwolle was Donderdag voor ee.n onderzoek ter plaatse. Op last van de justitie is de verdachte Zaterdag naar Zwolle overgebracht. Hij wil niets be kennen. Oudheidkundige vondst. Te Vlodrop is door den. folkloriB den heer G. Krekelberg een Romeinsch en Gor- maansch kerkhof ontdekt. Bij de opgravin gen zijn verschillende urnen gevonden. Het onderzoek zal worden uitgebreid, Een 103-jarige, Tweeden Kerstdag heeft mevr. Gucfde Van Tichelhoven te Zierilczee haar 103en verjaardag herdacht. Ëuiienl. Berichten STORMWEER IN ENGELAND. De Kanaaldienslen stopgezet. Overstroom ingen in Wales. Opnieuw heeft een vreeselijke storm boven het Kanaal en een groot deel van Groot-Brittannio gewoed. Verscheidene stoombootdienston naar het vasteland be novens alle Lichtdiensten, zijn sitopgezot. Door stortregens zijn voorts groolo over stroom ingon verooraakt, met name in Wales. In vele plaaitsen vluchtten de in woners naar de bovenste verdiepingen der huizen. Op den Oceaan. Door don hevigen storm, welke op den Atlantischen Oceaan woedde, zijn ver scheidene schepen in moeilijkheden ge raakt. Het ss. „Sarthe", toebehoorende aan de Royal Mail Steam Packet Gy., heeft draadloos assisteutio gevraagd om dat de machines buiten werking zijn. De „Sarthe", een schip van ruime 5000 ton, was Woensdag met bestemming naar niet dronk, die liet goed van den meester niet liet verloren gaan, die ieder lapje grond van de groote hoeve omgeploegd en beakkerd had. Hij liet zich vermurwen en berekende het belang, dat hij zou hebben hij het weder in dienst nemen van Cloquet. Kom, zei hij, En hij reikte Gilbert do band om hem bij zich op de stoep te laten komen. De daglooner werd weder de knecht van Fortier, op do Vigio te Fonteneüles De twee mannen dronken eerst twee glazen rooden wijn en aten een beschuit tot teeken van hun vreugde. Gilbert had zijn moed weergevonden en vroeg naar de veranderingen en plannen. Gij zult je slroozak terugvinden. Om u te dienen. Hebben de ossen nog altijd dezelfde namen? Nog altijd. Griveau, Ghaveau, Cor- bin, Montagne, Jarinet en Rossigneau. Zooveel te beter, antwoordde Gil bert lachend. Dan heb ik niets bij te lee- ren. Niet veel, Goddank, antwoordde For tier. Hij trok het gordijn terug van het ven ster, dat uitzicht gaf op do akkers. Zie, zei hij, zoolang ihet nog -licht is kunt ge de akkers eens bezichtigen, oude Gilbert. Gilbert ging de binnenplaats over en dan den tuin in achter de stallen, van waar men Foutenedlles mot zijn bo.sschen kon zien. Hij herinnerde ziöh vooral het mooie gézickt, dat men had vanuit de weilanden. Hij ging van hier naar de breede graslanden op den heuvel rechts en hij zag weder de bergen van Morvan en den horizon, dien hij zoo dikwijls in UIT DE RADIO-WERELD. Wal cr vanavond te hooren is. 5.05 uur. Radio Paris. 1780 M. Con cert. 5.20 uur. Brussel 2G5 M. Concert. 6.20 uur. Eiffeltoren, 2000 M. Concert 7.20 uur. Alle Engelsche stations: Tijd sein Big Ben en nieuws 7.20 uur. Münster, 410 M vVmuacin Esperanto. 7.20 uur. Hamburg, 395 M. Concert - 7.50 uur. Londenr 305 M. en andere Britsche stations (behalv< Chelmsford): Populair pro gramma; muziek en voordr. 7.50 uur. Chelmsford. 1600 M. Muziel vau Fransche en Russisch* componisten door dé Band of II. M. Grenadier Guards Pro gramma: Marsch „Le Régi ment de Sambre et Meuse* (Planquelte)Ouverture ..Pa- trie" (Bizet); Waltz Song „Romeo and Juliet" (Gau- nod), Gavotte „Vous danse* Marquise" (Lemairo); Three Pieces (Tchaikowsky); Prélu de, Sarabande, and Toccata (Debussy); „Adio Mignon" (Thomas); ,'.11 Sogno (Masfee- net); Ballet Music „Sylvia" (Delibes); Aria uit „The Bride of .the Czar" (Rimsky-Korsa- kow); „Berceuse" (Gretscha- nlfïow); „The Answer" (Racli- rhan'hWv); Variations on a Pr Polish Theme Liau— do V Pö*!eb nolle (Raelima- ninowV: Spring Time" (Rach maninow): Popular Song" (Glinka): from „Scè nes Pittaréami9r" (Massenet); A humorous Tnfer'Mrlo bij ..Th> T^attglers' Te JÏ.RO uur aansln ting hij Londen. To 10.20 uur: Voortzetting. ..Colonial Song" on „Molly on the Shore" (Percy Grainger); „Evensong" (Easthopo Mar tin); Valsetto „Wood Nymphs" (Coates): Regimental March. 7.50 uur. Berlijn 500 M. Concert. 8,35 uur. Brussel 265 M. Concent. 9,20 uur. Radio-Paris 1780 M. Opera- concert. Zuid-Amerika uit Southampton vortrok- kch. De „Aqiflitania" rapporteert, dat zij oen zwaren strijd heeft te Yooren tegen den storm, die bij -tijden een snelheid be reikt van ongeveer 1 mijl per minuut. Het schip bevindt zich midden op den Oceaan en wordt gebeukt door buitengewoon hoogo zeeën. De „Aquitania" had South ampton verlaten aan den vooravond van Kerstmis, maar de passagiers, dio Kerst mis aan boord zouden vieren, hebben geen feest gehad. Omtrent de „Majestic" wordit uit Ame rika gemeld, dat dit schip tijdens der. jongsten overtocht daarheen voortdurend in hooge zeeën heeft gezeten en zulk een scheur in de Tomp heeft gekregen, dat het maanden lang niet zal kunnen varen. Omtrent den storm in het Kanaal wordt nog gemeld, dat de golven slaan over do pieren van Dover en Folkestone. Te Has tings slaat de zee over den strand boule vard en is in vele benedenverdiepingen binnengedrongen. Te Bouremouth is do zee ook in eenige café's gedrongen De telefonische verbinding m°t Bristol is verbroken Verscheidene schipbreuken. De berichten over zware schade, oyeral in Engeland veroorzaakt door stormen en overstroomingen houden aan. Op zee zijn veertien menschen omgekomen, waaronder de bemanning van het Fransche zeilschip .Caradac" dat in dc baai van Curmarthew schipbreuk leed Belangrijke schade leden de dokken le Belfast door een getij, het welk het hoogste was dat ooit. in deze ha ven voorkwam. Nabij Glasgow is de eerste Kerstnacht noodlottig geweest voor do Duitsche traw ler „Hohenluft" die Donderdag met een lading haring van de Schotsche Oostkust naar Altona vertrok maar door den storm op de rotsen werd geslagen nabij Mull of Oa. waarbij elf van de twaalf opbarende DuitscherR omkwamen. zijn jeugd aanschouwd had. Ook liep hij langs de akkers, waar hij moest komen door over slagboomen en staketsels te springen. Het vee bekeek hein een oo-genblik en bacon dam weder te grazen, denkend: ,,'t Is goed, deze hoort hier thuis''. Dikke lijsters in de toppen van populieren met slechts enkele bladeren, riepen hem, al vorens in bet struikgewas weg te vluch ten; raven begroetten hem met een wiok- slag; wilde duiven wiegelden weg naar de blauwe dalen. Het was koud. De gestreepte luoht kon digdo voor den volgenden dag wind aan. Het avondklokje van Fonteilies luidde het Angelus. Gilbert was alleen boven op de zen brceden heuvelkam; ?n den somberen avond. Hij dacht aan hei huisje in de Wol vengracht, waar hij niet meer zou weerkeeren. Hij dacht aan zijn vrienden do daglooners van Fonteneilles en hij zeide tot zich zelf, dat hij ze allen lief had, dat hij allen vergiffenis schonk en dat hij behagen schepte in hun midden, waarin hij zou herleven. Dan, als de dag verdween, keek hij nog even rpnd naar het land, waarop hij mor gon zou gaan arbeiden. Het gras was mooi. De akkers wachtten den ploeg En op vele velden groende hooguit het winter, koren. Gilbert ontblootte zijn hoofd en zei: Om het even waar ik woon, wat doen mij warmte, koude, vermoeienis of dood; ik heb den vrede des harten. 1-Iij voelde een groots vreugde oplaaien in zijn herboren hart. Dan ze-de hij: Ik bon oud en toch is het de eerste keer, dat ik werkelijk gelukkig beo. EIN-D E

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3