fa een rapport aan «ren directeur-gene raal der P. en T., verzonden door den directeur te Noordwijk na een onderhoud piot don secr., werd aangedrongen op een aanmerkelijke uitbreiding, die vermoede lijk voor April a.s. zal plaats hebben. Verbetering is dus in wording. Het Hol land sche huurcontract is ook omgezet in de Duitsohe taal en aangepast aan de Duitsche wetten oom ook de Duitschers aan hun verplichtingen te houden. De rek. v. d. penn. wees aan f 558,51 crediet en f399.45 debet, dus een batig saldo van f 159.06. Do heeren Elzinga en S. Ver loop verklaarden de rekening volkomen in orde. Punt 5, de waterleiding, joeg heel wat stof op. Algemeen kwamen er si ramen uit de vergadering, die er op vegen. da.t vooral en bovenal voorkomen moet worden dat in den zomer in het sei- iocn het water op is. Vooral nu de ver schillende pensions -waschkranen hebben lal en aanbrengen, zal het waterverbruik geweldig worden. Door het bestuur is reeds een request naar het gemeentebe stuur gezonden, waarin gewezen wordt op do noodzaklijkhe-d van voldoende wa ter Een fweede persleiding is dringend noodzakelijk. Het plaaitSen van een perspomp alleen 1? volgons deskundigen onvoldoende. De capaciteit bedraagt nu 40 kub M. per our; dit kan nu 60 kub. M worden. Zee bad gaat in dat opzicht met angst hel volgende seizoen tegemoet. Tevens werd gewezen op onbillijkheid in. tarieven. Ha breede discussies wordt voorgesteld om eerst te werken voor voldoende water, de rest komt wel. Besloten wordt het hoofdseizoen te stél1 en ran 1 Juli tot en met 31 Augustus. Om trent het Handelsreg'ster is een schrij- Ten gezonden naar de K v. K te Lei- Jen waarin ontheffing verzocht wordt van inschrijving in het Haödelsreg'siter tooi* hotel- en penson houders, daar deze volgens het Burgerlijk Wetboek niet res- Écrteercn onder hand el drijven den. Bestuursvoorstel jaarlijksche bijdrage A N V V voor reclame Noordzeebad plaats ad f25 wordt aangenomen. Be- Hiiiirsvoorstel lidmaatschap Noordwijk- fslie Golfbanen en daarvoor uit te trek ken f 50 als soort entree-geld en f 25 jaarlwordt aangenomen na een uit eenzetting omtrent het nut van Golf. Bij de bestuursverkiez'ng werden de af- Irdrnde heeren Th. Verloop, G v. Wijk en F Braun herkozen. Bij de rondvraag Kfrd ter sprake gebracht het rooken in ie tram Verzocht zal worden bij de NZHTMijwanneer meerdere wagens nn een trein zijn, een afd. voor rookers Ie houden. ALPKEN AAN DEN RIJN. Gemeenteraad. Do raad der gemeentevergaderde gis- inmiddag te 2 uur Voorzitter burgemeester dr. H. J. Lo- vink. Afwezig de heer Gesman wegens on- jMleklheid en de beer v. d. Neut. Na opening met gebed worden de notu len der vorige vergadering onveranderd wstgesteld. Be Voorz. doet mededeeling van de in- lekomen stukken, w.o. verschillende door fiel Staten goedgekeurde raadsbesluiten. Naar aanleiding van een opmerking van lel raadslid de Wolf over den toestand ton de speelplaats der O. L. School aan de Schoolstraat, antwoorden B. en W., dat foor Getl. Staten een onderzoek wordt in- fesleld, of het mogelijk is een of andere 0 L. School in de gemeente op te heffen, in afwachting van dit onderzoek willen B. en W. liever een afwachtende houding lannemen. De heeren de Wolf en v. d. Linde zijn van ""meening, dat de toestand in ieder geval toch dringend voorziening k'hoefl. De Voorz. is het hiermede -eens, Joch aan B. en W. is de verzekering ge- teven, dat het advies zeer spoedig is te terwachten en daarom willen zij liever trrn uitstellen. Aldus besloten. Van de wed. v. Veen is een verzoek om (en toeslag op het pensioen over de maan i?n November en December ingekomen. In handen van B. en W. gesteld om prae- Idvies. Een verzoek van de Kweekschool voor hoed vrouwen te Heerlen om een subsidie •an f 25 wordt afgewezen. B. en W. stellen verder voor een adres wn de IJsclub Rijnstreek om een subsi de van 4 700, in bun handen te stellen (ffl prae-advies. Na een bemerking van den Leer v. d. Linde aldus besloten. Hierna is de agenda aan de orde. 1. Apostille van den Commissaris der Koningin, waarbij advies wordt gevraagd opeen adres aan Gedeputeerde Staten van H Dagelijksch Bestuur van den A. N. W. B, Toeristenbond voor Nederland, om op- taffing van de gesloten-verklaring voor Motorrijtuigen van den Ziendeweg, met Borstel van B. en W. B. en W. stellen voor afwijzend te be- chikken op dit adres. Z. h. st. aangenomen. 2 Voorstel van B. en W. tot overname n eigendom door de gemeente van gedeel- hi openbaren weg aan de Raadhuisstraat Z. h. st. goedgekeurd •3. Adres van den Alphenschen Bestuur- tasbond, houdende verzoek om ondersteu ling uit de gemeentekas van werkloozen, Ji® geen of geen voldoende uitkeering uit fo werkloozenkas ontvangen, met voorstel ton B. en W. Wordt behandeld bij de bogrooting. 4. Voorste] van B. en W. tot. reorganisa- fo van het Brandwezen. Idem. 5. Voorstel van B. en W. tot wijziging hn de Verordening betreffende de levc- "ng van water door de Hoogdrukbron- ïatorloiding dezer gemeente. Z. h. st. goedgekeurd. 6- Voorstel van B. en W. tot goedkeuring ton de statuten van de Vereeniging Al lans Zwembad, en de benoeming van een •a van den Raad, die zitting heeft in die hreenjging. He heer Herngreen zou gaarne een aan- Blling zien aangebracht in het artikel be ffende de hoofdelijke aansprakelijkheid bestuursleden wanbeheer der ver eeniging. Immers dan zou ook bet aan te wijzen raadslid aansprakelijk zijn. De Voorz. zegt, dat hij zulks daaruit niet kan lezen, doch B. en W. zullen deze kwestie nader, onder do oogen zien. Bij herstemming tusschen de heeren G. M. Herngreen en Meyer wordt laatstge noemde gekozen tot lid, zitting nemend in het bestuur der vereeniging. 6a. Voorstel van B. en W. tot verkoop van zes woningen en erven, gelogen hoek Raadhuisstraat en Jongkindt Coninck- straat aan den heer S. de Jeu. Do heer Herngreen vraagt, of do Com missie van bljsland zich niet vergist heeft, waar hier een getal van 6135 M2. ge noemd wordt. De Voorz. zegt, dat de kom ma er uit is gevallen. Het moet zijn 613,5 M2. De heer de Wolf merkt op, dat bij wel voor opruiming der krotwoningen is, maar hij zou er liever weer te betalen ar beiderswoningen voor in de plaats zien. Hij wilde liever de circulaire van den Mi nister van Arbeid afwachten bortef- fende het opruimen der krotwoningen. De Voorz. merkt op, dat de woningnood hier wel binnenkort voorbij zal zijn en dat de bewoners wel een andere woning zul len vinden. De heer de Wolf memoreert verder, dat hij destijds bij den vorigén burgemeester gepleit beeft voor gemeentelijken woning bouw. B. en W. waren er toen tegen. Spr. vraagt, wat hel standpunt ten deze van den burgemeester is, waarop deze ant woordt. da.t zoolang hij hier de leiding heeft, hij zich er met kracht tegen zal vejzet ten, omdat de strop voor de gemeente al groot genoeg is en B. en W. druk bezig zijn met het vormen van een reserve-fonds om den achlerstand ten deze in te halen. De heer Noomen vraagt, of de desbe treffende bewoners niet op straat zullen komen te staan, hetgeen de Voorz. betwij felt. Hjj heeft er reeds heel wat en*bnder heel wat moeilijker omstandigheden aan een woning geholpen. Zoo noodig, zal hij ook deze mensehen helpen. 6b. Voorstel van B. en W. tot ruil van grond, gelegen aan de Wilhelminaslraat, met de frima K. van der Linde. Wordt aangehouden tot de volgende vergadering. 8. Benoeming van een lid van de Com missie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs wegens periodieke aftreding van Ds. W. Maan. Aanbevolen worden de heeren: 1. Ds. W. Maan; 2. J. G. Baart Sr. Benoemd wordt met 14 stemmen ds. W. Maan. De heer v. d. Neut komt ter vergadering 9. Benoeming van vijf leden van de Gom missie van Toezicht op het Lager Onder wijs, wegens periodieke' aftreding van de heeren H. van den Boom, J. A. Tolk, H. S. van der Pütte, J. Hengeveld en mevr. I. van der Bijlv. Egmond. Aanbevolen worden: voor de vacature- Van den Boom: 1. P. Duinker Jr.; 2. G. den Hertog Czn.; voor de vacature-Talk: 1. J. A. Tolk, 2. J. de Groot; voor de vacature-Van dor Putte: 1. H. S. van der Putte, 2. A. Maaskant; voor de va ca t ur e-Henge veld1. J. Hen- geveld. 2. J. van Egmond; voor de vacature-Van der BijlVan Eg mond: 1. mevr. I. van der BijlVan Eg mond; 2. mevr. P. van den BergBenck- huijsen. Benoemd worden de heeren P. Duinker Jr., J. A. Tolk, H. S. van der Pul te, J. Hengeveld en mevr. I. van der Bijlvan Egmond. 10. Benoeming van een lid van de 2e Commissie tot Wering van Schoolverzuim wegens ontslagaanvrage door C. van Dijk Aanbevolen worden de heeren: 1. S. v. Leeuwen; 2. W. N. Vreeswijk. Benoemd wordt de heer S. van Leeuwen. 11. Benoeming van léden van de volgen de commissi ën Benoemd worden: 1. Commissie van Bijstand voor de Wa ter- en Lichthedrijawn. Leden G. M. Hern green en N. C. A van der Linde. Plaats verv. leden: Jh van Dijk en J. F. G. Ranke 2. Commissie van Bijstand voor het Grondbedrijf. Leden: P. van Dijk en J. F. G. Ranke. Plaatsverv. leden: C. Korenl en L. Gesman. 3. Commissie voor het ontwerpen van Strafverordeningen. Leden: C. Koren, W. Bol en Tb. Cocx. 4. Commissie voor het nazien der reke ningen over 1923. Leden: B. van 't Riet, A. Noomen en N. do Wolf. Plaatsverv. leden: G. M. Herngreen, N. C. van der Linde en G Koren. 5. Commissie van Bijstand voor Open bare Werken. Leden: N. G. A. van der Linde en A. den Ouden. Plaatsverv. leden: L. Gesman en W. Bol. 7. Vaststelling van de gemeentebegroo- ting voor 1925. Do algemeene beschouwingen worden geopend door den heer N. de Wolf, die er op wijst, dat verschillende posten weer op de begrooting voorkomen, die hij er liever niet op zag. Spr. is tegen de subsidie aan de burgerwacht. Hij is tegen de uittrek king van gelden voor de jfolilie, want hij is van meening. dat do 'inwoners niet vol doende beveiligd worden tegen inbraken, terwijl.indien er soms aanwijzingen gedaan worden, deze eenvoudig genegeerd wor den. Hij pleit vorder voor een goede steun regeling voor de werkloozen en tenslotte voor een goede regeling van bet openbaar verkeer. De heer v. Dijk houdt zijn beschouwin gen naar aanleiding van de algemeene op merkingen volgens het Rapport van het verhandelde jn de afdeelingen gemaakt door een lid in de eerste afdeeling en de opmerkingen die B. en W. daarop ten beste geven. Het verhandelde in de eerste afdeeling geeft daarvan geen juist beeld naar spr's meening. B. en W. maakten daarin de opmerking, dat vaststond, dat de algemeene depressie op economisch ge bied wel beschouwd mocht worden als te zijn tot staan gekomen, dat do gemeente AÏphen a. d. Biin op financieel gebied een Slijmhoest? Carusol, 30 cent per doosje, De Tooverpastille. Bij uw Drogist. 12287 goed figuur maakt bij de meeste andere plaatsen, dat de gemeente hier in het bezit is van twee prima bedrijven, waarvan de waarde zeker een millioen gulden bedraagt, dat de schulden, die de gemeente heeft, daarmede gedekt zijn en dat nagenoeg a.le hoofdstukken der uilgaven beneden de raming zijn gebleven, waardoor een be sparing werd bereikt. Toen is daarop door een lid #de bemerking gemaakt, dat, al mocht schijnbaar de depressie op econo misch gebied lot staan zijn gekomen, groo- "to voorzichtigheid ten opzichte van de fi nanciën der gemeente moest worden be tracht, omdat de toestanden op allerlei ge bied nog onzeker zijn. Dat de uitgaven beneden de raming zijn gebleven is volstrekt geen bewijs van be sparing. Dat de ramingen dor uitgaven in het algemeen eerder aan den hoogen dan aan den lagen kant moeten zijn, is zeer ge wenscht. mils dit niet wordt overdreven. Al zijn de bezittingen van de gemeente gelijk aan dc schulden, wat spr. betwijfelt, gezien een schuldenlast van f t.583.700 (inbegrepen de kort geleden geleende 3 ton) er is een heel leelijk geval, n.l. de van Rijks geld gebouwde huizen, waarop ■zeker 5 ton verlies is ofwel 1/3 ongeveer van de bezittingen. Geen gunstig perspec tief alzoo, en met dit voor oogen vindt spr. volstrekt geen reden om de zaak van den rooskleurigen kant te beschouwen. Wat moet 'n pariculier wel een gevoel heb ben, die ontdekt, dat in een paar jaar tijd zijn pariteit tot ongeveer 65% is geredu ceerd en zijn faillissement een kwestie van tijd is? De Minister heeft gelijk! Verder is door dat lid opgemerkt dat de belastingen in onze gemeente te hoog zijn voor hetgeen zij als bewoningsplaats geeft, dat het mede tegenhoudt een vestiging van menseben van buiten-af. Dal de be lasingen bij 1916 wel 6 maal zoo hoog zijn en dat terwijl dit -bij het Rijk slechts het drievoud heeft bereikt. Daarop geven B. en W. eenige beschou wingen ten boste die aan de uiting van deze absoluut vreemd zijn. Van de mede deeling, dat „nu do belastingdruk het drie voud beeft bereikt'', ontgaat spr. de logica ten eenenmale Immers B. en W. zeggen, dat in 1916 de belastingen f 54709.38 heb ben bedragen. Op deze begrooting is uitge trokken, dat de menschen zullen hebben te betalen f271757.02, terwijl B en W. nu reeds weteu, dat dit plm. f 70.000 meer zal bedragen. In 1916 was de belasting per inwoner (zuigelingen inbegrepen) f54709:14473 is f3.80, nu f341635:15636 is f21.90. Spr. besluit met de bemerking, dat, me de in verband met de waardeverminde-. ring der-gebouwde huizen waarvoor de go meenfe aansprakelijk is, do toestand be paald slecht is. Een beperking van uil ga ven en richtig beheer over de geheele linie is een eerste eisch van noodzakelijkheid. Do heer Herngreen zegt, dat de gemeen- tebegrooting zeer voorzichtig is samenge steld, waarvoor hij B. en W. lof brengt. Naar aanleiding van een beschouwing van De Rijnbode betreffende het onderwijs en waarin gezegd wordt, dat het bijzonder onderwijs - duurder is dan het openbare, zegt spr. dat dit on ju is is. Het. schoolgeld der bijzondere scholen brengt de gemeente meer geld op dan dat der openbare, maar spr. meent, dat men daar zich vergist heeft met de geschatte waarde der gehou wen, maar de geschatte waarde der gebou wen der openbare soholen nie geschat zijn De heer v. d. Linde noemt deze begroo ting een succes voor B. en W. en hij meent, dat de raad goed gezien heeft bij de vo rige wethoudersverkiezing. Spr. behandelt dan het bevolkingsvraagstuk. Het inwo neraantal in 1920 bedroeg 15003, in 1925 15636, dus oen toename van 628 inwoners Daartegenover staan echter 1713 ge boorten en 730 sterfgevallen. Gezien de mortaliteit hier betrekkelijk gunstig is, blijkt uit den achteruitgang van 983 tot 628 toch wel, dot de gemeente zijn geboor te-overschot niet kan plaatsen. Wat is daarvan de oorzaak? Spr. meent, dat er hier wel industrieën verdwijnen, maar niet geve*igd worden. Een groote belem mering ten deze is volgens spr. de slechte verbindingsweg te water naar Gouda, waardoor groole schepen hier niet kunnen komen. Spr. zou in die richting gaarne ver betering zien aangebracht. Hij wil voorts wat reclame maken, om te trachten hier meer industrieën te doen vestigen Dit acht hij de beste wijze van werkverschaf fing. Verder acht hij de thooge opcenten op de personeele belasting een belemme ring voor velen om zich hier te vestigen. Daartoe is ook noodig, dat de gemeente eenige verfraaiing ondergaat. Wat de open bare veiligheid aangaat zegt spr., dat de bevolking zich wel wat ongerust daarover maakt. Hef aan de politie uitgegeven geld wordt niet voor niets uitgegeven.-Met be trekking tot de salarissen en loonen zegt spr., dat er hierin wel eenige ongelijkheid te zien is, waarom hij hoopt, dat B. en W binnenkort met nieuwe voorstellen komen. De Voorz. beantwoordt de verschillen de sprekers. Spr. geeft toe, dat er in den laatsten tijd diefstallen zijn voorgekomen, waarvan de daders niet zijn ontdekt, maar daaruit de conclusie te trekken, dat daar door de politie niet goed is, acht spr. wel wat overdreven. Er is wel terdege actief opgetreden, maar, dit tevens naar aanlei ding van een desbetreffend schrijven van eenige inwoners, voor een goede verlich ting zal zooveel mogelijk gezorgd worden. Wat betreft de werkloozenuitkeering, stelt spr. de vraag, in hoeverre de werkloozen naast de uitkeeringen die zij van hun vereeniging krijgen, recht hebben op uit keering uit de gemeentekas. Er is sedert menschenheugenis steeds een winterpe riode geweest, waarin niet gewerkt werd, en daarbij werden toch geen uitkeeringen gedaan. Spr. acht werkverschaffing hier voor het beste en B. en W. meenen, dat er eindelijk aan de uitkeeringen een einde moet komen, omdat het een abnormale toe stand is. Wat betreft het betoog van den heer v. Dijk zegt de Voorz. namens B. en W., dat men niet van meening is, dat inert zoo voorzichtig moet zijn. We belastingdruk valt op deze gemeente nu niet zoo zwaar als over het algemeen. Volgens de statis tiek is de belastingdruk over hét geheele land van 1910 tot 1920 toegenomen van f3 31 tot f20 71 per hoofd der bevolking, in gemeenten van 10.000 tot 20.000 De oorzaak daarvan ligt groolendeels buiten de gcmeer.fen, als de scholen, de woning bouw (dit laatste bedraagt, ongeveer f 500.000.000). De schuld van de gemeen te bedraagt op het oogenblik f 1.200.000, waarbij komt een, bedrag van f900.000 voor voorschotten aan woningbouw. De be drijven hebben daarbij een schuld aan do gemeente van f900.000, zoodat er f 300.000 schuld rechtstreeks voor rekening der ge meente is. De Voorz dankt verder voor de waar- dcerende woorden van de heeren Hern green en v. d. Linde. Wat de kosten der scholen betreft, zegt spr., dat er wel bij zondere scholen zijn, die meer kosten dan de openbare, doch de gemeente subsidieert volgens maatstaf en de meerdere kosten worden dan ook door die besturen zelf ge dragen. Naar aanleiding van de opmerking van den heer v. d. Linde, betreffende de indus trie, zegt de voorz., dat het toch wel ha kend is, dat de industrie een moeilijken tijd heeft doorgemaakt, doch geleidelijk verbetert de toestand. Vaart verbetering zal ook spr. zeer luide toejuichen en wat de reclame voor do gemeente betreft, is spr. het geheel met hem eens, dat in deze riching zooveel mogelijk gedaan moet worden. De loonen der werklieden zullen worden herzien, do salarissen der amble- naren kunnen echter beter wachten tot de aanneming der nieuwe peD.sioenwot. Wat de •verfraaiing der gemeente betrof!, snr. is van m» en ine, da met bescheiden middc^ len in die richt'ng gestreefd moet wor den, doch B. en W zijn niet van plan bo ven hun stand te gaan leven. Tenslotte zegt spr., dat men aan den bloei van dé gemeente moet voortworken, omdat het is het centrum van do Rijnstreek. Na re- en dupliek werd met de behan deling der begrqctmg begonnen en wol met die der bedrijven van water en licht De heer Koren 'maakt, hierbij do opmerking, dat er enkele werklieden bij de gasfabriek zonder opzegtermijn zijn ontslagen, ter wijl zij toch 10 maanden in betrekking waren. De Voorz. zegt, dat, indien zulks ge beurd is, het voortaan niet meer zal ge schieden. Bij de hegrooting der électriciteitsbe- drijven maakt de heer de Wolf de bemer king, dat het leveren der kabels naar Zvammerdam gegund werd-aan de Kabel- fabriek te Delff. ondanks dit aanbod iets hooger was dan een Duilseh. omdat men daardoor de Nederlandsche industrie steunt maar hij het leggen der kabels niet-ingezetenen van d-^ze gemeente aan nam, omdat deze goedkooper waren. Dit acht spr. niet consequent, betgeen weth. Vlasman toegeeft. Het zal in het vervolg dan ook niet meer voorkomen. De heer v. d. Linde is van mponing, dat men steeds het goedkoopste aanbod moot nemen, v/elk^ standpunt'door den lieer den Ouden be streden wordt. Verschillende leden voeren hier nog bet woord over, waarna deze be grooting wordt goedgekeurd. Die van het grondbedrijf wordt zonder besproking goedgekeurd. Bij de uitgaven van het Armbestuur vraagt de heer van Dijk, waarom de post uitgaven secr.-penningm. mot f 150 is verhoogd, waarop do voorz. antwohrdt, dat zulks is gedaan mof het oog op de meerdere werkzaamheden. De heer van Dijk zegt gehoord te hebben, da! de tegen woordige functionaris na een jaar pen sioen zal aanvragen en dat deze verhoo ging alleen wordt voorgesteld om den pen sioensgrondslag te verhoogen. Verder meent hij, dat het hier een liefdadigheids instelling is, en dat het werk als zoodanig ook gedaan moet worden. De heer v. d. Linde zou deze functie willen laten ver vallen en opdragen aan een financieel ambtenaar der gemeente. De beer Noomen betoogt, dat de raad. als zoodanig moeilijk een inzicht kan krijgen in de vele werk zaamheden, aan de functie verbonden. Het voorstel-v. Dijk wordt hierna verworpen met 115 stemmen. Vóór stemdeu de heeren v. d. Neut., v. d. Linde, v. Dijk, Bol en Cocx. De begrooting der gezondheidscommis sie wordt z.h.st. goedgekeurd. Hierna komt de gemeentebegrooting zelf aan de orde. Bij hoofdstuk II voert de heer v. Dijk aan, dat het algemeen be heer der gemeente veel te duur is, n.l. ongeveer 1/5 van den geraamden H.O Spr zou B. en W. willen vragen dat beheer eens in betere banen te gaan lelden De Voorz. zegt, dat zulks wel heel moeilijk is De heer Herngreen vraagt, of B. en W. nu eefts niet kunnen zeggen, of er niet lo veel personeel op dc gemeenfe-secretarie is. Zij rflleen kunnen dit juist beoordeelen De heer v. Dijk meent, dat er in B en W. een minderheid is, die van meening is, dat er wel een teveel is. Volgens spr kan b.v. de ontvanger veel meer werk doen. Lx Haarlemmermeer, een plaats van 25.000 inwoners, is de ontvanger tevens hoofd commies ter secretarie. Hier durft men daar niet aan. De Voorz. antwoordt, dat er, indien do wet zulks toeliet, inderdaad wel wat te be zuinigen valt. Hierna wordt gepauzeerd. (Wordt vervolgd). NOORDWIJKERHOUT R.-K. Volksbond. De R-K. Volks bond hield een drukbezochte vergadering in cafó J. Brama. De voorzitter opent do vergadering met den Chr. Groet, verwel komt de leden" en spreekt zijn genoegen uit dat dezo verg. zoo druk bezocht is. Hij hoopt, dat dit in 't vervolg ook zoo moge blijven. De notulen worden overan- werd goedgekeurd Hierna werd met een toepasselijk woord van den voorzitter een nieuw lid geïnstalleerd De voorz. bracht een zeer duidelijk verslag uit van het verhandelde on de gewestelijke kringvergadering van 23 Mei. Vervolgens was aan de orde be spreking Eigen Woning Concordia. Na dat deze zaak door den voorz. was toe gelicht en in den breede besproken, werd besloten, tot hef benoemen van een conv missie, welke tot taak krijgt d?ze a an gele-' genhe'd nader u!.t te werken Als leden ,de- zer comnrssie werden benoemd uit hef bestuur de heeren A. H, v. Noort. E v d Klauw en Joh. v. d. Voet, en uit de leden, do heeren P. L J Marijnon en J Schenk. Medegedeeld werd dat or nog eenige beschikbare plaatsen waren voor onge huwd en i,n de Retraite van 1922 Jan. en voor gehuwdm ri Retraite van 24 27 Jan' Ook werd i.s>'.<"*ed< eld. lat oen schrij ven is ingekomen van het Anli-Duurte- Comité, waarin medewerking wordt ver zocht bij het bestrijden der duurte door geregelde opgaven van de geldende prijzen van verschillende eerste levensbehoeften. Door den geest. adv. werd een lezing gehouden met het onderwerp: „De Ma- laise". Duidelijk liet de Eerw, spr uit komen dat er een groole malaise^ heerscht in de organisatie, vooral op geestelijk ge bied. Juist de grondslag van do organisa tie wordt vergelen: de rechtvaardigheid en de naastenliefde, zonder welke geen Roomscho organisatie bestaan kan. Spr. spoort de aanwezigen aan om toch vooral do middelen aan te grijpen, welke do R.-K. Volksbond haar leden biedt, om tot geestelijke verheffing te komen n.l. de go- sloten Retraite, de alg. II Communie. Hiertoe is ook dienstig hef lidmaatschap der H. Familie en Derde Orde, enz Na nog sterk op liet groole onderscheid ge wezen te hebben tusschen de R. K Volksbond en een socialistische vereeni ging en alle aanwzigen te hebben opge wekt de klove die er tusschen de ver schillende standen is to overbnmeren door recht vaardighe:d en naastenliefde, ein digde spr. zijn onder de grootste aan dacht en stilte gevolgde rede De voorz. dankte namens allen den geest, adv voor z'jn mooie en leerrijke lezing en hoonto dat deze woorden navolging znPén vin den hij de Fden. Na. een cnb-VnTritoo ron -ig volgde nu shrtbv Hierna werd een zeer geanimeerde ver loting van klêederen en brandstoffen voor de leden gehouden: de opbrengst van do verlotini zal besteed v/orden voor de af- losshvg der vaandelkosten. Personalia. Do heer C. F. Benielman alhier is te Amsterdam geslaagd voor liet examen ged'plomeord drogist. Ber:-Ute reeds nenlaatst in een groot geriee"; ----- vnrïqe entaoe HAAGSCHE RECHTBANK. Het Leidsch Studentencorps. Mishandeling van e<®n rechercheur, Vandaag hebben voor de Haagsche Rechtbank lerechtsrestaan de Leidsche stu. denten C. en S. wegens mishandeling van den rechercheur van politie Van Diike al hier. Het betreft hier de studentcnrelletjes op de Breestraat voor do Roijetcit Miner va in Juli Wij komen morgen uitvoeriger op de zaak terug. Voor heden volstaan we met de mededeeling. dat. de officier van justitie voor den student S. vrijspraak heeft ge vraagd en voor den student C. f 50 boef© subs 25 dagen hechtenis. Voor eerstgenoemde trad als verdediger rp mr. Vrijberghc de Coningh en voor d© student C. mr Nord Thomson. De uitspraak werd bepaald op a. 8. Maandag. He1 prcces-Haarmanu Ter dood veroordeeld HANNOVER, 19 December (V DA - R© massa-moordenaar Haarrqann is schuldig verklaard aan 24 moorden en is ter dood veroordeeld Zijn medeplichtige Grans if tot 12 jaar tuchthuisstraf veroordeeld Een moordenaar van Matteotti gearresteerd BERLIJN, 19 December (V. DA Vol gens een bericht uit Rome, zal de Fran- sche regcering Augusto Malancia, een van de moordenaars van Matteotti, die onlangs te Marseille gearresteerd werd, uitleveren* Communistenarrestaties in Roemenië. BOEKAREST 19 Dec (V-D.) Alhier heb ben gisteren talrijke arrestaties plaats ge had in verband met het. feit-, dat groot a hoeveelheden balsjewist-sch agitatie-ma te* riaal gevonden ziin. welke uit Ruslanj| naar Roemenië gebracht, werden en <Ta&^ onder de arbeiders verspreid.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 11