„Oe me Cent" Tweede Blad MI-JNHARDTs SSaal-Tabletten Maag-1 ab!et>3n.7$ Zenuw-Tabletten .75» Laxeer-Tabie'.ien 60« Hoofdpijn-Tabletten 60« Bij Apotli. cii Drogisten. Voor ongeiiuwden begint de aanslag bij f 800 (aftrek f 600). De te betalen ge meentebelasting f 4.50 (f 7.tot f 8.75) bij f1000 tot f1050 (f 14 tot f 15.75); f 1200 f 15.— (21.—); f 1500 f 25.25 (f 3150); f 2000 f 41.— (49.—): f 4000 f 119 50 (f 119 f 6000 f 209.50 (f 189.—); f 10 000 f 367 (f 329); f50 000 f 2867 (f 1729); f 100.000 f 7467 (f3479). Dij f4000 slaat de evenaar door wat -echter eerst bij f 50.000 iets te be teekenen krijgt, bij f 100.000 van beduidende be- teekenis wordt. Bij aftrek, thans f 100, voor kinderen, geeft dit slechts bij de lagere inkomens eenige wijziging. Met 3 kinderen blijven inkomens tot f 950 vrij; en wordt tat f 1000 begonnen met f 1.— (7.175); f1200 f 6.(f 14.17) en zoo geleiieb'jk verder tot bij f 7000 inkomen eerst moer be taald wordt dan vroeger, en voor de ver dere inkomens wein:g verschil geeft met de reeds genoemde klassen. Met 6 kinderen geeft het Rijk vrijdom tot f 1400, de ge meente in deze tot f 1200, zoodat eerst voor f 1300 f 2.gemeentebelasting be taald wordt tegen vroeger f 7 77K; f2000 fIS (f316714). Bij f 9000 inkomen slaat de schaal pas over f 280 50 (f276.6714) en verder weder volgens de 'eerste schaal met geringe afwijking in de bedragen. Deze laatste staat geeft slechts aan tot inkomens van f 50.000; wat ons de ver onderstelling doet maken dat men aan neemt, dat iemand met 6 kinderen geen hooger inkomen kan hebben dap f 50.000; of iemand met meer dan f 50.000 inkomen geen 6 kinderen. In ieder geval komen door deze regeling de lagere inkomens hierdoor toch voor vermindering in aam- merk-'ng. Dat men van de een© zijde er mede in genomen is. sluit nog niet in dat 't ten an dere ontstemming zal wekken, wan4 over het geheel genomen blijft ook voor die personen de belasting hier nog steeds be neden hetgeen men elders te betalen heeft. W0UBRUGGE. Over voetpaden. Donderdag 11 dezer zal door B. en W. over de voetpaden in ons dorp, de zoogenaamde ,,Santschouw" worden gehouden Wij verwachten dat dit maal ..geschouwd" zal worden, daar B. en W. plannen hebben tot verbetering dier paden, 't Is dan ook hoog noodig. Na den aanleg der waterleiding zijn die wegen zoo gehavend, dat vooral des avonds voor vreemdelingen het een pad is om den hals te breken. Daarbij komt, dat aan de Politie verordening, welke bepaalt, dat met geen zwaarder gewicht dan 100 E.G. op het voetpad gereden mag worden, en ook aan Art. 25, Prov. Reglement, niet meer de hand gehouden kan worden. Doch met dit al zijn de eigenaars der voetpaden de dupe. Zij toch worden ver plicht het pad, dat een ander stuk rijdt, weer te herstellen. B. en W. zullen dat ook een onbillijkheid noemen. Dat ernst met die voetpaden thans wordt gemaakt, bleek ons, daar het hoofd dozer gemeente alles laat opsporen, zelfs uit het oud-archief van Rijnland, wat betrekking heeft op die voetpaden, niet alleen de oude rechlen, maar ook de verplichtingen om trent het onderhoud. Interessant is het die oude documenten te lezen. Men krijgt een juisten bl'ik, hoe ons dorp voor ruim twee eeuwen zich voor deed. Uit verschillende stukken bleek, dat ons dorp bestond uit pl.m 100 erven, be bouwd met woningen, aben omringd met tsloolen of wijken Iedere hewomer ontving destijds een brandhoos om in geval van brand inmiddellijk de daken met riet be dekt nat te lioozen. Eén van de 150 brand- hoozen is nog bewaard gebleven. Over de sloolén lagen in het voetpad p'anken en over de wijken bruggetjes. In 1904 verdween het laatste bruggetje in onze voetpaden. Een der oude bruggetjes is nog aanwezig, niet in den weg. doch het welk toegang geeft tot het erf van den heer Bur.tsma. UIT DE RADIO-WERELD. Waf cr vanavond te hooren Is. 5 06 uur Radio-Paria 1 SO M. Concert 5.20 Brussel 26.» M. Concert 5 20 Hamburg 390 M UUvoerng van „Der Wildschütz". 6.20 Eiffólloren 2600 M. Concert 7.20 Alle Engclsclie stations: Tijd sein Big Ben on nieuws. 7.20 Berlijn 500 M. Voordracht en concert. 7.20 Hamburg 390 M, Uitvoering en tor" "«1st uk, waarna dansmu ziek 820 Londen 365 M. Chelmsford 1600 Ar. en andere Engqlschc stations: concert 8.35 Brussel 265 .\f. Opera-concert. 9.20 Radio-Paris 1780 Af Opera- concerl Als men voor een 40-tal jaren hier door de Woudwatering voer, gaven die brugge tjes met haar witgeschilderde leuningen en .niet te vergoten witgeschuurde schoeiingen en stoepen een fraaie aanblik. Na. 1918 werd bij de schouw niet meer op rlio leu ningen gelet. De oorsprong van de schouw in ons dorp lag daarin, dat in 1718 „de wegh ter wederzijde in de Buyrt van Woubrugge bij quaad weer ande in de winter saysoen seer alegt ende genoegsaem inpracticabel"- was en daarom „tweemael jaarlijx t« schouwen bij ijder voor off neffens z jn huysingen, echuyr ende erve met sant ofte schulpen", grint gebruikte men toen niet, .mitsgaders de planken off bruggetjes in de voorz(ijde) wegh, deese plancken" moesten „sestien duijm breed ende van leuningen voorn en eijn", enz. Van rijden met wagens was toen goetf sprake op dat voetpad, alles ging per vaar* tuig, evenals dit nu nog te Giethoorn ge^ 8chiedt. Zelfs de nachtwacht waagde zich' niet dee nachts over die planken, maat voer geregeld met een schuitje door de Woudwatering, zoo&la de keuze op het klapwaken dit vermeldt. CNi4ste|:jk getuigenis ter cateMmfiétif Voor de Eeu-w. heeren theologanten van het Groot-seminarie te Warmond gaf pa ter Hendrichs Zondag 1.L zijn bekend^ lezing over dit onderwerp. Ook de Pause lijke Internuntius, Mgr. Orsenigo, de HoogEeffw. heer President van het se minarie en Zeergeleerde heeren professo ren waren tegenwoordig bij de voorstel ling dezer schitterende beelden, die. in hun systematisch verband, gelijk Pator Hendrichs het geeft, een zoo onwraak« baar getuigenis afleggen van het góloof der eerste Christenheid. Meer dan ander half uur hield pater Hendrichs met zijn lezing de aandacht onvorzwakt geboeid. Aan het slot spralk Mgr. Orsenigo een har telijk dankwoord. .,ATsb." Z. D. H de Aartsbisschop van U'.recht heeft benoemd als pastoor te IJsselstein den Weeleerw. heer H J, Holtslag. tot pasfoor te Netterdcn den Weleerw. heer C. G. J. van Avezaalh en tot pastoor te Zuidhom den Weleerw. beer E Th .1 Hol. RECHTZAKEN. Een zaak-Eilers De Hooge Raad heeft gisteren vernie tigd een vonnis van do rechtbank Ie Zutphen, waarbij J H. Eilers is veroor deeld tol 2 maanden gevangenisstraf we gens het buiten noodzaak uitoefenen van de geneeskunst. De zaak werd verwezen naar hot Hof te Arnhem. Land- en TiiinNï i»! Veiling te Lis se, op 9 December, van Gladiolen 12-op, onder directie van de Coöperatieve Haarlemsohe Groenden- enl Bloembollen veiling: Bar. Jos Hulot f210, Brenchlefensis f3.80, Empress of India f2.40, Halley f 2.Mareclial Focli f 1,40. Marianne f 1.50, Master Wietse f250, Panama f 1.90 Pink Beauty f 1.90 Woensdag SO December 1924 RINBSENLAND Vragen van Kamerleden. De op heffingvan hulppost kantoren. Op de vragen van den heer de Boer in zake opheffing van hulppostkan toren heelt minister van Swaay o.a. geantwoord dat, evenals de oprichting, de opheffing van hulppostkantoren door den Minister van Waterstaat geschiedt. De directeur-ge ii er aal der posterijen cn telegrafie handelt bier dus niet eigener autoriteit. De op te heffen hulppos,Ikantoren ver dwijnen. niet zonder meer, doch worden vervangen door eenvoudiger, goedkooper postinrichtingen, stations voor den post dienst gehecten. De economische belan gen van het platteland worden naar de meening van den minister door deze ver vanging niet bevorderd, doch evenmin cp ongeoorloofde wijze geschaad. Belanghebbenden behoeven zich slechts in enkele gevallen, n.L zendingen, waar van het bedrag of de aangegeven waarde meer dan f 1000 bedraagt, naar het naaslbijgelegen kantoor te begeven; daar tegenover staat, - dat de overige aange- teokende stukken, postwissels, enz. steeds te hunnen huize worden uitgereikt, res pectievelijk uitbetaald. Voor aankoop van post waarden, verzending van aange tekende stukken, postwissels, postpak ketten, enz. biedt het station voor den postdienst ter plaatse gedurende een vol- doerid aantal uren gelegenheid. De minister is van meening, dat daad werkelijk wordt bezuinigd, zonder van de plattelandsbewoners onevenredige offers te vergen. De Raad van Arbeid te Gouda. Op heffing? Naar de „Msb." verneemjt zal geen nieuwe voorzitter van den Raad van Ar beid te Gouda worden benoemd. De Minis- t t is voornemens om óf den Raad van Arbeid te Goudf\, óf een anderen Raad op te heffen. In dit laatste geval zou de voor zitter van dien Raad, dan worden be noemd tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Gouda. Het aantal Raden van Arbeid zal dus weder met één worden verminderd. De Staatsloterij. De directeur vra a g t o n t s 1 ag Naar de ,,Msb." vernemt, heeft de beer J. E. G. C Offerhaus, directeur van de Staatsloterij, als zoodanig ontslag aange vraagd tegen het einde van dit jaar. De hoer Offerhaus is 68 jaar oud en beeft'een ruim 40-iarigen deinsttijd ach ter den rug, waarom hij thans den tijd gekomen acht om zich uit den Staats dienst terug te trekken. UBT OE CH3GEVIHG BOSKOOP Gemeenteraad Maandag vergaderde de gemeenteraad alhier. Voorzitter Burgemeester P. A. Go- lijn. Aanwezig alle leden. Als eerste voor stemming en rondvraag wordt aangewezen de heer Grootendorst De notulen der vergadering van 5 Novem ber werden onveranderd goedgekeurd. Eenige ingekomen stukken van Ged. Sta ten worden voor kennisgeving aangenomen Een voorstel van B. en W. tot verkoop van drie perceelen bouwgrond van het gemeen telijk bouwterrein aan de heeren Hoogerr- doorn, Kromhout en Tol, wordt goedge keurd. De Voorz. deelt medo, dat de prij^n der cokes aan het gemeentebedrijf zijn ver laagd en zijn als volgt: geklopte cokes 11.15, parelcokes fl.— per H.L., afge haald aan de fabriek. De heer de Wolf FEUILLETON HET OPSCHIETENDE KOREN door RENÓ BAZIN, Lid der Fransche Academie (Eenige geautoriseerde vertaling) 87) Het gelaat van Gilbert versomberde. Hij groette den opzichter, die naar het kas teel terugkeerde, met het hoofd. Dan nam hij een handvol gras, droogde er zijn zeis medo af en hij zag aan de zon, dat het ongeveer vijf uur was. Hij verliet den akker om zijn woning te gaan sluiten. Van al zijn buren uit de Wolvengracht verwittigde hij alleen moeder Justamond van zijn vertrek. Toen hij alles netjes ge ordend had gelijk hij steeds placht to doen als hij voor enkele dagen afweizig was, kleedde hij zidh netjes aan, puntte zijn baardje wat en maakte van zijne plunje een pakje, dat hij mee zou nemen. Dan legde hij zich een tijdje to bed eiv sliep een weinig. Vóór het dag was, ging hij op het venster der familie Justamond kloppen, zooals was afgesproken. De goede vrouw opende het kleine venstertje hal verwege, maar ging snel terug voor do koude, die van den boschkant binnenwaai de. Moeder Justamond, Mer is mijn sleu- .tel, bewaar hem totdat ik terugkeer. Komt gij spoedig terug? Ik geloof (het niet; mijn hart is ziek Genees het, arme Cloquet. Ala ar dit faat z )o gemakkelijk nret, als de kwaal meent dat de afzet van cokes aan de gas fabriek kleiner zal worden, wanneer niet steeds eon concurreerenden prijs in reke ning wordt gebracht. De Voorz. zegt, dat het niet zeker is, dat de prijzen nog lager zullen worden, dat zal geheel van de om standigheden afhangen, daar het een han delsartikel is, liet heeft echter steeds de aandacht van B. en W. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot onbewoonbaarverklaring der perceelen Ridderbuuxt 26 en 27 wordt aangenomen. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot vaststelling van pensioensgrondslagen, wordt aangenomen. Aanbieding door B. on W. ter vaststel ling van de gemeentebegroting voor den dienst 1925, met memorie van toelichting en verdere bescheiden. Algemc-ene beschouwingen; De lieer van Kleef spreekt op de eerste plaats een woord van dank aan B. en W. dat de raadsleden de noodige bescheiden tijdig hebben ontvangen, opdat men de verschillende punten grondig kan instudco ren. De memorie van toelichting is met kennis van zaken samengesteld. "We mo gen ech ter niet al te veel bouwen op de merkbare verbetering in hot hoofdbedrijf van onze plaats, n.l. de boomkweekerij, want al is de toestand heel wat gunstiger, we zullen nog lang moeten werken voor de geleden verliezen zijn ingehaald. Spr. vraagt voor do post onderwijs de noodige aandacht van B. en W., daar uien hier, vooral ook wat betreft de vreemde talen, uitstekend onderwijs moodig heeft. Spr. heeft niets zien staan bij de toekomstplan nen over electrificatie.wat toch ook een van de eersto wenischen. is voor onze gemeente en vraagt hiervoor de meening van B. en W. De heer Alesnian uit zijn blijdschap, dat uit de begrooting blijkt, dat men op den grondslag van de financiën kan doorgaan en kan het standpunt van B. en W. be treffende de belastingen ten volle onder schrijven. Voor het aanzien en credietvan onze .gemeente is een redelijke belasting noodzakelijk en verdient het aanhevelng de aandacht te wijden aan een kapitaal vorming voor de groote toekomstplannen in de begroeting genoemd. Spr. meent, dat aan de salarissen van ambtenaren en werk lieden der gemeente voorloopig niet ge tornd moet worden; ze ontvangen nu reeds 5 minder, en om de toewijding te hebben van zijn ondergeschikten moet men deze ook behoorlijk betalen. De heer Brand zegt, dat bij de aanbie ding der gemeentehegrooting 1925 B. en W. niet in staat waren de meening van Ged. Staten, \tat betreft verhaal van pen sioenbijdrage, in de concept-begrooting te verwerken. Thans weten wij echter dat Ged. Staten slechts gedeeltelijk hun goed keuring wilden hechten aan het besluit van don Raad, zoodat wij nu 5, inplaats van 81 's° kunnen verhalen op de pensioen bijdrage. Spr. betreurt deze houding van Ged. Staten en hoo-pt dat bij een volgende begrooting geen tegenstand te wachten is, temeer daar allerwege op hetzelfde punt wordt aangedrongen. Het is spr. niet duidelijk, waarom B. en W. er op zinspelen als zou in Mei a.s. het vermenigvuldigingscijfer moeten worden verhoogd en meerit, dat de vaststelling al tijd in Februari geschiedde met de daar opvolgende begrooting als doel. Het doet spreker genoegen te vernemen, dat er ook. thans door B. en W. een meer optimisti- schen loon wordt aangeslagen, of liever gezegd: meetr vertrouwen in de toekomst wordt uitgesproken. Het is aangenaam te vernemen dat de schuldenlasten der gemeente belangrijk minder worden, en de bezuiniging, in welk teeken ook deze be grooting staat, heeft doen zien, dat op dit gebied steeds met ijver wordt gewerkt. Het onderwijs, dat 1/4 deel van al onze uitgaven vergt, daaromtrent kan men zeg gen dat kennis ten allen tijde het crite rium is, waarop de ontwikkeling berust, en daar onze gemeente vooral op het gebied van boomkweekerij de eerste plaats wil blijven innemen, mag 'zij op goed onder wijs, voor zoover noodig, aanspraak ma ken op de bijzondere bescherming van hot Gemeentebestuur en den Raad. Waar ten slotte B. en W. een overzicht geven van de uitgaven voor verschillende werken welke in de toekomst de gem.-f in ancien druk ken, geeft spr. in overweging een onder door kinderen komt... Ik zal goed aan alles denken: -de kamer open doen als het mooi weer is; op de bijen letten; de aard appelen uitdoen, waarover ik niet u zal afrekenen. Er is nog iets, zei Gilbert. Wat dan? Wat is het koud om nu den weg op te gaan. Ik zal u mijn adres laten weten; gij zult mij bericht geven uit Fonteneilles en vooral nieuws over mijnheer Michel. De goede vrouw wenschte hem met tra nen in de -oogen goede Teis. Ik ben zoo geleerd niet, doch mijn zoon Etienne en mijn dochter kunnen goed schrijven. Als er nieuws is in Fonteneilles zullen wij hot onmiddellijk laten weten... Het spijt mij, u te zien vertrekken, Gil bert, omdat wij buren waren, werden we als bloedverwanten. Vaarwel. Vaarwel. Een half uur later traagden, als bij hun werk op den akker de zes schoonste os sen van het kasteel, twee aan twee aaneen gekoppeld,over den weg naar Corbigny, Gilbert Cloquet, den mispelaar in de hand stapte naast de twee eerste. X. De hoeve van het Gebroken-brood. 1—4 't Is goed, Cloquet, gij zult kost cn inwoning hebben, alsmede vijftig frank per maand, zooals nw makkers, Zijn inv ossen niet beslagen? Neen, mijnheer, bij ons beslaat men ze evenmin als de schapen Ga dan morgen vroeg naar den smid Vooruit zoek In te stellen naar de mogelijkheid om, bij eventueele uitvoering der Gouwe-wer- ken> welke voor de gem. van zoo buiten gewone beteekenis zijn, do verbinding van den Oost- en Westkant op een andere wijze te doen plaats vinden dan door het bouwen eener brug (bedoeld wordt een tunnel). De VooVz. zegt dat bet hem verheugt van verschillende zijden woorden van waardee ring te mogen vernemen, waaruit blijkt dat het beheer der gemeente door een over groot deel der raadsleden voor in orde wordt gehouden. Betreffende de verschil lende beschouwingen, wil spr. antwoorden dat een loondebat te midden der behande ling der begrooting ongewenscht is, als ook dat de loonpolitiek steeds naar voren komt. Zooals het nu is moeten wij hel voorloopig laten. Over een eventueele be- lastingverhooging wordt door B. en W. niet lichtvaardig gedacht. Het standpunt bereffende de electrificatie moet worden bevorderd, doch alles niet direct, er zijn dienaangaande twee voorstellen binnenge komen, die de volle aandacht van B. en W. uitmaken. Het woningvraagstuk wordt niet uit het oog verloren, men zie slechts naar de Zuidkade, n.l. het in orde maken van het gemeentelijk bouwterrein. Alocht de particuliere-bouw niet voldoende door gaan, dan zullen B. en W. zeer zeker ook hier hun aandacht aan moeten wijden. De Voorz. hoopt dan dat allen zullen me dewerken aan dat ééne doel, n.l. de wer kelijke belangen onzer gemeente, welke ons aller aandacht vereischen. Behandeling der verschillende punten der begrooting. De heer Spruit acht de ditgaven van f300 voor een nieuwe schrijf machine'niet noodzakelijk; de heer vhn Kleef heeft de nu in gebruik zijnde ma chine geprobeerd en vindt het wel nood zakelijk. B. en W. achten aanschaffing eener schrijfmachine beslist noodig. Een voorstel van den heer Spruit voor niet- aanscbaffing wordt verworpen met 11 der 13 uitgebrachte stemmen. Een voorstel van den heer Verkade om do post van f 100 voor het rondzenden van de notulen aan de raadssleden te laten vervallen, vooral gezien de onvolledigheid van de- zplve, wordt verworpen met 10 der 13 uitgebrachte stemmen. De heer Brand bespreekt de post, welke is uitgetrokken voor straatverlichting. Spr kan zich hiermede wel vereendgen wan neer er werkelijk goede verlichting wordt gewaarborgd; want op heden komen er geregeld klachten biimen. De Voorz. zegt, dat dit punt ook reeds besproken is door B. en W. met den directeur van de bedrij ven, en zegt een betere controle in deze toe. De lieer Alesnian stelt voor een subsidie te verkenen van f 50 aan de bijz. vrijw. landstorm. De Voorz. is niet tegen eenige subsidié, echter een kleinere. Verschillen de heeren voeren hierover liet woord. De heer Alesman brengt de gevraagde subsi die terug op f 25, welk gewijzigd voorstel wordt aangenomen met 8 der 13 uitge brachte, stemmen. In bespreking komt de jaarwedde van den gèraeenle-architect. B. en W. stellen voor het salaris van f 3000 terug te brengen op f 2750. De heer Brand kan zich hiermede niet vereenigen Het vorig jaar is er besloten het salaris van den gemeente-architect, dat f3500 be droeg, met f 1000 te verlagen, te verdeelen over twee jaar, laatstgenoemde kreeg dan de vrijheid zich gedeeltelijk aan particu lier werk te mogen wijden. Spr. stelt voor zich te houden aan het besluit van het vorig jaar en het salaris te brengen op f 2500. Verschillende heeren voeren hierover het woord. De heer van Kleef ondersteunt het vooTstel-Brand. In stemming gebracht, wordt het aangenomen met 7 der 13 uitgebrachte stemmen. (Wordt vervolgd). WARMOND. De n'cuwe belastingheffing. Bij de nieuwe heffing van Gemeentebelasting, goedgekeurd door den Raad en voor goed keuring voorgedragen aan de Kroon, zal op de Rijksihkomstenbelasting 50 pCt. wor den geheven waardoor het percentage H. O. zal dalen van 3,5 tot hoogstens 2 pCt. Voor een overzicht plaatsen wij de ver schillen hier van enkele cijfers waarvoor het vroegere betaalde tusschen haakjes er achtergeplaatst. De man, die aldus in zijn klein kantoor met lichtgroen papier behangen, het eersto gespTek eindigde met Gilbert Clo quet, had een stuursoh uitzidht en was kort van stijl. Hij had een vierkanten baard en droeg voortdurend een bril als had hij lang rekenkunde gestudeerd. Het was "Walimery, de jonge boer van de hoe ve „Het Gebroken Brood", een landbouw ingenieur, zoon van een ouden magistraat uit het noorden, die zelf hem van staats ambten afkeerig had gemaakt. Walmery ging met den nieuwen knecht tot het ein de van de gang, die van 't kantoor naar de eetzaal der dienstboden leidde en op de binnenplaats uil zag. Hier ging hij even naar hui ten. Jude, dit zijn de ossen uil Nievre. Laat ze in den derden stal vastmaken. Hij ging de woning weer binnen. Op de binnenplaats vond Gilbert Cloquet zijn ■zes ossen terug en wachtte 'op den werk baas, Jude Heilman, die bezig was zijn handen te wasschen aan de pomp. Een oogeniblik later kwam de werkbaas, die de verbazing van Gilbert opwekte door zijn reuzengestalte, zijn frissehe jeugd, leni gen gang, levendige oogen en verbruind gelaat. Deze reus met gestreepte broek en overhemd had een klem gezicht met een ros kneveltje. Gij zijt Gilbert? Een beetje oud om te reizen. Ik zou u kunnen antwoorden, dat gij een beetje jong zijt' om to bevelen en ik zou niet meer golijk hebben dan gij. Gij moet mij aan 't werk zien. Dan kunt gij oordeelen. 't Is goed. Zwijg uw ossen los.... Wat hebben die een eigenaardig juk? Is me dat een gebruik? Hij wees op hot rood geverfde juk der ossen dat in het Nièvre-land dient om ze op le smukken.... Dat, mijnheer, bewijst de achting, die de mouse hen bij ons hebben voor huu mooiste ossen. Men is trotach in Fonte neilles. En er was reden toe. Door even met zijn stok den rug van een os, Ross-igneau geheeten, aan te raken, liet bij het eerste kopbel zich op de plaats omdraaien. Heeft men het ooit gehoord, gromde hij. Hij heeft nog geen enkel woordje voor zulke beesten als de mijne. Hebben ze dan alleen ossen, deze Picardiërs? De zes ossen zetten zich in beweging en hij voegde erbij: 't Zijn mooie, hun ossen yan Picar- dië. Ze zouden hoogstens goed zijn voor Kerstkribben. Deze oordeelvelling was uitgelokt door de vergelijking, die iedereen thans kon maken tusschen de ossen uit het Nivernee sche land en liet vetvee, voortdurend in gesloten op den mesthoop. Dit schouwspel was van hooge lande lijke schoonheid. De zes groote witte os sen liepen langzaam om een stapel most van meer'dan tachtig centimeiters hoogte, ingesloten tusschen ijzeren staven. Op de zen hoogen mesthoop, waaruit men meer dan zes honderd karren mest kon laden voor de landerijen, liepen of sliepen veer tig ossen, rosse en bonte, weinig sterk gebouwd en in de streek gekocht, die daar in den herfst en in den winter op den ouder hun lichaam rookenden en rollen den mest moesten blijven, dagen en nach ten en dan in de lente in de weiden ge jaagd werden om nog vetter te worden, al vorens den weg naar het slachthuis op to gaan. Van afstand lot afstand stonden kribben gevuld met water en troggen niet pulp van de suikerfabriek en haksel. De ossen aten, dronken en draaiden rond of stonden stil droomend voor zich uit to staren. De omheining had maar n opening langs den kant der eigenlijke boerderij. Doch een geketende waakhond beloerde de gevangenen bij de eenige uit gangspoort. Duiven, kippen en eenden leefden met de meesten mede op den mest en verwarmden zich aan hetzelfde ver borgen vuur. Langs deze groote veemesterij liep een breede geplaveidó weg voor mensehon' en wagens, die leidde naar de woning van den werkbaas, de stallen, de varkenshokken, de schuren, de loodsen, alles in rooden steen. Al deze gebouwen waren verbonden door een hooge, breede poort, waarboven een verkleurd geveldak welfde. Van hier uit zag men over akkers en weilanden. Aan den anderen kant van de breede en lange gebouwen lag een groote boomgaard (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3