16e Jaargang. WOENSDAG DECEMBER 1924 No. 4827 DeABONNEMENTSPRIJSbadrasgt bi] vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwarttal. «ij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per poet 12.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad Is voor da Abonnee w fcrijgbaar tegen betaling van 50 oi per kwartaal bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 et., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. OR blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon* en Feestdagen L Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TgL. INT. ADMINISTRATIE 635 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAOTl Os won. ad vevt.atlSn 30 oeal par lag^ Voor Ingezonden Mededcolingwi wordt ha a dubbel» Tan het tarief berekend. Kleins adverlentlëa, yso ten hoogete 10 woorden, WMlW betrekkingen worden aangeboden of gerraagd, huur en ia huur, koop eu verkoop 10.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen. KERSTMIS. Tegenover allerlei uitgedachte stelsels, ■waarmede de wereld nog hoopt haar eigen heiland te worden, staat nog steeds deze nuchtere waarheid: „Geen hetere maat schappij, zonder hetere menschen". Tot vorming van die hetere menschen, is ongetwijfeld noodig: een kennen van den tijdgeest, een onderscheiden van ver schillende richtingen. Er is echter nog iets anders noodig, veel meer noodig. De gouddorst en genots'honger in lioo- gero en lagere kringen, die als moedwil lige dwazen hoven den donker dreigenden afgrond dansen, ora het gouden kalf, be wijzen ons zulks duidelijk genoeg. Wil men een mcnschdom, dat de inge wikkelde machine van het moderne be drijfsleven kan heheerschen, en het wer kelijk kan doen strekken tot algemeen welzijn zooals het behoort dan moet de menschen weer vrijwillig leeren op zien, naar een hoogere ons tof fel ij ken kring van belangen. Zij moet een vasten ieugel hebben tot zelfbestuur en een be trouwbaar toit geestdrift stemmend ideaal ontvangen voor verkeerd-subjectieve invloe den ontoegankelijk en tevens tot zelfcul- tuur en zelfh er vorming toit lijdensmoed en tot bclangeloozen onbloedigen strijdlust. Zeker, het is wèl gemakkelijk met zijne denkbeelden een wandeling te maken door de wanordelijke wereld en dan vergelijkend de bes/.aande wereld met de leer des Hei- lands, te striemen de schrikbare schelme rijen van roof en ongerechtigheid. Maar, wat wint er de wereld mede, wanneer men daardoor slechts leert haten en vloeken en niet leert beminnen, bidden en zich of feren. Tot ophouw eener hetere menschheid en derhalve eener betere wereld, moet er een •beslist antwoord gegeven worden op de vragen: Waarom moet ik lijden het leed van den plicht? waarom moet ik heheer schen mijne neigingen, waarom mag ik niet loven voor goud en gehot? Het antweord op die vragen, vindt gij niet in de boeken der geleerden. Gij zult diet alleen vinden, wanneer gij ootmoedig in overweging nederknielt bij de kribbe .van Bethlehem! Daar zultgij uwe zie! leeren verstaan en haar opheffen naar het volle licht der eeuwige waarheden, ons 'door een mensck geworden God geopen baard. Gedachtig, hoeveel gij mogelijk waart voor de vlottende wereld en hoe weinig de wereld voor u, zult gij "daar bij de kribbe van het Goddelijk en toch arm en lijde lijk Kind hooren de alléén vertroostende stem, welke u toeflnislerd: „Gij lijdt om liet leed van plicht en van offer, maar I k lijd met u om uw lijden te maken van onsterfelijke waarde. Gij moet strijden voor recht en voor liefde, niet door woor den alleen, maar metterdaad en in waar heid,- maar Mijn Hart heeft gestreden van de kribbo tot het graf, om dien strijd in de oogen der wereld zoo vaak een mislukking in werkelijkheid te bekronen met onvergankelijke zegepraal. Gij moet lijden wegens de ongerechtigheid en on- •trouw der wereld en wegens eigen pijni gende zonde-verlangens, maar Mijn Hart, het alleronschuldigste, heeft zelf het zwaarste schandekruis uit de hand der on gerechtigheid aanvaard, om de onsterfe lijke eindoverwinning over ongerechtig heid en zonde-slavernij mogelijk te ma ken ook voor u." En zóó zult gij weer leeren verstaan, waarom de engel Gods aan de herders een her ken n higs t eeken van den Vredevorst aangaf, dat door het oog der werehl niet gezien wordt, als hij sprak: ..Dit zij u oen teeken, gij zult vinden een kind. in doeken gewikkeld, liggende in een kribbe." Dat feit bedenken in zoover 't aan menschenversland mogelijk is 3 geeft aan den mensch kracht en vrijheid tegen den slaafschcn willekeur der wereldsche begeerlijkheden, licht in de duister uit zien de toekomst, levensmoed tot in den dood en zelfs blijheid, ondanks marteling en verbanning. Do Heiland, liggende in de kribbe van eenvoud en zinnenversterving, is de besta Levensmecster. Zijne lessen zijn alleen in slaat, om de menschheid uit te leiden uit hare geneigd heid tot bederf, wanorde en verval en op ite voeden tot levensbloei, tot vrede en 'éénheid. Hij alleen kan betere menschen maken. „In Hem is heit loven en dat le ven is het licht voor de menschen." O, mochten de leiders der volkeren op de ze ure nog hegrijpen, dat slechts oen te- Tugkeer naar Br.'hlohem tot vrede kan strekken! P- BUITENLAND Zij die zich met I Januari op „De Leidsche Courant" abonneeren ontvangen tot dien datum de cou rant gratis. DE ADMINISTRATIE. Duitschland. De Keulsche zöne. Het rapport der controle commissie. De inlergelallieerde militaire commis sie te Versailles onder voorzitterschap van Foch heeft kennis genomen van het jongste rapport, der controle-commissie te Berlijn omtrent de ontwapening van Duitschland. Zij formuleerde haar con clusies, welke aan den gezanteirraad zul len worden overgebracht. Uit de ontvangen inlichtingen schijnt anderdaad te volgen, aldus wordt uit Pa rijs geseind, dat Duitschland tot dusver nog niet geheel heeft voldaan aan alle bepalingen nopens de bewapening, welke het verdrag van Versailles behelst. Een onderhoud met Marx In een interview met de „Kölnische Volkszeilung" geeft de Duitsche Rijks kanselier dr. Marx uitdrukking aan zijn ernstige bezorgdheid, dat de geallieerden reeds, voordat het rapport der intergeal- lieerde controlecommissie gereed was, be sloten hadden de Keulsche zone op 10 Januari a.s. niet te ontruimen. De moge lijke gevolgen van dit besluit noemde hij uiterst betreurenswaardig zoowel van Duitsch standpunt als van bet standpunt der algemeene Europeesche politiek. Men zou er volgens hem in Duitschland de vrees door gaan koesteren, dat het Duit sche volk tevergeefs de lasten van het Dawes-plan op zich heeft genomen. Het motief der geallieerden, n.l. dat Duitsch land op sommige punten in gebreke zou zijn wat de ontwapeningskwestie betreft, beteekent volgens Marx in wezen een te rugkeer tot de politiek der sancties. En zelfs als men aanneemt, dat het verloop van de algemeene inspectie niet geheel aan alle geallieerde eischen voldeed, kan dit nog onmogelijk een drukkenden maat regel rechtvaardigen, als e,en verdere be zetting van Duitsch gebied zou zijn. Niemand ter wereld, ging de kanselier voort, kan betwisten, daitl Duitschland thans in die mate ontwapend is als nog nimmer een groot volk ontwapend was en. dat van Duitsche aanvalsmogelijkhedm in de versie verte geen sprake kan zijn. De bezetting van het Rijnland was door (het Verdrag van Versailles gedacht als een waarborg tegen een Duitschen aanval. Een dergelijke mogelijkheid zelfs bestaat thans niöt meer. Als het Verdrag loyaal wordt geïnterpreteerd, kan men toch uit het feit, dat eenige punten van ondergeschikt be lang nog niet geregeld zijn, niet het recht afleiden de bezetting op veiligheidsgron- len langer te doen duren dan de termij nen in het Vredesverdrag vastgesteld. Als door de ontruiming van de Keul sche zone technische moeilijkheden moch ten ontstaan voor de verdere bezetting van het Roergebied, dan moest men, besloot Marx, maar hesluiten tot liquidatie van de Roerbezetting. Anders zou toit instand houding van een onreclitmatigen toestand zooals de Roerbezet tjng er een is, op nieuw een onrechtmatige handeling wor den verricht. Een politick-schandaal ie Saarbrücken. Te Saarbrücken schijnt een nieuw po- litiek-schandaal aan het lidht te zullen komen. Do „Saarbrücker Landeszeitung" beschuldigt n.l. den algemeenen secreta ris van het politie-presidium, Rollin, van vervalsching van officieel© documenten en van spionago ten behoeve van het. buiten land. Naar beweerd wordt, is Rollin met 'ziekteverlof gegaan. Frankrijk. De onderhandelingen met de Sovjets. Concessies van Krassin? 'Aangaande de Fransch-Russische on derhandelingen wordt vernomen, dat Kras sin nit de besprekingen met De Monzie is gebleken, dat deze dezelfde voorwaar den stelt als indertijd door de regeering van Poincaré is gedaan, n.l. erkenning van de Russische schulden van voor den oorlog en schadeloosstelling aan de Fran- sche onderdanen, wier bezittingen in Rus land zijn geconfislcoerd. Op een crediet valt niet te rekenen. Met het oog op dezo omstandigheden zou Krassin nu naar Rusland terugkeeren om aan de Sovjet-regeering voor le stellen, de schulden van voor den oorlog ten minste gedeeltelijk te erkennen en als garantie beschikbaar te stellen een bedrag van 350 millioen francs van Russische banken te Parijs en den goudvoorraad, dien de Rus sische regeering hij den vrede van Brest- Litowsk aan Duitschland gaf, oorspronke- lijk groot dS millioen K.G. goud, dio later in handen der geallieredon is gekomen en waarvan de rest zijnde 18 millioen K.G, in de kelders van de Banqne de Franco Krassin veronderstelt, dat een dergelijk besluit een zeer gunstigen indruk zal te weeg brengen en een loening f Rusland mogelijk zal mak^u. Het personeel der Russische ambassade. De vrees, die men in Frankrijk koes tert, dat het personeel van het Russische Sovjet-gezantschap te Parijs zijn diplo matieke onschendbaarheid zal gebruiken om bolsjewistische propaganda te voeren, is aanmerkelijk toegenomen door de in lichtingen, welke omtrent hun persoon>- lijkheden zijn ontvangen. Valine, de eer ste secretaris der legatie, zou eigenlijk Schmerling heeten en destijds in Berlijn als propagandist werkzaam zijn geweest. Sjliapnikow, de nieuwe gezantschapsraad werd door de Zweedsohe regeerrng ver bannen, terwijl Anton Schuster, één der leden van het personeel, een agent der Tsjeka was. Italië. Politieke moord te Milaan. Een Macedoniër noergesohoten. Terwijl de Macedonische journalist „Pierre Schankeff uit Sofia gistermiddag in een café te Milaan zat, werd hij door een anderen Macedoniër, Dimitri Stopa- noff genaamd, doodgeschoten. De moorde naar verklaarde, dat hij op hevel van zijn partij de misdaad liad bedreven en door loting daartoe te zijn aangewezen. Het slachtoffer had de Macedonische Natio nalistische Partij verlaten en zich bij de federalisten van Joego-Slavië aangeslo ten; hij was leider geworden der federalis tische beweging in Macedonië en had daardoor volgens zijn oude partij de Ma cedonische zaak verraden. Stopanoff had zijn slachtoffer gedu rende een maand in Italië gezocht. Albanië De opstandige beweging. Eon beslissende slag. Volgens uit Belgrado ontvangen berioh ten schijnlt in Albanië tusschen de regee- rings troep en en de opstandelingen een be slissende slag te worden geleverd. In Belgrado was het valsche bericht verspreid, dat Tirana reeds zou zijn ge nomen door de ops.a.relingen. Dit is echter niet juist. "Waar is evenwel, dat de opstandelingen nog 6 K.M. van Tirana zijn verwijderd. Daar zou dan de slag plaats vinden, waarvan het resultaat evenwefl nog niet bekend, is. In de andere gebieden van Albanië heeft de regeering de overhand en heerscht rust. De regee- rings-autori teilen hebben een aantal voor aanstaande Joegoslavische onderdanen, gearresteerd onder verdenking, dat zij de opstandelingen zouden steunen. De Balkan. Het eenheidsfront tegen Moskou. Bestaat reeds eenige weken Naar in politieke kringen te Boekarest verluidt, lmbben de sedert oenige weken tusschen de regeeringen van Boekarest, Belgrado en Sofia gevoerde besprekingen reeds geleid tot een eenheidsfront op den Balkan tegen het bolsjewisme. Doel ivan dezen anti-bolsjowistischen Balkanbond, waartoe in de toekomst ook Griekenland zal toetreden, is 'Ihet onder drukken van de agitatie der derde inter nationale op den Balkan. Het initiatief tot deze eensgezinde Bal- kanpolitiek tegen het bolsjewisme gaat van Roemenië uit, daar Roemenië zich door de nabijheid van Sovjet-Rusland steeds bedreigd gevoelt en in de oprich ting van de Mol da u-republiek een nieuw gevaar voor de bkmenlanrlsche rust van Roemenië ziet. De Joego-Slavische regee ring wil ook den verkiezingsstrijd in het teeken van een strijd tegen het bolsjewis me voeren, daar zij van meening is, dat de Kroatische boerenpartij in verbinding staat met de derde internationale. Op het oogenblik is het nog onbekend of onbepaald, wel'ke middelen deze anti- bolsjewistische hond op den Balkan zal aanwenden; of het offensief dan wel uit sluitend defensief zal optreden. De drie in aanmerking komende regee ringen zijn in de eerste plaats, wegens binnenlandsche a an gelegen lieden tot el kaar gekomen. Blijkbaar hebben ook de gebeurtenissen in Albanië het tempo van do deshotreffende besprekingen verhaast, daar men de jongste revolutie in Albanië het gevolg van do Moskouscho propagan da acht. Rusland. De strijd om de leiding. Vor-s trekkende hervormingen. Uit Riga wordt gemeld: Het reoh.1- streeksche nieuws, uit betrouwbare niet- officiecle bronnen te Moskou ontvangen, bevestigt niet, dat de strijd tusschen de I aanhangers van Zinowjef en Trotski reeds zoover is geyorderd, als de jongste pers berichten ui't Berlijn en Boekarest te ken- nen geven. Trotski is nog te Moskou. Het blijkt ook niet juist to zijn, dat Stalin gearresteerd werd door soldaten van het Roode Leger, die op de hand van Trotski zijn, maar de heden ontvangen berichten toonen aan, dat de strijd tus- i schen de Sovjet-leiders onverminderd voortduurt, en een vijandelijke uitbar sting wordt niet onwaarschijnlijk geachit. De communisten te Moskou blijken zeer zenuwachtig te zijn en algemeen gevoelt men dat er iets gaande is. De onrust werkt ook in andere krin gen te Moskou. Het uitvoerend comité heeft stappen gedaan voor de benoeming van een bijzondere commissie van onder zoek naar veranderingen in de samen stelling van bet bewind over de unie van sovjet-republieken, in verband met hét toenemend verlangen van de arbeiders cn boeren om een grooter aandeed te krijgen in het politieke leven van Rusland. Tot de leden van diit comité behooren o.a. Ka linin, Zinowjef. Enoekidzo en Semasjko, De eerste bijeenkomst van dit comité vindt 3 Januari plaats, wanneer Kalinin rapport zal uitbrengen over den algemee nen toestand, die zoo zegt het decreet inzake de benoeming van het comité ver-s trekkende hervormingen noodzake lijk maakt. De sovjet-pers schrijft, dat dit decreet niet aan een paniek-stemming ls toe te schrijven en verklaart, dait dit slechts een nieuwe phase beteekent in de ontwikke ling van het communisme. De toon van de Sovjet-pérs-commenta ren getuigt echter van ongerustheid en be vestigt de berichten van andere zijde, dat de Sovjet-regeering voor een ernstige cri sis staat, deels wegens de wijdverbreide auiti-communistische beweging onder de Russische boeren. Van het Vaticaan. De aanbieding der Kerstwenschen. De Paus over den vrede. Z. H. de Paus heeft gisteren liet H. College ontvangen, ten einde de kardina len in de gelegenheid te stellen hun Kerstwenschen aan den H. Vader aan ito bieden. Kardinaal-doken Vamiutelli las een liulde-adres voor, waarin hij den wensch uitdrukte, dat in de wereld een duurza me en veilige vrede zou terugkeeren, niet oen vrede, door verdragen vastgelegd, maar een vrede in de harten der volken verankerd. De Paus dankte en bood wederzijds zijn gelukwenscben aan. Herinnerend aan 't Hoogfeest van Kerst mis. voegde de H. Vader er dan aan toe: „Mogen de glorie van God on de vrede voor de menschen van den hemol op aarde neerdalen". „Moge deze vrede een ware vrede zijn. Dat hij zij een vrede der geesten, waarbij de kennis van do waarheid steeds dieper wordt; dat bij zij een vrede des harten, in het bewustzijn van zich zuiver te ge voelen; een vrede der harten, waarhij een wederzijdsche en broederlijke harte lijkheid zich zal weerspiegelen Jn de in- dividueéle en sociale betrekkingen tus schen de klassen en de volken." „Da,t de vrede een vrede zij van den wil in een overgavo aan den H. "VVil Gods-" De Paus besloot dan: „Moge'liet H. Jaar do dageraad liet be gin zijn van dezen schoonen en heiligen vrede, welke, zoo wensch en wij, in* het Rijk van Christus wordt bewaarheid." „De samenkomst van zooveel zonen te Rome uit alle deélen van de wereld, zal er itoe bijdragen, om den algemeenen vre de te bevorderen." De Paus ongesteld.. Het Holl. Nb. meldt uit Rome dat de Paus aan influenza lijdt en dat hij op raad van zijn lijfarts alle nadidntios heeft laten afzeggen. Japan en het Vaticaan. Volgens ,,Le Petit Journal" is Japan voornemens oen gezantschap bij den Hei ligen Stoel te vestigen en zal het Vaticaan te Tokio een nuntius aanstellen. BINNENLAND HET VOORNAAMSTE NIEUWS* BUITENLAND Rijkskanselier Marx over de voorgenot* men nlet-ontruiming der Keulsche rone. In Albanië zou een beslissende slag gaande zijn tusschen de regeeringstroeper; en de opstandelingen. Uit Rusland worden ver-strekkende hervormingen gemeld, welke binnenkort in het Sovjet-bestuur zullen worden inge* voerd. De Paus ongesteld. BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft, de wetsontwer pen, regelende de salarissen van de leden va?j de Rekenkamer, den Raad van State en de Rechterlijke Macht met grootc meer derheid van stemmen verworpen. De Tweede Kamer is op reces gegaan tot 10 Februari a.s. OMGEVING. Da gemeenteraad van Katwijk heeft be sloten, een nieuwen verkeersweg aan t* leggen. TWEEDE KAMER. Overzicht. De moties on amendementen, ingediend, bij do behandeling van de Oorlogsbogroo- ting, zijn verwoi en. Bij hoofdstuk II (Hoogo Colleges van Staat) der Staatsbegrooting diende de heer Duys een motie in, om afkeuring uit to spreken over het verschil, dat do re geering gemaakt heeft bij do onderschei dingen aan do bemanning der F VIEL De ■toelichting, welke do heer Duys bij zijn voorstel gaf, maakte het gemakkelijk te gen te stemmen. De regeering heeft vandaag de behan deling, van de salarisontwerpen (beoogend: de korting van 10 pet. op de salarissen der leden van de Hoogo Colleges en der burgerlijke en militaire rechterlijke macht terug te brengen lot een korting van f 500 voor salarissen boven de f 0000 en te handhaven v^or salarissen daar beneden) met de Kamer voortgezet. De grooite meerderheid in de Kamer, welke zich op 11 December reeds tegen de wetsontwerpen had geuit, handhaafde haar verzet.■- v-—- Onze Geïllustreerde Pagina Onze phctc-pagina is vandaag gewijd aan het Kerstfeest. Wij gelooven niet, dat de Kamer niet (bereid zou zijn, de hoogere wedden, welk® naar verhouding veel minder zijn ver hoogd dan de lagere, thans eenigszins ta ontzien. Maar mgr. Nolens zei het treclit, het feit, dat nu allen over één kam gesela ren worden en do liooge ambtenaren tof laag bezoldigd worden, zal een stimulanA zijn om geheel het salarisbesüuit to her-* zien. Vraagt men tenslotte, hoe hot nu prac- tisch met de salarissen zal gaan, dan ant woorden wij: het Bezoldigingsbesluit itreedt op 1 Januari in werking en do amb tenaTen, wier salarissen bij de wet zijn geregeld, zoowel als de ambtenaren wier salarissen noch In het Bezoldigingsbesluit noch bij de wet zijn geregeld, behouden het (met 10 pet. gekout) salaris, dat zij thans hebben. Indien daardoor echter hoogere ambtenaren, die huiten wet en Bezoldigingsbesluit vallen, minder sala-' ris zullen krijgen dan ondergeschikte amb tenaren, die binnen het besluit en do wet vallen, dan zullen hun salarissen worden verhoogd. Dit recht hoeft do regoering zich absoluut voorbehouden. Koninklijke Besluiten. Burgemeester. Bij Kon. besluit is aan J. H. C Breton van Lith, op zijn verzoek oervol ontslag verleend als burgemeester dor gemeente Oirschot. ONDERWIJSWET EN ARBEIDSWET. Volgens „De Tijd" is de Regeering voornemens over te gaan tot instelling van een commissie die „het hiaat tusschen Onderwijswet en Arbeidswet zal .trachten"" te overbruggen". Het Spoorewgpcrsoneel. Een conferentie met do Directie. Gisteren had in een der gehouwen van de hoofdadministratie der Nederlandscha Spoorwegen te Utrecht oen conferentie plaats tusschen afgevaardigden van de vijf groote personeölbonden (de Ned Vor- eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, do R.-K. Bond van Spoorwegpersoneel St. Raphael, de Bond van Ambtenaren hij de Ned. Spoorwegen (B.A.N.S), do Neutrale Bond van Spoorwegpersoneel en do Prot., Chr. Bond van Spoor- en Trampersoneel) met de direotio ter bespreking van een door deze honden gericht verzoek tot d« directie om toekenning aan het personeel van een duurte!oeslag en voonts ter be spreking van do positie der bureelambte naren en van de pensioenregeling. De conferentio is, wat het oersto punt betreft, naar wij vernemen, zonder resul taat gebleven. Do directie ontkende d® noodzakelijkheid van het geven van oen duurteloeslag, terwijl zij anderzijds aan-j voerde, dat oen dergelijke uitgave door hot bedrijf niet te dragon is. Do kwostio van do pensioenregeling zal nader worden over wogen. Waarschijnlijk zal de directie liier-* over nog met den Minister overleg plo ffen. Naar wij vernemen zullen do hoofdbe sturen der vijf spoorwegorganisaties voo spoedig mogelijk een gecombineerde ver* gadering houden, ten einde do weigering der directie, tot het toekennen van een duurte toeslag, to hespreken en to overwe-, gen wat hun thans te doen staat. Kantoorbedienden. Een salarisacti 0. Do Nederl. R.-K. Bond van HandeW

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1