Vierde Blad. Zaterdag 6 Dscember 1924 3e Nederlandsche Staats inrichting. MILITAIRE UITGAVEN. Schatten gelds. Nalatig in hun plichten Voor deze surprise Uit het oog verloren Slechts een peulschilletje Reactie Ver foeilijk Een vaststaand)© waar heid Dienstdwang R.-K. Mili tairen vereeni gingen. Begrijpelijkerwijze verslindt ons leger jhatten gelds. De Begroot'og voor het De partement van Oorlog bedroeg in 1924 f 61 698.146.die voor het Departement van Marine f 46.108.226.Wie zal deze reuzen-sommetjes betalen? De schatkist is jer goed voor, want: „Al de kosten voor de legers van het Rijk •worden uit 's Rijks kas voldaan. (Art. 188) Onder d:e kosten beboeren ook de som men voor schadeloosstelling. Men moet na melijk weten, dat, als de soldaten b.v. op manoeuvre zijn, ze toch graag een onder- 'dak en voedsel hebben. Nu kunnen door omstandigheden tentenkamp en veldkeuken •wel eens wat nalatig blijken in hun moe- 'derlj'ke plichten. In zulk en dergelijke ge vallen kunnen de inkwartieringen en het onderhoud van kef krijgsvolk ten laste van een of meer inwoners of gemeen'en wor- 'den gebracht (art. 188). Opdat bijtijds de zaakjes voor onze soldaatjes in orde kun nen worden gemaakt of, wanneer plotseling inkwartiering noodig wordt, zooals on langs nog bij de herhalingsoefeningen te Breda, men niet heelemaal met den mond vo! tanden slaat, maken Burgemeester en HVefhouders jaarlijks een lijstje op van die ingezetenen, d'e eventueel voor deze sur prise in aanmerking komen. Tamelijk nauwkeurig is bepaald, wat bij zulke ge legenheden moet worden verschaft. Eveneens tegen vergoeding kunnen trans porten en levcrantiën van welken aard ook voor de tegers of de verdedigingswerken Van het R'jk worden gevorderd. Bij onwil bf nalatigheid qm aan het gevraagde te Vo'doen, krijgt men doodeenvoudig de tekening thuis gestuurd, terwijl nog een ildhoete extra mag betaald worden. In geval van oorlog, oorlogsgevaar of tondere buitengewone omstandigheden, eon's b.v. watersnood, worden natuurlijk blinder voorzorgen genomen, minder atten ties bewezen en wordt uiteraard spoediger hot geduld1, dfr r'Hijkheid on welwillend- lio?d uit het oog verloren. Maar wie Is liii zoo'n gelegenheid niet zenuwachtig? Be voor inkwartiering enz. te vergoeden tenkosfen zijn f slechts een peulschilletje te boom en in vergelijking met hetgeen voor Onderhoud van personeel en aanschaffing van materieel is te betalen. Aangezien wij tas de ontzettende gevolgen van een oor oor met e'gen oogen hebben kunnen aan- fchouwen of lezen en we ons van den an doren kant op het oogenblik in een hoog conjunctuur van bezuinigingsnoodzakelijk- heden vermeien, leeft onder het Nederland se volk een min of meer spontane of eeforceerde drang om het heele dappere leger en al onze trotsche zeekasteel en met bemanning incluifl op te.doeken." Maar, gelijk bij alle zaken, die men fcraag of niet graag heeft, dreigt ook bij dezen eisoh het hart. wel eens luider te Fproken, dan het verstand, op welke niet- jgehocl redelijke handelwijze reactie pleegt Ie volgen. Zou ook bij dit vraagstuk de deugd niet inliet m'dden liggen, zou niet hij den juis- len weg bewandelen, die zich tusschen trolwapeningsfantasten en militairisten beweegt? Van ons. Katholieken, mogen in elk ge tal verre blijven het aBedaagsch, laag-bij- te-grondsohe ordinair en feclame-achtig tesol met ontwapeningsleuzen, welke aan Jouter-menschelijke motieven zijn ont kend, de eigenbaat van den enkeling vleien a op stemmenwinnerij van de onnaden- ffnde massa zijn berekend. T Neen, zulk een gedoe is verioeilijk. Ook hij ontwaponingsactie en vredesbeweging houde men hoog heilige idealen. Gode zij dank, wat een heerlijke gezind heid schitterde uit in verschillende arti kelen, welke den laatstea tfjd door hoog staande mannen werden gepubliceerd. "Wij denken hier vooraf aan den uniek stuk van fr. B. Kruitwagen 0. F. M. in „De Maasbode" van 12 September 1924, dat een stoot gaf tot een hernieuwde vredesactie ten onzent. Het artikel is verschillend be oordeeld. Maar hij in elk geval verdient onze hoogachting en sympathie, die bij zijn ontwapeningsactie ook vasthoudt aan deze verheven beschouwing: „dat er nog altijd een God in den Hemel is„ die over het wel en wee van ons Vaderlamd waakt, en die een oprechte pr ging, om onderlinge liefde en vrede onder de volken te bevor deren, onfeilbaar zeker op den door Hem uit te kiezen wijze zal heloonen." Hoe ten slotte feitelijk door de onzen over het min of meer van bewapening of ontwapening wordt gedacht, gosproken en geschreven, voor alien blijve toch deze waarheid vaststaan, dat wij niet door het vormen van „vedhtsoldafen", niet op de eerste plaats door lange oefeningen of door een groot getal ons land sterk maken tegen mogelijke vijanden. Kerels immers met godsdienstzin en brave zeden zullen, wanneer het ooit noo- dig mocht zijn, de beste verdedigers blijken van den vaderlandschen bodem. Een volk met ongerepte zeden en diep geloof vormt ware helden. De weerkracht van ons volk sterken door bescherming der reinheid, door aanwakkering van zijn geloofsleven; dat is een actie, waaraan zelfs de meest verwoede ontwapenaar zijn beste krachten moge geven. Dankbaar in dit opzicht moeten wij zijn voor onze Regeering, die door'het instituut der aalmoezeniers en op andere manieren veel voor het godsdienstig en zedelijk welzijn der soldaten deed. Echter, zijn en blijven deze maatregelen slechts middelen, om kwaad te verminderen. Alleen van de afschaffing van den dienstpliht, als „de ware oorzaak van vele ellenden, welke sedert méér dan een eeuw de maatschappij hebben getroffen" (Bene dicts XV), zijn definitieve resultaten te verwachten. Wordt wel eens niet beweerd, dai de mensch-onwaardige en mensch- ontoerende dienst-dwang door satanische goddeloozen is gewild en geprotegeerd als het doelfreffd middel om de zeden der jonge mannen te verderven en hun gods dienstig leven te verstikken? indien deze bewering waarheid bevat, dan zijn in som mige landen wel vruchten geoogst! Ouders vooral mogen bedenken, hoe ont zettend groot dikwijls ook ten onzent de gevaren zijn van hot so1 daten'even, en dat alleen de R.-K. MiTitai ren-V er een I gi ngen den soldaat afdoende beschermen tegen de verleiding. Wij zijn het geheel met Pater Haanen O.F.M. eens, waar hij in zijn handboekje voor de leden der R. K. Mili tai ren-ver eeni gingen blz. 29, het volgende beweert: ..Een R. K. jongeling die in onzen -tijd soldaat moet worden, behoeft niet te vree- zen, voor de gevaren van het kazerneteven, indien hij maar het besluit neemt om ge durende geheel zijn diensttijd getrouw de R K. Militairen-vereeniging fe bezoeken en dat besluit ook werkelijk ten uitvoer brengt. Ook behoeven de ouders van zulk een zoon zich niet met angstige 2org af te vrar- gen, wat er van hun kind geworden zal in den dienst. Zij hebben slechts te zorgen, dat die zoon vanaf den eersten tot den laat- sten dag van zijn verblijf in do garni zoensplaats getrouw de R. K. Militairen- vereeniging bezoeke. Kunnen rij dit van hun zoon gedaan krijgen, dan zal die na geëindigden dienst tijd' even braaf naar het ouderlijk luiis te- Tugkeeren, als hij daaruit is heengegaan." Met welke aanhaling wij de eerste afdee- ling van het eerste deel hesluiten, om ons in de tweede afdeeldng te gaan bezig hou den met de Wetgevende Macht. Fr. CUNIBERTUS SLOOTS. Weert. O.F.M. Buitenl. Weekoverzicht. De storm, die vóór 14 dagen zoo plotse ling opstak in Egypte, heeft zich weer neergelegd. Er- is weer kalmte g( komen, ten minste in schijn. Maar in dit oogen blik van stilte hoort men duidelijk hoe oen Yeel dreigender gevaar nader, en Har der sluipt, langzaam en zonder groot ge rucht: hot bolsjewisme, dat naar alle kan ten om erkenning vraagt, maar als het deze verkregen heeft, zijn positie benut om propaganda te maken voor de revolutie. Wij zullen straks gelegenheid hebben om te laten hoor en hoe het een met het ander samenhangt, hoe Azië, waarbij men ge rust de Bolsjewiki in Rusland en de Moren in Noord-Afrika kan rekenen, bezig is op te heffen tegen do West-Europeesche overheersching en zich te ontworstelen aan de „voogdij" welke de cultuurlanden de laatste eeuwen hebben uitgeoefend over de diverse bruine en gele broeders. Europa heeft zich een onherstelbare scha de toegebracht door den oorlog'en het is thans zoo verzwakt dat het nauwelijks weerstand kan bieden aan de ziekte, wel ke zich als een kanker in haar lichaam invreet en die zijjn oorsprong 'vindt in Sovjet-Rusland. De R ij k a d a g.s verkiezingen. klaar voordat wij ons verder gaan ver diepen in deze sombere bespiegelingen, corst even een woordje over wat nabij en voor de deur is: de algemeene verkiezingen bij onze Oosterburen. Zooals men weet, hebben die morgen (Zondag) plaats. Al gemeen verwacht men een verschuiving van het zwaartepunt van rechts naar links, een overwinning van de midden-partijen. Gelijk men gisteren heeft kunnen lezen, wordt deze meening ook bevestigd door de houding van Stresemann. Dit politieke windvaantje geeft nauwkeurig aan, uit welke hóek de wind tegenwoordig waait. Misschien herinnert men zich nog de zwen king van de Duitsche Volkspartij naar rechts,toen er een algemeene „Rück nach Rechts" was tengevolge van de politiek van Poincaré. En het is nog niet zoo heel lang geleden, dat hel vooral Stresemann was, die aandrong op opname van de Duitsch-Nationalen in de regeering, een crisis, die toen geëindigd is met. de ont binding van den Rijksdag. Thans scheldt Stresemann deze rechtsche boeren uit voor kerels met groote monden, die hard kunnen schreeuwen maar nog nooit wat tot stand hebben gebracht Het ziet er dus blijkbaar niet al te best uit voor de rechterzijde. Ter vergelijking wanneer Maandag en Dinsdag de uitslagen hekend gemaakt wor den, brengen wij hier de samenstelling van den ouden rijksdag in herinnering. Hij bestond uit 100 Soc.-Dera.; 106 Duitsch Nationalen; 65 Centrumsteden; 62 Com munisten; 44 Duitsche Vcïksparlijers; 32 Duitsch-Völkischen; 28 Democraten; 16 leden der Beicrsche Volkspartij; 10 leden van den Boerenbond; 5 Duitsch-Hanno- veranen; 4 Duitsch-Socialen De Eg'yptischo kwestie. Wij zeiden hierboven, dat de rust in Egypte was weergekeerd, tenminste In 'schijn. Maar de agitatie der Wafd-partij, de par tij der extremisten, duurt voort. Ook Zaghloel Pasja zal wel niet stil blijven zitten. Er ging een gerucht, dat hij het land verlaten zou, maar dat werd al spoedig tegengesproken. Op het oogenblik heeft de Egyptische regeering alle Engelsche eisciien volkomen ingewilligd. Maar.dat heeft de Tegee- ring wel gedaan, doch het parlement is het daarmede volstrekt niet eens. Het is, zooals men weet naar huis gezonden,maar het kan toch niet altijd thuis blijven zit ten. En algemeen wordt toegegeven, dat als het parlement thans hijeen zou ko men, dat een nederlaag voor de regeering zou beteekenen. De extremisten welen heel goed wat zij aan bet parlement heb ben, als zij onmiddellijke bijeenroeping eischen. De koning is echter wel zoo ver standig om deze eisch niet in te willigen. Integendeel verluidt, dat de regeering het parlement ontbinden zal. Dan nieuwe ver kiezingen met al de agitatie, intriges enz. van een warmbloedige verkiezingscam pagne. De temperatuur schijnt zelfs zóó hoog te zijn gestegen, dat er bijzondere politiemaatregelen genomen worden naar gemeld wordt om de ministers in Engeland zelfs tegen aanslagen te bevei ligen van doortastende Egyptenaren. Men zou een heel complot op het spoor zijn. 't Is mogelijk, want, zooals gezegd, de rust is maar schijn, inwendig kookt het nog. De ontruiming door de Egyptische een heden van den Soedan is niet zonder in cidenten afgeloopen. Te Khartoem is een muiterij uitgebroken, die zich evenwel ernstiger liet aanzien dan zij werkelijk was. Tenminste, het opstandje was spoe dig onderdrukt. Of de Volkenbond nog zal interveniee- ren? Austen Chamberlain heeft verklaard, dat hij wel bereid is aan den Raad alle mogelijke inlichtingen te verschaffen om trent de politiek van de Engelsche regee ring, ten einde elk misverstand omtrent haar bedoelingen uit den weg te ruimen, maar intervenieeren mag do Volkenbond volstrekt niet. Engeland zou dat opvatten als een onvriendelijke daad. Wij hebben den vorigen keer reeds aangegeven, wel ke redenen de Britsche regeering daar voor opgeeft. Austen Chamberlain is nu op weg naar Rome, om de zitting van den Volken- bondsraad bij te wonen. De communistische actie. Omtrent de dreigende communistische ac tie en het verzet van de Aziatische volke ren tegen Europa vonden wij een arti keltje in het „Vad.'* dat een goed over zicht daarvan geeft. Wij ontleenen er het volgende aan: Men kan het verzet vau de Egyptena ren tegen Engeland beschouwen ais een zuiver plaatselijke beweging. Men kan er 'ook een felie uiting in zien van het onder- grondsch verzet der Aziatische volken en de volken, die zich aan Azië verbonden voelen, legen West-Europa. Er is alle aanleiding om de tweede beschouwing op den voorgrond te plaatsen. Het Egypti sche verzet staat niet los van de zelfstan- digheidsbeweging in Turkije. En het is niet toevallig, dat men juist van Perzië verwacht, dat het de Egyptische kwestie bij den Volkenbond aanhangig zal maken, waar alle West-Europeesche staten voor terugschrikken. Naast de pogingen van Egyptenaren en Moren om zich van de West-Europce- sohe voogdijschap te bevrijden, moet men aandacht schenken aan de actie der Britsch-Indische Swarajist en, die onlangs door de capitulatie van de non-coöpera tie-beweging van Ghandi aan offensieve kracht hebben gewonnen. In China ten slotte komt een strooming op, de studeerende jongelingschap heeft er de leiding bij, die het Hemelsche Rijk van allen West-Europeeschen invloed wil vrij maken. Zoekt men nu naar het verbindend ele ment in al die bewogingen, dan stuit men, naast vele andere factoren, steeds op dien eenen, den Russ isch en invloed, de commu nistische agitatie, die overal gereed staat om de West-Europeesche macht te onder mijnen. Van Moskou uit omvingen de Turken tijdens hun verzet legen Griekenland en Engeland steun. Uit Moskou ontvingen alle oproerige elementen in Afrika, Indië en het Verre Oosten bijstand. Niet uitsluitend tot Azië bïperkt zich de Russische agitatie. De communistische een trale in Weenen heeft zich, naar uit een bericht iu de Servische Politica blijkt, do cumenten laten ontstelen, die de plannen bevatten om einde Januari een revolutie in Zuid-Slavië te ontketenen. De nauwe verbinding tusschen den Kroatischen lei der Radilsj en Moskou maakt dit bericht minstens geloofwaardig. In Esthland hebben de communisten een mislukte poging gedaan om de regeerings macht te veroveren. De Esthlandsche regeering wist echter spoedig een voldoende macht op de been te brengen om de opstandelingen te verja gen en een 60-tal communisten te arres teeren. De beweging is dus onderdrukt Maar het was duidelijk dat de bolsjewiki de ban den in 't spel hadden en de zaak goed had den voorbereid. Uit deze enkele feiten blijkt de activi teit der revolutionaire Russen in Europa zelf. Maar hun hoofdfront hebben zij in Azië. En daar groeit hun macht ongetwij feld aan; niet in do laatste plaats omdat zij er oen bondgenoot vinden in Japan. Dt mogelijkheid van een Rüssisch-Chineesch Japansch blok mag men niet moer over het hoofd zien. Do tendenz daartoe spreekt b.v. duidelijk uit de rodevoeringen van Soen Jat Sen dib uit Tokio wordt geseind: „Azio (aldus de Zuid-Chinecsche lei der) is feitelijk een Europeesche en A me* rikannsohe kolonie. Egypte en Afghanis tan hebben hun onafhankelijkheid gekre gen, Britsch-Indië is op weg daarheen. Dit zijn teekenen die er op wijzen, dal Azië zich begint Ie bevrijden van het Wes» tersche juk. Volgen moet thans een samengaan va» Japan en Qhina Het geëmancipeerde Turkije en Japat moeten ender de banier van een.rechtvaar* digen strijd voor een grooter Azië trach ten, den druk van Europa en Amerika te weerstreven. Rusland symboliseert en brengt in de practijk een politiek van lo ven en laten leven. Japan en China moe ten elkander de hand reiken en door den strijd voor een grooter Azië den wereld- vrede bespoedigen". Zoo sprak Soen Jut Sen vóór zijn vei* trek naar Tientsin. Zelden zal men zot scherp de tegenstelling geformuleerd zien tusschen Azië met Rusland en West- Europa met Amerika. Het is een tegen stelling van machten, die reeds lang in d< ontwikkeling zichtbaar was. "RT V JcïBAL R K. FEDERATIE. Overzicht. Als we zoo het programma der Tweed& klasse H bezien, dan lijkt een voorspelling van drie der vier te spelen wedstrijden niet zoo moeilijk. Maar daartegenover staat, dat het nog St. Nicolaastijd is en verrassin gen niet uitgesloten zijn. Donk toch kan al heel gemakkelijk win nen van de Graaf Floris-clnb en de reserve? van Graaf Willem zullen het wellicht niet- kunnen bolwerken tegen Montfoort.al dient- luerbij niet vergeten te worden, dat de Ha genaars tegen Donk zelfs een puntloos ge lijk spel wisten te bewerken op 19 October P. V. O. II achten we ook niet zoo sterk als Excelsior, maar toch moeten de Schie dammers opnassen. willen zij dp punten niet verspelen. Leiden tenslotte ontvangt do cl uw uit Woerden en het resultaat, daarvan is moei lijk te voorspellen. Do Leidenaars zijn vo: goeden moed om revanche te nomen voor de 20 nederlaag in Woerden ondergaan, maar, indien er met te groot optimisme de strijd wordt aangebonden, kon zulks wel eens een tegenvaller brengen. We voorspel len daarom liever niets, in afwachting var een gunstig resultaat voor de Leideraars. Wedstrijd^onrammn voor a,s. Zominn. Eerste Klasse. RapidValkenburg A. Bonten PalemigFimbria H. de Loo SittardCaesar M. van Haaren T. A. C—R K M S V G. Knipschild Overgang .A Gennep--S. C. E. M. van Ni ver. R K T V VKeizer Karei A. v. d. Rose". M. U. L. O.—Constantia J. van Hnel Overgang B 's-BoschJong Brabant H. v. d. Branu Overgang 'C. CranenveldersP. H. J Kemper* Tukkers-N. E. O. M Stevenc Overgang D VooruitP. V. C. J. Drar.yer? Be Fair-L imvio H. van ToT Wilskracht—E. M. M G. Starren Fort-itudoR. K. B. V. H. de Bticger Overgang E R. K. A. V.—Graaf Wilhm II J. Salfischbergci H. B. C.Celer N. van Wijk WilhelmusD. H. L. F. van Veen Tweede Klasse H. P. V. O. IIExcelsior Bizob DonkGraaf Floris V F. Witjens Graaf Willem II 2—Montfoort Righart van Gelder LeidenV. E. P. B. Heilman DIOO. HAARL. VOETBALBOND. Overzicht, Het valt nog lang niet mede om me. FEUILLETON HET OPSCHIETENDE KOREN door RENé BAZIN, 1 Lid der Fransche Academie (Eenige geautoriseerde vertaling) Do raad was goed voor iedereen en [fard altijd gevolgd. Op Zonodag2 2 Juli, om ongeveer een tour, kwam de notaris, nog een flink man voor zijn leeftijd, vergezeld van zijn Uerk, die een grijs lederen portefeuille on- jjer den arm droeg. De afs-lager, een oude^ Meeke man, breed geschouderd en in 't tttart gekleer, uit eerbied voor de justitie, •üq hom nogal werk bezorgde, was al wroe ter daar. In de streek van Corbigny bad naam een goeden klank; hij had een pvare neusstem, die door het toegestroom- jk publiek overal werd gehoord en dik wijls wist hij bij het bieden een aardig heid te vertellen. Zoodra het paard was uitgespannen, be tonen de drie mannen het stuk te ensce neren, dat zij zoo dikwijls hadden ge peld. Langs den put en de woning ston- ploegen, eggen, een zaaimachine, twee frren, een licht rijtuig, een wanmolen, ijzerén en een houten bed opgesteld, den anderen kant langs de schuren a2 men een oude witte merrie, aan een Zeren haak gebonden, met het hoofd in 4 schaduw en den romp in de zon, op j"9 Pooten, sluimerend staan; nu en dan 0e2 zij met haren langen, weelderigen staart naar de stekende vliegen. Iets ver der stond de lange tafel, waarachter de afslager zou plaats nemen de tafel, die in de groote kamer der hoeve prijkte thans vol met voorwerpen, die men het eerst zou verknopen: een vergulde pen dule, haardijzers, keukengerief, lakens, handdoeken, hemden, zakdoeken, borden en metalen vorken en lepels. Iets verder nog en langs de twee trappen, die toegang gaven tot de woning, had men een stoel gezet voor den klerk en op de wasehtafe! van Marie Lureux een inktpot, pen, en een boek met gezegeld papier, op de eerste bladzijde geopend. - Om half twee zullen wij met den ver koop beginnen, zei de notaris,, die over de binnenplaats op en neer liep en met zijn cliënten praatte. Het publiek was nog niet talrijk, maar het werd langzamerhand drukker, men kwam langs verschillende wegen langzaam voortgaande, in afwaohting van koopjes. Men kwam des te grager, omdat het ge rucht zich had verspreid, dat Lureux en ook zijn vrouw in de achterkamer zouden blijven en dus van hun kant geen verwijt te wachten stond. Vrouwen en mannen zaten op de berries van de karren en an deren vormden een kring rondom de leu ning van den put De klok op den toren sloeg half. De no taris wierp zijn sigaret weg en ging naar zijn mageren klerk, die eerbiedig opstond en de menschen een t6eken gevende om te zwijgen, zeide hij met luide stem, de oogen gericht op het gezegelde papier: „In het jaar 1906, op Zondag 22 Juli, om 1 uur namiddag, op verzoek van den heer Etienne Lureux, pachter van de Door nenhoeve, gelegen onder de gemeente Fon- tenoilles, zal overgegaan worden tot den verkoop van roerende goederen en vee, behoorende aan genoemden Lureüx en rijn echtgenoote. Na deze lezing hield hij even op, keek naar de aanwezigen en sprak op een ande ren toon: Goed verstaan, de gewone voorwaar den: tien percent opgeld; drie maanden crediet voor koopers, die betalen kunnen; eenieder wordt verzocht onmiddellijk te betalen Ziende, dat men hem geestig vond, voeg de hij erbij: Afslager, op uw post. Hier en daar klonk nieuw gelach. De mannen zagen rood van de warmte, de vrouwen zochten de koelte rondom den put en onder de boon en. De afslager nam de pendule, versierd met twee vergulde duiven. Vijftien frank, de pendule, dames. Dit was de pendule, die Gilbert Cloquet voor zijn dochter acht dagen voor haar huwelijk te Corbigny gekocht had. Zorg vuldig had hij ze op zijn knieën naar huis gebracht, terwijl zijn toekomstige schoon zoon de paarden stuurde. Vijftien frank, zestien, zestien vijf tig.-.. Marie Lureux keek even door het ven ster. Bijna niemand zag haar. De notaris riep: „Verkocht" en de pendule werd genomen. Al de voorwerpen, die op de tafel ge plaatst waren, werden verkocht en meer andere, die uit alle hoeken te voorschijn werden gehaald. Ondanks de moeite, die de afslager zich gaf, om hot volk aan te sporen, verliep de verkoop kalm. Toen de notaris echter omstreeks drie uur aankondigde, dat de verkoop van vee, paarden en schapen zou beginnen, kwam er meer beweging onder de tweehonderd aanwezigen. De akkergereedschappen la gen links en rechts door elkaar geworpen Er werd nu druk gepraat en gelachen. De oude witte kwam het eerst aau de beurt. Laat de tanden eens zien? vroeg een boer. Zij heeft haar jaren, zei een ander. Daarom is zij wit, merkte een derde op. Mij dunkt, dat ze vroeger een andere huid bad. Honderd vijftig frank, onderbrak de afslager en liet zijn oogen over de me nigte gaan om ergens een hooger bod op te vangen, toen eon stem van achter de hoeve riep: Lureux, kom voor den dag, mijn jon gen, 't is nu tijd. Het is de stem van Grollier, zei de notaris. Alle aanwezigen keerden zich om. Lureux, herhaalde de bedelaar, komt daarginds uw zwarte merrie niet te rug? Zie eens. Inderdaad, in den hollen weg zag men een mooi zwart paard aankomen, dat stil letjes naar huis, naar d^n stal wilde. Lureux, daar komen nog drie koeien Dezen koeien volgden de zwarte merrie cn namen hier en d'aar een mond vol gras. Ziedaar uw schapen. Alles komi te rug naar de Doornenhoeve. Uit de menigte klonken luide uitroepen. Vrouwenstemmen kwamen boveR alles uit. Cloquet, Gilbert Cloquet, Hij is 'I, de schaapherder. Het lawaai groeide aan De mannen, die zaten, stonden op: zij, die aan den ande ren kant van de binnenplaats druk ston den te praten, gingen naar het begin -.an den weg. Hier vormden de nieuwsgierige vrouwen en mannen oen "dubbele haag, waar de zwarte merrie, de witte koeien, de schappen tusschen door gingen en da» Cloquet, die boven de nieuwsgierigen uit stak, bleek van vermoeienis en ontroering, steunend op zijn ruwen stok. Hij bad het hoofd naar de hoeve gericht on antwoord de niemand. Nu verscheen Lureux op den drempel van do pachthoeve. Hij had zijn besle pak aangetrokken, dat hij niet wilde verkno pen. Achter hem stond met verwilderde blikken zijn vrouw, die met hem sprak en hem trachtte tegen te houden. Zijn pet stond op zij, zijn nog jeugdig gezicht gloeide van woede en hij schreeuwde: Jaagt de beesten weg, vrienden: helpt ze mij van de binnenplaats jagen. Ze hoo- ren niet bij den verkoop. 1,1)

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 9