GEIZON Verkooping Firma f. VAN BRUSSEL Aanbesteding Steunt deKatholieke Pers Gemengde Berichten Sigarenfabriek afgebrand. Gisteren is de sigarenfabriek van den heer Bolk. staande nabij de Rohofsiraat te •Almelo, door brand vernield. Ook de in ventaris werd een prooi der vlammen. Alleen de fabriek was verzekerd. Verdronken. Onder Loosdrecht is een met steenen ge laden roefboot. gezonken, waarbij de 31- •jarige werkman H. van Doorn verdronken •is. Hij laat een vrouw met twee kinderen echter. Het auto-ongeval te 's-Gravenhage. De heer S., die Maandag met zijn auto het oi)geluk op de Koninginnegracht te 's-Gravenhage veroorzaakt heeft, is gister door de politie op vrije voeten gesteld. Er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. De aut-o blijft in beslag genomen. Dootlelijk ongeval. Toen de 74-jarige wed. G. P.. uit Olde- broek. zich Maandagavond van familiebe zoek huiswaarts begaf wilde zij nabij haar woning de tram verlaten. Deze was echter nog in beweging, waardoor zij overreden werd. In een nabijgelegen, koffiehuis bin nengedragen. bleek dat haar rechterbeen geheel verbrijzeld was. Toen de ontboden geneesheer ter plaatse verscheen was de vrouw reeds overleden. Kind uit den trein gevallen. Maandagmiddag te ongeveer twaalf uur is ter hoogte van het station Oosterbeek- Laag een driejarig kind uit een trein naar Nijmegen gevallen doordat het portier opensprong. De vader, een spoorwegbe ambte uit Hees. trok onmiddellijk aan de noodrem. Wonder boven wonder is het- kind er betrekkelijk eoed afgekomen: met een ontwrichte knie is het naar het ziekenhuis te Arnhem vervoerd. In den buik geschoten. Men meldt uit Sittard aan de ..Msb.": Een drietal personen, eenigszins onder 'den invloed van sterken drank, hebben in het Limbrichterveld te Sittard getracht binnen te dringen bij zekeren S.. een spoorwegarbeider, waar ze met een stuk hout de deur poogden te forceeren. S. ver zocht van uit een bovenraam den aanval lers weg te gaan. Toen hieraan geen ge volg werd gegeven loste S. een revolver schot. Een van het drietal, de gehuwde C. werd door een kogel ia het onderlijf ge troffen; ernstig gewond werd hij, naar het hospitaal overgebracht. S. werd door de politie, in bpw^ring genomen en aan «en verhoor onderworpen. Hij staat gun stig bekend. De vechtpartij te Almelo. A. J. E., uit Losser, die Zaterdagnacht in een treffen met de politie t© Almelo een icbot. in den huik bekwam, is hedenmid dag in het R- K. Ziekenhuis aldaar over leden. Een sterke rookster. Een sigarenwinkelier aan liet Damrak «e Amsterdam, miste het laatste half jaar roortdurend sigaretten. Hij deed hiervan aangifte bij de politie en als verdacht van het feit werd een werkster aangehouden.- Zij had voor ongeveer vier honderd gulden gestolen. Jeugdige dieven. Te Winschoten zijn 5 jongens van 8- tot 14-jarigen leeftijd aangehouden, ter zake van diefstallen eepleegd gedurende de dagen voor het St. Nicolaasfeest. van siga ret-te^, gebakjes enz. Donker Rotterdam. Het gilde der beroovers heeft weder een goeden slag geslagen. Wisten ze Zaterdag nacht op f 3800 beslag te leggen, gisteren nacht werd een buitenman voor f 1145 het slachtoffer en ditmaal in een buurt, die zoor invasie der landhaaien wel niet gauw in aanmerking scheen te komen, de Admi raliteitsstraat. Als verdacht vèn mede plichtigheid aan deze berooving werd door de politie aangehouden de 20-jarige naai ster S. S. Ontsnapping uit een huis van bewaring. Wie daarachter zit, zeggen de Rotter dammers altijd, als ze over den Noordsin- .gel gaan. die komt er niet uit. voordat ze hem verlof geven. Ze wijzen dan op de «ombere muren die oprijzen naast het ge rechtsgebouw. aldus de ..Msb." Maar nu kan het publiek met verbazing lezen, dat het een gevangene .gelukt was, te ontsnappen, en nog al aan een vrouw. Dc ontsnapte juffrouw is een goede be kende van de politie. Tn haar ..kringen" staat ze bekend als Nijmeegsche Jansje. Omtrent de. bijzonderheden der ontvluch ting zijn de betreffende autoriteiten zeer geheimzinnig. De justitie laat. er zich niet over «it en de directeur van het Huis van Be waring bewaart een somber stilzwijgen. Nader meldt de ..Msb.": Het is gebleken dat de vrouw L., die Zondagavond uit, de vrouwenafdeeling van het Huis van Bewaring aan-de Bergstraat Ï8 ontvlucht, de bewaakster, die haar eten kwam brengen, heeft overweldigd. .Nij meegsche Jansje" is een stevige vrouw en het schijnt haar niet. veel moeite te hebben gekost, de bewaakster onschadelijk te ma ten en op te sluiten in de cel. Men vermoedt, dat de vluchtelinge van buiten af geholpen is. Eenige dagen tevo ren heeft men een ongunstig bekend staand individu rond de gebouwen zien rondzwer men. Do vluchtelinge is deszelfde vrouw, die de hoofdrol speelde in een mislukte berooving op klaarlichten dag op de Delftschevaart. vijf weken geleden. Zooals men zich mis schien herinneren zal, werden toen eenige mannen gearresteerd, juist, toen ze een bui tenman van f 620 beroofd hadden. De politie had toen al het geld in handen, ▼oordat de beroofde tot de ontdekking was gekomen, dat zijn duiten verdwenen waren. Men zal zich ■isscbien ook nog herinne ren, dat kort na de arrestatie der mannen en van de vrouw, een heerschap het roof- hol was binnengedrongen, uit wraak, om dat de vrouw hem kort te voren verlaten had. Dit heeft, toen de garderobe van Nijmeegsche Jansje", die een waarde van ongeveer duizend guldm vertegenwoordig de. met een mes totaal vernield. De opmerking werd toen al gemaakt, dat de vrouw .,een goede kracht" in het beroo- versgilde scheen te zijn. Deze veronderstel ling wordt wel bevestigd door haar ont vluchting en de wijze waarop ze daarbij geholpen moet zijn ge-worden. Want niet alleen heeft ze het gevangenisgebouw onge hinderd kunnen verlaten, maar ze is er reeds in geslaagd over de grenzen te glip pen. Volgens ontvangen berichten moet de vrouw zich reeds in België ophouden. Daar zal ze zich voorloopig wel bij hel pers weten schuil te houden om, wanneer daar of e-lders de gelegenheid gunstig is, haar bedrijf weder op te vatten, met haar trou-we h ei pers. Verboden waarschuwing. De Delftsche recherche kreeg er eenige weken geleden de lucht van dat een oude bekende J. D.. die door de politie te. Rot terdam sinds enkele maanden ter zake verduistering van èttelijke- honderden gul dens en oplichting werd gezocht, onder valschen naam te Delft in een hotel lo geerde. Toen hij zou worden aangehouden, bleek de vogel, die in het algemeen politieblad stond gesignaleerd, gevlogen. Maandagmiddag zag een Delftsche re chercheur den gesignaleerde in Den Haag wandelen. D. werd gearresteerd en naar Delft, overgebracht. Al eerder was vermoed dat D.'s plotse ling vertrek uit Delft eevolg was van de vriendelijke medewerking van een tweetal personen die hem hadden gewaarschuwd dat. de recherche, hem op het spoor was. Dit vermoeden werd na verhoor van D. beves tigd, waarna de beide ..waarschuwers" werden aangehouden en in arrest gesteld. Tegen hen (een kapper en een hotelhouder waar D. had gelogeerd) is prc-ces-verbaal opgemaakt wegens het onttrekken van een persoon aan de na snoringen der politie, waarop een gevangenisstraf van G maanden is sesteld. D. is naar Rotterdam overgebracht. De onregelmatigheden te Haarlem. De justitie en de recherche zetten het onderzoek in de zaak van den makelaar R. en den zaalchef D. te Haarlem voort. Het blijkt, dat op verschillende tijden onregel matigheden gepleegd zijn. Het juiste be drag van hetgeen aan de rechtmatige eigenaars is onthouden valt nog niet vast te stellen, maar verzekerd wordt. dat. nu reeds te. zeereen is dat het zeker meer dan f 10.000 bedraagt. Het verdere onderzoek van de in beslag genomen boeken en be scheiden zal op last van de justitie, door een accountant geschieden. De recherche heeft, zooals is gemeld, twee verkoopingen geheel nagegaan: er moeten evenwel een honderdtal gecontroleerd worden De beide verdachten zijn aan de justitie overgeleverd en thans naar het huis van bewarins- overgebracht. Ook de staat is benadeeld door te wei nig bet-aaide rechten Het eindbedrag van een veiling werd on het kantoor van R. op gemaakt. De notarissen vertrouwden er op. dat d° liisteo goed waren, en toekenden ze. Veelal werden bij het opmaken van den staat voor hef vaststellen van het eindbe drag groote bedragen vergeten" té ver melden zoodnt bet eindbedrag van de veiling soms f 100 minder werd Het ge volg van die bnoeieriien was dan dat hot riik van die f 1OO0 geen recht krpeg. Tn totaal is on die manier een belaneriike som aan de schatkist onthouden. Gemiddeld werden er twintig veilingen per jaar gehou den. Ook zijn notarissen en deurwaarders door R benadeeld: zii immers ontvangen een percentage, berekend naar het totaal bedrag van de veiling. Een aardige verrassinc. Vrijdag zijn de jongedames De Eeijter en De Kraker, te Zaamslng. die het Axelsch costuum voor Prinses Juliana hebben ver zorgd, en haar voor haar tocht door Oos telijk Zeeuwsch-Vlaanderen op 8 Aug. jl. daarmee hebben gekleed. Verrast met de ontvangst van een gouden broche zijnde een gekroonde J. met, parelen bezet, hun door H M. de Koningin geschonken als herinnering aan hetgeen zij voor de Prin ses hebben gedaan. (VI. Crt.) Buitsnt Berichten Aarwaring in bet Skagerrak. Het Zweedsche stoomschip „Tana" gezonken. Het Zweedsche stoomschip ,,Tana" en de stoomtrawler „Ibis" zijn ter hoogte van Skagen (Denemarken) in een dikken mist op elkaar gevaren. Het eerste schip is ge zonken, terwijl het tweede zware averij heeft opgeloopcn. Zeven leden van de bemanning der Ta- na" zijn verdronken, terwijl de overigen door de ,,ïbis" konden worden gered en Je Gothenburg aan land zijn gebracht. Een tweede ramp op het Skagerrak. De Zweedsche stoomboot ,,S i r i" door brand vernield. Op 4 dezer trof het s.s. Clara Kunst- mann" van Zweden met bestemming voor Stettin in het- Skagerrak. onder een gewel digen orkaan bij hooggaande zee, het Zweedsche s.s. ,.Siri", thuisbehoorende te Gothenburg, in brandenden toestand aan. Bij de nadering van liet eerstgenoemde schip begaf de bemanning van het bran dende vaartuig zich in twee reddingsboo ten. De eene. waarin zich de kapitein met zes man bevond, geraakte ten gevolge van de hooge zee uit het gezicht, de inzitten den van de andere wist men te redden. Deze zijn heden te Stettin binnengebracht. Het. s.s. ..Siri" is kort na de redding ge zonken. r Hevige brand te Basra. Duizenden menschen dakloos. Een buitengewoon hevige brand, welke te Basra (Mesopotamië) heeft gewoed beeft een ge-heele wijk in de asch gelegd, waardoor duizenden dakloos zijn geworden Vermoedelijk zijn ook eenige personen in de vlammen omgekomen. De hevige wind wakkerde het vuur sterk aan. zoodat in een uur ongeveer alles in brand stond. De brandweer moest zich er toe beperken om verdere uitbreiding van den brand te voorkomen Het drama tc Brianzi. De karabinier C i a n e 1 1 5 nog niet gerat. Naar nader wordt gemeld heeft zich Za terdag nog meer afgespeeld in het Italiaan- sohe dorpje Brianzi. waar de dronken kara binier Cianelli alle soldaten van het post huis. alsmede eenige burgers, die hem wil den ontwapenen, heeft doodgeschoten. De achtervolging door de uit het post huis te Bergamo uitgezonden karabiniers leverde tot' viif uur in de.n namiddag geen resultaat op. Omstreeks dien tijd was liet posthuis omringd door karabiniers en dor pelingen. die het geval bespraken, toen plotseling eenige schoten weerklonken van een hooger gelegen berghelling aan den overkant van die. waartegen het dorp Brianzi ligt. Verschrikt zochten de dorpe lingen en karabiniers dekking. Het bleek dat een <jer aanwezigen getroffen was. Daar een groote omweg door het daartusschen bggende dal moest worden gemaakt en te gen het vallen van den avond sneeuw be gon te vallen, bereikte ook de tweede uit gezonden patrouille geen resultaten. De rpcordenaar te Huil geëxecuteerd. Geen incidenten. Te Hull is gisterenmorgen het doodvon nis voltrokken aan don 26-jarigen arbeider Rmith. die. zooals gemeld, ter dood veroor deeld was wegens moord on een gehuwde vrouw met wie hij samenleefde. De executie geschiedde zonder dat de minste rustver storing plaats had. In verband met de eroote beroering der laalstp rlagen en do bewering van het Lagerhuislid Kenworthy dat de executie tot een onroer zon leiden, had de politie echter ui'eebreide voorzorss maatregelen genomen. De gevangenis was door agenten te voet en te paard afgezet, terwijl ook binnen in de gevangenis agen ten de wacht hielden. Het proces Haarmann. Aanvang van hel; getuigen verhoor. Maandag was de 4de dag van het proces Haarmann, welke begonnen werd met het hooren van de eerste 90 getuigen Naar men weet zijn er 100 getuigen gedagvaard, die de heele week» gehoord zullen worden. Op bevel van den president is nog een der de politiebeambte toegevoegd aan de bewa king- van Haarmann: er waren nl. taln'ike dreigbr^ven bij het gerecht binnengeko men welke een aanslag van de zijde* van de getuigen waaronder immers verschil lende familieleden van slachtoffers zijn niet. onwaarschiinliik maken. DP eerste getuige is de Landsgerichfs- rst. dr Rchober. die tiidpns het onderzoek Haarmann verhoorde. Volgens zijn mede- deelingen ziin de verklaringen vnp. Haar mann steeds jirst geweest terwi'l Grans in het. eerste verhoor valsehc verklaringen rf'eg^e Dezelfde getuige bevestigt dat Haarmann geheel onder Grans invloed stond hem steeds in allps gehoorzaamde, en dat op grond hiervan Haarmann Grans spaarde Grans blüft- hii ziin verdediging zeer voorzichtig; vraeen die- yoor hem ge vaarlijk zouden kunnen worden, tracht hij te verdoezelen. Volgens de meening van den hoofdinsoecteur Lange, die het mate riaal tegen Haarmann verzamelde, moet Grans van de moorden van Haarmann ge weten hebben. Verder wordt gehoord de getuige me vrouw Seemann, die naast Haarmann woon de en een .grooten winkel heeft. Z;j vertelde dat Haarmann dikwiils met een rugzak naar huis kwam. Zij heeft, hem eens ge vraagd. wat hij eigenlijk deed waarop hii antwoordde: koopen en verkoopen. Er'gingen veel jongelieden bij Haarmann uit en in. Eens heeft, zij hem gevraagd, wat die jongelieden eigenliik bij hem deden. Hij antwoordde toen: Dat zijn alle jongens, die op het héllende vlak zijn gekomen, en ik zal ze- wel op den goeden weg terugbren gen. Eenmaal werd Haarmann door de po litie weggehaald; dat- was tijdens het, on derzoek naar het verdwijnen van Rothe. Haarmann -kwam echter na enkele dagen weer terug. Zij stond voor de deur van haar winkel en Haarmann voegde haar toe: TT kunt verdere praatje-s nalaten. Het was weer eens niets. De menschenslachter is er weer. Zij had echter daarover-niet nage dacht. wist wel iets van de verdwijning van een knaap, maar wist niet dat een on derzoek aan den gang was. Het verdere getuigenverhoor verloopt ta melijk mat en biedt weinig belangrijks. Een auto te water en twee kinderen verdronken. Z-ondagavond is een auto. waarin twee Hongaarsc.he kinderen me.f hun gouvernan te van een tooncelvoorstelling te Aerschot -huiswaarts reden", doordat de chauffeur door den mist misleid werd, in de Dyle ge reden. De drie inzittenden verdronken, de chauffeur wist met veel moeite den vasten wal te bereiken. Zijn moeder uit roofzucht vermoord. Uit Hamburg wordt aan het Berliner Tageblatt" gemeld, dat? daar een 22-jarige jonge man een roofmoord op ziin moeder heeft gepleegd. Hij heeft zijn zieke moeder niet een bijl <len schedel ingeslagen. Het lijk sleepte, hij daarna naar de slaapkamer, wikkelde het hoofd in een doek en drenkte deze met petroleum. Daarop stak hij het bed waarop hij het lijk had gelegd, in brand, om zoo de sooren van den moord te doen verdwijnen. De -brandweer ontdekte evenwel dat. hier een misdaad, in het snel was. Aanvankelijk ontkende de jongen het misdrijf, doch na een herhaald verhoor leg de hij een bekentenis af. De beweegreden voor den moord was om zich de gouden en zilveren bezittingen zijner moeder te kun nen t oe eigenen. Opzienbarende arrestatie. Naar uit Kopenhagen wordt gemeld, is de „bisschop" der Methodisten in Bcandina- vië, Anton Bast, onder verdenking van •bedrog in hechtenis genomen. Merkwaardige autotocht. Uit Adelaide wordt gemeld, dat het den Australiër Birkless gelukt is, in negen da gen per automobiel dwars door Australië te rijden. Tijdens dezen tocht werden 3520 kilometer door ongekoloniseerd gebied af gelegd. Adverterdiën. iiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiii Wordt gevraagd een EEN NET BUITENMEISJE leeftijd 15 a 16 jaar, voor dag Volgens model, met moderne grote kraag, geheel f qI gevoeid prima af- fcj» werking, 80 cM. lang J 100 centimeter lang 75,- 125 centimeter lang SS.50 GROTE COLLECTIE BONTVELLEN KAAi^ACHENES verkoopen kan iedereen. Maar??? voor garantie instaan kan een vakman alleen. Prijzen als voor'den oorl g. f50.— Ie klas machine, Gritzner f 60. Van ouds bekend adres Haven, WESTDORP Co., Morsch- straat 56. 5197 b PIANO-LESSEN gedurende den goheelen dag, vanaf 9 uur 's morgens. Billijke conditiën. Uitstekende referen tiën (ook buiten de stad). D VAN WOUW Musicus. Leiden, Aalmarkt fa. Pianist voor bij7.ondere gelegen lieden. 51S8b Bezoekt allen de 5- 06b Clubïentooïistelling „De bonte Duit", te houden op 13 14 Dec. in Calé „De -Oranjeboom'', Korte Hansen straat 5-7, bij het Slachthuis. Entrée vrij. Het Bestuur. Gevraagd, eene nette R. K. DIENSTBODE 5207 Witte Singel 83* Tegen 1 Januari of eerder gevraagd, een R.K. Dagmeisje, goed kunnende werken, ook genegen 'e middags eenig naai- weik te verrichten. Brieven bur. van dit blad Nr, 5211b. Hulst, rijk bezet met Bessen en Kerstboonien bij H. ItENÉE, Bloemenmagazijn, 5214 Pieterskerkhof 12. P. B. HEiiKOOP, Fantasie-Organist, St. Jacobs- gracht 3, speelt op Bruiloften en Partijen, op Concert Orgel met Slagwerk. Prijzen ver be neden alle concurrentie. Vraagt prijsopgaaf. Speelt ook buiten de stad. Beleefd aanbevelend. 5215b KRAAM VERZORGING. De R.K. Vereeniging van Kraamverzorging zendt tegen vastgestelde tarieven gediplo meerde Kraamverzorgsters uit in Leiden en Omslr. Bureau der Vereeniging: Boerhaavo- straat 30. Geopend van 10 12 uur, Donderdags van 2—4 uur. MOENE's VOGELZADEN. MO EN E's Zangzaad is het beste. Wilt gij in den ruitijd uw kanarie in goedo conditie hebben, voedert hem steeds met MOENE's Zangzaad.Alom verkrijgbaar. Per pakje 24 cent. 5195b MET Enveloppen f 1.25. Haarlemmerstr. 222-267 14201 Notaris G. TEN BRUGGEN GATE te Sassenheim, zal op Woensdag 17 Dec. 1924 des voormiddags 10 uur, PUBLIEK VERKOOPEN: op de Buiten plaats,.TerLeede" aldaar, een Betaling 25 Juli 1925, initr soliede borgstelling. 5181 Openbare Vrijwillige bij inzetting op Vrijdag 19 December I92n bij afslag o)> Woensdag 24 D3cember1924 tekens des morgens elf uur in Café Zomerzórg te Leiden 3.60.80 Hectaren met daarop slaande Stal voor 20 koeien en houten schuur, in den Grooten Polder onder Zoeterwoude, langs de Meer burgerkade, achter 't Gesticht „De Goede Herder", Te veilen in 3 perceelen. Aanvaarding, vrij van huur bij de betaling der koopsom, 15 Februari 1925. Inlichtingen te bekomen ten kantore van S. J. RUIZE- VEI. I). Notaris te Zoetcr- wOu 5210' Op Dinsdag 30 .December 1924. te Elf uur v.m., zullen Burgemeester en Wethouders lor gemeente Leiden op het' Raadhuis aanbesteden: (Bestek No. 24 met één teekening): Het verbouwen van de Meisjesopleidingsscbool v.s U. L. 0. aan de Boom- markt. Bestek en teekening liggen ter inzage en overname op het Bureau van Gemeente werken op eiken werkdag de besteding voorafgaande van 's morgens 9 tot \s mid dags 4 uren en zijn aldaar per stel rt f 2,50 verkrijgbaar (franco per post f2,65, Post' rekening 82684) zoolang de voorraad strekt. Aanwijzing in loco zal wor den gehouden op Dinsdag 23 December 1924, te 2 uur namiddag. 5184 Verdere inlichtingen ver krijgbaar op het Bureau Ge meentewerken dagelijks tus- schen negen en tien uur. Gevraagd een R.K. B0ERENDIENSTB0DE door G. VAN LEEUWEN. Voorbout. 51S7 BUFFETJUFFROUW. Voor direct gevraagd een Buffetjuffrouw. Zich aan te melden tusschen 6 en 9 uur n.m. buffet 3e klasse wachtkamer slation Leiden. 5189b KAMERS EN PENSION. Voor R.K Dames, die externe betrekking hebben, steeds ge legenheid voor Kamers. Nacht verblijf, verblijf middaguur en volledig Pension, Kapel aan huis; berging van Rijwielen, enz." Inlichtingen Zita-Vereeui- ging, Telef. Int. 1193. 20781 VEriMIST, uit Oosttrvliet Polder te Zoeter woude, 11 Reekleurige Indische Loopeenden met Waard. Tegen belooning terug te bezorgen bij A. VREEM.Vrouwenweg, 3461 Zoeterwonde Pathéfoon en Gramofoon niet eiken Platenkist, ruim 70 nummers, met groote en kleine pl. prachtplaten, voor spotprijs. Pr. Hendrikstraat 27a, bij de Gasfabriek. 5190b DIENSTBODE Gevraagd een net Dienst meisje, liefst voor dagen nacht Mevr. HEINS, Wasatraat 34. 5217 b

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 4