Tweede Blad RADI Zaterdag 6 December 1924 Een mooi boek. N2ar het Land vtn Belofte en Vervulling. Verhaal van een Pelgrimaagdje naar Jerusalem door H. A. Ulleman. Drukkerij N.V. „Futura", Leiden, 1924. Toen Kapelaan Ulleman zijn reisbrieven „Naar het Land van Belofte en Vervul ling" plaatste in onze courant, hebben wij van verscheidene zijden gehoord, dut dezo met graagte werden gelezen, dal er van werd genoten. Zoowel van heel eenvoudige als van zeer ontwikkelde menschen moch ten wij zulks hooren. 't Verheugt ons daarom, dat de eerw. schrijver er toe gekomen is, zijn brieven in boekvorm uit te geven. En wij willen vertrouwen dat vele onzer lezers dat keu rig uitgegeven werk voor den lui telen prijs van f 1.25 zullen bestellen. Wij geven hier het woord aan onzen littorairen medewerker, den heer Sw. Als iemand verre reizen doet, Dan kan hij wat verbalen. Zoo begint een heel oud schoolliedje van een groot aantal coupletten, dat nu wel ongeveer van 't kiuderrepertoire verdwe nen is. En in dat liedje werden dun. aller lei wonderlijke dingen verteld. Bij 't lezen van J ovengenoemd bock, dacht ik aan 't versje, dat men wat kan verhalen als men do groote wijde wereld intrekt. Maar wie op zijn reis geen ge voelig gemoed en een paar wijd opene oogen meeneemt, keert even wijs terug als bij ging en verhaalt hoogstens onbelang rijkheden. Laten we er dadelijk aan toevoegen, dat de jonge priester, die het voorrecht had het vorige jaar een reis naar het Heilige Land te doen, zoo gelukkig is, te beschik ken over een zeer warm gemoedsleven; dat hij een frisschen kijk heeft op de natuur, de menschen en het leven en dat hij zijn oogen goed den kost heeft gege ven. En al kijkend naar de telkens nieu we werkelijkheid, die-zich aan zijn oogen ontrolde, wist hij altijd meteen de aau- dacht te wijden aan de oneindig veel die pere werkelijkheid die aan alle levensdin gen ten grondslag ligt. Het is een gelukkige gedachte geweest van Kapelaan Ulleman, de serie mooie artikelen, welke hij in „De Lcidsche Cou rant" gepubliceerd heeft over zijn prach tige reis, .in boekvorm uit te geven. Cou- rantenlectuur is voor één dag. Men be waart dagbladen met belangrijke artike len, totdat men zijn paperassen-rommel niet meer overziên kan en alles naar de keulen verbuist. Do reisbrieven vah Kap. Ulleman hadden bij mij wellicht weldra dien weg gevonden, maar kunnen nu zeker zonder schade worden opgeruimd. Heel dankbaar zijn wij hem, dat we daarvoor nu dit hoogst sympathieke boek hebben. Uit den inhoud, die slechts in onderdeelen hier en daar iets gewijzigd is, behoeven we de nauwgezette lezers van ons blad niets mede te deelen. We kun nen nu op ons gemak den beêvaartganger met zijn tochtgenooten volgen; we kunnen bet. boek grijpen, om ons telkens over Egypte, Jerusalem, Gonstantinoper even te oriënteeren. We kunnen er schatten van kennis uit opdoen en we kunnen onze ver beelding zich doen uitleven aan de pracht van Zuid-Europa en van het Oosten, waar van de begaafde schrijver zeker geen woord te veel beeft gezegd. Begaafde schrijver! Want dit is zeker voor degenen, die hem kennen in ons bis dom wel de groote verrassing geweest, dat Kap. Ulleman zich vrij plotseling heeft doen kennen als een man van fijnen smaak, van belezenheid in de litteratuur en van uitnemende'litteraire gaven. Men merke op, hoe suggestief hij in korte trek ken een zonsondergang in de Middelland- selie Zee beschrijft (blz. 21); met welk een fijne kleurgevoeligheid hij (blz. 31) zijn visie geeft op de zee bij Alexandria. Telkens treffen we van die korte natuur beschrijvingen, zonder pathos, zonder "wijdloopige details, maar kort en raak. Ook in de meer v' rhalende gedeélten is geen noodelooze en verslappende verwa tering, maar alles raak, op den man af. Bijzonder treffend is natuurlijk de be schrijving van allerlei kerkelijke plech tigheden in de Goede Week te Jerusalem; maar ergerniswekkend zijn voor ordelie vende Hollanders de schreeuwende toe standen, waaronder de Palestijnsche Ka tholieken te lijden hebben (pag. 46 en vlg.) 't Is goed, dat we dat in Holland eens 'goed weten en eens extra onze aandacht wijden aan het Palestijnsche missiege bied. Missiegebied! Het H. Land! Niet in naam, maar toch inderdaad! Het Land waar 't Licht der Wereld verscheen, het land van den berg Thabor, Gethsémani en Golgotha! We kunnen niet anders dren, dan het mooie, belangrijke boek, ontspanningslec tuur in den allerbesten zin, op de warmste .wijze bij onze lezers aanbevelen. N. J. H. Sw. UIT DE PERS OE CANDIDAATSTELLING BUITEN HET POLITIEK ADVIES. Aan een artikel in De Voorhoede ©ntleenen wij het volgende: Kan men ..St. Michaël" ook verwijten, zooals nog al eens gebeurt, dat het eerst het Politiek Advies haj moeten afwach ten 1 O. i. kan men dat niet. Het Kiesreglement heeft nadrukkelijk de deur opengestehl voor groepsvorming reeds in d© eerste periode der candidaat- stelling de z.g. aanwijzing der candidaten, die in de maanden Januari en Maart ge schiedt. Het moedigt d'e groepsvorming niet aan; het houdt, er zich buiten. Maar het erkent het recht der kiezers om groepsgewijze in verschillende kieskringen denzelfden oandldaat naar voren te bren gén. Dit alles moet geschieden voordat het Politiek Ad'-ies is uitgebracht. En daarom beeft Rt. Michaël ons inziens ook het recht om thans reeds omtrent het naar voren brengen van candidaten in ver schillende kieskringen overleg te plegen. De goede weg is naar onze meening, dat alle katholieke kiezers, die natuurlijk allen lid der Ka-tb. Kiesvereniging zijn, op de eerste plaats in de Kath. Kiesvereeoiging hun candidaat aangenomen zien te krijgen. Maar lukt dit niet. dan hebben zij volle recht om zich onderling te ver.itaan. ten einde, builen de Kiesvereniging om, den naam van hun candidaat, met ."0 of 100 handteekeningen van leden van "R. K. Kies verenigingen voorzien, bij der secretaris der "R. K. Kieskringorganisatie in te dienen. DE R. K. KWEEKSCHOOL TE HEERLEN. De N. Venlosche Crt. zegt. dat ook de meening in Limburg met betrek king tot de R.-K. Kweekschool voor vroed vrouwen te Heerlen van die van Minister Aalberse afwijkt. In een voor de gisteren gedane mededee- ling van den minister aan den voorzitter der Tweede Kamer geschreven artikel stelt het blad m. de vraag. ,.of de school niet op eenigszins meer bescheiden voet kan worden geëxploiteerd", wat dan in de op dracht aan een commissie van onderzoek met speciale taak zou kunnen worden vast gelegd cn wat een ander onderzoek zou uitlokken dan het verrichte accountants onderzoek van de Provinciale Staten van Limburg, van het departement van arbeid en van het departement van financiën. Het blad Iaat hierop volgen: ..Daar is nog een reden om. zij het dan ook voor den minister overbodig, de mo gelijkheid van zulk een onderzoek te over wegen. Minister Aalberse, wien van zeer nabij c'e toestand der kweekschool bekend is. moge voor zich de onmogelijkheid van in krimping. voorloopige inkrimping ook. van de werking der kweekschool uitgesloten achten, hij weet ook. dat de opinie in Lim burg en in dat deel van Nederland, het welk met eenige meerdere belangstelling den toestand der kweekschool te Heerlen volgt, niet geheel met zijne meening strookt Waarom zou een deskundige commissie niet aantooner dat. of do meening van den minister juist is en dus ook zijn casus posi tie. of dat e" misschien toch een mogelijk heid van exploitatie op kleiner leest moge lijk ware. In beide gevallen zou de vrij algemeene opinie in 't land er dooi" worden gerectifi ceerd en gewijzigd." De financieele positie der hoofdarbeiders. Tusschen de besturen der R. K. en Christelijke bonden van Panaelg-. Kantoor- en Winkelbedienden, der R. K. en Christe lijke Vereenigingen van Technici, Opzich ters, Teekenaars en Werkmeesters is sa menwerking tot stónd gekomen tér be strijding van de duurte en in verband daar mee, verbetering van de salarissen. Tot ontplooiing der actie zal het ge stichte comité binnen enkele dagen over gaan. Letteren en Kunst Stefan Fra Hvitadal. IJslandsch dichter bekeerd. Frater Andreas Mctz schrijft aan het Schild: Een paar weken geleden ging or een groot man tot de Katholieke Kerk over: do beroemde IJslandscke dichter Stefan fra Hvitadal. Naar aanleiding van Sta- fans laatsto dichtwerk waarin de bekeer ling, op den drempel der Moederkerk, de gevoelens van zijn Gode dankbaar hart in overheerlijke versregels lucht geeft, schrijft zijn landgenoot Halldor Kiljan Laxness in het „Nordisk Ugelslad" van 2 November het volgende: Onder do letterkundige gebeurtenissen hier op IJsland, mag Stefan fra Hvita- dal's Drapa (Lofdicht.) op de Hciiige Kerk wel als de grootste beschouwd worden. Het is in dit monumentale werk, dat de dichter, die reeds in wijde kringen be roemd was om zijn aromatische en wat den vorm betreft, volmaakt lyrische poëzie het toppunt bereikt. Ofschoon de schrijver nog niet formeel in de Kerk was opgenomen, kan men toch den geest, dien het lofdicht uitademt, beslist katholiek noemen; Stefp.n is lot kennis van dc H. Kerk gekomen door de studie der geschie denis van IJsland; en door zich te ver diepen in de studie van den IJslandschen volksgeest, heeft hij het terzelfder tijd als doelmatig aangezien om aan z'.jn hem overstelpende begeestering voor de H. Moeder uitdrukking te geven in den oer ouden hrynhenda's (middenrijm) dicht vorm, waarin ook de beroemde Lilja en Mils,ka, zoo als trouwens het grootste deel van de oude, katholieke Heiligen-gedich- ten, geschreven zijn. Voor een dichter van den nieuweren tijd is het uitermate moei lijk deze wijze van rijmen, de hryuhenda na te volgen, maar Stefan fra Hvitadal is die moeilijkheid zóó goed te boven geko- meD, dat men hem al dadelijk vergeleken heeft met de groote meesters uit den ouden lijd. Het lofdicht toont rijkelijk al dc hoe danigheden te bezitten, waaraan men een meesterstuk herkennen kan: diepe, geniale gedachten, een verbazende kennis, bcdwel mende techniek en een bijna bovenmen- schenlijke beheerscbing der taal, waarbij nog een gloeiende godsdienstige begeeste ring komt. Ik twijfel er niet aan, of na verloop van tijd zal bet tot de kostbaarste kleirvoodiën der IJslandsche taal der be oefening van oud-Noordsche cultuur gere kend worden. Bij het verschijnen van het lofdicht moest er vanzelf een groote beroering ont staan in kleingeestige Luthersche kringen, wijl de dichter daarover en over de Staats kerk menig bitse satire uitgiet. Doch, in 't algemeen genomen geloof ik niet dat het, tor oorzake van zijne katholiciteit, ergernis zal verwekken, omdat, over het ge heel, katholiek werk hier in ons land met geblaseerde liberaliteit ontvangen wordt'' Een verheerlijking van St.-Thomas. Een dame, aan wier gelukkig initiatief de kerkelijke kunst in Nederland al een ander werk van groote beteekenis dankt, heeft Willem van Konijnenburg opgedra gen het maken van een wandschildering voor de kloosterkerk van de Paters Do minicanen te Zwolle. De schildering zal tot onderwerp hebben een Verheerlijking van den H. Thomas van Aquino. Voor dezo s>tof heeft de schilder samenwerking gevonden met den Dominicaan-pater B H. Molkenboer. De ontwerpen zija reeds en zeer ge vorderden staat, zoodat binnenkort met de uitvoering een aanvang gemaakt zal kun nen worden. (MsbJ Rheumatsek, Gewrichtspijn, Verkoudheid. Totaal van rheumatiek bevrijd gebleven. Pastoor J. Beelen. Geysteren (L.) bericht ons: „Ik schreef U verleden jaar: Ik heb Togal- tabletten gebruikt, resultaat wezenlijk prachtig en verrassend. Ik was sederr jaren Rheumatleklijder ea kon niet meer knielen of loopen. Ik voelde pijn en stramheid in de rechter knie en ca het gebruik van eenige flacons Togal- tabletten was zonder de mir.ste maag-toornis de pijn en stramheid geheel verdwenen. Ik werd leni ger en soepeler in al mijn ledematen en kon gelijk vroeger weer knielen cn uren In de bosschen wandelen. Nu is het gehcele herfst, winter en voorjaars-seizoen voorbij cn door doelmatig gebruik van Togal-tabletten ben ik totaal van Rheumatiek bevrijd gebleven, waar door ik alle Rheumatiekiijders met veel vertrouwen de Togal-tabletten kan aanbevelen." Dagelijks bereiken ons dergelijke dankbetuigingen, en alle bevestigen de goede en snelle resultaten van Togal-tabletten bij spierrheumatiek, zenuwrheu- roatiek, gewrichtsrhcumatiek, rheumatisclie knob bels* jicht ischjas, hoofd- en zenuwpijn, verkoud heid. influenza, griep en slapeloosheid. Genezing en onschadelijkheid gegarandeerd. Verkrijgb. bij aile Apothekers en Dicgistccr f 0.80 en f 2. STflTEK-SEHEKAftL TWEEDE KAMER. Vergadering van gist.eren Regeling van werkzaamheden. De Voorzitter stelt voor Dinsdag Lo behandelen hoofdstuk X (Arbeid) en hoofdstuk VI te plaatsen naar Hoofdstuk III in de avondvergaderingen en Hoofd stuk V in dagvergadering na Hoofdstuk Va. Conform besloten. Do heer Hiemstra (S.D.) vraagt het ontwerp tot bescherming vap land arbeiders in de afdeelingen te onderzoeken Do Voorzitter zegt vóór Januari geen voorstel daartoe te kunnen doen. Staaisbegrocting voor 1925. Hoofdstuk Va. (Onderwijs). Voortgegaan wordt met hoofdstuk Va (Onderwijs) der Staatsbegrooting voor 1925. De heer Deckers (R.-K.) bespreekt het vervolgonderwijs, waaraan niét vol doende aandacht wordt gewijd. Hij acht dit onderwijs voor vele groepen van veel heleekenis en betreurt het daarom dat het niet meer wordt 'gepousseerd. Gelijke belangstelling vraagt hij voor het doofstommen- en blindenonderwijs. Sommige instituten zijn in moeilijkheden gekomen o.a. door de salarisregelingen. Externaten worden krachtiger gesteund en dat acht spr. niet geheel billijk. Hij vraagt opheffing der achterstelling van de internaten. Zoo mogelijk wenscht hij grooter steun voor deze soorten van on derwijs. De heer S n o e c k II enk e mans (C. H.) bespreekt, weer eens art. 203 der L. O.-wet, dat ongelijkheid schept voorscho len, die voor 1921 een 7e leerjaar hadden en dat mogen houden, hetgeen onbillijk is tegenover andere scholen Wetswijzi ging acht spr. niet noodig, maar ruimer toepassing van art. 203 kan reeds onbil lijkheden wegnemen. Vervolgens wijst hij op den slechten toestand van vele onderwijzers ten plat- telande. Het instituut der assistenten wil spr. tot zijn recht brengen, om daardoor de laak dier onderwijzers althans te ver minderen. Spr; wilde graag voor de as sistenten een kleine tegemoetkoming ge ven. De heer B d 11 e n (R.-K.) acht een betere regeling van de progressieve school geld heffing noodig. Hij geeft verschillende voorbeelden waaruit onbillijkheden in die regeling blijken. Den minister verwijt hij dat hij niet heeft voorkomen dat de sala- rieering der onderwijzers len plattelande zoo slecht is. Hij vraagt den minister uit drukkelijk stappen tot herziening te doen, vooral voor de gehuwde onderwijzers zon der kinderen. Do heer Van der Molen (A.-R.) sluit zich aan bij den heer Snoeck Hen- kemans omtrent de salarissen van hoofden van scholen mot minder dan 145 leerlin gen. Deze salarissen zijn wettelijk geregeld. Do heer Gerhard (S.D.) bespreekt de eventueele herinvoering van 't Fransch Het verzet van het M. O. acht hij sabo tage van de wet waaraan moj. Westerman z.i. niet mocht meedoen. Hij vraagt ook de vrijheid te laten van keus uit de mo derne talen. Do minister van Onderwijs, de heer D e Visser: Het is de bedoeling, die vrij heid te laten. De heer Gerhard (S.D.): Dan ver zoek ik n de Kamer in de gelegenheid te stellen daarover een oordeel uit te spreken Mej. Westerman (V.B.) geeft tal van gevallen van onbillijkheden krach tens het Bezoldigingsbesluit met name len aanzien van de hoofden Yan scholen, wier positie niet begrepen wordt door tal van gemeentebesturen. Voor de belofte betreffende het Fransch zegt spr. gaarne dank. Nog nooit kreeg zij zoo'n mooi geschenk in zoo'n leèlijke verpakking. Zij betreur! de motieven, die den minister er toe leidden en hoopt dat de minister de wenschclijkheid der her invoering ook op andere gronden zal wil len overwegen. De heer Dresselhuys (V.B) acht de manier, waarop de minister tot het her stel van het Fransch kwam, niet gelukkig De practijk eischt herstel en de minister moet daarmede rekening houden, afge zien van hei toevallig verzet uit de krin gen van het M. O. De Minister wijst af de beschuldi ging, dat hij uilsluitend verantwoordelijk is voor de salarisregeling. Verschillende punten der salarieering zal spr. echter alsnog overwegen, o.a. die betreffende de marge voor het personeel bij blinden- en doofstommen-onderwijs. Wat de kweek scholen betreft, acht spr. hot een feit, dat het aantal leeraren to groot is. Het assistenten-systeem moet zich ontwik kelen. Het is niet gewenscht dc assisten ten te gaan honoreeren, want dan veran dert men de grondgedachte van het stel sel. De wachtgeldregeling eischt inderdaad herziening, vooral met het oog op de groo te gezinnen. Spr. overweegt deze. De kwestie van de school te Alkema- d e is tot sprkers groot leedwezen nog niet beëindigd. Spr. heeft nogmaals op ver niedging der desbetreffende veordening aangedrongen. Er is echter nog een on derzoek daarover loopende. Ruimere toepassing van art. 203, de overgangsbepaling, acht spr. niet moge lijk, aangezien de wel nauwkeurig de grenzen aangeeft. De heer Staalman (V.B.) bespreekt den steun vcor de Olympiade. Hij acht dezen van nationaal belang en hoopt dat de regeoring ze krachtig zal bevorderen. De Minister erkent het groote be lang en zegt de Olympiade van harte te steunen De lieer Klecrekooper (SD.) be spreekt den treurigen toestand waarin ve le kun ten aars verkeeren en betreurt bet dat de regeering niet meer kan doen of wil doen. De heer V an der Voort v a n Z ij p (A.-R.) is dankbaar dat de minister niet alle monumentenzorg heeft afgewezen. Hij vraagt de restauraties niet over zoovele jaren lo verdoelen. De Minister zegt dat hij den wénscli van den lieer KI eerekoper zal overwegen Hij wenscht hulde te brengen aan allen die de kunst steunen, nu de regeering niet bij machte is dat te doen. Dezer dagen heeft nog een Anonymus de regeering 10 mille ter beschikking gesteld voor kunst- doeleinden. Spr. brengt ook een woord van eerbiedige hulde aan Herman Heijermans De bogrooting is afgehandeld en wordt goedgekeurd. Do vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag één uur. Gemengde Berichten In brand geraakt. De echtgenoote van den heer E. Z. te Hoogoveen gebruikte Donderdag bij het aanmaken van de kachel petroleum. Plot seling sloeg de vlam meit een knal uit de kachel en zette- de vrouw in vlammen. Haar man snelde op 't geroep toe en trachtte de vlammen la doovcn. wat hem met veel moeite en meerdere hulp gelukte. De vrouw is echter deerlijk verbrand en tnoest zich onder geneeskundige behan deling stellen. Haar toestand baart zorg. ook de mal brandde zich aan de handen. De z.g. moord te Meiissant. 'n Drietal weken geleden plaatsten we bericht uit Melissant, waarin o.m. werd meegedeeld, dat een zoon van do familie K. aldaar in een der Rotterdamsche zie kenhuizen. waar hij wordt verpleegd, in 'n ijlkoorts 't over een moord had ge had, dien hij met zijn moeder op zijn vader, die sinds 1920 wordt vermist, zou hebben gepleegd. Het blijkt nu, dat het ons opgezon den bericht, geheel berust op pure doips- fantasie. Bij hot politioneel onderzoek is n.l. komen vast te staan, dat er van een moord geen sprake is geweest. Het praatje van moord schijnt in de wereld te zijn gebracht door een persoon die de familie K slecht gezind is. „Méb." Een brutale roover. De 72-jarige mevrouw A M. «S. B., te Rotterdam was Donderdag juist haar wo ning op den Stationsweg binnengegaan, terwijl ze do deur achter zich sloot, toen er werd aangebeld. Ze deed weer open on plo's kwam e?n individu het portaal bin nen, die mevrouw B haar handtaschjc ontrukte en er medo vandoor ging. In het taschjc bevonden zich f 148, een spaar bankboekje, alsmede een ouderdomsrente- boekje. Dc opgesloten inbrekers. De 63-jarige H. B., wonende Polanen- UIT DE RADIO WERELD. Wat er vanavond te hooren Is. 5.05 uur: Radio-Paris, 17.80 M. CrmwrL 5.20 Brussel. 265 M. Concert. 6-20 Eiffel toren, 260G M Frunscln liederen. 6 50 Manchester, 375 M. Zang en voord r. 7.20 Alle Engelsche station.-: T.l- sein Big Ben en nieuws. 7.20 Hamburg, 390 M. Uitvoering van de opera: Le postillon de Lonjumeau. 7.50 Londen, 363 M. Chelmsford, 1600 M. Populaire muziek, zuug en voord r. 7.50 Bi rui ing ham, 475 M Concert en zang 7.50 Bournemouth, 383 M Con cert, voordr. en dansmuziek 7.30 Cardiff, 350 M en Glasgow, 420 M. Dansmuziek 7.50 Manchester, 375 M. Orgel concert. 7.50 Newcastle, 400 M. Concert. 7.50 Aberdeen. 493 M. Opera-con cert 7.50 Berljn, 5CO M. Concer 8.33 Brussel, 263 M Concert. 9 20 Radio-Pars. 1780 M. Fragment uit een operette 10.20 Alle Engelsche stations: Dam muziek van het Savoy Ilotel to Londen Vusr Zondag. 1.05 uur: Radio-Paris, 1780 M Concert. 3.20 Londen, 365 M. Chebmsforti, 1600 M., concert. 3.20 Cardiff, 350 M. Concert 3 20 Manchester, 375 M Muziek van Beethoven en Mendelssohn 5.05 Radio-Paris, 1780 M Concert 5.20 Brussel. .265 M. Concert 8.00 Hilversum, 1050 M. Speen- hoff-avond. 8.35 Brussel, 265 M. Concert 8.50 Londen, 365 M. Godsdienst oefening. 9.05 Aberdeen. 495 M. Oude Schot- sche psalmen. 9.20 Glasgow. 420 M. Bachkoor. 9.20 Newcastle, 400 M Concert. 9.20 Radio-Paris, 1780 M. Dans muziek. 9.20 Londen, 365 M. Chelmsford, 2600 M. Orkest. Complete TOESTELLEN en ONDERDEELEN voor draadlooze «elegrafie-telefonit tegen concurreerende prijzen. Zie onze MH ELECTRIC 1CÜE 6764 v.h. R. GBBRAERTS-RFTT- MARE 70 - TEL. 111F straat te Rotterdam, kv...iu naar huis, doch kon niet dan tot de buitendeur. Het blees at de knip er van binnen opzat. JI j li- n- gestommel in do woning en kwam ras tot de conclusie, dat er zich ongenoode gas ton in moesten bevinden, die hem nota- hene üadden buitengesloten. Dat vond de rechtmati' o bewoner wel een beetje bat en mot zijn huissleutel sloot hij do deur aan den buitenkant af, zoodat de inbre kers opgesloten waren als ratten in den val. Toen belde hij bij 'n buur do politic op en die verschafte zich toegang tot de woning, waar de dieven werden ingere kend. Het waren twee varensgezel on. Z* hadden verschillende kasten doorzocht, echter zonder iets naar hun ead'ng te vinden mstsr d amiwwrtjes. Te Zwoi.e is proces-verbaal op,mankt tegen «es barbiers en kappers, wegens het in voorraad hebben en ten verkoop aanbie den van loten, z.g. Amsterdammertjes". De ondernemer heeft Koninklijke goedkeu ring gekregen op zijn naamloozo vennoot schap ,,de Volksbouw". Ilij heeft daaraan verbonden een premieleoning en doel het nu ia zijn biljetten voorkomen alsof hij Ko ninklijke goedkeuring gekregen heeft, zoo wel op zijn N.V. al» op de premieleoning. Dat laatste is onwaar. F.cn Kath. dagblad te Zwolle, dat een advertentie t^r plaa'vng had gekregen, is door de politie gewaar schuwd dat bij plaatsing proces-verbn."' op gemaakt zou worden. Zigeuners aan de g~enzcr Een karavaan zigeuners ei n drietal groepen die zich samen?evoegd hebb u en santen wel een 150 mannen, vrouwen en kinderen tellen, bev'nden zich van nf Vierlandevpunt. lot bijna aan Enen-W tem toe. langs de grenzen, en zoeken oen gelegenheid om geheel of gedeeltelijk ov-t dc grenzen te komer. Po poliüe en ma rechaussee zijn daar langs de grens ver dubbeld, maar to?h z.al hot een nioedijk# 'taak zijn dat lastige vo'kjc te weren Een landgoed onder den hamer, Tusschen Utre'cht cn ITouten is aan den Oud-Utrechtschen weg onder laa»-i- genoemde gemeente het landgoed Oud- Wulven gelegen, dat behalve door een b.j* zonder aardige kapel, tvelke var 163:» dag tekent, bekend is om het zeer fraaie ge- lwomle. Men vindt er behalve fraaie hoornen in het parkachtige gedeelte ach ter het huis, een aardig laantje van ge schoren linden, dat naar hel bosoh voort, waarin prachtige, zware eiken, essehen, beuken en iepen staar Een hreede laan van oude /.ware iepen verbindt hel land goed met den Utrech scbon weg. Al deze boomen zijn stuk voor sok van een reusachtig nummer voorzien en bij informatie bleek, dat het landgoed op een onbeduidend klein gedeelte na b >»- nenkoit onder den hamer zal komen, waarbij de boomen afzonde'lijk zullen worden verkocht

Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3