fren eenden zijn vervoerd aangezien ge- i ronde eenden bij liefc «lachten niet gepinkt i [worden. Deze partij dons is eveneens inbe- •lag genomen en zij zal worden gewogen, waardoor men boopt te kunnen nagaan, hoeveel eenden ongeveer zijn geslacht De dubbele moord te Culemboyg. De beide personen, die dezer aagen te Culemborg werden aangehouden, als ver dacht betrokken te zijn bij den tweevou- digen moord, in Dec. 1923 gepleegd, zijn uaar de „Tel.v meldt, wee.r op vrije voeten gesteld. Doodelijk ongeluk. Te Dieppe (Frankrijk) is binnengeloopen de stoomharinglogger Wim en Hannie, MA 68. schipper G. Pole, aan boord waarvan «en carbid-ontploffing bad plaats gehad, waarbij de gehuwde machinist J. L. Ver meulen, nit Vlaardingen is doodgeslagen. Mijnongeval. De mijnwerker S. geraakte in de Oranje- Nassaumijn te Sehaeaberg bekneld. De borstkas w.erd ingedrukt en 8 bekwam bo vendien nog meerdere inwendige kneuzin gen. Zijn toestand is hopeloos. Een autobus te water. Een autobus, die geregeld arbeiders in do Zaanstreek van en naar hun werk 'brengt, is bij West-Knollendam in de Mar kervaart gereden Toen het overzetveer, waarop de bus •tond, de overzijde van bet water had be reikt, zette de chauffeur den motor aan «n hii reed. in weerwil van waarschuwin gen, de pont af. Juist toen de voorste wielen op den gladden walkant gekomen waren, werd de pont, door het gewicht van het aehters^ gedeelte van den wagen weder het water in geduwd, waardoor de bus achteruit in de vaart reed. Met groote -moeite wisten de arbeiders zich door een stukgeslagen luit in veiligheid te stellen Brand te Enschede, Zaterdagmiddag ongeveer drie uur Is door onbekende oorzaak brand uitgebro ken in de matrassenfabriek van Gebr. Gaarding aan de Lasonderstraat te En schedé. Bij het sluiten van de fabriek om half 2 was nog niemand iets opgevallen. De krand is ontstaan op de tweede verdieping. Bii de komst van de brandweer stond dit ^eel van het. gebouw reeds in lichtelaaie. De drie stralen waarmee men bet vuur yanoakte konden niet beletten dat de Vlammen oversloegen naar de bovenste verdieping, waar een groote boeveelheid ka .ook in zakken was opgeslagen. Eerst na 2 uur was men het vuur mees ter. Het. achterstuk en het gelijkvloers ge legen deel der fabriek bekwam groote wa terschade. Alles is op beurspolis verzekerd. Onveiligheid. Te Maastricht is Vrijdag in de zeepfa briek van Hustinx, Looiersgracht, f 2000 gestolen. Zaterdagnacht is daar In het. bassin een poging tot inbraak gepleegd. Door het in smeren va-n dc ruit met zeep is di© onhoor baar er uit genomen. De inbreker werd gestoord. De recherche heeft, hem in een loeement aangehouden Het. was een Duit- scher. die 8 December uit d© gevangenis te Roermond was ontalagen, waar hii we gens diefstal van f 1000 wae opgesloten. De raadszaal als slaapkamer, Tn de raadsvergadering van Kortenhoef Ja behandeld een brief van het. "Wegenfonds met dc mededeeling dat het. thans niet. wenschelirk is om de veldwachterstvoning te veranderen. De veldwachter zei. dat bij zou berusten in die meening Als de beeren er zoo wei nig voor over hebben zal hij zich wel red den. Wordt hij ziek, dan laat- hij zich vernleeen in Doorn. De heer Bakker merkte op, dat het Wegenfonds hc' volgend jaar ee<n nieuwe woning achter het gemeentehui© zal bou wen. waarop de heer van Doorn repliceer de. In dien tijd Is Langeraad van de kou fe sterven. De heer Van Zanten gaf den veldwachter tn overweging om in het dorp een betere alaapgelegenheid t« zoeken, maar de heer V d. Velden achtte bet beter als de veld wachter in het gemeentehuis sliep. Do heer Van Doorn stelde toen voor om ten slaapkaat te koopen, dan kan de veld wachter heel goed in de raadszaal slapen. En toen werd besloten dat de zaak na der onderzocht zal worden. „Vad." Buitenl. Berichten «Ernstig mijnongeluk. Drie arbeiders gedood. Zondagochtend deed zich een instorting Woor in de kolenmijn Limburg Maas te Ei jaden. Op de 600 M. laag gelegen verdie ping 18 is een steenmassa van het gewelf toegekomen en heeft drie arbeiders bedol ven. Een van hen werd levend teruggevon den. doch hij beeweek kort daarna op de operatietafel De andere twee waren reeds overleden. Een der slachtoffers is ee.n Hol lander. De „Kwanto Maru" vergaan. 6 officieren en 5 0 man f gered. Beuter» bijzondere dienst meldt. dat. van bet. Japansche regeeringsvaartuig „Kwan- fco Maru", met 150 man aan boord, dat in Wen storm bij Tsuruga gezonken is. da ka- |>itein, 5 officieren en 50 man door een oorlogsschip zijn gered. Men neemt, aan, ÏJat. 40 anderen de kust hebben bereikt. iHcht. lijken zijn opgevischt Het lot der J Overigen is onbekend. jj Textielfabriek te Mechelen afgebrand. '[Een schade van meer dan 200.000 francs. T© Mechelen is Vrijdagmorgen een tex tielfabriek afgebrand. De schade bedraagt ^eer dan 200.000 francs. De electriciteitsvoorziening van Berlijn gestoord. In den laateten tijd zijn groot© storingen voorgekomen in de electrische stroomleve- ring van Berlijn, zoodat verschillende fa brieken, di© hiervan afhangen, het bedrijf gedeeltelijk moesten stopzetten. Zaterdag werden dientengevolge verscheidene duizenden arbeiders tijdelijk ontslagen. Het proces-Haarmann. In het proces-Haarmann zal vermoedelijk Donderdag vonnis worden gewezen. Woens dag zullen de geheimraad Schulze en medi- mnalrat Brandt als deskundigen worden gehoord, waarna de ambtenaar van het O.M. en vervolgens de verdediging aan het woord komen. UIT DE OMGEVING ZWAMMERDAM Gemeenteraad. In de dezer dagen gehouden vergade ring werden een tweetal ingekomen ver zoeken om subsidie, n.l. van de Nutsbe- waarechool en de Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose in de gemeenten Bo degraven en Zwamimerdam, aangehouden tot de behandeling der begrooting. Na afhandeling van enkele andere «tuk ken komt aan de orde de bespreking van den bouw der O. L. School in den Tempel, waarbij de Voorz. zegt, vernomen te heb ben, dat er geruchten gaan, dat de bouw niet overeenkomstig het bestek zou zijn uitgevoerd. Hij heeft thans dit punt op de agenda gezet en den heer Zaal als archi tect en opzichter van den bouw uitgenoo- digd om aanwezig te zijn om zoo noodig nadere inlichtingen te kunnen verstrekken De heer Linsohoten zegt dat hij naar aan leiding van de loopende geruchten, als zouden er bij den bouw der genoemde school onregelmatigheden hebben plaats gehad, met zijn mederaadsleden de heeren Van Beek en Hoeks de school is gaan bekijken, bij welk onderzoek verschillende dingen In het oog gevallen zijn die op een ondeug delijke afwerking wijzen. Zoo zou b.v. voor enkele onderdeelen minderwaardige specie zijn gebruikt en voor somimige hout deelen ruw, ongeschaafd hout. Spr. vindt 't zeer verkeerd, dat in October reeds de 3e termijn van de aanneming&som aan de aannemers van het metsel- en timmerwerk is uitbetaald, daar deze termijn eerst zou worden uitbetaald na de oplevering van het geheele werk. De Voorz. noemt hetgeen de heer Lin- echoten in het midden heeft gebracht: cri- tiek uitoefenen op het beleid van B. en W., en misbruik maken van een mededeeling, die hij zelf eens aan den heer Linschoten heeft gedaan. Spr. is niet van plan om op de ordtiek van het raadslid Linschoten te antwoorden zoolang de raad B. en W. niet ter verantwoording roept. Weth. Van Muiswinkel keurt het sterk ai, dat enkele raadsleden geheimzinnig buiten B. en W. om een onderzoek zijn gaan instellen. Daar spreekt een soort van wantrouwen uit. De heer Van Beek verdedigt de houding der raadsleden, die hebben gemeend zich persoonlijk op de hoogte te moeten stellen Wat de critiek op B en W. betreft zegt spr. dat de Raad toch maar niet alles behoeft goed te vinden wat B. en "W. doen Zij gaan wel eens buiten hun boekje, wat nu weder blijkt door het te vroeg uitbe talen van den 3den termijn, waardoor een fout is begaan, waarop terecht aanmerking mag worden gemaakt. De heer Linschoten zegt, diat het hem geenszins te doen is om verwijten te maken, het is slechts zijn be doeling om te vernemen wat de reden mag zijn, dat de 3de termijn is nitbetaa.d vóór de oplevering van het gebouw heeft plaats gehad. De heer Van Beek vindt dat de heer Linschoten volkomen in zijn recht is, als hij een voorstel doet om den raad de wenschelijkheid te laten uitspreken dat B. en "W. daaromtrent verantwoording doen. De heer Linschoten wil zulk een voorstel niet doen, doch vraagt slechts nadere in lichtingen. De Voorz. zegt, dat hij, nu de heer Lin schoten deze vraag meer in gemoedelijk heid doet, er niets op tegen heeft daarop to antwoorden. Hij vraagt of do wethou ders daartegen nog bezwaar hebben, waar op deze ontkennend antwoorden. Spr. deelt dan mede dat de uitbetaling heeft plaats gehad op verzoek van den metselaar en den timmerman en met goedvinden van den architect, om de aan nemers ter wille te zijn. De heer Linschoten dankt voor deze toe lichting. Spr. zegt als raadslid verplicht te zijn voor de gemeente-belangen te waken en daar er zooveel gepTaat werd over een minder «olieden bouw der school, meende hij dat er voor gewaakt moest worden dat de gemeente geen strop word bezorgd. Dat hij hiermede geheimzinnig zou hebben .ge handeld is beslist onwaar. De hoer Hoeks zegt dat hij op de school niets heeft aan te merken. De gemaakte op merkingen zijn zeer gezocht en het geheel is een prachtig stuk werk. Do heer Van Beek hierna het woord ver krijgende zegt dat wethouder Hoogeudijk toch ook met een deskundige de school heeft bezocht en de heer Linschoten en spr zijn er in tegenwoordigheid van een an der deskundige Maandag ten tweede ma le geweest. Het is wel opmerkelijk dat het rapport van de beidee deskundigen over eenkwam, n.l. dat de school niet naar -be boeren was afgewerkt. Spr. vindt dat de raad deze zaak nog eens grondig dient te onderzoeken, door een onafhankelijk deskundige een volledig rapport te laten uitbrengen. Do heer Edelman zegt dat wethouder Foogendijk hem hoeft uitgenoodigd om ook eens mede te gaan naar de school, om daar met een bouwkundige eveneens een onderzoek in te stellen. Spr. wist toen. dat Dinsdag 2 Dec. de nieuwe school zou wor den geopend en bij dot onderzoek is de gedachte opgekomen* dat jdeze ©jkardng nog niet moest plaats hebben. Daarom heeft hij ook terstond den burgemeester bericht dat hij ernstig moest afraden om de school in den toestand* waarin zij toen werd be vonden, in eigendom te aanvaarden. Nu hij echter later heeft vernomen dat ver schillende dingen nog afgewerkt zullen" worden, ia zijn bezwaar vervallen. "Wietli. Hoogendijk heeft omdat hij zelf niet met bouwkunde op de hoogte is, een deskundige in den aim genomen. Bij dit onderzoek is ook geconstateerd, dat de school nog na et naar behooren was afge werkt. Om echter, zooals de heer Van Beek wil, nogmaals een deskundige een onder zoek te doen ins tellen komt hem onge- wensoht voor. Hij wil liever eenige ophel deringen van den beer Zaal, architect der «chool hoor en. De heer Zaal doet hierna verschillende mededeelingen omtrent den bouw der school waarna besloten wordt om indien er nog bezwaren overblijven, deze later schriftelijk bij B. en W. in te dienen. De heer Linsohoten wil nog opmerken, dat er aan bet onderzotk dat enkele raads leden naar den «choolbouw hebben inge steld nog een nu Wig effect is verbonden. Indien dit onderzoek niet was gebeurd, dan is spr. er van overtuigd, dat de school met alles wat er nog aan hapert zoo maar zou zijn aanvaard, terwijl ten minste nu nog enkele verbeteringen zullen worden aangebracht. De wijziging der begrooting 1924 tot een bedrag van f 71578.40i wordt goedgekeurd De commissie tot nazien der begrooting 1025 brengt rapport uit en vraagt of het noodzakelijk is, dat de gemeente lid wordt van de Vereeniging van Ned. Gemeenten, tegen een subsidie van f 40 's jaars, waar op de Voorz. betoogt, dat het algemeen be lang vordert dat de gemeente zich hierbij aansloot. De heer Van Beek bespreekt de kuur van de ambtswoning van den burgemees ter, die door Ged. Staten bepaald was op 15 pet. van bet aanvangssalaris, in afwij king van het besluit van den Raad, die bepaalde 16 pet. van het tegenwoordige salaris. Hij wil het onbillijke hiervan Ged Staten alsnog onder het oog brengen en op herziening aandringen; enkele heeren be- toogen bet geringe succes. Nochtans wordt hiertoe besloten. Op voorstel van den beer Linschoten wordt de post onderhoud meubels enz. met ihet oog op nieuwe gordijnen voor de raads zaal enz. verhoogd tot f 75. Tevens is spr. van meeiiing, dat de vergoeding meubelen enz. voor de div. scholen is bepaald op f 8620, die per kind gerekend voor enkele scholen te veel uiteen loopt. De Voorz. zegt, dat deze posten geraamd zijn en niet zonder meer worden uitbe taald, doch elke aanvraag nauwkeurig overwogen wordt. De heer Linsbboten zou de som van f 300, die jaarlijks aan de waterleiding betaald moet worden, willen verminderen door op die eigenaren, die hun perceelen nog niet aansloten, drang uit te oefenen. De Voorz. zegt, dat dit de volle aandacht van B. en W. heeft. De heer Linschoten stelt verder voor om 20 opcenten te beffen pp de onbebouwde eigendommen, inplaals van 10, daar hij van meening is, dat het boerenbedrijf dit jaar beter rendeert dan het vorige jaar. B. en W. hebben dit ook overwogen, doch meenen hiertoe nog niet te moeten over gaan. Het voorstel wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, tegen de heeren v. Beek en v. Muiswinkel. De beer Hoogeudijk stelt voor de opcen ten op de vermogensbelasting te brengen van 50 op 75, wat verworpen wordt met 4 tegen 3 stemmen, tegen de h'eeren v. Beek, v. Muiswinkel, Hoeks en v. Vliet. De begrooting wordt vastgesteld voor den gewonen dienst, in ontvangst en uit gaaf op f 73.389.96L B. en W. vragen machtiging tot verkoop van openbare school met woonhuis in de Temped. Aldus besloten. B. en W. stellen voor bet gemeentelo kaal voor verschillende vereenigingen be schikbaar te stellen en vragen een crediet van f 150 voor het in orde brengen. Na eenige bespreking wordt de gevraag de soon toegestaan. B. en W. stellen voor do benoeming van een gemeente-opzichter, tot de volgende vergadering uit te stellen, waartoe besloten wordt. Bij de rondvraag zegt de beer v. Vliet, dat het verkeer in Oud-Bodegraven nog al eens last ondervindt bij het rangeeren van treinen aan den overweg, die soms ge rui men tijd gesloten blijft, wat dr. v. Beek bevestigt. De Voorz. zal den stationschef te Bodegraven hierop attent maken. De beer v. Vliet merkt op, dat de deuren van het Transformatorhuisje hi Oud-B. naar buiten opengaan. Do Voorz. zegt, dat het praclisch niet anders mogelijk is, doch dit zal niet hin derlijk of gevaarlijk zijn, daar zij bij uit zondering ontsloten worden. Do heer v. Beek zegt, dat dit huisje precies op de rooilijn staat, en als nu do Raad bepaalt, dat bij nieuwbouw geen deuren van ge bouwen die op de rooilijn staan, naar bui ten mogen opengaan, moeten ook B. en W daarmee niet in strijd handelen. Gezien het vele verkeer langs dezen weg, wil hij dit gebouw met het oog op mogelijke on gelukken meer naar achteren doen plaat sen. De Voorz. zegt dat dit gebouwtje bin nen do rooilijn staaf, en het gevaar voor ongelukken zeer denkbeeldig is, omdat zeer zelden de deuren opengaan. Verplaatsing zou een kosten van f 2000 veroorzaken en een oponthoud van eenige maanden in de lichtvoorziening. De heer v. Beek meent, dat begane fou ten hersteld moeten worden, al is het dan ook met kosten. Do heer v. Muiswinkel zegt, dat de Raad mede goedgevonden heeft den aankoop van dezen grond, en al is het dan ook, dat de deuren beter aan de achterzijde aange bracht hadden kunnen worden, niettemin vindt spr. bet een dwaas voorstel, om een gebouw, dat gereed is, af te breken en te verplaatsen, omdat de 2 deuren misschien nog geen 10 maal per jaar opengaan. Besloten wordt, dat B. en W. zullen in- formeeren of deze deuren verplaatst kun nen worden naar de achterzijde. De heer Linschoten vraagt of de bewo ners van huizen aan den Oud-Bodegraaf- echen weg, die dus geen Dammenaars zijn, zich ook aan het electrisch net mogen aan- ahiiten. De heer v. Muiswinkel meent, dat de ge meente Alphen a. d. Rijn"aan Bodegraven vergunning moet vragen, om aan genoem de personen stroom te leveren. De Voorz. zegt nader onderzoek toe en sluit de ver gadering. KATWIJK AAN DEN RIJN. De winkelweek. Door de jury voor de winkelweek werden de volgende prijzen toegekend: J Vooye. slager 1ste eereprijs; B. de Jong. slager eereprijs; Ouweling, slager eereprijs; B. de Kort, bakker eere prijs; Fransen, autohandelaar eereprijs; H. Brouwer, manufacturier le prijs; Schaart, rijwielhandelaar idem; Wed. van Duin, kamidenier idem; H v d. Berg. schoenhaixlel idem; J. Varkevisser, idem; Bergman, bakker 2e prijs; Buijs, stoffeer der, idem; Korndörffer. bakker, idem; J. Haasnoot, groenteboer, idem; O den Duik J&sp.zn vischhandel idem; Amoklus, fij ne vleeschwaren 8e prijs; K Hoek, sla ger idem; G. Hoek. banketbakker, idem; Lu gt kart meubelzaak idem; W. Haasnoot sigarenzaak idem. Verder ontvingen eervolle vermeldingen van Tongeren, bakker; J. Baalbergen. stoffeerder; Bonefaas, comestibleshandel; Joh. de Best, fijne vleeschwaren; Coöpera tie Helpt Elkander"; IJ. Verdoes. galan- teriën en kruidenierswaren; C. van Schie. manufacturier; Gebr. Bloot, ijzerwaren; Kerkheide, manufacturier en Nic. van Beelen, orgelhandel ZOETERMEER—ZEGWAART. „St. Deus Dedit". - Bij den heer Van Well is een ledenvergadering gehouden van St. Deus Dedit, de vakafdeeling voor land- en tui na ï-bed ders. De belangstelling was gering. Behandeld werd hoofdzakelijk de werk- loozenhulp voor dezen winter en er werd nog eens nadrukkelijk op gewezen, dat aan leden die te groote contributie-schuld heb ben geen uitkoering mag geschie den vóór deze schuld is aangezuiverd. De Voorz. wees er op, dat dit nil nog ge makkelijk kan geschieden. Voorts werd er nog eens gewezen op ieders eigen belang, dat er ligt in liet lidmaatschap van den. R.-K. Volksbond en de resp. vakafdeelin- gen, en werd aanbevolen het vakblad: „De R.-K. Landarbeider" trouw te lezen, om dat het de leden op hoogte houdt, van wat hun eigen belangen betreft. Hierna werd de vergadering gesloten. SPORT ATHLETIEK. De leiding in de R. K. Athletiek. Gisterenmiddag is te Utrecht de verga dering gehouden, bijeengeroepen door het voorloopig bestuur van den. R K. Athle- tiekbond. om tot oprichting van deze orga nisatie te komen. De vergadering was niet druk bezocht, een vijftal personen waren aanwezig, vertegenwoordigend een 7-tal vereeni ringen. Na een inleiding van den heer Wesseling, ontspon zich een discus?' vooral over de vraag, of de vorm van f - bondsorganisatie noodzakelijk is. Unaniem was men van oordeel, dat een zelfstandig lichaam, in de leiding der R. K Athletiek noodzakelijk was, doch over den vorm verschilde men van meening. Tenslotte kwaanen de standpunten tot elkaar op een voorstel, om het. voorloopig bestuur op te diagen. contact te zoeken met N. G. F en R. K. F, om de stichting van een zelf standig lichaam voor te bereiden R.-K. Sportvereeriging „Graaf Willem II" De Athletiek-afdeeling van de R.-K. Sportvereeniging „Graaf Willem II" hield onder voorzitterschap van den heer Prins haar algemeene vergadering. De bespelingen waren in hoofdzaak ge wijd aan de houding, welke de afdeeling zal aannemen ten opzichte van de even tueel op te richten R. K. Athletiek-Unie. waarvan de oprichtingsvergadering te Utrecht zal plaats vinden. Na langdurige beraadslagingen werd, naar de „Msb." meldt, met algemeene stemmen besloten zich tegen aansluiting bij de Unie te verklaren. Verder werd nog behandeld een geschil tusschen den leider der afdeeling en het hoofdbestuur van Graaf Willem, waarhij een motie werd aangenomen, waarin de afdeeling de houding van het hoofdbe stuur afkeurde en zich geheel eens ver klaarde met de handelwijze van den Athletiekleider. WIELRENNEN Leidsche Ren- en Toeristvereen ,.Swift". De aangekondigde, wegcompetitic over 20 K.M heeft, door het slechte wee.r geen doorgang behad. maar daarvoor is een 2 KM., wedstrijd gereden op de hometrai ners. Na loting werden de series gereden: Ie serie: 1 N. Kop tijd 1 m. 30 sec.; 2 H. Jaspers; 2e serie K. Westdorp tijd 2 m 2/5 ser.; 2 P. Norden. J. Brouwer. H. J Jaspers en P Norden moesten daarna op tijd rijden, waarvan de twee snelst.cn in de demi-finale werden ge plaatst. De twee eerstgenoemde plaatsten zich door de 2 K. M. te rijden resp. in 1 min 36 sec. en 1 min. 32 sec. P. Norden had 2 min. 4 5 sec. noodig. le demi-finale 1 N. Kop 1 min 31 sec; 2 J Brouwer; 2© demi-finale 1 H. J. Jaspers 1 min. 46 4/5 sec. 2 K. Westdovp. De-finale gaf een heel mooien strijd te Kien tusschen N. Kop en H J. Jaspers, welke laattste de overwinning behaalde in 1 min. 29 2/5 sec Nu moest er nog ge kampt worden tusschen J. Brouwer ©Q West-dorp om de 8e en 4e plaats voor da puntentelling der competitie, welke dat ook in deze volgorde plaats had. De punten in den gehouden wedstrijd over 3 K.M. met 3 klassementen luidt: H. J. Jaspers 1; J. Brouwer 2; J van der Wilk 3; N. Kop 4; L. Bekooij 6. Hedenavond zal J. Brouwer een aanval doen op het uurrecord, hetwelk staat op naam van J. van der Wilk met 61 KM, 950 M. En Th. de Wilde zal het 10 KM record ^ajiyallen; houder van dit record i» J. Brouwer in 8 min 48 sec. Van Nek in Breslau. Dc Hollandsche renner van Nek won gisteren in Breslau de in 4 manches ver reden Landenprijs met 13 punten; 2e en 3e waren Lorentz en Verraes met 9 p. De groole sportprijs, over 12 ronden, verreden, had het volgende resultaat; 1 Lorentz. 17 punten; 2 Verraes, 12 pun ten; 3 Mori, 9 punten; 4 Van Nek, 3 pun ten. Do achtervolgingswedstrrijd over 15 ronden had tot resultaat: 1 Van Nek. 2 Mori, 3 Verraes, 4 Lorentz (opgegeven). SCHERMEN. Het Nationale Floret- en Degen- kampioenschap. Kap. De Jong wint bei de titels. In de gymnastiekzaal van de militair# Gymnastiek- en sportschool te Utrecht werden Zaterdag en gisteren de nationale kampioenscshappen pp floret en degen vee scherm d. Voor de finale floret klassificeerdeu zich de heeren N. Nederpelt, W. Brou wer, D. de Jong, R. Burger uit poule I eu A. E. W. de Jong. P Kunze, J. Kunze en Tukker uit poule II. De Jong incasseerde slechts 3 ontvangen treffers In verband met het vergevorderde uur- werd bo?' n de f'nale op Zondag te doen verschermei Onder leiding van den heer C. W. Ek- kart begon Zondagmorgen de finale waar bij enkel© schermers als juryleden fun* geerden, dio eerst kortelings met scherm- oefeuingen begonnen zijn. Zij brachten er niets va.n terecht. Zeer begrijpelijk, erger den zich de betrokken schermers aan der gelijke uitspraken, terwijl de taak van den hoofdsecondant zeer bemoeilijkt werd Het moet ook niet kunnen voorkomen, dat in dergelijke wedstrijden niet competente personen smet dit gedeelte van de recht spraak belast, worden Toen deze juryleden vervangen waren door de schermleeraren Ph. Bouillet, K. van Hulssen, H. Hoogland en J. v Die ren, ging het naar wensch. In de finale ging de strijd hoofdzake lijk tusschen de heeren A. E. W. d« Jong, N. Nederpelt en P. Kunze. Dc eer ste hoekte tegen Nederpelt een 15 ne derlaag. Voor de tweede maal verloor Kunze van De Jong met 52, terwijl Tuk ker Nederpelt versloeg, zoodat op de helft van den wedstrijd het zich liet aanzien, dat De Jong ter aiwissellng eens een kampioenschap floret zou bemachtigen. Over het algemeen was het floretscher- men zeer "oed. Een der meest interes sante partijen was, die tusschen De Jong en Brouwer, dte door den laatste met 35 verloren werd, terwijl wat spel betrof vooral de partij tusschen D de Jong en F Kunze zeer aantrekkelijk was. Het gelub te D. de Jong rijn clubgenoot met 53 slaan. De uitslag was ris volgt: 1. A. E. W de Jong 5 gewonnen par tijen 13 er rtgen treffers. 2 N Neder- 4" gewonnen partijen. 21 ontvangen f.re*'ers 3. P. Kunze 4 gewonnen partijen '-'v. trcffcoT 4. D de Jong 3 gewonnen 22 ontv. treffers. 5 W. Brouwer v-partijen. 26 ontv. treffers 6 ,T. rr. v\zè 2 gewonnen partijen, 28 ontv. treffer? 7 S. Tukker 1 gewonnen partij, 28 ontv. treffers Tevens legde A. E. W. de Jong beslag op den florelbeker uitgeloofd voor den schermer, die wat stijl en spel betrof, de meeste punten behandelde waarbij in aanmerking werd genomen, het aanlal ge wonnen partijen en toegebrachte tref fers. Intusschen weid met den degenwed- strijd begonnen, waartoe de 25 deelne mers in drie poules verdeeld werden. Ook hier weer een groot gebrek aan hoofdse condanten, zoodat. sommige deelnemers, buiten het schermen hunner partijen, beurtelings de rechtspraak op zich moes ten nemen. Voor de finale classificeerden zich uit poule I de heeren Driebergen. Tukker, v. Buuren en Faas, uit poule II de heeeren "W. Brouwer, H. Scherpenhiiijzen, A. Bos. J. Timme en Opeijnen, uit poule III d« heeren A. E. W. de Jong. dr. "VV. P Hu- bert van Hlijenburgh, D de Jong. S. van Dijk en Ravelli. De 14 schermers voor de finale wer den in een poule vereenigd zoodat 91 par tijen getrokken moesten worden. Door de deelname va.n de bekende sterke degenschermers, stond het degen*- schermen op hoog peil. Vele spannends partijen werden geschermd, waarvan wij in het bijzonder memoreeren die tusschen BrouwerDe Jong, door den laatste met 02 verloren, ScherpenhuijzenBos, door Bos met 21 gewonnen; Scherpen huijzenDe Jong, door den laatste met o1 gewonnen; en die tusschen Tukker— v. Blijenburgh. De uitslag van de finale was als volgt: 1. A. E. W. de Jong, 10 géw. partijen. 8 ontv. treffers. 2 W. Brouwer, 10 gow. part. 9 ontv. treffers 3 A. Bos, 8 gew. partijen. 13 ontv. treffers, 19 geg. tref fers. 4. J. van Buuren. 8 gew. part'jen, 13 ontv. treffers 18 geg. treffers. 5 Hubert v. Blijenburgh, 8 gew. partijen, 16 ontv. treffers, 21 geg. treffers Vervolgens kwamen de heeren Tukker, Scherpenhuijzen. D. de Jong, Driebergen, Timmer, v. Duik. Opeijnen en Fans. De lieer Ravelli kon door een ongeval de finale niet uitsohermen. „De Grt f.

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 4